הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 באפריל, 2005 9 תגובות

אנו עומדים בפתחו של חג הפסח הוא חג החירות. על פי המיתוס היהודי שאומץ על ידי דורות של יהודים, אולי כמעין תקווה לשחרורם מעול המדכאים בפזורה, העם העברי הקדום יצא אז ממצרים והשתחרר מעולו של הכובש המדכא הפרעוני. מעניין לראות שגם מיתוס זה בהצטרפו אל סיפור השואה הנאצית והאנטישמיות בכלל, משמש בחפץ לב על ידי רוב שכבות העם כמעין מדורת שבט המזכירה לכולם את היותם נרדפים אך בה בעת אינו מאפשר לראות את עובדת היותנו רודפים ומדכאים. שכן בהגדה המודרנית הנכתבת בעשרות השנים האחרונות באזורנו, התהפכו היוצרות וישראל הפכה להיות המדינה הפרעונית המדכאת, הורגת ונוגשת בשכניה, תושביה וסביבתה.

באימפריה הפרעונית של ישראל 2005 העבדים הינם עבדים מודרניים הבאים מארצות הניכר אל ישראל לצורך פרנסה אך מנוצלים כאן בצורה צינית ואכזרית. באותה ישראל תקציבים וסדר יום כלכלי ואנטי חברתי מכוונים כיום כנגד שכבות רחבות בציבור ההולכות ונופלות כמעשה יום יום אל מעמקיו המנוולים של העוני.


סוג נוסף של עבדים באימפריה קרוי הפלסטינים, אותם אלו החיים במדינה מחוקה ודמיונית ואינם יכולים יותר להתפרנס, ללמוד או לטפל בקרוביהם ובעצמם שכן הפרעונים במקרה זה רוצים לשלח את העם הזה אל מחוץ לממלכה, אך מה לעשות והוא אינו מוכן לכך.


על כל אלה יש להוסיף כי האימפריה אינה מוכנה להשתלב בשלום ובהרמוניה בסביבתה וחיה על חרבה במין דיסונאנס מכוון אשר גובה מתושביה ומשכניה מחיר כבד לאורך השנים ולבסוף יגרום לה ליפול על חרבה כדרכם של האימפריות, קטנות כגדולות, אשר הצדיקו לאורך זמן רב מדי את השימוש בכוחן למען התרחבות גיאוגרפית או אחרת.


כיוון שזהו המצב ברחבי האימפריה הפרעונית כיום, אנשים הנאבקים לשינוי למען שלום ושינוי סדר היום נרדפים בשל דעותיהם. אנשים שהעזו להצביע ולהתריע כנגד היותה של ישראל מאגר נשק גרעיני המאיים על השלום והביטחון של כולנו, מושמים בכלא לעשרות שנים וממשיכים להירדף על ידי שלטונות ה"ביטחון" גם לאחר שחרורם, שכן הם משמשים עדות לחוסר הכוח לנצח את הרוח.


בליל הסדר הקרב בו נערכת הסעודה לזכר ולכבוד השחרור מעול הרודפים אקרא לשלטונות המדינה: "שלחו את עמי".


הפסיקו את הכיבוש בפלסטין ושובו למו"מ אמיתי וכנה תוך הכרה אמיתי בפגיעה שנגרמה לפלסטינים עם הקמת מדינת ישראל.


הפסיקו את הרדיפות של אנשי שלום הנאבקים למען מימוש אמונתם ודעותיהם, שחררו את טלי פחימה לחופשי ועזבו את מרדכי ואנונו לנפשו.


עיצרו לאלתר את הפרטת המדינה לתאגידים וחיזרו לסדר יום חברתי וכלכלי המכבדים את תושבי המדינה ואת עובדי ההגירה השונים ולבסוף, היכנסו לתהליך לפירוק האזור מנשק גרעיני.


אם תעשו זאת, דיינו. אז נוכל להתקרא באמת בני חורין.


חג חירות שמח

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. דג אילם הגיב:

  אמן

 2. אחת הגיב:

  עברנו את פרעה נעבר גם את משה…

 3. לא מבין הגיב:

  ציטוט:
  "על כל אלה יש להוסיף כי האימפריה אינה מוכנה להשתלב בשלום ובהרמוניה בסביבתה"

  מישהו מתנדב להסביר?

 4. איתן לרנר הגיב:

  ל"לא מבין " ,

  האימפריה הישראלית אינה מוכנה להשתלב במזרח התיכון מזה הרבה שנים בשלום למרות שברמה ההצהרתית ( לפחות בעבר ) ובאופן בו הדברים מוצגים בספרי ההיסטוריה , ישראל הינ מדינה שוחרת שלום המנסה להשלים עם אויבייה המנסים לזרוק אותה לים. ולו רק בגלל עיניין הנשק הגרעיני המאיים על שלום כולנו והסירוב להצטרף לקריאה העולמית ולפעולות המשתמעות ממנה , לפרז את האיזור ולפרקו מנשק גרעיני , ולו רק בשל עיניין זה , ישראל אינה שוחרת שלום .

  מקווה שעכשיו זה ברור

 5. ללא מבין הגיב:

  הנשק הגרעיני הזה בינתיים גבה יותר קורבנות ישראלים ממלחמת יום הכיפורים, והכל בשקט וגם בלי קברים שכתוב עליהם נפל במילוי תפקידו.

 6. עדיין לא מבין הגיב:

  בא תסביר לי במה הנשק הגרעיני שיש או אין לישראל מאיים על שלום האזור?
  במלחמת יום יום כיפור ספגה ישראל כ 2500 הרוגים שלשם השוואה מהווים כיום כ 25000 הרוגים אמריקאים. ישראל לא הפעילה את הנשק הגרעיני ואף לא הודתה שיש לה כזה. גם לא תראה רטוריקה המדברת במונחים של השמדת מדינה אחרת כפי ששליטי אירן מדברים בגלוי. זה ההבדל המהותי שמסביר מדוע מדינות אחדות נסבל שיחזיקו בנשק כזה ואחרות לא.
  אני מסכים שבמצב של שלום והרמוניה צריכה ישראל להתפרק מנשקה הגרעיני.
  אבל בכל זאת בא תראה לי מקומות של שלום והרמוניה באזורנו שישראל האימפריה סירבה להצטרף אליהם.
  זה שחוזרים על שקר מספר רב של פעמים לא עושה את זה נכון למרות שחסידי האתר מכירים את האמרה מכיוונה ההפוך.

 7. איפה העובדות? הגיב:

  על מה אתה מדבר אולי תציג נתונים? עובדות? שמועות? ידיעות? חדשות?

 8. ניסיון אישי הגיב:

  שתי נקודות. זו הערכה שמרנית על יסוד נתונים ממדינות אחרות שיש בהן מערכות נשק גרעיני.

 9. esther ben chur הגיב:

  a response to the one who doesn’t understand

  please read tanja reinhadt book:lies about peace

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים