הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בדצמבר, 2005 7 תגובות

המפלגה שבראשה הוא עמד הביאה איתה חלק גדול בחברה הישראלית למצוקה, עוני ואבטלה שלא ידענו כמותה. הדף יקצר מלהכיל את הפגיעות הרבות שפגע ברוב אזרחי המדינה, פרט לקבוצות העשירים ולמקורבי השלטון עליהם הרעיף את מלוא אהבתו ולהם פיזר כסף רב מכיסנו הדל. כמובן, אריק שרון מניסיונו הרב אותו צבר בתככים בפוליטיקה הישראלית, שולח לקווים הקדמיים תמיד את עושי דברו לבצע את העבודה המזוהמת, ומשאיר לעצמו את המרחב לחמוק מדין הציבור.

הטיעון שלו תמיד, לא אני עשיתי, אלא אחר.. הוא האשם. בחושיו החדים, כמו עיט שמרחף מעלה מעלה ומחפש את הטרף למטה וממעופו, הוא רואה את מה שלא רואים חבריו שיושבים שם למטה ועסוקים בפגיעה בחלשים. חושים אלה אמרו לו שהליכוד הפעם בבחירות הקרובות יפסיד את הבכורה, ולא יחזיק ברסן השלטון שהוא כל כך אוהב ואותו הוא ממאן לשחרר. תאבת השלטון והכוח מעבירה אותו על דעתו והוא לא בוחל בשום דרך, הדרך הנלוזה ביותר כשרה בעיניו.


התרגיל המסריח הוא זה, שכאילו מאס בחבריו המורדים בליכוד והקים לו מחנה פלנגות בסמוך למחנה שבו הוא קינן וגדל, ובקריאתו לחבריו קדימה, הקים מפלגה כביכול חדשה, שמביאה בשורה לעם ישראל ושדרכה יוכל להביא מזור לכל תחלואינו ומכאובנו. לכל מי ששכח את התרגילים של שרון, הנה לכם תרגיל מחוכם שאין עליו טביעות אצבע קרימינליות. וראו זה פלא, בזמן שהוא קורא לכולם קדימה, והוא יוצא מנקודת הנחה שאחרים יהיו עסוקים בריצת האמוק לקדימה, הם לא יסתכלו אחורה. ומי ממתין שם מאחור? כמובן חבריו שמזדנבים אחריו ורצים להגיע אל קו הגמר בו הקים שרון את מחנה הפלנגות של הליכוד הישן. כל זה בהסתמך על עזרתם הנדיבה של כלי התקשורת וחבר מרעיו.


אל תתבלבלו, זה מהלך אסטרטגי מובהק של איש צבא ולוחם ערמומי שיצא לא פעם נקי מדין הציבור והמשפט. הוא יודע עם מי יש לו עסק. הציבור בישראל כביכול נתפס "כחכם" ומבין עניין, ולראיה, האיש הזה מתעתע בכולם ועדיין נוהרים כל פעם מחדש אחריו כאילו הפעם הוא ישנה את טבעו וישנה דרכיו.


בזמן שאריק שרון וחבריו נדדו ממחנה למחנה, החלה נדידת הציפורים.


מדוע נודדות ציפורים? הגורם העיקרי המכתיב את התנהגות הנדידה אצל העופות הוא זמינות המזון. גורם זה מושפע משינויים עונתיים בתנאי האקלים.


כמובן, מהלך זה של שרון גרם לשינויים באקלים ולזרימת אוויר חם בתוך המרחב הפוליטי בישראל. בעוד הוא בונה לו את הקו קדימה, החלו שאר העופות לנקות את נוצותיהן ולהכין את עצמן לנדידה קצרה ובטוחה, על מנת לקנן יחד עם שאר העופות איתם גדלו ואותן הם מכירים.


מוזר מאוד ואף מתמיה איך הציבור בישראל אוכל את הלוקשים האלה, וכל פעם משתאה מחדש ומוחה כפיים ושמח לב על נסיקת העופות, נדידתן ונחיתתן בקן אחר. לא היה פעם שמישהו יחזיק בידו רובה ציד ויוריד את העופות המוזרים האלה, שעפים ומתעתעים בנו ללא הפסקה.


התקשורת נלהבת ומוקסמת מנדידת עופות אלה, ומרקעי הטלוויזיה, העיתונות והרדיו לא מפסיקים להשתאות מול הנדידה המהממת. גלים גלים של עופות ממחנה למחנה כאילו זה טבעי כל כך וככה צריכה להתנהל פוליטיקה במיטבה.


אני האזרח הקטן שואל את עצמי לא פעם, מה רע יותר ומזיק לחברה, לעם ולמדינה: הפוליטיקאים? … התקשורת? … כשאני בוחן את מעשיהם אינני מוצא הבדל מהותי. אלה משלימים את אלה.


ובכל זאת אנחנו מחוברים בטבור לשני כוחות רשע אלו, המשפיעים על חיינו, ותמיד תמיד אנחנו עומדים מולם חסרי אונים. חוסר אונים של הציבור נובע מגודל הבלבול ומעומס תלאות החיים בהם אנו שרויים. אדישות שהופכת אותנו לאנשים אפטים, חולים שלא מסוגלים להניע איבר מאיברינו או לאמץ איזה תא אפור במוחנו המתנוון.


חג פורים – עייד אל מסכרא


לא במקרה נקבעו הבחירות ל-28 במרץ. הסתכלו ביומן שלכם, תבדקו טוב ותראו שהבחירות מתקיימות בדיוק לאחר חג הפורים. בערבית החג נקרא עייד אל מסכרא, בשפה הערבית חג פורים, ובמקרה זה הזמן שהפוליטיקאים מופיעים מולנו במסכות ומנסים לשכנע אותנו להצביע בעבורם כשהם מכסים את פניהם במסכה לכבוד פורים. עייד אל מסכרא.


הפעם הם מבטיחים לנו שהם יהיו שונים, ויטיבו עם העניים, הפיסחים, החיגרים, שואפי השלום, מחרחרי המלחמות וכל מי שרוצה לשמוע את מה שהוא אוהב, ואת מה שהוא מקווה, ואת מה שהוא מאמין – ישמיעו באוזניו. והעיקר, העיקר שתצביעו עבורם. הוא שאמרתי: חג המסכות.


למה נקבע מועד זה? זאת בדיוק הסיבה. כשהאנשים עסוקים בחג, ויוצאים מנקודת הנחה שבחג זה מותר לכל אחד לעטות מסכה על פניו, ולא בודקים מי עוטה מה, ומי נמצא מתחת לאותה המסכה.


הפוליטיקאים במחוזותינו קלטו את הרעיון ואת ההיגיון של המסכה ובמערכת בחירות זו הם יתעתעו בנו שוב ובתרגיל הונאה והסחה יעברו את הבחירות בשלום וכל אחד ישב בכיסאו לבטח וימשיך לחבוט בנו כפי שהוא יודע לעשות ושוב נשב ונבכה את מר גורלנו. איך הפעם לא היינו ערניים מספיק וכל מה שהיינו צריכים לעשות בתקופת הבחירות היא פעולה קטנה אחת להוריד את המסכות מעל פניהם של הפוליטיקאים ולראות מי ומה עומד מאחורי כל מסכה.


אנחנו אלופי הבחירה השגויה.


מאחורי כל המסכות האלה עומדת דמות אחת והיא הפוליטיקאי הערמומי, התכמן, המושחת, שכל עולמו בנוי על אגוצנטריות, תאווה, כוח, ממון ושלטון. ראו הוזהרתם.


אל תשתתפו בנשף מסכות זה, תחרימו את החג הזה ופוליטיקאי שירצה את קולותיכם שיעשה זאת בתנאי שיסיר את המסכה ויעמוד שקוף מול בוחריו ולא יסתתר מאחוריה. אל תתנו את הכוח בידי המשחיתים.


זה הזמן והמועד להעביר מן העולם את התרגיל המסריח ליכוד א’ ליכוד ב’. זו אותה הגברת בלי שינוי אדרת. דיברנו על חג המסכות, הינה לכם מסכה בטרם החל הטקס. אל תשתתפו בו.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. חיים ברעם הגיב:

  לראובן,
  קטע מבריק. דיברת גם בשמי. תודה. חיים

 2. רמי הגיב:

  הבחירות חלות גם יום לפני האחד באפריל… אכן, נשף מסכות רב משתתפים. מעולם לא הבנתי את האזרחים שויתרו על זכותם להצביע. לאחרונה אני מתחיל להבין. אם נבל כמו שמעון פרס מסוגל להשתין על כולנו, ואם חבריו הפוליטיקאים אינם מתרחקים ממנו אלא א]פילו משבחים אותו – מה זה אומר?

 3. אבנר הגיב:

  ראובן,
  אתה יכול להסיר דאגה מליבך, אין בשמאל יותר מאשר מיעוט זניח של אחוזי בילבול עמוק ששוקל הצבעה לשרון, מכל מקום תודה על התמונה החדה ונכונה שציירת, היא עוזרת לראות כיוון באפלה שבה אנחנו חיים.
  אבנר

 4. איציק ש הגיב:

  אין ספק שאת הצרה שנקראית אריק שרון הביא השמאל – נתתם לו לצאת נקי מהדין הפלילי ולהפיל הכל על עמרי שרון, כל זה כדי שההתנתקות הקדושה תתבצע. עכשיו כבר יהיה קשה לעצור את הקטר ואף אחד גם לא מבטיח לכם שהוא לא יחזור לעצמו וייצא לאיזה מבצע קטן…

 5. קרן .מ. הגיב:

  אני תוהה האם יש מישהו שם שראוי להערצה?!
  נטול אשמה ותככים?!

 6. רק קדימה! הגיב:

  אך תדאג בתור שמאלני שחצן ונפוח אני מבטיח לא להצביע קדימה, מפלגה שתביא יציבות לאיזרו אלא למפלגה קיצונית שמאלנית שתחממם שתי כסאות בכנסת! שמאלנים תתעורור!!!!

 7. תמר הר-פז הגיב:

  כל ההליך הזה היה בכלל לא חוקי. הציבור הצביע ליכוד , אבל בשלטון שלטה מפלגת קדימה שמעולם לא נבחרה. לא בדיוק דמוקרטיה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים