הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 בנובמבר, 2005 18 תגובות

זוכרים את המשפט "הגליל קרוב אליך" מהקמפיין המפואר המוקרן מדי ערב על גבי מסכי הטלוויזיה ומושמע בתחנות הרדיו השונות? נכון, זהו הקמפיין של הרשות לפיתוח הגליל, אשר הועלה לפני כמה שבועות תחת חסות משרדי ממשלה שונים. "הגליל מציע לכם אפשרויות מגורים איכותיות ביותר. 104 יישובים אטרקטיבים ועשרות אלפי דירות והרחבות יישובים בתנאים אטרקטיביים. זה הזמן לעבור לגליל ולמצוא אפשרויות תעסוקה מגוונות ומערכת חינוך איכותית. הגליל קרוב אליכם. אתם באים?" (מתוך www.romgalil.org.il).

מה שכמובן אינכם יודעים (או ברמה כלשהי כן יודעים!) ולא תשמעו בשום קמפיין הוא, שחלק מהרחבות אלה מבוצעות על אדמות הנעקרות ונגזלות מבעליהן החוקיים הגרים בכפרים הסמוכים. כמובן, כפרים אלה אינם כלולים ב-104 היישובים האטרקטיבים או בשום תוכנית פיתוח זו או אחרת.


אם חשבתם לבוא "ולגור בצל עצי הזית", הרשו לי קודם לספר לכם מאיפה עצים אלה מגיעים.


זהו סיפורה של משפחת אדיב גנאדרה מכפר ראמה שבגליל. למשפחה מטע זיתים בשטח של 2.7 דונם המהווים חלק מחלקה מספר 5 (הנקראת "רויס אלמל") מאדמות הכפר הנמצאות ליד קיבוץ מורן. אדיב ירש את חלקו בחלקת האדמה מאביו, אשר עיבד את האדמה ונטע את עצי הזית עוד לפני 48′. החלקה רשומה על שם המשפחה בטאבו משנת 57′, ולאחרונה אדיב העביר את חלקו בירושה לשלוש בנותיו (גם כן באמצעות רישום בטאבו).


אולם, עובדות אלה לא מזיזות למתכנני תוכנית הרחבת היישוב מורן – פרויקט השכונה החדשה "מורנים". הרי מה שווה אדיב ובנותיו, אדמותיהם או החוויות החקוקות בזכרונם לאורך השנים מול המרכז המסחרי של השכונה החדשה?!


וכך, במהלך השבועיים האחרונים (תיכף תבינו למה לא ברור מתי בדיוק) הקיבוץ ומתכנני הפרויקט נכנסו עם דחפוריהם, החריבו את החלקה ועקרו 13 עצי זית.


ואיך נודע למשפחה על כל הסיפור הזה? לגמרי במקרה! לא תגידו: קיבלו צווי פינוי או מכתבי התראה הביתה. כלום! כלום! כלום! אתם יודעים שאנו נמצאים במהלכה של עונת מסיק הזיתים (שכמובן גם היא מוצגת כאטרקציה למשוך את המתיישבים) ולגמרי במקרה מכר של המשפחה עבר ליד, וראה את הפשע שכבר בוצע והודיע למשפחה.


הבחירות מתקרבות ובקרוב נראה חברי כנסת מכובדים, כולל המשנה לראש הממשלה לשעבר, רצים בין הכפרים השונים וקוראים לשוויון זכויות. אל תגיעו. לא רוצים אתכם ולא את הדחפורים שלכם.

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. רמי הגיב:

  ספאא מציעה לחדש ניב בשפה העברית: "בועתיות". אכן זהו חידוש מועיל ומתבקש. גם בגרמניה חיו מיליונים במצב שניתן להגדירו כ"בועתי". לעתים הם גרו לא רחוק ממסילת הברזל המובילה בני אדם אל בתי המטבחיים והתעלמו, כי חם ונעים בתוך הבועה וגם יותר בטוח. שם הסכנה שארבה חלמי שיצא מן הבועה היתה מוות מהיר ואילו אצלנו – כאן ועכשיו – הסכנה פחותה בהרבה. מבחינה זו הבועתיות של הישראלי המצוי היא הרבה יותר חמורה והרבה פחות מוסרית מזו של הגרמני במינכן.
  נכון שאין להשוות בין מעשי ממשלתנו לפשעי הנאצים, שהיו חמורים יותר ללא כל השוואה. אבל הכל דינמי ומתפתח והרוע הטהור הוא זרע הרוע שבנסיבות שונות מתפתח באופנים שונים ומניב מפלצות שונות. הרוע הוא אותו הרוע כאן ושם עכשיו ואז. בהרף עין הוא הופך מגזל ציני לשפיכות דמים ומבועתיות להשתתפות פעלתנית. ראו (ישראלים "נאורים"): הוזהרתם!

 2. ליאור וכטל הגיב:

  כתבה מזעזעת ומעוררת בושה עמוקה. נורא!

 3. יניב בן-חנן. הגיב:

  מאד כואב לקרוא את זה. אבל הכאב יעבור די מהר. משום שאני לא יכול, לתת לדברים כאלה. להפריע למהלך החיים השיגרתי שלי. כל עוד, הבועה של חיי… קיימת. זאת רק עוד כתבה מסוג- "בצלם", בשבילי.
  ——-

 4. יניב בן-חנן. הגיב:

  שלום לך, ספאא גנאדרה-נסר. החברה אשר הולכת לבנות על מטע הזיתים של החברים שלך. היא: "דקל אחר"- בינוי והשקעות בע"מ. היא חברת בנייה גדולה וותיקה, אשר בונה בכל רחבי הגליל והגולן. החברה מעורבת בקהילת הגליל. כחברה "המאמצת" וההממנת של קבוצת הכדורסל- "הפועל גליל-עליון".

  המשרדים שלה נמצאים ב- איזור תעשייה צ.ח.ר. ראש-פינה, ת.ד. 605, מיקוד:12000.

  הפרטים האחרים הם:
  מספר טלפון:04-6802101
  מספר פקס’:04-6802108
  דואר-אלקטרוני:bark@dekelahr.co.il

  החברה גם כן, מציעה וילה אחת. במחיר: 125.000 דולר. כמובן, בצל עצי -זיתים.
  ——-

 5. יניב בן-חנן. הגיב:

  הבהרה: חברת "דקל אחר"- השקעות ובינוי בע"מ. היא חברת הבנייה. המבצעת את "ההרחבה הקהילתית"/ בונה את שכונת הוילות- של קיבוץ מורן. אין לי שום מושג! אם יש קשר בין- חברת "דקל אחר"- השקעות ובינוי בע"מ. לבין- פגיעה במטעי זיתים של תושבי כפרים ערבים. בסביבת קיבוץ מורן. אם הצבעתי במכתבי האלקטרוני, על קשר כזה. עשיתי זאת בטעות! ברם, בלי שום ידיעה אמיתית. על פעילויותיה של חברת "דקל אחר"- השקעות ובינוי בע"מ.
  ——-

 6. זוהר ו הגיב:

  ל ליאור וכטל. אל תמהר להזדעזע ולהתבייש לפני שבררתה את כול העובדות.
  הכותב מציין כי האדמות רשומות בטאבו דבר המוטל בספק לאור הידע הדל שיש לי בנושא.
  לאור ניסיוני סביר יותר כי המשפחה הטוענת לבעלות על הקרקע היא זו שפלשה לשטחים לא לה.

 7. דובי אביגור הגיב:

  סיפורה של משפחת אדיב גנאדרה הוא לא היחידי ואולי לא האחרון ואם יש טאבו, חובה עליהם לפנות לערכאות. הסיפור הקשה והמתמשך בכל הקמפיין ושהיה לפניו הוא הדרתם של אזרחי מדינת ישראל הערבים מכל מהלך ממשלתי שיש בו יתרונות כספיים, בנוסף, בקמפיין הנוכחי הם שקופים ואינם קיימים, ממש וכמו בהתנחלויות בשטחים. אני, תושב גליל גא על כל תושביו, ערבים כיהודים ומודיע בזאת לכלם, בואו לגליל, תהנו ממקום נפלא, משכנים נהדרים, מכפרים ומעירות נעימות ותחיו באמת במדינת ישראל על היבטיה האתניים השונים והמרתקים.

 8. ספאא גנאדרה נסר הגיב:

  ליניב..
  תודה על ההתעניינות והבירור ואנו כן מודעים לפרטי החברה שפלשה למטעי הזית, שאגב אתמול הוצא נגדה (ונגד הקיבוץ) צו מניעה מבית המשפט.
  אני יכולה להבין מאוד את הצורך לשמור על הבועה הפרטית. לפעמים זה בלתי אפשרי להמשיל להיות מעורב בכל הכאב והזוועות המתרחשות מסביב. אולם, נראה לי שהבעיה ב"ה" הידיעה של האנשים פה הנה "בועתיות" (אם יש מילה כזו!) יתר על המידה. אם אנו שואפים לשינוי ולאורח חיים נורמלי הבועה חייבת להיות חדירה!!

  לכל הספקנים…
  כמה זה נוח להעמיד בספק את הצדק של המשפחה (או של כל ערבי אם כבר!! איני רוצה להרחיק או להגזים בהשוואות אבל גם בפיגוע בשפרעם שמענו אמירות כמו אולי זה היה ריב אולי התגרו בו וכו).זה פשוט מזעזע עד כמה מפעילים את "מכונת הכביסה" והכל כדי לא לראות את הלכלוך האפליה, הגזענות או הכיעור בעיניים. הנכם מוזמנים להיכנס לאתר העיתון פסל אלמקאל בערבית שם תמצאו כתבה בנושא הכוללת תצלום של הרישום בטאבו(שלא היה ניתן לצרפו לכתבה הנוכחית). בנוסף, כאמור המשפחה אכן פנתה להליכים משפטיים ואתמול הוצא צו מניעה נגד המעורבים.

 9. יורם לזוהר הגיב:

  היידע שלך באמת דל.
  השתלטות של יישובים יהודים בעידוד המדינה על אדמות בגליל היא נושא שידוע לא מהיום, לעתים מפקיעים "לצרכי בטחון" ואז נותנים את האדמה למצפים, קיבוצים ומושבים ולעתים מחלקים למתנחלים (כן, מתנחלים) האלו אדמות הנמצאות בידי "האפוטרופוס על נכסי נפקדים" שהוא הגוף המחזיק בידיו נדל"ן ששייך לנאשים שהוגדרו ב-49 כנפקדים, וחלק מהם נוכחים בכל המובנים, ולעתים משתמשים בשיטות אחרות.

  בשורה התחתונה לוקחים רק מערבים ונותנים רק ליהודים, וכמעט לכל המשפחות הערביות שמהן גוזלים אדמה יש בעלות בטאבו. גם לאלו שאין טאבו יש חזקה ידועה עוד מלפני הקמת ישראל.

 10. יניב בן-חנן. הגיב:

  שלום לך, ספאא גנאדרה נסר. אני שמח מאד, שהוצא צו בית-משפט, נגד המשך הבניה על מטע הזיתים של משפחת אדיב-גנאדרה. אני שמח מאד שחזרת לאתר-אינטרנט זה. כדי להודיע לנו על כך. אני מקווה שלא תהיינה, עוד פגיעות מטע הזיתים של חברייך/ או קרובי משפחתך.
  ——-

 11. "עיצוב"-יפה.פ הגיב:

  שלום לכולם
  אני המומה – אני רכשתי בית על הגבעה המופלאה שאכן היתה עטופה בעצי זית וזה מה שמשך את כולנו לרכוש שם. ידוע לנו כי אלו אדמות מנהל ששיכות לקיבוץ, הקיבוץ ודקל אחר ביצעו הרחבה ויצרו ישוב קהילתי חלק מחברינו הם ערבים ולאף אחד אין מטרה לפלוש או לפגוע, האם אתם חושבים שכעת יהיו לנו בעיות בהתישבות? אנו לא מתנחלים ולא התנחלנו, אלא רכשנו במיטב כספנו ולא נכון שהמחיר 125000$ אלא 220000$ ומסביב הוצאות נלוות גבוהות ביותר אפשר לחשוב שזה סביון. לא קיבלנו שום הטבות, אותם הבטיחו בתופים ובמחולות נציגי הממשלה. כנראה "מורן" הוא לא נחשב כחלק מישובי הגליל. אחרת המינהל לא היה דורש סכום כה גבוה, מועצת משגב לא היתה דורשת אגרת ביוב כה גבוהה,מהגבוהות בארץ! אז אל תחשבו שהכל וורוד….

 12. למגיבה "עיצוב" הגיב:

  יופי לך! בשבת האחרונה אני גם הייתי שם וראיתי את הווילות הנחמדות הנבנות מול ים עיצי הזית באמת נוף מדהים שעמדתי מולו ובכיתי! מול הנוף הזה לי ולמשפחתי יש חלקת אדמה, שבנתיים כמובן נעקרו עציה (מאיפה את חושבת הגיעו העצים הקרותים הנטועים ליד הכניסות של הווילות??) את יודעת איפה שמתכנן לכם המרכז המסחרי בטח את יודעת הרי הציגו לכם את כל האטרקציות הקיימות ואתם האמנתם בטח הקרקע הנה למנהל!! כמה פשוט. דרך אגב לי כמובן אסור לבנות על החלק שבבעלותי ווילה דומה. אולי תפקחי את עיניך ותשאלי מאיפה באמת הגיעו קרקעות אלה? כמה הופקעו מתושבי רמה? ואיזה משפט מתקיים כיום נגד הקיבוץ והחברה? שדרך אגב הפרה את צו בית המשפט ופועליה עם הדחפורים ברחו מהחלקה כמו גנבים כשהמשטרה הגיעה. מוכרים לך איכות חיים על חשבוננו כשאנו ממשיכים לחיות בתוך קופסאות סרדינים בכפר ולהיאבק על עוד מטר אחד? על מצפונך!!! תאמיני לי אם היו מציעים לי לקנות בכפר ווילה כמו אלה שראיתי הייתי משמלמת גם220000$ אבל מה פתאום הרי הכפרים לא קיימים בגליל!

 13. ד הגיב:

  גם אני קניתי בית במורנים ועוד אנשים כמוני שלהם חברים רבים ערבים מהגליל וממקומות אחרים בארץהמכבדים כל אדם באשר הוא.
  השאלה הראשונה ששאלנו בוועדת הקליטה הייתה האם השטחים עליהם תקום מורנים שייכים חוקית לקיבוץ ולא לערבי כלשהו או צאצאיו שיבואו במוקדם או מאוחר בטענה כלשהי.
  בפרוש נאמר לנו בוועדת הקליטה כי השטחים שייכים למנהל מקרקעי ישראל ואלו שהיו בחזקתם של ערבים ,הקיבוץ שילם להם את הכסף על פי פסיקת בית המשפט.
  כמו כן העצים שנטעו הם עצים שנעקרו בזמן הבנייה מהקרקעות אותם רכשנו והועברו חזרה לאחר הבנייה.
  אנו מאד רוצים בדו קיום בגליל, הכרנו חברים חדשים גם מרמה .ונהנים אנו מחברתם מאד.
  אתם מוזמנים להפגש איתנו בביתנו כדי לראות את המסמכים והחוזים עליהם חתמנו.לפי תוכניות הפיתוח שקבלו היתרי בנייה חוקיים כנדרש.
  מה שנודע לנו עכשיו הוא בעייתיות בכביש העוקף קיבוץ שנסלל לשכונה ולא דובר בכלל על איזור מסחרי.
  בשבת האחרונה הגיעו אנשים שאמרו שהם עובדים באתר ואחר כך טענו שהם הבעלים של הקרקע במורנים.
  בואו נשב ונדבר חוקית ומשפטית ולא נלהים את היצרים ונמשיך בדו קיום הומיומי,המבורך, הקיים בגליל. ובקיבוץ מורן.
  הרבה מאד ערבים מכל הגליל עובדים במורן מבלים במורן,בעלי מנויים לבריכה,מחונכים בגנים במורן.ועובדים בבנייה ובמפעלים שבישוב.
  בבקשה אל תהרסו דו קיום זה .
  בואו בכבוד ובשלום,נבדוק את הדברים שגם לנו התושבים במורנים לא ידועים.נשמח לשמוע אתכם בכל עת בדרכי נועם.
  דבורה לוי,מורנים

 14. עביר -אחותה של ספא-אחת השותפות בבעלות על החלקה הגיב:

  גברת דבורה … תתעוררי !
  אני תוהה על איזה דו-קיום את מדברת? אולי קודם צריך שיהיה "קיום" !
  שאוכל כבעלת החלקה המדובר עליה- בטאבו,להחליט מה אני רוצה לעשות בה ושלא אופתע לשמוע שסוללים בה כביש כאילו שאני לא קיימת בכלל!
  את יודעת כמה כאב לי לשמוע על מה שעשו לחלקה פשוט הרסו לי חלק מהילדות .. איך היינו בעונת הזיתים הולכים עם אבא לקטוף את הפרי לשחק ולהשתולל במטע ואיך אבא ידע לספר על כל אחד מהעצים איזה פרי הוא נותן בכל שנה "העץ שבפינה כל שנה נותן את הפרי הכי משובח.."
  את רוצה לשמוע משהו כששמעתי שעקרו את העצים האלה בכיתי וביקשתי מאבא שאני אקח אחד מהם לנטוע אותו ליד הבית כזכר מהילדות .."אבל הם לקחו את העצים ונטעו אותם בין הבתים בתוך הקיבוץ" -הוא ענה לי ..
  "בואו נשב " – את מבקשת ! איזו חוצפה !
  ואולי את צודקת הרי יש משהו משותף בינינו -אני היו לי אדמה ילדות וזכרונות שאת ועוד אנשים אחרים הרסתם אותם..לא מבינה את הכעס?
  אולי בגלל שלא התנשית במשהו דומה .
  אנימבקשת דבר אחד : בלילה כשאת שמה ראש על הכרית תחשבי האם את שלוה עם המצפון שלך?
  הערה :הערבים מהכפרים הסמוכים למורן מגיעים לשם פשוט כי אין להם בריכת שחיה ועוד הרבה הטבות כמו אלה שיש לכם כנראה שהכפרים שלהם לא מופיעים במפה!

 15. לדבורה מספא הגיב:

  עוד משהו שאחותי שכחה להגיד הנו שמבחינה משפטית הצדק הוא איתנו ואכן הוצא צו מניעה מבית המשפט לעצור את הקיבוץ וחברת הבניה שכאמור הפרו את הצו וזומנו לחקירה. כמו כן אם את לא יודעת הרי האפליה והגזענות חקוקה בחוקים של המדינה ושל מנהל מקרקעי ישראל לכן לצערי במדינה הזו חוקי אינו מקביל לצודק והוגן. דרך אגב גם הכיבוש "חוקי" גם ההתנחלויות "חוקיות" לפי המדינה הזו!! תזכירי שאת שמעת רק צד אחד וכמה נוח להאמין למה שהציגו לך כך אפשר לישון בשקט הרי המסמכים אומרים כך נו באמת והאנשים שנאלצו לוותר על האדמה שלהם נראה לך שרצו בכך באמת?!! ותגידי למה אנו לא שומעים על שום כפר ערבי חדש שנבנה? תגידי לי לאחותי או לתושבי הכפר לא מגיע לחיות באזור שהוא מראשית בבעלותנו? דו קיום אמיתי לא נגמר בבריכת השחיה דו קיום אמיתי זה בלקחת עמדה ולהגיד אסור לנו לבנות איכות חיים על חשבון האחרים!

 16. דבורה הגיב:

  לאחיות,
  תודה שהגבתן.
  חשוב היה לי שתגידו לי על מה מדובר,כי באמת שלא ידענו.
  העברתי את הדברים לאתר של מורנים.
  אני מזמינה אתכן להכנס אליו ולכתוב את כאבכם ולבדוק מה אפשר לעשות.
  לנו הקיבוץ אומר דברים אחרים כמו : שכחנו מהמשפחה הזו ואין בעיה כי העבודה נמשכת ראי באתר את דברי המזכירה שרון והגיבי לה.
  אנו מבולבלים ולא מבינים לאיזה תסבוכת הנוגדת את דעותינו נכנסנו.
  משיחה שלי עם חברים ברמה.
  שהתלבטתי איתם על הבעיה
  הם אמרו לי שגם אם אני אעזוב מבחינה מצפונית אחרים יהודים יקנו בשמחה את ביתי כך שלכם הבעיה לא תפתר.
  אם דבריכם נכונים הולכתי שולל ללא ידעתי ובעייתי לא פחות חמורה מבעיתך. אני נגד התנחלויות,וכיבוש. וכמוני עוד אנשים טובים שלא יודעים את הדברים.
  כשחלק מהאנשים כותבים שאני אומרת להם שטויות.
  אנא הכנסי לאתר לפורום וכתבי את דבריך ואלוהים יעזור לנו לפתור את הבעיות כך שאתן תהינה מאושרות ואנחנו נחיה בשלום מצפוני עם עצמנו.
  ההחלטות לפי דעתי יעברו רק מלמעלה ומשפטית.
  צר לי שכך הם פני הדברים.למרות שכל מקום שבו אתה שם כף רגלך בארץ או בעולם היה שייך קודם למשהו.אני מקווה שתפוצו בהתאם תקבלו שטחים חלופיים שלפחות תוכלו להמשיך לעבוד את האדמה .ואתן באמת מזמנות אלי לשיחה. אני אבל לא יכולה במישור העקרוני לפתור את הבעיה.
  חבל רק שאחת מכן חשבה שזו חוצפה מצידי לבקש זאת.
  דרך אגב ילדי הם דור שביעי בארץ.גם שורשי משפחתי מצפת שבתקופות מסוימות נלקחו במלחמות ע"י ערבים.רק שהם לא יכלו לפנות לבית משפט….אתר מורנים:

  — קישור —

 17. פראס גנאדרה האח הביכור של ספאא ועביר הגיב:

  מגבים יקרים עורכי הדין של קיבוץ מורן והחברה שמבצעת א העבודה הודיעו לאחיותי ולאבא שלי כי אם לא יכנע לדרישותיהם הן יפעלו למען הפקעת האדמה וכך הייה סיפרו נגמר ואתם אנשי, מזכירות מורן הפקעתם חלק מהאדמה שלנו והדו קיום שלכם אשר מתבטא בלנגב חומוס בכפרים הערביים ולא יותר אינו מעניין אותנו אנו חווים את הגזענות והאפליה אג"ב החוקיים בכל דבר אשר אנחנו רואים, שומעים נושמים

 18. רויטל הגיב:

  היא לא מהמזכירות.
  היא בעדך אתה לא מבין?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים