הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בספטמבר, 2005 5 תגובות

אכן, הסערה עברה מהר והרי מנהיגי המפלגות הראקציוניות והמפלגות הימניות התאמצו מאוד בעזרת רבנים המקבלים משכורות גבוהות מטעם הממשלה, לארגן סערה גדולה ביותר על מנת למנוע בכל מחיר החזרת עזה (הנקרא אצלם "גוש קטיף") לבעליו החוקיים. לאזרחי ישראל כמו לתושבים הפלסטינים של עזה הכל היה הפקר: אלימות; חסימת כבישים; סכנה בשל שפיכת שמן על הכבישים. הכל הכל היה מותר. המשטרה קיבלה פקודה להשאר נייטרלית. כך שהיה מותר להרוס הכל. הרי לא מדובר בערבים, אפילו לא מדובר בשוחרי שלום יהודים שיחד עם הפלסטינים מפגינים באומץ נגד הקמת החומה המופקרת. כך גויסו תלמידי הסמינריונים הדתיים, תלמידי ותלמידות בתי ספר דתיים, אפילו גני ילדים. וכמובן תושבי גוש אמונים, אנשי ההתנחלויות, ובריוני הגבעות שבפיקוח חיילים, מתנפלים על יישובים פלסטינים, הורסים בתים, עוקרים עצי זית וכשכל זה לא עזר, פנו בבתי הכנסת לעזרת הקדוש ברוך הוא, שהוא ימנע את פינוי "גוש קטיף". ולא מנע. אכזבה, אולם עובדה היא.

נשיא ארה"ב ג’ורג’ בוש, שבאחרונה השפעתו בארצות ערב בירידה (בעיראק כשלון), ועליו להוכיח שהוא חזק, נתן פקודה למשרתו אריק שרון לפנות את "גוש קטיף", ואם הוא נותן פקודה יש לבצע זאת. וזה אכן בוצע.


על מנת למנוע אכזבה מרה מהציבור הדתי היהודי הוחלט כי בתי הכנסת בעזה יושארו על מקומם. למרות איסור הרס בתי כנסת או מסגדים – שחל רק על יהודים. כלפי המוסלמים חל דין אחר. לגביהם מותר  לזרוק ראש חזיר למסגד ביפו. והרי מדובר בזורקים יהודים. ואין דין ואין דיין. ומתוך כ-140 מסגדים שננטשו עקב מלחמת 1948, נהרסו לחלוטין כ-100 מסגדים. השאר – כ-40 – מצויים במצב התפוררות מתקדם ובמצב של הזנחה, או שהם משמשים בידי התושבים היהודים למטרות שלא לשמן הוקמו.


כך למשל משמש מסגד גדול בלב מושב בהרי יהודה מחסן ומוסך למכונות חקלאיות. בגליל המערבי עלו עם בולדוזר על שרידי מסגד והרסו אותו – וזה רק חלק מרשימה שמפרסם מירון בינבנשתי ("הארץ", 8/9/05). זה לא הפריע לרבני גוש אמונים להצהיר ששריפת בתי הכנסת בגוש קטיף מוכיחה שיש כאן מלחמה דתית שבסיסה שנאת היהדות. בתביעה משפטית שהוגשה בנידון על ידי עו"ד גלעד קורינאלדי נאמר שזה בוצע "באישור אישי של אבו מאזן" ("הארץ" 13/9/05).


בכלל בישראל, בכל הקשור לצדק ויושר משפטי ביחס לפלסטינים – חבל על המאמץ לחפש, לא תמצאם. מה עם מסקנות ועדת אור? הרי אפילו כבוד נשיא המדינה טען שיש להסיק מסקנות. הזומנתי לאוניברסיטת תל אביב לדיון בנושא הערבים בישראל במלאות שנתיים למסקנות ועדת אור. בדיון הרצה חבר ועדת אור, פרופ’ שמעון שמיר. אלא שללא דיון וויכוח החלטתי לא ללכת.


תוספת לצביעות של השלטונות הוא היחס לקורבנות משפרעם. ומה יחס השלטונות לגבי אלו הנבלות שהפיצו כרוזים בשפרעם להצדקת הרצח המתועב?


העיתונאי שוחר השלום והאמיץ גדעון לוי כתב כי בחסות צה"ל והמשטרה ובחשכת ההתעלמות התקשורתית יש כוונה להביא לגירוש כל מי שנשאר מאזור שבו חיו עד לאחרונה 35 אלף פלסטינים ו-500 יהודים (הכוונה לחברון) ("עקירה כואבת מאוד", "הארץ 11/9/05). זו עיר רפאים. מאות בתים נטושים, עשרות חנויות הרוסות, שרופות, דממת מוות בכל.


ואולי המזעזע ביותר היא הכתבה של העיתונאית האמיצה עמירה הס המספרת על מוחמד בשיר בן ה-12 שהלך בארבע לפנות בוקר לראות את ארבעת אחיו תושבי המואסי שאותם לא ראה שנים. וכל זה מדוע? משום שצה"ל הפך את ביתו של מוחמד למאחז. כלאו את משפחתו בחדר אחד, בנו עמדה צבאית במקום. אסרו על בני המשפחה לקבל אורחים או לחרוג מגבולות החצר. אסור היה לצאת בלילה. וכל זה נמשך חמש שנים. כל אחיו של מוחמד גרים במרחק חצי ק"מ. הם נפגשו באמצע הדרך והתחבקו. בת אחיו בת השנתיים וחצי מחזיקה במוחמד ומסרבת להרפות מידו.


נדמה לי שזה מספיק על מנת שכל שוחרי השלום, אנשים ישרים ובעלי מצפון בציבור היהודי, יסיקו מסקנות ויבינו שאזור עזה עוד לא שוחרר. המחסומים, החומות והסגר הישראלי הופך למעשה את עזה לגטו. יש צורך ברישיון כניסה ויציאה לאזור. תעסוקה בישראל לא יקבלו. יבוא ויצוא כל הסחורות והעסקים נמצאים בפיקוח קפדני ישראלי. ומה בדבר הקשר והמעבר בין עזה לגדה המערבית? אסור, וכל זאת בשם הדמוקרטיה הישראלית הכוזבת.


ולכן יוצאת הקריאה לפלסטינים וליהודים להמשיך במאבק הציבורי המשותף לחופש מלא לתושבי עזה. ואם מדובר בשלום ובביטחון – חיסול מלא של הכיבוש, פירוק כל ההתנחלויות והמאחזים שהם למעשה נקודות קרב לדיכוי ולרצח פלסטינים. וזה מחייב שיתוף פעולה גדול ומלא – יהודי וערבי במאבק לשלום. יותר פגישות משותפות, יותר דיונים וחילופי דעות ביישובים יהודים וערבים, הכל להגברת המאבק לחיסול הכיבוש ולשלום יחד.

תגובות
נושאים: עדכונים

5 תגובות

 1. נדיה הגיב:

  שמחתי לקרוא את תגובתו של הח’ בורשטיין! כמה טוב לדעת שיש עוד אנשים שפויים. הו עוזי, עוזי… איפה הימים ההם של הלשכה המרכזית…. עדיין מעריצה, נדיה

 2. הודיה כתומה! הגיב:

  אתם צריכים להתבייש!!
  זה יהודים???
  רפואה שלמה לכם!!!
  וה’ ישלם לכם כגמולכם-חצי מהמאמר שטויות
  גוש קטיף שלנו עוד לפני שהוא היה של הפלשתנים
  וב’:אנו תלמידי התיכונים הדתיים לא גוייסנו אלא באנו מרצוננו!!!

 3. ניצן אביב הגיב:

  להודיה כתומה:

  מי זה אותו "ה’" שאת סומכת עליו שישלם "גמול"?
  האם זהו אותו "אלוהים"-"יהווה", וירטואלי-דמיוני – מטורף – משעבד ומכניע את מאמיניו הנבערים והבורים "חדורי האמונה" כביכול, לרצונם של של מנהיגי-דת רבניים חשוכים, סהרוריים ומשיחיים ו…פוליטיקאים ערמומיים ומושחתים היודעים לנצל היטב את מאמיניהם , כשהם מלבים ושוטפים אותם בהיסטריה המונית , מכניעים ומשעבדים אותם לרצונם המגלומני???

 4. חיים כהן הגיב:

  לניצן אביב :
  מדובר באותו ה’ שגם את סומכת עליו שמחר תקומי בבוקר ושגם את נהנית מאותו עולם נפלא שיצר
  מדובר באותו ה’ שנתן לך את זכות הבחירה בין לאהוב ולכבד ובין לשנוא ולהשמיץ בין להאמין או לא ואת לצערי בחרת בדרך השלילית
  כולי תפילה לה’ יתברך שיעניק לך את הכח לראות את האור ובצע בחירות נכונות בחיים

 5. לחיים כהן הגיב:

  אם אתה מדבר על יהווה הפוקד עוון אבות על בנים ועל שילשים ועל ריבעים, מוטב שתתפלל ותייחל שלא יפקוד עליך ועל שאר הימנים את עוונות הכיבוש והגזענות ולא ישלם לכם את הגמול המגיע לכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים