הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בפברואר, 2005 23 תגובות

במסיבת עיתונאים שנערכה בשבוע שעבר בביירות, פירסמה הלשכה הפוליטית של המפלגה הקומוניסטית הלבנונית גילוי דעת, שהופץ ברחבי לבנון, ובו הדרישה להתפטרות הממשלה ולנסיגת כל הכוחות הסוריים. להלן עיקרי המנשר: "לבנון נקלעה למשבר פוליטי ללא תקדים בעקבות רצח הנשיא לשעבר רפיק חרירי. רצח מתועב זה הוא חלק מתהליך חלוקת המזה"ת לאזורים תחת השפעה של המעצמות והפיכת האזור לשורה ארוכה של מדינות קטנות בעלות משטרים דתיים – עוינות זו לזו. הכל לטובת האינטרסים ההגמונים של ארה"ב…

"אנו סבורים שאחת הסיבות למצבה הפוליטי של לבנון כיום הוא אי מימושם של הסכמי טאיף. אילו כל הצדדים היו ממשים את כל מה שנכתב בהסכמים אלה, ניתן היה לחזק את האחדות הלאומית הלבנונית על בסיס שאינו עדתי וליצור מערכת יחסים שוויונית בין לבנון לסוריה… כך ניתן היה להשלים את תהליך השבת הריבונות הלבנונית לאחר שחרור שטחי הדרום מהכיבוש הישראלי.


"לכן, המשימה הראשונה היא להגיע לשלום בית על מנת להבטיח את אחדותה של לבנון. התנאי לכך הוא לסיים במהרה את חקירת רצח חרירי. אנו מצדדים בהקמת ועדה פרלמנטרית, מורכבת מאנשי הקואליציה והאופוזיציה על מנת לפקח על הוועדה לחקירת הרצח. כמו כן, יש ליצור מנגנונים להידברות פנים לבנונים.


"לדעתנו כל הכוחות הפוליטיים – ללא יוצא מן הכלל – צריכים לקחת חלק בדיאלוג הלאומי. על המשטר להבטיח את כל התנאים ליצירת דיאלוג זה. קודם כל על ידי קביעת מועד לבחירות לפרלמנט ומתן הוראה לכוחות הביטחון שלא להתערב בחיים הפוליטיים. יש לחוקק חוק בחירות חדש ודמוקרטי שאינו מתחייב לשמור על החלוקה העדתית הקיימת.


"לכן, אנו מציעים כינונה המיידי של ‘מועצה להצלה לאומית’ שבסמכותה לממש את "הסכמי טאיף" כולל נסיגת הכוחות הסוריים משטחה של לבנון וחקיקת חוק החדש אשר יבטיח בחירות דמוקרטיות ולא עדתיות. ביום הראשון לכינונה של ‘המועצה להצלה לאומית’ הממשלה המכהנת צריכה להגיש את התפטרותה ותחתיה תוקם ממשלת מעבר חדשה – ממשלת ההצלה הלאומית, שכל יעדיה לקרוא לבחירות חדשות, על בסיס חוק בחירות החדש הלא-עדתי ולנהל מו"מ עם סוריה לנסיגת כוחותיה מכל השטח – כולל מהבקעה. יש לקבוע את לוח הזמנים של הנסיגה הסורית עוד בטרם יתקיימו הבחירות לפרלמנט.


"כמו כן צריכה ‘המועצה להצלה לאומית’ לדון על האמצעים לשמירת הריבונות הלבנונית מול האויב הישראלי, לטפל בסוגיית מחנות הפליטים הפלסטינים, תוך מתן זכויות אזרחיות לכל תושבי המחנות ולקבוע ערובות לכך שביטחונם יובטח על ידי המדינה.


"המפלגה הקומוניסטית כבר החלה במגעים עם הכוחות הפוליטיים, הן של הקואליציה והן של האופוזיציה, על מנת לקדם את הצעותיה. על ידי אימוץ הצעותיה של המפלגה הקומוניסטית נצליח להפוך את רצח חרירי לנקודת ההתחלה לעבר עתיד טוב יותר. בתקווה שרצח חרירי אינו מהווה צעד נוסף בדרך ללא מוצא".

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. אלישע הגיב:

  אכן, גילוי דעת מאלף וצודק.
  הצעד המתבקש הבא: הפגנות וגילויי דעת של המפלגה האחות (חד"ש) לסיום הכיבוש הסורי של אדמות לבנון, ומתן עצמאות לעם הלבנוני הנאנק תחת שילטון הכיבוש הסורי בהתאם להחלטות האו"ם.
  מתי מתקיימת ההפגנה הראשונה?

 2. לאלישע הנודניק הגיב:

  תגובות כמו שלך הן הסיבה שאני לא בטוח עד כמה צריך לפרסם גילויי-דעת כאלו בעברית. המפלגה הקומוניסטית הלבנונית מעלה סדרת תביעות סבירה ואחראית למצב בלבנון, שכוללת את ביטול המשטר העדתי, התנגדות (מתונה מאד) לחלוקה האימפריאליסטית של האיזור, חיזוק הריבונות הלבנונית, מאבק להשלמת הנסיגה הישראלית ובניית יחסים שיויוניים מול המשטר הסורי.

  מה דעתך על כל אלו ? כלום, כל מה שמעניין אותך זה שיצעקו "הלאה הכיבוש הסורי" ברחובות בישראל (מה שרק יזיק למאבק למען נסיגת סוריה), וזה מראה כמובן שגורל האנשים בלבנון מעניין אותך כקליפת השום ואתה משתמש בו למניפולציה זולה כדי לחזק את האווירה התוקפנית בישראל נגד סוריה.

  למרות שקריאתך האינפנטילית אינה מופנית אליי, כי אני לא בחד"ש וגם לא מתומכיה, אני מניח שכל פעיל שמאל רציני יסכים איתי שאנחנו לא קבלני הפגנות ואין זה מתפקידנו לארגן הפגנות לפי דרישה של נודניקים שבחיים לא הפגינו על כלום. אתה רוצה הפגנה נגד סוריה – תארגן אחת ואל תבלבל את המוח.

  יורם בר-חיים

 3. גיא לאלישע הגיב:

  1. חד"ש היא חזית ולא מפלגה.
  2. מק"י- המפלגה הקומוניסטית הישראלית (שהיא חלק מרכזי בחד"ש) בעד שחרור כל עמי המזרח התיכון ממדכאיהם, אם זה כוחות זרים (ארה"ב בעירק, סוריה בלבנון, ישראל בפלשתין) ואם ממשטרים חשוכים ודיקטטורים.

 4. לאלישע הנודניק הגיב:

  אנסה לארגן הפגנה אחרי שתפסיק להתנחל באלפי מנשה.

  אורי זקהם.

 5. חררדו הגיב:

  תודה על המידע המעניין. האם לא תוכלו להרחיב? מה עמדתם של הקומוניסטים ושל כוחות שמאל שונים בסוריה?
  באופן כללי האתר, כאתר שמאלי בישראל, משווע למידע ולפרשנויות שמאליות מהעולם הערבי.

 6. יורם בר-חיים לחררדו הגיב:

  אני מסכים עם מה שכתבת, אתה יכול להציץ באתר מחסום — קישור — כדי למצוא מידע בעברית על המתרחש בלבנון ולהיכנס ל — קישור — שבו יש מיפוי של ארגוני שמאל בכל העולם, גם בלבנון.

  ככלל, למיטב הבנתי, ישנם ארגוני שמאל בלבנון אשר מעדיפים איחוד עם סוריה, כמו למשל "המפלגה הלאומית הסורית", זה כמובן לא אומר שהם חושבים שזה צריך להיות תחת משטר הבעת’ או לקבל את הצורה הנוכחית של מדינה ומדינת-חסות. אולי גם המפלגה הקומוניסטית רומזת על אפשרות כזו כשהיא כותבת :
  רצח מתועב זה הוא חלק מתהליך חלוקת המזה"ת לאזורים תחת השפעה של המעצמות והפיכת האזור לשורה ארוכה של מדינות קטנות בעלות משטרים דתיים – עוינות זו לזו. הכל לטובת האינטרסים ההגמונים של ארה"ב…
  "המפלגה הסוציאליסטית הלבנונית" הנחשבת די שמאלית (למרות שהיא עדיין מפלגה עדתית-דרוזית) היא מראשי התומכים בנסיגת סוריה.
  להבנתי (לא לדעתי שלי, להבנתי את דעתם של אחרים) השאלה העיקרית מבחינת השמאל בלבנון היא המשטר העדתי הקיים, שנוצר על-ידי צרפת וגבולות "לבנון" נקבעו כדי להנציח אותו. למעשה, סוריה נכנסה בשעתו ללבנון לבקשת ראשי המשטר הזה כדי להגן עליו מפני אפשרות של מהפכה סוציאליסטית. זה כמובן לא אומר שצריך לתמוך בבוש ובפלנגות נגד סוריה….

 7. דן תמיר הגיב:

  יורם, האם תוכל לפרט מעט על המפלגה הלאומית הסורית? האם כונתך למפלגתו של אנטון סעדה? אנא תן קישור ומידע נוסף (בעברית, בערבית או בכל שפה אחרת) אם אפשר. תודה.

 8. לדן תמיר הגיב:

  הנה קישור :
  — קישור —

 9. דן תמיר הגיב:

  אכן, המדובר במפלגתו של אנטון סעדה.
  שמה המלא של המפלגה הוא "המפלגה הסורית הלאומית החברתית”, בערבית الحزب السوري القومي الاجتماعي (אלחזב אלסורי אלקומי אלאגתמאעי), או בגרמנית Nationalsozialistische Syrische Partei, או בקיצור: נאצית. ודוק: לא "ניאו נאצית", מכיון שהמפלגה נוסדה בנובמבר 1932.
  אמנם באתר Broadleft נכללת המפלגה ברשימת מפלגות השמאל הלבנוניות; אבל מעבר לזוטות (כמו שמה, סמל צלב הקרס שלה וההצבעה במועל יד), עיון קצר בקוי היסוד שלה, הלקוחים ישירות ממשנתו של בניטו מוסוליני, יכול לטעת ספק קל בשיוכה למחנה השמאל באזורנו, אם להשתמש בלשון המעטה. במלים בוטות יותר: אם המפלגה הנציונל-סוציאליסטית הסורית היא "ארגון שמאל", אז אני צנצנת.
  מבלי להתיחס לחילוקי הדעות בענינים פוליטיים פנים-לבנוניים, ראוי להעמיד את הדברים על דיוקם ולא לכרוך אוטומטית יחד את המפלגה הקומוניסטית הלבנונית עם המפלגה הנאצית הסורית.

 10. אגב הגיב:

  גם מפלגת העבודה ומפלגת עם-אחד מופיעות בBROADLEFT כארגוני שמאל (מתוייגות כסוציאל-דמוקרטיות ציוניות), וכך גם עלה ירוק (אשר תומכת בהריסת בתים ביישובים הערבים, זה מופיע במצע שלה).

  נדמה לי שהרעיון של ברודלפט הוא לא להיות אינדקס של רדיקליזם דווקא אלא להיפך, לתת מידע על כל ארגון שנקשר איכשהו בעיני מישהו לשמאל, דווקא נחמד כי ככה אפשר להגיע למידע קלוונטי על המון ארגונים בעולם ולקבל איזושהי תמונה של מה שנחשב "שמאל" בארץ מסויימת בלי שמישהו יחליט אידאולוגית על מי לספר לך ועל מי לא. אפשר גם לעקוב אחרי כל ההתפלגויות והרסיסים של ארגוני שמאל (או "שמאל").

 11. יורם בר-חיים לדן תמיר הגיב:

  כבר שמעתי בעבר את הטענה שאלחזב אלקומי אלאג’תמעי אלסורי היא מפלגה בעלת מאפיינים פאשיסטיים. אינני יודע אם זה נכון ובהזדמנות אקרא יותר, אני לא יודע גרמנית אבל בערבית סוציאליסטי זה "אשתראכי" ולא "אג’תמעי" כך ששמה איננו המפלגה הנציונאל סוציאליסטית. שמה הוא המפלגה הלאומית החברתית הסורית (והעסק הזה הוא קצת דמגוגיה, כל השמאל בעולם השלישי הוא לאומי).

  ציון "המפלגה הלאומית החברתית הסורית" כארגון שמאל היתה שגיאת תחביר שלי, בהשפעת סקרנותך המבורכת קראתי כעת את דף העקרונות שלה, הנה כאן :
  — קישור —
  ואלו בהחלט לא עקרונות של השמאל במזרח התיכון, חוץ מאשר הפרדת הדת מהמדינה ושלילת העדתיות הדתית (טאא’פיה). האמת שעקרונותיהם מזכירים במידה רבה את הכנעניות של רטוש וחורון… (לא שזה קשור, רק עקיצה)

 12. אורי זקהם הגיב:

  BroadLeft?
  אכן רחב. מדי.

 13. דן תמיר הגיב:

  איפה ראית במצע של עלה ירוק תמיכה בהריסת בתים ביישובים ה"ערביים"? חפשתי ולא מצאתי.

 14. דן תמיר הגיב:

  אגב,
  בקישור שהבאת נמצאים רק עיקרי הדברים. את פרשנותו המלאה יותר של סעאדה לעיקרי מצע המפלגה ניתן למצוא בקישור הבא:
  — קישור —
  לצערי אין לי זמן כרגע לתרגמה לעברית (וכמו הצברי מלל פשיסטיים רבים היא די מיגעת ברובה) וזו גם הזדמנות להמליץ לכל מי שלא קורא עברית ללמוד את השפה.
  לגבי חורון ורטוש, העקיצה מובנת; אך חשוב לשים לב להבדלים המשמעותיים בין רעיונותיו לרעיונותיהם.

 15. רק הערה הגיב:

  יש רדיקליזם.
  יש שמאל.
  זה לא בהכרח אותו הדבר.

 16. יורם בר-חיים לדן תמיר הגיב:

  בסעיף "המגזר הערבי" של עלה ירוק :
  • נפעל להפניית תקציבים ליצירת שוויון בתשתית והחינוך במגזר הערבי. עם זאת, שוויון זכויות נושא בחובו שוויון גם בחובות ועלה ירוק לא תירתע מלעמוד על כך שתקנות המס והבנייה, בין השאר, ייאכפו במגזר הערבי באותה מידה שבה הם נאכפים במגזר היהודי.

  כל מי שמכיר את בעיית אי-מתן רשיונות הבניה, היעדר תכניות המתאר והריסת הבתים ביישובים הערבים מזהה את המשמעות. כשמישהו מדבר על אכיפת חוקי בניה דווקא כשזה מגיע למגזר הערבי הרי זה אומר שהוא סבור כי המגזר הזה נגוע בעבריינות בניה ומתעלם מכך שישראל "נגועה" במניעת בניה מערבים. אגב, הלואי ותקנות הבניה היו נאכפות על ערבים באותה מידה שהן נאכפות על יהודים, זה היה מפסיק הרבה מאד הריסות בתים…

 17. דן תמיר הגיב:

  אתה יודע מה דעתי על עצם קיומו של "מגזר ערבי" בארץ. אבל אדרבא: הלואי שיהיה שויון בכל תחומי התכנון והאכיפה בכל ה"מגזרים"! אמן כן יהי רצון!

 18. דן תמיר הגיב:

  דוקא מופיעה. תסתכל טוב.

 19. יורם בר-חיים הגיב:

  השם הוא אבנאא אלבלד ולא איבנא, ואנחנו מופיעים.

 20. ליורם בר חיים הגיב:

  מענין מאד, לא שמתי לב לסעיף הזה ב"עלה ירוק". האם הסבת את שימת ליבם לעובדה שעבריינות הבניה נובעת מ"מילכוד" (ENTRAPMENT ?
  בהיעדר תוכניות מתאר מעודכנות ? אולי הם פשוט לוקים בבורות, כמו הרבה אנשים בארץ, שלא נכנסו לדקויות המשפטיות ולא מבינים שתוכנית מתאר זה לא אירוע כמו גשם או רוח, אלא מעשה חקיקה יזום, בהליך פוליטי. אירית

 21. גלילי הגיב:

  נפעם מהויכוח המלומד .
  אולי מישהוא יכול להשכיל אותי כמה אנשים יש במפלגה הקומוניסטית בלבנון. האם יש לה צירים בפרלמנט והאם היא מסוגלת להזיז דברים .
  אגב חרירי היה מליונר שלא הרויח את כספו במפעל הפיס.

 22. על "ברודלפט" הגיב:

  מדוע תנועת איבנא-אל-בלד לא מופיעה בו? הרי רשומות שם כמה וכמה תנועות שאינן מפלגות (namely "להגנת המארקסיזם").

 23. עופר לגלילי – טעית הגיב:

  חריר לא היה מיליונר אלא מיליארדר – 108 ברשימת עשירי העולם, האיש העשיר ביותר בלבנון ובכל ה"סהר הפורה" , קצת לפני שרי אריסון.פרטים בקישור

  — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים