הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 ביוני, 2005 12 תגובותאל-ארץ

להוציא את החרא מהצבא
להוציא את הצבא מהחרא


מזה שנים צה"ל מנסה להסתיר ולגמד את בעיית העצירות. בהודעות רשמיות לתקשורת דובר צה"ל מתאר את בעיית העצירות כבעיה שולית, קומץ בודד של עשבים שוטים. אבל האמת היא שבצמרת צה"ל חוששים, חוששים מאוד. בישיבת מטכ"ל שנערכה בשבועות האחרונים מסר ראש אכ"א הערכה על פיה אם תפרוץ מלחמה, כשליש מהסד"כ הלוחם ייעדר בגלל בעיות עצירות. במצב כזה הוא הוסיף, צה"ל לא יוכל להילחם. באגף התכנון כבר כותבים תוכניות אופרטיביות לטיפול בחיילים שיסרבו להילחם מפאת עצירות, ומתכוננים ליום שאחרי. עם זאת, תחת מעטה החשאיות וההפחדה קמו ארגונים הבאים לסייע לחיילים במצוקת עצירות. "אומץ לחרבן" הינו ארגון שהוקם ע"י מספר לוחמים משוחררים מיחידות עילית המספק ייעוץ ותמיכה נפשית ורפואית לחיילים עם בעיות עצירות. ארגון נוסף הבולט בתחום ההסברה הינו "שוברים אסלה", הגובה עדויות מחיילים על חוויות הזוועה שעברו אשר גרמו להם לעצירות. בשבוע שעבר הועמדו חמישה חיילים למשפט על סירוב פקודה לאחר שלא הצליחו להתפנות במשך מספר ימים. אב בית הדין מסר בסיכום המשפט, לאחר שדן אותם לשנת מאסר: "אין לא יכול, יש לא רוצה".

תגובות
נושאים: עדכונים

12 תגובות

 1. לאמא מודאגת הגיב:

  כנראה שהגעת למתחזה, אדם שאולי סיים לימודי רפואה בהצטיינות בלי שלמד להיות רופא (שייך לגישה המכאנית/מדעית שיוצגה ע"י פרופ’ סורוקה ואינה מקובלת כיום ברפואה בארץ, ולא לגישה האנושית שיוצגה ע"י פרופ’ שיבא).

  רופא אמיתי לעולם לא יגיד לפציינט שמתלונן על משהו "אין לך כלום" גם אם לא מצא אף סימן חשוד בבדיקה, מכיוון שאם אדם מרגיש רע סימן שמשהו מציק לו – ולפי התיאור שלך העצירות היתה אמיתית לחלוטין.

 2. בחייכם. הגיב:

  פתטי.

 3. נתן. הגיב:

  רק למען הסדר הטוב כדאי לציין שגם ליאור ארבל בעצמו הוא אחד החותמים על מכתב "אומץ לסרב".

 4. מעולה! הגיב:

  למה ציון תמיכתו של ליאור ב"אומץ לסרב" תורמת לסדר הטוב? זה מעמיד אותו בניגוד אינטרסים ביחס לכל בדיחה על חשבונה של "אומץ לסרב"?

  תגידו אנשים אין לכם טיפת הומור?! אם לא תפתחו קצת הומור עצמי תמותו מעודף רצינות.

 5. דפנה הגיב:

  מזמן לא צחקתי מבדיחה כל כל טובה.
  תודה
  🙂

 6. אמא מודאגת הגיב:

  נחמד מאד, אבל כמעט מציאותי ! השבוע הלכתי עם בני הפעוט לרופא בגלל בעיית עצירות קשה מאד של הפעוט, ממש סובל. הרופא המלומד, מין טיפוס של מפקד, ישר תקף וקבע (עוד לפני הבדיקה הפיזית) – אין לו שום בעיה, זה הכל בראש, הוא לא רוצה !
  לא עזרו המחאות הרפות שלי, שזה תינוק, והוא עדיין לא מוחזק כאשם, הרופא התחיל להשתולל בחדרו, "הוא לא רוצה, הוא יכול, והוא לא רוצה"….הנה, ההתחלה.

 7. להיסטוריון הרפואה הישראלית הגיב:

  שמעתי שד"ר שיבא מואשם בנאציזם מנגלאי על ידי נפגעי הגזזת. בכל מקום הם לא חושבים שהוא סובל מעודף אנושיות. לדידי, כאמא מודאגת, הטוב ברופאים לגיהנום. שלא נצטרך, חוץ מאשר עצירות אולי.

 8. יורם בר-חיים | שיבא אנושי ? הגיב:

  פרופ שיבא היה זה שביצע הקרנות רנטגן במינון קטלני בילדים מזרחים שנטען שהם חולי גזזת (לא כולם היו חולים).
  למותר לציין כי הילדים שבהם בוצעו ה"טיפולים" האלו נלקחו מהוריהם והיו לבדם בעת הטיפול, שכלל גם תלישת שיער מראשם באמצעות שעווה חמה.
  הנה קישור, המסביר גם את האידאולוגיה שבמסגרתה פעל אותה שיבא.
  — קישור —

 9. ליורם ב"ח הגיב:

  קפצנו עליו יחד, מסכן. אולי הוא לא יודע, אני מניחה שבבתי הספר לרפואה משכתבים ומוציאים מה שלא נוח.
  לפי התוצאות בשטח גם "סורוקה" וגם "שיבא" ניראים כמו הצללים והסודות של מייסדיהם. הרופא שאליו הלכתי לקה באותה אטימות ישראלית והנוהג לדבר "מעל" הפציינט, הקליינט או האזרח. זוהי כמובן תוצאה של התעללות לא מעובדת אצל המתעללים אלה. ככה עשו להם, וככה הם עושים, וככה יש צה"ל…וכיבוש…
  ומה באמת עם הגזזת הזה ? משהו זז ?

 10. רעות ארבל הגיב:

  מקסים, ממש מקסים. מהאחות המעריצה

 11. למה תמיד הפסימיות הזאת? הגיב:

  הרי מהמאמר מתברר ששני שליש מחיילינו מחרבנים ללא כל בעיות! אולי אפילו משלשלים! מדוע בשמאל תמיד מסתכלים על השלילי ומתעלמים מהתופעות החיוביות והבריאות?
  ואם כבר חקרתם: מה עם החיילות? אעריך מעוד גם מידע נוסף ופרטני ככל האפשר על פעולות המעיים אצל חיילי מיעוטים ועולים מרוסיה (יהודים ולא יהודים).

 12. לאופטימי ללא תקנה הגיב:

  תתעורר חבל על ההומור שמבזבזים עליך

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים