הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 באוגוסט, 2005 38 תגובות

אחד הנושאים בהם אני שותף לתחושות הפלסטינים, הוא השנאה, הדחייה והתעוב כלפיי המתנחלים ושולחיהם. לדידי אין ספק שהמתנחלים הם תמצית הרוע הישראלי שהלך ותפח לממדי מפלצת ב-38 שנות הכיבוש מאז תום מלחמת יוני 1967. אני מבין היטב את הרצון המפעפע אצל פלסטינים רבים לנקום על כל הפשעים והזוועות שהמתנחלים והצבא עוללו בשנות הכיבוש; כפי שהבנתי את רצון הנקמה אצל יהודים בסוף מלחמת העולם השנייה שביקשו להרוג גרמנים רבים בכל דרך אפשרית. זכורה התוכנית (שסוכלה) להרעיל את מקורות המים של עיר גרמנית גדולה במטרה להמית את כולם.

מבחינתם של מספר ארגונים פלסטינים, פעולות הנסיגה של ישראל מעזה שיחלו ב-17 באוגוסט ויימשכו מספר שבועות, הן הזדמנות פז להיפרע משנואי נפשם. בתקופת הפינוי יתרכזו ברצועה הצרה של ההתנחלויות היהודיות בעזה מספר שיא של מתנחלים וחיילים, מצב המהווה פיתוי לשלוח אליהם מטר של פצמ"רים ופגזים.


להבין אין פירושו להסכים. אינני מסכים עם דרכי פעולה שמתרגמים שנאה ונקם לפולחן מוות.


שנאה ונקם הן תכונות אנושיות שאינני יודע אם ניתנות לעקירה, אולם כדי שהן לא תשתלטנה בצורה הרסנית, ראוי לאזנן בערכים אחרים הלקוחים מהשדה ההומני (כמו הזכות לחיים) שיבטיחו פעולה בונה. עובדה היא שהשנאה והנקם שאני חש כלפיי המתנחלים לא מובילות אותי למעשים ברבריים, הכל בגלל האיזון המוזכר לעיל. יש חיה כזו כמו נקם קונסטרוקטיבי.


השנאה והנקם אצל ארגונים כמו גוש אמונים, החמאס והג’יהאד האיסלאמי, חוסים תחת השקפת עולם דתית פונדמנטליסטית, שמככב בה בין השאר פולחן המוות. אין שם המרכיב המאזן שמונע מעשי זוועה. לכן אני חושש מפעולה הרת סכנות ואסונות של ירי מזנב על המפנים, המפונים והנסוגים.


קרוב לוודאי שאין בידיי רשימה באתר הגדה השמאלית להשפיע על שיקולי החמאס. צריך לקוות כי בציבור הפלסטיני יימצאו האישים והארגונים שידעו להשפיע על החמאס וארגוני התנגדות אחרים לכיבוש, לא לירות בתקופת הפינוי והנסיגה, ולו כדי למנוע מהפלסטינים בעזה אסון בקנה מידה שלא ידעו עד כה. שרון כבר אמר זאת, ואין סיבה לא להאמין לו, כי ירי כזה יסיר את אחרוני המחסומים והבלמים שעדיין קיימים, ויולידו מצד הכובש הישראלי פעולות שיזכירו את הזוועות שהתרחשו במלחמת השבטים והלאומים בסרביה והמתרחשים כיום בדארפור.


"שישרפו"


מתברר שהמתנחלים יכולים גם להעמיד פנים של אנשים עדינים ונעלבים. מפקד משטרת הנגב תת ניצב ניסו שחם אמר "חרא עליהם, שיישרפו". והם נורא נעלבו ודרשו לפטר אותו. המתנחלים הם האחרונים שצריכים להיעלב מביטוי חריף, שהרי הם מקללים ומגדפים את מי שחולק עליהם בחריפות שעולה לאין ערוך על זו של ניסו שחם. הם לא מסתפקים בקללות אלא מגבים אותן במעשי רצח, אלימות, שוד קרקעות, עקירות עצים, הריסות בתים, אם להזכיר מעט מאינוונטר שיטות הבליעל שלהם.


ניסו שחם לא שייך לאנרכיסטים נגד הגדר. על פי מגוון התפקידים שמילא עד כה במשטרה, הוא כנראה לא נימנה עם שוחרי השמאל המובהקים. הוא בוודאי לא התכוון לשרוף את מפגיני הימין הקיצוני. לכן אני מייחס את האמירה כמטאפורה מפיו של קצין שלאחר כמה יממות ללא שינה חש רוגז כלפי המפגינים. אבל אני מאמץ ללא היסוס את "חרא עליהם", שזה המשך לביטוי דומה של הראפר מוקי שאמר על המתנחלים בראיון לעיתון הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב: "החארות האלו, זו קבוצה של קיצוניים. מי אתם בכלל, פושטקים פורעי חוק?".


הפושטקים האלה ניהלו את המדינה בעשרות השנים האחרונות, והחשש הוא כי ימשיכו בכך למחרת הנסיגה.


רבים מהפושטקים האלה הם בוגרי ישיבות ההסדר, שבמציאות הכיבוש הפכו לבית היוצר לפושעי מלחמה, הגירסה הישראלית למדרסות של פקיסטן. אם השמאל יגיע לשלטון, אחת המשימות על סדר היום תהיה פרוק ישיבות ההסדר וביטול מיליציות הכיפות הסרוגות.


שיישרפו (בהשאלה).


דוגמה להפרטה כושלת


לפני שנים היו קבוצות הכדורגל הישראליות בבעלות ציבורית. קבוצות הפועל למשל היו בבעלות מועצות הפועלים וההסתדרות.


קבוצות הכדורגל לא היו עסק כלכלי רווחי, אולם הבעלות הציבורית שמרה על ריסון בהוצאות. במבט לאחור, ובהשוואה להיום, היו אלה תקופות של צניעות פיננסית. משכורות השחקנים הותאמו לסדרי הגודל של הכלכלה ורמת הכדורגל הישראלית.


הרצון הישראלי להידמות לארצות המערב, הביא את גולם ההפרטה גם לכדורגל. אנשי עסקים פרטיים קנו קבוצות, והחלו להשקיע בהן מיליונים. מה שקרה מאז ועד היום, הוא שאנשי העסקים בנו בועה שבולעת מיליונים, מבלי שהעסק מצדיק את עצמו. אין קבוצת כדורגל אחת בישראל, כולל קבוצות הצמרת, שהיא רווחית. משכורות השחקנים עלו לרמה מטורפת, כאילו היינו מעצמה, שעה שמדובר בקבוצות שרמתן רחוקה מלהצדיק זאת.


השאלה היא כמובן, האם השקעות המיליונים נושאות ההפסדים, הן תחביב של בעלי הון שמוציאים את הכסף מכיסם הפרטי, בבחינת אחד אוסף תמונות והשני קבוצת כדורגל, או שמא ההוצאות המנופחות והבלתי מוצדקות מוטלות בסופו של דבר עלינו.


קחו למשל את יעקב שחר שהוא בעליה של האלופה מכבי חיפה. בבעלותו חברת הביטוח הפניקס וסוכנות מכוניות וולוו. ענף הביטוח בישראל הוא בעל אופי קרטלי. התחרות אינה מסימני ההיכר שלו.


שאלה: האם כתוצאה מהמיליונים ששחר משקיע במכבי חיפה נושאת ההפסדים, אנו משלמים תעריף מוגזם בביטוח חיים?


קבוצות הכדורגל לא מפרסמות בישראל מאזנים, בניגוד למקובל בחו"ל. מה יש להם להסתיר?


משהו בכל זאת דלף החוצה. לוני הרציקוביץ, בעליה של חברת יורוקום – שבין השאר מייבאת את מכשירי נוקיה, הוא הבעלים של מכבי תל-אביב. בראיון עימו הודה כי עד כה הפסיד על מכבי תל-אביב 18 מיליון שקל. לא סכום של מה בכך. האם הוציא זאת מכיסו הפרטי בלבד או שמא אנחנו, הציבור, שותפים להפסדיו ומממנים אותם?


ברלין של שנות ה-30


אל: דבורה ברלינר
שופטת בית המשפט המחוזי
ת"ד 34000, תל-אביב 61340
30 ביולי 2005


גברתי המאוד לא מכובדת,


האגודה למען עיוותי משפט קידמה בברכה חמה את החלטתך ב"ש (בקשות שונות) 092233/05 מיום 28/7/2005, בה דחית את בקשתה של פעילת השלום טלי פחימה להמיר את מעצרה עד תום ההליכים בחלופת מעצר. בכך את מצטרפת למסדר הנקלה של עוכרי הצדק וזכויות האדם.


בתולדות מדינת ישראל, בעיקר מאז תחילת הכיבוש ביוני 1967, היו החלטות שיפוטיות רבות המבזות את כל העקרונות הנעלים של משטר דמוקרטי. כאשר נצטרך לבצע הירארכיה של ביזוי זכויות אדם, החלטתך בעניין טלי פחימה תתחרה על מקום טוב בצמרת.


את חוזרת כתוכי על דברי קודמיך, בעיקר את מאריכה בציטוט שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, שהוא כמעט תאום סיאם שלך: דתי, לאומן וגזען. והרי הסכמתו של רובינשטיין לשבת בתיק, זמן כה קצר לאחר סיום תפקידו כיועץ משפטי לממשלה, היא מעשה מושחת. אין פלא שגם את נמצאת עתה בדרכך לעליון בעקבות עסקה מושחתת אותה רקם ח"כ מהמפד"ל המתנחל שאול יהלום, החבר בוועדה לבחירת שופטים, לפיה תמיכתו במינויה של עדנה ארבל לעליון הותנתה בצירופך לעליון כמינוי זמני.


החלטתך חורגת מהבקשה שהוגשה לך. את דוהרת במורד שלילת הבקשה ומתעלמת מכל השינויים שחלו מאז הוחלט על מעצרה של טלי פחימה. שני העדים המרכזיים עליה מתבססת התביעה חזרו בהם בעימות עם טלי ובעדות בבית המשפט. אצלך אין לכך משקל. מתברר שטלי לא תרגמה את המסמך שצבא הכיבוש איבד במחנה, שהרי לא היה בכך צורך כי יש די והותר פלסטינים הדוברים וקוראים עברית. היום ברור, גם למי שעצם עיניו, כי ביקורה במחנה היה בשליחות שלום. היא ביקשה ליצור גשר של הידברות ותכננה להקים חדר מחשבים לילדי המחנה שסובלים מידו הקשה של הכובש הישראלי. דברים אלה הם אצלך חסרי חשיבות.


בעדותו של ראש מחלקת חוקרים בשב"כ, שהופיע תחת הכינוי "איתי", הודה כי הוא וחבריו ניסו לגייס את טלי כסוכנת, והיא סירבה. האם זה פרט שולי? האם לא ברור כי כל הצרות שנחתו עליה הם נקמה של השב"כ לנוכח סירוב זה? את נוהגת כסומא בארובה.


החלטתך לא מתירה מקום לספק, כי ההכרעה נפלה אצלך עוד טרם שמיעת הבקשה. החומרה המיוחדת שבהחלטתך, מתבטאת בכך שהרשעת אותה בהליך שהוא לא יותר מבית דין שדה.


סעיף 16 יירשם כאחד השיאים בתולדות ההתקרנפות של מערכת המשפט הישראלית.


"המבקשת הוכיחה כי נאמנותה אינה נתונה למדינת ישראל ובכך הפכה לגורם סיכון. הגדרתה ככזו ממחישה את הצורך בהמשך מעצרה".


עתה יצרת אישום חדש, שלא קיים בספר החוקים הישראלי: אי נאמנות למדינת ישראל. זהו אישום שנשמע לעתים קרובות בברלין של שנות ה-30, גברת ברלינר.


תרשי לי להודיע לך, כי אינני נאמן למדינת ישראל , וכמוני יש עוד לפחות כמה עשרות אלפים אם לא יותר, וכולנו עתה, אם רק ניפול לידייך, "גורמי סיכון" שיש לעצרם.


בכך הפכת את החלטתך לסוג של פולסא דנורא משפטי. בעוד הליצנים שעשו את טקס הפולסא דנורא בבית הקברות בראש פינה, לא מחזיקים בשררה שלטונית, לא כך אצלך. את ליצנית מאוד מסוכנת, שיש לה כוח ושררה לשלול את חירותם של אזרחים חפים מפשע.


טלי העירה לך בצדק כי החלטתך היתה ברורה מראש, אלא שבמקום להתמודד איתה, הוצאת אותה מהאולם. צעד פחדני. לצערי לא היה ביכולתי להיות נוכח בבוקר הקראת החלטתך, אבל אילו הייתי שם היית שומעת את זעקתי: אינך שופטת, אלא פושטת רגל שיפוטית.


שוחרי זכויות האדם, זו תקוותי, ימצאו את הדרך החוקית להיפרע ממך, בין בישראל בין בחו"ל.


בבוז הראוי


גדעון ספירו


העתקים: הנשיא ברק; היועץ מזוז.

תגובות
נושאים: מאמרים

38 תגובות

 1. צחי הגיב:

  לגדעון ספירו
  מבחינת החמאס , נסיגה תחת אש של כוחות צהל והמתנחלים היא בראש וראשונה השפלה של מדינת ישראל ולא רצון לנקום במתנחלים על כל מה שעוללו לפלשתינאים כפי שאתה טוען . מבחינת אירגון החמאס מדינת ישראל כולה , על כל הקצוות הפוליטיים שלה , היא האויב שיש להאבק בו עד לניצחון .

 2. קורא פאסיבי (עד עכשיו) הגיב:

  מר ספירו
  אתה אפילו לא מנסה להסתיר את השנאה כלפי אלו שלא חושבים כמוך או פועלים על פי משנתך.
  אתה מזכיר את נוער הגבעות ומשלחיהם הרבה יותר ממה שאתה חושב.
  גם הם וגם אתה (וגם החמאס או כל אירגון דומה) מונעים על ידי השנאה.
  בניגוד אליך, לעומת זאת, אירגוני הטרור שלהם (ושלנו) לא מתחבאים מאחורי גיבובים של מנטרות ליברליות. לפחות הם כנים בשנאתם.

 3. ש.א.. הגיב:

  המכתב לשופטת מעולה!

 4. ענת ו. הגיב:

  גם אני בדעתך מר ספירו, שאין להסכים עם דרכי פעולה של שנאה ונקם המתורגמים לפולחן מוות. אולם האמירה שלך כי "עובדה" שהשנאה שלך למתנחלים לא מתורגמת למעשים ברברים (או במלים אחרות:מתורגמת לנאורות) היא ניסיון מגוחך לומר או להראות שאתה מסוגל לחוש את שחשים הפלסטינים על בשרם, או את מה שחשו אותם יהודים בסוף מלחמת העולם השניה.

  היה פעם בצבא אלוף בשם יורם יאיר, ולא חשובה כרגע דעתי על הצבא של המדינה, שבתו נהרגה בתאונת מסוק. הוא אמר אז בראיון, כי עתה עליו לבקש סליחה מכל אותם הורים שכולים שנהג לבקר בביתם ואמר להם: "אני מבין לליבכם וחש את כאבכם".

 5. גדעון ספירו הגיב:

  לקורא הפאסיבי,
  ברוך הבא לממלכת התגובות. טוב שיצאת מפאסיביותך.
  בעבר כתבתי מספר רשימות על נושא השנאה, ולא אחזור עליהן. למען אלה שלא קראו מספר עיקרים מעמדתי.
  אתה טועה כאשר אתה מייחס לי שנאה כלפי אלה החושבים אחרת ממני. יש הרבה מאד אנשים החושבים אחרת ממני, ולא זו בלבד שאינני שונא אותם, את חלקם אני ממש אוהב.
  לדידי יש חיים למושג "שנאה בריאה" או "שנאה תבונית" וזו שמורה לסוג מאד קונקרטי של אנשים. אני שונא גזענים, פשיסטים, ניאו נאצים, אנטישמים ולעתים גם פונדמנטליסטים דתיים שמשלבים לתוך קנאותם השקפות עולם גזעניות. (למשל, אני לא שונא את נטורי קרתא, אבל כן את "מנהיגות יהודית"). עיניך הרואות שמדובר בשנאה פוליטית, שהיא מובדלת משנאות אחרות על רקעים של יחסים אישיים עכורים, רמאות, מרמה וכו’.
  במלים אחרות, השנאה שלי מאד ממוקדת, מאד בהירה וניתנת להסבר הגיוני. השנאה שלי שוכנת בדו קיום בשלום עם השקפותיי הליברליות סוציאליסטיות, ועל כן תמצא אותי מגן על זכויות אדם בסיסיות של מושאי שנאתי (למשל, התנגדותי למעצר מינהלי של פשיסטים וגזענים).
  שנאתי מתוחמת היטב. היא אינה מקנה לי את הזכות לרצוח או להרוג את הזולת, אלא להתנגד לו ולפעול נגדו בדרכים פוליטיות שהמשטר הדמוקרטי מותיר לי.
  דרך אגב? אתה לא שונא נאצים?

 6. י.פ. הגיב:

  אכן המכתב לשופטת, כמו יתר מכתבך לשופטים, מעולה.
  רק כדאי שתסיק מכך מסקנות לגבי השקפתך הסוציאל-ליברלית שאינה מבחינה בין דמוקרטיה לדמוקרטיה פורמלית.
  הקצף נראה על פני המים אבל החשוב הוא לאבחן את זרמי המעמקים.

 7. דג אילם הגיב:

  לגדעון

  יש תמיד לזכור שזה לא מאבק במתנחלים אלא מאבק נגד מעשיהם והאידיאולוגיה שלהם. יכול להיות ש-99% מהמתנחלים בהווה, היו בסיטואציה אחרת מתנהגים שונה לגמרי.

  בניסוי דמיוני של חוקר כל יכול, תאר לך שכל המתנחלים היו מועברים כאיש אחד לדנמרק למשל. אתה יכול לתאר לך משהו מהזוועות שהם מעורבים בהן כיום, היה מתרחש בדנמרק? אני מניח שתסכים איתי שלא.

  לכן יש להפריד בין המתנחלים כבני אדם, לבין מעשיהם והאידיאולוגיה שלהם. נגד זה אני יוצא, לא נגד המתנחלים כבני אדם. כבני אדם בסיטואציה אחרת הם יכולים להיות כשאר בני האדם, לא טובים מדי ולא רעים מדי. אנושיים.

 8. לדג הגיב:

  זה מחזיר אותי לשאלה מי הכניס אותם לסיטואציה הזו, וקורא לעצמו היום "דמוקרטיה" ?
  לגבי המכתב לברלינר, יצא נחמד עם הברלין וכל זה, אפשר היה להוסיף גם איזה משחק מילים על הדבורה. יש לשאול מדוע אהרון ברק מעביר את התיק של פחימה לכל מיני יצורים שהוא יודע את דעתם? רובינשטיין, ברלינר…האם הכל פה תפור מראש? אהרון ברק שידו אחת מנחה את הועד נגד עינויים כיצד ומתי לעתור, ואת ידו השניה הוא רוחץ מן הדם של פחימה…האם זה הפרצוף של כולנו במקרה ?

 9. Uri Weiss הגיב:

  I am also not loyal to the state of israel, but to the humanist values.

 10. גדעון ספירו הגיב:

  לדג אילם,
  ברגע שהמתנחלים יפסיקו להיות מתנחלים, כלומר יפסיקו להיות גזענים, שודדים, אלימים, באחת, ברגע שיפסיקו להיות מילציה חמושה ורצחנית, אפסיק לשנוא אותם.
  כבר ציינתי בתגובה קודמת, ששנאתי אליהם היא פוליטית. יתכן שרבים מהמתנחלים לא מכים את נשותיהם וילדיהם, כמה מהם אוהבים פרקי חזנות ואחרים אפילו חוטאים בשמיעת מוסיקה קלאסית. זה לא משנה עבורי. אתה בוודאי יודע שמבין גדולי הרוצחים בצבא הגרמני היו כאלה ששבו הביתה ממלאכתם, נשקו לנשותיהם, שיחקו עם ילדיהם, ושמו להרגעה מוסיקה קלאסית.
  הזכרת את דנמרק. אכן היו זמנים, אבל גם דנמרק זה כבר לא מה שהיה. יש שם היום מפלגה גזענית הולכת ומתחזקת. אני בהחלט יכול לתאר לעצמי מתנחלים יהודים מהשטחים הכבושים חיים בדנמרק ומצטרפים לתנועות פשיסטיות שמסיתות נגד אסיאתים ומוסלמים ודורשות להחזיר לארצות מוצאם את המוסלמים שכבר נמצאים בדנמרק.

 11. לאריאל הגיב:

  לאריאל המתנחל

  כמה היתממות. באמת? מעולם לא יזמת עימות עם ערביי הסביבה? מה אתה אומר? ושל מי הגבעה שישבת בה? וכמה קמ"ר הצבא תפס בכדי שתוכל לשבת על אותה גבעה? ושל מי אותו שטח שהצבא תפס רק בשבילך? אתה כל כך עיוור לבני אדם מהם גזלת את האדמה, שזה מייאש. אני מאחל לך שבתך תתאהב בפלסטיני ותתחתן איתו באושר – אולי אז תתעורר.

 12. הגרמני הגיב:

  לספירו ודג אילם,
  ואני סבור שלא ניתן לעשות הכללה לכל אוכלוסיית המתנחלים.
  אני בהחלט סבור שבתוכם קבוצות שונות בעלות אידיאולוגיות שונות ומניעים שונים להתישב בשטחים הכבושים. כאשר השמאל מבצע הכללה לקבוצה זו, הוא דואג לכך שמלכתחילה לא ישמע קולו, בין אלו מבינהם(מתנחלים), שאולי סולד מהתנהגות הגרעין הקשה. רובם של אלו, אני מניח, נשארים שקטים ופאסיביים.
  מלחמתנו היא לאפשר לכל אלו לחזור אל תחומי שטחי מדינת ישראל ללא קושי, דהיינו, עידודם, ואפילו דרך תמריצים כספיים.
  אם הייתי מנסה לדמות את אוכלוסיית המתנחלים, בוא נגיד, לאוהדי קבוצת כדורגל, הרי שביניהם יש את אוהדי הגרעין הקשה, ואף האלים. אחרים אוהדים את קבוצתם, נוכחים במשחקיה, בעלי מנוי ,אפילו, אך נרתעים מאלימות מילולית ופיזית בכל צורה. אהבתם היא לכדורגל ולקבוצתם, אך היא אינה אהבה אבסולוטית, אשר באה על חשבון, לדוגמא, משפחתם.

 13. אריאל הגיב:

  שלום!

  אני מתנחל "קיצוני"
  גרתי על גבעה די מבודדת כמה שנים
  כשחטפתי אבנים עצרתי והחזרתי אבנים
  השתתפתי ואף נעצרתי בהפגנות נגד הסכם אוסלו
  מבחינת התנהגותית אני רואה את עצמי בהחלט מתנחל טיפוסי.

  לידיעתך!
  מעולם לא יזמתי עימות עם ערביי הסביבה.
  עזרתי להם כשנתקעו בדרך והם עזרו לי (שניהם קרו פעמים רבות)
  פעמים אחדות אף לקחתי טרמפיסטים ערבים שהכרתי.
  אני מאוד משתדל שלא לקלל בכלל (אף אדם), מילים שהעלת על הכתב ופירסמת אני איני על שפתי.
  מובן מאליו שלא רצחתי לא עקרתי עצים ולא החרבתי בתים

  כל שכתבתי כאן הוא אמת ממש
  חבל שאתה מנסה להשלים עם שכנינו דרך הכפשת חלק מאיתנו.

  אודה לתגובתך

 14. ערן הגיב:

  לגרמני שמופיע מעלי,
  האנולוגיה שלך מאוד בעייתית,
  אמת, אין שום רע בלאהוד קבוצת כדורגל, הבעיה מתחילה רק כשמבטאים זאת באלימות.
  אך בהבדל מכך, עצם אהדת הקבוצה של המתנחלים גורמת לי לשנוא אותם כי במקרה זה האהדה היא להגזילת אדמות, חופש, איכות חיים ואת החיים עצמם מאוכולסיה אחרת המובחנת על בסיס גזעני. גזענות היא עילה מצוינת לשינאה. אני שונא גזענות וכאלו שחושבים בצורה גזענית, ואפילו שונא בגאוה.
  כשהם מבטאים את גזענותם במעשים אלימים שנאתי עוברת למדינה שמאפשרת ולעתים קרובות גם מעודדת זאת, אך אותם אני שונא גם מעצם דעותיהם.
  חשוב לשים לב ששנאה שמבוססת על מעשים ודעות של השנוא היא נורמלית לגיטמית ולא סותרת שום הגיון ליברלי, להפך, הזכות לשנוא. (הביטויים שלה זה כבר סיפור אחר)

 15. שונא את ספירו והגדה השמאלית הגיב:

  המונופול שלכם באמצעי התקשורת הולך ומתכרסם.
  ככל שהמונופול הזה נשחק, למרות מלחמת המאסף המלוכלכת שמנהלים המו"לים וברוני התקשורת – כך נשחקת השפעתו של סם ההרדמה שאתם מפעילים על הציבור הישראלי.

  ואז יגיע היום והמונופול יישחק במידה כזאת ששוב הוא לא יהווה חסם לרגשות השנאה הטבעיים של העם כלפיכם, החותרים תחתיו.

  ואז זאת תהיה שאלה אקדמית מעניינת האם העם ייסתפק רק בנקמה קונסטרוקטיבית (סגירת הגדה השמאלית ומעצר כותביה, לדוגמא), או בנקמה הרסנית.

 16. למקס הנוקם המאיים הגיב:

  מעניין, גם אני אשמח קצת להיפרע בספירו ובגדה השמאלית אבל משמאל דוקא. תודיע על הפעולה המתוכננת כך שנוכל להצטרף. מכל מקום, על איזה ברונים ומו"לים אתה מדבר ? נמרודי ומוזס ימנים מוצהרים ושוקן הוא יונה אבל ימני מבחינה כלכלית וחברתית, וגם ציוני המנהל עיתון על טהרת היהודים והאשכנזים העשירים מצפון תל אביב. האם ערוץ 2 הוא לדעתך המונופול השמאלני ? מי שם שמאלני? בקיצור, אם צריך לסגור את הגדה ולעצור את ספירו הרי זה משום הניסיון שלהם להתאים את עצמם למרכז ולאנשים כמוך. ולא ההיפך. על מה תעצרו אותם בדיוק ? אשמח לדעת. אולי זה ישפר את דעתי על האתר.

 17. גדעון ספירו הגיב:

  לגרמני,
  ההשוואה שאתה עורך בין המתנחלים לאוהדי קבוצת כדורגל אינה תופשת. אפילו בקרב אוהדי בית"ר ירושלים, הידועים בקריאותיהם הגזעניות "מוות לערבים" וקריאות מעליבות בנוסח "מוחמד (הנביא) בן זונה", כל אימת שהקבוצה משחקת מול קבוצה ערבית, תוכל למצוא כאלה שדעתם לא נוחה מכך.לא תוכל לטעון בהכללה כי הגזענות טבועה בכל מי שאוהד את בית"ר ירושלים.

  לא כך באשר למתנחלים. אמנם יש מתנחלים יותר אלימים וקיצוניים מאחרים, אולם כל המתנחלים, מעצם הסכמתם לחיות בשטחים הכבושים הנתונים לממשל אפרטהייד בחסות צבא הכיבוש, שותפים לדבר עבירה של גזענות ופשע מלחמה.
  אני מוכן להתפשר איתך על מינון השנאה. יותר שנאה למתנחלים היותר אלימים ומעט פחות לאלה שלא משתתפים מדי יום בפוגרומים בפלסטינים.
  כל זה לא מפריע לי להיאבק על פינויים והחזרתם לתחומי מדינת ישראל.

 18. גיא הגיב:

  מסכים עם הכתבה, ביחוד בחלק של טלי פחימה. עוד ביזיון של ארגון הטרור השב"כ.
  ולבחור הפאשיסט שמקווה שיעצרו את כתבי הגדה או אף גורע מזה, אני רוצה להגיד לך שאתה וכמותך הם המסוכנים ביותר. אנשים שחושבים שאסור להעביר ביקורת על מדינה שמבצעת פשעי מלחמה רבים, על ממשלה מושחתת, על חברה גזענית-אלימה. תמשיך לצעוק "מוות לערבים", הולם אותך.

 19. שלו הגיב:

  ישר כח מר ספירו-כל שכתבתה,ועשיתה למען פחימה נותנים לי את התחושה שאולי,אולי, יש עוד תקווה למדינה הרעה הזאת.

 20. הגרמני הגיב:

  לספירו וערן,
  בוודאי שעצם הידיעה הופכת אותך לשותף לעבירה, גם אם בפועל אינך שותף אקטיבי לפשעים המבוצעים יום יום מתחת לאפך.
  ולמה אני מתכוון?
  שנים רבות התיישבו מתנחלים בשטחים, לא מסיבות אידיאולוגיות, כי אם בין היתר: איכות חיים, עלויות וכדומה. הם "נשלחו" לשם על ידי ממשלות, שכמו שלושת הקופים, עצמו עיניים, אף ופה. כאילו לא ידעו שיום יבוא, והפלשתינים יתעוררו להכרה בזכויותיהם. תחילת שנות התשעים עם התרסקות הגוש הקומוניסטי, ועצמאות מדינות חב"מ, יגוסלביה, צכוסלובקיה לא פתחו את עיניהן של ממשלות ישראל להבין, ואת המחיר משלמים כולנו. בראש ובראשונה אבל הפלשתינים הנגזלים והכבושים!
  אני רואה את תפקידי כשמאל פרגמטי לתת לכל אותם מתנחלים לא מאידיאולוגיה את האלטרנטיבה. אנו חייבים להפנות את מאמצינו לדיפרנציאליות של גושי המתנחלים. לערער את כוחם, להוכיח שתכלס מספרם קטן בהרבה משהם דרך הרבה רעש וצלצולים מביימים.
  ברגע שנצליח לסכסך ביניהם תהיה קלה דרכנו לפצלם.
  לפיכך אינני מוכן לשנוא את כולם. אני מעוניין למקד את מאבקי בהם, ואת מי שמחליט לחזור לגבולות 67, אקבל בברכה ובזרועות מושטות.

 21. יוני צור הגיב:

  הייתי רוצה לדעת אדון ספירו , האם שנאתך למתנחלים כוללת את כולם. הווה אומר גם אלו שגרים ברמת-הגולן ושכונת גילה בי-ם. או שהיא שמורה לבעלי כיפות שפזורים על פני יש"ע???

 22. גדעון ספירו הגיב:

  לאריאל המתנחל,
  קיבלת תשובה ממגיב אחר שמשקפת גם את עמדתי, ועל כן אני פטור מלהוסיף.

  ליוני צור,
  אם אתה מתעקש על היררכיה של שנאה בכל הקשור למתנחלים, אזיי רבני ההתנחלויות הם בצמרת. אבל לא רק כיפות סרוגות. אליקים העצני, חילוני גמור, נימנה עם מנהיגי המתנחלים וחסרונה של כיפה סרוגה על ראשו לא מפחיתה משנאתי.
  דין מתנחלי הגולן כדין הגדה. אשר לשכונות הליוויון שנבנו לאחר 1967 וסופחו לירושלים, אתה צודק ב-100 אחוזים.יש להחזירן לבעליהן במסגרת עמדתי שיש לסגת לגבולות ה-4 ביוני 1967.(אלא אם כן ממשלת פלסטין תוותר עליהן במסגרת חילופי שטחים בהסכם שלום).

 23. אסף הגיב:

  גדעון,
  השנאה אותה אתה חש כלפי המתנחלים גורמת לך להבין פגיעה בהם. אתה יכול להבין זאת כמו שאתה מבין את היהודים בתום מלחמת העולם השנייה.
  כל הכבוד להבנה. אבל….
  לשיטתך כל שנאה המובילה לפעולות טרור אמורה להיות מובנת. אז מה עם הבנה קלה למתנחלים. הם נשלחו ועודדו על ידי כל ממשלות ישראל. קואלציות המאחדות כ-80% – נתון לא מדוייק אבל מדובר על תומכי כל מפלגות הכנסת, למעט מפלגות הנמצאות שמאלה ממרץ – מאזרחי ישראל.
  ובניהם, כנראה, אפשר למצוא גם כאלה שאינם מפלצות. כאלה שרצו לעזוב ולא יכלו. מחירי הדירות ירדו ולאן ילכו?
  שנאתך לבני עמך ראויה לבוז בעייני, אך יותר מכל מסוכנת. הבנתך, בכסות של מילים גבוהות, בהחלט עלולה להכשיר הבנה לגרועים שבמתנחלים. הרי בוצעו מעשי טרור רבים מצד ערבים כלפי יהודים עוד הרבה לפני קום המדינה ובטח שלפני הקמת ההתנחלויות ב-67. אז נולדה שנאה יהודית שגרמה למעשי נקם, כיבוש, מחסומים והתעללות באוכלוסיה. הרי הכל ברור ומובן.
  לשיטתך, אם הכתבה שלך גרמה לי לשנוא אותך, ולצערי ‘שנאה ונקם הן תכונות אנושיות שאינני יודע אם ניתנות לעקירה’, מבון יהיה אם מחר אפתח באש על בניין מעריב. אתה כותב יש שם כתבים. בשם השנאה וההבנה כבר אמצא את הקשר.
  וזה בלי להכנס לויכוח על ההבדל בין נאצים, חמאס וטרור פולדמנטליסטי איסלמי (כולם מצד אחד) מול קיצוני הימין.
  לסיכום, שנאה זה רגש רע. נראה כי אתה מקיף עצמך בו. רגשות שליליים לא נותנים לטוב לבוא. ולא, אני לא מאחל ולא מייחל לטובתך.

 24. לעידו הגיב:

  כדי שלא באמת תתרגז, הנה פירוש רש"י.
  ממשלת ישראל והממסד הנצחי שלה החליטו להיכנס במתנחלים עכשיו, בכל מחיר. גדעון ספירו, כדרכו בקודש, מקיים את המצוות השלטון המרכזי הישראלי, תוך השמעת קולות כביכול ביקורתיים.
  המתנחלים התחילו עם ההשוואות של המדינה (בפינוי שלהם) לנאצים, כאשר שמו טלאים ומספרים על היד. התגובה הציונית ההולמת היא להפוך להם את זה בפרצוף. שני הצדדים דבילים, אל תתרגש יותר מידי, התסריט כתוב מראש.
  באשר להשוואה עצמה שאתה מתרעם עליה. המתנחלים, כחלק מוביל במיליטריזציה של ישראל נוטלים חלק מסויים, אפילו קצת בולט, במעשים מספיק נלוזים שאין צורך באמת להשוותם לנאצים או לאחרים. הם עומדים בפני עצמם. פרעות בערבים, גזל אדמות, וגם ניסויים בבני אדם, אם יש צורך לדעתם, והכל למען "גאולת ציון" שהיא לפי פרשנותם היום שבו הם יהיו איזה שכבת כוהנים מיוחסת שתמצוץ את לשד העם, והערבים ומי לא.
  בקיצור, די מגעילים גם בלי השוואות, אך גם מדינת ישראל, המנוהלת על ידי ממסד ציוני, אשכנזי, "מתון" שונא דת, ו"נאור" כמו ספירו, מבצע פשעים מרובים בתירוצים שונים.

 25. גדעון ספירו הגיב:

  לאסף,
  אתה קורא את דבריי באופן סלקטיבי,או שמא פשוט מתקשה בהבנת הנקרא, ולכן אתה מגיע למסקנה חסרת השחר לפיה "כל שנאה המובילה לפעולת טרור אמורה להיות מובנת".
  אם כן, הבה אחזור על מספר יסודות.
  השנאה שלי היא שנאה בריאה, בונה וחיובית משום שהיא ממוקדת כלפיי בני עוולה, גזענים, פשיסטים, נאצים ועוזריהם. היא פועל יוצא מהשקפת עולם שבבסיסה עקרונות כמו שוויון והזכות לחיים. לכן אדם כמוני לעולם לא ירשה לעצמו לקחת כלי ירייה ולרצוח את הזולת, גם אם אני שונא אותו פוליטית. דרכי תהיה מאבק בדרכים פוליטיות ששיטת הממשל הדמוקרטית מתירה לי.
  לעומת זאת שנאתם של גזענים ופשיסטים היא שלילית הרסנית ורצחנית משום שבבסיסה זכויות יתר של קבוצה דתית לאומית ושלילת זכויות אדם מקולקטיבים על בסיסי אתני, לאומי או דתי.
  לכן שנאתו של הגזען מובילה למעשי רצח כלפיי אנשים חפים שכל פשעם השתייכות לקבוצה "הלא נכונה"; כפי שהנאצים עשו ליהודים ולצוענים, או הקו קלוקס קלן לשחורים או התורכים לארמנים או מתנחלים לערבים, כפי שחזינו לאסוננו רק עתה ברצח שביצע הגזען החייל המתנחל עדן נתן-זאדה באוטובוס בשפרעם. הוא רצח בני אדם אך ורק משום שהם ערבים.

  אתה מעלה שאלה נכבדה באשר למתנחלים בעל כורחם, אלה שהממשלה פיתתה בהלוואות ומענקים לעבור לשטחים הכבושים. חלק מהם אימצו עם השנים את האידיאולוגיה הגזענית המונחת ביסוד זכויות היתר שלהם, ואני מניח שנותרו גם מספר אנשים שחשים מצוקה נוכח מגוריהם שם, והיו מוכנים לעזוב אתמול, אילו רק ניתן להם הסיוע המתאים. אליהם אני באמת לא חש את אותה שנאה כמן לגבי הקבוצה המובילה את האידיאולוגיה הגזענית.
  מכל מקום, על פי אמנות בינלאומיות, עצם ההתנחלות בשטחים הכבושים היא פשע מלחמה, ואין שום סיבה לחוש אמפטיה או סימפטיה למי שלוקחים חלק בפשעי מלחמה.
  לסיכום, השנאה כמוה כסרבנות, היא בעלת משמעות שלילית כאשר היא פועלת בשרות גזענות ורצחנות, והיא בעלת מסר חיובי כאשר היא מובילה למאבק ברשע, ביש"ע ולמען זכויות אדם ללא הבדל דת גזע מין ולאום.

 26. עידו דגן הגיב:

  למר ספירו היקר,

  כאשר כתבת כי הרצון לנקמה מצד הפלסטינים כנגד המתנחלים מזכיר לך את רצון הנקמה שפיעפע בקרב היהודים לאחר מלחמת העולם השניה כנגד הנאצים לשעבר עברת לדעתי את הגבול.

  כיצד אתה מעז להשוות בין מעשי המתנחלים לבין מעשי הנאצים ?

  הרי מעשי הנאצים הם כעין וכאפס לעומת מעשי המתנחלים.

  להשוות שליחת מיליוני יהודים לשאוף מעט ציקלון B, דחיסת משפחות יהודיות לתוך בונקר וריסוקו בחומר נפץ, עשיית ניסויים "רפואיים" בתינוקות בני יומם (בלי הרדמה), הכרחת אמאות לקחת החלטה מי יומת: בנם או ביתם ועוד כהנה וכהנה למעשים הבאמת ברבריים של המתנחלים הישראלים הינו דבר פסול מעיקרו.

  ברור שהרשע של המתנחלים הינו אבסולוטי ומזוקק וכל השוואה בינו לבין למעשי הנאצים הינו בבחינת הכחשת השואה (הפלסטינית, כמובן).

  אז מר ספירו היקר, אנא ממך, אל תפחית מחומרתם הבלתי נתפסת (ממש על פלנטה אחרת) של מעשי המתנחלים על ידי השוואה לארועים פעוטי ערך שנעשו במקומות כאוושוויץ, טרבלינקה ובבי-יאר.

 27. גדעון ספירו הגיב:

  לעידו דגן,
  לא השוויתי בין מעשי המתנחלים למעשי הנאצים, אלא כתבתי על הרצון לנקמה. בענין זה הקובע הוא התחושה הסוביקטיבית של הסובל. תחושת הסבל של הפלסטינים לאחר 38 שנות כיבוש אכזריות מולידה רגשות נקם לא פחות חזקות מאלו שהיו ליהודים לאחר מלחמת העולם השנייה. אין לך מונה גייגר למדוד רצון לנקם.

  אם אתה מדבר על השוואה, הרי שיש בהחלט מקום להשוות בין הגזענות של המתנחלים והכיבוש הישראלי לבין מה שהתפתח בגרמניה סמוך ולאחר עליית הנאצים לשלטון. אל תשכח שגרמניה לא התחילה עם אושוויץ. זה התחיל עם גזענות "רגילה" כמו הדרה מזכויות, גזילת רכוש, מעצרים המוניים, (תופעות יומיומיות המוכרות גם ממציאות הכיבוש הישראלי), הרבה לפני אושוויץ ולפני פרוץ מלחמת העולם. יש לא מעט קווי דימיון בין המעשים והעולם הרוחני של המתנחלים לבין אלו של הנאצים בשלבים הראשונים של התחזקותם ושלטונם. אני לא רוצה לחכות עד שיקימו מחנות השמדה בישראל. אז כבר לא אוכל להתקומם ולהתנגד.

 28. איריס הגיב:

  לגדעון ספירו,
  סחה על המכתב לשופטת ברלינר בענין טלי פחימה.

 29. מאיר הגיב:

  כמה פעמים נסביר לכם אחינו השמאלנים, שאין גישה גיזענית בהתיישבות שלנו כנגד הערבים, לא קבענו בשום אידיאולוגיה שאנחנו עליונים וטובים מהם, למה תשאל? כי אנחנו מאותו גזע, אם אתה לא יודע, הגזע השמי והם בני דודינו לפי התורה, הגישה שלנו היא דתית משיחית, אני מודה, לאומנית אולי ונתפסת פשיסטית, אבל בטח שלא גיזענית, יש אולי גיזענים שאני מכיר, שאני יכול לספור אותם על יד אחת והם בד"כ לא שונאים גם ערבים, הם שונאים באותה צורה, חילונים,שמאלנים,מיזרחים, אפריקאים, גויים, או מה שלא יהיה, כי הם פשוט נולדו ככה דפוקים, רוב האנשים הנורמלים, לא שונאים מישהוא בגלל מוצאו,אני יכול לערוב לך, שזה לא שנאה גיזעית, זו פשוט מאבק נגד עם על אדמה, הכל משחק אסטרטגי, מי יקח יותר אדמות ונראה לי דווקא שהערבים מבינים את המצב יותר ממך, אין בליבי שנאה לערבים מבחינה גיזעית להיפך, תראה את האימוץ של המתנחלים את הכיפות הערביות והשרוולים וכיסויי הראש, אם היינו שונאים אותם לא היינו מאמצים מלבושים אלה ואני אחתום בפרשה על משה שהתחתן עם האשה הכושית, אנחנו למדנו מרבותינו כבר מגיל קטן, על תוצאותיה של הגיזענות, מירים לקתה בצרעת כזכור לך והגזענות פסולה בתנ"ך ובעצם ההגדרה של יהודי כיהודי, מונעת שנאת חינם, גם לגר ולגוי עצמו, מקווה שתפרסמו את תגובתי ותסכילו יותר, בהבנתכם אותנו, בצורה אמיתית ולא יחצנית ממועצת יש"ע או התקשורת.

 30. גדעון ספירו הגיב:

  לאיריס,
  תודה.

  למאיר,
  דומה כי אינך מבחין כהלכה בין גזעי לגזענות.
  היות היהודים והערבים שייכים לגזע השמי אינו מפריע לקבוצות ויחידים משני העמים לגלות גזענות כלפי השני.
  כאשר המתנחלים בחברון כותבים על הקירות "ערבים למשרפות" או "מוות לערבים" הם חוטאים בפשע הגזענות. כאשר מתנחלים חיים בשטחים הכבושים בזכויות יתר לעומת שכניהם הפלסטינים, זו מציאות גזענית.
  ומצד שני כאשר שומעים מפי ערבים הצהרה כי "היהודים הם בוגדים מטבעם" זו גזענות.

 31. דניאל בנגע לתנ"צ שחם הגיב:

  בנגע לשוטר ההוא ולדבריו על המתנחבלים: עליו לפשוט את מדיו וללכת הביתה.
  לא מפני, שאינני מסכים אתו, בנגע אליהם. אני *כן* מסכים אתו. לחלוטין, לפחות בנקודה הזו. אבל שלא כמוני, כמוך או כראפר מוקי, מיסייה ניסו שחם הוא *שוטר לובש-מדים*. וכל עוד, הוא במדים – עליו להיות אובייקטיבי לחלוטין ולהסתיר, לחלוטין, את רגשותיו האישיים, באשר לקבוצתת אוכלוסיה, כזו או אחרת – תהא אשר תהא! קשה לו? נאה. יפשוט נא את מדיו וידבר כרצונו. אבל, *אי-אפשר*: גם להסתלבט, על חסינות-המדים ועל שכר עובד-מדינה – *וגם* לדבר חופשי ואיך שבא. או – או.

 32. דניאל בנגע לשופטת ברלינר הגיב:

  פרט אחד, קטן ומעניין, מן הראוי להדגיש – למען כל אותן "פמיניסטיות לתיאבון" – והוא: המדובר כאן בשופטת!! אשה!!! מה – הקול הנשי, הוא בעד שלום, לא?

  לפחות, כך *ניתן* היה לחשוב, לאחר קריאת אי-אלו מאמרים…

  אני תקווה, אם-כן, שהסקסיזם המובנה, של כותבות אלו ואחרות, יובס, כעת, באופן מוחלט וסופי.

 33. דניאל הגיב:

  אני מסכים בהחלט עם ענת ו. – אכן, "אל תדונו עד שתגיע למקומו". ואילו, "הקורא הפסיבי"… נו, חבל שהפכת אקטיבי, כי כבר *נשבר* מכל הטפות-המוסרנות, של כל אותם "מחפשי-גשר" ו"בואו ביחד", פעילי "צו-פיוס" וכיוצא-באלה – המרצים, כל העת, בדבר, "שלום בעם!" *אין* שלום – לא עם המרצחים הנאציים הכתומים, לא עם שרון ומופז, ולא עם משרתיהם ותומכיהם. אין ולא יכול להיות, נקודה.
  לגדעון: מה שכתבת, היפותטית-למחצה, על הכתומים בדנמרק הגזענית (שאגב: חוקקה, במרוצת השנים האחרונות, חוקי-הגירה גזעניים – ממש כישראל!), מתרחש, כבר כעת, בצרפת – עם יהודים, התומכים בהתלהבות בלה-פן… ואז "עולים" לישראל, ע"מ לתמוך *בה* בביבי. כי בצרפת, אכן *קיימת* אנטישמיות גואה = אנטי-ערביות. והמובילים אותה, הם קרוביהם (לעתים קרובות, קרובי-משפחה של-ממש), של הכתומים כאן – יהודים טובים, עם שביס וכיפה…

  ושאלה למערכת: מדוע, בכלל, פרסמתם כאן את התגובונת "שונא את ספירו והגדה השמאלית"? לאיזו מטרה? הפצת שנאה עצמית? הלקאה עצמית? לפעמים, פשוט, אינני מסוגל להבין אתכם. פשוט לא.

 34. מאיר הגיב:

  אני לתומי, חשבתי שגיזענות ביו עמים, נמדדת בהבדלים פיזיים בין העמים, כמו שלמדתי בהיסטוריה של המאה האחרונה באירופה, בתקופת מלחמת העולם ה-2 הנאצים ימח שמם, שלחו אנתרופולוגים לחקור, מבני גולגולת, צבע עינייים, עור וכדומה וביצעו השוואות מזויעות, בעמים שונים, שהתגלו כשקריות וחסרות כל בסיס מדעי, אני לא מרגיש ולא הרגשתי אי פעם, שאני עליון מבחינה גיזעית מעם כזה או אחר, אני מדגיש שזה דעתי האישית, אבל אני לא טיפוס יוצא דופן בין המתיישבים הימנים בדעותי, הסיבה היחידה לההתנחלות היא דתית ובחינוך שספגתי, לא חונכתי לגזענות חס וחלילה, אולי החטא של הימין הקיצוני זה בלאומנות יתר, שעברה מוטציה פשיסטית מעוות בעשור האחרון,בהשפעת הפוליטיקה, לא מזיזה לי דיעה של איזה ימני קיצוני, שיכריח אותי להיטפל לאיזה גיבעה עקרה, מספיק היו לי מחלוקות כאלה נגד קיצונים, שגלשו לפסים לא נעימים, אבל זה תיקון שעלינו לעשות בבית הפנימי שלנו והוא יגיע בעז"ה, אני אישית הולך לפי חוקי התורה והמוסר ההומני,"דינה דמלכותה דינה",כמובן שאתנגד בצורה פסיבית להתנתקות.
  בקשר לגיזענות ומקורתיה, ההיסטוריה מלמדת, שהיא נוצרה באירופה, למרבה הפלא,יהודי ערב לא סבלו מגיזענות, אז יכול להיות שכאשר כותבים, "היהודים הם בוגדים מטבעם", זה כמעין דמגוגיה ערבית זולה, שלא נובעת מגיזענות אלא מלאומנות, או שאולי חדרה אליהם השפעה גיזענית ופשיסטית מהמערב, היטלר היה גזען או טרוריסט, גזען, בן-לאדן טרוריסט או גזען, מוגדר כטרוריסט לאומני, לא גזען, מה ההבדל? אשמח שתאיר את הבנתי בנושא.

 35. גדעון ספירו הגיב:

  לדניאל,
  ברוך שובך. הערתך לגבי עובדי מדינה שלדעתך חייבים "להיות אוביקטיבים לחלוטין" ואם הם רוצים להביע עמדה אישית "יתפטרו או יפשטו את המדים", תואמת אמנם את העמדות הרשמיות של המימסד הפוליטי והמשפטי השולט, אולם היא בעייתית מנקודת מבט שמאלית וליברלית ששמה את הדגש על שמירת זכויות אדם.
  עובדי מדינה, שוטרים או חיילים המבצעים הוראות ופקודות הניתנות להם "באוביקטיביות וללא רגשות אישיים" מובילה בסופו של קו הרצף למי שמילאו את הפקודות בגרמניה הנאצית.
  הלקח שיש להפיק מכך, הוא, שחשוב מאד שעובד מדינה, שוטר או חייל יהיו בעלי תודעה דמוקרטית, מתנגדים לגזענות ואמונים על זכויות אדם, ולא רובוטים הממלאים כל פקודה.
  שוטר או חייל כזה, הם ערובה חשובה למניעת התבהמותה של חברה והדרדרותה לעריצות.
  אילו החיילים, השוטרים, השופטים ועובדי המדינה בישראל היו מונחים על ידי ערכים אלה, לא ניתן היה לממש את הכיבוש.

  למאיר,
  אתה מצמצם את הגזענות רק להיבט אחד, ושומט את היבטיה האחרים.
  להלן הגדרה מכלילה של גזענות כפי שמופיעה במרכז לטכנולגיה חינוכית, ואשר מקובלת עליי:
  "גזענות היא עמדה והתנהגות המפלה בין בני אדם על רקע צבעם, או על רקע השתיכותם האתנית, הלאומית או הדתית".
  מכאן תבין מדוע ישראל היא מדינה גזענית.

 36. עמרי הגיב:

  לגדעון ספירו

  רגשי השנאה שלך כלפי אנשים שפגעו בך או באנשים אחרים שאתה מזדהה עם סבלם מובנים וטבעיים. אבל זו אינה "שנאה בריאה", מכיון שאין דבר כזה. לא בכדי הציע אורוול לבסס את מדינת הבלהות שלו על רגש השנאה, מכיון שזהו השטני והאיום מבין הרגשות האנושיים. כמוך אני שונא את האידיאולוגיה והמעשים של המתנחלים, אבל זה לא אותו הדבר כמו לשנוא את המתנחלים כבני אדם, אף על פי שמשתמשים כאן באותו הפועל. לפי דעתי מרבית המתנחלים, כמו רוב בני האדם, הם אנשים טובים ביסודם, אלא שהם נקלעו, מסיבות שונות, למצב שמחזק את הצדדים הרעים שקיימים באישיותם, כמו באישיותם של רוב האנשים.

 37. דניאל הגיב:

  לגדעון: ברור ומוסכם על שנינו, ש*חובה* למנוע מצב, בו עובדי-מדינה הם "רובוטים", הממלאים כל פקודה. משום-כך, אני תומך גם בסרבנות מימין – ככל שאני מתחלחל מכל מה, שהיא מייצגת *בפועל* – משום שאין, בעיני, תועבה גדולה יותר, מאשר ססמתם של "השמאלנים הגדולים", *כביכול*, מן האבודה ומ"שלום עכשיו", המרבים להרצות בעד "החובה לציית לפקודותיה, של ממשלה נבחרת". גם הנאצים – ואין שום דרך להימלט מזה – היו "ממשלה נבחרת", ואם אינני טועה, כמה מחוקיהם אפילו התקבלו "בדרך דמוקרטית", *יענו*. ועל-כל-פנים, ברור לך, מקווני, שדעתי היא לחלוטין כדעתך בנקודה *זו*.
  כוונתי היתה שונה. כעובד-מדינה – וכלובש-מדים לא-כל-שכן – חלות עליו, וגם *צריכות* לחול עליו, מגבלות, אשר אינן חלות, על אזרח מן השורה. המדים נותנים לו פריבילגיות מסויימות, נכון? אז – דבר איננו ניתן בחינם… וחלק מן התשלום הוא, שאין הוא חפשי, להביע את דעותיו הפוליטיות האישיות, כמונו, האזרחים מן-השורה. הוא ממלא תפקיד מסויים, במסגרתו הוא מחויב *לכל אזרחית ואזרח, של מדינת ישראל*. בדיוק כפי, שזהו פגם חמור *מאד*, אם קצין-משטרה כלשהו, מתבטא נגד "הערבים". בתור קצין-המשטרה, תפקידו הוא להיות אמון, על ייצוג-ענייניהם של *כל* אזרחי המדינה *במידה שווה*; אסור לו להפלות, לגלות העדפות וכיו"ב. משום-כך, גם אסור להם, לפעול במסגרת מפלגה כלשהי, או אפילו להתפקד אליה. הם חייבים להיות אובייקטיביים *לחלוטין* ולבצע את תפקידם בלא שום משוא-פנים *שהוא*. דבר זה, כמובן, אסור לו שיעמוד בסתירה, לסירוב מצפוני, לבצע פקודה, כזו או אחרת. זה לחוד וזה לחוד ואין דין זה, כדין זה.

  ולעמרי: "רוב בני האדם, הם אנשים טובים ביסודם"…

  אתה כנראה צעיר מאד, אם אתה מסוגל, עדיין, להאמין בכך. כי לא זה המצב. יותר ההיפך מכך…

 38. גדעון ספירו הגיב:

  לדניאל,
  מאחר ואינני אוביקטיבי, גם יחסי להתבטאויות עובדי ציבור אינו אוביקטיבי. אם שוטר או חייל אומרים דברי תועבה גזעניים אני כמובן נגד, אם הם אומרים דברים העולים בקנה אחד עם זכויות אדם והשקפת עולם גמוקרטית, אני בעד. הכל תלוי בטיב המילוי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים