הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 במאי, 2005 33 תגובות

נשיאה לשעבר של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית SPD, אוסקר לפונטיין, שכיהן כשר האוצר בממשלת שרדר, הודיע השבוע על כוונתו לעזוב את מפלגתו כדי לעמוד בראש מערך כוחות שמאליים בבחירות הקרובות שיתקיימו בספטמבר. לפונטיין עזב את תפקידו כשר האוצר ב-1999 בעקבות חילוקי דעות עם הקנצלר גררד שדרר. הוא כינה את מדיניות הקנצלר כ"ניאו-ליברלית". יחד עם זאת, סירב לפונטיין לעזוב את המפלגה – חרף הביקורת הגוברת שהוא הטיח בגלל מדיניותה החברתית והכלכלית של ממשלת הקואליציה של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית והירוקים.

לפונטיין הודיע על התפטרותו במאמר שפירסם בעיתון רב התפוצה "בילד" וחולל סערה פוליטית ללא תקדים. עוד הציע לפונטיין להקים מערך של כוחות שמאל, בייחוד עם פורשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית: ה"אלטרנטיבה למען תעסוקה וצדק חברתי" (התארגנות הידועה בראשי התיבות WASG) ועם מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי (PSD) שהוקמה על חורבות המפלגה הקומוניסטית ששלטה בגרמניה המזרחית בטרם איחודה של גרמניה.


"שבתי ואמרתי שאפרוש מן המפלגה הסוציאל-דמוקרטית אם היא תתמיד במדיניות הפוגעת ברווחה ובעובדים" כתב לפונטיין. כאשר שרדר פירסם את תוכניתו הכלכלית והחברתית הידועה בשם "הרץ 4″, שפגעה קשות בזכויות המובטלים והגמלאים, הכריז לפונטיין "אנו לא יכולים לשבת בשקט בעת ששרדר הורס את יסודות הבית". על הכרזות לפונטיין השיב מזכ"ל המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, קלאוס בננטר "אוסקר – לך מיד!".


המפלות של שרדר


ההכרזותיו של לפונטיין והידיעה שעומד לקום מערך כוחות בין פורשי המפלגה משמאל (בייחוד אנשי איגודים מקצועיים, אנשי רוח ופעילים נגד הגלובליזציה) לבין מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי, מדאיגות עד מאוד את ראשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. בעקבות המפלות בבחירות המחוזיות, ראשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטיות חוששים שמערך הכוחות השמאליים ינצח במחוזות המזרח ויצבור כוח רב בערים התעשייתיות שבמערב. לשם כך, הוקם השבוע "צוות חירום" בראשות המזכ"ל בננטר כדי לערוך שינוי במדיניות הממשלה לקראת הבחירות לפרלמנט.


הרקע למפלות הסוציאל-דמוקרטיות הרבות, כולל אובדן מחוזות בהן המפלגה שלטה מאז שנות החמישים, נעוץ במימוש התוכנית "הרץ 4″ והשלכותיה על הבסיס החברתי של המפלגה – עובדי התעשייה ועובדים בשירותים הממלכתיים, המחוזיים והעירוניים. יש בתוך המפלגה פעילים שטרם נטשו אותה, אבל מתגברים הקולות הדורשים לשנות מן היסוד את מדיניות המפלגה. אחד הקולניים שבין דורשי השינוי הוא ראש סיעת העובדים, אותמר שריינר. שיירנר מגדיר את עמדות מפלגתו כ"סוציאל-ליברליות".


עזיבת לפונטיין ופועלו להקמת מערך סוציאליסטי-שמאלי הם הביטוי הפוליטי הבולט ממה שלא ניתן להסתיר ואין להכחיש: קרע גלוי בתוך הסוציאל-דמוקרטיה הגרמנית. קרע שמפלגה זו לא הכירה מאז תום מלחמת העולם השנייה. האם המערך הסוציאליסטי-שמאלי יכול להביא לקיצה של הממשלה הסוציאל-דמוקרטית ולהקמת סיעה שמאלית בעלת משקל בפרלמנט? מוקדם כדי להשיב בחיוב לשאלה זו. מה שברור הוא שאנו עומדים בפתחו של עידן חדש בו העמדות הניאו-ליברליות היקרים כל כך למנהיגים סוציאל-דמוקרטים מסוימים בכוחן לפלג מפלגות שלטון בעלות בסיס חברתי איתן בקרב העובדים.

תגובות
נושאים: מאמרים

33 תגובות

 1. הגרמני הגיב:

  מי שקורא את המאמר יכול כביכול להבין, שמפלגת הSPD מפסידה את קולותיה למפלגתו החדשה של לה-פונטיין.
  זהו קשקוש מוחלט!
  מפלגתו של שרודר,הקאנצלר, הפסידה בשנה האחרונה שני מחוזות(BUNDESLAENDER) חשובים לCDU,המפלגה הנוצרית הדמוקרטית.
  הCDU היא מפלגת ימין ניו-ליברלית, כך שהSPD הפסידו קולות שהלכו ימינה, ולא שמאלה!
  HARTZ 4 היה מהלך חשוב לשינוי פניה של גרמניה המאוחדת, כיוון שבפעם הראשונה נחשפו הגרמנים למצבה הכלכלי המעורער של מדינתם. בנוסף לכך הביא מהלך זה לחשיפת האבטלה הסמויה בגרמניה המסתתרת כביכול מאחורי תשלומים סוציאלים נדיבים,אשר הפכו את העבודה ללא משתלמת למקבלי קצבאות רבים.
  "העדר" הגרמני חסר ההבנה המינימלית בכלכלה מטיל אחריות זו על כתפיה של הSPD,כאשר ברור לכל שהשורשים למצבה הנוכחי של גרמניה טמונים בשנות שלטונו הארוך של קוהל(CDU) והדרך הגאוותנית בה ניהל את מדינתו.

 2. איל אחד הגיב:

  אשמח לקרוא יותר פירוט על מה שכוללת אותה תכנית "הרץ 4″, ועד כמה היא דומה לתכניות שאצלנו.

 3. אפרים דוידי / כמו ביבי אבל בגרמנית הגיב:

  הקשקוש האמיתי הוא שהתכנית הכלכלית והחברתית של שרדר היא פועל יוצא ממצבה של גרמניה. התכנית של שרדר היא אותה תכנית שהובילה את המפלגה הסוציאליסטית בצרפת לתמוך במפלגות הימין בעת משאל העם לאישור החוקה האירופאית הניאו-ליברלית. המפלגות הסוציאליסטיות באירופה המערבית הופכות (הפכו!) למפלגות ניאו-ליברליות וככאלה זוכות אך ורק במפלות. אגב, ה-SPD מאבדת קולות לכוחות שפרשו ממנה וכך היה בבחירות המחוזיות האחרונות. על פי הסקרים המתפרסמים בגרמניה ה- SPD מפסידה קולות לשמאל. מי הם המצביעים הסוצילאיסטים שלא מוכנים להמשיך ולהצביע עבור ה- SPD? הפרופיל הוא ברור: פעילים בוועדים ובאיגודים, שכירים-צעירים או פעילים נגד הגלובליזציה. אלה בדיוק אותם המגזרים שמתוך המפלגה הסוציאליסטית הצרפתית ובניגוד לעמדת ההנהגה, חברו לקומוניסטים כדי לפעול נגד החוקה הניאו-ליברלית. והם הצליחו!!!

 4. גיא- שאלה לדוידי הגיב:

  האם יש בגרמניה כוחות שמאלה ל-SPD אשר מיוצגים בםרלמנט? מה לגבי המפלגה הקומוניסטית הגרמנית?

 5. איריס הגיב:

  לגיא,
  המפלגה הקומוניסטית ה-PDS מיוצגת, אבל כוחה הולך וקטן כל הזמן. עכשיו יש כנראה יוזמה חדשה של לפונטיין, שמתכוון ליזום מפלגת שמאל חדשה, מה שגורם להתעוררות קלה בשמאל הגרמני.
  צריך לזכור כמובן את הירוקים שתיאורטית נמצאים משמאל ל-SPD, אבל גם שנות ישיבתם בקואליציה לא היטיבו עימם והם שכחו על איזה כרטיס הם נכנסו. הם מחוייבים ופועלים בעיקר בתחומים של איכות הסביבה ואיזרוח זרים ופחות בתחומים "חברתיים" לדעתי.
  אני מסכימה עם דוידי שה-SPD נהייתה דומה מדי לCDU כמו בבריטניה של טוני בלייר למשל.
  ולגרמני, נו אז יש אבטלה סמויה, זה לא סוד גדול ועכשיו היא גדלה כי במקום הרבה אנשים יש מחשבים שעושים את העבודה. אז זו סיבה שבגללה אנשים אמורים להיזרק לרחוב בעוד העשירים נהיים יותר עשירים?

 6. הגרמני הגיב:

  לאיריס,
  1. כבר מזמן ש"הירוקים" אינם נמצאים מבחינה כלכלית-חברתית משמאל לSPD. מפלגה זו שהביאה למס איכות הסביבה, להשבתת חלק מהכורים האטומים ליצור חשמל, כמו גם ליקור מחירי הבנזין פועלת להטבת חייהם של הבורגנים, ולא להקלות על אוכלוסיית הפועלים.
  גם השינויים ברפורמת המס פעלו בסופו של דבר להקלה על העשירים, שלא נדבר על הכוונה להוריד את המיסוי על החברות ל19 אחוזים(מ25 אחוזים), כאילו שזה יביא את החברות הפרטיות להעסקת חלק מהמובטלים.
  2.בגרמניה שלפני HARTZ 4, לא השתלם להרבה למצוא עבודה. התשלומים הסוציאליים מקופת המדינה(אבטלה,עזרה סוציאלית וכדומה) עלו לעיתים על תקבולי השכר בקרב אוכלוסיית העובדים מעוטי ההכנסה. מדובר היה במצב מדהים,שבו הישיבה בבית הביאה למובטל יותר מאשר הליכה לעבודה!
  הSPD חשפו את כמות המובטלים האמיתיים, וניסו דרך תוכנית זו לתמרץ את המובטלים במציאת עבודה, דרך הקיצוץ בקצבאות. נכון שזה פגע בהרבה, אך לפחות זה הביא לכך שהגרמנים מבינים היום,שמשהו מריח לא טוב בכלכלה החזקה באירופה.
  3. אני בהחלט לא מסכים עם טענתו של דוידי,כאילו מפסידה מפלגת הSPD קולותיה לשמאל.את מרבית קולותיה היא מפסידה לCDU,כיוון שהרבה גרמנים מבינים שלא ניתן לערוך שינויים בחוק כאשר בBUNDESRAT (הביית התחתון) יושב רוב של הCDU וחוסם כל נסיון להביא לשינוי.
  לדעתי הבין שרודר שהדרך חסומה ושהוא הולך ממילא להפסיד,ולכן עדיף לו ללכת לבחירות. להפסיד ולהגיע לבחירות הבאות, כאשר באותה שנה תנסה הSPD לזכות שוב בבחירות במחוזות אותן הפסידה, ובכך לחזק את כוחה בביית התחתון. בכך מהמר שרודר על כל הקופה!
  לדעתי זה היה המהלך החכם ביותר שעשה!

 7. גדעון ספירו הגיב:

  לגרמני,
  תיקון קל. הבונדסראט הוא הבית העליון והבנדסטאג הוא הבית התחתון.

 8. הגרמני הגיב:

  לגדעון,
  כמובן שאתה צודק. טעות בהקלדה!
  לגיא,
  המפלגה הקומוניסטית היא חסרת השפעה כמעט במישור הפוליטיקה הלאומית. ב"מדינות החדשות", דהיינו מזרח גרמניה לשעבר, זוכה המפלגה הקומוניסטית עדיין לתמיכה, ואף חברה במספר קואליציות(כמו לדוגמא בברלין).

 9. איריס הגיב:

  לגרמני,
  בתגובה שלך יש שתי הנחות שקשה לי לקבל:
  האחת היא שמהלכים שפוגעים בחלשים אבל מראים לשאר האוכלוסיה שהמצב רע, יש בהם משהו טוב משום כך. כלומר, כל הרעיון של "חינוך הציבור" דרך גזירות כלכליות נראה לי תמוה.
  השניה היא שאנשים יוצאים לעבודה רק אם משתלם להם מבחינה כלכלית. אנשים רבים עובדים גם כאשר לטווח קצר זה לא משתלם להם כלכלית. ומי שחי מעזרה סוציאלית, אחרי שהוא גומר לקבל את דמי האבטלה, לא חי מזה טוב והתנאים הסוציאליים שלו נפגעים כמו גם הרבה פנים אחרים של החיים (ויותר יפה ממה שג’קי אדרי כתב למעלה יהיה קשה לכתוב).
  הגישה הזו, כאילו לאנשים אין מוטיבציה לעבוד והם יעשו זאת רק אם ילחצו עליהם ולא ישלמו להם דמי אבטלה או ישלמו להם רק אם יעבדו בעבודות של יורו אחד למיניהן, היא גישה פסולה בעיני. זו הגישה של ביבי במלחמתו באמהות החד הוריות שגרמה להשפלה שלהן ולא עזרה להן לצאת ממעגל האבטלה כפי שרותי סיני דיווחה ב"הארץ" לאחרונה. לביבי זה עזר, הוא גם יצא טוב, כאילו-עוזר להן ובמקביל הצליח להפוך אותן ואת המובטלים לאויב האמיתי. ובינתיים, בגרמניה כמו גם בישראל,העשירים נהיים עשירים יותר. אז אם הבדיחה הזו שקוראים לה מפלגת העבודה או ה-SPD רוצים להיות חיקוי עלוב של הימין, הרי שבאמת אין הצדקה לקיומם. בשביל זה עדיף כבר ללכת על האורגינל, לא? שישבו באופוזיציה (לפחות בגרמניה, כי בישראל אין דבר כזה).
  ובאשר לשרדר, בינתיים נדמה לי שהוא עוד לא מצליח לשכנע את חברי מפלגתו וקואליצייתו להצביע אי אמון נגדו. אם המהלך שלו נכון או לא, נראה בספטמבר או בעוד כמה שנים.

 10. הגרמני הגיב:

  לאיריס היקרה,
  אני מקבל את שאת כותבת ברמה התיאורטית.
  ברמה הפרגמטית זה לא עובד לצערי כל-כך.
  אנשים אכן יוצאים לעבוד גם כאשר זה לא משתלם כלכלית, אך הם עושים ויעשו זאת פחות ופחות, כאשר יבחינו שמישהו אחר יושב בבית ומקבל בסוף החודש יותר מהם.
  רפורמות עושים בכדיי לפרק גושים ליחידות משנה, ובכדיי לטפל בכל יחידת משנה בצורה הראוייה לה. תסכימי עימי ודאי, שיש הבדל גדול בין זה המחפש עבודה לזה שלא. אין כל סיבה בעולם מדוע יכללו השניים באותה סטטיסטיקה איומה של מחוסרי עבודה!
  את העובדה שעשירים הופכים ליותר עשירים לא תפתור הנהייה אחרי עגל הזהב של הCDU. יש כלים כלכליים לנסות לטפל בהעמקת המעמדות. ראי מדינות סקנדינביה ודרכן היצירתית במציאת פתרונות בשוק העבודה, כמו גם בקנאותם למדיניות הרווחה של מדינותיהם. עוד לא שמעתי על חברה ציבורית בשבדיה,דנמרק,נורבגיה המאיימת בנטישת המדינה, כפי שעושים מנהלים בגרמניה כל שני ושלישי.

 11. לגרמני הגיב:

  שלום,
  אין לי ספק שה-CDU לא יפתור את בעית האבטלה או את התעשרות העשירים ויש לי סיבות טובות לחשוש שזה רק יחריף. הדבר הטוב שיצא משלטונם הוא הישיבה של השמאל באופוזיציה, כדי שהם יתארגנו טוב יותר וייזכרו למה הם נבחרו.
  סקנדינביה היא דוגמא מצויינת: שם גם המובטלים לא נתפסים כאויב, והפרטה אינה מילת קסם כמו בגרמניה. המנהלים הגדולים בגרמניה מאיימים כי יש גם מי שמתרגש. האקסיומה כאילו המדינה תלויה בהם וצריכה אותם יותר ממה שהם אותה מאוד מקובלת עוד. בסקנדינביה הם לא עושים טובה לאף אחד ולא מפטרים גם עובדים בכזו קלות. הם קנאים למדינת הרווחה שלהם, גם מתוך תפיסה חברתית שונה שמתבטאת במערכת חינוך ובריאות שונה. כל זה בגרמניה ועוד יותר בישראל חסר, גם כי המובטלים והשירות הציבורי נתפס באופן בסיסי כאם כל חטאת והשוק הפרטי הוא הפתרון האולטימטיבי להכל. לעשירים הוא באמת פותר הרבה.

 12. הגרמני הגיב:

  למגיב הלא מזוהה(וחבל שכך),
  כל מילה חצובה בסלע!
  עשרות שנים של אמונה יורדות לטמיון בגרמניה. האמונה בתכונות היקיות:יושר,חריצות,דייקנות הם שהביאו את רבים מהגרמנים להאמין שהכלכלה הגרמנית חזקה מספיק להתמודד עם כל משבר.
  האגו טריפ העצמי הפך אותם לשמנים ועצלנים. שנים של מנוחה על זרי הדפנה ולעג לנסיונות השונים של מדינות אחרות להערך לעתיד, תפסו את הגרמנים עם המכנסיים למטה.
  את מה שהשבדים עשו במהלך שנות השמונים בהצלחה לא מועטה בכדיי להכניס נשים למעגל העבודה, מסתכלים היום בגרמניה בקנאה.
  על הצעדים בוני האמון שעשו ההולנדים בין נציגי המעסיקים והמועסקים הם קוטפים כבר שנים את הפירות באבטלה של 4 אחוזים, אותה ניתן לראות כתעסוקה מלאה.
  הבדיחה הגדולה ביותר היא, שהCDU הולכים להקל על העשירים ולפגוע יותר בחלשים ובמעמד הביניים. ההקלות במיסים יקלו על העשירים, והבריחה ממדיניות הרווחה ומהסובסידיות תעלה למשק הגרמני בהעמקת הפערים ובגדילת מעגל האבטלה.
  אבל לך תסביר להיינץ שזה מה שהולך לקרות!

 13. איריס הגיב:

  לגרמני,
  זו הייתי אני למעלה (שכחתי להזדהות…).
  להיינץ יהיה קשה להסביר כי הוא קורא בילד: מערכת החינוך דואגת להכשיר קוראים לעיתון הזבלי הזה. (70% תפוצה זה המון כסף…)
  אני לא בטוחה שהגרמנים מסתכלים בקנאה על מה שקורה בשבדיה: גרמניה היא מדינה מאוד שוביניסטית ויש נשים שאולי מסתכלות על זה בקנאה (אם הן לא בדיוק ב-KUR באותו זמן), אבל רוב הללו שמנהלים את המדינה שמחים שיש פחות מתחרים על מקומות עבודה ושהנשים יתייפו בזמן שהם עושים כסף כדי לקנות עוד קבריו עם מקום לבלונדינית.
  הבדיחה הרעה היא גם שהצמיחה עדיין חיובית: כלומר בזמן שיש יותר עניים ומובטלים העשירים מייצאים לעולם יותר…

 14. לגרמני הגיב:

  היינץ יותר חכם ממך והוא גם לא מסלף את המציאות כמוך.

  היינץ (או אוטו או שולץ) יודע שבימי ה-CDU היה לו הרבה יותר טוב וגם הרבה יותר עבודה.

  הוא גם יודע מה שאתה ומעריצותיך לא יודעים: שכשהחברים שלכם בשלטון המשקיעים עושים ‘אחורה פנה – קדימה צעד’.

  מספיק אם תסתכל במולדתך ברלין: מאז שהס"ד בשלטון יחד עם הירוקים והקומוניסטים ברלין שוקעת בחובות, פיגור, עזובה, פשע ועוני, והאבטלה – עולה וגואה…

  מאז עליית היטלר לשלטון לא היו בברלין כ"כ הרבה מובטלים כמו היום, תחת שלטון השמאל.

 15. אשר פרוליך הגיב:

  היום יש בגרמניה יותר מ5 מליון מובטלים ומספרם עולה(יותר מהמספר שבזמן עליית איטלר
  לשלטון)וזה לא בגלל דמי ההבטלה(כפי שביבי מנסה "להסביר" ללא הצלחה יתרה).
  הסיבה שמפעלים גרמניים עוברים לייצר בסין,
  הודו ומדינות בהן השכר הוא 3% מהשכר בגרמניה.
  מעניין איך מסלפים נתונים,עובדות וגם
  מושגים.מרבים להשתמש(גם המגיבים)במונחים
  כגון"עשירים" ו"עניים"(במקום בעלי הון קפיטליסטים ופועלים-עובדים)או "שמאל" במקום
  מפלגת-התארגנות של מעמד הפועלים,או "ניאו-
  ליברליים" במקום כלכלנים המגינים על הבורגנות.
  בלבול מושגים זה כנראה נובע לא רק משטיפת המוח של התקשורת ה"מגויסת"(על ידי בעלי ההון)
  אלא גם מבורות ומחוסר ההבנה שבשימוש מושגים
  אלה ומה מסתתר מאחוריהם.

 16. הגרמני הגיב:

  למגיב האחרון,
  אתה מקשקש שטויות שאין לך מושג בהן!
  בזמן שלטון הSPD הורד המיסוי לחברות(KOERPERSCHAFTSSTEUER) לרמה הנמוכה ביותר אי-פעם(25%), כשבתכנון הורדה ל19%.
  מי שהרס את הכלכלה היה משטרו של הלמוט קוהל תחת האגו טריפ המטורף של תיאו וייגל.
  כל ההגבלות על חוב חיצוני וחובות משקי הביית התקבלו בבריסל רק לאחר לחצה של גרמניה.
  לSPD והאנס אייכל לא נשאר כל מרחב תמרון לבצע אי אילו שינויים מבניים בשל הגבלות אלו!
  להזכירך שבתחילת הקדנצייה של שרודר הורדה האבטלה, וזאת בשל המצב(הבועה) בשווקים הבינלאומיים. לאחר שהתנפצה הבועה נגררה גרמניה למיתון, שבשל הצמיחה החלשה במשק אינה מצליחה להניע את שוק העבודה.
  גרמניה של קוהל היא אבי החטאות של המצב אליו נקלעה גרמניה, רק שהבנתך בכלכלה היא כל-כך קטנה, שאינך מבין שתהליכים מאין אלו אורכים שנים. בדיוק כפי שלא הצליחו גרמנים רבים להבין, שהשיפור בכלכלה בתקופתו של היטלר-זרעיהם נטמנו בתקופת ויימאר!

 17. הגרמני הגיב:

  ובהמשך לתגובתי,
  אתה מברבר על בריחת משקיעים, ולא מבין שהבעיה היא לא בהשקעה עצמה, כי אם בטיבה.
  מי שמשקיע במניות בכדיי לגזור קופון וללכת, שונה מזה המשקיע ביצור, דהיינו במכונות, כוח אדם וכדומה. מהאחרונים חסר, וזה לא בגלל שרודר וחבריו!
  בנוסף אתה ממשיך לברבר על ברלין כאילו הייתה זו בגדד, או סתם עיר בירה בדרום-אמריקה(לבחירתך).
  לברלין בעיות משלה, והן נובעות בחלקן מהעובדה שמרבית החברות הציבוריות הגדולות ברחו ממנה בשל התנאים הלא נוחים ששררו בה בזמן המלחמה הקרה. חברות כמו סימנס ואליאנץ לדוגמא שעזבו את ברלין לאחר המלחמה ונדדו לדרום. בזה לשיטתך אשם גם שרודר!
  בכלל, לדעתי, אתה שייך לאילו, שעליהם לצערי שייכים מרבית מהיהודים בגרמניה, שאינם מוכנים להבין שבשולי הCDU מסתתרים גם אנשים כמו מרטין הומן וחבריו, שאנטישמיות אינה מילה זרה עבורם.
  רק שמאוד נוח לחסות בכנפיה של מפלגה שאינה מוכנה לבקר את ישראל ישירות, אך במקביל מדיניותה בנוגע לזרים בגרמניה מדיפה לעיתים ניחוחות מאוד לא נעימים!

 18. איריס הגיב:

  למגיב הלא מזוהה ולגרמני,
  הבעיות הכלכליות של ברלין החלו כבר לאחר האיחוד של הגרמניות, תחת שלטון הימין (מה שלא אומר שהם אחראיים להם). באופן כללי, נראה לי שקשה לקשור תמיד בין גורם לסיבה ובכלכלה זה בטח לא מיידי. הכלכלה בגרמניה כן השתפרה תחת היטלר ולא רק בגלל מה שנעשה תחת רפובליקת ויימר. מה לעשות, ומלחמה זה עסק שמארגן מקומות עבודה. ראו ישראל למשל, תארו לכם שכל אנשי הצבא והמאבטחים למיניהם היו משתחררים לשוק העבודה…
  חוץ מזה שהפלישה לפולין ומדינות מהמזרח הכניסה הרבה כסף לגרמניה והרבה תעשיינים עשו כסף מעובדי כפיה שלא עלו להם יותר מדי…
  כלומר, השאלה היא לא רק מה צריך לעשות אלא גם מה מוסרי לעשות.
  ברלין עצמה היתה עיר שקיבלה במשך שנים תקציבים אסטרונומיים בלי קשר לצרכי העיר אלא כסמל, כל זה נגמר, אבל עדיין נשארו 3 בתי אופרה לתחזק ושלוש אוניברסיטאות וכולי. והבעיה היא שהאבטלה עולה אבל הצמיחה גם.

 19. אשר פרוליך הגיב:

  ל"גרמני":
  לפני שאתה מטיח כינויים לכולם אולי תלמד קצת כלכלה,או לפחות תחשוב פעמיים על מה שאתה כותב:
  כתבתה ש"צמחיה חלשה במשק(הגרמני)אינה מצליחה
  להניע את שוק העבודה"
  ולמה "הצמיחה חלשה"?לא ירד מספיק גשם בגרמניה?החקלאים לא עבדו מספיק טוב?.
  אם אתה לא מבין שהתעשייה הגרמנית הפכה לא
  תחרותית בשוק גלובלי,אתה צריך להתחיל מחדש
  במבוא לכלכלה שנה א.
  אך מעבר לנתונים הכלכליים המדאיגים,לא רק
  בגרמניה אלא בכל המדינות התעשיתיות המפותחות,
  המראים על תהליך מתמשך של ירידה בתפוקה וגידול האבטלה,שתרגילים של סטטיסטיקה מנסים
  למתן,צריך לראות את התדרדרות של הישגי העובדים,ונפילת מדינת הרווחה.

 20. הגרמני הגיב:

  לאשר פרוליך,
  "הפוסל אחרים במומו הוא פוסל"
  אם היה לך מושג קלוש בכלכלה אזי היית יודע, שגרמניה היא אלופת העולם ביצוא סחורות. כמו כן היית יודע שבגרמניה התפוקה היא מבין הגבוהות בעולם. אז מה הבעיה?
  שמרבית החברות הגדולות משאירות בגרמניה מחקר ופיתוח,אך נודדות למדינות זולות ביצור.
  כמו כן הפך השימוש בOUTSOURCING למפתח בחיסכון בעלויות יצור, דהיינו אתה נותן לאחרים לייצר עבורך חלקים ממכלול המוצר השלם. כל עוד מדובר בתעשיית הLOW-TECH, עדיין משתלם לייצר במדינות שכנות, או באסיה.
  במגזר המכונות גרמניה ממוקמת במקום הראשון בעולם. אם תיקח את מגזר הרכב תגלה שלדוגמא עובדי פולקסווגן בוולפסבורג משלמים את המחיר על הקטסטרופה בייצור בסין-זהו מחיר הגלובליזציה!
  צמיחה חלשה פרושה שהביקוש בגרמניה אחרי סחורות נחלש והולך. אם היה מספיק מקום הייתי נותן לך מספיק רעיונות לתופעה זו. לדוגמא הצריכה המרגינלית, כמו גם הדאגה הסובייקטיבית מהעתיד והנטייה לחסוך במקום לצרוך!
  לא ניתן בכמה שורות לנסות ולתאר תהליכים, שכלכלנים מתארים בספרים. בדיוק באותה מידה יהיה זה רציני להאשים את שרודר בשקורה בשנים האחרונות בגרמניה.
  עדיין מדובר באיש הכי מתאים לתפקיד הקאנצלר בפוליטיקה הגרמנית!

 21. עמי הגיב:

  אחד ההבדלים המהותיים בין ארצות סקנדינביה (שבדיה נורבגיה דנמרק ופינלנד) ובין גרמניה הוא היקף השליטה הציבורית בכלכלה. בשוודיה איום של תעשינים להעביר מפעלים הוא חסר שיניים מאחר שבין 1/3 ל 1/2 מהדירקטריון בכל חברה בע"מ עם יותר מ 25 עובדים מורכב מנציגי האיגוד המקצועי. בגרמניה יש לעבודים יצוג רק בוועדה הממנה דירקטורים ("הדירקטריון המפקח") והרוב שיש לבעלים במצב של תיקו מבטיח שלא ימונו דירקטורים מטעם העובדים. כמו כן למרות שכ 80% מהשכירים הגרמנים נהנים מהשגי ההסכמים הקיבוציים רק 30% מהעובדים חברים בפועל באיגוד המקצועי. בסקנדינביה 100% מהעובדים מכוסים ע"י ההסכמים הקיבוציים ושיעורי החברות באיגוד המקצועי בשוודיה, נורבגיה, דנמרק ופינלד הם 80% 50% 80% ו 80% בהתאמה. בנגוד ל SPD שכבר ב 1959 ויתר על המילה שיוויון במצעו והחליפה במילה "צדק" הסוציאל דמוקרטים השוודים מחויבים גם במצעם העדכני ביותר מ 2001 לפעול למען "חברה ללא הבדלי מעמדות". למרות כל המתואר לעיל ולמרות שיש פערים גדולים בין ה"סוציאליזם הדמוקרטי הסקנדינבי" ובין ה"קפיטליזם הרחום הגרמני". הלוואי עלינו מדינת הקפיטליזם הערפדי של ביבי, מדינת רווחה כמו בגרמניה.

 22. עמי הגיב:

  למגיב האלמוני אינגוור קמפאר חי מזה שנים בשוויץ.
  בשבדיה כיום 20% מהאוכלוסיה אינם ילידי שבדיה או שהם בנים למהגרים. רבים מהם מהגרים ממדינות העולם השלישי. זכויותיהם הסוציאליות של מהגרים אלו שוות לחלוטין ליתר האוכלוסיה. הם מעורבים בפוליטיקה השוודית ולדוגמא ראש המשמרת הצעירה במפלגה הסוציאל דמוקרטית השוודית (אחד התפקידים החשובים ביותר במפלגה) הוא בחור ממוצא אירני. רמת השוויון בשבדיה(כן כולל מליון המהגרים) היא כ 90% ע"פ מדד אטקינסון (כולל שירותים ציבורים ע"פ חלוקה שווה) רק נורבגיה דנמרק ופינלנד מגיעות לרמת שוויון דומה. כמו כן ארצות סקנדינביה הן היחידות שתורמות לפחות אחוז מהתל"ג שלהן לסיוע לארצות עניות (בעיקר באפריקה)סיוע הניתן בצורת מענק ולא בצורת הלוואה.
  זה נכון שהשוודים אירופאים וחלק מהם מה לעשות בעלי צבע עור לבן אבל זה עדיין לא מוחק את החשיבות של השגיהם הסוציאליים ואת חשיבות הדוגמא שנותן המודל השוודי.

 23. לגרמני הגיב:

  תפסיק למרוח סיפורים ומעשיות על מולדתך.

  לא הפועלים בוולפסבורג משלמים על ‘קטסטרופה’ ביצור של פולקסוואגן בסין, אלא להיפך: הסינים עובדים בגרושים במפעלי פולקסוואגן כדי שההיינצים שלך יוכלו להשמין בלי הרף ולנסוע פעמיים בשנה לחופשה.

  שרדר ‘האיש הכי מתאים לתפקיד הקאנצלר בפוליטיקה הגרמנית’? כל ההיינצים צוחקים למרות סימני הקריאה. שרדר בעצמו אמר עם היבחרו שהמבחן שלו יהיה הורדת האבטלה ל-3 מיליון ואם הוא ייכשל אז על האזרחים להדיח אותו. עכשו, בשנה השביעית לשלטונו (7 השנים הרעות…) מס’ המובטלים למעלה מ-5 מיליון פלוס מאות אלפי ‘גאסטארבייטר’ גרמניים בחו"ל (רק בשוויץ 200 אלף), והוא אכן עומד בפני הדחה אם לא יקדים ויתפטר בעצמו.

  וחוץ מזה, אתה היחצן שלו?

  לעמי: הכלכלה השוודית היא בין הכלכלות עם רמת הגלובליזציה וה-OUTSOURCING הכי גבוהה בעולם. מספיק לראות את מפעלי איקאה ממז’ אירופה ועד לסין.

 24. עמי הגיב:

  איקאה הוקמה ע"י שוודי אבל אינה חברה שוודית מזה כ 30 שנה. החברות השוודיות מוציאות יצור החוצה כתוצאה מחוסר כח אדם מספיק בשוודיה (שוודיה היא מדינה עם 9 מליון תושבים ו 10 ממאה החברות התעשיתיות הגדולות בעולם)ולא על חשבון מקומות עבודה בשוודיה. כמו כן בעלי ההון הלא ממשלתי הגדולים ביותר בכל ארצות סקנדינביה הן קרנות הפנסיה הציבוריות. (הממשלה היא בעלת סקטורים האחראים ל 50% מהתוצר). חוק החברות השוודי החדש מחייב גם חברת שאינן שוודיות אבל יש להן פעילות משמעותית בשוודיה להחיל את כללי העבודה השוודים כולל יצוג עובדים בדירקטוריון על כלל עובדיהם באירופה.

 25. עמי הגיב:

  השבדי אינגוואר קמפראד מייסד איקאה הוא עדיין בעל המניות הראשי גם אם את ההנהלה הוא העביר הלאה מסיבות של גיל.

  השבדים יותר מתוחכמים ממתחריהם: במקום לייבא כוח אדם ממדינות עניות לשבדיה ולהעסיק אותם בשבדיה בתנאים המקובלים שם, הם מייצאים את המפעלים ומעסיקים את העובדים בתנאי עבדות במדינות כמו סין ווייטנאם או במז’ אירופה בעשירית מהעלויות המקובלות בשוודיה.

  כך נאר הכל ‘נקי’: העובדים השוודים מבסוטים כי הם יכולים לשמור על מדינת הרווחה שלהם עם כל הזכויות ואינם צריכים להתחרות בשוק העבודה עם המוני פועלים זרים. מה שקורה בסין או בוויטנאם או ברומניה לא מעניין כמעט איש בשוודיה.

  כך יכולים השבדים לשמור באופן יחסי גם על ‘הטוהר הגזעי’ של האוכלוסייה שלהם ומונעים יצירת חברות מהגרים עניות אצלם בבית עם כל הבעיות החברתיות והתרבותיות, כמו בצרפת, גרמניה, הולנד או בלגיה.

  בתנאים אלה קל לדבר על ‘זכויות האדם’ כשמתכוונים לגיבנת הנראית לעין של האחר ולא לגיבנת הבלתי נראית שלהם עצמם.

 26. הגרמני הגיב:

  למגיב האלמוני,
  אינני היחצ"ן של שרודר, אך אינני רואה בפוליטיקה הגרמנית מישהו המסוגל למלא תפקידו יותר בהצלחה.
  בעוד אני מציין עובדות, אתה עסוק בהעלבות, ובהפרחת סיסמאות. את הרצינות בה יקחו אותך- את זה ישפטו שאר הקוראים!
  מה זה "גאסטארבייטר"? מהנדס באינפיניון? או אולי בנקאי בקרדיט-סוויס? ואם עובדים גרמנים במלונאות, אז מה?
  אני לא מבין בעד מי אתה? הCDU תומך בגלובליזציה ויחדיו עם הFDP יהיה לשכבות הנמוכות רק יותר צפוף וחשוך. אתה יודע זאת בדיוק כמוני. אתה גם יודע בדיוק כמוני שפוליטיקה יכולה להשפיע על שוק העבודה רק דרך התערבות על ידי הגדלת החוב. אם זה בהקטנת המיסים, או דרך לקיחת הלוואות. מי שיצר את התנאים לכך שידיו של האנס אייכל כבולות היה תיאו וייגל דרך שחצנות גרמנית טיפוסית. הוא אגב לא היה SPD.
  אז תפסיק אתה לכתוב דברים, שבהם אתה מוכיח עד כמה אתה חסר מושג. הCDU יהפוך את המנהלים,כדבריך, להרבה יותר שמנים!

 27. לעמי הגיב:

  צר לי לאכזב אותך: בשבדיה יש כ-5.5% זרים לעומת כ-9% בגרמניה או בבלגיה שרובם מהגרי עבודה ממדינות עניות, שלא לדבר על ה-20% זרים בשוויץ. וחלק גדול מה’זרים’ בשבדיה הם סקנדינבים שיש להם סטטוס מיוחד ועוד חלק ניכר מארצות האיחוד האירופי.

  במדינות אחרות באירופה שבהן אחוז ה’זרים’ יותר נמוך (למשל צרפת, הולנד או בריטניה) יש קהילות גדולות של מהגרים מהקולוניות שקיבלו אמנם אזרחות אבל יוצרים תת-חברות של עוני. די להביט על הערבים והאפריקנים בצרפת או ההודים, הפקיסטאנים, הבנגלים והקאריבים בבריטניה ועל הגטאות ושכונות המצוקה שבהם הם חיים.

  את כל זה אין בשבדיה, גם אם בס"ד השבדים מסתובבים כמה ‘אקזוטים’ מהעולם השלישי בתפקידים אלה או אחרים. גם בס"ד הגרמנית יש כמה טורקים או כורדים לרפואה.

  לכן כדאי שתבדוק את הסטטיסטיקה הפרטנית לפני שאתה כותב דברים מטעים כמו בתגובתך לעיל.

  זה שקמפארד השבדי חי בשוויץ זה רק כדי להתחמק מתשלום מיסים במולדתו השבדית. גם אינגמר ברגמן השבדי חי בשוויץ מאותה הסיבה והרבה עשירי עולם.

 28. ארז הגיב:

  למגיב הקודם, שני תיקונים: 1. עמי צודק – כבר בשלהי שנות ה-90 היוו המהגרים בשבדיה 22% מן האוכלוסיה (ראו:http://migration.ucdavis.edu/mn/more.php?id=2541_0_4_0). עם זאת, קליטתם בחברה השבדית (למרות התנאים הנדיבים והשוויון הפורמלי) אינה נטולת מכשולים שנובעים מדעות קדומות וגזענות; 2. אינגמר ברגמן חי מאז שנות השישים המאוחרות באי השבדי פארו ולא בשוויץ כפי שטענת. זאת כמובן מלבד מספר שנים בסוף שמות ה-70 בהם עזב את האי לגרמניה (מינכן) במחאה על האשמתו בהעלמת מס. פרשה זו, אגב, הסתיימה בזיכוייו המוחלט, אך גרמה להתמוטטותו הנפשית.

 29. לידידי הגרמני הגיב:

  השבתי לך תשובה עובדתית מפורטת לאחת מתגובותיך לעיל (כשכתבת בין הייתר דברי הבל על סימנס ואליינץ) אבל לצערי המערכת העדיפה לא לפרסם אותה – משיקולים שטיבם לא ברור לי.

  עכשו אתה מתחיל להתקדם: זה כבר לא רק מהנדסים באינפיניון, אלא גם חדרניות בבתי מלון, מלצרים, נהגי משאיות וכו’ וכו’ מגרמניה העובדים במדינות אחרת.

  בביקורי האחרון בשוויץ הופתעתי כשהמלצרית פנתה אלי במבטא סקסוני שלא היה אפשר לטעות בו. לשאלתי ענתה שהיא מלייפציג ושבעירה לא מצאה עבודה ולכן היא עובדת בשוייץ. באותו השבוע קראתי בעיתונות השוויצרית את המס’ של 200 אלף ‘גאסטארבייטר’ מגרמניה.

  לשאלתך על ה-CDU וה-FDP תשובתי חיובית. אך אני לא לבד: הרוב הגדול (יותר משני שלישים) מתושבי גרמניה סבורים שבענייני כלכלה וחברה קואליציה של השתיים האלה עדיפה על הס"ד והירוקים.

  אין לי בעייה להפריך באופן פרטני את טענותיך וסיפוריך תוך הבאת סימוכין מתאימים. ולידיעתך: אני קורא קבוע של העיתונות הגרמנית (לא רק שפיגל ופוקוס) ומכיר היטב את העובדות העיקריות הנוגעות לארץ הזאת. דווקא משום כך אני מתקומם כשאני קורא את תגובותיך.

 30. לארז הגיב:

  אתה צודק לגבי מקום מגוריו של ברגמן. הבאתי את הדוגמא שלו רק כדי להדגיש את העובדה שמקום מגוריו של קמפארד בכלל לא משנה את זהותו ושייכותו השבדית. מבחינה זאת אם ברגמן גר במינכן או בלוגאנו זה היינו הך.

  לגבי שבדיה האתר שלך מסרב לעלות ו/או לספק אינפורמציה. אבל אתרים אחרים – למשל זה:

  — קישור —

  מדברים על 15% של ‘מהגרים’ המוגדרים כילידי חו"ל או ששני הוריהם ילידי חו"ל (כלומר כולל ‘צברים’ שבדיים שהוריהם מחו"ל). לגבי הרכב המהגרים – שים לב למה שנאמר שם:

  The largest immigrant groups in Sweden are from Finland and other neighboring countries.

  אם תבדוק את מספרי ה’הגירה’ לשבדיה בשנים האחרונות תמצא שמדובר בכרבע אחוז מהאוכלוסיה (כ-24 אלף נטו) כאשר רובם מגיע ממדינות נורדיות ומדינות האיחוד האירופי, כלומר לא מדובר במהגרים מהסוג המקובל, אלא בתחלופה פנים-נורדית ופנים-אירופית.

  במקביל יש בשבדיה עלייה חדה בגזענות כלפי מהגרים ופליטים מהעולם השלישי (שמספרם זניח למעשה).

 31. למגיב האחרון הגיב:

  אם תמשיך בבדיקה תגלה שהקבוצה השניה בגודלה היא יוגוסלביים לשעבר כולל מספר גדול מאוד של בוסניים מוסלמים. וגם קבוצות המהגרים הערביים, האיראנים, הטורקים, והסרילנקים מונות כל אחת כמה עשרות אלפים. להזכירך 90,000 איש הם כבר אחוז שלם מהאוכלוסיה השוודית. בגרמניה ע"פ נתונך כל המהגרים יחד הם 9% מהאוכלוסיה.
  לענין מוצאו של קמפארד. עם הנהלת החברה (איקאה) יושבת מחוץ לשבדיה, עיקר הפעילות מחוץ לשבדיה ובעלי החברה אינם גרים בשוודיה אין שום קשר בין שיטות העבודה של איקאה והמודל השוודי. כמו כן המהגרים מהעולם השלישי בשבדיה נקלטו כמעט כולם על רקע של מקלט פוליטי. מעטות הן המדינות המתועשות שקרוב ל 5% מאוכלוסיתן הם מקבלי מקלט פוליטי. באשר לגילויי גזענות הם אכן קימים. אולם שבדיה ופינלנד הן בין המדינות הבודדות באירופה שאין בהם מפלגת ימין קיצוני משמעותית.
  כמו כן למיטב ידיעתי לא היו בשנים האחרונות במפלגות הימין והמרכז בשוודיה (שאינן חביבות עלי באופן מיוחד) פולטיקאים שהתבטאו באופן גזעני כפי שהתבטאו פוליטיקאים מסוימים מ הCDU ומהFDP.

 32. הגרמני הגיב:

  למגיב לתגובותיי(לצערי איני יודע מי הוא אתה),
  להתקומם על דברים שכתבתי, אין לי בעיה עם זה. אם תסתכל על הויכוח הנצחי שבין מוניטריסטים לקיינסיאניסטים תבין שאין אמת אחת. הכל עניין של נקודת השקפה.
  אם תקרא את הDIE ZEIT האחרון תתקל בכתבה על גרמנים ההולכים לעבוד בנורבגיה. וכי מה רע בכך?
  מדוע יוכלו זרים לבוא לעבוד בגרמניה(מתכנתים הודים ופועלי בניין פולנים לדוגמא) ולא יוכלו גרמנים לעבוד בשאר מדינות אירופה?
  מה זה אומר על חוסנה הכלכלי של גרמניה? לא הרבה לטעמי!
  אתה טוען שמרבית הגרמנים מעדיפים קואליציה שחורה-צהובה, ואני טוען שמרביתם אינם מבינים בכלכלה כלום!
  לא מרקל וחבריה, ולא שרודר וחבריו מעמידים אלטרנטיבות שונות לבחירת הציבור. מרבית מבוחרי הSPD החוצים בימים אלו את הקוים מרגישים נעלבים ונבגדים ממפלגה המגדירה עצמה סוציאלית. זוהי זכותם!
  מרבית הכלכלנים הבכירים(אם קלאסיים,או קיינסיאניסטים) מכירים בחובת הרפורמה(HARTZ 4). רובם מתמקדים בויכוח על היקפו ותכניו העיקריים.
  היות ואני כלכלן אין לי בעיה שתנסה להפריח טיעוניי. אני רק סבור(במירב הצניעות) שסיכוייך לא גדולים!

 33. עמי הגיב:

  עוד נתונים על אוכלוסיה ממוצא לא אירופאי בסקנדינביה.
  בשוודיה כ 600,000 תושבים ממוצא לא אירופאי (כ 6%) מהאוכלוסיה. 11 מ 349 חברי הפרלמנט השוודי הם ממוצא לא אירופאי (3.1% מחברי הפרלמנט) לא יצוג מושלם אבל בפרופורציה גבוה יותר מבכל מדינה מתועשת אחרת. הכנסתם הממוצעת לנפש לאחר מיסים ותוך הבאה בחשבון של שירותים ציבורים 90% מזו של האוכלוסיה ממוצא אירופאי (המקור הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של שבדיה) בדנמרק 200,000 תושבים ממוצא לא אירופאי (כ 4%) מהאוכלוסיה. 3 מ 179 חברי הפרלמנט הדני הם ממוצא לא אירופאי (1.75%) הכנסתם הממוצעת לנפש (ע"פ אותו חישוב בשוודיה) היא כ 90% מזו של האוכלוסיה ממוצא אירופאי.
  בגרמניה רק 2 מתוך למעלה מ 600 חברי הבית התחתון הם ממוצא לא אירופאי (אחד מ הSPD ואחד מהירוקים) .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים