הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באוקטובר, 2005 3 תגובות

ארבעה מיליון מאזרחי איטליה השתתפו בבחירות המקדימות הראשונות שקיים מערך כוחות השמאל לקראת הבחירות הכלליות שיתקיימו באביב 2006. בבחירות הכלליות אמורים להתמודד מנהיג הימין, ראש הממשלה המכהן סילביו ברלוסקוני, מול המועמד המוסכם של מערך כוחות השמאל. זהו מערך שהוקם באחרונה תחת השם "האיחוד" והוא כולל שורה ארוכה של מפלגות המצויות שמאלה מן המרכז ועד לשתי המפלגות הקומוניסטיות: מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית ומפלגת הקומוניסטים האיטלקים.

בבחירות שנערכו ביום א’ האחרון ניצח כצפוי רומאנו פרודי, לשעבר נשיא נציבות האיחוד האירופאי. על פי מניין רוב הקולות, פרודי זכה לכ-73%  מקולות הבוחרים. מתחרהו העיקרי של פרודי, מנהיג מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית, פאוסטו ברטינוטי זכה בכ-16%. העיתון היומי של "ההתחדשות", ליבריזונה, הביע אתמול אכזבה מתוצאות הבחירות המקדימות. על פי הסקרים ברטינוטי, מיוזמי מפלגת השמאל האירופאית, אמור היה לקבל כרבע מקולות הבוחרים. יצוין שברטינוטי גרם ב-1998 לנפילת ממשלת פרודי, בעקבות מדיניות ההפרטה בה הוא נקט ושמפלגת הקומוניסטים האיטלקים קראה להצביע עבור פרודי.


הצבעה פתוחה לכל


כאמור אלה הבחירות המקדימות הראשונות שנעשו באיטליה, אבל בניגוד למקובל בישראל, בבחירות אלה היו רשאים להשתתף כל האזרחים, גם כאלה שאינם נמנים עם חברי מפלגות "האיחוד". פרודי עצמו הוא מועמד בלתי-מפלגתי (להבדיל מהקומוניסט ברטינוטי) ועל פי ההערכות, יותר ממחצית המצביעים ב-9,731 הקלפיות שהוצבו ברחבי איטליה הם אנשי שמאל שאינם רשומים בשום מפלגה. בכל האזורים ההצבעה עברה ללא תקלות, פרט לקלבריה בה נרצח פעיל שמאל מקומי, רופא במקצועו, על ידי שליחי המאפיה.


הקלפיות הוצבו בסניפי המפלגות השונות, בבתי קפה, בבתי קולנוע, במוסדות תרבות וליד קיוסקים בכיכרות. כל אזרח איטלקי או תושב זר המתגורר באיטליה לפחות שלוש שנים ברציפות היה רשאי להשתתף בבחירות הפנימיות. מכל בוחר נדרש תשלום סימלי של יורו לטובת קופת ה"איחוד", חתימה על המצע המשותף, תעודת זהות וכרטיס בוחר שהונפק על ידי הממשלה. על גבי פתק ההצבעה הופיעו שמותיהם של שבעת המועמדים על פי סדר א"ב: פרודי, ברטינוטי, מנהיג מפלגת הירוקים אלפונסו פקורארו, קלמנטה מסטלה (מפלגת המרכז), השופט לשעבר אנטוניו די-פייטרו, התעשיין איוון סקלפאטורו (הנאבק להפרדת הדת מן המדינה ולמען זכויות ההומוסקסואלים) ופעילת התנועה האנטי-גלובלית סימונה פאנזינו.


עם פרסום מספר המצביעים בבחירות המקדימות, מסרו פרודי וברטינוטי לעיתונות הכרזה לפיה "מעבר לשאלה האישית, המסר העיקרי של בחירות אלה הוא שמיליונים מוכנים לפעול לסיום נשיאותו הכושלת של ברלוסקוני – וזה העיקר".

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. יוסי ונטורה הגיב:

  זה נשמע כמו מדע בדיוני: מערך כוחות שמאלה מן המרכז כדי לנצח את מנהיג הימין ברלוסקוני!
  לא בארצנו ולא בימינו. כאן פרס נדחף עמוק אל תוך כיסו של שרון. אותו פרס שמתח ביקורת על ה"שמאלנים" בישראל. אפילו עמיר פרץ הרואה את עצמו כאופציה לקשיש חברו של אריאל שרון, אינו מוכן להכריז על נכונותו לפעול יחד עם חד"ש – השמאל העקבי בישראל. לקרוא על הנעשה באיטליה ורק לחלום על ישראל!

 2. תקון עות הגיב:

  אדון ונטורה שומע שמאל ובטוח שהמשיח הגיע. פארודי הוא קתולי שמרן. בהשואה לישראל זה כאילו שהרב רביץ היה עומד בראש קואליציה של המערך חדש והמפלגות הערביות.

 3. נמרוד ברנע הגיב:

  אין לי דרך אחרת לנסח את התחושה שלי בשמועי על מערך של כוחות השמאל המתקדמים באיטליה אל מול הימין השמרני והדכאני פרט לשמחה גדולה.
  איחוד כוחות ושיתוף פעולה הם הדרך היחידה בה נוכל להביס את הקפיטליזם, הכיבוש, הרס הסביבה, הפגיעה בזכויות הפרט ושאר הרעות החולות שהמית עלינו הימין.
  נקווה כי יום יבוא וגם השמאל הישראלי ילמד לשים את הפלגנות בצד ולהתאחד אל מול האתגר האמיתי.

  נשמח לקרוא עוד דיווחים על הבחירות באיטליה מפיהו של ע’ לוי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים