הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 באוגוסט, 2005 6 תגובות

החזון הנבואי של המתנחלים ותומכיהם
הוא אינו חזונם של נביא ישראל
הוא חזונם של מלכי ישראל
שרדפו את נביאי ישראל


מלכי ישראל בתקופת המקרא הפנו את מרבית משאבי הממלכה לעברה של ההתפשטות הטריטוריאלית גם במחיר הסתאבות מוסרית וערכית. בעוד היעדים המדיניים היו בראש מעינם של המלכים, הרי היעדים המוסריים והאנושיים היו בראש מעינם של הנביאים, שהרבו לצאת חוצץ נגד המלוכה ולהתריס נגדה. לא פעם המלוכה רדפה את הנבואה ולא בחלה ברצח נביאים או בכליאתם.

כיום התהפכו היוצרות. מחנה המתנחלים על רבניו מדברים בגאווה רבה בשמם של נביאי ישראל, אבל הם יוצקים לחזונם רק את שלל היעדים המונארכיים והטריטוריאליים שלא היה להם בכלל ביטוי בדברי הנביאים, אבל בהחלט היה להם ביטוי משמעותי במעשי המלכים. בימים שמתפרסם בישראל הדו"ח הקשה והמזעזע של הביטוח הלאומי על העוני, נדם לפתע לחלוטין קולם של המתנחלים ורבני הכיפות הסרוגות שמבקשים להתיימר לדבר בשמם של נביאי ישראל. לא שמענו את קולה הזועם של רבני הציונות הדתית בשנה שכ-5,000 משפחות בישראל נזרקו מבתיהם, כי לא יכלו לפרוע את חובות המשכנתא.


אם היינו זוכים לכך שנביאי ישראל היו עולים לפקוד אותנו מנבכי ההיסטוריה ומתייצבים לנוכח עוול גירוש משפחות מבתיהם, כי כשלו תחת עולה של המשכנתא, היינו בהחלט שומעים את קולם. היינו בהחלט רואים אותם עומדים מול החזית של כל בנק ומתריסים בקול "הוי מגיעי בית בבית שדה בשדה יקריבו עד אפס מקום". הם לא היו נותנים לנו דרשה משיחית, אלא היו מפנים את שומעיהם אל מקורות תורתנו המצווה אותנו לנהוג בחמלה רבה כלפי העני והאביון.


אם היינו זוכים לכך שנביאי ישראל היו עולים לפקוד אותנו מנבכי ההיסטוריה ביום פרסום דו"ח העוני, בוודאי היינו שומעים שוב את הקולות הצלולים – " … על שלושה פשעי ישראל ועל ארבעה לא אשיבנו על מכרם בכסף צדיק ואביון בעבור נעלים …" הם היו זועקים לעבר שר האוצר בממשלת ישראל ולעברה של אצולת הממון בישראל – "שמעו הדבר הזה פרות הבשן אשר בהר שומרון, העושקות דלים הרוצצות אביונים …". נביאי ישראל לא עלו אלינו מנבכי ההיסטוריה, ורבני ישראל המרבים לדבר בשמם כיום, לצערי אינם משמיעים את הקול הכן והערכי שעולה מספרי הנבואה, הם משמיעים את הכמיהות של המונרכיה המושחתת, שנביאי ישראל סלדו ממנה וראו בה נדבך זר בבניין שקרי. רבני ישראל כיום משמיעים את קולו של דוד המלך ששכרון המלחמה והכיבוש העלה אותו על שרטון של הסתאבות מוסרית (דוגמא פעוטה – מעשה בת שבע). רבני ישראל אינם משמיעים את הקול המתריס של נתן הנביא.


רבני ישראל אינם משכילים לראות "מהומות רבות בתוכה ועשוקים בקרבה" מול "האוצרים חמס ושוד בארמונותיהם". לצערי, רבים מרבני ישראל ובמיוחד רבני הכיפות הסרוגות אין להם חלק במאבק למען ישראל שוויונית. אין להם עניין בחילוץ החברה הישראלית ממציאות של קוטביות מעמדית, שהיא זרה לרוחה של תורת ישראל ולרוחם של נביאי ישראל. הם מקריבים את כל אוצרות הרוח הזכים שלנו על מזבח של כיבושים טריטוריאליים. הם אינם קשובים לזעקת ישעיהו בפרק נ"ח הסולד מגינוני טקס דתי כולל תפילה וצום אם אינם משלבים מאבק ל "… שלח רצוצים חופשיים … פרוס לרעב לחמך … ומבשרך לא תתעלם". מה שניתן ללמוד מפרק זה שאין ערך לגינוני הטקס של צום ותפילה אם אינם שלובים במאבק להשתתת חברה שוויונית שממגרת את המציאות של אגרוף רשע המתנכל לעניי ישראל ולמיעוט הלאומי שחי בתוכו.

תגובות
נושאים: עדכונים

6 תגובות

 1. עמי הגיב:

  צודק. עלינו לצאת חוצץ נגד התופעה הקשה של אבדן ערכים והדוניזם מנוון.

 2. אינשאללה לגרמני הגיב:

  נדמה דווקא ש"המשיחייים" אונסים אותנו עם הטקסט היהודי ומשתמשים בו כמניפולציה וסחטנות רגשית הנוגעת לזהות היהודית,לציונית ולציונות היהודית.

 3. גרמני הגיב:

  הכותב סתם מצטט מנביאי ישראל ואונס את הטקסט לרעיונותיו.

 4. אינשאללה הגיב:

  מאמר יפהפה-
  ההיה זה גם חזונם של ממשלות ישראל ושל המתנחלים שאיבד את הקשר עם הערכים היהודים הבסיסיים ביותר? כשליחי אל (שנשאר דומם )הפכו את המאבק על טריטוריה כסמל לדבקות וקדושה, דברו על אחדות והסתגרו בחיי כת שאינם מכבדים את השונה מהם, לא בחברה הישראלית ולא הפלשתינאית.
  ביהדות אין ,צומוד’ אבל היצמדותם לקרקע נראתה להם גאולה…השבר – שמדגיש את ההתנערות מעלה שאלות בדבר תקפות הציונות, הציונות הדתית…ומהי ישראל יהודית.

 5. shai הגיב:

  if REAL Judaism would exist in Israel ,israel would lead in all socail human aspects and the conflict with the palestinians would have been solved on a basic of humanity and compasion
  israel nowdays are ocupied by VIRUAL JEWS ,from the HAREDIM TO MITNAHALIM
  these groups posses the highest risk to our souls….to the soul of Israel
  their diabolic prespective threat our life…and the life of their own children they will bring a TOTAL catastrophe to us all
  the article is very good and highly precise.

 6. רעמסס הגיב:

  כל מילה בסלע.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים