הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 באוקטובר, 2005 61 תגובות

מה היינו אומרים אילו העניקה האקדמיה למדעים בשבדיה את פרס נובל לכלכלן בעל הישגים מרשימים אבל הוא גם גזען ומכחיש שואה? מה היינו אומרים אילו פרס נובל היה מוענק למתמטיקאי שהוא גאון בתחומו אבל תומך בטרור של אל קאעידה או בקלו קלוקס קלן וכיוצא באלה? היינו אומרים, בצדק, כי ראוי שקנה המידה להענקת הפרס לא יצטמצם רק בהיבט המקצועי, אלא ישקף גם ערכים הומניסטים אוניברסליים. מועמד שהוא גזען, או מכחיש שואה, או פונדמנטליסט דתי התומך ברצח "כופרים", או מחרחר ריב ומלחמה, לא יהיה מועמד ראוי גם אם הוא בתחום מקצועי כלשהו בעל הישגים מכובדים.

דברים אלה גם עולים בקנה אחד עם מורשתו של אלפרד נובל, מייסד הפרס. קראתי את הביוגרפיה שלו וכן את הצוואה בה הוא מצווה על הקמת הפרס, וברור כי האיש רצה להקדיש את נכסיו לפרס שיבטא תרומה לאנושות.


בהקשר זה אין שוחרי זכויות האדם יכולים להצטרף לצהלה ולהילולה שהקיפה את ישראל עם היוודע על הענקת פרס נובל לכלכלה לפרופ’ ישראל אומן.


הוא מייצג בהשקפותיו דברים רבים חוץ מתרומה לאנושות.


ישראל אומן תומך בחימוש הגרעיני של ישראל, מאות פצצות אטום ומימן המהוות סכנה קיומית לאנושות; הוא תומך בכיבוש ובמשטר האפרטהייד שמדינת ישראל הקימה בשטחים הכבושים; הוא תומך בהתנחלויות שהן פשע מלחמה על פי אמנות ז’נבה ורומא.


באחת, פרופסור אומן מבטא ערכים הפוכים לחלוטין מאלה שהדריכו את אלפרד נובל כאשר ציווה על הקמת הפרס. אינני יודע אם יש בפרס נובל הליך של שיקול נוסף, בטרם התקיים טקס ההענקה, לאור פרטים שלא היו ידועים עם ההכרזה על הזכייה בפרס. אם יש, הריני ממליץ לאקדמיה השבדית למדעים לחשוב פעם נוספת האם ישראל אומן הוא מועמד ראוי. אם אין הליך כזה, אולי הגיע הזמן לאמץ אותו? (כפי שמדינת ישראל פעלה בסוגיית העיתונאי שמואל שניצר, שפרס ישראל נשלל ממנו לאחר שהתגלה מידע על הטפותיו הגזעניות שלא היו ידועות לוועדת הפרס).


תסריט נאום אבו מאזן באוזני הנשיא בוש


בפגישה שהתקיימה זה עתה בין נשיא ארה"ב ג’ורג’ בוש לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, הוא לא אמר את הדברים הבאים. אולי יאמר אותם בפגישה הקרובה. אולי הם כבר מתרוצצים בראשו, והא מחכה להזדמנות המתאימה.


"אדוני הנשיא,


הבה נסיר את כל המסכות הדיפלומטיות ונשוחח בפתיחות. באתי לומר לך כי אני עומד להגיש את התפטרותי לעמי באמצעות המועצה המחוקקת ולהציע לפזר את הרשות הפלסטינית. זהו גוף כמעט וירטואלי. אנחנו חסרי סמכויות לחלוטין, אין לנו יכולת להגן על בני עמינו, אנו נתונים באופן מוחלט לחסדי ממשלת ישראל.


"אומר לך במלוא הכנות, אדוני הנשיא: אין סיכוי של ממש למימוש מפת הדרכים שלך. אין לזה כל קשר לדרישות ששרון מעלה, ובעקבותיו גם אתה ומזכירת המדינה קונדוליזה רייס, ‘להשתלט על ארגוני הטרור ולפרוק אותם מנשקם’.


"גם אם הייתי יוזם מחר מלחמת אזרחים זוטא, מפרק את תנועת החמאס מנשקה, זה לא היה מזיז את התהליך בס"מ. שרון היה מיד מעלה טענה כי לא מילאנו אחר כל הדרישות המקדימות של מפת הדרכים כמו למשל ש’ההסתה נמשכת’. ואם הייתי מכניס לבתי הספר שלנו את ספרי הלימוד של משרד החינוך הישראלי, היה שרון בא ואומר שגם זה לא מספק אותו, משום שטרם פירקנו את גדודי חללי אל אקצה. אם הייתי מפרק את גדודי חללי אל אקצה היה שרון מוצא עילה חדשה לפיה לא מולאו דרישות אלו ואחרות שבלעדיהן אין לפתוח במשא ומתן על הסדר הקבע.


"כי זו האמת אדוני הנשיא, אין לנו פרטנר.


"שרון לא מוכן לפרק את מאות ההתנחלויות והמאחזים בגדה המערבית ולהחזיר את 200 אלף ויותר המתנחלים למדינת ישראל בתחומי הקו הירוק. הוא לא מוכן להקמת מדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי ויכולת קיום מינימלית בשטחים שנכבשו על ידי ישראל ביוני 1967.


"ברגע של גילוי לב אמר יועצו הקרוב של ראש ממשלת ישראל, עו"ד דב וייסגלס, בראיון עיתונאי, כי הנסיגה מעזה לא נועדה אלא להוריד מעל ישראל את הלחץ הבינלאומי כדי שתוכל לפעול בגדה בעשרות השנים הבאות ללא הפרעה. הסכם שלום, הוסיף וייסגלס, ייחתם רק כאשר אנחנו הפלסטינים, נהפך לפינלנדים. מאחר שאנו לעולם לא נהיה פינלנדים, גם הסכם שלום לא יראה את אור היום.


"אז מה, אדוני הנשיא, האם כלו כל הקצין?


"בשום אופן לא. צריך להחליף דיסקט ולפעול בנמרצות לפירוק המרעום בסכסוך שלנו, שמסכן את יציבות כל האזור שאתה כה עמל עתה להכניס בו מעט דמוקרטיה. אל תשכח אדוני הנשיא, שישראל היא מעצמה גרעינית והמשך הסכסוך מהווה סכנה מתמדת שיצא מכלל שליטה עד לשימוש בנשק שישמיד את כולנו.


"הנה הצעתי שתתקשה לסרב לה. אנחנו, אדוני הנשיא, מוותרים על מדינה פלסטינית. אנחנו רוצים לצעוד במסלולי החרות והדמוקרטיה שאתה מרבה לדבר עליהם בנאומיך וטורח כה קשה להגשימם. אנחנו רוצים להיות מסופחים לישראל. במקום לחיות תחת ממשל צבאי, ולהיות נתונים למסכת חוקים מפלה ומשפילה שדומים להפליא למשטר האפרטהייד ששרר בשעתו בדרום אפריקה, מציאות אלימה שמייצרת שרשרת אלימות אין סופית, אנחנו רוצים להיות אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל הדמוקרטית. לבחור ולהיבחר לפרלמנט הישראלי.


"אנחנו רוצים בסך הכול את הזכויות שאתה מעניק עתה ברוב טובך לכורדים בעיראק.


"אנחנו רוצים את הזכויות שהשחורים בארצך קיבלו עם ביטול העבדות.


"הקסם שבהצעתי אדוני הנשיא, הוא, שכדי להגיע לפתרון הזה אתה לא צריך לשלוח צבא של 160 אלף חיילים. יכולת ההשפעה והאכיפה שיש לך ולמדינות המערב על ישראל היא למעשה בלתי מוגבלת. שיחות ידידותיות שלך עם שרון, שבהן יבין שכלה ונחרצה עימך להביא לשילוב הפלסטינים כאזרחים שווי זכויות בדמוקרטיה הישראלית, וכך לסיים את הסכסוך ארוך השנים, יעשו את העבודה.


"יש לכך עוד יתרון. ישראל לא תצטרך לפנות כלל התנחלויות. היא גם לא תזדקק לגדר הפרדה. הדבר האחד והיחיד שהיא תצטרך לעשות, הוא להעניק לנו זכויות אזרח דמוקרטיות כולל כמובן זכויות זהות לאלו של היהודים בהתיישבות קהילתית ברחבי הארץ השלמה.


"הנה למשל משרדו של המשנה לראש ממשלת ישראל, שמעון פרס, חתן פרס נובל לשלום, איש רודף שלום ושוויון, הכריז עתה על מבצע לאכלוס הגליל עם הטבות רבות. אנחנו נוכל להשתלב במבצע זה על בסיס זכויות אזרחיות, וזה גם ידלל במידת מה את צפיפות האוכלוסין בעזה.


"ההצעה שלי, שתחסוך לקהילה הבינלאומית את כאב הראש של הקמת מדינה חדשה, שלא לדבר על החיסכון הכספי הניכר, עולה בקנה אחד עם המגמות של העולם הדמוקרטי בדבר טשטוש גבולות לאומיים ויצירת מסגרות על לאומיות.


"אני מפציר בך אדוני הנשיא, להביא הצעה זו למועצת הביטחון כדי שתקבל את הגיבוי החוקי הבינלאומי. אין לי ספק, כי כפי שסוריה לא יכלה לעמוד מול הנחישות של החלטת מועצת הביטחון בדבר הסגת צבא הכיבוש שלה מלבנון, ביודעה שיש מחיר לסירוב, כך אף ישראל תאלץ לבצע את ההחלטה, כאשר היא יודעת שארה"ב ובנות בריתה עומדות בנחרצות על הגשמתה.


"קשה להפריז בתוצאות החיוביות של מהלך זה. הסכסוך המזרח תיכוני ייפתר. האזור ייכנס לתקופה חדשה של שיתוף פעולה. ישראל תתפרק מנשקה הגרעיני ותצטרף לאמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני. ומותר להניח כי לאור הישג היסטורי זה, יציגו את מועמדותך לפרס נובל לשלום, ואולי אפילו תזכה בו".


נאום אבו מאזן.

תגובות
נושאים: מאמרים

61 תגובות

 1. רק להזכיר הגיב:

  אומן לא קיבל פרס נובל, זו סתם התרברבות.

  "פרס נובל לכלכלה" אינו מוענק על-ידי וועדת פרס נובל (בשם האקדמיה השבדית למדעים) אלא על ידי "הבנק המלכותי" (שזה מקביל לבנק ישראל) בשבדיה, כלורמ על-ידי גוף המעורב עמוקות בכלכלה-פוליטית, לא מוסמך אקדמית ולא קשור למעניקי פרס נובל.

 2. גד מלוח אדום הגיב:

  ניראה לי שהנושא מוצה. הסנטימנט בבסיס הרשימה של ספירו אולי מובן, אבל היוזמה שהגיעה מאזור הנרי לואי וחבריו, ניראית כמו ברווז תועה ומטעה שמסיח את הדעת מדברים חשובים יותר. אני לא בקטע של קונספירציות אבל אפשר היה לחשוב שזה כמעט מכוון ומתוחכם. ספירו, תכניס הילוך ותעבור הלאה, חבל על האנרגיה. נתנו, לקח את הכסף, העניין סגור ואפילו לא ממש חשוב. במקרה בודד זה, ומהסיבות הלא נכונות, אלון הראל קניידלך צודק.

 3. חדוה לגדעון הגיב:

  גדעון, תרגיע!

  מילים מילים מילים… עוד ועוד השמצות..

  כל כך ילדותי… כל כך סקסיסטי….

 4. haim הגיב:

  Is this discussion revolve around Mr. Alfred Nobel, the person made his fortune from the invention of dynamite? i wonder if Mr. Nobel was noble enough for Mr. Sapiro to receive the prize he established

 5. לגדעון הגיב:

  אמנם קצת מאוחר אבל עדיין…
  הסיבה לפיה מדד פטנטים ופרסי נובל חשוב במדינה דו לאומית אינה משום ההומניטריות אלא מהסיבה הפשוטה שכמו שבתיכון אין אפשרות שתלמיד שמפגר בהשגיו יצטרף לכיתת המחוננים כך אין קיימת אפשרות זאת גם ביחסים מדיניים. נתנתק לרגע מחזונות מדיניים גדולים ולא ריאליים ונרד לקרקע הפרקטית…מדינה דו לאומית – בבקשה. תעמדו בסטנדרטים שהעולם המערבי קובע. תוכיחו שאתם ראויים להתייחסות רצינית ותתקבלו. בנוסף – גם הם לא כאלו הומניטרים כך שאם להיות לא הומניטרי אני מעדיף להיות לא הומניטרי משכיל יותר, בריא יותר ושבע הרבה יותר…

 6. דנדן לגדעון הגיב:

  נוצר כאן דיון סיבובי (ומעניין) סביב השאלות של מעורבות פוליטיקה וחברה במדע בכלל ובכלכלה ופרס נובל בפרט.
  אך לדעתי השאלה צריכה להיות אחרת:
  נניח שקבוצת אנשים אוחזת בדעות מסוימות, ואותה קבוצה מגדירה את דעותיו של פלוני כפסולות/גזעניות/אנטי הומניות למרות שרוב רובה של הסביבה רואה בדעותיו לגיטימיות, גם אם לא נכונות.
  האם די בכך כדי לפסול אותו מקבלת פרס שיש בו קשר הומני?
  אני בהחלט מסכים שיש בפרס נובל איזושהי נגיעה הומנית גם אם מדובר בתחום מדעי. ואסור שינתן לאדם שפשע או הטיף לפשע כזה כמו למשל מנגלה, ששמו עלה בדיון.
  אבל למנוע מפרופ’ אומן את הפרס על רקע זה?
  יש כאן לדעתי אמות מידה מחמירות מידי וקיצוניות שאין להן אחיזה במציאות.
  הרי אי אפשר למנוע את פרס נובל מכל ישראלי ימני, או כל אמריקאי רפובליקני אשר תומך בפלישה לעיראק, וכדומה.
  בקיצור, אי אפשר להוקיע חצי מהאנושות…

 7. גדעון ספירו הגיב:

  לדנדן,
  יש בינינו מחלוקת על אמות המידה לקיצוניות. אני סבור כי מי שתומך במשטר אפרטהייד, בהתנחלויות, בהפרת זכויות אדם, בפשעי מלחמה וכיוצא באלה דברים לא נעימים, אינו ראוי לפרס נובל בשום קטגוריה, וכל זאת משום שפרס נובל משדר, נוסף למצויינות אקדמית, גם ערכים של זכויות אדם ותרומה לאנושות.
  כללים אלה יאים הן באשר לאנשי ימין (בדרך כלל ימין קיצוני משום שלא כל אנשי הימין תומכים בפשעי מלחמה) והן למי שמשוייכים לשמאל, כמו תומכי משטר האימים של סטלין או תומכי השמדת העם מטעם החמר רוז’.
  יש די והותר מוסדות וארגונים ישראלים ובינלאומים, המחלקים פרסים מבלי שיהיו מודרכים על ידי ערכים של זכויות אדם.

  לחיים,
  המצאת הדינמיט היא דוגמא להישג שיש לו גם שימושים צבאיים הרסניים וגם שימושים אזרחיים בונים. שימוש אזרחי כזה הוא למשל חציבת מנהרות לבניית מסילות ברזל בין מקומות שלפני כן לא היה קשר רכבות ביניהם.
  דומה, כי השימוש הצבאי של הדינמיט גרם לאלפרד נובל יסורי מצפון שהובילו אותו בסופו של דבר להקדיש את הונו שצבר ליצירת הפרס על שמו.

  למגיב תחת הכותרת "רק להזכיר",
  אילו הבנק הממלכתי השבדי היה מחלק פרסי כלכלה במנותק מפרס נובל, אזיי זה היה סיפור שונה. אולם משעה שפרס הכלכלה צורף לפרסי נובל, קני המידה צריכים להיות מותאמים לערכים של מייסד הפרס. השנה זה לא קרה.

 8. אשר פרוליך הגיב:

  לאלון=
  בקשר "לעבודה המדעית"של המסורת הניאוקלאסית כתבתי שהטעויות הבסיסיות שלה
  (מבחינה מדעית" הן בהנחות היסוד.תאר לעצמך
  מערכת משוואות דיפרמציאליות או מטריצות
  מורכבות שמבחינת הלוגיקה הפנימית והמטודולוגיה המתמטית הנן נכונות,אבל הנחות
  היסוד מוטעות,מה הערך ה"מדעי" שלהן?
  למשל,נניח שבני אדם הנם צאצאי הנמלים או
  חרקים אחרים,על בסיס זה נבנה מבנה מורכב
  של נוסחאות שתסברנה התנהגות בני אדם(נמלים)
  במצב של בצורת וחוסר מיים,האים איתה מתרשם
  מהאלגנטיות והיופי של הנוסחאות המתימטיות??
  האים קורא לזה "מדע"?
  תורת המשחקים,כפי שאתה מזכיר,מסבירה "התנהגות אנושית בתנאים מסוימים". אבל מהם ה"תנאים המסוימים"?? האים
  תנאים אלה הם בירח,או במרס,או על אי בודד,
  או באמצע המדבר,או במרכז ניו יורק??
  איך אתה יכול להפריד את ההתנהגות האנושית
  מה"תנאים המוימים"??
  כמובן שבאוניברסיטאות יש מקום לדיציפלינות
  רבות.אני לא נגד זה,אבל אני נגד זה שרוצים
  לנתק ולהפריד בין אלה לאלה,כאילו שמדובר
  בתחומים שאין להם קשר אחד בשני.
  להזכיר לך שמצב זה דומה לתקופת ימי הביניים
  לפני הרנסנז.כל המדענים הגדולים בימינו
  חותרים לאינטגרציה והזנה הדדית של דיציפלינות
  שונות,ואלה התומכים ב"עצמאותן" מייצגים את
  הריאקציה האקדמית(וגם הפוליטית).

  ל"גרמני"=
  תורת "שיווי המשקל" בכלכלה,לקוחה מהפיסיקה
  ובאופן כו מוזר,הכלכלנים הניאוקלסים לא
  מצליחים להסביר למה ב"כלכלות שוק"(כמו ארה"ב)
  לא מגיעים לשווי משקל כזה(פשוט ראה משהתרחש
  לא מזמן בניו אורליאנס)
  הערה=
  לא היה קיינס זה שהציל את הכלכלה האמריקאית
  במיתון הגדול,אלא מלחמת העולם השנייה.
  אם תעמיק בנושא,תגלה שהמוצא למשברים הכלכליים המאה הקודמת(והנוכחית)היא במלחמות
  ולא בכלכלנים.

 9. הגרמני הגיב:

  לאשר פרוליך,
  1.הכלכלנים הניו-קלאסיים טוענים ב"גדול", שרק ללא התערבות יוכל השוק להגיע למצב של שיווי משקל. הם אינם מתנבאים מתי וכיצד, ותמצית דרישתם היא להניח לכוחות השוק לעשות את שלהם. הסכמים קיבוציים, שימוש בנשק הריבית וכדומה הינם דוגמא להתערבות שכזו.
  2. לעולם לא טענתי שהיה זה קיינס שהציל את הכלכלה האמריקאית. גישתו נבנתה על הנסיון למצוא הסברים(ואולי אף תשובות) למשבר הכלכלי שפקד את העולם בשנות העשרים של המאה הקודמת. חשיבותו הגדולה(לפחות לדעתי) בפיתוח גישה חדשה ושונה להתבוננות על הנעשה בעולם ברמת המקרו כלכלה, ובפיתוח כלים להתמודדות עם מצבים חריגים בכלכלה, כמו אינפלציה, דיפלציה וכדומה.

 10. לגדעון ספירו מיובל הגיב:

  בתגובתך מה 25/10/05 אמרתה כי מצריים הציעה
  הסכם שלום עם ישראל תמורת נסיגה מלאה וישראל לא הסכימה. זאת טעות רווחת.
  רק במרץ 73 הציעה סאדאת הסכם שלום מלא תמורת נסיגה מלאה וגולדה מאיר הסכימה.
  אבל מצרים לא נתנה תשובה על הסכמה זאת.
  לפני כן היו רעיונות כמו שלום מלאה תמורת חזרה לקווי 47 וכן רעיונות (לא רעים)לפיתרון חלקי .
  אסמך לקבל סימוכין לתענתך מהמאמר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים