הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בינואר, 2005 13 תגובות

יוסי רוזן, מנכ"ל החברה לישראל, אמר בראיון ל-ynet (יוסי רוזן נגד ערבי התרמה, 24/12) בעקבות הסרט "זהב לבן, עבודה שחורה" שהוקרן בתוכנית "עובדה": "דנו בדירקטוריון החברה בנושא, והחלטתי לקחת גורם חיצוני שיבדוק עבורנו מה האמת בטענות ומה צריך לתקן. רצינו גורם בלתי תלוי. בהתחלה בחרנו את שלמה שני מההסתדרות, אבל הבנו שההסתדרות לא רוצה להיות מעורבת בנושא". מדוע עמיר פרץ, יו"ר ההסתדרות, לא רצה להיות מעורב? כי הוא פחד להתעמת עם התופעה החמורה של "העסקה פוגענית" בכימיכלים לישראל (כי"ל). הוא ידע שהעוולות כלפי "עובדי הקבלן" הן חמורות ולא אנושיות, אבל הן קיימות גם אצלו בבית, בהסתדרות. פרץ התכופף לוועד החזק ובחר לברוח מהמשימה החברתית לעמוד לצידם של עובדי הקבלן. בכך הוא העמיד את עצמו בשורה אחת עם המנצלים והעושקים.

עובדי הקבלן הבלתי מאוגדים הפכו למטבע עובר לסוחר בידי ההסתדרות והוועדים במדינת ישראל. בכל מו"מ בין העובדים להנהלות סוחרים בעובדי קבלן תמורת שכר וטובות הנאה לאלו שכבר יש להם הכול: שכר גבוה, קרן השתלמות, מתנות לחגים, טיולים, חופשות בחו"ל, עתיד, תוכנית פנסיה ומעמד. בכל מו"מ עם האוצר נשכחים עובדי הקבלן. הם שקופים, לא קיימים, לא נספרים. אבל הם אלו שמשלמים את המחיר. כשהאוצר חותם על הסכמים עם ההסתדרות עבור אלו שיש להם, נוצר "חור תקציבי". ובכדי לממן זאת, האוצר מעודד יותר ויותר הפרטה והעסקה באמצעות חברות כח אדם וקבלני משנה, והעובדים החלשים שוב משלמים את המחיר.


זו ההסתדרות שחרטה על דגלה לפעול למען כל העובדים והפועלים בשם הסוציאל-דמוקרט החדש. זו ההסתדרות שמביאה את מצוקות עובדי הקבלן הבלתי מאוגדים לשולחנות הדיונים ושוכחת אותם בחתימה על ההסכמים, ואף סוחרת בהם לטובת הוועדים הגדולים והחזקים. זו ההסתדרות שלא בוחלת בכל אמצעי לדבר בשמם של הארגונים החברתיים ומשתמשת במצוקותיהם על מנת ליצור ספינים תקשורתיים לקדם אינטרסים פוליטיים של העומד בראשה. זו ההסתדרות שמאפשרת לנציגיה לחתום על הסכמי עבודה סמויים מעין הציבור, ובהם מובלעות פגיעות שהן בבחינת בכייה לדורות לציבור העובדים החלשים (או נכון יותר המוחלשים).


כך לדוגמא היה עם הסכם דור ג’ שנחתם במפעלי ים המלח. זהו הסכם מנוגד לחוק חברות כוח-אדם שעמיר פרץ פעל לתיקונו בשנת 2000. כך שפרץ הוא הראשון שהפר אותו עם אישורו.


בהסכם דור ג’ נכתב שלאחר 8 שנות עבודה תישקל שוב מועמדותו של העובד לקליטה למפעל. רובם של הנקלטים להסכם דור ג’ במפעלי ים המלח עבדו שנים רבות כעובדי קבלן וחברות כוח-אדם. מיטב שנותיהם חלפו בעבודה במפעלי ים המלח בתנאים קשים ביותר, ללא תנאי שכר ובלית ברירה, מתוך הישרדות קיומית. ח"כ עמיר פרץ נטע בהם את התקווה לעתיד טוב יותר עם תיקון חוק חברות כוח-אדם. ואת אותה תקווה ח"כ פרץ כיו"ר ההסתדרות גזל מהם: את עתיד העבודה המקנה קיום בכבוד.


הסכם רשות שדות התעופה שנחתם עם ההנהלה באישור פרץ הוא הסכם משפיל בהתאם לתאוות הבצע של הוועדים שפרץ עומד בראשם. תמורת 3% תוספת שכר לעובדים הקבועים ברשות שדות התעופה, נמכרו 1,200 עובדי הקבלן להנהלה ולחסדיהם הקפיטליסטים. הגדילו לעשות שבגדו גם ב-120 סלקטורים, סטודנטים שהועברו לידיו העושקות של קבלן בטענה שהם סטודנטים ומחר הם כבר יסתדרו בחייהם.


פרופ’ צבי זוסמן, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, בספרו העומד להתפרסם שנושאו: "הקצאת משאבים לשירותים חברתיים ב-2004″ כותב בין היתר "היחלשות ההסתדרות, בעיקר במגזר העסקי, והירידה בחשיבות ההסכמים הקיבוציים בקביעת השכר, תרמה להגדלת פערי השכר בשוק העבודה בישראל. במקביל לפגיעה בכוחם של ארגוני העובדים וההסכמים הקיבוציים התפתחה בישראל, לדברי זוסמן, תופעת קבלני כוח האדם שגרמו לירידה נוספת בכושר המיקוח של עובדים חלשים על תנאי העסקתם, והפכו למכשיר לקיבוע שכר נמוך לעובדים בלתי מיומנים, בעלי השכלה נמוכה".


בדיון על מעמדם של המאבטחים בכנסת מתח יו"ר הוועדה, ח"כ יולי שטרן, ביקורת קשה על ההסתדרות שקיבלה הזמנה לוועדה אך בחרה שלא להגיע מהסיבות השמורות עמה. ח"כ שטרן אמר כי אין הוא יכול לכפות על ההסתדרות להגיע לוועדה, אולם כנציגת עובדים היא היתה חייבת להגיע לדיון שהוא חשוב ביותר בעניין העובדים בישראל והוא רואה זאת בחומרה רבה.


אני רוצה להגיד לעמיר פרץ: בחרתה ליישר קו עם אויבי העובדים החלשים בארץ ויחד להחליש אותם. בחרת להשתמש בעובדי הקבלן בדאגה לוועדים החזקים. אתה, עמיר פרץ, בגדת באלו שנטעו בך את אמונם שתדאג לעתידם. השארתה אלפי עובדי קבלן בלתי מאוגדים לבד במאבק ולחסדי ההון ואנשי העסקים.

את דבריו של פרופ’ צבי זוסמן ניתן לקרוא בקישור הזה.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. הגרמני הגיב:

  כל הכבוד!
  סוף סוף אומר מישהו את האמת על התנהגות ההסתדרות ומניעיה.
  בין בורקסים לאורנג’דה, בין טיסות לחו"ל לדאגה למקורבים לא נשאר מההסתדרות הרבה.
  רוצים הפרטה? יש עם מי להתחיל!

 2. נתן. הגיב:

  ג’קי.

  בהתקפה שלך על העבודה המאורגנת,אתה פועל בדיוק לפי החלום הרטוב של בעליי ההון ופקידי האוצר.

  צריך להגיד פעם אחת באומץ:בניגוד לדמגוגיה המקובלת תפקידה של ההסתדרות הוא לא להגן על החלשים ,זהו תפקידה של הממשלה!.

  תפקיד ההסתדרות הוא להגן על העובדים המאורגנים ועליהם בלבד,אי אפשר להפיל עלייה את כל חולי החברה הישראלית.

  מי שרוצה את הגנת ההסתדרות,יועיל להתארגן ,לשבות ואף להיות מוכן לשלם מחיר כבד תמורת הניסיון (ואיש לא מבטיח לא שיצליח) ,כפי שעושים היום עובדי "מטרודן".

 3. מאיר הגיב:

  ג’קי לא יוצא נגד מוסד ההסתדרות הוא יצוא על כך שסוחרים בו ובחריו "עובדי הקבלן" ויש הרבה צדק בדבריו.
  ג’קי לא מבקש את הגנת ההסתדרות הוא פשוט בשפה מאוד ברורה אומר שהחזקים סוחרים בעובדים החלשים.
  תאמינו למאמר הוא יותר מפחיד את ההון והאוצר מהסתדרות מפני שאם אדרי יצליח להתארגן הוא האיום האמיתי נגד האוצר והקפיטליזים.
  אדרי כל הכבוד על האומץ הציבורי

 4. דניאל קלטי, הסופר הגיב:

  אבל כל אחד יודע, שההסתדרות היא ארגון רקוב ומושחת, הדואג אך ורק למקבלי המשכורות, בעלות חמש-הספרות (=אוייבי-העם), ולעולם לא לעמלים האמיתיים. ספר לי משהו *שאינני* יודע.

 5. אייל הגיב:

  תמיד האמת כואבת ובפרט שהמאמר מחוזק ע"י תהליכים שקיימים והם חשופים לציבור.
  פועל אחרי 8 שנות עבודה תשקל שוב מועמדותו לעבודה זה טרור ביחסי העבודה.
  לאט לאט ולפי מיטב הבנתי ההסתדרות אכן נחלשת בגלל הסיבות שאדרי מעלה בצורה ברורה וחד משמעית.

 6. אחמד פילגר / לאחדות הפועלים הגיב:

  המילים שכתב ג’קי אדרי יוצאות מהלב. אבל זה לא מספיק. צריך גם להפעיל את הראש ולשאול את עצמנו מי מעוניין להפריד בין עובדי קבלן לעובדים קבועיים, בין עובדים יהודים לעובדים ערבים, בין עובדים ישראלים לעובדים זרים? התשובה היא: בעלי ההון. רק הם מרוויחים מכל המצב. לכן, מול ההיגיון של בעלי ההון צריך להעמיד את ההיגיון של אחדות מעמד העובדים (יהודים וערבים, ישראלים וזרים, נשים וגברים, עובדים פעילים ומובטלים, עובדים קובעים וזמניים). רק על ידי אחדות המעמד נוכל להצליח במאבק הארוך – שהוא לא רק מאבק למען הטבה זו או אחרת, אלא מאבק בשיטה כולה – נגד הקפיטליזם המוליד עושק ואלפיה. אגב, למיטב ידיעתי סיעת חד"ש בהסתדרות מתנגדת בתוקף לחתימה על הסכמי דור ב’ ונלחמת את מלחמתם של עובדי הקבלן. ובעקבות הסרט על עובדי הקבלן במפעלי ים המלח היה ויכוח ציבורי מאוד חריף בבית קולנוע בתל-אביב בין חבר ההנהגה מטעם חד"ש אפרים דוידי לבין מזכיר מועצת פועלי באר-שבע בביוף. גם היה דיון מאוד קשה בהנהגת ההסתדרות.

 7. דניאל קלטי, הסופר לנתן הגיב:

  תתעדכן: כבר מזה שנים – *לפחות* מאז ימי השר-בלא-תיק חיימון כיו"ר ההסתדרות, ומן-הסתם גם קודם – שזה לא משנה בכלל, אם אתה מאורגן אם לאו: אם אינך מרוויח הון תועפות, רוב הסיכויים הם, ש"או שאתה לבד, או שאתה לבד מאד"…

  אז החבר’ה של חד"ש בהסתדרות הם בסדר! אבל זהו-זה, כל היתר מושחתים עד העצם. אוה, ועם שפם? אל תטרידו אותו. הוא הולך, יחד עם מרזל ואהוד יתום, "לתמוך בתושבי שדרות"… מעניין: בחן-יוניס נהרגות ילדות קטנות ותינוקות כבר ארבע שנים; לא שמעתי, שהוא צייץ בנושא הזה…

  אבל – נו, טוב, כשההסתדרות היא, בסך-הכל, רכיב קטנטן במפלגת קואליציה ממשלתית, למה כבר *אפשר* לצפות…

 8. יורם הגיב:

  "אחדות המעמד", כמו כל אחדות אחרת, היא שווה משהו רק אם היא אחדות במאבק על האינטרסים המשותפים, ולא "אחדות" שפירושה דרישה לשתיקתם של היותר חלשים מול השתלטות היותר חזקים על סדר היום.
  הנקודה שמעלה ג’קי אדרי, של רמיסת עובדי הקבלן כדי לשמור על שקט תעשייתי בין העובדים המאורגנים לבין המעסיקים, היא חיונית לאחדות המעמד כאחדות של מאבק, משום שהסולידריות עם העובדים היותר-מדוכאים היא לב ליבה של האחדות הזו ולא ההתייצבות האוטומטית ללא תמורה מאחורי הוועדים הגדולים. על-מנת להתאחד נגד האויב הממשי בהקשר זה – בעלי ההון – אפשר וצריך לדרוש מראשי ההסתדרות ומהוועדים החזקים להיאבק נגד רמיסת עובדי הקבלן ולא לשמש כעלה תאנה לדיכוי רוב הפועלים בעבור בטחון ונוחות יחסיים למעטים.

 9. אילן הגיב:

  כשג’קי כותב את המאמר הזה אני יוצא מנקודת הנחה שהוא כועס ואת הכעס שלו הוא מוצא בנקודת העל חזור ביחסים בין ההסתדרות והוועדים לרמיסת עובדי הקבלן שבסה"כ משרתות את ההנהלות.
  דעתי האישית בלבד אומרת שמהמאמר הזה הוא נקודת ציון דרך במאבק נגד הקפיטליזים המושחת, זו פעם ראשונה שאדם כמו ג’קי מובטל לאחר שפוטר מעבודתו לאחר הקרנת הסרט זהב לבן עבודה שחורה כותב בצורה ברורה וחדה מאוד על הבעיה העיקרית ביחסי העבודה במדינת ישראל.
  ג’קי פורם בצורה אמיתית את קשר הקפיטליזים לוועדים ולההסתדרות שמשתפים פעולה ורומסים את רוב העובדים והפועלים במדינת ישראל.
  אתמול רק שמענו את אבו שפם צועק בתל אביב שהעובדים שנהרגו במחסום קרני הועסקו בתנאים משפילים נו באמת אבו שפם העובדים בקרני הם עובדי רשות שדות התעופה שג’קי כתב שמכרתם אותם תמורת 3% לעובדים הקבועים.
  אדרי מחזיק לך ידיים הלוואי שתצליח היכן שאחרים כשלו

 10. הגרמני הגיב:

  לאילן,
  אני תומך בטיעוניך, למרות שאיני מסכים עם קביעתך כאילו הקפיטליזם הוא מושחת.
  מי שמושחת הינם האנשים בין היותם קפיטליסטים, קומוניסטים, או סוציאליסטים. מדינות מערביות ליברליות(אפשר לאמר גם קפיטליסטיות) כמו שבדיה,דנמרק, הולנד ופינלנד מראות שניתן לעשות זאת אחרת(מופיעות ברשימת 10 המדינות הפחות מושחתות בעולם).
  חוט השני העובר לאורכה של ההתנהגות בשוק העבודה הישראלי הינו ביחס המתנשא והמזלזל לעובדים. אם מדובר בעובדים זרים, פלשתינים, תמיד ימצא מישהו שעל גבו ניתן לרכב, בכדיי לצמצם עלויות ולהגדיל רווחים.
  במדינות יותר סוציאליות נמצאים ועדי עובדים המגנים על החלשים. במדינת ישראל קיימת ההסתדרות, גוף מושחת ורקוב המגן רק על ועדי העובדים החזקים!

 11. גיא – תגובה לגרמני הגיב:

  אנשים לא נולדו מושחתים, הם חיים בשיטה מושחתת. לגבי ההסתדרות, אולי יש לה את מגרעותיה, אבל אל תשכח שלפני מספר חודשים היא יזמה שביתה למען העובדים החלשים של הרשויות המקומיות והצליחה לשבור את ניסיונות האוצר להחדיר נורמה של אי תשלום משכורות. וכמעט כל הועדים הגדולים הצטרפו לשביתת הסולידריות למרות ש(לכאורה)אין להם אינטרס ישיר בעניין. כל עוד אין גוף אחר שמגן על העובדים מדינה אז עדיפה ההסתדרות על כלום…

 12. יאיר דרורי הגיב:

  ליורם-
  אני מסכים מאד עם דבריך.
  אנחנו צריכים לזכור שהיום מעט מאד עובדים מצטרפים להסתדרות דרך הסכמים קיבוציים, ולמעשה תוך דור בערך, כל העובדים יתחלקו לשני סוגים: עובדי חוזה ועובדי כוח אדם
  (= 1/10 כוח סוס).
  ההסתדרות מתוך מחשבה חיובית של "להציל מה שאפשר" לא מפנימה את הקבר שנכרה תחתיה.
  כל הכבוד ג’קי ובהצלחה במאבק!

 13. יצחק הגיב:

  לגקי שלום!
  אנא המשך במלחמה נגד ההסתדרות נגד העושק של העובדים נגד כל העולם.חוץ מהצורך הנפשי שלך להראות לעולם את העולות מה יצא לך ממלחמה זו אתה תשאר דון קישוט שנלחם בתחנות רוח.ללא עזרה וגיוס של כל הכוחות המסוגלים רוצים ויכולים לעזור לעובדים הדפוקים לא תהיה תקומה לעובד המקופח.
  חיסול ההסתדרות היא מטרתו של ביבי את כנופיתו המעסיקים והשמנים החיים על חשבון האנשים הרזים.ואת פועלך נגד ההסתדרות ביבי יוכל להעלות על נס.
  האפשרות היחידה לדאוג לחיזוקה של
  ההסתדרות ונכונות לתיקון הפגמים מבפנים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים