הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 ביולי, 2005 16 תגובות

נשיא גרמניה, הורסט קהלר, הודיע השבוע על הקדמת הבחירות. בהודעה ששודרה בטלוויזיה, אמר קהלר כי הוא מפזר את הפרלמנט ומכריז על הקדמת הבחירות שיתקיימו בעוד כחודשיים, ב-18 בספטמבר. ההודעה היתה צפויה ורוב המפלגות כבר נערכות לקראת מערכת הבחירות שתהיה קצרה מן המקובל. בחירות אלה יהיו גורליות להמשך שלטונו של מנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית גרהארד שרדר.

לקראת הבחירות ההולכות וקרבות, הוקמה בשבוע שעבר מפלגה גרמנית חדשה: "מפלגת השמאל". זאת, בעקבות ועידת מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי (PDS) שהחליטה על שינוי שמה ועל הקמת מערך כוחות חדש עם פורשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של הקאנצלר שרדר. צירי מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי התכנסו במסגרת ועידה שלא מן המניין וברוב של 75% החליטו על שינוי השם ועל הקמת המפלגה החדשה. נשיא ה"לינקספארטיי" (Linkspartei), לותר ביסקי, הודיע כי "זהו הצעד הנכון ברגע הנכון על מנת להפיץ את מסר של המפלגה ולהגיע לקהלים חדשים".


פורשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ("האלטרנטיבה האלקטוראלית למען העבודה והצדק החברתי" WASG) החליטו מספר ימים לפני-כן על איחוד הכוחות. לפעילים אלה השפעה רבה על איגודים מקצועיים ותנועות חברתיות – כולל התנועה נגד הגלובליזציה החזקה במערב גרמניה. זאת, כאשר למפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי שורשים עמוקים במזרח גרמניה. על פי סקרים שפורסמו במרוצת השבוע בעקבות הקמת המפלגה החדשה, "מפלגת השמאל" אמורה לזכות ב-11% מקולות הבוחרים בכל מחוזות גרמניה. וכך להפוך לכוח הפוליטי השלישי: אחרי הסוציאל-דמוקרטים והשמרנים; וחזקים יותר מהירוקים השותפים עתה בקואליציה של שרדר. על פי הסקרים, מפלגת השמאל החדשה אמורה לקבל כשליש מקולות הבוחרים בגרמניה המזרחית וכך תהיה למפלגה החזקה במחוזות המזרח. לאחר הבחירות אמורים שני הכוחות הפוליטיים להקים מפלגה חדשה ומאוחדת. מנהיג הסוציאל-דמקורטיים לשעבר, אוסקר לפונטיין, שהיה מראשי המפלגה, נמנה עם מנהיגי מערך הכוחות השמאל החדש והדבר בא לידי ביטוי בתוצאות הסקרים.


שכר מינימום: 6,000 שקל


במישור הפוליטי "מפלגת השמאל" מותחת ביקורת רבה על המדיניות הכלכלית והחברתית של שרדר, שזכתה לכינוי "ניאו-ליברלית וקפיטליסטית קיצונית". בין היתר מציעה המפלגה החדשה להנהיג שכר מינימום של כ-6,000 שקל לחודש, קצבת ילדים של כ-1,300 שקל לחודש, גמלה שלא תהיה נמוכה מ-4,000 שקל – לאחר שלושים שנות עבודה. עוד דורשת המפלגה החדשה להפסיק את ההפרטות ואת פירוק מדינת הרווחה ולפעול לחיזוקה.


שרדר הודיע שאין בכוונתו לאמץ אף אחת מן הדרישות של מפלגת השמאל ושאין הוא רוצה להקים קואליציה עם כוח השמאל האלטרנטיבי החדש. על פי הסקרים, ללא קואליציה עם מפלגת השמאל, עשוי שרדר להפסיד את השלטון לטובת השמרנים ובראשם אנגלה מרקל.

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. עופר יהלום הגיב:

  לאחר היוודע התוצאות הכמעט-סופיות (והצפויות למדי) של הבחירות בגרמניה, הודיע שרדר שיעדיף קואליציה עם הימין מאשר עם השמאל, למרות שיצטרך לתת לשמאל רק רבע מהתיקים ולעומתו לימין מחצית מהתיקים בממשלה, ואולי גם את ראשותה. ועל זה נאמר – הלך הזרזיר אצל העורב.
  בכל מקרה, יהיה בכך צחוק הגורל אם בעקבות כשלונו להרכיב קואליציה יוחלף שרדר בסגנו מונטפרינג, אדם שכנראה מוכן ללכת לקואליציה עם מפלגת השמאל.

 2. עמי וטורי הגיב:

  רק תיקון טעות המפלגה החדשה תובעת שכר מינימום של 1500 אירו לחודש שהם כ 8000 ש"ח.
  כמו כן הסקרים האחרונים מנבאים למפלגה אחוזי תמיכה מרשימים של כ 12% (סקר הטלווזיה הממלכתית הגרמנית מלפני כשבוע).
  המפלגה תובעת גם הרחבה של ה"דמוקרטיה התעשיתית" כלומר אמצעים שיבטיחו נציגות עובדים בדירקטוריון המנהל בדומה למצב בסקנדינביה ולא כמו המצב כיום שבו העובדים מיוצגים רק בדירקטוריון הממנה בלא יכולת אמיתית למנות דירקטורים מטעמם.

 3. אחמד פילגר הגיב:

  אולי ניתן ללמוד משהו על הניסיון הגרמני? מדוע חד"ש לא מסוגלת לכנס את פעיליה ולדון על ניסיונם הבינלאומי של כוחות שמאל בארצות אחרות, קרובות ורחוקות?

 4. הגרמני הגיב:

  כמה פרטים על מפלגת ה"שמאל" החדשה, שחבל שלא הובאו לידיעת הקוראים:
  1. אוסקר לה-פונטיין, ממנהיגי המפלגה, ואיש הSPD לשעבר, הינו פופוליסט חסר תקנה, המונע מעצם שנאתו לשרודר ומונטרפרינג. האיש כבר "הסתבך" באמירות ספק גזעניות ותרומתו לפוליטיקה הגרמנית בשנים האחרונות הינה ב"זריקת מפתחות" כשר אוצר בממשלת שרודר הראשונה.
  2. תביעותיה של הפלגה במישור שוק העבודה הינן חסרות כל אפשרות למימוש. המפלגה עסוקה בלפזר הבטחות, שמאחוריהן אין כל אפשרות למימון. הם מעוניינים להגדיל את חובה החיצוני של גרמניה בידיעה ברורה שאין זה אפשרי. גם כך חורגת גרמניה מתנאי אמנת מסטריכט, כך שברור שהגדלת החוב אינה באה בחשבון!
  3. את מירב כוחה צוברת המפלגה במדינות(בונדסלנדר)החדשות, דהיינו מזרחה של גרמניה. כוחה במערבה של גרמניה אינו מעניק לה יותר מאחוז החסימה ההכרחי להיכנס לפרלמנט.
  4. בכל הקואליציות בהן מעורבת מפלגת הPDS(חציה של המפלגה החדשה) היא לא הביאה לשום הישגים ממשיים. נהפוך הוא, הן ברלין והן מקלנבורג-פורפומן הן מהמדינות הנכשלות בגרמניה, עם אחוזי האבטלה מהגבוהים ביותר!
  5. לה-פונטיין הוציא מכל אפשרות חברות בקואליציה אפשרית, אשר שרודר ומונטרפרינג עומדים בראשה. בכך הוא בעצם גונב קולות מהSPD וגוזר את הדין על ממשלת שמאל-מרכז אפשרית

 5. אלעד הן הגיב:

  הנה בחסות של שמאל מבשלים את הניצחון הבא של הימין. הפורשים האמיצים שיוצאים להגן כביכול על טוהר ההשקפה השמאלית שלהם מן הסתם היו משפיעים הרבה יותר מתוך המפלגה הסוציאל דמוקרטית, שהיא מפלגת שלטון. במקום זה הם בוחרים להבטיח שהבסיס האלקטורלי שלה יפוצל כדי שהיא לא תחזור לשלטון. על רקע זה לא מפתיע אותי לשמוע את מה שהגרמני אומר על לה פונטיין.
  אגב, בקשר ל"פריצת אמנת מסטריכט" שהיא בלתי אפשרית כביכול, אז בוא רק נזכיר שזאת אינה בדיוק המציאות, וכל החברות החזקות באמנה מפירות למעשה את יעדי הגרעון שלה בלא כל השפעה חמורה או סנקציות עליהן.

 6. הגרמני הגיב:

  לאלעד,
  פריצת אמנת מסטריכט הינה אפשרית, רק ששהשפעה שלה יכולה לחזור כבומרנג, ולהכות באמינות הגרמנית.
  הרי היה זה תיאו וייגל, שר הכלכלה, בממשלתו של קוהל, שביחד עם יועציו קבעו את יעדי האמנה.
  לגבי סנקציות, הן קיימות, וההליך להטלתן מסובך ורחמני, דהיינו למדינות המפירות יש מספיק זמן לתקן את המעוות. לפיכך עוד לא נתקלנו בהטלת סנקציה, אבל מי יודע, אולי תהיה גרמניה הראשונה?!

 7. לאלעד ולגרמני הגיב:

  (למערכת – יתכן שהתגובה נקטעה)

  לתיקון כמה אי-דיוקים:
  1. שרדר אינו איש שמאל, מכיוון שממש כבלייר, קלינטון ורוב מנהיגי העבודה אצלנו דעותיו במרכז וימינה משם.

  2. תכונותיו האישיות של כל פוליטיקאי, ולה-פונטיין בכלל זה, אינן רלוונטיות כל זמן שאינן חורגות מהמקובל. נאמר שהוא דמגוג, תככן ושחצן קצת יותר מפוליטיקאים אחרים – מה זה משנה?. ודווקא אותה "זריקת מפתחות" אומרת עליו דבר חיובי, מכיוון שלא היה מוכן לתת יד למדיניות ימין תחת דגל ה"שמאל החדש".

  3. גם אם הגדלת החוב החיצוני לא אפשרית לפי אמנת מאסטריכט, הגדלת מסים או קיצוץ בתקציב הביטחון ובסעד לתאגידים אפשרית בהחלט.

  4.בדמוקרטיה לכל אזרח יש קול אחד, בלי קשר לשאלה היכן הוא מתגורר, כך שפחות חשוב היכן נמצאים תומכיה של כל מפלגה אלא מהו מספרם.

  5. למפלגה החדשה לא תהיה ברירה אלא להיכנס לקואליציה עם הסוציאל דמוקרטים, במידה והמרכז-ימין יהיה במיעוט אחרי הבחירות, ולא משנה מה לה-פונטיין אומר כיום.

  6. ונתון מעניין אחרון: לפי הסקרים כיום, כוחן של מפלגות השמאל הוא 27% לס"ד, 11% לשותפות בין מפלגתו של לה-פונטיין ול-PDS הקומונסטית-לשעבר, ו-9% לירוקים. זה בעצם אומר שאם תקום בעתיד חזית שמאל שתכלול את הירוקים, כבר כיום מפרידים רק 7% בין חזית כזו לבין המקום השני, וזה לא פער שאינו ניתן לסגירה אפילו במערכת הבחירות הנוכחית. וזה גם נראה לי עדיף על "השפעה מבפנים"(??).

  עופר יהלום

 8. הגרמני הגיב:

  לאבי,
  שרודר לא פיטר את לה-פונטיין, כי אם לה-פונטיין התפטר בעצמו. להזכירך שלה-פונטיין היה בעבר מנהיג המפלגה ולא הצליח להצעידה לשלטון, דבר ששרודר הצליח בגדול לאחר הגמוניה בת 16 שנים של הלמוט קוהל!
  בנוסף לכך, אמנת מסטריכט עליה חתומה גרמניה, או נכון יותר להגיד, בת טיפוחיה של גרמניה, מגדירה תנאים ברורים להגדלת החוב. ברור שגרמניה יכולה לחרוג ממנה, אולם איזו תדמית תיצור גרמניה לעצמה בקרב שאר מדינות הEU, אם הכלכלה החזקה באירופה "זורקת ז…" על אמנות עליהן היא חתומה?
  לעופר יהלום,
  איני מסכים אם טענתך, כמו טענות רבים בשמאל, המגדירות מנהיגים כבלייר, ושרודר כלא שמאלנים. וכי מהו שמאל? מה שאתה מגדירו ככזה?
  להזכירך שפרנץ מונטרפרינג, יד ימינו של שרודר, הוא לא פחות שמאל מלה-פונטיין.
  להזכירך שקואליציות PDS במדינות השונות(BUNDESLAENDER) תמכו במהלכים לאו דווקא סוציאליסטים. אם אתה מעוניין בדוגמאות רק מברלין אשמח לציינן.
  על איזה הגדלת מיסים אתה מדבר? מס ערך מוסף, שממנו תפגענה השכבות החלשות? מס הכנסה? ששוב יפגע במעמד הבינוני?
  ואולי מס החברות? אז תיקח סימנס את רגליה ותעביר את משרדיה למדינה אחרת באירופה, בו מס החברות נמוך יותר.
  אל תיתן לסטטיסטיקה לעוור את עיניך. בסופו של היום נקבעות התוצאות לפי מי שהולך לקלפי. לפי תחושתי הלהט לכך קטן בשנים האחרונות בצד השמאלי של המפה הפוליטית.

 9. אבי הגיב:

  כמובן שאפשר לחרוג מגרעון של 3%, בארה"ב הגרעון הוא 6.4% והיא מסתדרת עם זה. יפן לדוגמא חיה מגרעונותיה. כשהמצב טוב היא מורידה אותם וכשרע היא מגדילה אותם. אין לה כל בעיה עם גרעון אשר כיום הוא עומד על 9%.
  הטענות שלפונטיין הוא פופוליסט הם פופוליסטים בעצמם. לפונטיין בסך הכל מציע לבצע את המצע שבזכותו הסוציאליסטים ניצחו בגרמניה. כמובן שלפונטיין לא יכול להשפיע במפלגה הישנה, משום שאחרי שהם נבחרו בעיקר בזכותו, הוא מונה לשר האוצר, אולם כשהוא התחיל לבצע את המדיניות שבזכותה הם נבחרו, שרדר פיטר אותו מתפקידו.
  כל מה שהוא מציע זו מדינה בסגנון סקנדינבי.

 10. עופר יהלום הגיב:

  למקרא תגובתו של המגיב אבי, שכחתי לציין שאני מגדיר את עצמי כפופוליסט, ואני גאה בכך. יש אנשים שרואים בכך כינוי גנאי אבל לדעתי זה דווקא כבוד לתמוך במדיניות שלדעתי היא לטובת העם, ולא כדעתם של אליטיסטים שחצנים כבן-גוריון שאמר "אני לא יודע מה רוצה העם, אני יודע מה דרוש לעם". אגב, יש גם מקומות שבהם המילה "סוציאליסט" היא כינוי גנאי.

 11. עמי וטורי הגיב:

  מפלגת השמאל החדשה אכן מציעה רפורמה במס ההכנסה שתגדיל את נטל המס על בעלי ההכנסות הגבוהות ותפחית מיסים על הכנסות נמוכות. למיטב ידיעתי היא אינה מציעה הגדלת הגירעון. מבחינת מצע (למרות שחלק מחברי המפלגה אוחזים בדיעות רדיקליות יותר) היא ממוקמת לצד המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות הרדיקליות דוגמאת המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות הסקנדינביות וכניראה גם המפלגה הסוציאליסטית הספרדית. (בשבדיה נכון לדעתי להכניס לקטגוריה זו את כל 3 מפלגות השמאל, בדנמרק 3 מתוך 4 מפלגות השמאל, הרביעית היא מפלגה מרכסיסטית לניניסטית, בפינלנד את 3 מפלגות השמאל וכך גם כל מפלגות השמאל הנורבגי). יש הסבורים שלאורך זמן יביאו ההבדלים ההולכים וגדלים בין מפלגות אלו ו"מפלגות הדרך השלישית" להתפצלות האינטרנציונל הסוציאל דמוקרטי ולהכרה שמפלגות דוגמאת הליבור והSPD הן מפלגות מרכז לכל דבר ועניין.

 12. הגרמני הגיב:

  לעמי,
  זאת היא בדיוק היכולת של פוליטיקאים-הם מציעים רעיונות פופוליסטיים חסרי יכולת מימוש, ולא מציינים מהיכן הם הולכים לממן אותם.
  כאשר מדברת מפלגת שמאל חדשה זו על ביטול HARTZ 4, והעלאת דמי האבטלה, היא בעצם מעודדת חסרי עבודה להמשיך ולהשאר כאלו. מירב מחוסרי העבודה המתגוררים במזרח גרמניה אינם מוכנים להעתיק מגוריהם למדינות המערב כמו בוואריה ובאדן-ווטנברג בהן עדיין יש עבודה. כמו כן קיימת בעייה מאוד רצינית, שבה מירב מחוסרי העבודה חסרים הכשרה מקצועית, או הכשרה אקדמאית.
  לציבור זה פונה מפלגת שמאל קיקיונית זו, שחלקים מבוחריה, הם אגב בוחרי הNPD והDVUהניו-נאצים.
  לפיכך כל שמאלני מפוכך חייב להפנות גבו לאילוזיות אותן מוכרת מפלגה זו בזול!

 13. עופר לגרמני הגיב:

  חלק ממה שאתה אומר הוא עניין למאמר נפרד שאכתוב בקרוב לאתר. בכל מקרה, בלייר – ושרדר תאומו) אינם אנשי שמאל, לא רק כהגדרתי אלא גם לפי הטבלה הבאה, בדף הפנימי הנוגע לבחירות בבריטניה ב-2005:
  — קישור —

  ומה לעשות מונטפרינג הוא בכל זאת מס’ 2 בס"ד, וחלק מדעותיו הן דעות מיעוט במפלגה.אני גם לא את עניין ה"תוצאות" שאתה מדבר עליהן – אם צריך לעשות כל מה שאפשר כדי לנצח בקלפי, אםילו להפוך את השמאל למרכז, אז אולי אין צורך כלל במפלגות.

  אשר למיסוי, לא אמרתי שצריך בהכרח להעלות מסים, אבל הנימוק הזה שחברות ופרטים יעזבו את המדינה אם יעלו מסים לא צריך להפחיד אף אחד, ושים לב שדווקא דרישתו של לה-פונטיין למיסוי אחיד בכל האיחוד האירופי, היתה אחת הסיבות העיקריות לקרע בינו לבין שרדר.

 14. לגרמני הגיב:

  לי אין זכות הצבעה בגרמניה ואני מניח שזה המצב גם עם רוב הקוראים באתר, כך שאין טעם לבזבז עלינו תעמולה בזכות שרדר. אסתפק רק בציון העובדה שיש אלטרנטיבה והיא נקראת סוציאל-דמוקרטיה רדיקלית נוסח סקנדינביה. אם אלו הן עמדות המפלגה החדשה ולמיטב ידיעתי (ומתוך היכרות אישית עם חלק מפעיליה) זה אכן המצב, לא יזיק לSPD להאבק בה בדרך הלגיטימית היחידה לזוז שמאלה!

 15. ירחמיאל הגיב:

  מפלגת ה-PDS, שהוסיפה לעצמה עכשו את התואר ‘שמאל’, היא מפלגת ההמשך של המ"ק של אולבריכט והונקר במז’ גרמניה. גם היום יש בה אגף קומוניסטי מוצהר.

  גם אם היא תעשה שמיניות באוויר ותתחפש לעוד ועוד דמויות, הרי שבתודעה של הרוב המכריע של תושבי גרמניה היא מזוהה עם 40 שנות הקומוניזם המדכא במזרח ואין סיכוי שבעולם שהיא תזכה לעמדת כוח משמעותית כלשהי.

  זה רק כדי לצנן את התלהבותם של כמה מהמגיבים.

  במישור של המדיניות שה-PDS והפורשים השמאלניים מה-SPD מציעים הרי כל ניסיון להגשים אותה במציאות יחריף את המשבר הכלכלי-חברתי בגרמניה לאין שיעור. העלאת המיסים, שכר מינימום של 1500 יורו וכל ייתר הסוכריות שהם מבטיחים יביאו לבריחת הון אדירה ולהתמוטטות הכלכלה הגרמנית.

  גם כיום המיסים בגרמניה הם מן הגבוהים ביותר באיחוד האירופי, שבוע העבודה הקצר ביותר ועלות העבודה מן הגבוהים ביותר. זה הביא למשבר בהשקעות בגרמניה, למיתון ולאבטלה המונית.

  לפונטיין מכין לעצמו כבר כיסוי תחת בהסתה נגד העובדים הזרים בגרמניה אותם כינה FREMDARBEITER – מונח הלקוח מהמילון של הנאצים והימין הקיצוני. לא פלא שה-NPD (מפלגת הנאו-נאצים) הודיעה כבר על תמיכה בדבריו של לפונטיין.

  לכל המתלהבים מה-11% ש’מערך השמאל’ מקבל בסקרים צריך לומר שאלה באים בעיקר ע"ח הסוציאל-דמוקרטים. לאור זה יש להניח שס"ד ינהלו מלחמת חורמה נגד היצור החדש ועד לבחירות יחזירו לעצמם חלק מבוחריהם. כגמו שאומרים בגרמנית: ששום דבר לא נאכל חם כמו שהוא מתבשל.

  עד לבחירות יש עוד כ-7 שבועות ועוד הרבה דברים ישתנו. גם אחרי הבחירות, אגב, כשלפונטיין ואנשיו יתחילו לריב עם הקומוניסטים על תפקידים, כיבודים ותקציבים.

 16. הגרמני הגיב:

  לירחמיאל,
  נוטה להסכים עם דבריך, אך מעוניין במעט לתקן.
  הNPD כעסו על לה-פונטיין, שכן השתמש בז’רגונם ומאיים לגנוב קולותיהם בסקסן, סקסן-אנהאלט וברנדנבורג(DVU-אותו הזבל).
  שבוע העבודה בגרמניה אינו הקצר ביותר- מקדימה אותה הולנד. המיסים במדינות סקנדינביה גבוהים יותר, ומס ערך המוסף בגרמניה הנמוך ביותר מבין הכלכלות החזקות באירופה המאוחדת.
  הבעייה טמונה במבנה שוק העבודה, כמו גם בהתנהגות הקונצרנים הגדולים.
  כמעט כל מה שתומכת בו מפלגת השמאל מנוגד לנעשה בסקנדינביה(שבדיה ודנמרק)בהצלחה.
  כך למשל ההגנה על העובד מפני פיטורים, אשר אולי מגינה על העובד, אך בטווח הארוך מגבילה את אפשרות החברות הקטנות והבינוניות בגודלן להגדיל מספר העובדים לפי צרכן. כאשר חברה ליצור מכונות תלויה בצבר ההזמנות אינה יכולה להגדיל או להקטין מספר עובדיה בגמישות, היא מעדיפה להגדיל העומס על מספר העובדים הקיימים, רק בכדיי שלא "תיתקע" בימים סגריריים עם עודף בעובדים. דוגמא אחרת היא בימי מחלה. בסקנדינביה משלם העובד מכיסו יום מחלה ראשון(מתנקז מ 30 ימי חופשה שנתיים), בעוד בגרמניה דבר שכזה לא יתקבל על הדעת.
  הסקנדינבים מאוד נדיבים בדמי האבטלה שלהם, אולם עם 25% מס ערך מוסף ויוקר מחיה מהגבוהים באירופה, נשאר להם פחות או יותר אותו דבר מבחינה ריאלית ביד, בהשוואה לגרמניה.
  יתרונם הוא באלטרנטיבות ובאפשרויות אותן מעמידות ממשלותיהן בשוק העבודה למובטלים. ז"א מרבית המובטלים מתקזזים עם מספר המשרות הפנויות.
  האפשרות הכמעט יחידה לSPD בגרמניה להחזיר את בוחריהם הבייתה היא בהעמדת רפורמות פרטניות, אשר יכולות לדבר לכל אחד ואחד, ולא כפי שנעשה היום- קשקושים בשפה גבוהה שאין בהם כמעט כל תוכן.
  כשאר היינץ מרוסטוק ידע שבשטוטגרט או במינכן הוא יכול למצוא עבודה בקלות, ללא חשש להיתקע שם כמובטל, הוא יעז, אולי, לארוז את הפקלאות בכדיי לרדת לדרום הרחוק.
  מרבית הגרמנים המובטלים כן רוצים לעבוד, וכן מוכנים לשלם את המחיר הכבד הטמון בניתוק מהמקום בו גדלו- רק שמישהו חייב לשכנעם שגם בימים פחות טובים עומדת המדינה מאחוריהם ונלחמת עבור תעסוקתם.
  את זה לא מבטיחה מפלגת השמאל החדשה, נהפוך הוא. דרך דרישותיה היא מאיימת להגדיל את האבטלה. מפלגה זו היא אוייב לעובדים, כמו גם למעבידים!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים