הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בינואר, 2005 14 תגובות

לטלי שלום רב,


אני כותבת מכתב זה בכאב עמוק, כיוון שאין כאב גדול מלדעת שעמך סטה מדרך הישר ושכל האידיאלים שעליהם חונכנו איבדו מזמן את צביונם האמין. רק במשטרים טוטאליטרים אנו רואים התייחסות כל כך נוקשה לגילויים של אחווה והזדהות עם החלשים והנדכאים – כפי שגילו במקרה שלך ובמקרים נוספים שהיו בעבר.

אני אומרת זאת בכאב. את צדקת כאשר עשית השוואה ביניהם לבין הנאצים. אני תוהה מה הופך את בני האדם להיות כל כך אטומים, קרים וחסרי מודעות למעשיהם הנפשעים? מה גורם להם להיות כל כך עיוורים? והתשובה האחת שאני מוצאת היא – שביצירה של אויב דמיוני שטני כמו הפלסטינים, נמצאה להם לגיטימציה והצדקה לפעולותיהם הניבזות.


הפלסטינים החליטו לקחת את נפשם בכפם, כדי לשנות את מצב הסבל הבלתי נסבל בו הם מצויים. "אנחנו" החלטנו לתת לכך צביון של אנשים המוכנים למות בשל שטויות כמו טובות הנאה שיקבלו בגן עדן, והצגנו אותם באור של פאנטים, רוצחים וסוטים, הכל כדי שלא נצטרך לענות על השאלות הקשות – כיצד יכול בן אדם לקחת את נפשו בכפו מתוך בחירה ובשל מאבק מדיני. הכל כדי שנוכל למשוך את שטיח הצדק מתחת לרגליהם – ואומרים שאנו לא עוסקים בשטיפות מוח והחדרת שנאה, שיטות המוכרות מתקופת הנאציזם וממשטרים אפלים אחרים.


טלי, אני כל כך מזדהה איתך וכואבת את כאבך. נמאס לי שמכנים את כל אנשי המצפון ואנשי השמאל בשמות מגונים במקום לתהות מדוע נוצרה כאן תהום כל כך עמוקה בין חלקים בעם. כיצד הגענו למצב שיש אנשים בעם הזה שנחשבים לאויבים מסוכנים ביותר? מה קרה כאן???


האם קשה להם להסתכל במראה ולראות את פרצופם האמיתי, ולכן הם חפצים להשתיק כל קול הקורא לבדיקה מחדש של הדברים?


במקום בו אין מקום למחאה ולקריאה לחופש ולהזדהות עם החלש – אין אהבה, אין חיים, אין יצירה ושמחה אמיתית. ולראייה, לאן מובילה אותנו המדינה הזו, חסרת האופק המדיני, כאשר התבוסתניות פושה בכל?


דבר אחד ברור מעבר לכל ספק, לא לעולם חוסן. יום יבוא, והוא קרוב, וכל הרגשות המודחקים האלו יעלו ויציפו אותנו כמו צונמי – ואלוהים יודע מה יקרה אז.


עשיית צדק בעניינך ובענייני רבים מלוחמי הצדק – רק הם יכולים להאט את גלגלי השואה שאת אותותיה כבר חשים בכל תחומי החיים כאן.


 


אנא התעוררו!
אוהבת ומחזיקה ידיים,


רות מאור

תגובות
נושאים: עדכונים

14 תגובות

 1. אמיר – תגובה לרות מאור הגיב:

  את טוענת ש "הפלסטינים החליטו לקחת את נפשם בכפם, כדי לשנות את מצב הסבל הבלתי נסבל בו הם מצויים" , אני רוצה להזכיר לך שבשנת 1993 נחתמו הסכמי אוסלו , בתגובה לכך ועל מנת לטרפד בכל מחיר את הסיכוי להסדר כלשהו תנועת החמאס פתחה במסע רצח של יהודים שכלל נשים זקנים וטף ללא אבחנה באמצעות מתאבדים שטופי מוח וההמשך ידוע …

 2. חמי הגיב:

  את שואלת- "טלי, אני כל כך מזדהה איתך וכואבת את כאבך. נמאס לי שמכנים את כל אנשי המצפון ואנשי השמאל בשמות מגונים במקום לתהות מדוע נוצרה כאן תהום כל כך עמוקה בין חלקים בעם. כיצד הגענו למצב שיש אנשים בעם הזה שנחשבים לאויבים מסוכנים ביותר? מה קרה כאן???" אז ככה הסיבה האמיתית לכך שנוצר כזה פילוג בעם, או יותר נכון כזה קרע נוראי היא לא האטימות של שאר העם כמו שאת נהנית להציג את זה. הסיבה האמיתית לכך היא את, טלי פחימה ועוד כמה שמאלנים קיצוניים במדינתינו.
  מתי תבינו שיש הבדל בין דיון לגטימי על מה צריך לעשות ומה לא, איפה מגזימים איפה צריך לתקן וכו’ וכו’, לבין משפטים כמו "את צדקת כאשר עשית השוואה ביניהם לבין הנאצים". את מעיזה להלין על כך שמכנים אתכם השמאלנים בשמות גנאי למיניהם, ובאותו מאמר משווה אותנו לנאצים. ההשוואות האלה שלכם, ההתנשאות המגעילה שכאילו רק לכם לא עשו שטיפת מוח או עשו אבל לא הצליחו וכל השאר שוטים בתוך עדר הם אלה שגורמים לפילוג, ההתעלמות המוחלטת שלכם לכך שלמטבע יש שני צדדים היא בעוכריכם. את יכולה לטעון שאנו מפעילים יותר מדי כוח את יכולה לדרוש לצאת מכל השטחים את יכולה לומר אלף ואחד דברים אבל נאצים? אנחנו? ואת מתפלאת שמכנים אותך בשמות? אני שמח לנהל דיון תקין עם כל אדם לא משנה מה דעותיו אבל מרגע שהוא קורא לי נאצי אני חוסם את עצמי כלפיו, אני לא מעוניין לשמוע את דעותיו ונוצרת סלידה קשה מאד כלפיו וכלפי דעותיו. שאלה לי אליך- האם פשעי הנאצים הצטמצמו לכך שהם התנקשו ביהודים שהרגו גרמנים תמימים? חיסלו חוליות ששילחו מתאבדים למרכז ברלין? ואיולי תוך כדי כך נהרגו גם יהודים תמימים שמקרה היו באיזור המבוקשים? האם הם הפעילו יותר מדי כח כשהם נלחמו בטרור היהודי? האם הם לא נתנו שיוויון מוחלט בין היהודים לגרמנים ובבי"ס של היהודים בגרמניה שהגרמנים מימנו היו פחות שעות פחות מחשבים ומורים פחות טובים? האם אלו הם פשעי הנאצים? אלא אם כן יש מחקר חדש שמוכיח אחרת כמדומני שהתשובה לכך היא שפשעיהם היו קצת יותר משמעותיים. את יוכלה לטעון שהקיפוח הביא לטרור הימני יטען שהטרור הוביל לקיפוח אבל בכל מקרה ברגע שתשוי אותנו לנאצים יפסיקו להקשיב לך, יזלזלו בך, יסלדו ממך ובצדק מוחלט. האם אי פעם עבר לך בראש שאולי הימנים לא עברו שום שטיפת מוח אלא חשבו לעומק על דעותיהם ומי יודע אולי הם צודקים. מי יודע אולי אתם צודקים לכן אני טורח לקרוא את מאמריכם ולא משווה אותכם למחבלים, ומשתפי"ם.

 3. דן תמיר הגיב:

  מסכים אתך לחלוטין בכל הקשור ל"שטיפת מוח". אין לי ספק שאפשר להחזיק בדעות ימניות על בסיס מחשבה ונתוח שכלתניים, והדבר לגיטימי בהחלט.

  ולענין הנאצים, אם כבר הזכרת את החבר’ה הללו:
  נדמה לי שעיקר פשעם של הנאצים הוא בכך שהצליחו להפוך קבוצה שלמה של בני אדם לאוביקטים חסרי זהות, חסרי מעמד וחסרי זכויות. כמובן שהם לא היו הראשונים שעשו זאת (ולא היחידים ולא האחרונים, לצערנו), אבל:
  1. הם עשו זאת במרכז אירופה, ולא באיזה מחוז אפריקאי נדח.
  2. הם עשו זאת כנגד אוכלוסיות שהיו חלק אינטגרלי מן התרבות האירופית.
  3. בדיעבד, האפקט של מעשיהם השפיע רבות (לצערי) על הישוב העברי בכנען, משנת 1945 ואילך. במרוצת הזמן, הפכו המנגנונים השולטים בארץ חלק מזועות הנאצים לחלק מליבת החינוך של ילדיה: כך למדנו בבית הספר על אושויץ וטרבלינקה, על מידאנק וברגן בלזן ןעןד היד נטויה, היריעה תקצר ומשלחות הבכי והנהי והרחמים העצמיים לפולין לא יספיקו. אז כמו שאומר הפתגם: הזורע רוח יקצור סופה. אחרי שמשך שנים לימדו את אזרחי ישראל שמעשי הנאצים הם קנה המידה להשואה, בל נתפלא על כך שרבים רבים מאד משתמשים בקנה המידה הזה.

 4. דן תמיר הגיב:

  אין ספק. אבל רצח המיליונים היה חוליה בתהליך, שעל מנת להגיע אליה היה צורך במספר שלבים מקדימים, שאת חלקם ניתן לזהות גם במקומות אחרים ובזמנים אחרים. "סימנים מקדימים" כאלה אינם מצביעים בודאות על כך שחברה הופכת לנאו-נאצית בהכרח, אך הם בהחלט יכולים להדליק מספר נורות אזהרה שיעוררו בדיקה ובחינה מדוקדקות של היחס לאנשים בחברה, לפני שיהיה מאוחר מדי.

 5. הייתי מוסיפה אבחנה נוספת הגיב:

  לעניין הייחוד הנאצי, וזה העובדה שהם גרמו לקורבנות להשמיד את עצמם, לדעתי זה ייחודי ונורא במיוחד. ולצערי זה גם משהו שאפשר להגיד על האלה, נו, ששומרים עלינו מפני טלי פחימה…שהם בהחלט בכיוון של הטכניקה הזו.
  הייחוד פה הוא השמדה של הכבוד האנושי, לפני ואחרי המוות הפיזי. כמו שאמר ז’אן אמרי כתב, הנאציזם שרת את העינוים יותר משהם שרתו את מטרותיו המדיניות המבולבלות.

 6. תהייה הגיב:

  חשבתי שעיקר פשעם של הנאצים בכך שהרגו מיליונים.

 7. הערה הגיב:

  ציונים תמיד מזדעקים כאשר משווים את הדכוי והגזענות הציונית לנאציזם אבל לא מחתיצים אף במה אפשרית כדי להופיע כקרבנותיו ובכך להצדיק כל נבלה ולסתום כל פה של ביקורת.

  היהודים היו קורבנות הנאציזם הציונים רק מנצלים אותו לקידום מטרותיהם.

 8. אירית הגיב:

  ההערה על הנאציזם – בדרך כלל יש ניסיון להציג את הסינגולריות של השואה מן הצד היהודי. זה גם נכון, אבל גם אופן הרצח והסדיזם לשמו שהיה מובנה במשטר, הוא ייחודי. בדרך כלל רצח נעשה כביכול "להשגת מטרה" פוליטית אידיאולוגית, ואילו כאן האידיאולוגיה היא הרצח. לדעתי, הבדל חשוב מאד, וגם עקרוני לעניין ההשוואה למה שמתרחש בארץ. אולי התחיל עם "אידיאולוגיה" ועובר לשלבים של המתקצעות והתקבעות של האכזריות לשמה.

 9. נדב הגיב:

  רות מאור,
  אם כבר כתבת בכאב עמוק,אז אולי חשבת על הכאב שסובלות משפחות הפצועים והחללים במדינה,אולי טלי שוחרת שלום (כך נראה לפי מעשיה )אבל היא לא היתה צריכה ללכת להגן על מנהיג חללי אל אקצא,אם היא דוגלת בהדברות אז אדרבא שתקים ארגון לשלום,אבל לא ללכת ולהגן על רוצחים,ומכאן הגברת מאור ועד להשוות את חילי צה"ל לנאצים זה בושה וחרפה הם מגנים עליך ועל כולנו ואת טוענת שהם נאצים עם שהשמיד את העם היהודי (חלק גדול ממנו)איך בכלל אפשר לעשות כאלו השואות,
  בכאב אזרח שפוי.

 10. שירה הגיב:

  קראתי את המאמר שלך ומה שהרגשתי זה חוסר אונים כי מתוך מה שכתבת רואים שאת חשה כאב גדול והזדהות עם טלי. האמת היא שגם לדעתי העניין עם טלי זה מחדל חמור. אפילו הייתי מאמרת על זה שהיא כל כך הרגיזה את כולם ונגעה בכאבים פרטיים-קולקטיביים של כמה מהאנשים ששפטו אותה.
  לפי דעתי היא הרפתקנית ולא אויבת מדינה. דווקא בגלל שהיא חמומת מוח ואין לה יסודות אידיאולוגים חזקים ומבוססים אינטלקטואלית כך שהיא תוכל לבצע פעולות מתוחכמות נגד המדינה. היא נתפסה במובן מסוים כקורבן, בחברה מאוד שבירה ומלאת אימה. (הפיגוע שהיה בטיילת החזיר לי למשל, תחושות איומות מלפני שנתיים והרגשתי ייאוש קיצוני ועצבות כזאת, שכל קשר בינה ובין נאציזם מופרך לגמרי).
  בוא נניח שהנאצים לא הרגו כלל יהודים מתוך תוכנית להשמדת גזע נחות. ועדיין ההבדל האקוטי ביותר בינינו לבינם הוא שאצלנו קיים מנגנון חזק מאוד של ביקורת וספק עצמיים. את יכולה לכתוב כזה דבר וגם אם תקבלי תגובות חריפות אח"כ, עדיין תגובות אלו מראות על עיבוד פנימי-מוסרי של הדברים שאמרת, כשהתגובה היא איזשהו הסבר למה הביקורת שלך אינה מוצדקת.
  אני חושבת גם שהבעיה של השמאל הקיצוני היא שהוא חושב במושגים מאוד אוטופיים. ראיתי את זה גם בבירור במכתב שלך. אני אסביר לך למה אני מתכוונת:
  גם אם תהיה מדינה פלסטינית בגבולות 67 וגם אם נשיג כל מיני אידיאלים בצורה פורמלית, עדיין ישארו מתחים מאוד קשים בין אנשים ואוכלוסיות, בתוך או מחוץ למדינה הלאום. גם תושבי המדינה הפלסטינית החדשה יסבלו את הסבלות הספציפיים שיתאימו למצב החדש שיתכונן וגם אנחנו נסבול את הסבלות הספציפיים שלנו (מהקפיטליזם, מכל מיני טראומות קולקטיביות וכיו"ב). מבט על המציאות מתוך נקודת מוצא אוטופית היא מוטעית ו"הדוניסטית"(שאיפה למקסימום של טוב). בני אדם בחברה המונים הם פוליטיים, בין אם הם רוצים ובין אם לא. פוליטיקה מחוקקת חוקים ונורמות כדי ליצור "מודוס ויונדי" בתוך חברה מאוד מאוד הטרוגנית, בין אם בגלל ריבוי דעות ובין אם בגלל ריבוי "היסטוריות" אישיות וקולקטיביות.
  בקיצור, מה אני מציעה לך?
  אני מציעה לך לא להרגיש כל כך רע. מתוך אהבת האדם, נסי להבין את הימין שאת שונאת. נסי לראות מאיזה רגש וכאב הוא מגיע, מה מניע את האנשים האלו, האם זהו רוע טהור? (אני חושבת שגם רשעים טהורים יבלמו על ידי המנגנון הדמוקרטי-ההטרוגני והמורכב), נסי לדבר איתם, לשאול שאלות, להעלות רעיונות. עולמך יתעשר והפתרון למצב הסבוך, יתקרב.

 11. למתתיהו - הגיב:

  לעניין השימוש בשואה…
  אתה מסכים שהמדינה ומוסדות אחרים עושים שימוש ציני בשואה ומכאן גם נובע השימוש התכוף שאתה מתרעם אליו. אולי אי אפשר להימנע מכך ? (במילים אחרות יש משהו קצת נאצי בשימוש ציני באירוע כמו שואה, על ידי מוסדות ממלכתיים…) ברגע שהמדינה השתמשה ב"טריק" הזה, היא קבעה את השיח של המוחים נגד המדיניות שלה, הן מימין והן משמאל. אני לא רואה מה ניתן עוד לעשות, חוץ מאשר להמשיך ולמחות נגד "החטא הקדמון הזה… על ידי הפיכתו נגד אלה שהתחילו…

 12. מתתיהו טיילור הגיב:

  לשירה.
  מספיק לבלבל את המוח על דמוקרטיה-הטרוגנית-פלורליסטית-בלהבלהבלה. בחברות יש מאבקים. מאבק זה דבר אלים ואין סיבה שיהיה מתפשר יתר על המידה. מדוע שקפיטליסט ומרקסיסט יהיו ידידים פוליטיים ??? (הדבר לא קשור לכך שחייבת להיות סולידריות לכל הסבל שעובר הציבור היהודי המדוכא בישראל – המוות, הניצול, העוני, הגזענות, ההשפלה, המלחמה, הניכור… למרות שהוא תומך במפלגות ימין).

  לחמי.
  אני מצדד בגישה ששוללת את השימוש בשואה לצרכים פוליטיים של ישראל כיום. כולל שימושים מכיוון שמאלני. בתשובתך לרות מאור ניסיתי להוכיח דרך ‘עובדות’ היסטוריות מה הם ההבדלים בין ישראל ‘הגזענית’ לגרמניה ‘הנאצית’. פה הטעות. אסור לעשות את ההשוואה. לצורך השינוי חייבים להדגיש את השימוש הציני-מניפולטיבי ומחריד שנעשה בפשע הנורא הזה נגד האנושות על-ידי המנגנונים המכוננים בישראל. כיצד האירוע משמש ככלי פוליטי של ישראל (הן בעיצוב התודעה והן בהסברה). ועל-כך יש למחות מצד אחד ומצד שני להזהר לא ליפול לאותה מלכודת בדיוק מהכיוון השמאלני שמדבר בדיוק באותו אוצר מילים הזוי.

 13. לשירה מאמיר הגיב:

  "לפי דעתי היא הרפתקנית ולא אויבת מדינה. דווקא בגלל שהיא חמומת מוח ואין לה יסודות אידיאולוגים חזקים ומבוססים אינטלקטואלית כך שהיא תוכל לבצע פעולות מתוחכמות נגד המדינה. היא נתפסה במובן מסוים כקורבן, בחברה מאוד שבירה ומלאת אימה. "
  איזה קישקוש ! חמומת מוח?? קורבן??
  ממליץ לך להיכנס לאתר — קישור —

 14. רות מאור הגיב:

  אני חושבת שנחוץ לציין שהאדם שטלי יצרה איתו קשר שנחשב למחבל מסוכן הינו היום בעל תיאטרון ועובד למען קהילה בריאה יותר, וזאת ללא שימת חרב על צווארו כשם שקורה לפושעים שחוזרים בתשובה בכלא!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים