הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 במאי, 2005 29 תגובות

ההפגנה המשותפת הפלסטינית-ישראלית ביום חמישי 28/4 בבילעין היתה הפגנה מוצלחת ביותר, למרות תחושות התסכול של משתתפיה. כ-1,000 מפגינים, כ-700 פלסטינים וכ-300 ישראלים, עמדו בשמש היוקדת ובגז המדמיע והמחניק במשך שעות ארוכות והפגינו יחדיו, תוך גילויי אחווה ושותפות נדירים. גם קבוצת פעילי השמאל הישראלים אשר בשנים האחרונות רגילים להשתתף בפעולות משותפות עם פלסטינים לא נתקלו בהרבה מקרים של השתתפות המונית פלסטינית ושל הבנה פוליטית הדדית כל כך עמוקה. הבנה שכזו, שותפות שכזאת, והנכונות לבטא אותן הפגנות עממיות, הן גורם שכנראה מדיר שינה מעיני אי אילו בכירים במערכות הפוליטיות-ביטחוניות שאמונות על המשך הכיבוש.

חשוב גם לזכור דבר נוסף, שהוא הסיבה המרכזית להפגנה בבלעין ביום חמישי: הגדר, אשר פוגעת באדמות חקלאיות של תושבי בלעין וזאת על מנת לאפשר את ההתרחבות של ההתנחלות החרדית של קרית ספר. המקרה של בלעין הוא אחד המקרים המובהקים ביותר להמחשת הקשר בין תוואי הגדר לבין מבצע הרחבת ההתנחלויות הנמצא בעיצומו, בחסות ובסיוע של הגדר המנתקת כפרים פלסטינים מקרקעות ומכבישים ודרכי גישה. בעזרת הגדר לא רק מפקיעים קרקע ויוצרים תנאים להפקעות עתידיות, אלא גם יוצרים מרחבים "נטולי פלסטינים", התנאי ההכרחי להתנחלות חדשה או במקרה זה ל"שכונה חדשה" בהתנחלות קיימת.


ההפגנה ביום חמישי העלתה את מקרה בלעין לחדשות, לאחר שמספר רב של הפגנות פלסטיניות קטנות בתוספת קומץ ישראלים הושתקו על ידי האדישות של כלי התקשורת הישראלים לכל מה שהוא מאבק עממי ולא אלים (כלומר, "לא מעניין" בעיני חלק מהכתבים ורוב העורכים). ההפגנות האלה והמפגשים הרבים במהלכן ובעקבותיהן יצרו את תשתית האמון ההדדי שבאה לידי ביטוי כה מרשים ביום חמישי. "כוחות הביטחון" לא היו אדישים גם להפגנות הקטנות וטרחו לפזר אותן באלימות רבה במטרה הכפולה: להראות לפלסטינים שאין תכלית במחאה עממית ולהרתיע ישראלים מפני השתתפות סולידרית במחאות במקום. ההפגנה של יום חמישי הוכיחה את הכישלון המתמשך של מחרחרי האלימות בדרגים המדיניים וה"ביטחוניים". המאבק על הגדר נושא אופי עממי ורחב, הוא מעורר עניין גובר בחברה הפלסטינית המרוחקת יותר מהגדרות וזוכה לסולידריות ישראלית ובינלאומית.


זהו הרקע שבו יש להבין את ההתנהגות הפרובוקטיבית, עד כדי סיכון חיי אדם, של "כוחות הביטחון" ביום חמישי האחרון. הם החליטו ליצור את העימות בכל מחיר, לדרדר אותו לאלימות ולהשתמש במפגינים כשפני ניסיון של שיטות דיכוי חדשות. מצד אחד, הם נתנו להמוני המפגינים לזרום למקום ההפגנה הידוע מראש באין מפריע. לרגע יכולנו לחשוב שמישהו קיבל שכל והחליט לאפשר לכפר ולמבקריו הסולידריים לבטא את התנגדותו לגזילת האדמות ולהרחבת ההתנחלות השכנה. בתמימות אפשר היה לחשוב שלרגל ההפגנה לא ייערכו באותו יום העבודות על הגדר. אבל לא. התוכנית, כנראה, היתה לאפשר התכנסות משמעותית של מפגינים, לאפשר להם להגיע לטווח ראייה של העבודות ושם ליצור עימות אלים. כאשר מטחי הגז הראשונים ו"כדורי המלח" לא עוררו תגובה אלימה, אלא קריאות בנוסח "זו מחאה לא אלימה! אל תירו!" ולאחר שרוב המפגינים שבו להתארגן מחדש ולא התפזרו, באו מטחי גז נוספים, וכשאלה לא הועילו, הגיעה שעתו של הנשק הסודי החדש ליצירת אלימות בהפגנות: פרובוקטורים.


עד לרגע שבו שני בריונים רעולי פנים החלו לזרוק אבנים לעבר לובשי המדים, הניסיונות המעטים של נערים צעירים לגשת לאבנים נתקלו בצעקות ברורות מצד צעירי הכפר ומארגני ההפגנה. הם דאגו להרגיע ולסלק כל נער שבשלב כלשהו זז הצידה ונטל אבן בידו. מכיוון שכל המבוגרים ואפילו חלק מהנערים האחרים היו החלטיים כל כך – לא היו יידויי אבנים. לכן, הופעתם של שניים ואחר כך שלושה מגודלים רעולי הפנים משכה תשומת לב והם מיד זכו לצעקות ובקשות להפסיק ליידות אבנים. בתחילה אנשים חשבו שמדובר בתושבי כפר אחר, שכן כל תושבי בלעין הפגינו גלויי פנים, ללא פחד וללא בושה. כאשר הרעולים המשיכו ליידות אבנים למרות כל ההפצרות ובתגובה גם התחדש ירי הגז של משמר הגבול, מספר מבוגרים נגשו אליהם וניסו למנוע מהם בכוח ליידות אבנים. אז, פתאום נשלפו כלי נשק וכובעי משטרה וחלק מאלה שניסו למנוע את ידויי האבנים הפכו לעצורים באשמת "תקיפת שוטר".


במצב שנוצר רק מעט אנשים עוד ניסו לחסום את דרכם של רעולי הפנים החמושים שזה עתה זרקו אבנים. לא כולם הבינו שמדובר בשוטרים (אנשי שב"ס, כך פרסמו העיתונים למחרת), אבל רבים נבהלו נוכח הנשק ופינו להם דרך. רק בנס לא נוצרה תגרה המונית בניסיון לחלץ את המפגינים החטופים מידיהם. בהפגנה מעט יותר סוערת, עם אנשים פחות שלווים ממפגיני בלעין באותו יום, זה יכול היה להסתיים בירי ובהרוגים ופצועים רבים.


בתגובות של השב"ס ושל דובר צה"ל נאמר במפורש שנערך ניסוי באמצעי דיכוי חדשים. לפי כל האמנות המקובלות ניסוי בבני אדם מחייב אישורים מאוד מסוימים ועמידה בתנאים מאוד מיוחדים. ככל הנראה, מישהו כל כך נבהל מההפגנה המשותפת ומהאפשרות של התרחבות המחאה העממית כנגד הגדר, שהוא החליט ליצור את התנאים, ויהי מה, להפעלת אמצעי הדיכוי החדשים. שם למעלה, במעלה הפיקוד הצבאי או בצמרת המדינית יש מישהו מאוד מבוהל, עד כדי התנהגות חסרת כל אחריות. מישהו רוצה שיישפך דם. המפגינים נגד הגדרות וגזילת האדמות לא יתנו לו את מבוקשו וגם לא יפסיקו את המחאה הלגיטימית. אותו צריך לעצור.

תגובות
נושאים: מאמרים

29 תגובות

 1. שאלת תם הגיב:

  האם מישהו יכול להסביר בקצרה את החוק בקשר למעבר מ ול שטחים, תוך התייחסות להבדל בין תושב שטחים, אזרח ישראלי וכולי ? וכן, להסביר את ההוראות בקשר לשוהים בלתי חוקיים. האם אסור לתושב שטחים להשאר בישראל בשעות הלילה? האם יש אישורים חריגים ? איך זה הולך פחות או יותר, ומי קובע ? כמו כן, אם אני ישראלית שרוצה לנסוע לשטחים במה זה כרוך מבחינה משפטית ? תודה מראש !!

 2. בילעין הגיב:

  כ-100 מפגינות ומפגינים הגיעו לפנות בוקר לאדמות הכפר בילעין בכדי למנוע את עקירת עצי הזית המתוכננת במהלך היום 4/5

  לאחר שאתמול בערב הודיע המת"ק לתושבי הכפר בילעין על עקירת עצים המתוכננת במהלך היום, הגיעו לפנות בוקר כ-100 מפגינות ומפגינים אל אדמות הכפר על מנת למנוע את עקירת העצים.

  החל מהשעה חמש וחצי בבוקר, מתבצרים המפגינים כשהם קשורים בשרשראות לעצים. בסביבות השעה שש התחילו כוחות צבא ומג"ב להגיע למקום ויחד אתם, הבולדוזרים האמורים לעקור את העצים.

  החיילים הישראלים (ואנדליסטים ברישיון) שפלשו לכפר נגשו לעצים בכדי לברר מי מהמתבצרים בעל אזרחות ישראלית, על מנת לעצור אותם בקרוב.

  נכון לרגע זה, הפעילים עדיין על העצים והטרוריסטים הישראלים מאיימים כי בסביבות השעה שמונה ורבע הם יחלו להשתמש בכוח ולבצע מעצרים.

  עדכונים נוספים יבואו בהמשך.

 3. גיא – תשובה לשואלת התמימה הגיב:

  בתור ישראלית מותר לך להגיע לכל נקודה בשטחים הכבושים, כל עוד היא איננה ב"שליטה" של הרשות הפלסטינית. בשטחים מתנהל משטר אפרטהייד לכל דבר- יש ליהודים זכויות ולפלסטינים לא.
  יחד עם זאת, במקרים רבים של הפגנות או פעילויות סולידריות הצבא מוציא צווי שטח צבאי סגור בכדי למנוע הגעה של אנשי שמאל (הצווים הללו לא חלים בד"כ כל מתנחלים) למקומות מסוימים.

 4. לגיא, ועוד הגיב:

  נניח שאני רוצה לנסוע היום לרמאללה לשופינג או לשכם לפגוש את זכרייה, למה זה עבירה ? ועל מה ? האם במחסום שואלים שאלות ? למה אומרים שאי אפשר לנסוע ? האם אני אמורה לדעת בעצמי מהו שטח סגור, או שיש איזה סימון ?
  עוד שאלה תם (סליחה על הבורות). אם אני נוסעת לאריאל האם אני עוברת מחסום ?

 5. קורינה הגיב:

  "הגיעה שעתו של הנשק הסודי החדש ליצירת אלימות בהפגנות: פרובוקטורים."

  רעולי פנים שזורקים אבנים אינם חדש זה מכבר.

  האמנם "הנשק הסודי" הזה חדש או שמא רק החשיפה, וההודאה שנעשה שימוש בו – הם החדש כאן?

 6. קורינה הגיב:

  "הגיעה שעתו של הנשק הסודי החדש ליצירת אלימות בהפגנות: פרובוקטורים."

  רעולי פנים שזורקים אבנים אינם חדש זה מכבר.

  גם פרשת סבא לבון והתבשיל שהוקדח במצרים אינה המצאה ראשונה מסוגה.

  האמנם "הנשק הסודי" הזה, של התחזות והסתה והבערה, חדש – או שמא רק החשיפה, וההודאה שנעשה שימוש בו גם כאן – הם החדש הפעם?

 7. לשואלת הגיב:

  אם את נוסעת לעשות שופינג בראמללה, פורמאלית זו הרפת צו אלוף (או משהו כזה), כלומר ניתן לעצור אותך ולשפוט אותך על כך.

  בדרך כלל לא ממש שופטים על כניסה לשטחי A, אלא מעכבים ומטרידים במחסום ביציאה (גם לא תמיד) ולפעמים עוצרים ומשחררים אחרי כמה שעות. ככל שברור יותר שהכניסה היתה "פוליטית" הסיכוי להיעצר גדל.

  סך הכל, אנשים נכנסים לשטחי A ויוצאים מהם, אבל מומלץ לא לעשות זאת אם אין לך סיבה ממש טובה ואנשים בצד הפלסטיני שיודעים שאת באה.

 8. גיא הגיב:

  אני חושב שלהיכנס לשכם אסור לישראלים כי זה שטח A (בשליטת הרשות)- לעשות קניות בכפרים שנמצאים ליד התנחלויות ובאיזורים בשליטת צה"ל אין שום מניעה חוקית.
  לפגוש את זכריה (בעיקר אם את מזרחית) נראה לי שיש סעיף חוקי על מגע עם גורם עוין או זר או משהו כזה, בקיצור לא מומלץ להיפגש עם מבוקשים.
  במחסום לא שואלים אותך שאלות, לפעמים מעיפים מבט לכיוון בדרך חזרה אל תוך ישראל. לכלי רכב ישראלים נותנים לעקוף במחסומים ולעבור בלי ביקורת.
  בוודאי, כשאת נוסעת לאריאל את עוברת לפחות שני מחסומים.

 9. תודה גיא הגיב:

  זה נשמע ברור לחלוטין. אסור לעבור לשטח A, אך אתה אומר שזה לא ממש נאכף בצורה שוויונית ואחידה. צו אלוף ? מה זה יש להם פתאום סמכות על אזרחים ? זה באמת הפתיע אותי כאשר קראתי דיווחים על משפט פחימה, הרי היא לא חיילת, מה עושה שם הדין הצבאי ? אז מסתבר שכולנו בעצם עלולים להשפט על הפרת צו אלוף. מפחיד לא? האם הסידור הזה תופס מבחינת החוק הבינלאומי? מה זה פה שלטון צבאי? כל יום מגלים משהו חדש ורקוב יותר. תודה בכל מקרה.

 10. השואלת ממשיכה הגיב:

  אם הבנתי נכון אז יש חלוקה לאזורים (עם שמות של אותיות לועזיות). אם אני רוצה להיכנס לשטח A זה אסור מבחינת החוק הישראלי, אבל מותר מבחינת הפלשתינאים ? כל העניין, אני חייבת לציין, לא ממש ברור לי. איך אני אמורה לדעת אם זכריה מבוקש ? בקיצור, יש פה איזו אי בהירות. אם נחזור לטיול שופינג, אני יוצאת בבוקר לכיוון אריאל, עוברת מחסומים בקלות כי אני ישראלית. מאריאל במונית ערבית אני נוסעת לשכם שזה אני מבינה שטח A ושאני אמורה לדעת את זה. אם אני אזרח שומר חוק, האם ביצעתי עבירה ? על מה ? האם מותר לי כאזרח ישראלי לעבוד בשטח A או לגור שם ? ומה המצב מבחינת הרשות הפלשתינאית ? מה הם דורשים והאם אני כפופה לשיפוט שלהם באיזה צורה ?
  תודה מראש, וסליחה על הנודניקיות.

 11. שרון הגיב:

  הנשק החדש היה הנשק בו ירו השוטרים/חיילים/שוטרי שירות בתי הסוהר
  כדורי מלח שנורים מטווח קרוב בנשק אוטומטי.
  ואם כבר מדברים על ניסויים בבני אדם. מה עם ביקור חולים כדי לבדוק את תוצאות הניסוי?

 12. פרשת לבון הגיב:

  לפעמים גם ההודאה בשימוש בהונאה הוא חלק מן ההונאה…נא לא לסמוך על כוחות הבטחון שזה נובע מאיזו התקפה לא צפויה של מצפון לא נקי.
  לי ניראה, למשל, שאפילו החשיפה וההכאה על חטא (בלווית התנצלות לנפגעי "עסק הביש") שנערכה לפני חודש אצל הנשיא, היתה חלק מספין, ושוב עשו באומללים שימוש דומה כמו פעם. המסר שוב הופנה למצרים וגם לממשלת ארצות הברית, על הגב על האומללים שכאילו קיבלו פתאום הכרה בזכויותיהם. שימו לב לעיתוי (ועידת סבאא, פיגועי הטרור לפתע במצרים, חימום הגבול עם המצרים, ודרישה מבוש להחזיר את פולארד…??). בקיצור, ממשלת ישראל, גם כאשר היא עושה משהו "נכון" חשודה.
  אז אם הודו בשימוש, יש לזה מטרה, אולי ליצור חוסר אמון בקרב המפגינים לבין עצמם, או לזרות בילבול בהפגנה הבאה…תמיד לחשוד בהם.

 13. דג אילם הגיב:

  גם כן השימוש במונח "כדורי מלח" כמו כדורי גומי וכל מכבסת המלים של הכיבוש. לא מלח ולא נעליים. ראו בעצמכם, זו כוויה איומה.

  — קישור —

 14. נשק לא קטלני הגיב:

  בארצות הברית נפוץ עכשיו הביטוי "נשק לא קטלני" במסגרת המו"פ שלהם והמסחר בנשק. כל תועבה מתוייגת תחת "לא קטלני" להבחינו מנשק שממש הורג אותך. מה שקורה זה באמת מכבסה, כי פיתוח כלי משחית, המזיקים בעיקר להמוני בני אדם בבת אחת מצטייר ממש כאקט הומניטרי שכל מטרתו להציל חיי אדם (מלחמה היא שלום וכולי…). זה ענף מסחרי משגשג עכשיו בעולם כולו וישראל ודאי מככבת עם המוצרים שלה ש"נוסו בשטח". כדורי הפונפונים והשוקולד הם חלק ממסע השקרים של הקופירייטינג בענף הזה.
  ניתן לייחס את תחילתה של התעשייה לנשק האטומי שמכר את עצמו כ"חוסך חיי אדם".

 15. גיא לשואלת הגיב:

  יש כרגע צו אלוף שאוסר על כניסת ישראלים לשטחי A ולכן כניסה לשכם היא הפרת החוק.
  לגבי החוק הפלסטיני- אולי תשלחי שאילתה לרשות…

 16. גיא לשואלת הגיב:

  בשטחים שורר החוק הצבאי ולא הישראלי, אולם אזרח ישראלי "גורר" איתו את החוק לתוך השטחים- כלפיו לא ניתן להפעיל סנקציות שמותרות כלפי פלסטיני תושב השטחים.
  וכן, אנחנו בשלטון צבאי על חלק מהשטח, צה"ל, השב"כ, המלמ"ב וכו’ משפיעים על כל תחומי חיינו ורוב ראשי הממשלה הם גנרלים…

 17. זוהר הגיב:

  סליחה על הבורות אך אין לי מוסג מה קרה או לא קרה בהפגנה הזו. אך תואיל בטובך להסביר לי למה שטח "נקי" מיהודים בסדר אך שטח "נקי" מערבים לא בסדר.

 18. חררדו לייבנר הגיב:

  צילומי וידאו מההפגנה למתעניינים:
  — קישור —

  לזוהר: ההסבר מאוד פשוט. במציאות של שוויון אזרחי ולאומי אסור שיהיו אזורים "נקיים" מבני קבוצה מסוימת. במציאות של כיבוש והתנחלות תוך כדי נישול של אלה אשר אינם בעלי זכויות שוות – יש לסלק, קודם כל, את הכיבוש ואת המתנחלים בכוח ורק אחר כך, לאחר כינון עצמאות פלסטינית, במציאות של שוויון בסיסי בין העמים, גם יהודים ישראלים יוכלו לשוב כאזרחים שווים להתגורר באותם אזורים בגדה, בלי לנשל אף אחד ובלי לכפות את עצמם. כמובן, שהדבר צריך להיות נכון גם בכיוון ההפוך.
  ההבדל הקטן והמכריע, היעדר הסימטריה, הוא בזכויות או ליתר דיוק, בהיעדר שוויון זכויות. יהיה שוויון זכויות, אז תהיה גם סימטריה.

 19. האם הבנתי נכו? הגיב:

  "יש לסלק, קודם כל, את הכיבוש ואת המתנחלים בכוח "?

  ומי אמור לעשות זאת?

  האם אתה קורא למלחמה?

 20. שירה הגיב:

  אני לא אומרת שאני לא מאמינה למה שכתוב במאמר רק שקשה לי לתפוס שכל מה שהחיילים והשוטרים עשו נובע מתוכנית צינית כל כך. חיילים מדברים תמיד על פחד שגורם להם ליד קלה על ההדק או על הוראות לא ברורות בכל מיני מצבים בשטח אבל אשכרה תוכנית צינית שמיועדת להפגנות לא אלימות…באיזו ארץ אני חיה?

 21. אחת הגיב:

  הסרט מדהים ! במיוחד שהצלחתם להעביר תמונה שלמה וקוהרנטית ולחשוף את המסתרעבים האלה בצורה חד משמעית וגם את הפראות והאלימות של החיילים. הכי נורא, זה הקצין ה"נאור" שכביכול מדבר יפה, אבל בעצם מרמה ומבטיח את שחרור העצירים תמורת הפיזור, ולא עומד בהבטחה. בעיני זה דוקא הקטע היותר חזק בסרט הזה. רק שאלה אחת, איך הם נתנו לכם לצלם ? בדרך כלל הם שוברים את המצלמה דבר ראשון, לא?

 22. חררדו הגיב:

  לאלמוני\ית: הבנתך מאוד מוגבלת כנראה. יש כל מיני צורות של כוח, לא רק מלחמה, לא רק אלימות. גם בחירות הן כוח, גם הפגנות לא אלימות הן כוח, גם מאמרים בעיתונים וגם כסף הוא כוח. ברור אבל שמי שמתנחל שם בכוח, בכוחם של טנקים, בולדוזרים, גז מדמיע והרבה כסף, לא ייצא משם אלא אם יופעל כוח נגדי משמעותי מספיק. אני מקווה, לטובת כולם, שצורות לא אלימות של הפעלת כוח פוליטי יעשו זאת.

 23. תודה לחררדו על ההבהרה הלשונית הגיב:

  לסלק את הכיבוש והמתנחלים בכוח ע"י מאמרים בעיתונים וכסף.

  איך לא חשבתי על זה. אולי פספסתי את ההוצאה האחרונה של אורוול.

 24. די להתחסד הגיב:

  הכיבוש הוא עובדה כוחנית ואלימה, דיכוי ברוטאלי של מליוני בני אדם וכל עוד הכובשים מתעקשים לקיימו, יש נגדו מאבק בכוח.

  אם המללשה תחליט להפסיק את הכיבוש, החלטה זו תהיה תוצאה של מאבק בכוח, וככל שזה אמור במתנחלים היא תתבצע בכוח.

  אז שכל הקלגסים יפסיקו להתחסד ויפסיקו להאשים אחרים בקריאה למלחמה, הכיבוש הוא מלחמה !

 25. לשירה הגיב:

  יש לצבא משנה סדורה בנוגע לנטרול הפגנות.
  המטרה העיקרית של הצבא/דרג מדיני להחליש ולעוות את המסר העיקרי של ההפגנה.

  המטרה של התרגולת הנקוטה הינה:

  א. להוציא את הרוח ממפרשי ההפגנה
  ב. ליצור הרתעה מהפגנות נוספות
  ג. לפעול באופן שהחשיפה התקשורתית תהיה מינימלית

  א….. את התשת המפגינים משיגים ע"י
  – מניעת הגעתם לאזור העיקרי המתוכנן של ההפגנה
  – העסקת המפגינים ע"י הנסתם ופיזורם בשטח ע"י גז מדמיע ורימוני הלם
  – גרימת מספר פציעות למפגינים (גז או כדורי גומי וכמובן – קבלו אותם בתשואות רמות = כדורי המלח שהם למעשה מלח חומצתי ולא מלח בישול….) וזאת ע"מ שההפגנה תתעסק בליקוק פצעיה ותשכח את מטרתה הבסיסית

  ב….. את ההרתעה מהפגנות נוספות משיגים ע"י
  – הפציעות, המעצרים (לישראלים) ומאסרים (לפלשתינים)
  – "סיום" ארוע ההפגנה ע"י "מרדף" לגמרי לא נחוץ של הצבא אחרי המפגינים החוזרים לנקודת היציאה, אפילו לתוך הכפר המפגין, תוך שחרור נדיב של גז מדמיע ורימוני הלם: באופן זה הזכרון האחרון בסיום הארוע ייצור אצל המפגינים את הרושם לטווח ארוך (של מנוסה לא נעימה…)
  – פלישות הטרדה ליליות של הצבא בימים לאחר הארוע (גז, הלם…) ע"מ ליצור אלמנט הטרדה ואיום שסיבתו כביכול "הענשה".

  ג….. לפעול באופן שהחשיפה התקשורתית תהיה מינימלית

  – ע"י מינון מדלל של הארוע (כמות הגז, ההלם והגומי) והארכת המשחק-המקדים ככל האפשר לצורך הוצאת העוקץ מנחישות המפגינים
  – להמנע מהגזמה במינון הפציעות והמעצרים
  – מניעת ההפגנה מהגעתה למוקדה המתוכנן: לדוגמה מניעת הגעה לתוואי הגדר באופן מסודר ונאומים או תפילה שם – ולפיכך לגרום שהפוטוגניות של הארוע תהא לא מרשימה

 26. אחת הגיב:

  ההונאה.
  זה עניין אותי כיון שלאחרונה הזן הזה של אלימות העטופה בכביכול התנהגות שקולה, מתרבה. מדאיג כיון שזה יותר מתוכנן, קר, מרושע (לעומת התפרעות ספונטאנית שאפשר להבין אותה בתוך הקשר של קרב או אפילו הפגנה). האם הם עוברים הכשרות לניהול מו"מ ממומחים ? שווה לבדוק. לי זה ניראה כמו אנשים שמקבלים הכשרה נאמר לנהל מו"מ עם טרוריסטים כדי לשחרר בני ערובה או משהו כזה, ומיישמים את זה על אזרחי ישראל בכל הקשר, מעין התנהגות נלמדת ואוטומאטית. מאד אלים בעיני גם אם אין שם טיפת דם. גם ההכשרה של מסתערבים מעניינת אותי.

 27. ל- אחת הגיב:

  מאחד שראה את הקצין מקרוב,

  הנ"ל היה כולו נופת צופים ואנפוף בדיבורי של מתינות ותנו לנו-ניתן לכם, אך בפועל הוא נטו הונה אותנו.
  מבחינתו כנראה זה היה כיצד לסלק אותנו מהשטח לא חשוב איך.
  מסתבר שהוא גם המח"ט של החיילים הרוצחים מבית ליקיה (של שני הנערים).

 28. למגיב ‘די להתחסד’ הגיב:

  אם הכיבוש וההתנחלויות מבטאים אלימות אז הממשלה והכנסת העומדים מאחוריהם גם הם גורמי אלימות.

  האם כבודה/ו מציע/ה לסלק את הממשלה והכנסת ‘בכוח’? ע"י הפיכה, למשל?

  האם גם אצל כבודו/ה ‘בכוח’ פירושו מאמרים בעיתון, או אולי מוזיקה ברדיו?

 29. אחת – אמצעים לפיזור הפגנות הגיב:

  מעניין שמגיבי ימין מתחילים להבין שהאמצעים שהופעלו ומופעלים על מפגיני בלעין זה רק "ניסוי שטח" למה שיופעל עליהם בהתנתקות.
  יש תקווה שעם ישראל יתעורר ויבין שהכתובת לבעיות היא ממשלת ישראל. (מגיבי ימין באתר "מחלקה ראשונה" מגיבים לידיעות על בלעין). ממשלת ישראל נוקטת מדיניות הפרד ומשול מוצלחת מאד, ומחזקת את המירכוז והדיכוי הצבאי של אזרחים משמאל ומימין המתנגדים למדיניותה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים