הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 ביולי, 2005 10 תגובות

הנהגת המתנחלים המובילה את ההפגנות נגד הנסיגה מהשטחים הכבושים בעזה ("גוש קטיף" בכינויו הישראלי) הבינה כי אינה יכולה לבוא לציבור, לא בארץ ובוודאי לא בעולם, ולהצהיר על מטרותיה האמיתיות במאבקה. אשר על כן ראשי המתנחלים אינם מודיעים כי הם נאבקים על המשך זכויות היתר שלהם בשטחים הכבושים בחסות הממשל הצבאי הישראלי, כי הם כמהים להמשיך ולנסוע בכבישים ליהודים בלבד, כי ברצונם להמשיך ולשכשך בבריכות השחייה כאשר לשכניהם הפלסטינים אין מים בברזים, כי הם רוצים להמשיך ולחמוס את אדמתם של הפלסטינים, לעקור את עצי הזית שלהם, להרוס את בתיהם, להקשות על חייהם ולהביא לידי גירושם מ"ארץ ישראל השייכת לעם ישראל".

כך נוצר כאן עולם הזוי לחלוטין לפיו אימצו המתנחלים, למען מטרותיהם הגזעניות, סיסמאות שמאליות קליטות אותן נושאים כל השנה מתנגדי הכיבוש ושוחרי זכויות האדם במאבקם נגד המתנחלים וממשלות ישראל התומכות בהם.


לפתע גילו המתנחלים כי חיילים אינם רובוטים ממלאי פקודות, כי יש להם שיקול דעת, כי הם בעלי מצפון, כי יש פקודות בלתי חוקיות, כל אותם נימוקים של תנועות "יש גבול" ו"אומץ לסרב" לפיהם זכות וחובה על חיילים לסרב לקחת חלק בפעולות שעיקרן שליטה על עם אחר, דיכוי חירויות אדם בסיסיות ושמירה על משטר האפרטהייד בשטחים הכבושים.


לפתע גילו המתנחלים את מאבקו הלא אלים של מרטין לותר קינג ומחללים את זכרו. הכומר מרטין לותר קינג, חתן פרס נובל לשלום, נאבק למען ביטול חוקי הגזענות נגד השחורים בארה"ב, מטרות הפוכות מאלו של המתנחלים שמבקשים בדיוק כמו הלבנים של מיסיסיפי בשנות ה-60 של המאה ה-20, להמשיך ולשמר תוך נקיטת פעולות אלימות, את החוקים הגזעניים לטובת היהודים בשטחים הכבושים.


פתאום הם גילו את הדמוקרטיה וחופש התנועה, שעה שהם חסידים קנאים של הגבלת חופש התנועה לשכניהם הפלסטינים ולמתנגדי הכיבוש הישראלים היוצאים להפגין בשטחים הכבושים נגד אלימות המתנחלים וצבא הכיבוש, ונעצרים לקול צהלת המתנחלים בתואנה של "שטח צבאי סגור".


לפתע הם גילו את שלטונו המושחת של שרון, שעה ששחיתות זו היתה והינה מאבני היסוד והתשתית של בניית ההתנחלויות, של הפניית תקציבי עתק למתנחלים בדרכים נכלוליות ואפלות, מחץ לבקרה הציבורית.


לפתע הם גילו את "אכזריות המשטרה" שעה שזו מתנהגת איתם בכפפות משי, כיאה לאדוני הארץ, אבל אנו זוכרים כי הם תמכו ותומכים בפיזור אכזרי של הפגנות ישראלים ופלסטינים נגד הגדר ברימוני גז, ברימוני הלם, בירי כדורי גומי ולעתים אף באש חיה, שכבר גבו את חייהם של מספר מפגינים.


המתנחלים מנסים לבלבל את הבריות ולהוליך שולל, לכן חשוב לחשוף כי אין בהפגנותיהם ולו שמץ של רעיון דמוקרטי.


אין להתרשם מתמונות העימות עם חיילים ושוטרים. להערכתי העניין מתוזמר ומתואם בין שרון והמתנחלים, כדי לעורר את הרושם בעולם "עד כמה קשה הפינוי", שהוא "קורע את העם" ולכן אי אפשר יהיה לחזור עליו (ולא אתפלא אם במסמכי הארכיון הממשלתי שיתפרסמו בעוד 50 שנה נמצא תרשומות של פגישות חשאיות בין שרון לראשי המתנחלים בהן מאיץ בהם שרון לגדף אותו ככל שניתן, כי הדבר מסייע לו בגיוס תמיכה בינלאומית).


כל זה נועד לאפשר לממשלת שרון להמשיך את הכיבוש והגזל בגדה המערבית, להמשיך בבניית חומת האפרטהייד, בתקווה שהקהילה הבינלאומית לא תפריע.


כל מי שזכרונו אינו קצר, יודע כי כל שמתרחש עתה הוא בסך הכל הצגה חוזרת של מה שהתרחש בשעתו לקראת הנסיגה מסיני. מה נשאר מאז? אפילו לא הקצף.


המתנחלים צודקים בדבר אחד. הנסיגה מעזה לא תרבה ביטחון. ההנחה כי ירי מעזה ליישובים ישראלים יימשך, היא סבירה. שהרי הנסיגה מעזה אינה חלק מתהליך שלום כולל אלא המשך הכיבוש בדרכים אחרות. עזה תמשיך להיות מחנה מעצר אחד גדול תחת סגר ומצור ישראלים, מנותק מהעולם, ללא חופש תנועה, ועם מצוקות כלכליות קשות. חלוקת הגדה לבנטוסטנים המנותקים אחד מהשני באמצעות החומה ומחסומים תעמיק. האינתיפאדה השלישית בדרך.


ואף על פי כן, יש לצדד בכל נסיגה ופינוי מתנחלים משטח כבוש, משום שמדובר בחבורה של פולשים שהשתלטו על שטחים לא להם מחוץ למדינת ישראל, שכל פעולותיהם אינן אלא שוד וגזל אדמתו ורכושו של הזולת. מדינת ישראל העבירה את אוכלוסיית העם הכובש אל השטח הנכבש, מעשה אסור המוגדר כפשע מלחמה, הן על פי אמנת ז’נבה והן על פי אמנת רומא.


כדי שנזכה לביטחון ושלום, נחוצה תוכנית נסיגה כוללת מהשטחים הכבושים שכוללת החזרת מתנחלים המעוניינים בכך למדינת ישראל, מבלי לעטוף אותם ללא הצדקה במיליוני שקלים.


המתנחלים יקבלו הודעה כי שטחי מגוריהם יימסרו למדינה הפלסטינית, ואלה הרוצים להישאר בתחומה, יצטרכו להיגמל מזכויות היתר ולחיות כאזרחים פלסטינים. ההתנחלויות תיפתחנה למגורי כל אדם, לא יהיו יותר יישובים "ליהודים בלבד". מתנחלים שיבחרו לחזור לישראל יקבלו סיוע בדיור במידה ויוכיחו כי נותרו ללא קורת גג בתחומי הקו הירוק.


סוגיית הפליטים תבוא אף היא על פתרונה על פי קווי המתאר המאוד הגיוניים של החלטת מדינות הליגה הערבית (פתרון מוסכם על שני הצדדים באמצעות מו"מ). כך סוגרים סכסוך.


יחד עם זאת, אם יתברר כי חזרה לגבולות 1967 אינה ריאלית, כי פינוי התנחלויות אינו בר מימוש, צריך להיאבק על הפתרון הדרום אפריקאי של מדינה אחת מהים למדבר. מדינה חדשה של יהודים, פלסטינים ובני לאומים אחרים, בתקווה (קלושה, אני מודה) שניתן יהיה לקיימה כישות חילונית ודמוקרטית.


בין כך ובין כך, אני חושש שעד שתובס הקנאות הדתית לאומנית והתבונה תפציע, תעבורנה עוד שנים של הקזת דם הדדית.


קלאבמרקט


מי שרוצה להבין את המכוער, המעוות, הלא צודק בשיטה הקפיטליסטית, ילך וילמד את פרשת קלאבמרקט. ההתרסקות של החברה מבהירה בקליפת אגוז מדוע השיטה רקובה וחוטאת.


הבעלים של החברה, האחים בורוביץ, ניהלו אותה ברשלנות והביאו אותה לקריסתה. היא חייבת יותר ממיליארד שקלים.


לאחים בורוביץ יש עוד שורה של עסקים, חברת אל-על, חברת סונול. הם עשירים מופלגים. אולם הם נתנו לחברה להתמוטט, במקום לתחוב את היד לכיסם העשיר ולסייע להבראתה.


המצב החוקי והמשפטי מאפשר לאחים לא לשאת באחריות. 1,300 עובדים עלולים לאבד את פרנסתם, מאות ספקים קטנים עלולים להתמוטט, אבל הבורוביצ’ים ימשיכו להינות ממנעמי החיים.


הקריסה מלמדת גם על ההפקרות שבה נוהגים הבנקים לתת הלוואות לבעלי הון. בעוד בעל משכנתא ערב אישית לחובו, הבנקים פטרו את הבורוביצ’ים מערבות אישית להלוואות.


את הקפיטליזם הזה יש להעביר מן העולם לטובת שיטה כלכלית שבנויה על בסיס חוקי אחר שמתבסס על בעלות ציבורית חזקה וסולדיריות אנושית שלא זורקת את העובדים לרחוב.


המריונטה


לכבוד אילה פרוקצ’יה
שופטת בית המשפט העליון ירושלים


גברתי השופטת,


פסיקתך בבש"פ (בקשות שונות פלילי) 4857/05 מיום 15/7/2005 בה דחית את בקשתה של עו"ד סמדר בן נתן להסרת חסיון מראיות חסויות במשפטה של טלי פחימה שהן חיוניות להגנתה, היתה עוד חוליה בשרשרת הפיגולים של עיוותי דין.


שר הביטחון נענה דרך שיגרה להנחיית השב"כ ובשם הוד קדושתה פרת ביטחון המדינה, חתם על תעודת חיסיון, המסתירה ראיות מעיני טלי פחימה ופרקליטתה ובכך מקשה על מלאכת ההגנה במשפט.


החוק מעניק לך סמכות להסיר את החסיון ולאפשר להגנה ניהול הוגן ויעיל יותר של מלאכתה, במציאות משפטית שמלכתחילה פועלת לרעת הנאשמת.


לא הופתעתי מדחיית הבקשה. אולם תמיד עצוב לגלות מחדש כיצד שופטים בבית המשפט העליון כופפים את גבם, מוותרים על עצמאותם וכבודם המקצועי ופועלים כצמיתים ממושמעים של השב"כ. שוב ושוב את ניתלית בוו החלוד של "ביטחון המדינה" כדי למנוע מטלי פחימה אפשרות של עשיית צדק במשפט. כפי שאנשי העולם התחתון מנסים להלבין הון שחור באמצעות חברות קש מכובדות לכאורה, כך את מלבינה את פשעי השב"כ באמצעות המכובדות הלא מוצדקת ממנה נהנים פסקי דין כשלך.


כתב האישום נגד טלי פחימה הוא עלילה אותה רקח השב"כ. אין בו מתום. כל מי שעיניו בראשו ולא סומם משטיפת המוח בשם "ביטחון המדינה", הבחין בכך עוד טרם המשפט. המידע זרם על אף ניסיונות השב"כ למנוע זאת. בפסיקתך עתה חזרת על עלילות כתב האישום, ולא היתה בך ההגינות המינימלית לציין גם את עיקרי כתב ההגנה, שהרי טלי כופרת באשמה.


בסוף פסיקתך את מאמצת את תפקיד האח הגדול מספרו של ג’ורג’ אורוול 1984 בכתבך: "לא מצאתי כי החומר שנותר חסוי כולל עניינים חשובים להגנתה של העותרת. אוסיף מעבר לנדרש, כי חלקים ניכרים מהחומר החסוי לא רק שאין בהם כדי להועיל לעותרת בהגנתה, אלא טוב לה שנותרו חסויים מגלויים, ואין צורך להאריך בדברים".


לא זו בלבד שאת פוסקת נגד טלי פחימה ומקשה על הגנתה, אלא שהדבר נעשה בכלל לטובתה. במלים אחרות, את גם התליינית וגם מסבירה לקורבן מדוע הוצאת נשמתו היא בכלל לטובתו.


עם ידידים כמותך, אין צורך באויבים.


גדעון ספירו


העתקים: הנשיא ברק; היועץ מזוז


* * *


יופע נא מיד


לכבוד השופט שלי טימן – אב"ד
השופטת תחיה שפירא
השופטת שרה ברוש
שופטי בית המשפט המחוזי בתל-אביב


השלום לכם?


השאלה לא נזרקת כך סתם לחללו של עולם. שלומי, למשל, רע מאוד כל עוד טלי פחימה, העומדת בפניכם למשפט, ממשיכה להיות כלואה על לא עוול בכפה בבית סוהר, שאנשים בעלי חוש הומור בשירות בתי הסוהר הצמידו לו את התואר "נוה".


שמעתי במשך יומיים את עדותו של מוחמד אל ע’ול, עד התביעה המרכזי, ויצאתי מחוזק בעמדתי, כי כל המשפט הזה, מוטב היה שלא בא לעולם.


אפילו היינו מקבלים את עדותו כפי שניסחטה ממנו שעה שהיה בחקירות השב"כ, אין בהם להערכתי דבר מרשיע באשר לפעולותיה של טלי. אולם עתה, לאחר שחזר בו מהעדות, וסיפר על שיטות העינויים שעבר בשעת החקירות, שיטות מוכרות היטב למאות אלפי הפלסטינים שעברו ב-38 שנות הכיבוש את מרתפי החקירות של השב"כ, כמו גם לשוחרי זכויות אדם שקראו וקוראים את הדו"חות השנתיים של "הוועד נגד עינויים", "בצלם", "האגודה לזכויות האזרח", "רופאים לזכויות אדם", "אמנסטי אינטרנשיונל" וארגונים נוספים, צריך להיות ברור גם לכם, שכל יום נוסף שטלי יושבת בכלא, הוא יום של עוול, בושה וכלימה למדינת ישראל ולמערכת המשפט הישראלית. כל מי שעיניו לא קהו ומוחו לא דהה, מבין כי רק חורשי רע עמדו מאחורי סעיפי אישום דימיוניים וחולניים כמו "סיוע לאויב בשעת מלחמה" (עונש מוות).


עתה ברור גם למי שהטמין ראשו בחול, והיה מוכן לבלוע את הכזבים והבדיות שפיזרו החוקר "גילי" וחבריו מהשב"כ, כי טלי היא אשה שוחרת טוב, שביקשה בדרכה היפה והמיוחדת ליצור דו שיח עם שכנינו, לתרום לבניית גשר של סולידריות אנושית עם העם השכן הנאנק מזה עשרות שנים תחת מגפי הקלגסים הישראלים (צבא ומתנחלים), ללכת בדרכה של ארנה מר ז"ל (כלת פרס הנובל האלרטרנטיבי) ולהפיח רוח של תקווה אצל ילדים פלסטינים על ידי בניית מרכזי מחשבים שבגין הכיבוש ידעו מעט מאוד רגעי שמחה. בימים שטלי שהתה בג’נין, היא היתה שגרירת רצון טוב, ייצגה את הישראלי האחר, שוחר שלום, רודף צדק ושוויון, מתנגד לכיבוש ולאפרטהייד, מחפש בנרות וללא אלימות כל שביב של סמטה, שביל, דרך שיובילו לסיום המלחמה ושפיכות הדמים.


כתבתי לכם ב-7 בפברואר השנה, כי במשפט זה ניתנה לכם הזדמנות נדירה לחזור בתשובה, להיות בני אדם, להרים את כבודכם המקצועי ולזכות את טלי מכל אשמה. עתה, לאחר עדותו של מוחמד אל ע’ול, אם אין בכוונתכם לזכותה מיד, אלא להמשיך בהליך, המעט שאתם יכולים לעשות הוא, לשחרר את טלי מהמאסר עד לסיום ההליכים כדי שתוכל להיות בקרב משפחתה וחבריה.


גדעון ספירו


העתקים: הנשיא ברק; היועץ מזוז


* * *


למי נותנים כבוד?


לכבוד אהרן ברק
נשיא בית המשפט העליון ירושלים


שלום רב,


במוסף השבועי של "הארץ" (15/07/2005) הופיעה כתבתו של אסף כרמל על תיירות מיליטריסטית שמארגנת עמותה ימנית בשם "שורת הדין" בראשות עו"ד ניצנה לייטנר, לקבוצות ימניות של יהודים ולא יהודים. רשימתו של אסף כרמל, גם משעשעת גם מעט מפחידה, מספרת על הסיור האחרון של קבוצה שמנתה 40 משתתפים, מרביתם יהודים בעלי אמצעים מארה"ב, ומיעוטם לא יהודים מאירופה המופיעים כ"ציונים אוהבי ישראל" ומתעבי ערבים.


העמותה תובעת "מחבלים וארגוני טרור", פלסטינים כמובן, בבתי משפט בישראל ובארה"ב (לארגוני טרור יהודי ולמתנחלים מחבלים יש פטור מהעמדה לדין, ג"ס). חברי הקבוצה חייבים לממן את הטיול מכיסם, 1,600 דולר לאדם, בתוספת התחייבות לתרום לפחות 500 דולר לעמותה. בטיול האחרון עשתה העמותה קופה נאה של כ-100,000 שקל לפחות.


מתברר שזהו עסק לא רע. הימין מומחה בשילוב של גזענות, לאומנות ועסקים.


הקבוצה משדרת יותר מניחוח פאשיסטי. אחד ממשתתפי הטיול, עיתונאי יהודי בשם לי קפלן, הקים ארגון שמטרתו "לשחרר את האוניברסיטאות בארצות הברית מכל הקבוצות שמשחירות את פניה של ישראל – אל קאעדה, פלסטינים, קומוניסטים ואנרכיסטים". רשימת חיסול בסגנון מפלגות ותנועות ניאו נאציות בארה"ב ואירופה, אלא שהאחרונים מכניסים לרשימת החיסול גם את היהודים.


אותו קפלן גם מתהדר באיסוף מידע על פעילי שלום מתנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM) ומסירתו "לרשויות המתאימות בישראל".


תוכנית הסיורים של הקבוצה היא לפחות בחלקה הזויה לחלוטין. הם ביקרו בבסיס משמר הגבול בבית גוברין שהכין עבורם הצגת "תפיסת מחבל בעזרת כלב והכנעתו ללא קרב". הם גם ביקרו במחנה עופר בשטחים הכבושים, אכלו שניצל עם החיילים וצפו בהצגה משפטית (על אמת) של בית הדין הצבאי ששפט "מחבל".


עיתונאי מוכר מ"ידיעות אחרונות" סקר לפני הקבוצה את תולדות הסכסוך בשמונה דקות, וראיין משת"פ מחברון. היותו של האיש משת"פ לא הצילה אותו מגורל מר של הריגת בנו על ידי חיילי הכיבוש הישראלי. האיש המסכן, בוגד בעמו ודחוי על ידי הממסד הישראלי ככלי אין חפץ בו לאחר שסיפק את הסחורה, נאלץ לספר כי "אינו מתחרט". מה לא עושים תמורת תשלום כאשר בן אדם נתון במצוקה. העיתונאי הישראלי היה מספיק נבון לבקש כי לא יפרסמו את שמו, עבורו זו חלטורה, ובשיחה עימי הודה כי הוא עושה זאת "תמורת כמה ג’ובות".


גולת הכותרת היתה המפגש איתך. נכונותך להרצות לפני הקבוצה הימנית קיצונית מעניקה לה כמובן את חופת המכובדות. אינני יודע אם שילמו לך תמורת ההרצאה (אסור לפי התקשי"ר) אבל אין ספק שהמפגש איתך הוא בעל מקדם מכירות חשוב ומסייע לנכונות לתרום מאות אלפי שקלים לעמותה.


ברשימה נכתב כי לאחר "שנשיא בית המשפט העליון נשק על לחייה של עו"ד לייטנר" היא הפליגה בשבחיך. אמרה כי "החלטותיך תמיד מנומקות ומאלפות" ואוזן רגישה גם שמעה תקווה, שבעתיד תוכל לשזוף פסיקות לטובתה. המהדרין יאמרו כי למפגש כזה התלוותה פגיעה במראית פני הצדק, ביטוי שאתה בוודאי מכיר.


זכותך להופיע בפני מי שאתה רוצה, אולם הציבור זכאי לדעת בהתאם לעקרון השקיפות, האם לדעתך קבוצה, שעל פי הדיווח ב"הארץ", משייטת אי שם בין מלשינות, גזענות ופאשיזם ראויה לסיוע ממך, גם אם הוא עקיף. מכתבי זה יופיע בטורי באינטרנט ובספרי עליו אני שוקד "מכתבים לשופטים" (שם זמני).


תשובתך, אם תגיע, תפורסם אף היא.


גדעון ספירו


העתק: הכנסת, ועדת חוק חוקה ומשפט
עמותת שורת הדין

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. דיקלה פחימה הגיב:

  כל הכבוד יישאר כוח גדעון ספירוסוף סוף מישהו שכותב את האמת

 2. שאלות הגיב:

  לדקלה, אני מבינה שאת אחות של טלי ? אני מחזקת את ידיך ומאחלת לכם ניצחון והתאחדות במהרה במשפחה. מאד מעורר כבוד והערצה האופן שבו אתם מתמודדים עם מה שקרה. זה הדבר החיובי היחיד בפרשה הזו – משפחה תומכת שיודעת להגיב נכון להאשמות, ולהישאר ביחד.
  לגופו של עניין, האם את יכולה לספר לנו אצל מי עבדה טלי לפני הפרשה ? כתוב היה בעיתון שהיא עבדה כמזכירה של עורך דין בתל אביב. כמו כן, האם יצאה עם מישהו או היה לה ידיד או ידידים קרובים מתל אביב ? היא בחורה מאד מרשימה, בטוח עוררה עניין בעיר הגדולה. האם היא התגוררה לבד ? או עם שותפים ?
  הסיבה שאני שואלת היא כפולה. קודם כל, לקבל קצת מושג על הבחורה המדהימה הזו. הרי אתם מקרית גת, ומעבר לתל אביב זה צעד מאד משמעותי. כתוב היה בעיתון שהיא עברה מעמדה ימנית שעליה גדלה לעמדה שמאלית. מי היו האנשים סביבה באותה עת ? אני רוצה לכתוב משהו עליה בבלוג שלי, ומאד מעוניינת לדעת פרטים מעבר לססמאות.

 3. עופר יהלום הגיב:

  דקלה, את לא צריכה לחשוש לענות על השאלות, אבל אני לא בטוח שהמכרים של טלי פחימה ישמחו ששמם מפורסם בפורום כזה. דרך אגב, אני בטוח שבתיק השב"כ של טלי פחימה כבר יש רשימה מלאה שלהם…

 4. לעופר הגיב:

  אתה צודק, אם זה כבר נמצא ברשימות שם, אז למה האנשים לא ישמחו ששמם מפורסם כאן ? ואם הם חוששים אז אולי יש מקום דוקא לדעת מי הם?
  לא ביקשתי שמות אלא תיאור כללי.

 5. גילי הגיב:

  די עם הפטרונות האשכנזית כלפי פחימה ומשפחתה. הניסוחים שמופיעים בתגובות מכיוונים שונים מעוררים סלידה.

 6. רבות מחשבות בלב איש… הגיב:

  גדעון כותב: עזה תמשיך להיות מחנה מעצר אחד גדול תחת סגר ומצור ישראלים, מנותק מהעולם, ללא חופש תנועה, ועם מצוקות כלכליות קשות. חלוקת הגדה לבנטוסטנים המנותקים אחד מהשני באמצעות החומה ומחסומים תעמיק. האינתיפאדה השלישית בדרך.

  גם אם הדברים הללו עולים במחשבותיהם ומעשיהם של מבצעי המדיניות הישראלית, הרי שקונדוליסה רייס היבהירה והידגישה בביקורה, הן לאבו-מאזן והן לשרון, כי ארה"ב עומדת על יצירת רצף ומעבר פתוח בין הגדה ועזה ("היציאה אינה מספיקה")

  מיכאל שרון

 7. shamai leibowitz הגיב:

  always a pleasure to read you Gideon

  As David Kretzmer has pointed out in his "The Occupation Of Justice" – the Israeli Supreme Court has become an integral tool of the Occupation Forces in Israel

  the future lies not in courtcases nor in petitions of Adalah, ACRI or Bezelem but in education of the younger generation

 8. לשמאי לייבוביץ הגיב:

  מעניין לשמוע מפיו של עורך דין ומשפטן את ההמלצה הזו, שאני מסכימה לה לחלוטין. הציפיה המושקעת בבתי המשפט, ובעיקר בג"צ, להתעלות מעל המציאות הכוללת, אינה ריאלית. היא מתישה, סוחטת אנרגיה חיונית, ואפילו מחזקת את הממסד, ומשמשת כעלה תאנה חשוב מאד למשטר הכיבוש הצבאי בישראל ובשטחים. אלא שקשה להגיד זאת למי שזכויותיו רמוסות בהווה, והוא זקוק למעט צדק כדי לקבל חירות, קניין שנלקח או זכות יסוד אחרת. קשה להמליץ למישהו להשלים עם אי צדק מובנה, אבל ככל שהמצב יופנם לאשורו הכוחות ינותבו לאפיקים מעשיים יותר. לדעתי צריך לכתוב משהו משפטי מלומד על מצבים שבהם עורך דין או משפטן חייב לבחון חלופות לפניה לבתי משפט, מבלי להחזיר את התעודה ללשכת עורכי הדין. כמו, פעילות במישור בינלאומי, העברת הסכסוך למונחים אזרחיים, ניהול "קרב מבוכות" בתקשורת ועוד.יתר על כן, לנסות ליצור תשתית מתודולוגית לזיהוי מצבים אבודים במישור השיפוטי. אולי תכתוב משהו ?

 9. New Protocols of the Elders of Zion? הגיב:

  It seems that various people on the extreme left in Israel increasingly embrace all kinds of conspiracy theories.

  Thus Shlamit Aloni in a recent interview to Kul al Arab said:

  "זהו שיגעון והוכחה למעשה לקיומם של ‘הפרוטוקולים של זקני ציון’".

  Now Spiro wants us to believe that there exists a conspiracy between Sharon and the Settlers to pull the world’s leg on the withdrawal from Gaza.

  A strange ‘conspiracy’: Sharon wants to get out of there and the settlers want to stay. Is Spiro trying to say that the settlers don’t really want to stay in Gaza? That it’s just a show?

  It’s funny to see how leftists find refuge in conspiracies once the facts do not correspond with their fancies.

 10. חובבת קונספירציות הגיב:

  כותב יקר באנגלית. נשמע לי שאתה חלק מהכת הזו שאליה התכוונה שולה אלוני. ן…כן, זה ממש לא הגיוני שיש שיתוף פעולה בין שרון למתתנחלים, הרי זה ממש פנטזיה פרועה…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים