הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותמאת כתב "הגדה השמאלית"


פעילת שמאל נעצרה בסוריה על מנת למנוע השתתפותה בפורום החברתי של הים התיכון שיתקיים בברצלונה בחודש הקרוב. כך נמסר על ידי חבריה בקבוצת "פורום הפעילים האנטי-גלובליים בסוריה" בהודעה שפורסמה השבוע בדמשק. הפעילה היא נהיד בדאווי, מהנדסת אזרחית, לשעבר אסירה פוליטית (במשך חמש שנים – בין 1983 ל-1988) וממייסדי מפלגת הפעולה הקומוניסטית הבלתי חוקית. מפלגת הפעולה הקומוניסטית נוסדה בסוריה ב- 1978 ומאז היא פועלת במחתרת. רוב פעיליה נעצרו ונידונו לתקופות מאסר ארוכות. עם שחרורה המשיכה בדאווי בפעילותה השמאלית וכעבור מספר שנים הקימה את פורום הפעילים ונמנית עם מייסדי כתב העת "אל באדיל" (אלטרנטיבה). היא השתתפה בפורום החברתי העולמי שנערך בתחילת השנה בפורטו אלגרה שבברזיל ואמורה היתה להשתתף בדיוני הפורום החברתי של היום התיכון.

חבריה של העצירה הפוליטית פירסמו לפני מספר ימים הודעה לפיה שירותי הביטחון עצרו את בדאווי במסגרת מסע מעצרים נגד פעילי השמאל בסוריה. לדבריהם, מסע המעצרים נערך בעת שהממשל האמריקאי העמיק את התקפותיו על סוריה – לאחר כיבוש עיראק. "מעצר אנשי השמאל על ידי השלטון הסורי נעשה במסגרת המדיניות של המשטר הדוגל בדיכוי הכוחות הנלחמים בהגמוניה האימפריאליסטית האמריקאית במזה"ת ובעולם כולו". עוד דורשים חבריה של בדאווי "להעניק חופש פעולה לתנועות החברתיות – בייחוד לתנועות החברתיות הנאבקות בגלובליזציה הקפיטליסטית". וכן, את שחרורם של כל האסירים הפוליטיים והשבת החירויות הדמוקרטיות. במנשר שפורסם בדמשק נאמר מפורשות כי "אנו רוצים להסב את תשומת הלב לכך שמצבה של סוריה קשה; ולכן, יש לאחד את כל הכוחות על מנת למנוע את המשך הדיכוי בידי המשטר. אחדות הכוחות הכרחית גם כדי להשיג דמוקרטיה ולהילחם בשחיתות השלטונית, השוד של הקופה הציבורית וההפרטה".


על המפגש בברצלונה


בדאווי איננה הפעילה היחידה שלא תוכל להשתתף במפגש הפורום החברתי בברצלונה. במטה הפורום הגיעו תלונות רבות של פעילים ממדינות ערב וצפון אפריקה ובהן נאמר שמשטרים רבים עושים כל שביכולתם כדי למנוע את הגעתם למפגש האנטי-גלובלי. בין היתר, במדינות רבות השלטונות סרבו להנפיק דרכונים לפעילים.


במפגש הראשון של הפורום החברתי של הים התיכון אמורים להשתתף אלפי פעילות ופעילים מאירופה, ארצות הבלקן, המזרח התיכון וצפון אפריקה, והוא יתקיים בין ה-17 ל-19 ביוני בבירת קטלוניה. גם פעילים מישראל הפועלים בארגונים החברים בפורום החברתי המקומי ייקחו חלק בדיונים. בהם חברי מערכת האתר "הגדה השמאלית". פרטים נוספים על הפגש באתר הפורום החברתי בים התיכון (בשפות אנגלית, צרפתית, ערבית, ספרדית, קטלונית ופורטוגזית): www.fsmed.info

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים