הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 ביולי, 2005 תגובה 1

שביתה כללית בת יום אחד התקיימה השבוע ביוון כדי למחות בעת דיון שנערך בפרלמנט בדבר "הגמשת שעות העבודה". זו הפעם השלישית השנה בה האיגודים המקצועיים היווניים מכריזים על שביתה כללית בעקבות הצעות חוק של הממשלה. השביתות הקודמות התקיימו ב-11 במאי וב-16 ביוני. בנוסף, בחודש יוני פרצה שביתה ממושכת בבנקים, ששיתקה את המערכת הפיננסית במשך שבועיים. בשבוע שעבר דן הפרלמנט על הצעת חוק הממשלה לפיה ניתן יהיה להאריך את שבוע העבודה ולצמצם את התשלום עבור שעות נוספות. בניגוד לעבר, הפעם הפדרציה הכללית של העובדים היווניים החליטה לשבות דווקא בעת עונת התיירות. אחד מראשי הפדרציה, סטאטיס אנסטיס, אמר כי "השביתה הורגשה היטב בשורה ארוכה של ענפים ותעשיות, ביניהם המכרות, המתכת, המספנות, בתי הזיקוק והתחבורה הציבורית".

בעקבות השביתה ביטלה חברת התעופה הלאומית אולימפיק 50 טיסות. גם בנמלים הורגשה היטב השביתה. בבירה אתונה שבתו כל האוטובוסים, הרכבת התחתית והחשמליות – כולל הרכבת המיוחדת המקשרת את הבירה עם שדה התעופה הבינלאומי. חברות התקשורת, החשמל, המים והדואר עבדו ב"מתכנות שבת". באותו יום לא פורסמו העיתונים היומיים ולא שודרו מהדורות החדשות בטלוויזיה וברדיו.


פדרציית האיגודים מתנגדת למדיניות הכלכלית והחברתית של ממשלה השמרנית המוגדרת כ"ניאו-ליברלית קיצונית". לטענת האיגודים הממשלה עושה הכל שביכולתה על מנת לפגוע בארגוני העובדים. דימיטרי צולקאס, מזכ"ל איגוד עובדי הבנקים, אמר כי "צעדי הממשלה בתחום הכלכלי והחברתי מקוממים נגדה את כולם. השורה תחתונה של המדיניות הממשלתית היא לעבוד יותר תמורת פחות שכר". עוד הביעו ראשי האיגודים חשש שהמדיניות הננקטת בארצם בדבר פגיעה בהישגי העובדים מקורה במוסדות האיחוד האירופאי.


בחודש יוני, דרש האיחוד האירופאי משלטונות יוון לקדם "רפורמה בקרנות הפנסיה", על מנת להפריטן. קיימת התנגדות רבה להפרטת קרנות הפנסיה ובאיגודים מבטיחים צעדי ארגוניים קשים – כולל שביתה כללית ללא הגבלת זמן כדי לסכל את ההפרטה.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. אדם האדום הגיב:

    עוד דוגמא לכך שהמפלגות הסוציאל דמוקרט באירופה הן מפלגות שקר וכזב הפועלות כנגד האינטרסים של מעמד הפועלים בארצן. הן משתפות פעולה עם הדרישות של האיחוד האירופי ועיוורות לדרישות האיגודים והפועלים. לכן האיגודים חייבים להראות את כוחם בכלכלה המקומית ולהשבית בכל הכוח על מנת ש"רפורמות" כלכליות שונות ומשונות יידחו. נשק זה חייב להיות ממוש בכל הכוח במסגרת של כלכה ניאו ליברלית, כפי שביוון הממשל המקומי מנסה להגשים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים