הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוגוסט, 2005 4 תגובות

המתנחלים משתכרים יותר מהשכר הממוצע במשק, ופי-שתיים משכר המינימום. כך עולה ממחקר שנכתב על ידי הכלכלן איתי שורץ ממרכז אדוה ושפורסם באחרונה תחת הכותרת "מקום מגורים ורמת שכר בישראל". המחקר בדק את השכר הממוצע במשק לפי יישוב ולפי מין ושיעור מקבלי שכר המינימום לפי יישוב בשנת 2002. באותה שנה השכר ממוצע לשכיר היה 7,570 שקל ברוטו לחודש ושכר המינימום היה 3,267 שקל. השכר הממוצע במשק בחודש מארס האחרון היה 7,201 שקל ושכר המינימום לא עודכן בשנים האחרונות בעקבות החקיקה הממשלתית.

מהנתונים שפורסמו על ידי מרכז אדוה עולה כי המתנחלים השתכרו כ- 7,730 שקל לחודש, לעומת השכר הממוצע הארצי של 7,570 שקל ובהשוואה לשכר הממוצע בעיירות פיתוח של כ-6,360 שקל לחודש ושל כ- 5,240 שקל ביישובים הערביים. כך, תושבי ההתנחלויות השתכרו 102% מהממוצע הארצי, לעומת 84% בעיירות הפיתוח ורק 69% מהשכר הממוצע ביישובים הערביים. במספר יישובים מבוססים השכר היה גבוה אף יותר משכר המתנחלים והגיע עד כדי 130% מן השכר הממוצע.


דרך נוספת לעמוד על פערי השכר בין קבוצות היישובים השונות היא להשוות בין היישובים בעלי השכר הממוצע הנמוך ביותר והגבוה ביותר. בקרב היישובים הערביים, השכר היישובי הממוצע הנמוך ביותר היה כ-3,800 שקל, בכפר ג’סר א-זרקא, בשדרות השכר הממוצע היה 5,250 שקל ובקיסריה (שליד ג’סר א-זרקא) שכר ממוצע של הגברים היה יותר מ-21 אלף שקל לחודש והשכר הממוצע של הנשים היה כמעט 9,000 שקל.


סביון הוא היישוב בעל השכר הממוצע הגבוה ביותר בישראל: 18,500 שקל לשכיר. 20 היישובים בעלי השכר הממוצע הגבוה ביותר הם כולם יישובים יהודים, כולל התנחלות אחת (אלקנה). היישובים בעלי השכר הגבוה ביותר בישראל הם יישובי פרברים קטנים יחסית: סביון, רמת אפעל, קיסריה, עומר, להבים, כוכב יאיר ושוהם. לעומת זאת, 35 היישובים העניים ביותר בישראל  הם כולם יישובים ערביים – בהם ערים בינוניות כגון אום אל-פאחם וסחנין.


פערי השכר הם גדולים גם בין נשים לבין גברים. כבר צויין שביישוב עשיר במיוחד, קיסריה, ניכרים פערים אלה. אבל לא רק בקיסריה נרשם פער כה גבוה בין שכר הגברים לשכר הנשים. ביישוב העשיר ביותר בישראל: סביון, השכר של גברים היה כ-25,500 שקל לחודש לעומת שכר הנשים של כ- 10,500 שקל – פער של יותר מ-100%! השכר היישובי הממוצע הנמוך ביותר נרשם כאמור ג’סר א-זרקא. בכפר, השוכן ליד הכביש המהיר תל-אביב-חיפה, גברים השתכרו בממוצע 4,443 שקל לחודש, אבל ביישוב הערבי עילוט, שליד נצרת, השכר הממוצע של הנשים היה 2,462 שקל לחודש – הרבה מתחת לשכר המינימום. במונחים ארציים, השכר הממוצע לשכירה היה ב-2002 5,646 שקל לחודש, לעומת שכר ממוצע של 9,435 שקל לגברים.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. רון הגיב:

  אז מה אתם רוצים לטעון בזה אני לא מבין,
  האמירקאים 1500 דולר בממוצע הניו זילנדים 2000 מה הקשר?
  המתנחלים הם שכבה משכילה, שלפחות 60% מזרחיים, להוציא את האמיריקאים, הם העלית של היהודים המזרחים אם תרצו, גם את זה תרצו לקחת מהם, את התארים של החינוך והמדעים המדויקים שעמלנו עליהם שנים רבות, אתם ממשיכים בדרך אבותיכם המפ"אניקים, רק בדרך מחוכמת וערמומית לנסות לדכא את המזרחים בארץ, זה בתת מודע שלכם, אם תרצו או לא, תילחמו בזה או לא, תמיד המשיכה שלכם תהיה להפוך אותנו לחוטבי מים ועצים שלכם,
  ו- 7000 ש"ח זה לא שכר של מיליונרים, תנסו לגדל 5 ילדים ו 2 כלבים ו 5 חתולים שאחד מהם אנגורה ו- 3 עיזים ואז נראה אותכם.
  תפסיקו לחפש ולהסית בכל דרך ולהפוך אותנו למפלצות, כי אנחנו לא כאלה, אנחנו גם לא טיפשים, סלידה תרבותית מאיתנו מוטבעת בכם ללא קשר לכיבוש כזה או אחר, אתם שונאים את ה"סמרטוטים" שאנחנו לובשים, השירה ההמונית שלנו, המתמשכת גורמת לכם לצרידה באוזן ולרצון לדפוק לעצמכם את הראש בקיר, לפחות לכמה מכם, האופי הבלתי מתפשר שלנו גורם לכם לחשוב להתאבד, או לזרוק את כולנו לטיזינמי, הגלגל של ההיסטוריה הולך ומסתובב, המזרח נגד המערב, התרבות של המעגל מול התרבות של הקו הישר והאין סופי, שלא רואים לאן הוא מוביל, אולי לחור שחור ולאבדון סופני, במאבק הזה אתם לא תנצחו, לא משנה מה תיטענו, שאנחנו פרזיטים (כמנהג אבותיכם הממש סימפטים), למרות שידינו התנפחו מעבודת האדמה, שאנו גיזענים, למרות שצוונו בתורה לא להיות גזענים, ראה מקרה מירים המצורעת שהקב"ה הפך את גופה ללבן מחבורות, בגלל ש"גערה למשה, למה התחתנת עם אישה כושית", הצורה הצינית ביותר שהקב"ה העניש מישהוא בתנ"ך וזה נקודה למחשבה.
  עוד טענה שזנחנו את בעלי החיים שלנו, אני אישית החבאתי את החתול האהוב שלי מתחת לחולצה ולא נתתי לאף אחד לגעת בי, למרות שהצבא אסר עלינו, אפילו לקחת את בעלי החיים הקטנים שלנו, כמו חתולים, כלבים מחמד כמו פקניזים ופינצ’רים, לי אישית היה כלב פקניזי קרח שנלקח ממני, אני לא יודע איפה הוא, לקחו לנו פרות עיזים, איגואנות, תוכים,אותם לא נטשנו, פשוט אסרו עלינו להכניס אותם למלון ובטח תשאלו בציניות, אבל למה לא דאגתם להם לפני כן, אתם מפלצות פשיסטיות שגידלו את בעלי החיים החמודים שלכם, רק בשביל מזון לתאילנדים, או לספק רצונות אגואיסטים שלכם לחיבה מתקתקה, אפופת ורדים מהטבע?
  התשובה היא שלא חשבנו שצה"ל בעל הביוקרטיה המפגרת של קובייה הונגרית לא ירשה שניקח לפחות את בעלי החיים הקטנים שלנו, כל דבר דורש אישור מאיזה קב"ט מפגר, שכמובן לא נתן לנו שום אישורים, שמה החתולים שלנו יתקפו את הנהג וישרטו את המושבים העלובים של נהגי אגד.
  שנית המלונות הסנוביים שלכם, לא מרשים להכניס בעלי חיים, למרות שהסירחון האנושי שנובע מהם שגרוע מסירחון בעלי חיינו התמימים,
  שאותם חטפתם ומסרתם, אפילו זמן לא נתתם לחלקנו, אני מדגיש, להסתדר שנוכל לקחת את בעלי החיים שלנו, בקיצר תמשיכו ותמשיכו לייצר דה-לגיטימציה ולהפוך אותנו למפלצות מפגרות, לעדר אנושי של בבונים, בעלי החטאים הקדמוניים, של תאווה קנאה שחצנות, רברבנות, רגע נראה לי שאתם חוטאים בזה, לפחות כמונו אם לא יותר, אולי תבדקו את עצמכם יותר, אנחנו את חשבון הנפש עשינו ועוד עושים ואת המחיר היקר שילמנו, אבל אתם השמאל הליברלי כביכול הצדק זרח כאשר נולדתם, האור פרץ לעולם והעולם התעורר מחשכונו.
  אני אופתע בכלל אם התגובה שלי תופיע פה, אתם ידועים במערכת הצנזורה הצבאית שלכם, כמנהגכם בקודש, מקווה לחוסר צינזור.

 2. יגאל למר דוידי… הגיב:

  זוהי דמגוגיה מהסוג הזול ביותר, מתנחל מרוויח פעמים ממשכורת המינימום הממוצעת במשק….
  ופי כמה מרוויח תושב בסביון או מהרצליה פיתוח שרובם דווקא מגיעים מהצד השמאלי של המפה??

  אם היה פה נסיון דה לגיטימציה , הוא מתנהג כמו בומרנג, ומראה את עוצמת השנאה שיש בך למתנחלים.
  מי שעובד ומשתכר לי אין כל בעיה עם זה, מתנחל או אדם מסביון או הרצליה פיתוח.
  אם כבר יש טענות הם צריכות להיות מופנות לממשלה ולדרכה לטיפול בעוני.

 3. סיפור הגיב:

  מעשה בזקנה רוסיה בזמן המהפכה הקומוניסטית ששאלה "מה הם רוצים, הבולשביקים האלה?"
  "שלא יהיו יותר עשירים", ענו לה.
  "מעניין", היא אמרה, "סבא שלי רצה שלא יהיו יותר עניים".

 4. מתמטיקאי וסוציולוג הגיב:

  ההשוואה הנכונה שכדאי לעשות היא בין שכר המתנחלים לשכרם של אזרחים אחרים בעלי רמת השכלה דומה.
  כיוון שממוצע ההשכלה של המתנחלים גבוה בהרבה מהממוצע, קל להווכח שמתנחלי 67 מרויחים פחות ממתנחלי 48 בעלי השכלה זהה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים