הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 ביוני, 2005 30 תגובות

"הקו הירוק לא משפיע על השוק" אומרת הכותרת במוסף הכלכלי של "הארץ" (14/6/2005). זו כתבה על היישוב הר אדר, בעצם דיווח עיתונאי מעורבב ביחסי ציבור ובהזמנה מובלעת להשקיע ("עליות מחירים של 15%-20% בשנה האחרונה" מבטיחה כותרת המשנה). הר אדר, שחלקו בתחום ישראל וחלקו מעבר לקו הירוק, כותב אריק מירובסקי, נמצא "במקום השישי מבחינת חוסנה הסוציו-אקונומי של אוכלוסייתו". איזה ניסוח עדין לתיאור אחד היישובים האמידים בישראל. זה לא שהם עשירים, הם חסונים.

האכלוס הראשוני, ממשיכה הכתבה, התבצע בשיטת "חבר מביא חבר"; גם זו דרך יפה לתאר את מפגש האליטות: בהתחלה, ב-1986, התיישבו במקום "אנשי קהילת הביטחון והטלוויזיה הישראלית" שהביאו זה את זה. כיום מאכלסים את המקום "אנשי עסקים לרוב, המנצלים את מיקומו הטוב, כ-40 דקות בלבד מתל אביב, את בידודו היחסית ואת המגרשים הגדולים". "בידודו היחסי"? על מה הם מדברים? המקום יושב מעל כביש מספר 1. זו לא פריפריה אמיתית, שמנותקת באמת ממוקדי כוח חברתי, חינוכי וכלכלי. "בידוד" היא מילת צופן למשהו אחר. אולי הכוונה למקום מגודר חברתית, מובדל היטב ממגעם של לא-רצויים?


היישוב נמצא, כך מוסיף הכתב "מעל לכפרים אבו גוש, בּידוּ ובית סוּריק, והקיבוצים מעלה החמישה וקריית ענבים". ראו זה פלא: הערבים קרובים, אבל היישוב מבודד היטב. יש ביניהם ערבים טובים (אבו גוש) וערבים רעים (התושבים הפלסטינים של בית סוריק ובּידוּ), ובכל זאת, ולמרות הקירבה לגדה המערבית, "הקו הירוק לא משפיע על השוק": הקונים ממשיכים לקנות בתים וערך הווילות עולה, למרות שחלק ניכר מן היישוב נמצא בשטח מסופח בפועל. אלה מתנחלי המעמד העליון, בלי דגלים כתומים.


הר אדר שייך בעצם לסדרה ארוכה של יישובים, שהוקמו והורחבו בשנות השמונים והתשעים לאורך הקו הירוק, בצמוד אליו או ממש עליו – כוכב-יאיר וצור-יגאל הם דוגמאות אחרות. הם לא הוקמו שם במקרה: הם היו חלק מתוכנית מיסמוס הקו הירוק של אריאל שרון, לפעמים שר החקלאות, לפעמים שר השיכון, לפעמים שר הביטחון – ותמיד-תמיד שר ההתנחלות והכיבוש. גם כיום. אלה היו יישובי הספר החדשים של שנות השמונים והתשעים – שנים של הפרטה ו"תהליך שלום". לא עיירות הפיתוח והמושבים על הגבולות, בספר, אליהם שלח בן-גוריון את העולים החדשים, ובמיוחד את המזרחים, בשנות החמישים. זו ציונות אקסטרה, עם גג רעפים אדום ודשא מודבק. כולם נועדו למסמס את הקו הירוק, ללכת עם ולהרגיש בלי, ולתמוך בתנועת ההתנחלות האידיאולוגית בעזרת התנחלות המעמד הבינוני הגבוה בעתיד הירוק: לבנות ברית פוליטית בין הימין הקשה, המתנחל, לבין הימין החברתי הרך, המתבייש.


אין ספק שהפרויקט הפוליטי הצליח: מי שגר על הקו הירוק, רוצה קצת יותר: קצת נוף, קצת ביטחון, קצת סיפוח. מי שגר קצת בתוך הגדה המערבית, מתחיל להרגיש ש"הקו הירוק כבר לא רלבנטי" (צריך עם זאת להזכיר את אלה שחרגו מן הכלל וגילו הזדהות עם סבלם של שכניהם – אנשי נירית ומבשרת ציון). וכשצריך לכרות "מטעמי ביטחון" את הפרדס של אלמנה פלסטינית ענייה, שצמוד לווילה בכוכב יאיר של הוד מעלתו שר הביטחון מופז, אף אחד לא שואל: מה הוא בכלל עושה שם?


היישובים האלה סבלו בשנות האינתיפאדה, הפיתוח נעצר – ועם סיומה הם חוזרים לפרוח. יש הסבר פשוט לשאלה מדוע אף קונה פוטנציאלי לא שואל על "הקו הירוק" בהר אדר. כי בצמוד לו מוקמת גדר ההפרדה – על האדמות הגזולות של בית סוריק ושל בידו. סיפוח קטן, זוחל. בשני הכפרים האלה, שעכשיו "מבודדים היטב" מהר אדר, נערכו משך חודשים הפגנות עקשניות נגד הגדר. בלי חמושים. בלי יריות. הפגנות של צעירים וזקנים, נשים וילדים. הפגנות של שכנים, שהגדר תפריד אותם גם מאדמתם וממקורות פרנסתם. הפגנות שדוכאו בגז מדמיע וברימוני הלם ובכדורי גומי ובירי חי. בפברואר שעבר נהרגו שלושה מפגינים בהפגנות האלה. עכשיו אפשר לשכוח מהם.


עכשיו, כשהגדר עומדת, עולה בכל התנחלויות המעמד הבינוני הגבוה ערך הנדל"ן. ממש אותו דבר ראיתי במו עיני בהתנחלות צופין, כמה קילומטרים מזרחה לכוכב-יאיר: עם הקמת הגדר, מייבשים את מטעי השסק והאבוקדו והתפוזים של תושבי ג’יוס, שלא יוכלו יותר להגיע אליהם באופן סדיר. עכשיו כש"הערבים בצד השני", מרחיבים את ההתנחלות פי 11. הנוף הופך מהר לנדל"ן. משרדי התיווך באזור השרון מוכרים לקונים את הבתים בהתנחלות צופין בתור "כוכב יאיר החדשה", "צור יגאל הבאה". המקום נקי, מבטיחים – או כמעט נקי – מערבים. אפשר לקנות.


לכל אורך גדר ההפרדה נמשכת תנופת ההתנחלות. שרון יודע היטב מה הוא עושה: הוא מעביר הילוך. הוא נמצא בעימות עם הקיצונים במתנחלים, שמסרבים להבין שכדי להבטיח את ההר, צריך לפעמים לוותר על גבעה; שעדיף לתת לפלסטינים לנהל את המצוקה בעזה בעצמם. בינתיים, ממשיכות ונבנות אלפי יחידות דיור בהתנחלויות. לכן הבנייה המהירה בין הגדר לקו הירוק: בצופין ובאלפי מנשה ובבית"ר ובמעלה אדומים ובמקומות נוספים. לא במעמקי השטחים הכבושים – את זה משאירים כרגע לגרעין הקשה.


חשוב לא פחות: הבנייה הזו היא חלק מברית פוליטית מתחדשת בין שרון למעמד הבינוני העליון (וכניסת ה"עבודה" לממשלה רק מוכיחה ששרון הוא באמת סבא טוב שדואג לכולם ולא הזאב הרע). ברית עם המעמד הבינוני הגבוה שמחפש שקט; שמחפש מקומות שקטים – בלי ערבים, בלי עניים. שמקיף את הווילות שלו בחומות בטון ועליהם שלטים המזהירים כי המקום נמצא בהשגחת חברת שמירה פרטית. שמקיף את יישוביו בחומות בטון דקורטיביות – תחשבו על חומת העפר שמפרידה בין קיסריה לג’סר א-זרקא. שמגדר את עצמו היטב בחומות חברתיות, ככל ששרידי מדינת הרווחה מתפרקים ומשרד האוצר עוסק בפינוי שרידי המוביליות החברתית המוגבלת של העבר. הגדר, צריך לזכור, היא חלק ממערכת שלמה של גידור ובידול, של תהליכי ההפרדה וההפרטה.


נכון: הגדר הוקמה אחרי גל של פגיעות באזרחים ישראלים במהלך הימים העקובים מדם של האינתיפאדה השנייה. היא נבנתה תוך ניצול הימים השחורים של דיכוי אלים של האינתיפאדה בשטחים, של חנק המחאה האזרחית, של חוליות המתאבדים. אבל הפרויקט של שרון היה מראשיתו מרחיק לכת: פרויקט של סיפוח שיטתי וקיצוץ הגדה המערבית לשמורות מגודרות לילידים. אבל חשוב מכל: הגדר הוקמה על גבי הפחדים, תוך ניצול מחושב של פחדים אמיתיים, של סבל ממשי.


ועל פחדים אפשר לבנות. בעיקר גדרות תיל. אפשר גם לעשות רווחים נאים. השאלה העיקרית היא, איך נחיה, אנו וילדינו אחרינו, מאחוריהן.

תגובות
נושאים: מאמרים

30 תגובות

 1. ל"דמוקטטורה" הגיב:

  אוי, כמה תיאוריות קונספירציה וכמה שגיאות בתגובה קצרה אחת!
  אולי בכל משטר יש יסודות ברוטאליים, אבל יש הבדלים עצומים בין הדמוקרטיה מהטיפוס המערבי לבין הפאשיזם לסוגיו (אדום, חום ושחור) – תשאל כל מי שהיה במחנות השמדה או בגולאגים!

  ונכון, כיום יש לשלטון הדמוקרטי סמכויות רבות ופגיעות בזכויות האדם גם בעקבות "מחלת ה-11 בספטמבר", אבל הן לא מתקרבות לתופעות במשטרים לא-דמוקרטיים שבהם בתקופת השיא היו כלואים ונרצחו מיליוני אנשים (ולא רק אלפים כפי שכתבת).וכל ה"התאמה, וה"עידון" של הכוח הוא בעצם מיסודות המשטר, שהרי פשיעה ואלימות הן (כנראה) חלק מהטבע האנושי.

  ותתפלא, המדינות העשירות ביותר הן דווקא המדינות שבעברן היו העניות ביותר- בריטניה במאה ה-16, יפן במאה ה-18, באמצע המאה ה-20 דרום קוריאה, אחריה סין וכיום רוב מדינות אפריקה.אין מה להתייחס יותר מדי לרמז על קיומם של מחנות השמדה במדינות המערב, אבל אם תקרא את ספרו של גולדהאגן תבין שהציבור בגרמניה הנאצית ידע היטב מה מתרחש כל הזמן, וכנראה גם ממשלות המערב.

  עופר יהלום

 2. שלומי בר אדון הגיב:

  לפעמים נדמה שכל מי שכותב (או קורא הוא ליברל לבן ובור).
  אדון " כבר יש" חושב שאף אחד לא היה בחצור ובראש פינה ואז אפשר להמציא המצאות מופלצות על גדרות. אין שום גדרות בין ראש פינה לחצור. וכל מי שגר כאן ולא חושב שהוא גר בבלגיה או נורווגיה מוזמממן לנסוע לבדוק ולהפסיק לקשקש

 3. דניאל הגיב:

  היום העשירים הלבנבנים מקימים חומות, נגד הערבים; בקרוב מאד, יקימו חומות גם נגד האתיופים, כמו גם כל המזרחיים, ש"העזו" שלא להשתאכנז; ואז, גם יבנו, את מחנות-ה"עבודה"… ובפתחם ססמא: "Arbeit macht frei"…

  בסדרה המעולה "סליידרז", היה פעם פרק, "הרייך מקליפורניה"; נראה לי, שבימים אלו ממש, הולך ומוקם "הרייך מישראל".

 4. תמיסטוקלס הגיב:

  דברי דניאל, כרגיל, הם גזענות צרופה לשמה. מה פירושו של הביטוי "העשירים הלבנבנים"? האם אין כאן הטפה לשנאה נגד אשכנזים וגזענות כנגד כל מי שלבן, כנהוג בתנועות "פוסט-קולוניאליות" למיניהן?

  וכמובן- ההשוואה המתחסדת והרגילה עם המשטר הנאצי. זו זילות שואה נוראה. כל עוולה, כל דבר- מושווה עם השמדת עם שלם.

  בדבריו של פרופ’ אלגזי יש מגמה מסוכנת: גם ישובים על הקו הירוק, כמו כוכב יאיר וצור יגאל, הם פתאום התנחלויות. זהו תהליך מסוכן שממסמס את העיקרון של קווי 67, ונותן מוטיביציה לפלשתינאים לדרוש גם את שאר מדינת ישראל. האם בעיניו של פרופ’ אלגזי כל יישוב ישראלי הוא התנחלות? האם צריך לפנות לדעתו, בהסדר קבע, גם את כוכב יאיר וצור יגאל? עד היכן מגיעה האיוולת?

  וזאת כמובן (והרשו לי להוסיף תנאי חצוף) אם אנחנו מעוניינים בהמשך קיומה של מדינת ישראל.

 5. כבר יש הגיב:

  כבר יש חומות של אשכנזים מול המזרחים, למשל בחצור הגלילית וראש-פינה.

 6. עופר יהלום הגיב:

  יש לא רק גדרות סביב יישובים שלמים אלא סביב שכונות פאר מסויימות בכרמל, ובניגוד לארה"ב לא קמה שום זעקה כשהחלו להציב שומרים בכניסה לבנייני מגורים.
  לעניין גדר ההפרדה, מטרתה האמיתית מתגלה כאשר מבחינים שיש מאות המחסומים שמפרידים בין המתנחלים לפלסטינים ובינם לבין עצמם.

 7. ניצן שחר הגיב:

  למגיב "כבר יש" (?!), אני מאוד מעונינת לשמוע עוד על החומות של האשכנזים מול המזרחיים בחצור הגלילית ובראש פינה.

 8. יש כמה הגיב:

  הנה מאמר עם מספר דוגמאות:

  — קישור —

 9. מיכאל: וידויו של פאשיסט הגיב:

  למערכת: אנא הציבו הגרסה הזאת, עם קישור תקין.

  כפי שאמר הורקהיימר, בן אסכולת פרנקפורט, מי שלא מוכן לדבר על קפיטליזם, שלא ידבר על פאשיזם. המעמד העליון הישראלי הליברלי לכאורה, ליבתו הניסתרת, האני האחר שלו הוא הפאשיזם הישראלי איתו הוא נימצא ביחסי גינוי-חיזוק סימביוטיים.

  הפאשיזם מלהיט את הסכסוך על אש גדולה, ומאפשר את הזרמות העתק של כספים לאליטות הביטחוניזם הישראלי. אלה מעמידות פני יונים צחורות, ומלהיטות את הרחוב הפאשיסטי למאבק בהם לכאורה, והפאשיזם, שההתנגדות היא החמצן המזין אותו, שוב מלהיט את האיזור ומתסיס את ההוויה הישראלית וחוזר חלילה.

  וידויו של פובליציסט ימין קיצוני
  — קישור —

 10. לתמיסטוקלס הגיב:

  אם המשך קיומה של המדינה הוא גדרות הפרדה המפרידות וממדרות בין אוכלוסיות, אז עדיף שהמדינה לא תתקיים.
  אם תכליתה של הציונות היא ישובים ירוקים לעשיריה ויוצאי-צבאה בלבד, כשכל השאר בזבל, בלי זכויות, אז גול עפר מעל עיניך הרצל, היה חבל על הכל.

 11. רמי הגיב:

  שאלגזי צודק, בכך אין ספק, אבל מה הוא מציע? כיצד מציע הוא להתמודד מול קואליציה של נובורישים (שהם לפעמים "שמאלנים" רכים) ולאומנים, שיודעים רק דבר אחד, שהארץ כולה שלהם ((כמו שיר תש"ח על הלוחם העייף יגע על הארץ משתרע וחושב הן כך כתוב: את הארץ בי נשבעתי רק לכם כולה נתתי וכו’))? אכן, הפעולות העממיות של מנפצי חומת ההפרדה הן ברוכות וראויות להערצה (כך!), אך האם הן תעמודנה מול קואליציה של כסף, ציניזם ופנטיות?
  יש דרך אחרת, ואנסה – בכל הענווה – להסביר אותה בתגובה נוספת שלא תאחר לבוא (אני זקוק לציטוט מחיים ויצמן).

 12. דניאל הגיב:

  מסכים בהחלט עם המגיב לטיפוס, שהחליט להתעלק על היווני הקדום תמיסטוקלס על-מנת לתקפני – באמת, אם כל קיומה של המדינה הוא, על-מנת שכל-מיני עשירים, אוייבי-העם, יוכלו להקיף עצמם בחומות סוציומאטיה והוא מותנה בכך, שתהיה גדר בכל חור – אז באמת, הנה עוד סיבה (אחת מני-רבות), מדוע מומלץ כבר, בחום, לפרק את הבסטה, להשיג ויזה לקנדה, או לאוסטראליה, או להודו, או לגרמניה (כל-אחד לפי לבו ולבה) – ובא ל(עם, התקוע ב)ציון גואל.

 13. ע.ג הגיב:

  כרגיל, כתבה מבוססת על חצאי אמיתות. הר אדר כולו בתוך הקו הירוק ואפילו לא מ"מ מרובע אחד מעבר לו. שנית, גם תושבים לבנבנים מהר אדר מחו נגד הקמת גדר ההפרדה במקום שתוכננה מלכתחילה. שלישית וחשוב מכל ונמאס כבר להזכיר לצדיקי מדינה אחת לעם אחד (הפלשתינאי, אל תטעו) – את החומה החלו להקים רק ואך ורק אחרי התקף פסיכוטי שאחז בעם הפלשתינאי שהחל לרצוח לשם רצח וגם להתפאר בכך בטעונים הלקוחים מישיבות צוות במחלקה סגורה. בקצור, לקטר על מר גורלם של הפלשתינאים קל אבל לבדוק עד כמה הם עצמם אשמים בכך זה ממש קשה.

 14. יוסי הגיב:

  ע.ג. פשוט לא יודע על מה הוא מדבר. הר אדר כולה (למעט בתים בודדים) מעבר לקו הירוק. התצ"א הבא מראה זאת (מתוך מפות תכנית ז’נבה, בדוק מפת הר אדר).
  — קישור —

 15. תמיסטוקלס הגיב:

  כרגיל, אדון דניאל מפרש כל ביקורת כ"התעלקות". אבל נו, למה אפשר לצפות מהילד המגודל הזה.

  הצדקנות שנוטפת מכל מילה שלכם לא מתחשבת בעובדה הבאה- כל מדינה, כל חברה, כל ישות לאומית שהיתה או תהיה לעולם- מבוססת על עוולות ולא יכולה להיות טהורה מבחינה מוסרית. כפי שאמר ידידנו אבו מאזן- שקט יש רק בבית קברות. והרשו לי להוסיף- מוסר מוחלט בנוסח פרופ’ אלגזי, קל וחומר דניאל- יש רק בבתי קברות. עוולות, מעשי טבח ורשע ואכזריות נעשו על ידי כל ציבליזציה שהיתה מעולם: הפוליס היווניות השונות, רומא, מדינות המערב, אירופה, ארה"ב, העולם המוסלמי, סין, הנסיכויות ההודיות, יפן, והרשימה אינסופית. אף גוף לאומי, אף חברה (ולא רק מדינה) אינה יכולה להתקיים במצב של מוסר גמור. אותם אנשים שניסו להחדיר אוטופיה מוסרית מוחלטת- עיין ערך לנין, מאו, רובספייר ושות’- רק הביאו לעוולות מוסריות גרועות יותר מאלו שרצו להדביר- כמו גם טבח של מיליוני גברים, נשים וטף.

  על כן, הנהי והבכי לפיו "אם המדינה מקימה גדרות ואינה מוסרית- אז יש לפרק אותה" מראה שכותבו לא היה בכדור הארץ באלפי השנים האחרונות, או שפשוט לא למד היסטוריה.

  הגדר הוקמה כדי למנוע פיגועים- פשוט וחלק. והיא עובדת היטב מבחינה זו. ברור שהתוואי שלה מטופש לחלוטין, ובסופו של דבר נצטרך לסגת לקווי 67 ולבנות אותה שם- ועדיף מוקדם מאשר מאוחר.

  אדון דניאל רוצה להפקיר אותנו פעם נוספת לחסדיהם של אחרים- בין אם יהיו ערבים או אירופים. 1933 עד 1945 לא הספיקו כדי להוכיח שזה לא עובד? במדינת ישראל, עם כל חסרונותיה הרבים, לפחות יש לך מידת מה של שליטה על גורלך. ובכלל, אדון דניאל, מה מונע אותך מלקחת את הפקלאות שלך ולעוף מכאן לכל הרוחות?

 16. Jose Almeria – Spain הגיב:

  Lamentablemente no puedo enviar un mensaje en hebreo aunque lo lea. Creo que el breve articulo de vuestro comentarista Gadi Algazi es muy importante y deberia ser traducido a otros idiomas, incluso castellano. Agradezco a la redaccion del sitio Hagada Hasmalit por la importante labor que realiza y las posibilidad que nos otorga de conocer una faz no conocida de la sociedad israeli

 17. גועל נפש הגיב:

  זכותו של החזק לרמוס (לגרש, להשמיד) ולרשת את החלש, זאת תמצית התורה הנאצית. ציונים (בעלי שם יווני) מתחבאים אחר האידיאולוגיה הזאת, ובכך מצדיקים אותה, כדי לתרץ כל נבלה. דא עקא בשעת הדחק או לפי הצורך זועקים את זעקת הקורבן של כל הזמנים בבחינת אחוז במקל בשתי קצותין, אחוז בזה וגם מזה אל תרפה ידך.
  גועל נפש

 18. אלישע הגיב:

  תראו, אם פלסטינית שחייה ניצלו תודות לטיפול רפואי מסור בבי"ח סורוקה בבאר שבע, ושעלותו הוערכה ע"י מנהל המחלקה שבה אושפזה בחצי מיליון שקל, חוגרת למתניה חגורת נפץ במגמה להתפוצץ באותו בית חולים עצמו, אז אולי יש טעם בבניית גדר ההפרדה.

 19. עופר נ. לאלישע הגיב:

  אפשר לבנות אותה על הקו הירוק.
  אני נוטה אפילו לחשוב שצריך לבנות אותה לאור נסיונם האלים של מתנחלים שיפונו לחזור בכח לגדה, איום רלבנטי יותר מפיגועי פלסטינים, לאחר שנצא מהשטחים

 20. דניאל הגיב:

  כותב הציונאצי, המתחזה ליווני: "אדון דניאל רוצה להפקיר אותנו פעם נוספת לחסדיהם של אחרים- בין אם יהיו ערבים או אירופים. 1933 עד 1945 לא הספיקו כדי להוכיח שזה לא עובד?" ועל כך כבר כתבה, המשוררת האנארכיסטית הדגולה, מראת-הדרך יסמין וגנר הגאונה שליט"א – בכתבה את דברי המיליטאריסטים עלינו, שלא התגייסנו לשירות צבא-הכיבוש, הדיכוי והרצח – "איזה כשל חינוכי איך לא הצלחנו להעביר ערכים?

  "כי אם לא הייתה מדינת ישראל:
  "הנאצים היו שורפים אותנו
  "האנגלים היו תולים אותנו
  "והערבים החיות היו אוכלים אותנו"…

  וסיומת דבריו, מפילה סו?פ?ית את המסיכה, מעל לפרצופו המתועב: "מה מונע אותך מלקחת את הפקלאות שלך ולעוף מכאן לכל הרוחות"… קרי: כל מי, שאיננו מסכים עם הפיהרר ועמי – Raus Raus Raus!!! מנטאליות ציונאצית טיפוסית, מה יש לדבר.

  מדוע, באתר שמאלני, מתבטאים אנשי "מולדת" הטראנספריסטים בחפשיות? הרי, אנו איננו יכולים, ללכת לאתרים *שלהם*, לחרף ולגדף וללכלך כחפצנו; שהרי, די אם ננסה, להגדיר שם את הכיבוש בתור "טרור" – מייד ניחסם! מדוע אנו צריכים להתנהג כלפיהם, בצורה שונה, משהם מתנהגים כלפינו? מה פתאום??

 21. שמעונה הגיב:

  בויכוח בין אנשי המוסר למשוחררי העכבות, אפשר לאמר כך – בני אדם יתנהגו כפי שנהגו תמיד, ופשע ואלימות יהיו. השאיפה צריכה להיות תמיד לעבר תיקון החברה וצדק. הבעיה עם התיזות הציניות שבאות כאן לידי ביטוי במחאה על הכותב, היא שהם עוברות מהר מן המצוי לרצוי. ברגע שהתנהגות חייתית מתקבלת כנורמה ואף כהמלצה – מגיעים זמנים קשים של פשיזם ונאציזם. ראינו את זה רק לפני חמישים שנה, כאשר הנאצים מרדו והשילו מעליהם את התביעות "היהודיות" למוסר גבוה. שמץ מהאיבה ליהודים בעלי מוסר דבק גם בציונות, ולאחרונה הפך נפוץ מידי ומדאיג.
  הפוסט של אלישע – הפלשתינאית המתפוצצת מריח מקנוניה של השב"כ, בעיקר העובדה שצוינה בעתון שלמרות המודיעין המדוייק הותר לה להגיע עד המחסום שם פורק המטען בלא פגע. נכון, היא היתה מאושפזת בסורוקה הרבה זמן, ואולי שם התבשל הסיפור הזה.היו גם התרעות חמות בשבועות לגבי מגה פיגוע בסיני והיה גם עסק הביש במצרים.

 22. תמיסטוקלס הגיב:

  דניאל יקירי,

  חשבת פעם על רגיעון? כי נראה לי שאתה זקוק לאחד כזה בדחיפות. מעולם לא ראיתי אותך מנהל כאן דיון בוגר ורציני עם בעלי השקפות שונות משלך (הנמצאים ימינה מבל"ד) בלא לזעוק, לקלל ולקרוא ליריביך "נאצים", "פשיסטים" ומה לא. תירגע קצת, זו סגולה לחיים ארוכים.

  ועתה לעניין עצמו. כמובן שדניאל הגדיר אותי כנאצי- כפי שהוא מגדיר את כל מתנגדיו. מכיוון שאני לא שייך לזועקים חמס על כל איזכור של השואה, אשאל את אדון דניאל הנכבד- מתי בהודעה זו הבעתי הסכמה לאחד מעקרונות הנאציזם. האם, למשל, טענתי שגזע אחד יותר טוב מגזע אחר? תורת הגזע, כידוע, היא הבסיס לנאציזם. להיפך- בהודעתי כתבתי שמעשי עוולה נעשו לאורך כל ההיסטוריה על ידי כל התרבויות, מערביות ולא מערביות כאחד. לכן, דניאל יקירי, חשוב על דבריך לפני שאתה פולט שטויות.

  שנית כל, בנוגע ל"קח את הפקלאות ועוף מכאן לכל הרוחות". האם כתבתי היכנשהו שצריך לגרש אותך? חס וכרפס. זו מדינה דמוקרטית. זכותך המלאה להישאר בה, לקלל ולגדף אותך. פשוט תהיתי מדוע אינך מסיק את המסקנות המעשיות מדבריך ש"כל אחד צריך להוציא ויזה ולעוף מכאן". מדוע אתה לא עושה את זה? עד כאן בנוגע ל"חשיפת פרצופי האמיתי". יתר על כן, מעולם לא טענתי שגם שיש לסכור את פיך. אבל עצם זכותך לדבר, לא הופכת את דבריך לטפשיים פחות, ולא גורעת מזכותי לומר לך בדיוק מה אני חושב על דעותיך.

  ואם בחשיפת פרצופים אמיתיים עסקינן, אז לא מילאת כאן היטב את תפקידו של אהוד ברק (אף פחות טוב ממנו עצמו, כמה שזה קשה). מאיזו שורה בדברי הסקת שאני תומך במולדת או בטרנספר לערבים? הטרנספר היחיד שאני תומך בו, אם ניתן לקרוא לכך טרנספר, הוא פינוי המתנחלים לקוי 67 במהירות האפשרית.

  ועוד דבר, בנוגע להשוואה בין ישראל הציונית למשטר הנאצי, החוזרת שוב ושוב מפי דניאל ותומכיו. האם מישהו מכם מדמיין בחור גרמני, הומניסט וסוציאליסט (הבה נקרא לו דניאל), שיושב בגרמניה הנאצית וכותב בעיתונות (עדיין לא היו פורומים אינטרנטיים) דברי מחאה וביקורת חריפה כנגד המשטר? יקירי, אם ישראל היתה דומה לא רק למשטר הנאצי, אלא גם למשטרים אוטוריטריים הרבה יותר רכים (כמו למשל אלה במצרים וירדן) היית עף כבר מזמן לכלא, אם לא גרוע מזה.

  כמה טוב שאנחנו דמוקרטיה, לא?

 23. דמוקרטטורה הגיב:

  לתמיס היקר
  המשטר הטוטאליטרי שהתפתח אחרי הנאציזם שונה בדפוסים שלו, אך לא פחות ברוטאלי במובנים מסויימים. מאחר שהתקבלו פורמאלית וחיצונית כללי הדמוקרטיה המערבית, אי אפשר לבוא ופשוט לעצור מי שמביע דעות המתנגדות לשלטון. זה נחשב גס מידי. יש צורות אחרות להכחיד התנגדות משמעותית, במקום לעצור אנשים שכתבו מאמר, אפשר בהדרגה לנטרל את כל הקבוצה הזו מעמדות השפעה, אחרי כן מפרנסה, ולהוציא לשוליים עד כדי עוני, את מתנגדי המיעוט השולט. במקום חקיקה אידיאולוגית מכניסים את זה לשיח "טרור" שבו יש סמכויות בלתי נדלות, המהוות הרתעה, ומייתרות צורך בגולגים פורמליים לאלפי אנשים. שיטות הדיכוי משתנות, מתאימות עצמן לטכנולוגיה, כלכלה ושיח חדש, אבל הרעיון נשאר אותו רעיון וגם האידיאולוגיה והגזענות למיניהן. האם יש הבדל מהותי בין הוצאה להורג בגז ובין הרעב שנגזר על מיליוני אנשים באפריקה ? בסוף מי שמת מת, לא משנה איך. והסיבה היא בעיקר כי הוא שחור או שייך לאיזה קבוצה אתנית מופלית לרעה.
  לגבי היבטים נאציים ממש במשטר הישראלי – יש כאלה, ותזכור גם שאת "סודות הנאצים" גילו משום מה רק לאחר מעשה, ובעיקר לאחר התבוסה. קודם העסקים היו כרגיל, כמעט. מה שאתה לא יודע, לא אומר שאינו קיים.

 24. לעופר יהלום הגיב:

  לצורך הדיון צריך להגזים, ככה עושים בבית ספר למשפטים, לא ?
  מכל מקום, בוא נתעסק בזוועות שלפנינו ובאחריותנו בלי לנסות ולהתלות בזוועות אחרות כהשוואה מנחמת.
  לדעתי גם בארץ יודעים, באותו מובן שהגרמנים ידעו, אבל אין זו ידיעה "רשמית", במובן זה שדברים לא מתפרסמים ככאלה, או שאינם זוכים לתיוג הנכון.
  אנגליה לא היתה אף פעם הכי עניה, אפריקה מככבת כבר הרבה מאות שנים.
  התכוונתי לכלול את הזוועות באפריקה, הרעב ובעיקר הרציחות של מליונים, כהשוואה לגולגים, ובתחום אחריות המערב. עכשיו הגולגים שם, באותן כמויות ורחוק מן העין, ואפשר להאשים אותם כמובן, שכן אף אחד לא מספר איך ומי מוכר נשק, מחרחר, ומוביל אותם באף להשמיד זה את זה.
  נכון, טבע האדם כניראה די גרוע באופן עקבי, אבל אנחנו לא נותנים לזה להפוך לנורמה, אחרת באמת בשביל מה להתדיין פה בכלל, נצא לרחוב ונטרוף איזה קשיש או ילד.
  אגב, ייחוס האחריות למערב בקשר למוות ההמונים באפריקה אינו קונספירציה ואינו בורות, אולי שלך. תקרא קצת על התאגידים, האיידס, הנשק (בו מככבת ממשלתנו בגדול), והתככים שמובילים במישרין לגוויעה אכזרית של מיליונים ! אתמול זה יהודים ומתנגדי סטלין, והיום שחורים באפריקה. באשר לישראל – האם אזרחי ישראל מפשפשים ממש בעוז ובגבורה במה שממשלת ישראל בוחשת באפריקה ? לא. אבל האם אפשר להגיד ש"לא יודעים" ? גם כן לא. זו צורת הידיעה שאפשרה את פשעי הנאציזם. "לא רוצה לדעת", אפשר לקרוא לזה. ואל תמעיט מערך הדברים שנעשים שם, וחלקם מתחיל פה, במעשים שלא ייעשו.

 25. עופר יהלום הגיב:

  למגיב מעלי – מה לעשות שבניגוד לך אני לא מסתיר את שמי (למרות שאני חושד ששמך מתחיל באות ד..), וגם לא את מקצועי, אבל אקווה שלא יתייחסו אליו בכל תגובה כפי שקרה למשפטן אחר שמגיב באופן קבוע באתר…

  לידיעתך, עד המאה ה-16 אירופה אכן היתה הענייה ביבשות, ואנגליה אחת העניות במדינות אירופה (כמובן באופן יחסי) – לאורך ימי הביניים תוחלת החיים שם לא עלתה על 30(שלושים) שנה, וגם אם ניקח בחשבון את העובדה שחלק ניכר מהאוכלוסייה כלל לא הגיע לבגרות עקב מגפות, זה בכל זאת נתון משמעותי.

  וכן, ממשלת ישראל היא מסוחרות הנשק הגדולות בעולם – אולי יחסית לגודל האוכלוסיה הגדולה ביותר מכל הממשלות, אבל ככה זה כשיש צבא ותעשיות בטחוניות גדולות שצריך להצדיק את קיומן, במלחמות בארץ ומחוצה לה.

 26. ‘דמוקרטטורה’ ניסח הכי נכון דברים שאני מרגיש כבר זמן רב הגיב:

  ולא הייתי מוצא ניסוח נכון יותר, מאופק מרגשות וקולע להביע אותם.
  במדינה שלנו מתרחשת הדרה שקטה של קבוצות אוכלוסיה מן החברה, מפרנסה ועוד.
  האספסוף המתלהם ממשיך לצרוח "המאפיה הסמולנית שולטת בתקשורת".
  אין בתקשורת שמאלנים. נקודה. וגם במקומות אחרים.
  השמאלנים האמיתיים, שאינם מקושרים ומתוקשרים כל כך (וגם אין מאחוריהם גורמים ממסדיים הבונים אותם כ’שמאלני מחמד’ או ‘כוכבים להרגעה’), וגם אין להם אפשרות זמינה מציאותית כ"כ לברוח מהארץ, הם די מובטלים בימינו. מזל שלכמה מהם יש את האינטרנט, ‘אופיום’ כמו שמישהו אמר פה.
  וכמובן, לא רק השמאלנים. גם הערבים, וגם כל הציבור שאני קורא לו ‘מתושמדי התכנית הכלכלית’, הנרצחים מדי יום ביומו מרוב שאין כאן נאציזם במדינה הדמוקרטית לתפארת שלנו.

 27. לתמיסטוקלס הגיב:

  ממש לא נכון. העובדה שמישהו יכול לשלם חמשים ש"ח לאינטרנט לא הופכת אותו ל"לא מודר" כלכלית ומכל השפעה פוליטית אפקטיבית. אגב, רק בישראל אפילו הומלסים מסתובבים עם טוקמן. באשר לאינטרנט, נו באמת, היום יש גישה לכל אחד אפילו במתנ"ס ובבית הספר, חינם אין כסף.

 28. תמיסטוקלס הגיב:

  אני מצטער, יקירי, אבל למי שעני באמת ו"מודר ממקורות פרנסה", אין אינטרנט והוא אינו יכול לכתוב בגדה השמאלית. העניים באמת מצביעים, אבוי לבושה, לליכוד…

 29. לעופר הגיב:

  אני לא דניאל ואפילו לא גבר…ומה זה משנה לתוכן הדברים ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים