הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בנובמבר, 2005 19 תגובות

היו ימים שישראלים התפארו בחוסר הנימוס וגסות ההליכות שלהם. היתה אפילו פרסומת למשהו – בירה? – שהיתה "חוצפה ישראלית"… אבל עברו כמה שנים והיום הישראלים משתדלים מאוד להיראות כאנשי העולם הגדול, היודעים איך אוכלים צדפות וכמה עולים כרטיסים ל"לה סקאלה" במילאנו. אז אין פלא שכתר החוצפה עבר מאיתנו. ברגע זה דומני שמי שזכה בו בגדול הוא ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר.

בריטניה היא היום הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, ולפני ימים ספורים עמד טוני בלייר ונאם בפני נציגי האיחוד. הוא הטיף להם לעדכן ולשכלל את כלכלת האיחוד – יש להתאים אותה לאתגר הגלובליזציה, הוא אמר, לעשותה תחרותית וחדשנית יותר וכולי… אני מניחה שהם האזינו לו בנימוס, אבל בינם לבין עצמם בוודאי צחקו. הרי בבריטניה מערכת התחבורה הציבורית מתפוררת, מערכת הבריאות הציבורית קורסת, מערכת החינוך הממלכתי שוקעת בפיגור הולך ומחמיר. לעומת זאת, במדינות אחרות באיחוד, למרות הבעיות – אבטלה ומשברים שונים – המערכות האלה מתפקדות הרבה-הרבה יותר טוב מאשר בבריטניה. כיום כל בריטי שרק יכול, נוסע לצרפת כדי לקבל טיפול רפואי נאות, ואפשר רק לחלום שהרכבות באיים הבריטיים יהיו נקיות וייסעו בזמן כמו ביבשת אירופה. אבל זה לא היה הכל – מר בלייר גם דרש מאירן וסוריה שיחדלו "להתערב בעירק!" – איזו חוצפה! כנראה שהוא שכח את המימרה האנגלית הישנה "הסיר בז לקומקום מפני שהוא מפוייח".


זוהי עזות-מצח שקשה למצוא לה משל ודוגמה. ממשלתו של טוני בלייר, הפודל של ג’ורג’ בוש, שלחה צבא לעיראק, וחייליה משתלחים שם באזרחים עיראקים, עושים שמות בבצרה, ובכלל – מרשים לעצמם להתנהג כאילו אלוהים עצמו מינה אותם לנהל את הארץ הזאת, המרוחקת אלפי קילומטרים מארצם. אבל שכניה של עיראק, אירן וסוריה, אוי ואבוי להן אם יתערבו בתוהו-ובוהו המשתולל שם ומאיים גם עליהן.


יתר על כן, כאשר היו הפיגועים בלונדון, התפרץ בלייר בזעם על מי שאמרו שאלה אינם אלא תוצאות של המעורבות הבריטית בעיראק. הוא טען ש"נבזות אפילו לקשר בין הדברים!" – זה כאילו בימים של הטרור האירי היה ראש ממשלת בריטניה מתפרץ על מי שטען שיש קשר בין הנוכחות הבריטית באירלנד לבין פעולות ה-IRA… אבל משהו קולוניאליסטי נשאר בראשו של האנגלי מן הבורגנות הגבוהה, העומד – למרבה המבוכה – בראש המפלגה הקוראת לעצמה "לייבור", היינו, "עבודה". כשמדובר בערבים אפשר לייחס להם טרוריזם לשמו, בלי שום הקשר, בלי שום קונטקסט!


אבל בעצם אין צורך להרחיק לכת – גם אצלנו לא חסרים אנשים בצמרת השלטון הטוענים שאין קשר בין הכיבוש לבין הפיגועים, שהערבים הם פשוט אלימים מטיבעם. אז אולי צריך לומר שטוני בלייר רכש מידה רבה של חוצפה ישראלית גזעית.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. משוה הגיב:

  טוב, המערב תמיד אשם. גם המהומות בצרפת זה בגלל הכבוש הצרפתי באלגיריה ובאפריקה. אוי שכחתי, הם כבר לא שם. אבל צרפת אשמה, בטח שאשמה. זה ממש לא פוליטיקלי קורקט להגיד שחבורה של דור שני לבערות האוחזים בדת מיליטנטית שרואה במערב אויב כי הוא מתקדם נאור ודמוקרטי אשמים. אז בלייר אשם ובוש אשם ובטח שכל ציוני נולד עם תוית אשמה. מישהו מוכרח להיות אשם.

 2. גיא-למגיב שמעלי הגיב:

  אני לא חושב שהכיבוש הצרפתי באלג’יר אשם במהומות, במהומות אשמה ההידרדרות (וזה בטח נכון לגבי בריטניה) של מערכות הרווחה, החינוך והבריאות. הרס המרקם החברתי הסוציאל-דמוקרטי הוא בלתי נמנע במדיניות הניאו-ליברלית, וגם ישראל צועדת בכיוון הנכון.

 3. לגיא הגיב:

  למה לדעתך הרס המרקם וגו’ הוא בלתי נמנע. חשבתי שהשמאל כבר נגמל מהדטרמיניזם ההיסטורי ופתאם חזרו הימים העליזים של הדיקטטורה של הפרולטריון. את מעשי העוולה הסוציאלים עושים בני אדם ולא תהליכים היסטורים/סוציאלים בלתי נמנעים. מאבק מתמשך ובלתי מתפשר להשגת יעדים ריאלים ולא פנטזיות מלוות בהאשמות מדומות ואמיתיות יביאו לשינוי שיהפוך את הסוציאל דמוקרטיה לפשרה הוגנת בין השאיפה האוטופית (שמטבעה אינה מתגשמת) לבין המציאות העגומה.

 4. הגרמני הגיב:

  לגיא, וגם ליעל לוטן,
  למרות שאני מגדיר עצמי שמאלני פרגמטי יש לי כמה בעיות עם הבחנותיכם.
  קשה לי לקבל עמדות חד צדדיות התוקפות בשצף קצף מבלי להיות ביקורתי לגבי הצד האחר.
  1.אז נכון שהיציאה למלחמה בעיראק הייתה מיותרת, אך זוהי רק עובדה שהן סוריה והן איראן טובלות ידיהן בנעשה בעיראק מזה שנים ארוכות ותורמות תרומה ישירה לחוסר היציבות, כמו גם לסבל המתמשך הנגרם לאזרחים חפים מפשע. תגובותיו האחרונות של נשיא איראן, ולא רק כלפיי ישראל(החלפת שגריריו בעולם), כמו גם מעורבותה של סוריה בטרור בלבנון(רצח חרירי) מעידות על חוסר נקיון כפיהן בנסיונות חוזרים ונשנים לחוסר יציבות במזרח התיכון.
  2. לא יתכן מצב בו במדינה דמוקרטית יקח מישהו את החוק בידיו, ובאלימות ינסה לכפות על השאר רצונותיו.את המהומות בפרברי פאריז העניים ניתן לראות כהתפרצות של מחאה על שנים של קיפוח. ניתן לראות בהן, לדעתי, חוסר כבוד וזלזול ברעיון המשטר הדמוקרטי. במדינה בה אני חי, גרמניה, מראה מחקר אחרון מבית פיזה על העמקת הפער בחינוך כפונקציה של מצב כלכלי, דהיינו כמה שמצבך הכלכלי יותר טוב-כך סיכוייך להגיע לתעודת בגרות יותר גבוהים. רק מה, ואת זה לא אוהבים להגיד בריש גלי. מעורבותם של הורים בני המעמד הכלכלי החזק בחינוך ילדיהם גבוה בהרבה משל הורים עניים. רוצה להגיד, רק מי שמוכן לקחת את גורלו, וגורל ילדיו בידיו יצליח להוציא מתי שהוא את משפחתו ממעגל העוני. מדינות מערב אירופה, למרות הידרדרות המצב הכלכלי, עדיין מעניקות רשת הגנה חסינה מספיק, בכדיי שמי שאכן רוצה-יצליח להגשים מאוויו.
  אין לי שום הבנה, וגם לא סימפטיה, למי שמנסה בכוח הזרוע לזרוע פחד, ותוהו ובוהו במקום בו הוא חי. מי שמוכן לחיות עם תופעות אילו בשלום עוזר,לדעתי, במו ידיו להתגברות הימין הקיצוני באירופה. בדיוק לתופעות שכאלו הם מחכים, בכדיי לזרוע מסרים פשיסטיים בקרב הציבור. מעניין אילו מטעמים מבשלים לה-פן וחבריו מהמאורעות האחרונים?

 5. דרומי הגיב:

  לקרוא לפני שמגיבים זה חשוב.
  הרס המרקם החברתי הסוציאל-דמוקרטי הוא בלתי נמנע במדיניות הניאו-ליברלית.
  סיבה ותוצאה, לא דטרמיניזם

 6. רמי הגיב:

  מטעם כלשהו נתתי לאנגלים קרדיט. אולי בגלל שתגובתם לטרור היהודי בשנות הארבעים התאפיין באיפוק והקפדה על עקרונות הצדק והמשפט. אנגליה בעיני היתה משהו שונה. זה לא בוש או רייגן או ניקסון, אלא – בכל זאת – עם תרבותי ואירוני. אפילו מרגרט הצליחה רק לפגום במוניטין האנגלי, אך לא לנתצו כליל.

  ואז בא הבלייר הזה, עם הסגנון הצבוע ומלוקק השפתיים, איזה באסה. ממש כמו איזה דובר צה"ל ששודרג למגיש טלויזיה. הרי ניכר שהאיש פשוט עובד בעיניים. סגנונו והופעתו הם כל כך "בריטיש" ואילו תפוקתו – כל כך בושית…

  אז אולי הבעייה היא בי, אבל למה עוד פעם אני צריך לצאת נאיבי?

 7. שלומי בר אדון הגיב:

  רמי אתה גאון:
  " הבריטים הגיבו לטרור היהודי בשנות ה40 בחוק וצדק"
  האם שמעת על תלייות על עוצר ועל מעצרים קולקטיביים של ההנהגה ועוד ועוד
  כמה אפשר לשאת את הבורות?

 8. אלישע הגיב:

  כמי שמרבה לבקר בלונדון אינני יכול אל לשבח את מערכת הרכבת התחתית בעיר: הרכבות מגיעות בזמן, תדירותן גבוהה, מחיר הנסיעה סביר ולמעלה מזה. אין שום בעיה להגיע מקצה אחד של הכרך הענקי לקצה השני, ובדרך כלל זה אורך לא יותר מחצי שעה.
  מערכת התחבורה הבריטית קורסת? איך הגיעה הכותבת למסקנה התמוהה הזו?
  ובנושא "הטרור היהודי" בכל שנות המנדט הבריטי בפלסטינה-א"י לא ידוע על פגיעה באזרחים בריטיים ששהו בארץ, להוציא את פיצוץ מלון המלך דוד (וגם אז נמסרה הודעה שהמלון עומד להפגע)
  כל המעשים, ללא יוצא מן הכלל כוונו כנגד מחנות צבא, תחנות משטרה, חיילים ושוטרים.
  קל היה בהרבה לפגוע באזרחים. את הדבר הזה עושים ביסודיות הראויה אירגוני ההתנגדות הפלסטיניים.
  ועוד משהו:.מאמר המאזכר את אירן ואינו מתייחס ולו במילה אחת לדבריו המצמררים של נשיאה הנכבד, בדבר הצורך למחוק את מדינת ישראל מעל המפה, לוקה בחסר. אם מתכוון הנשיא האירני לגלח את היישות הציונית הפושעת מעל פני האדמה באמצעות פצצה אטומית שתהיה ברשותו בקרוב (אינשאללה) הרי שביחד עם הציונים ימ"ש עתידים גם להישמד מיליוני פלסטינים החיים בתחומי מדינת ישראל, ובתחומי הגדה המערבית, ועל כך גם צריך לתת את הדעת, הלא כן?

 9. שלומי בר אדון הגיב:

  איזה היגיון נפלא יש לאבירי זכויות האדם הנפלאים.
  אם הברטים פוגעים בזכויות אדם בסיסיות (אבל אחרי משפט) זה טוב. אם הציונים ימח שמם פועלים כך זה הפשע הגדול ביותר במאה ה-20
  כאן זה לא המשבצת של החכמים?
  בעצם על מי אני עובד- כאן זה הביקורתיים האמיתייים, הצודקים.

 10. חוק וצדק ובורות הגיב:

  הבריטים הגיבו לטירור היהודי בתליות (אחרי משפט) בעוצר ומעצרים קולקטיביים של ההנהגה.
  ישראל מגיבה בחיסולים ללא משפט תוך פגיעה באזרחים, ברצח של ההנהגה הפלסטינית ובעונשים קולקטיבים על האוכלוסיה האזרחית.
  אז לעומת ישראל הבריטים הגיבו בחוק וצדק.
  ובכלל היה עדיף לכולם לחזור לשלטון המנדט.
  אז מי כאן הבור?

 11. נועה לאלישע הגיב:

  לונדון היא לא אנגליה, ואנגליה היא לא לונדון. אכן בלונדון התחבורה הציבורית משובחת, הלוואי עלינו, אך מחוץ ללונדון היא מחפירה: לא רק שהנסיעות יקרות מאוד, האוטובוסים לא רק לא יוצאים בזמן, לפעמים הם לא יוצאים בכלל. כמי שיצא לה לעמוד שעות רטובה עד לדש עצמותיה בקור מקפיא, מחכה לאוטובוס שהיה צריך להגיע, ולבא אחריו (שעתיים אחר כך) שלא בא, ולאוטובוס האחרון לאותו יום (16:00) שאף הוא לא הגיע, ואז הלכה להתחנן לתיירים אמריקאים עם רכב שיקחו אותנו – לא משנה לאן – כל מקום שיש ממנו תחבורה, ושם לחכות לעוד אוטובוס שאמור להגיע ולא בא ורק ב-21:30 הגיע אוטובוס – סך הכל תשע וחצי שעות לעבור מרחק של תל אביב-חדרה…
  אגד מכניסים אותם לכיס הקטן.

 12. הטירור היהודי ועוד משהו הגיב:

  הטירור היהודי בשנות המנדט פגע באזרחים בריטים (ולא משנה אם נתנה "אזהרה")אבל בעיקר פגע באזרחים פלסטינים.
  ועוד משהו, נשיא אירן אמר שיש למחוק את מדינת ישראל מעל המפה. נטורי קרתא טוענים שהמדינה הציונית צריכה להתפרק בדרכי שלום. אז אולי לכך התכוון נשיא אירן (מה שסביר להניח לאחר שהודיע שאירן לא תתקוף שןם מדינה חברה באו"ם).
  אבל אלישע מעדיף כנראה פצצה אטומית שתשמיד גם את הפלסטינים…

 13. לטרור היהודי ועוד משהו הגיב:

  ואולי הוא לא התכוון לכך? בל נשכח שיש לנו עסק עם דיקטטורה דתית שמממנת את החיזבאללה, אולי לא ניקח את הסיכון שמדובר על "דרכי שלום"?

  מאין עודף השאיפות ההתאבדותיות האתר הזה?

 14. "אביר זכויות האדם" הגיב:

  אם עונש מוות הוא פגיעה בזכויות אדם בסיסיות אזי אין כאן שום ייחוד לבריטניה.
  אבל אם הכוונה שאין הבדל בין הוצאה להורג לאחר משפט לבין "חיסול" אז אדון בר אדון חיסל את הבסיס לכל משפט שהוא (גם משפט צדק) ושלח אותנו למשפט לינץ’

 15. גיא לאלישע הגיב:

  הטיוב והאוטובוסים בלונדון מתפקדים כמו שצריך בין השאר בגלל שראש העיר קן ליבינגסטון נלחם נגד ההפרטה שלהם (הפרטת הרכבות באנגליה הוכחה ככישלון) ועכשיו יש מעין קואופרטיב בבעלות משותפת ולא חברה פרטית, מה שמסביר כנראה את היעילות.

 16. שלומי בר אדון הגיב:

  לאביר זכויות האדם.
  האם משפט שבסופו תלייה- הוא משפט צדק (בבריטניה או במקום אחר- גם כן אביר זכויות אדם) ולגבי חיסולים בדוק את עצמך- האם הבריטים לא חיסלו ללא משפט. רמז עבה יאיר שטרן

 17. david buchner הגיב:

  Dear Yael,
  Great Britain enjoys one of the strongest economies in Western Europe thanks to the free market policies on Mr. Blair.
  No British people go to France to get medical treatment.. LOL
  The public transportation in Britain is one of the best is Europe. No, trains in France are not cleaner than in Britain….
  Stop looking at the world through your twisted glasses

  Are you following the nightly car burnings in socialist France???

 18. רמי הגיב:

  לשלומי בר אדון:
  עד שאתה מכנה אותי בור, אזכיר לך כמה עובדות: כנופיות הלח"י והאצ"ל טבחו באזרחים בלי חשבון ולא רק בפיצוץ מלון קינג דיוויד (שם נרצחו 92 בני אדם, יהודים, ערבים ואנגלים!), אלא בעשרות פצצות שהניחו הבחורים המצויינים של אצ"ל בשווקים אזרחיים ביפו ובחיפה ובירושלים ובמקומות שונים. לא רק שרצחו כך אזרחים, אלא שפירסמו את הדברים לדראון עולם בספרונים שלהם מספריית המרד ואני ממליץ לך לקרוא את "המסתנן מיפו" ואם אין לך – אשמח להביא ציטוטים.

  שנית, אצ"ל הוציא להורג בתלייה שני סרג’נטים אנגלים בנתניה. משפחותיהם של האומללים לא שכחו את ילדיהם שנשלחו לפלסטינה וחזרו בארונות. כן, זה היה בתגובה לגרדומי הבריטים, אבל התנהגותו של האיפריאליסט הבריטי, חמורה ככל שהיתה, עמדה בקריטריונים של החוק הבינלאומי בעוד שישראל נוהגת עם העם הפלסטיני הכבוש באכזריות מפלצתית שגם כאשר תיגמר ביום מן הימים – לעולם לא תימחק מתולדות ישראל.

  ובאשר לטענתך שאצ"ל הודיע לאנשי המלון על הפצצה, זה ממש מצחיק. כך הם גם טענו בדיר יאסין (ראה ספרו הנאיבי של שמואל כץ – יום האש) וגם בדיר יאסין נטבחו מאות בני אדם לרבות נשים וזקנים ואת הנותרים הובילו גיבורי אצל במעין תהלוכת שבויים בחוצות ירושלים (כמו יהודה שבוייה).

  מי שהניח חומר נפץ במלון הומה אדם והרג 92 בני אדם הוא האשם. להטיל האחריות על מי שלא שעו כביכול לאזהרה הוא לא רק חולני ומנוול אלא גם ילדותי ומטומטם. גידי פגלין מת מזמן כשעל מצפונו 92 נרצחים שלא הוקמה עדיין מצבה לזכרם בפתח בית המלון. 92 נרצחים בר אדון! תפסת! לא חמס, יהודים!
  אגב, גידי פגלין המפורסם, שכל ספרי "המרד" מהללים אותו, הוא גם מי שיעץ רע לבגין וגרם לאובדן אלטלנה ומות 20 מלחיה (ר’ נקדימון, אלטלנה)…

 19. אילאי המספר הגיב:

  אני שמח להצטרף לפורום אפשר לדבר ולהביע דעה בלי הפרעה לצערי הכותבים מביעים דעתם בהסתמך על המידעים המפורסמים בכלי התקשורת אם זה עיתונים ספרים ואלקטרוניים שהם זרועות השילטון ובדעתם שטיפות מוח להטות דעתם של הנתינים לפי רצון הריבון וזה נעשה בצורה מתוחכמת כבדהו וחשדהו זה דבר נכון יבדוק האדם עצמו ואת הדימויים המכתבים את דעתו אני מציעה להתיחס לעצמנו כאן ועכשיו ב ד אמותנו ליפני שאנו חורצים לשון לאחרים מה דעתכם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים