הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בינואר, 2006 3 תגובות

עובדי התחבורה הציבורית של ניו-יורק ניצחו לאחר השביתה הכללית שפרצה בעיר לקראת סוף השנה האזרחית, כך עולה עם פרסום פרטי ההסכם שנחתם בין האיגוד לבין הנהלת העירייה בתום מו"מ מהיר ורצוף משברים. לאחר שלושה ימי שביתה שהוכרזה כבלתי חוקית, עובדי התחבורה השיגו את רוב דרישותיהם בסכסוך העבודה הגדול בניו-יורק בדור האחרון.

מעיון בסעיפי ההסכם עולה כי ההנהלה נסוגה מהדרישה להסכם "דור ב’", כלומר: חתימת הסכם קיבוצי מיוחד עבור העובדים החדשים שפירושו ביטול היציאה לגמלאות של העובדים בגיל 55 (כפי שנהוג עד כה) ודחיית גיל הפרישה בחמש שנים. יחד עם זאת, העובדים הסכימו לתשלום חלקם בביטוח הבריאות – 1.5% משכרם. העירייה מצידה תעניק לעובדים תוספת שכר של כ-11% במהלך שלושת השנים הקרובות. עוד סוכם שהעובדות יקבלו חופשות לידה. עד עתה כל חופשות הלידה נחשבו ל"חופשת מחלה מיוחדת". כמו כן, תוקם קרן השתלמות לעובדים ויום הולדתו של מרטין לותר קינג, המנהיג השחור שנרצח בשל מאבקו בגזענות, יוכר כיום חופשה ללא תשלום. יצויין שרוב עובדי התחבורה הציבורית הם שחורים.


על פי דרישת ההנהלה, תוקף ההסכם הוארך ל-37 חודשים, במקום 36 החודשים הנהוגים עד כה. ההנהלה חוששת כי ערב ראש השנה האזרחית ב- 2008 תפרוץ שביתה נוספת ולכן היא דרשה שתוקפו של ההסכם יפוג בסוף ינואר 2009. ההסכם התקבל ברוב קולות של 37 חברי מזכירות איגוד העובדים העירוני, לעומת 4 מתנגדים שסברו שניתן היה להמשיך בשביתה ולהשיג יותר.


המשמעות הציבורית של השביתה


כאמור, שביתת עובדי התחבורה היתה לסכסוך העבודה החשוב בניו-יורק בדור האחרון. כל אמצעי התקשורת הגדולים, בעלי ההון, ראש העיר המיליארדר בלומברג ומושל המחוז פטאקי התגייסו נגד השובתים. בלומברג ופטאקי אף הביעו עמדות בעלות אופי גזעני במהלך המחאה. בית המשפט איים לשלוח את ראשי השובתים לכלא כדי לאלצם להפסיק את צעדי המחאה. במפתיע אל מגני השובתים הצטרף ראש האיגוד הארצי של עובדי התחבורה שקרא "לא לשבות בתקופה רגישה זו".


עובדים מאורגנים נוספים בניו-יורק: מכבי האש, שוטרים ועובדי העירייה שוקלים עתה לפתוח בצעדי מחאה בעקבות שביתת התחבורה. הם חוששים לכרסום תנאי עבודתם ושכרם. על פי הסקרים שפורסמו בעת השביתה, 54% מתושבי העיר תמכו בשובתים. בלומברג, שתקף בחריפות את השביתה, הבין את משמעות ניצחון העובדים ובימים האחרונים הכריז כי "ההסכם שהושג הוא טוב לכולם".


מה שנותר הוא לשלם את הקנס הכבד שהוטל על ידי בית המשפט בעת השביתה: מיליון דולר ליום שביתה. עובדי העירייה פתחו במגבית פנימית וכל עובד יידרש לשלם 1,000 דולר משכרו כדי לכסות את הקנס. קרן השביתה תספק את יתרת התשלום.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. יעקוב הגיב:

  באיזה זכות קנסו אותם? מנין שואבים השופטים כמויות כה גדולות של חוצפה והתנשאות. הרי הם משתכרים פי כמה וכמה יותר מעובדי התחבורה הציבורית.

 2. איתי (ליעקוב) הגיב:

  הם נקנסו מתוקף חק טיילור. חוקי התעסוקה בשירות המדינה בניו-יורק נועדו לסרס כל סיכוי למשא ומתן בין שוים ויוצרים מצב בו שביתה אפשרית רק אם יש לאיגוד ‘אצבע על שלטר’.

  כמתרגל באוניברסיטה ציבורית לא ראיתי חוזה מימיי וחברי לאיגוד הבהירו לי ששביתה אינה אפשרות שכן אין כל בעיה לממן משכורת כפולה לשוברי שביתה [וכאלו אינם חסרים] על חשבון הקנס אותו אשלם

 3. מרים ג’ונס הגיב:

  …ובכל זאת מדובר על נצחון בעת הכהונה של הממשלה הימנית ביותר בחמישים השנים האחרונות!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים