הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בפברואר, 2005 60 תגובות

זהו ספור קצר על מקרה שקרה באמת ממש לפני מספר ימים. ממש לפני מספר ימים נכנסתי כהרגלי בשנים לערוך קניות בסופר הקבוע שלי במרכז המסחרי של גן שמואל. בעודי אוספת את המוצרים בין הגבינות ללחם, עצרתי במדור הביצים, תרתי אחר הביצים האורגניות ואז זה קרה, ביצים תוצרת גבעות עולם מונחות להן בצמוד לביצי החופש של רמות השבים.

אני לא בטוחה אם אני צריכה לפרט לגבי מי הם אנשי גבעות עולם, אפשר לומר שהם לא אנשי שלום המקבלים אל ביתם את הזר והשונה. מבחינתי מקום שמוכר את תוצרתם הוא מקום שכף רגלי לא תדרוך בו יותר, וגם השתיקה לא תעבור – אני את שלי אגיד.


המומה מהמראות במחלקת הבייצים בסופר של קיבוץ גן שמואל מהזרם של השמו"צ, הגעתי עד לתיבת ההערות ושם כבר לא יכולתי עוד.


מכתב קצר ונסער, שואלת שאלות את בעלי המקום, כיצד ואיך ומה פה קורה ועוד כמה הערות על הומנזים, זכויות האדם וכד’.


הגעתי הביתה מרגישה נבגדת ע"י הסופר שלי, אך גאה שהעזתי גם במקום שכולו רוח קפיטלזים טהור להעיר הערות פוליטיות חברתיות.


24 שעות לאחר כתיבת המכתב, קיבלתי טלפון. בצד השני של הקו היתה בעלת תפקיד מהסופר. היא ספרה כי קיבלה את מכתב מחאתי, שאליו הצטרפו מספר מנהלי מחלקות בסופר. היא אמרה שנעשתה כאן טעות, שהנהלת הסופר מורידה את המוצר ולא תשוב לקנות את גבעות עולם עוד לעולם.


התנצלות בפני? וואו – התמלאתי תחושות של רגש ועוד משהו שלא ידעתי להגדיר. תחושה של יש לי יכולת אזרחית למחות ולהביע ויש, יש מי שמקשיב.


ממליצה בחום לכולם: נסו גם אתם, מי יודע? אולי זה ישפיע ואז תרגישו גם תחושה מתוקה ונעימה.

תגובות
נושאים: עדכונים

60 תגובות

 1. אירית הגיב:

  לקשישה, מעניין….האיפיון החברתי פסיכולוגי של האדם הזה…"דור העתיד" של ישראל ?? צר לי על הפסימיזם…

 2. קשישה וגם מאחרת הגיב:

  כמעט חודש עבר מאז הדיון הסוער בגבינה וביצים. כלא-צמחונית זקנה למדי תרשו לי הערות אחדות:
  1. למען ההשכלה – היטלר היה צמחוני, מאוד אהב זכויות בעלי חיים. זה לא אומר כלום על צמחונים אחרים, כמובן.
  2. באמת לא נעים לי לאכול בעלי חיים, ובאמת אני מתעלמת מזכויותיהם תוך עצימת עיניים, מפני שזה חלק מהיותי בעל חיים בעצמי.
  3. אני מצהירה שכאשר אהפוך (בעוד שנים רבות, אני עדיין מקווה) לגוויה בעצמי, לא איכפת לי שבעלי חיים אחרים (רימה ותולעה) יזללו את בשרי, ולא אדרוש מהם להיות צמחונים.
  4. וכל זה לא אומר שצריכים להיות גבולות של תרבות כאשר מדובר בפיטום אכזרי של בעלי חיים לצורך הכבד שלהם, או בשחיטה מרושעת, או בשליקת סרטנים.
  5. כאשר היו לי ילדים קטנים מאוד הסברתי להם תמיד שהבשר בצלחת הוא "תרנגולת" או "פרה" – כל זה כדי שלא יקבלו שוק יום אחד כאשר יגלו את הקשר בין הבשר לחיות הנחמדות בגיל רגיש יותר ויכריזו על צמחונות בלתי בריאה. זה עבד.
  וחוץ מזה, זרעונים זה מאוד טעים, וגם בריא. בתיאבון.

 3. נועה הגיב:

  לכל המשווים בין נאצים לציונים, או בין נאצים לצמחונים, ולבעלי אמרת השפר "היטלר היה צמחוני":
  היטלר גם אכל לחם, והיטלר גם נשם חמצן.
  וגם הנאצים אכלו חסה מדי פעם.

 4. לנועה הגיב:

  :-))
  אבל אולי הערה למה אומרים את זה. (שמעתי את הטענות האלה בהרבה שיחות סלון). הרעיון הוא שלפעמים קיים חוסר איזון בהתייחסות לבעלי חיים לעומת בני אדם. נכון, זה לא אחד על חשבון השני (כמו שהיה אצל היטלר כניראה) אבל הגישה התבטאה למשל בפעילות למען איכות הסביבה בימיה הראשונים, והיום חלה תמורה תיאורטית בתחום שמשלבת את צרכי האדם עם הטבע (צדק סביבתי, לעומת אקולוגיה). התפיסה הירוקה מידי עלולה להוביל, בלי שרוצים, לפגיעה בבני אדם חיים ורעבים. ככה, גם הדיון בניסויים בבעלי חיים לפעמים תפסו את הכותרת והעין לעומת הבעיה הקשה של ניסויים בבני אדם.
  ובאמת מביקור בגרמניה, ואני לא רוצה לקשור את זה בקיטשיות לנאצים, מצאתי המון אנשים עם רגישות בלתי רגילה לטבע ולבעלי חיים, ויש לזכור שהנאציזם כלל תורה שלמה של "רפואה אלטנטיבית טבעית" בעוד הרפואה הרגילה נחשבה "יהודית".(אפשר לקרוא על זה בספר המזעזע "nazi doctors") אלה לדעתי השורשים לפחדים שעולים מן ההערות על היטלר. אפשר להכיל אותם אבל יפה הזכרת שלא כל דבר שהיטלר עשה הוא פסול, כמו אכילה נשימה ודיבור.

 5. יוספה (אחרת) הגיב:

  ומה לגבי ניסויים בבעלי חיים? הביוגרף של היטלר באמת תיאר את הזדעזעותו מצייד ארנבות (המקור אינו בידי כרגע) — "איך אפשר לפגוע ככה ביצור כל כך תמים". כל האשכול הזה מעלה שאלות קשות, ללא תשובות. השמאל אף פעם לא עשה חשבון עם עצמו על כל הבהמיות הרצחנית הזאת ביחס לכל מי שאינו בן אדם.

 6. ד"ר שמואל הר-נבו הגיב:

  כמו היום, גם בתקופה הנאצים היתה קיימת תעמולה. ראש מחלקת התעמולה הנאצית היה אדם בשם גבלס. אחת המטרות העיקריות שלו היתה ליצור הערצה ציבורית סביב דמותו של היטלר. אחת הדרכים להשיג זאת היתה להציגו כסגפן, המתעניין רק במצבו הקשה של העם הגרמני. לכן במשך תקופה מסוימת היטלר הוצג כצמחוני. למעשה, כשנשאל פעם היטלר על-ידי עיתונאי מה המאכל האהוב עליו הוא אמר שעוף. לכן, מי שטוען שהיטלר היה צמחוני מפיץ תעמולה נאצית שקרית, למעשה.
  יותר מכך, רבים ממתכנני "הפיתרון הסופי" וראשי הביצוע של מנגנון ההשמדה הנאצי היו א/נשים בעלי ניסיון והשכלה בחקלאות מזון מן-החי, בעיקר גידול ו"השבחת" עופות, אשר הכניסו למכונת ההשמדה הקיימת, בנוסף לתרנגולים, גם בני אדם. לאחר שש שנים בני האדם הוצאו מהמכונה, אבל היא ממשיכה להתקיים עד היום.
  כנ"ל גם בעניין הניסויים: משפחת מנגלה הכניסה לתקופה מסויימת למעבודותיה בני אדם, אבל לפני, ואחרי – עד היום – עוברים במעבדותיה בעלי חיים שממשיכים לעבור את הניסויים הללו. לפני שבוע כאב לי הראש וכשהלכתי לבית המרקחת ניסו לשכנע אותי לקנות את האספירין של חברת "באייר" השייכת למשפחת גבלס.
  ולגברת הקשישה: בשר לא בריא, וטעם זה עניין תרבותי וקשור להרגל. צמחונים וטבעונים מאריכים חיים יותר מאלה שאוכלים בשר, ולכן אם ברצונך להיות עוד יותר קשישה, עדיף לך שתוותרי על הרגלים מגונים שכאלה. מה גם שלא ניתן להשיג בשר חיה שלא עברה התעללות קשה לאורך כל חייה הקצרים.

 7. לא צמחונית, לא טבעונית הגיב:

  אמשיך להלחם למען זכויות האדם, אשתדל לפעול למען זכויות בעלי החיים כל זמן שהם חיים. וברשותכם כמה שאלות מעצבנות:
  1. כמה תרנגולות היו בכלל שורדות בטבע אם בני האדם היו מפסיקים לאכול אותן? הרי מדובר במין יצור שאין לו שום זכות קיום ללא הסיום על הצלחת האנושית). שום פרה ועגל לא היו מסתובבים כאן אילו אכלנו רק עשב.
  2. האם האיסור על אכילת בשר יחול גם על חתולים וכלבים? אתם תאכילו את כל הבזים והנמיות שעוד שרדו בטבע בביסקוויטים?
  3. וכאשר אמות אסור יהיה לתולעים לזלול את בשרי? למה בעצם? אם לי אסור לאכול חזירים?
  אז די עם הצביעות. לא רוצים בשר וביצים – אל תאכלו, אבל זו איסטניסות שאין לכפות אותה על הציבור. אני איתכם במאבק לביצי חופש ולהפסקת פיטום אכזרי של אווזים, אבל קמפיין נגד אכילת בשר תנהלו בבקשה במחלקת האריות בספארי.

 8. דניאל הגיב:

  קודם-כל, עדכון לדברי בתגובות המוקדמות בדיון הזה: בסוף-השבוע האחרון חזרתי לדרכי, דרך הצמחונות, ואני שוקל טבעונות – כוונתי, עם היחס המחריד, לתרנגולות ולפרות, בארץ הזו… וגם מבחינה בריאותית: עצם המחשבה, על כל הדברים, שמגיעים אלינו, לחלב ולביצים… אנטיביוטיקה, ריסוסים……..
  מחריד. ולו *רק* מן הבחינה הבריאותית, בלבד.

  כעת – בהיכנסי לבשר בשורות אלה, נפלו עיני על התגובה הקודמת לי. הבחורה כתבה את דבריה, לפני כמעט חודש. מגיעה לה תשובה צמחונית-טבעונית כהלכתה, לא?;-)

  אז ככה, קראי והפנימי:
  1. "מדובר במין יצור שאין לו שום זכות קיום ללא הסיום על הצלחת האנושית"… הייתי רוצה לדעת זאת: אילו מישהו, היה נכנס וכותב, על הערבים נניח, "מדובר במין אנשים כאלה שאין להם שום זכות קיום ללא הסיום מתחת לקנה-הרובה הישראלי" – הרי, לא זו בלבד, שתגובה *שכזו* היתה מושלכת לפח (טוב, אני לפחות *מקווה* כך), אלא שהנ"ל היה חוטף גם תביעה לדין, בעוון הסתה חמורה לגזענות ולהשמדת-עם.
  מה ההבדל, בדיוק??

  2. אף אדם שפוי, איננו מנסה לכפות צמחונות/טבעונות, גם על חתוליו וכלביו, היות ומבנה מערכת-העיכול שלהם הוא *שונה* משלנו. ככה זה. למדי קצת, לפני שאת מקשקשת.

  3. א’ – התולעים לא ירצחו אותך, על-מנת לאכול את בשרך, ו-ב’ – נו, טוב לדעת, שיש, בעולם הזה, בני-אדם, השואפים להידמות – לתולעים…

  C’est Tout.

 9. אוריא, ללא צמחונית הגיב:

  דניאל רשם את כל מה שרציתי לומר, ואפילו יותר טוב

 10. יהודיה שאיכפת לה הגיב:

  מאת ד’ אני מכירה את תושבי ג.עולם והכנסת אורחים כמו שלהם לא ראיתי בשום מקום בעולם לגבי הגיזענות רק תיראי כמה גיזענית את ערבים את תכניסי לביתך אבל את אברי ושרונה רן לא אז מי הגיזען? אני אישית מכניסה ערבים לביתי מה שבטח את גם את זה לא עושה אז תחשבי על זה…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים