הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בספטמבר, 2005 2 תגובות

השבוע יתקיימו במצרים הבחירות לנשיאות. תוצאות הבחירות לא יפתיעו איש והנשיא הנבחר יהיה חוסני מובארק המכהן מזה 24 שנים. על מנת להבין את עמדות הכוחות המתקדמים במצרים ואת פשר החלטתם להחרים את הבחירות, שוחחנו עם נשיא מערך כוחות השמאל, ריפעת סעיד.

ש. מדוע אתם קוראים להחרים את הבחירות לנשיאות?


ת. מזה כעשרים שנה אנו דורשים לתקן כמה מסעיפי החוקה. נלחמנו למען שינויים אלה ונתמיד במאבק זה. באוגוסט אשתקד הקמנו ברית של תשע מפלגות אופוזיציה, בה אני משמש כדוברה. במסגרת זו פירסמנו הודעה בה אנו שבים ודורשים לתקן ולשנות כמה מסעיפי החוקה – כולל הסעיף המגדיר את סמכויות הנשיא והמתיר להמשיך ולכהן בתפקיד ללא הגבלת זמן. כפי שידוע לכל, הנשיא החליט לשנות רק סעיף אחד בחוקה. מעתה, מספר מועמדים יכולים להתמודד על המשרה הרמה. אבל זהו רק השלב הראשון בשורה ארוכה של תיקונים ושינויים בחוקה שאנו דורשים. יחד עם זאת, התיקון נעשה כך שהוצבו מספר תנאים להצגת המועמדות, שגם כעת ובייחוד בבחירות הבאות, מרוקנים אותו מכל תוכן. עוד דרשנו שמערכת המשפט תפקח על מהלך הבחירות ואת הזכות לפרסם את כל המועמדים, על בסיס שווה, בכל כלי התקשורת. דבר לא נעשה כדי לממש דרישות אלה. ולכן, החלטנו להחרים את הבחירות. אנו לא רוצים להשתתף כניצבים בקומדיה זו – שתהיה לטרגדיה. ככל שהזמן חולף, רבים סבורים שעמדתנו היא הנכונה.


ש. במלים אחרות, אתם סבורים שדבר לא השתנה?


ת. אני לא סבור ש"דבר לא השתנה", כי בשנה האחרונה קמה אופוזיציה חזקה יותר והשיח הפוליטי הוא ער יותר. האופוזיציה אילצה את המשטר לשנות את דרכי התנהלותו.


ש. למרות שהוקמה ברית של כוחות האופוזיציה, חלק מכוחות אלה משתתפים בבחירות. האם הדבר לא מסכן את אחדותה של הברית?


ת. החזית האופוזיציונית לא נקרעה. נשיא מפלגת "אל-וופד" קיים עמנו שיחות ממשוכות בימים האחרונים. כאשר הוא הודיע על הצגת מועמדותו, הוא קיים התייעצויות עמנו. למפלגת "אל-וופד" הזכות להשתתף בבחירות ולנו החובה להחרימן. אנו סבורים שיש להמשיך בהפגנות ברחובות. המפגשים הנערכים עם ראשי המפלגות האחרות מטרתם להכין את הפעילות המשותפת לאחר הבחירות. במלים אחרות: יש לחזק את ברית האופוזיציה ולהמשיך במערכה למען החירות והדמוקרטיה האמיתית. אנו מתכוונים להשתתף בבחירות לפרלמנט שיתקיימו בנובמבר, כי הן יתקיימו תחת פיקוח של מערכת המשפט. בבחירות לפרלמנט ההתמודדות תהיה בין המועמדים השונים. בבחירות לנשיאות המועמדים צריכים להתמודד עם פרעה!


ש. מדוע אתה טוען שהבחירות לנשיאות אינן נקיות?


ת. יש התערבות בלתי נסבלת של מנגנוני המדינה למען הנשיא המכהן, זאת מהשרים וראשי כוחות הביטחון ועד לאחרון המנהלים. הם דורשים למשל, להציג את תמונות הנשיא בחנויות או במכוניות. אנו מכירים היטב איך ניתן להפעיל את כוחות הביטחון למען בחירת הנשיא. יש להם ניסיון רב במלאכה ואנו עוקבים מזה שנים אחר פעילות משונה זו. היעדר כל פיקוח של השופטים על הנעשה במערכת הבחירות הוא גם מסימני הזמן. וכרגיל: כל פקידי הממשלה והרשויות יהיו תחת לחץ של המנהלים להצביע "למועמד הנכון" ולפעול למענו.


ש. האם ארה"ב לא מסייעת לדמוקרטיזציה של המשטר המצרי?


ת. הממשל האמריקאי שב ומכריז שהוא רוצה לקדם את הדמוקרטיה במצרים. למעשה מדובר על הפעלת אמצעי לחץ כלפי מובראק. כאשר מזכירת המדינה קונדוליסה רייס ביקרה במצרים, מובראק הבטיח שלושה דברים: לשגר שגריר לעיראק (שנרצח בצורה אכזרית), לחתום על הסכם לאספקת גז לישראל ולהיפגש עם שרון בספטמבר. לאחר קבלת הבטחות אלה, הודיעה רייס ש"אין צורך במשקיפים בינלאומיים שיעקבו אחר הבחירות במצרים". כאשר מובראק החל להפעיל לחץ על ישראל בעקבות הנסיגה מעזה, זאת למורת רוחה של מחלקת המדינה, שוב דיברה רייס על הצורך בהצבת משקיפים בינלאומיים בעת הבחירות. אין לאמריקאים כל עניין בעתידה של מצרים או בעתידם של האזרחים המצרים. כל עניינם הוא להפעיל לחץ על המשטר כדי לזכות בוויתורים מסויימים. לא סמכנו מעולם על האמריקאים וגם עתה אנו לא סומכים עליהם – חרף כל דיבורים הרמים על דמוקרטיה.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. עאדל הגיב:

    אני חושב שהבחירות האלה הם צחוק מהעבודה כמו שאומרים . קודם כל הם לא היו דמוקרטיה בכלל וגם חצי מהמועמדים היו מהאנשים של מובראק. זה בכלל הצגה לאמריקה בשביל לקבל כסף מהקפיטליסטים. אני חושב שאנחנו צריכים בישראל להתאחד וליצור קשר עם השמאל במצרים כדי ללכת בדרך אחת לשלום והבטיח יציבות וקידמה במזרח התיכון.

  2. אחמד פילגר / ומה עם כפייה הגיב:

    טוב עשיתם שפרסמתם ראיון עם אחד ממנהיגי השמאל במצרים. אבל מה עם "כפייה", תנועת המחאה הדמוקרטית הצוברת כוח בחודשים האחרונים? לאדון סעידי הנכבד אין ולו מילה אחת להגיד על "כפייה"? הייתי מציע למערכת "הגדה השמאלית" לתרגם את המנשרים ואת הידיעות הקשורים ב"כפייה". תודה!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים