הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 במאי, 2005 9 תגובות

דו"ח ההתנחלויות, אשר הונח לאחרונה על שולחן הממשלה, וזו החליטה להקפיא אותו בוועדה, שופך אור על שוד הקרקעות ועל הפרה בוטה של החלטות הממשלה על ידי שריה. יש הרואים בחברי הממשלה המפרים את חוקיה לטובת גורמים קיצוניים, כמוהם כארגון פשע. אף ממשלה לא העזה להעביר החלטה לספח חלקים מרצועת עזה למדינת ישראל, או לשנות את הסטטוס החוקי של הרצועה: שטח בכיבוש צבאי "תחת חוקי הממשל הצבאי"! למרות זאת יזמו שרי הממשלה ושרון בראשם, בהשקעה של מיליארדים, שיבוץ אזרחים לא לוחמים, נשים וילדים, בלב השטח הצבאי הנתון במצב לוחמה שכולו מחוץ לגבולות ישראל, מתוך מטרה להשתמש באזרחים הישראלים כקלף מיקוח לעת מו"מ על עתיד השטחים.

האזרחים זכו ברכוש ואמצעי ייצור על חשבון המדינה בתנאים מועדפים. ועדת חקירה בממשלת גולדה קבעה כי גירוש הבדואים בפתחת רפיח והפקעת אדמותיהם ביוזמת דיין ושרון היא בלתי חוקית, כרגיל הש"ג לצורך העניין הזה היה קצין ארכיאולוגיה …. אבל דברים כאלו לא הטרידו את השר שרון אשר דחף אזרחים נשים וילדים לרצועה, לשטח צבאי מחוץ לגבולות המדינה.


לפי השקפתי, הכנסת האזרחים לרצועה הוא פשע מלחמה ועברה חמורה על חוקים. גם שרון מכיר בעובדה שזו היתה טעות, עובדה! אבל במקום להעמיד את עצמו לדין, הוא מפצה על שגיאותיו הרשלניות בבזבוז מיליארדים נוספים.


למפונים מרצועת עזה לא מגיע פיצוי על האדמות שנגזלו מערבים באמצעות "חוקי נירנברג" בניסוחם המודרני. אבל מגיע להם פיצוי על השימוש הנפשע אשר ממשלות ישראל וראשי המתנחלים עשו בהם ובילדיהם על מנת להשיג הישגים פוליטיים מפוקפקים. ראוי שהאחראים על בזבוז המיליארדים בהקמה ובפינוי, תוך ניצול אזרחים וילדים ועברות על החוק – יועמדו לדין!


למה נחל עוז?


כאשר מתיישבי נחל עוז עלו על הקרקע, זו היתה אדמה ישראלית חוקית על פי הסדרי הפסקת האש עם מצרים. אבל בפועל האדמות היו בשימוש של הערבים מעבר לרצועה. מתיישבי נחל עוז הוציאו מן הכוח אל הפועל את הריבונות של ישראל על אדמתה. הם עשו זאת, בזיעה, בדם ובאובדן חיים של טובי המתיישבים, ובאובדן רכוש. אבל לרגע לא נרתעו מעיבוד הקרקעות עד קו הגבול. לא היתה שם קשת מזרחית, מתיישבי נחל עוז שאלו תמיד את עצמם מה הם יכולים לתת למדינה הצעירה, הם לא דאגו להסכמי רכוש וקרקע שיבטיחו את זכויותיהם לעת התבגרותם בעתיד, עכשיו המדינה מנפנפת מולם בתחיקה כי האדמה אשר רוותה את דמם אינה שייכת להם, הם רק זמניים שם, הכושי עשה את שלו … הפליה וגזל הנעשים באמצעות חקיקה, הם השפלים והנוראים מכל ההפליות אשר אנו מכירים.


סלקו ידיכם מאדמות נחל עוז!

תגובות
נושאים: עדכונים

9 תגובות

 1. יצא המרצע מן השק הגיב:

  כל ההתקפה הצדקנית (וגם מוצדקת) על ההתנחלויות לא נועדה אלא להגן על גזל האדמות שבוצע בנחל-עוז, אדמות בבעלות פלסטינית.

  אכן, כמה נפלאה היא ארץ ישראל הישנה והטובה במוחו של הציוני :
  אין פלסטינים, אין קשת דמוקרטית מזרחית, בקיצור, אין כל מיני מדוכאים נודניקים שדורשים את זכויותיהם בארץ ובאדמה.

  אל דאגה, אדון שביט, ממשלת שרון מארגנת בימים אלו תנופה חדשה של ייהוד הגליל והנגב, כלבבך המשמו"צי, ואלי גם יחזירו את הממשל הצבאי ותוכל להרגיש ממש חלוצי.

  יורם בר-חיים

 2. אנדי הגיב:

  קיבוץ נחל עוז יושב על אדמה פלסטינית שדודה ולא על שום אדמה ישראלית חוקית (אין דבר כזה)

  יום יבוא ואדמות אלה יוחזרו לבעליהם החוקיים, אינשאללה.

 3. גייזי שביט הגיב:

  טולו קורה מבין עיניכם ואל יתהלל צבוע כצדקן:
  נחל עוז מעבדת את האדמות אשר היו שייכות לקיבוץ בארות יצחק , לפני מלחמת 1948, החלק הנוסף של האדמות הנושקות לגבול, הן אדמות שאינן במחלוקת עם הרשות הפלסטינית ,אשר מכירה בחוקיות הבעלות של ישראל עליהן, כפי ששמעתי מפיו של ערפאת בלישכתו אשר בעזה :"אלה הם שכני החוקיים"
  יש נקודה ממנה צריכים ויתורים ופשרות להעשות למען זכויות הקיום של שני העמים, לגבי דידי הקו הוא קווי 1968 ,אלה שרואים את ישראל שמערב לקו הזה כבלתי חוקית, הם גזענים ולאומנים קיצונים חסרי תקנה בין שם יהודים או פלסטינים.

 4. יורם בר-חיים הגיב:

  האדמות עליהן יושבת נח"ל עוז שימשו את העיר עזה לפני מלחמת 48, שאז השתלטה עליהן ישראל.

  העובדה שנח"ל עוז הוקמה כהיאחזות נח"ל, כלומר חיילים המקימים יישוב שהוא מוצב צבאי ואמור לשרת את מטרות הציונות ולהשתייך ליהודים בלבד, יכלה להספיק כשלעצמה גם אם לא יודעים אל הפרקטיקות הממשיות שליוו את "יישובי הספר" באותם ימים, כמו בכל פרויקט קלוניאלי. מדובר בפרקטיקות של אלימות ונישול כלפי תושבי האיזור, בסגנון אברי רן.

  בספרו של בני מוריס "מלחמות הגבול של ישראל" אפשר ללמוד משהו על אותם ימים ועל אותם אמצעים.

  רוצה האדון שביט לטעון שצריכה להיות פשרה על שטחי 48 ? שיטען, בבקשה, אחרים יטענו אחרת. אבל להאדיר את המתנח"לים ש"הירוו את האדמה בדמם" (של אחרים בעיקר) ולגנות את המתנחלים זו צביעות, כשמתווסף לזה גם המשפט "באותם ימים לא היתה קשת דמוקרטית מזרחית" אז ברור שכל מה שיש כאן זה געגועים לימי ההתיישבות והייהוד האלימים.

 5. גייזי שביט הגיב:

  נוח למר בן חיים, להתעלם מן העובדה, כי הרשות הפלסטינית, מכירה בנחל עוז כשכנה חוקית,כי שרים פלסטיים בקרו בנחל עוז ושיבחו אותה כמי שהוכיחה את תמיכתה בזכויות הפלסטינים,כי בלשכתו של נשיא הרשות הוצגו תמונות של האנדרטה אשר הוקמה בנחל עוז לתמיכה בזכויות הפלסטינים,מר בן חיים לא רוצה לדעת כי ראשוני נחל עוז באו על פי אמונתם לבנות וליצור ולחיות בשלום, דמם של חברי נחל עוז לא נשפך בקרב ,אלא על ידי מרצחים שפלים , בשעה שעיבדו את שדותיהם,
  חברי נחל עוז שלא כמו מר בן חיים, אינם חושבים שאפשר להפוך את כיוון חץ הזמן, חברי נחל עוז עשו כמיטבם לסייע בתיקון עוולות העבר ולצדק עכשיו, אבל בן חיים כמו הלאומנים הקיצונים מבקש לזרוע שנאה עד סוף הדורות.

 6. יורם בר-חיים הגיב:

  "בן חיים" מתחיל למצוא חן בעיני, אולי אשנה את שמי…

  לעצם העניין, מי שזורע שנאה הוא מי מתעלם מהתפקיד שמילא הנח"ל (כולל נח"ל עוז) במדיניות הציונית של הנישול והגירוש, ובמיוחד במלחמות הגבול של ישראל.

  מי שזורע שנאה הוא מי שקורא "רוצחים שפלים" לפליטים הפלסטינים שניסו לחזור לאדמותיהם ונתקלו בקני הרובים של הנח"לאים וכתוצאה מזה החלו להשתמש בכוח בעצמם.

  מי זורע שנאה הוא מי שמסית נגד הקשת הדמוקרטית המזרחית, שאם כל הביקורת עליה, לפחות מייצגת אינטרסים של אנשים שנתקעו ביישובים עניים ללא דירה משלהם ולא הלכו להיות שריפים של משה דיין באיזורי הספר.

 7. יורם בר-חיים הגיב:

  כדי לעסוק במציאות ולא בצרחות, אני מזמין את הקוראים לקרוא את העמודי 404-407 בספרו של בני מוריס "מלחמות הגבול של ישראל 1949-1956″, בהם הוא מתאר איך מתיישבי נח"ל עוז, בפיקודו של המא"ז רועי רוטנברג, גירשו, היכו ורצחו "מסתננים" שבאו לעבד את שדותיהם. לקורא ולהשוות עם התירואים הרומנטיים של גייזי שביט את אותה תקופה בדיוק, והמסקנות מתבקשות מאליהן… רועי רוטנברג נהרג, כנראה בהתנקשות מתוכננת, האם זה "רצח שפל" ? ישפוט כל קורא, אבל אין שום הצדקה להאדיר את התקופה ואת הנפשות הפועלות, ודאי שלא את רוטנברג שאינו אלא אב רוחני של אברי רן.

 8. גייזי שביט הגיב:

  מר בר חיים, בשמו זה או בכל מר בר אחר, מחפש להאשים, לשפוט ללהוציא גזר, דין, הוא לא מכיר את הדמויות, בשבילו לכולם אותם הפנים ואין להם אישיות משל עצמם כדרך הגזענות הקלסית באירופה של שנות השלושים…הוא מאשים קבוצות שלמות.בלי הבחנה .להשקפתי אין שום מטרה קדושה , לא של הציונות ולא של הפלסטינים ,אשר מצדיקה רצח בדם קר של אנשים אקראים , ללא משפט וללא בדיקה, כך זה כשצהל מבצע וכך רוצחים מן האירגונים הפלסטינים. כאשר מר בר חיים מצדיק אישור לרצח בדם קר למען מטרה שהוא תומך בה, מחר מישהו אחר בצהל יגזור דין מוות לפלסטיני למען מטרה קדושה וחשובה בעיניו ומר בר חיים כבר הצדיק את העקרון של "רצח למען מטרה חשובה"
  ואין בעולם מי שיחליט על המוות למעט אולי
  מר "בר חיים" מבחינתי זו התשובה האחרונה כי זהו דו שיח של חרשים, אני מחפש פתרון הוגן ,צודק ואפשרי לכל הצדדים, ואילו מר בר חיים רוצה לספק את יצר הקינטור וזריעת איבה והשנאה ,לכן בכל תגובותיו אין שבריר הצעה לפתרון הסבל של הפלסטינים ושל האחרים, למעט הרמיזה של חלוקת השלל והרכוש הפלסטיני לאנשי הקשת המזרחית…

 9. אנדי הגיב:

  שיפסיקו אנשי ""השמאל"" הציוני להטיף לנו את הצדקנות המאוסה שלהם.

  מבחינה מוסרית אין שום הבדל בין קיבוץ נחל עוז לכל התנחלות אחרת שקמה בשטחי 67. הקיבוצים של היום היו ההתנחלויות של שנות החמישים.

  קיבוץ נחל עוז יושב על שטחים של העיר עזה, שנשארו מעבר לקווי שביתת הנשק של 49 בעקבות מלחמת הכיבוש של 48. (השטח הקטן של בארות יצחק הישנה הוא חסר חשיבות לדיון)

  מבחינתי מדובר באדמות שדודות. לא מעניין אותי עמדת הרשות הפלסטינית שהיא בעיני עלובה ומתרפסת עד כדי בחילה.

  מבחינתו של מר שביט "פתרון הוגן ,צודק ואפשרי לכל הצדדים" יהיה כזה שהוא ימשיך להתגורר בישובי אפרטהייד קולוניאליים כמו נחל עוז שהוקם על אדמות שדודות ולהנות מהפריבילגיות המוקנות לו כיהודי תחת המשטר הגזעני הלבן (ישראל כבר אמרנו?) בעוד שהפליטים הפלסטינים ימשיכו להינמק במחנות הפליטים ברצועת עזה הצפופה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים