הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 ביולי, 2005 2 תגובות

תחנת הטלוויזיה החדשה "טלסור" אמורה להתחיל את שידוריה הבוקר (יום א’ 24 ביולי). "טלסור" (Telesur) איננה עוד תחנת טלוויזיה נוספת. "טלסור" היא תחנת הטלוויזיה הראשונה שהוקמה באמריקה הלטינית שתשדר לכל היבשת, בבעלות ציבורית ובתמיכת ממשלות קובה, ונצואלה, ארגנטינה ואורוגואי. התחנה הוקמה כאמצעי לתקשורת בין העמים ובניסיון להציג בפני מאות מיליוני צופי היבשת אלטרנטיבה לטלנובלות ולזבל המשדרות תחנות הטלוויזיה שבבעלות אמריקאית. נשיא ונצואלה הוגו צ’אבס עומד מאחורי היוזמה להקמת התחנה (ויש אומרים, שממשלתו תרמה את הממון הרב שהושקע בה…). התאריך שנבחר לשידור ניסיון הראשון אינו מקרי, זהו יום השנה להולדתו של סימון בוליבר, משחרר מדינות דרום אמריקה רבות מן העול הקולוניאלי הספרדי במאה ה-19.

ארה"ב, המעצמה האימפריאליסטית ההגמונית באמריקה הלטינית, הבינה ש"טלסור" יכולה לפגוע באינטרסים שלה ומיהרה לחוקק חוקים על מנת לשבש את שידורי התחנה, בדומה לניסיונות לשבש את תחנות הרדיו והטלוויזיה הקובניות. שיבושים שהחלו לפני כעשרים שנה, אך סוכלו בעזרת טכנאים ומהנדסים קובניים. צ’אבס תקף במלים קשות את החלטת ארה"ב ואמר בראיון ששודר בארצו: "אם הממשל האמריקאי ינסה לשבש, ישירות או בעקיפין, את שידורי התחנה החדשה, נפתח בלוחמה אלקטרונית נגד ארה"ב". עוד הבטיח צ’אבס כי "ארה"ב תצטער על כך".


לדברי סגן נשיא ונצואלה, חוסה ויסנטה ראנחל, "החלטת בית הנבחרים של ארה"ב מוכיחה עד כמה התחנה היא נחוצה. זהו הניצחון הראשון של התחנה, עוד בטרם החלה את שידוריה". אל הניסיונות השיבוש האמריקאים הצטרפו ראשי המשטר בקולומביה החוששים שכוחות הגרילה בארצם יעשו שימוש בשידוריה על מנת להפיץ את המסרים שלהם.


מנהל התחנה החדשה, העיתונאי האורוגואי ארם אהרוניאן, הגיב ואמר: "התחנה לא מיועדת להפצת תעמולה פוליטית. אבל אין ספק שהיא מוכנה להתמודד במערכה על התודעה של אזרחי אמריקה הלטינית ובכל הכוח".


אני תקווה שניתן יהיה לקלוט את שידורי הלווין של "טלסור" בישראל, או באמצעות אחת מחברות הכבלים. כידוע במקלטי הטלוויזיה המקומיים ניתן רק לצפות בשידורי הטלוויזיה הממלכתית הספרדית הכושלת, וקהילת מהגרי אמריקה הלטינית בישראל זקוקה לשידורים מאוזנים יותר.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. שמאל חופשי הגיב:

    היוזמה נשמעת מעניינת, והגיע הזמן שמדינות אמריקה הליטנית ישפיעו על האיזור. אבל שני פרטים חשובים: היכן ישודרו השידורים? וכמה חופש ביטוי יהיה לשדרים כמו למשל מתיחת ביקורת לא רק על התאיגדים הדורסנים של אמריקה אלא גם על חוסר השקיפות של הממשל בקובה לדוגמא.

  2. אחמד פילגר / על פי מה שנאמר הגיב:

    על פי מה שפורסם בסוכנות הידיעות הקובנית "פרנסה לטינה", ונצואלה השקיעה בתחנה 50 אחוז מסכך ההוצאות ההקמה (10 מיליון דולר) וכל היתר קובה, ארגנטינה ואורוגואי. הבטיחו שהמערכת של 160 עיתונאים תהיה עצמאית וכפופה רק לעורך אהרוניאן, עיתונאי שמאלי מאורוגואי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים