הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 ביולי, 2005 9 תגובות

מסנור אוסאנלו הוא מנהיגם של עובדי התחבורה הציבורית בטהרן. אוסאנלו עומד בראש איגוד עובדי החברה העירונית לתחבורה בבירת איראן ונילחם, באומץ ראוי לציון, למען זכויות חבריו ולמען הקמתם של איגודים מקצועיים לאורכה ורוחבה של איראן. את המדינה פוקד עתה גל של שביתות בלתי חוקיות מהכורדיסטאן האיראני, דרך מכרות הנחושת ועד לערים הגדולות. להלן השיחה שקיימנו עם אוסאנלו לפני מספר ימים.

ש. מהו מצבם של האיגודים המקצועיים באיראן?


ת. מצבם של האיגודים המקצועיים קשה ביותר. השכירים אינם יכולים להגן על זכויותיהם. מאז 1983 נאסרה פעילותם של האיגודים המקצועיים החופשיים והדמוקרטיים. בשנים 1984 ו-1985 השלטונות הפעילו יד קשה כלפי העובדים וארגוניהם ומי שניסה להרים את הראש הוכה, עונה או נכלא על ידי סוכני המשטר הדיקטטורי, המנסה מאז ועד היום להקים ארגוני עובדים מטעמו. אם כי אלה אינם איגודי עובדים, אלא ארגונים בעלי אופי פוליטי המשמשים כלי בידי המשטר ושאינם מוכנים להיאבק למען זכויות העובדים. יתר-על-כן, ארגונים ממשלתיים אלה עושים כל שביכולתם כדי למנוע את מאבקי העובדים. עובדי התחבורה או עובדי חברת הנפט הלאומית הגדולה לא הצטרפו אל הארגונים מטעמם. ואני תקווה שבאחד מן הימים נוכל להקים במישור הארצי תנועת עובדים עצמאית. כי זו מטרת מאבקנו. בכל הנוגע למצבם של השכירים, הוא בכי רע. ומצבם נעשה קשה מדי יום. כוח הקנייה של השכר הוא עתה שליש לעומת כוח הקנייה של השכר ב-1977. על פי הנתונים הרשמיים מספר העובדים המובטלים הוא כ-3.5 מיליון. במציאות מספר המובטלים גדול הרבה יותר: כ-6 מיליון איש.


ש. איך אתה וחבריך מתכוונים להקים איגודי עובדים במצב כה קשה?


ת. היעד הראשון הוא לקיים בחירות חופשיות לוועדי העובדים ולאיגודים המקצועיים. אנו רוצים לערב את העובדים מן השורה בחיי האיגודים. היו לנו מספר הצלחות. בחברת התחבורה העירונית של טהרן למשל, הצלחנו להקים את האיגוד בהשתתפות רוב העובדים. והמטרה היא להקים פדרצית של איגודים מקצועיים, בה העובדים יכולים להשפיע וגם להתארגן מעמדית. משקל מעמד העובדים ילך ויגדל ככל שעובדים רבים יותר יתארגנו. כך נוכל גם להשפיע ברמה הממשלתית. אגב, במערכת הבחירות שנערכה באחרונה, כמה מהמועמדים יצרו קשר עם איגודי העובדים על מנת להציג את תוכניותיהם. במלים אחרות, גם הכוחות הממסדיים חפצים בתמיכת העובדים המאורגנים. עם סיום מערכת הבחירות, נפתח במערכה לקידום האיגודים, ליצירת מסגרות להכשרת עובדים וחשוב מכל: להפוך את האיגודים ליעלים יותר על מנת שקולם של העובדים יישמע. שאלה נוספת הנשאלת היא: מדוע שלא יהיו נציגי עובדים בפרלמנט? או מדוע שעובד לא ישתתף בבחירות לנשיאות? אין דמוקרטיה אמיתית ללא איגודים מקצועיים, והחברה האיראנית רחוקה עד מאוד מלהיות חברה מתקדמת ואין מכירים בה בזכויות האדם. על מנת להשפיע בכל הרמות יש לחתור לאחדות העובדים ולגייסם לאיגודים המקצועיים.


ש. אבל המשטר לא בדיוק תומך בדרישות האיגודים. אתה היית קורבן להתקפה קשה לפני כחודש…


ת. … נכון. 150 מאנשי השלטון תקפו אותנו בעת שניהלנו דיון במשרדי האיגוד. היתה זו התקפה מתאומת עם המעסיק שלנו, החברה לתחבורה ציבורית של טהרן. למרות שהיה כוח משטרה בקרבת מקום, השוטרים לא עשו דבר כדי לעצור את ההתקפה הנפשעת. התוקפים שברו את הכל: ספריה, משרדים, חלונות… לבסוף תקפו גם אותי. ההתקפה כללה מכות קשות וניסיון לחתוך את לשוני בסכין. הקבוצה שתקפה אותנו הוקמה עוד ב-1981 על מנת למנוע הקמתם של איגודים. מאז ועד היום הם פועלים באותה דרך. עמיתים שלי באיגודים נכלאו בעקבות פעילות הקבוצה ואחדים אף נרצחו. קבוצות אלה מנסות להפעיל טרור על העובדים כאשר מטרתן ברורה: למנוע התארגנות מעמדית. אבל אלפים רבים כבר התארגנו, וחרף ההתקפות, לא ניתן יהיה להרוס את מה שנבנה בעמל רב.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. חיים הגיב:

  הכצעקתה? סתירה בין ערכי השמאל הסוציאליסטי וערכי האיסלם הפונדמנטליסטי? עד נגלה בסוף שהאיסלמיסטים גם סוקלים נשים, שורפים ספרים וממשטרים מחשבות.

  אני כבר חככתי בדעתי לשמע לעצתו של ברעם ולראות באיסלמיסטים המקומיים פרטנר, אכזבה רבתי.

 2. דן תמיר הגיב:

  בתגובה לחיים:
  מה ענין שמיטה להר סיני?
  כל קשר בין המחמדנים בארץ (שחיים מכנה "איסלמיסטים") לבין המשטר של איראן הנו ברמה ההצהרתית במקרה הקיצוני, או במוחם הקודח של בעלי פחדים וחרדות מפני מה שהם מכנים "אסלאם".
  הנחתום מעיד על עיסתו והפוסל במומו פוסל.

 3. בתגובה לדן תמיר הגיב:

  אז הנה דוגמה:
  כשפלשה ארה"ב לעיראק נטו רבים לשכוח את טיב המשטר הסדאמי. פתאום זה היה משטר נסבל
  והשרץ הוכשר לשם המלחמה ב"שטן הגדול"- דהינו ארה"ב

 4. חיים הגיב:

  לדן,
  חוששני שלא הבנת(או שאני לא הבנתי). אני לא מצביע על קשר או תיאום בין המשטר האיראני לחמאס. אני מצביע על זהות אידיאולוגית, זהות של ערכים וקרבה גדולה בתפיסה הפוליטית. השריעה היא השריעה היא השריעה איך שלא תסובב את זה וכמה שלא תפתל את זה מדובר באידיאולוגיה ארכנית, דכאנית , שוביניסטית חשוכה ומפגרת.

  וכן, גם אם תדחיק, המחמדנים של החמאס לא מאד שונים מהמחמדנים של משמרות המהפכה.

  אגב, אני אומר בדיוק את אותם דברים על ההלכה היהודית. אז בבקשה לא להשליך את הנוסחאות המשעממות שלך עלי, תודה.

 5. דן הגיב:

  מבלי להכנס לשוני העמוק במישור האידיאולוגי, האמונתי והערכי בין אנשי משמרות המהפכה העלוים באיראן לבין אנשי החמאס המחמדנים בישראל (מה שלא בהכרח צריך להפריע לתאום ולעבודה משותפת במישור הפוליטי, דרך אגב), הרי שהתיחסות ל”ה”שריעה אינה משרתת אותנו.
  לאיש אין מונופול על "ה"הלכה המחמדנית, כשם שלאיש אין מונופול על "ה"הלכה העלוית, ולאיש אין מונופול על "ה"הלכה הרבנית, וזה עוד מבלי להכנס לויכוח האם יש בכלל דבר כמו "ה"הלכה.

  בהנחה שקיומנו כאן בארץ הנו פיסי ולא רק אידיאולוגי, הרי שבשלב זה או אחר יהיה לנו כדאי להדבר אחד עם השני, כולל עם אנשים שמתויגים או מתיגים עצמם כ"חמאס". זאת ועוד: גם "קיצונים" עלולים לשנות את דעותיהם, קל וחומר את מעשיהם. כך שלא כדאי לפסול אפשרויות, ברמה הפוליטית, כמובן.

 6. מיכל הגיב:

  חבל שאתם נותנים במה לעוכרי המהפכה האיראנית. תמצית הראיון היא הד לטענות האימפריאליזם החמדני כנגד המהפכה האיראנית המתקדמת, נציגת ההמונים.

  הלאה משתפי הפעולה עם האימפריאליזם!

  הקץ לשלטון האימפריאליסטי במזרח התיכון ובעולם כולו!

  למען ברית המועצות הסוציאליסטיות של המזרח התיכון!

  להגנה על המהפכה האיראנית המשחררת!

 7. בוגי הגיב:

  אשת קש, ולא מתוחכמת במיוחד.

  פעם ראיתי באתר של אינדימדיה הודעה בזו הלשון:
  "חברי האנרכיסטים, בקרוב נשיג את מטרתינו ונשמיד את העם היהודי".

  בחייאת רבאק, תנסו לפחות להיות קצת יותר מתוחכמים, אתם עושים מעצמכם צחוק.

 8. עודד הגיב:

  מיכל כנראה ניסתה להיות אירונית. חבל שאינך מבחין ברובדיותה של התגובה ואינך מסוגל לקבל אירוניה דקה על חשבונך

 9. בוגי הגיב:

  חשבוני? מה אני קשור לזה?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים