הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 במרץ, 2005 28 תגובות

זוכרים לפני מספר חודשים ביצעה ישראל פעולת חיסול נגד פעיל באחד הארגונים הפלסטינים בליבה של דמשק? ישראל הרשמית אמנם לא הודתה בכך, אבל סוכניה-כתביה בעיתונות ידעו לומר בקריצת עין שמדובר "באיש שלנו בדמשק". הם הריעו "לידה הארוכה של ישראל המגיעה לכל מקום", התפעלו "מהמודיעין המעולה, התחכום והנועזות של החיסול", ולא שכחו ללעוג למבוכה שנגרמה לנשיא בשאר אל-אסד ושלטונו, שמתחת לאפם עושים סוכנים ישראלים בדמשק ככל העולה על רוחם.

עתה, בעקבות הפיגוע בליל שבת במועדון "הסטייג’" בטיילת בתל-אביב, שגרם להריגתם ופציעתם של שליש פלוגת מילואים שבאה למפגש חברתי, מצביע שר הביטחון מופז לעבר סוריה כנושאת באחריות. יש לישראל הוכחות, כך ההודעות הרשמיות, שמובילות לדמשק.


מה קורה כאן? האם היעד היה מקרי, או שמא היה למודיעין הסורי מידע כה מדויק עד שידעו לכוון את המתאבד לפתח המועדון ולשעה היעודה בה התאספו אנשי פלוגת המילואים לקראת כניסה למועדון?


לא זו אף זו: למחרת הפיגוע התפרסמה ב"הארץ" תמונה של אנשי הפלוגה, בהם קורבנות הפיגוע, כשהם בשירות מילואים בשטחים הכבושים מצוידים בכלי נשק עם טלסקופים שנועדו להרוג ולפצוע פלסטינים.


האם היה המודיעין הסורי ודרכו ארגון הג’יהאד עד כדי כך מעודכנים?


אני משער כי בפאבים של רמאללה, בתי הקפה במחנות הפליטים ובקמפוסים של ביר זית ושכם שאלו עצמם הפלסטינים, כמה ילדים ואזרחים חפים מפשע נהרגו שעה שפלוגת המילואים שירתה בשטחים?


פעולות חיסול של ישראל, מוצלחות, מתוחכמות וג’יימס בונדיות ככל שתהיינה, הגורמות לישראלים רבים תגובות של שביעות רצון מהולות בשחץ, הן הצלחות בערבון מוגבל ולטווח קצר. הן חוזרות אלינו כבומרנג ופוגעות בנו בשעה ובמקום שאיש לא חזה, וקוטפות חייהם של אנשים צעירים שהיו להם עוד כמה תוכניות בחיים.


המסקנה ברורה: להחזיר לישראל את המחסלים מדמשק, מביירות ובירות אחרות ולחדול מהוצאות להורג של בני אדם. זו הדרך הבטוחה להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל.


ספירת מלאי קצרה וחלקית


אז מה יש לנו? רמטכ"ל חדש, דן חלוץ, האחראי להטלת פצצת טונה על אזור מגורים צפוף בעזה שגרם למאות הורגים ופצועים; ראש ממשלה, אריאל שרון, שנפסל למשרת שר הביטחון בגלל אחריותו לאי מניעת הטבח במחנות הפליטים סאברה ושאתילה בלבנון; משנה לראש הממשלה, שמעון פרס, שכראש ממשלה ושר ביטחון נושא באחריות לטבח מאות לבנונים בכפר כנא בלבנון במבצע "ענבי זעם" ב-1996; יו"ר המפד"ל ושר לשעבר, ח"כ אפי איתם, כיהן כמח"ט גבעתי באינתיפאדה הראשונה ברצועת עזה, ובית הדין הצבאי קבע לגביו כי "עודד אלימות ונהג בעצמו באלימות בתושבים מקומיים" בניגוד לפקודות וכי שיקר כאשר התכחש לפקודות לא חוקיות שנתן לפיקודיו; המשנה למנהיג מרצ-יחד, ח"כ רן כהן, שהתנדב לשרת כקצין בכיר בצבא קבע בתקופת מלחמת השולל בלבנון שעה שאלפי אזרחים נהרגו ונפצעו מאש צבא הפלישה הישראלי; הטוען לכתר המנהיגות במפלגת העבודה, השר מתן וילנאי, שכאלוף פיקוד הדרום היה אחראי לכמה מצעדי הדיכוי האכזריים ביותר שפגען במיליון פלסטינים; ראש הממשלה לשעבר מטעם מפלגת העבודה, אהוד ברק, המנסה עתה לחזור לעמדת מנהיגות, היה אחראי בתפקידיו כאלוף פיקוד, רמטכ"ל וראש ממשלה להפרות חמורות של זכויות אדם.


ח"כ מיכאל איתן מהליכוד הצהיר כי אהוד ברק פעל כראש ארגון פשע, וזאת בתגובה להודעת ברק כי משפחת שרון היא מושחתת עד היסוד. שניהם צודקים.


מעל כולם פרושה רשת הביטחון של נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק, כמייצג את ממלכת הצדק הישראלית.


כך מתגשם חזונו של בן גוריון להיות אור לגויים.


לפרק את המתנחלים מנשקם


מפכ"ל המשטרה רב ניצב משה קראדי הודיע כי השוטרים שיפנו את המתנחלים סרבני הפינוי מעזה, לא יהיו חמושים. הרעיון של שוטרים לא חמושים הוא יפה, וטוב היה אילו היה מיושם לא רק כאשר מדובר במתנחלים יהודים. יחד עם זאת, ראוי שמשטרת ישראל לא תנהג כסומא בארובה, ותדאג לכך שהעימות העתידי עם סרבני הפינוי יתרחש בתנאים שווים, דהיינו שגם המתנחלים לא יהיו חמושים. מאחר שהמתנחלים חמושים עד לצווארם, מן הדין שיפורקו מנשקם בטרם פינוי, משום שמדובר בחבורה פאשיסטית מעובה בקנאות דתית העלולה לעשות בנשק שימוש נגד השוטרים והחיילים שיבואו לפנותם.


המתנחלים מאיימים לשבש את החיים במדינה ובין השאר מתכננים למלא את ההתנחלויות בעזה באלפי תומכים כדי להקשות על הפינוי. תקוותם שהממשלה תתייאש ותוותר.


אין צורך להיבהל מהאיומים. יש בידי ממשלת ישראל שטחי מעצר היכולים לאכלס עשרות אלפים. מה שצריך לעשות הוא לשחרר את הפלסטינים ממחנות המעצר משני עברי הקו הירוק, ולכלוא בהם את אלפי המתנחלים הבריונים כשהם מפורקים מנשקם עד להשלמת הנסיגה. אפשר להפעיל נגדם את מערכת בתי הדין הצבאיים בשטחים הכבושים, שמתורגלים בהליכי משפט מזורזים ומעצרים המוניים. הדבר יהווה עבורם שיעור מאלף בזעיר אנפין, כיצד חשים הפלסטינים כאשר השיטה מופעלת נגדם בברכת המתנחלים.


שמאל והתנתקות


יש לתמוך בהתנתקות מעזה כאילו אין כיבוש בשטחי הגדה, ויש להיאבק בכיבוש בשטחי הגדה כאילו אין התנתקות.


מפקירים קשישים – מדפנים מיליונרים


סטטיסטיקה מפחידה: 20% מהקשישים בישראל סובלים מיחס אכזרי או מצוקה כלכלית. זאת לעומת 3% בבריטניה למשל. ישראל הפכה לארץ אוכלת קשישיה.


היכן כל אלה המדברים בשם הדת ורוצים להשליט עלינו מדינת הלכה? אילו לפחות נאבקו כאריות על העקרון הנשגב המופיע בסידור התפילה "אל תשליכנו לעת זקנה ככלות כוחנו אל תעזבנו", כפי שהם נאבקים בעד תקציבי הישיבות וההתנחלויות, אפשר היה אולי לסלוח להם דבר או שניים.


אבל כל המפלגות החרדיות והדתיות, שהיו והינן שותפות בשלטון במרבית שנות המדינה, נושאות באחריות למצבם המחריד של הקשישים שהושלכו לאשפתות.


לפני מספר ימים התקיימה הפגנה של קשישים קשי יום מול הביטוח הלאומי במחאה על קיצוץ בסיוע. מהדורת החדשות בטלוויזיה שדיווחה על ההפגנה שיתפה את הצופים בגורלו המר של קשיש בן 86, בודד ללא קרובי משפחה, שבקושי הולך, והוא נמצא "לא ראוי" למימון מטפל.


לעומת הקמצנות האכזרית של שר האוצר נתניהו אל מול הקשישים, בולטת הנדיבות לעשירי ושועי הארץ.


קחו למשל את משפחת ורטהיימר בעלת חברת ישקר. המוסף הכלכלי של "הארץ" מדווח כי הסכום הכולל של משכורות ארבעת בני המשפחה בשנים 2000-2003 היה 24.3 מיליון שקל. סכום זה אינו כולל את הדיבידנדים שהם מושכים מהחברות שבבעלותם שהיקפם הכספי, לפי העיתון, גדול אף יותר.


ממשלת ישראל לא יכלה לראות בעונייה של משפחת ורטהיימר, ולכן שיפרה את מצבה באמצעות מענקים והנחות מסים שהסתכמו רק בשנות ה-90 של המאה ה-20 במאות מיליוני שקלים. שיהיה קצת בשביל לנגב איזה חומוס קטן.


במשטר הסוציאליסטי שלי, תופעות כאלה לא תיתכנה.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. עידו גדעון הגיב:

  יגאל,
  א. האם אלה יעודיו של נשק גם בצד הפלסיטיני?
  אם כן, למה הפקודות מתירות את דמו של כל נושא נשק פלסטיני (לפי אל"מ הראל כנפו, לשעבר מח"ט שכם)? בהנחה, שאתה כנראה מסכים איתה, שלא כל פלסטיני הוא מחבל. שים לב שאתה יוצר כאן מעגל שאי אפשר לקטוע- חייל נושא נשק כדי להתגונן מפלסטיני שנושא נשק כדי להתגונן מהחייל (חד גדיא…)
  ב. חייל שמשרת בשטחים הכבושים הוא אכן אוטומטית מדכא פלסטינים. זאת פשוט עובדה, ויתרה מכך זו מטרתו היחידה שם.

 2. יורם גת הגיב:

  "כלי נשק נועדו גם ל-: 1. הגנה עצמית. 2. פגיעה במחבלים פלסטינים (תודה לאל, יש הרבה)."

  אכן, כפי שנשקו של פורץ נועד להגנה עצמית מדיירי הבית.

 3. עופר יהלום הגיב:

  אפשר לומר שזקנתו של שרון לא מביישת את נעוריו – חלק גדול מהתקפות הטרור של השנים האחרונות היו תגובה פלסטינית על מעשי ההרג של המסתערבים למיניהם, ממש כפי שחלק גדול מהתקפות הפידאיון בשנות ה-50 היו פעולות תגמול על הפרובוקציות של ה-101,שנאמר מחסל אבות בים ושילשים…

 4. יגאל הגיב:

  "למחרת הפיגוע התפרסמה ב"הארץ" תמונה של אנשי הפלוגה, בהם קורבנות הפיגוע, כשהם בשירות מילואים בשטחים הכבושים מצוידים בכלי נשק עם טלסקופים שנועדו להרוג ולפצוע פלסטינים."

  כלי נשק נועדו גם ל-:
  1. הגנה עצמית.
  2. פגיעה במחבלים פלסטינים (תודה לאל, יש
  הרבה).

  הגישה האוטומטית שכל חייל נושא נשק של צה"ל, הוא אוטומטית מדכא והורג פלשתינאים היא פרנואידית.

  היא שקולה ל"כל פלשתינאי הוא טרוריסט".

 5. דניאל הגיב:

  בושה שאיש כמוך, מי שמחשיב עצמו כרובין הוד של המסכנים כותב נגד המדינה ……אין לי מה להוסיף

 6. יורם גת הגיב:

  "במשטר הסוציאליסטי שלי, תופעות כאלה לא תיתכנה."

  זוהי מטרה ראוייה, אך זוהי מטרה שהשגתה הובטחה כבר פעמים רבות בעבר לציבור העובדים – הבטחות שכובדו יותר בהפרתן מאשר בקיומן. נדמה שלמרות הדיבורים על היותה של הדמוקרטיה משטר המייצג את העם והדיבורים על עקרון הבלמים והאיזונים, הרי שההתקרבות בין הממון לשררה ורחיצת הכפיים הדדית היא תופעה שלעולם חוזרת על עצמה, כאילו היה מדובר בחוק טבע.

  השאלה היא לכן: מהו המנגנון המשטרי אשר יבטיח את מניעתה של ההתקרבות הזו? האם קיים מנגנון כזה במסגרת מה שמקובל להגדיר כדמוקרטיה, או שהבעיה הזו מובנה לתוך המבנה השלטוני בדמוקרטיה מערבית?

  הינה פתרון אפשרי לבעיה: שינוי שיטת בחירת נציגי הציבור.

  בכל הדמוקרטיות המודרניות נציגי הציבור נבחרים ברוב קולות – עניין הבחירות הפך לאחד מעיקרי האמונה של "דת הדמוקרטיה" וכל הכופר בו, כפר בעיקר. מעניין לפיכך להיזכר שברבות מהדמוקרטיות של יוון העתיקה נציגי הציבור נבחרו על ידי הטלת גורל. ובכן, מדוע שלא לחדש ימים כקדם?

  בניגוד לשיטת הבחירה ברוב קולות, חוקי ההסתברות מבטיחים שכאשר נציגי הציבור נבחרים ע"י הטלת גורל (שיטה שזכתה לכינוי sortition) ידמו נציגי הציבור לעם שמתוכו הם נבחרים: חציים יהיו נשים, מיעוטם יהיו עשירים, מיעוטם יהיו עורכי דין, רבים מהם יהיו מזרחיים וכן הלאה.

  יתרון נוסף לשיטת הבחירה האקראית הוא שהיא מבטיחה תחלופה. הסיכוי שאדם יזכה להיות נציג במשך יותר מקדנציה אחת הוא מזערי. בצורה זו תימנע התופעה הנפוצה שבה רבים מהנציגים שוהים במשך עשורים בבית הנציגים ומאמצים לעצמם השקפת עולם שעוותה ע"י השררה.

  עוד על רעיון הייצוג האקראי ב:
  — קישור —

 7. גלילי הגיב:

  ספירו , אני יכול לחדש לך לכתוב קל מאוד לבצע הרבה יותר קשה . דברת על דמוקרטיה , מה יותר פשוט עזוב את העיתונות הקם מפלגה תנועה ארגון , שכנע בצדקת דרכך והגשם אותה . אין איסור על התארגנות בישראל.
  בינתיים אני רואה באתר זה המתיימר להיות שופר השמאל השפוי יש דעות רבות בקשר להגשמת החזון , היריבות והאגו משחקים תפקיד חשוב.
  בינתיים קבל עצתי אל תשנה את כל העולם קח לך שטח קטן אחד ותנסה לשנותו או אז תראה כמה קשים המעשים.

 8. גדעון ספירו הגיב:

  לגלילי,
  ראשית לענין הטעויות כטענתך, קראת בחיפזון, או בדילוגים.
  כתבתי על איתם שהוא "יו’ר המפד"ל ושר לשעבר". ה"לשעבר" מתייחס לשני התפקידים.
  אשר להטלת פצצת הטון בעזה, כתבתי "שנהרגו ונפצעו מאות". המאות מתייחס להרוגים ולפצועים, וכך היה במציאות.

  אשר לסוציאליזם שלי,
  הגם שאני מסכים איתך שאני הוגה דעות דגול, הרי ככל שמדובר בסוציאליזם, אינני מתיימר להמציא את הגלגל. מאז מרקס ועד היום התפרסמו עשרות אלפי ספרים, חוברות, מאמרים ועבודות מחקר על הנושא, המקשים על המצאת הגלגל. אבל לשפר אני בהחלט יכול, בעיקר לאור ביצועים מאד עלובים של משטרים שהתיימרו לשאת את דגל הסוציאליזם.
  באתר זה כתבתי לא מעט על דמות המשטר הסוציאליסטי כפי שאני מבין אותו, והיו לא מעט מחלוקות ביני לבין כותבים אחרים.
  אינני מתכוון לפרוש כאן את מצעי הארוך. אסתפק באמירה שהמשטר הסוציאליסטי שלי הוא דמוקרטי, רב מפלגתי, מבוסס על תמיכת הציבור במדיניות שהוא יכיר באיכותה. לא תהיה שם השתוללות של עושר שנצבר תמיד על חשבון הכלל, ולא יהיה עוני מדכא ומנוון. זכויות אדם ושוויון לא יהיו סיסמאות אלא חלק ממדיניות יומיומית שתעמוד תמיד במבחן הביקורת הציבורית.
  מדינה סוציאליסטית על פי הבנתי היא שוחרת שלום, חיה בשלום עם שכניה הקרובים והרחוקים, ועל כן כלכלתה לא תהיה מבוססת על ייצור כלי נשק והחזקת צבא אדיר, אלא פירות היצור ינותבו לרווחת הכלל.

 9. מיכאל שרון הגיב:

  ציינתי זאת לשבח. האמת לא טמונה בדיבור נישגב ורם. אלה הם מסממני הרטוריקה המתפעלת פרקטיקה הפוכה למילות השגב. ב"סוחר מוונציה" של שיקספיר מוגשות לבחירה קופסת זהב נוצץ, כסף, וקופסת נחושת פשוטה. האוהב האמיתי דוחה את הזהב והכסף הנוצצים ובוחר בקופסה הפשוטה.

  האמת טמונה בפשטות, והניוול – בשגב הנוצץ.

 10. גלילי הגיב:

  תיקון טעות – אפי איתם הוא לא ראש המפדל . הודח לפני כחודש .
  טעות נוספת בהטלת הפצצה לא נהגו מאות אולי כמה עשרות. רצוי לדייק בפרטים כדי ליצור אמינות.
  במשטר הסוציאליסטי שלי …
  כתבת ולא פרטתה . מעניין איזה מודל של משטר היית מאמץ . אולי אתה הוגה דעות כה דגול שתמציא את הגלגל מודל חדש של משטר מושלם.

 11. מיכאל שרון למר ספירו הגיב:

  חזון יפה ומלהיב. כתוב בטון מינורי, אך כה נכון.

 12. טון מינורי הגיב:

  למה טון מינורי? כי הוא לא ממציא מילים?

 13. דניאל קלטי, הסופר לגדעון הגיב:

  כתמיד – מאמר מצויין, חותם על כל מלה ורק מוסיף: "יש להתנגד לתקציב כאילו אין התנתקות, ואין לתמוך בו בשום-פנים-ואופן" (כאנטי-תזה לעמדת יח"ד, היא מר"צ ז"ל).

 14. מיכאל שרון – לאמר את האמת לעם הגיב:

  מאמר מעולה, כדרכו של מר ספירו. לוחמה של ליברל דגול – גם בנושאי מרקסיזם מרוענן – כנגד השבקת זכויות – היא ראשונית במעלה בחשיבותה.

  אך בפרספקטיבה ההיסטורית של הסכסוך הישראלי-ערבי חייבים, צריך לאמר את האמת לעם. באומץ. אודות משמעות הסכסוך בשלב זה במכלול היבטים. דומה שרבים אימצו ראייה פרגמנטרית ומוכוונת לקטעים קטעים של הלבירינט הזה.

  — קישור —

 15. מיכאל שרון – מכירת החיסול של נכסי המדינה הגיב:

  הקרטליזם הממלכתי והקפיטליזם המנוון בישראל

  ראו מאמר קצר וחשוב של גדול תחקירני השחיתות בישראל, יואב יצחק (מעריב) באתר החדשות המעולה שלו (המביא גם את החדשות לאתר של מיקרוסופט, ישראל).

  מכירת החיסול של נתניהו
  — קישור —

  — קישור —

  — קישור —

  כך, מוכרים במחירים מגוחכים ובתנאים מפליגים את נכסי המדינה לכמה חברי החונטה האוליגארכית בישראל, שעשו את הונם מהזרמת צינור הכסף הממלכתי, ולא מפעילות יזמית, כמקובל במערב. שימו לב שהקונים – הם תמיד אותם קונים, השמות, אותם שמות, אותו חוג מצומצם.

  אלה הם סימני היכר מובהקים לא של כלכלה חופשית ותחרותית, אלא של קרטליזם ממלכתי בעל שיטות של גנגסטרים, הנוקט ברטוריקה ניאו-ליברלית של כלכלה חופשית ע"מ להסיח את שימת הלב ממעלליו.

  מכאן גם האטימות לכך שדו"ח יוניצ"ף מגדיר את ילדי ישראל כילדים שבקרבם שורר הרעב הגדול ביותר במערב. מסיבה זאת 26 אחוז מהזקנים בישראל סובלים מהזנחה ואלימות, מול אחוז אחד במערב. מסיבה זאת 20 אחוז מתושבי המדינה הם מתחת לקו העוני.

  לא, זה רחוק מהקפיטליזם הליברלי המערבי. מדובר בקרטליזם של גנגסטרים המנוגד לכלכלה חופשית, ומכאן אטימותו – אטימות של גרועים מגנגסטרים (שכן גם לגנגסטרים יש מוסר וערכי הגינות) – כלומר של אלה הנהנים מחזות מכובדת בתקשורת.

  ראו המאמר אודות הכלכלה הישראלית: במעגלי סדום והקפיטליזם המנוון בישראל

  — קישור —

  בחדשות מחלקה ראשונה
  — קישור —

 16. מיכאל שרון: חונטות ההון הקרטליסטי ומסתודדי הגנרליסימוס הגיב:

  הקישור ששובש ביד עלומה – שוב תקין:

  1) האזרחיות המיליטנטית של העשירונים התחתונים -מדוע הם צועקים "מוות לערבים" במקום לזעוק: לחם-עבודה (כפי שעשו ההמונים ברבבותיהם במצעד האחד במאי בתל-אביב, 1966 בימי המיתון הקשה: "לחם-עבודה. מדינת-משטרה. אשכול – בן זונה") ולעלות על בריקדות?

  — קישור —

  קווים לדמותו של איש ההון הקרטליסטי
  — קישור —

  הארות שלי יחמוביץ (שהינה בעלת רקע מרקסיסטי לוחמני) אודות אליטות ההון הקרטליסטי
  — קישור —

 17. יורם גת הגיב:

  מיכאל שרון – נדמה לי שה"קפיטליזם הליברלי המערבי" נהנה אצלך מתדמית חיובית בלתי מוצדקת.

  התופעה שבה הקפיטליסטים והיזמים למיניהם נהנים מזרם בלתי פוסק של מתנות מן השלטון היא תופעה שחוזרת על עצמה ברבות מארצות המערב (אם לא בכולן). הציבור נושא בעלויות ובסיכונים של המיזמים, והיזמים נהנים מהרווחים, במידה שיש כאלו. רשימה חלקית של הנהנים ממתנות השלטון: חברות הנפט, יצרני הנשק, קרנות הון סיכון, אמצעי התקשורת המסחריים, יצרני התרופות, חברות החשמל.

  ראה לדוגמה:
  — קישור —

 18. מיכאל ליורם – קרטליזם אוליגארכי מול קפיטליזם ליברלי הגיב:

  "תדמית חיובית" אינה הנקודה. כתבתי בעבר: מדובר בקרטליזם אוליגארכי הנופל אף מהיתרונות היחסיים שיש לקפיטליזם ליברלי. ציינתי הבדלים .

  ובעקר, יש להבין שההבדל הוא בהיקפים. משל לכך שהיית אומר שאם אין מדינה מתקדמת הפתורה משחיתות כלשהי, הרי שכל מדינה מתקדמת היא מושחתת. אלא שמה שהופך מדינה למושחתת הוא לא עצם השחיתות אלא היקף וגודל השחיתות. מעל למינון או מסה קריטית מסויימת תגדיר מדינה כמושחתת, ומתחת לו – כלא מושחתת. יש אכן מדדי שחיתות שונים להערכת רמת השחיתות של מדינה. וכך גם לגבי הרצף משק קרטליסטי – משק ליברלי-חופשי. מימדים שציינתי כבר:

  1) במערב – דומיננטיות יזמות, חריצות, פעלתנות סגפנית. האתיקה הפרוטסטנטית. בישראל – היעדרם; והזרמת כספי מיסים לאילי ההון. נהנתנות ולא חריצות. ציניות ולא יושרה.

  2) במערב – אכיפת חוקים אנטי קרטליסטים. מוכר במיוחד המקרה של חברת הענק מיקרוסופט. האם התאגיד העשיר ביותר בארה"ב לא יכול היה להשפיע על הממשל לא לחקור ולהגביל אותו? לפי דבריך, עשיר יותר – מחובר יותר לממשל, מטה אותו לרצונו. אך העובדות: בארה"ב לא. בישראל כן. הממונה לשעבר על נושא ההגבלים העסקיים (הקרטלים) – מר תדמור, כתב כי בישראל לא נאכפים חוקי אנטי קרטל, ויש קרטלים רבים.

  3) שחיתות בהיקף ענק ונוכלות, בניגוד למידה יחסית של הוגנות ויושר במערב. ראה ידיעה שפורסמה היום – קרא את המילים היבשות, עכל אותם, אמור לעצמך, רגע – מדובר בבנק הגדול ביותר בישראל. האם הדבר היה קורה ב- Deutsche Bank או בבנק אנגלייה או בבנק של רוקפלר, נאמר?

  — קישור —

 19. מיכאל שרון – היקף הפשיעה הכלכלית הגיב:

  בנושא ההבדלים בין קרטליזם ממלכתי מושחת (בהודעה הקודמת) וקפיטליזם ליברלי:

  בעניין הודעת המשטרה מהבוקר – אין מילים בפי.

  שימו לב בנושא הפלילי הענק הזה לפסקה בדבר מעורבות בכירי המשק.

  — קישור —

 20. מיכאל שרון – גישת הקטרזיס של הסכסוך – ד"ר אייד סאראז’ הגיב:

  בלהט התחושת הסמוייה של אי המוצא ואי הפתירות של הסכסוך הישראלי הערבי וההיסטריה החברתית הצווחנית המתלווה לכך, זורחת באור יקרות גישה עמוקה מאד של פסיכיאטר דגול מעזה, ד"ר אייד סראז’. שהרי תחושת חוסר המוצא והנואשות, השקטה ולעיתים המתפרצת ומתלהמת – מוצאת את ביטוייה בסוג מאד מסויים של הגנות פסיכולוגיות:

  1) פרגמנטציה – התייחסות לקטעים תלושים מהקשר של הסכסוך, הבלטת נקודות מסויימות במנותק מהקשר, ואקלקטיקה. כך, יהיו שיתחילו את הסכסוך בספטמבר 2000 וימצוהו רק ב"טרור מתאבדים רצחני נגד יהודים באשר הם יהודים"…

  ויהיו מאידך שיתחילו את הסכסוך ב"כיבוש" ביוני 67 . וכיוצא באלה. מנגנון הגנה זה של פרגמנטצייה היה שגור במצבים קיצוניים אצל קרבנות הג’נוסייד הנאצי בעת העינויים הנפשיים והגופניים (למעשה) במחנות עבודת הפרך וההשמדה הנאציים: בשלב מסויים התחילו אנשים רבים לחוש כאילו המציאות מתפוררת לקטעים קטעים, במעין סרט הזוי, ללא זיקה מאחדת בין הקטעים הללו.

  2) התמקדות סלקטיבית מאד בפיסות מידע. אובדן הראייה ההוליסטית והאינטגרטיבית, לגישתי.

  3) כללית, הדחקה.

  4) והייתי מוסיף גם היסטריה, שהיא מתבטאת לגישתי (בספרי אודות המערכת הרגשית והפתולוגיה שלה The emotional roots of systematically inneficient behavior

  בהגברה של דברים טריביאליים והנחתה (הנמכת המשקל) של דברים בעלי חשיבות קיומית.

  כך, היסטריה זאת גורמת לרבים לשאוב תחושת כוח מישויות ערטילאיות ומיתולוגיות כגון "צור ישראל וגואלו"; נצח ישראל סבא"; "עוצמתו הבלתי מנוצחת של צה"ל"; "ההיסטוריה היהודית והקב"ה המצילנו פעם אחר פעם מהעומדים לכלותנו"; החיוניות המוזרה והלא נידלית הטמונה בעם ישראל" "סמוך, אתה יודע שבסוף יהיה בסידר, אחרי בכל"; וכיוצא באלה.

  מדובר בבסיסי עוצמה מדומים, כתחליף לגורמי חיוניות וכוח ממשיים.

  אלו היו הרהורי כשקראתי את מאמרו הנפלא של ד"ר אייד, בו באופן תמציתי ולא ארכני, מובאת סקיצה עמוקה ביד אמן של חוקר דגול ואיש בעל תובנות אנושיות מדהימות, של שורשיו הנפשיים-מבניים העמוקים של הסכסוך.

  הוא קורא בין השאר, להתנגדות לא אלימה passive resistance של הפלשתינאים, אך אין הוא מביא את נימוקיו הקלסיים המדיניים-חברתיים בעיקרם של מהטמה גנדי, אלא לתדהמתי וגודל הקסם שהדברים הללו העתירו אלי, מתוך היבט פסיכולוגי עמוק המקושר לשורשי הסכסוך והטראומה היהודית והטראומה הערבית, וזאת תוך שילוב בהקשר ניתוח עומק כולל.

  אכן דברים ניפלאים של איש מדע גדול בעל מבט עמוק וחודר ואנושי מאד. חודר לשורשי תופעה קשה ומורכבת ורב-היבטית. זהו תהליך של קטרסיס בעצם, בצד היותו תהליך של הבאה להכרה של אשמה מודחקת.

  אבל בנושא האשמה המודחקת יש כאן תובנה גדולה. הרי הכרח הוא שתהיה כאן אשמה, שהרי נעשה עוול איום. אנו כולנו חיים בהדחקה. וההדחקה הזאת הופכת אותנו לברברים ביתר שאת, בצד מאמצי הסתרה של הפשעים. ואנו חצויים ועולמנו במידה רבה הופך למפורר, אקלקטי, מוכוון להווה וחסר תחושת עתיד, אם לא עבר.

  כותב בין היתר ד"ר סאראז’:

  A peaceful resistance would liberate not only Palestine and Palestinians, but also Israel and Israelis. It would allow Israelis to *look inward, release their repressed guilt and accept responsibility*. Violence *will only force them to look outside for an enemy*. And when Israelis apologize for the crimes committed against Palestinians, it will help both.

  For Palestinians, this will be their opportunity *to feel dignified by responding: "Yes, we accept your apology and we accept you*." And apology will help Israelis *feel whole*, rehabilitating their injured selves from their grief and loss and repressed guilt.

  — קישור —

 21. המתייחסת הגיב:

  המובאות מסראז’ מעניינות בהחלט, פחות מכך הפירושים עליו. ההתנהגות הישראלית ניתנת לפסיכולוגיזציה, אפילו יותר מכך לפתולוגיזציה בקלות, כיון שבאמת מסתמן פה מצב של חולי המוני המגיע עד ראש הפירמידה של השלטון. אבל, כמי שלא מסוגלת להבין אנשים או תהליכים במשקפיים קליניות, כאילו אין כלכלה, מלחמה, ופוליטיקה, כך גם אנליזות להמונים לדעתי נכשלות, אלא אם כן הן משתמשות במונחים בלבד, לצורך הנהרה. שיבוש רגשי או התנהגותי הוא תוצאה, ובדרך כלל תוצאה של תנאים אמיתיים שהם בלתי נסבלים. התנאים האלה מתאפשרים כל עוד מאזן הכוחות נשאר בעינו. האפשרות להוביל קבוצות לפעול מתוך ערכים אתיים כרוכה באימוץ והנחלה של ערכים כאלה, ולא מסיבות תועלתיות. כדי לשנות במשהו את המצב הגרוע של הפלשתינאים צריך לפעול באמצעים פוליטיים ליצירת יותר סולידריות בין הקבוצות הדפוקות השונות. להגיד שישראל במצב של טירוף מערכות, זה לא יעזור. המטורפים בדרך כלל לא מודעים למצבם. עקרון האי יעילות של שרון נשמע כמו תוצאה של פגיעה במערכות תפקוד כאמצעי לחימה. כמובן, הנושא הזה מתפתח, והיום אפשר לפגוע ביכולות של פרטים וקבוצות הן באמצעים כימיים, והן באמצעות שטיפת מוח ומסרים היפנוטיים המועברים בטכנולוגיה חדישה. האמריקאים קוראים לזה בצביעות "נשק לא קטלני" ואנחנו, הרואים מבעד לשקרים, קוראים לזה טרור. גם הישראלים וגם הפלשתינאים משמשים קורבנות במשחק הכוחות של הגדולים, המעצמות ותאגידי הענק המרוויחים בגדול מהסכסוך. ומה חדש ? כלום בעצם.

 22. מיכאל שרון – על הבריחה ממצב בלתי אפשרי הגיב:

  כאשר עצם ההשרדות אינה מתאפשרת עוד כפי שכתבת – אז בורחים. ארנבת זו חייה חכמה מאד.

  "לא תמיד זה מצליח, מי שיהודי למשל, לא היתה לו האופציה הזו"

  — קישור —

 23. למיכאל שרון הגיב:

  הרואיזם שקט, נחמד. לדעתי, משטרים טוטאליטריים בעבר נקטו באותן שיטות, וראה חנה ארנדט שניתחה את האופי של המערכות האלה בדקויות הכי קטנות, ומצאה אותן שיטות למעט ההבדל הטכנולוגי, שזה אמנם הבדל עצום מצד אחד, אבל לא ברמת העקרון, אלא בקושי הגדל להתגונן. ואולם, אם קוראים ספרות היסטורית, מגלים שאפילו באמצעים טכנולוגיים בסיסים מאד, התרחשו דברים דומים, ואפילו בהיקף.
  אין חדש תחת השמש, גם בתחום זה. כן, התנגדות פסיבית אני מסכימה, תמיד היתה המומלצת בשרידת משטרים כאלה. כך למשל, התראיין סופר גרמני בעיתונות בארץ (לצערי לא זוכרת את שמו) וסיפר על אביו שבתקופת הנאצים בחר לוותר על מקצועו (עורך דין) כדי שלא יסתבך במה שקורה, והלך לעבוד בדואר עד שוך התקופה. זה הרעיון.
  לא תמיד זה מצליח, מי שיהודי למשל, לא היתה לו האופציה הזו. וכך כיום, לגבי יעדים מסויימים של ממשלת ישראל, גם אסטרטגיה זו הולכת ונהיית קשה יותר. בכל מקרה, ההערה במקום.

 24. מתתיהו טיילור הגיב:

  ד"ר סאראז’ זה ישר לפנים !
  חזק.

 25. מיכאל שרון למתייחסת: התנגדות פסיבית, ביזור והרואיזם שקט. הגיב:

  את מתחילה באופן נכון לדעתי בנתנך דגש לתנאים מטריאליים (ואחר מזכירה גם ערכים). אך בהמשך גישתך נעשית דטרמיניסטית למדי. והרי את מציגה, די בדין, יכולת גורמים מכריעים לשתק ולהמם גם את המחשבה והאנושיות (לוחמה פסיכולוגית וכד’). ובכן – איפוא מרחב הפעולה? מה ניתן לעשות?

  איך לפעול בלי ליפול במילכוד בו פעולתך תראה בוטה מדי ו"מסוכנת" לכוחות ההגמוניים הקיימים, ותסומן כמטרה לחיסול, או מה שיותר סביר, כדרכם החמקנית – לשיתוק, וניטרול?

  אולי משהו בסגנון פעולה מבוזרת, תוך סגול לוגיקה של התנגדות פסיבית היא התשובה.

  וכן – שינוי תודעה וערכים במהלך זה. דומה שאין במציאות של התקופה דרכים לשנות באמצעות "פעולה ישירה" action direct לשינוי מיידי של תנאים מטריאליים. ניתן, מבלי לחסל אותך, לסכל אותך, לבזותך, לפגוע בצלילותך ובאטרקטיביות של מאמציך. זוהי הפעילות החמקנית הנינקטת כיום מצד כוחות "הריאקצייה", גם בישראל כמובן.

  פעם המאבק היה הרואי. אנו נימצאים בתקופה בה מסכלים כל הרואיות מלהיבת המונים באיבה, הן על ידי ביזוי מנהיגות ההתנגדות, והן על ידי פגיעות אחרות. לכן, התנגדות פסיבית, היא הדרך. אם סארטר כינה את החתול "אלוהות שקטה" – על אותו משקל ניתן לכנות את ההתנגדות "הרואיזם שקט".

  התנגדות פסיבית, ביזור והרואיזם שקט.

 26. למישאל שרון הגיב:

  כן, כפי שאמרתי השיטות לא חדשות, הכל כבר היה, אפילו לפני השואה – וגם המטרות דומות.

 27. מיכאל שרון – על הפראייריות של הנידונים הגיב:

  פנינו אל השמש השוקעת:

  — קישור —

 28. מיכאל שרון (ובאבלה) – תוכנית זייגנבאום להכניס בהם דמוקרטייה הגיב:

  — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים