הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 במרץ, 2005 7 תגובות

מוסטפא ברגותי הוא מייסדה של ה"יוזמה הלאומית הדמוקרטית הפלסטינית" (מבאדרה) ומנהיגה. היוזמה הלאומית הוקמה ב-2002 ודוגלת בהפסקת הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטינים שנכבשו ב-1967, הקמת מדינה פלסטינית עצמאית ורפורמות לעומק בשלטון הפלסטיני – הרשות הלאומית הפלסטינית. עוד קוראים פעיליה ל"בחירות חופשיות ודמוקרטיות לכל התפקידים הייצוגיים". ברגותי הוא רופא, יו"ר ועדות העזרה הרפואיות והמייסד של המכון למדיניות, פיתוח, מידע ובריאות הציבור שהוקם ברמאללה. במשך שנות האינתיפאדה השנייה היה ברגותי פעיל בקידום הסולידריות הבינלאומית עם מאבק העם הפלסטיני. כמו כן, ברגותי היה מועמד לראשות הרשות הפלסטינית בבחירות שנערכו בתחילת ינואר שעבר. להלן ראיון שנערך עם ד"ר ברגותי בסוף החודש שעבר על ידי ג’יימס בשארה, מעורכי הירחון "מידל איסט ריפורט" (www.merip.org). ראיון נוסף עימו שנערך בעת מסע הבחירות פורסם באתר "הגדה השמאלית" ב-29 בדצמבר 2004 ("אנשים משתוקקים לדמוקרטיה").

ש. מהי המשמעות של הבחירות שנערכו ב-9 בינואר האחרון?


ת. המשמעות העמוקה של הבחירות היא שמדובר על תחילתו של המשטר הדמוקרטי בפלסטין. אלה היו גם הבחירות הדמוקרטיות הראשונות שנערכו אי-פעם בעולם הערבי. ואני סבור שלבחירות אלה היו השלכות מיידיות לא רק על עתידו של העם הפלסטיני, אלא על כל מדינות ערב. זו ההתחלה, אם כי זו התחלה חשובה, בדרך להקמת מדינה דמוקרטית ולסיום המשטר החד-מפלגתי הקיים כיום. זהו השלב הראשון בשינוי השלטון בדרכי שלום. לדעתי, הבחירות הקודמות שנערכו ב-1996 לא היו חופשיות באמת. איש לא התחרה ביאסר ערפאת. הפעם, תנועת הפת"ח לקחה את הבחירות ברצינות כי ראו בי מתחרה קשה במועמדה, אבו מאזן, ולכן היו אלה בחירות חופשיות ודמוקרטיות.


כאמור, לראשונה נערכו בעולם הערבי בחירות חופשיות לראשות המדינה. אנו תקווה שבחירות אלה יהיו לנקודת מפנה במשטר הפוליטי הפלסטיני וברשות הפלסטינית. אך המפנה טרם הושלם ולא יהיה קל לביצוע. המועמד של הפת"ח קיבל את תמיכת כל ממשלות האזור – וגם של ארה"ב. הוא שולט על כל משאבי הרשות ועשה שימוש בהם לטובת המועמדות שלו.


ולמרות הכל אנו זכינו ל-20% מקולות הבוחרים. זאת, על פי מניין הקולות הרשמי. אנו ידועים שקיבלנו קולות נוספים כי ועדת הבחירות המרכזית נאלצה לשנות את כללי ההצבעה תוך כדי יום הבחירות ובשעות האחרונות נוספו 70 אלף קולות למניין הקולות. לדעתי, הצביעו עבורנו בין 27% ל-32% מהבוחרים. אבל גם 20% זהו הישג מרשים עבור תנועה דמוקרטית שהוקמה רק לפני שנתיים וחצי. הרעיון לפיו הרחוב הפלסטיני תומך בפת"ח שבשלטון או בפונדמנטליסטים של החמאס הוא שקרי. כמחצית מהאוכלוסייה הפלסטינית אינה מצדדת בשתי תנועות אלה ותומכת באופציה דמוקרטית ולכן, העתיד בידינו.


ש. מדוע השתתפתם בבחירות?


ת. קודם כל, כדי להציב אלטרנטיבה דמוקרטית בפני הבוחר הפלסטיני. אלטרנטיבה ישרה הפועלת נגד השחיתות, הנאמנה לעניין הלאומי הפלסטיני והמוכנה לשרת את הציבור הפלסטיני. לאחר ההתמודדות התמיכה בנו רק גברה. מתוצאות סקר שנערך על ידי מכון שיקאקי עולה כי מבוגרים יותר הצביעו עבור אבו מאזן וצעירים יותר הצביעו עבורנו. בעלי רמת השכלה גבוהה יותר הצביעו עברונו וגם אלה הרוצים לשים קץ לשחיתות. אלה הנאמנים לעניין הלאומי הפלסטיני הצביעו עבורנו. אלה החפצים בהקלה בעול הכיבוש הצביעו עבור אבו מאזן. עובדי הרשות הצביעו עבור אבו מאזן, עובדים אחרים הצביעו עבורנו. אשה, תושבת מחנה פליטים, סיפרה לי שהצביעה עבורנו. שאלתי אותה מדוע והיא השיבה "אני הצבעתי למען העתיד". כלי התקשורת בעולם הערבי, כולל הרשתות הגדולות, תמכו במועמד הפת"ח. גם התקשורת הבינלאומית ציינה רק שהכוחות הפוליטיים הקיימים הם הפת"ח והחמאס והתעלמו במופגן מהמציאות בחברה הפלסטינית.


ש. באיזה קשיים התמודדת בעת הבחירות?


ת. הכיבוש היה המכשול העיקרי במהלך מסע הבחירות. במהלך מערכת הבחירות בת ששת השבועות נעצרתי והוכיתי שמונה פעמים; מתוכם – פעמיים בירושלים. לא ניתן לי להגיע לעזה במשך שבועות ארוכים. המגע הישיר עם הבוחר היה חשוב לי עד מאוד; ולכן, מניעת המגע עם הציבור היה למטרה מוצהרת של הכיבוש, בייחוד לאחר שהוטל חרם עלי על ידי רשתות התקשורת הערביות. אני אסיר תודה לתפקיד שמילאו רשות התקשורת בעשר השנים האחרונות, אבל בכל הנוגע לבחירות, כולן צידדו באבו מאזן. אין ספק שמאחורי החלטה זו קיימות הוראות ממלכתיות מפורשות. סברתי לתומי שרשתות התקשורת יכולות לבצע עבודה מקצועית יותר.


האתגר השני שהצבנו לעצמנו היה לרכז סביב המועמדות שלי כוחות דמוקרטיים נוספים. החזית העממית לשחרור פלסטין הצטרפה אלי וגם מספר תנועות חברתיות, כגון ארגוני עובדים בעזה או קבוצות מהחברה האזרחית. אבל תנועות הפת"ח והחמאס משחקות במגרש אחר. זהו מגרש הבטחת התעסוקה והסעד, מגרש משטר הפרוטקציה. הן עושות שימוש במנגנונים גדולים על מנת לרכוש תמיכה פוליטית. אם אתה רוצה מקום עבודה, עדיף להיות חבר בפת"ח. אתה רוצה קידום? תהיה חבר בפת"ח. או אולי אתה חפץ במלגה? חברות בפת"ח תעזור רבות. לא קל לשנות מערך מתן חסות זה. אנו מנסים לשכנע את הקהל שניתן לפעול אחרת.


ש. איך תנצלו את ההצלחה היחסית בבחירות?


ת. היעדר ארגון היה נקודת החולשה העיקרית של היוזמה הלאומית בבחירות האחרונות – ועתה אנו שוקדים בהקמת הארגון. רוב הפעילים שלנו הם צעירים וכ-80% מהאוכלוסייה הפלסטינית מורכבת מצעירים עד גיל 33. לכן, אנו בדרך הנכונה. היוזמה גם מקימה בימים אלה תנועת נשים. השאלה היא האם אנו מסוגלים לבנות ארגון חזק, אך גמיש דיו כדי להיות יעיל? איך לבנות ארגון בחברה בה המפלגות הפוליטיות פועלות כשבטים? כמה מהתשובות ניתנו כבר בעת הקמת ארגונים עממיים בעת האינתיפאדה הראשונה, בין השנים 1987 – 1993. רוחות חדשות אלה התפוררו עם הקמת הרשות הפלסטינית.


ש. אין להתעלם מכך שאבו מאזן קיבל תמיכה ברורה וחד משמעית מארה"ב וישראל…


ת. …ישראל איננה מעוניינת בדמוקרטיה פלסטינית אמיתית. כי פלסטין דמוקרטית פירושה פלסטין חזקה וישראל איננה מעוניינת במדינה פלסטינית חזקה ועצמאית. ישראל רוצה להפוך את הרשות הפלסטינית לקבלן משנה לענייני ביטחון. הישראלים סבורים שאבו מאזן יכול לוותר ואני סבור שאין זו הדרך הנכונה. אנו מעוניינים בקידום השלום, אך השלום לא יבוא באמצעות הסכמים חלקיים כפי שהיה נהוג מאז הסכמי אוסלו. עמדת ארה"ב תואמת את עמדותיה של ישראל. ישראל תמכה באבו מאזן על מנת ללחוץ על העם הפלסטיני שמאס במחסומים ומהקשיים של החיים תחת הכיבוש. מצביעי אבו מאזן סברו שעל ידי תמיכה במועמד הפת"ח יוכלו להשיג הקלות מסוימות מישראל. אבל דבר לא קרה. אין אנו זקוקים להקלות, אנו זקוקים להפסקת הכיבוש.


ש. האם אבו מאזן יכול להשיג דבר?


ת. אינני סבור שאבו מאזן יכול להשיג דבר מהישראלים. ההצגה שנערכה בשארם א-שייח בתחילת פברואר בהשתתפות שרון היא הוכחה לכך. ישראל סירבה אף לחתום על הצהרה בדבר מימוש "מפת הדרכים". והמו"מ שהתקיים מאז לא נשא פרי. הם שבים על כל המשגים שהיו מאז אוסלו. באופן בסיסי, ישראל לא מעניקה כלום לפלסטינים, היא מעוניינת לחזק את הכיבוש על ידי העמקת משטר האפרטהייד שהיא הנהיגה בשטחים. במלים אחרות: אבו מאזן תקוע.


במצב שנוצר ניתן לעשות ארבעה צעדים. קודם כל שינוי לעומק של הממשל הפלסטיני, כולל הקמת מערכת משפטית עצמאית ומינוי ממשלת מעבר מקצועית וישרה. על ממשלה זו להכין בחירות דמוקרטיות שיערכו בחודש יוני למועצה המחוקקת, הפרלמנט הפלסטיני. שנית, אבו מאזן חייב לפטר את כל המושחתים. בזמנו הוא דיבר על כך, אך דבר לא קרה. ברשות מכהנים אותם האנשים שכיהנו בתפקידים השונים במשך 11 שנה והדבר עלול לפגוע פוליטית באבו מאזן ובממשלתו. הצעד השלישי הוא להכריז מלחמה על החומה על ידי שילוב של מאבק עממי כפי שאנו מנהלים ברמת השטח, שהוא מאבק המוני לא-אלים; יחד עם העמקת הסולידריות הבינלאומית. כי זו נקודת החולשה של המדיניות הישראלית. יש להעביר את הפסיקה נגד החומה שפסק בית הדין הבינלאומי בהאג אל מועצת הביטחון של האו"ם. לבסוף יש לקרוא לוועידת שלום בינלאומית על בסיס החלטות האו"ם.


ש. איך אתה רואה את עתיד הפוליטיקה הפלסטינית?


ת. אנו גאים בכך שאנו חלק מדור העתיד של המנהיגים הפלסטינים הצעירים. קיימת שכבה של צעירים פלסטינים החפצים בפעילות פוליטית שאינה כיתתית, שאינה מתבססת על משטר של פרוטקציות והרוצים לייצג את העם ולא רק לרכוש השפעה אישית. זהו עתידנו. חרף הניסיון של כוחות זרים להשפיע על הזירה הפוליטית הפלסטינית, אני סבור שנוכל להתגבר על אותם כוחות. העם הפלסטיני הוא עם שנאבק קשה. לעם הפלסטיני תודעה פוליטית גבוהה והוא גם רכש ידע רב. אני תקווה שתודעה זו תתורגם לשפת המציאות על ידי דור חדש של מנהיגים צעירים. אנו גאים בכך שרוב הפעילים למען המועמדות שלי היו צעירים וצעירות בני/ות 22, 23 ו-24, ששיחקו תפקיד מרכזי במערכת הבחירות. כאשר אני מתבונן בדור הצעיר, לבי מתמלא תקווה כי העתיד יהיה טוב יותר מן ההווה.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. שלמה הגיב:

  צריך להזכיר שד"ר ברגותי תומך במימוש זכות השיבה ובהקמת מדינה פלשתינית בגבולות 67.
  והוא מתנגד בתוקף להסכם/יזמת ג’נבה.

 2. שי הגיב:

  לשלמה, צריך להזכיר כי הממשלה הישראלית כולל העבודה בתוכה גם הם בעד זכות השיבה של רוב היהודים לגדה המערבית. וכי הם מתנגדים להסכם ז’נבה. מפלגת העבודה מטעמיה היא לא חתומה על ההסכם. כך שאין מה להלין על הפלסטינים שמעוניינים בהסכם צודק הקובע נסיגה לקווי 67′ ודיון מהותי על זכות השיבה.

 3. קובי כהן הגיב:

  לטעמי הסיכוי היחידי לדו קיום ביננו טמון בעובדה שהפלסטינים רואים את הדמוקרטיה שלנו על יתרונותיה וחסרונותיה ואולי לא יהיו מוכנים לקבל פחות מזה.
  לצערי כיום הצעירים הם "דור שלא ידע את יוסף" ולכן לא מכירים אותנו מספיק אלא ניזונים מתעמולה שיקרית. המבוגרים יותר אלה שעבדו בישראל לפני האינתיפאדה הראשונה מוכנים כבר היום לשלום ודו קיום אך הם לא השולטים. בכך אשמים לצערי הסכמי אוסלו שהביאו לכאן את אלו שמכוונים להשמדת ישראל לאחר שהיו מוקצים מחמת מיאוס ותמיכה פומבית בסדאם חוסיו ופלישתו לכווית ולכן אני פסימי מאוד.

 4. Henry Lowi הגיב:

  The Palestinian National Initiative ("Al-Mubadra") was founded by Dr. Haidar Abdul Shafi, Dr. Mustafa Barghouthi and Mr. Ibrahim Dakkak
  .See the website at:
  — קישור —
  As old-timers will remember, Ibrahim
  Dakkak is an engineer, who was affiliated with the Moscow-oriented Palestinian Communist Party, and who did important trade union organizing in the years following the 1967 occupation.

  Haidar Abdul Shafi, an icon of the "Palestinian Left", based in Gaza, was instrumental in moving from vibrant, popular, grassroots intifada to dead-end Oslo process. I am certain that Dr. Abdul Shafi regrets this turn of events. His lasting contribution is his determination, many years ago, that any peace agreement will be just and viable ONLY to the extent that it implements the "principle of equality" between Jews and Arabs in Palestine.

  The "principle of equality" is still a long way from implementation, or even recognition, so that peace is nowhere on the horizon.

 5. עופר יהלום הגיב:

  שתי הדרישות ל"זכות השיבה" לצאצאי התושבים המקוריים, כלומר שישת היהודים לגדה ושיבהת הפלסטינים לקו הירוק, הן מגוחכות באותה מידה ולכן לא תיושמנה.מדינת ישראל כבר התחילה לוותר על העניין הזה עם תמיכה של מיעוט ניכר בהסכם ז’נווה ותמיכת הרוב בהתנתקות, ויכום גם אבו-מאזן וגורמים פלסטינים אחרים מתחיל ים לרמוז ששיבת מאות אלפי פלסטינים לתוך הקו הירוק היא לא מעשית.

 6. ציוני גאה הגיב:

  אין אנו זקוקים להודנא….אנו זקוקים לרצון פלסטינאי בשלום אמת והכרה בזכות העם היהודי ללמדינה בחלק מארץ ישראל (גבולות יוני 67)

  פשוט ולעניין

 7. חן הגיב:

  לשלמה,
  ואפשר להבין אותו על כך..

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים