הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בפברואר, 2006 22 תגובות

סוגיות רבות וחשובות עלו בחודשיים האחרונים, במהלך הדיונים בהרכבתה של רשימת חד"ש ובאופי ריצתה של החזית בבחירות לכנסת ה-17: השינויים במפה הפוליטית בישראל, עמידתה של האוכלוסייה הפלסטינית בישראל מול הניסיון לבצע טרנספר פוליטי שלה, הצעד הבלתי-דמוקרטי של העלאת אחוז החסימה, תפקידה ומעמדה של מק"י, אופי היחסים בינה לבין החזית, האפשרויות לבריתות של חד"ש עם גופים פוליטיים נוספים ועוד. בכל הקלחת המבעבעת הזו, נדחקה גם הפעם אל שולי הדיון סוגייה אחת, סוגייה שחוזרת ונדחקת תמיד אל שולי הדיון: השוויון בין נשים וגברים נשאר שוב סוגייה עקרונית באידיאולוגיה שלנו ובפרוגרמה הפוליטית שלנו, שלא נמצאה הדרך להוציא אותה אל הפועל.

העובדה שמועצת חד"ש לא מצאה לנכון להעמיד אשה באף אחד מארבעת המקומות הנחשבים כ"ריאליים" מבחינתנו, היא עובדה מקוממת, המהווה תעודת עניות הן למועצת חד"ש, על ציריה וצירותיה, הן להנהגתה והן לפעיליה ופעילותיה. העובדה שלא נמצאה הדרך ליישם בהרכבת רשימתנו לכנסת את השוויון שאנו דוגלים בו מהווה אמנם ביטוי למצבנו הפנימי העגום, אולם זהו דבר שניתן ואף רצוי לשנותו.


במקום לעסוק ברדיפה אחר שותפים מפוקפקים ובהצלתן של ישויות פוליטיות מתפוררות, הגיע הזמן – חודשיים לפני הבחירות לכנסת – שנפנה את המבט פנימה, אל המפלגה הקומוניסטית ואל החזית, ונתחיל לארגן את הכוחות הנמצאים בתוכנו ובסביבתנו, כוחות שרק בעזרתם נוכל להציב את עצמנו כאלטרנטיבה ממשית יחידה במפה המפלגתית בישראל, מפה הנשלטת בידי הציונות, הקפיטליזם והפטריארכליות. אם לא נתמיד במאמצינו להציב את עצמנו כאלטרנטיבה מסוג זה גם במהלך מערכת הבחירות, לא נוכל להמשיך ולצפות כי נצליח לגייס סביבנו ציבורים רחבים וכי נצליח להביא אי-פעם לשינוי פוליטי ממשי.


צעד ראשון ובסיסי בגיבושה של החזית כאלטרנטיבה פוליטית ממשית בבחירות הקרובות לכנסת, הוא מהלך שיתקן את המצב המעוות בו אין ייצוג לנשים במקום ריאלי ברשימה שנבחרה ע"י מועצת חד"ש. מבין כל הנשים הפלסטיניות שאזרו אומץ להתמודד במועצת חד"ש על מקום ריאלי ברשימה לכנסת, יש לבחור באשה אחת שתחליף ברוטציה את אחד מחברי-הכנסת הנבחרים של סיעת חד"ש לאחר שנתיים מיום היבחרה של הכנסת ה-17.


האם נניח לפארסה לחזור על עצמה ב-28 במרץ השנה, וגם חברת הכנסת הפלסטינית השנייה (לאחר חוסניה ג’בארה ממרצ) תהיה מטעם מפלגה ציונית (נדיה חילו, מקום 15 ברשימת העבודה לכנסת)? האם נמשיך להרחיק מאיתנו ציבורים רחבים של נשים פמיניסטיות, ערביות ויהודיות, שבמקום להיות שותפות פעילות שלנו במערכת הבחירות, ובפעילות הפוליטית בכלל, יגיעו למסקנה כי רק במסגרת גוף פוליטי נפרד יוכלו לממש את שאיפתן הצודקת לשוויון ממשי ולייצוג הולם? הגיע הזמן שנפסיק לדבר על שוויון, ונתחיל לפעול באופן שוויוני. עוד לפני הבחירות לכנסת, עלינו לקבל במוסדות הנוגעים בדבר החלטה בדבר רוטציה שתאפשר ייצוג לנשים הפלסטיניות בסיעת חד"ש בכנסת. בעקבות החלטה זו נוכל להעלות את השוויון המגדרי, הן בפעילותנו הפוליטית היומיומית והן בייצוג בכנסת, כמסר מרכזי במהלך קמפיין הבחירות שלנו גם כלפי הציבור הפלסטיני וגם כלפי הציבור היהודי.


קבלת החלטה מסוג זה היא בידיהם של צירי/ות מועצת חד"ש, ועליהם/ן מוטלות האחריות ואף החובה ליזום החלטה כזו ולפעול למען אישורה במועצה. על חברות וחברי החזית בסניפים השונים להדגיש בפני הצירים/ות שנשלחו מטעמם למועצה את חשיבות העניין. עם זאת, יש כאן מקום מרכזי להנהגותיהן של חד"ש ומק"י, ובעיקר לוועד המרכזי של המפלגה ולמזכירות החזית, החייבות להכיר בחשיבותו של מהלך מסוג זה, להחליט על ביצועו ולהפעיל את מירב השפעתן על-מנת ששוויון הנשים בתוך החזית והמפלגה יהפוך לחלק בלתי-נפרד מכל מישורי הפעילות הפוליטית שלנו. הגיע הזמן, כי הגברים שבין חברי החזית והמפלגה, מן הפעילים בשטח ועד לחברי ההנהגה, יתגייסו לפעולה ממשית ואפקטיבית למען ייצוג של נשים ברשימת חד"ש לכנסת הקרובה, מתוך הבנה כי השוויון המגדרי, בחברה בכלל ובחזית ובמפלגה בפרט, אינו אינטרס של הנשים בלבד, ואינו סוגייה שרק הנשים צריכות לדון בה או לקדם אותה, אלא הוא סוגייה עקרונית ואינטרס ממשי עבור כל מי שמבקש לבנות חברה שוויונית וצודקת.

תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. נמרוד אמזלק הגיב:

  איתמר,

  כל ניסיון לקדם את ענייניו של מגזר כזה או אחר או קבוצה כזו או אחרת במנותק מן ההקשר הרחב שבו היא מתקיימת ושבו מתקיימת האפליה נגדה, נדון לכישלון.

  אי אפשר לדבר על העדר נשים ברשימה תוך עצימת עין לכך שרשימת חד"ש כמו שאר הרשימות המבוססות על האלקטוראט הערבי (דע"ם היא יוצא דופן מכובד אבל שולי) שמה על דלתה שלט האוסר למעשה כניסת יהודים, קומוניסטים והומואים (או לפחות אוסר על כך שתהיה להם השפעה אפקטיבית כלשהי). האם מפתיע אותך שבמקום כזה גם נשים נדחקות החוצה?

  דמוקרטיה, גם פנים-מפלגתית, אינה עניין פורמאלי בלבד. השאלה איננה רק איפה מוצב מי והאם הוא יהודי או היא אישה. הבעיה המרכזית עם מק"י היא שהיא זנחה כבר מזמן כל יומרה אידאולוגית כדי שתוכל להתמסר ביתר קלות לפיתוי האלקטוראלי הנקרא חד"ש,גוף הקיים לצורך מטרה אחת בלבד – הנצחתו שלו. כאשר את הטון נותנים קבלני החמולות וחנווני הקולות, קצת מגוחך לצפות לחשיבה מעמיקה. יהודים מביאים קולות? לא? ראוס! קומוניסטים מביאים קולות? לא? ראוס! נשים במקום ריאלי יעזרו לגייס את ראשי החמולות? פחחחח… ראוס!

  כיסאולוגיה אובר אלס.

 2. גיא האדום הגיב:

  החבר נמרוד היקר!
  אני מבין שאתה עברת למקום טוב יותר (אין ספק שמפלגת העבודה חפה מכל עסקנות פוליטית, נטולת קבלנות קולות ואין בה כל סממנים לאומניים), אבל אתה לא חושב שאתה קצת מגזים? אני חבר מק"י ופעיל בחדש כבר מספר שנים ועל אף שישנן מגמות לא בריאות ויש הרבה מקום לחיזוק המפלגה, אני חושב שההשמצות הפראיות שלך נובעות מרגשות רעים כלפי המפלגה שעזבת (נטשת?!).

 3. ספידי הגיב:

  אני לא מסכים איתך נמרוד. נכון שישנה בעיה עם הרכבה של חד"ש ומדיניותה במספר דברים, אבל מה זה הקישקוש הזה. יש נציגות יהודית בצמרת הרשימה ושלושה מבין ארבעה אלו שעומדים במקומות הראשונים הם חברי מפלגה. מטופש במיוחד לאור העובדה שאתה החלטת לתמוך בבחירות הקרובות במפלגה קפיטליסטית, לאומנית ושוביניסטית. (לאומנית של הלאום המדכא) אז כל אותן בעיות עדיין לא מצדיקות עזיבת חד"ש בטח שלא למפלגת העבודה.

 4. דן תמיר הגיב:

  אני מסכים עם עיקר הנאמר במאמר. עם זאת, כינויין של נשים ישראליות, החברות במפלגה ישראלית, המשתתפת בבחירות לכנסת ישראל "פלסטיניות" הוא תקיעת גול עצמי, ואני מתנסח מאד מאד בזהירות.
  כל עוד ישנה "רשות פלסטינית" לצד מדינת ישראל הרשמית, הכללת אזרחים ישראלים כ"פלסטינים" (או "פלסטיניות") הנה הבסיס הטוב ביותר להדרתם/ן מהשיח הפוליטי ומהחברה הישראלית. זה בדיוק מה שרוצים הפייגלינים, הליברמנים והאיתמים למיניהם. בל נשחק לידיהם.

 5. עופר יהלום הגיב:

  מה שמועצת חד"ש לא תחליט, הנה עצה בחינם: אפ אתם מוכרחים להשתמש בשיטות הניאו-גזעניות שקרויה "שריון" או "העדפה מתקנת", אל תנהיגו רוטציה כי זה רק פתח לצרות, ותיזהרו לא לדחוק אחורה את המועמד היהודי היחיד ברשימה.

  ודבריו של כותב המאמר על "ארבעה מקומות ריאליים בחד"ש" מזכירים את אלה במרצ שאומרים ש"עשרה מנדטים זה לא בשמיים", או כאלה ב"קדימה" שצוטטו בתחילת הדרך כמדברים על 50 מנדטים. נראה שהמשותף לכל האנשים האלה שהם מגשימים את העקרונות של מפלגת עלה ירוק…

 6. דג אילם הגיב:

  אני מעתיק את תגובתי ממאמר אחר באתר:

  אם חד"ש היו באמת אלטרנטיבה, הרשימה שלהם היתה צריכה להיות מורכבת רק מנשים! 120 נשים כרשימה לכנסת. זו אלטרנטיבה, ואומר את זה גבר. חשבו על כך.

 7. נמרוד אמזלק הגיב:

  משום מה מסתובבת כאן שמועה על כך שעברתי למפלגת העבודה. אני מניח שזה נובע מבעיות בהבנת הנקרא אצל אנשים שראו את קריאתי להצביע למפלגה זו בבחירות הקרובות ופירשו זאת כהצטרפות או קריאה להצטרפות אליה.

  עבור קומוניסטים הצבעה בבחירות לפרלמנט הבורגני אינה אלא מכשיר להשגת יעדים. זה אינו ערך כשלעצמו. לקומוניסטים, כפי שאולי זכור לכם מקריאה ב"מניפסט" "אין אינטרסים נפרדים מאלו של מעמד הפועלים". כלומר לא טובת המפלגה אלא טובת המעמד היא-היא החשובה. הטענה שהעליתי כאן במספר דיונים היא שטובת המעמד דורשת כעת התגייסות לקרב בלימה כנגד המפלצת הדו-ראשית של הימין אשר לפי חישוב של הסקרים הבוקר עלולה להשיג קרוב ל -70 מנדאטים (אם מוסיפים ל"קדימה" ול"ליכוד" גם את "האיחוד הלאומי-מפד"ל"). התגייסות כזו פירושה חיזוק הגוש שכנגד. הגוש שכנגד מובל ע"י מפלגת העבודה. צריך גם לזכור שהתפישה של פרץ שונה מאוד מזו של קודמיו. הוא איננו אופורטוניסט כמו פרס וגם אינו חבר בקליקת הגנרלים.

  לכן הפעם חשוב להצביע "אמת". מכאן ועד הצטרפות למפלגת העבודה הדרך רחוקה. אין לי ספק שבעתיד הקרוב תקום אלטרנטיבה סוציאליסטית לא ציונית חדשה. אני מתכוון להיות שם כשזה יתרחש.

  ובאשר לחברי ממק"י. אני מבין שכאשר לכודים מתחת להריסות הבית נורא חשוב לחשוב בצורה פוזיטיבית ולהגיד תודה שלפחות נשארנו בחיים אחרי המפולת. אבל זה לא מספיק. ברגע מסוים צריך להתעשת ולשאול מדוע קרתה המפולת, ומי אחראי לה והאם ניתן היה למנוע אותה. אחר כך צריך להתחיל לפנות את ההריסות ולבנות מחדש.

  אינני יודע כמה מנדאטים תקבל חד"ש בבחירות הקרובות. זה גם לא משנה. חד"ש פסקה להיות מסגרת שמאל ישראלית ומק"י פסקה להיות מפלגה קומוניסטית. חבל לי לראות את חברי נשכבים על הגדר בשביל עסקני החזית והמפלגה. אבל עם כל הכאב שבכך, אינני מתכוון לחסוך ולו קמצוץ של ביקורת מן המפלגה "שנטשתי" רק בגלל שהם בחרו להישאר שם. את העובדות אי אפשר לטשטש: ליהודים אסור להיות במקום גבוה יותר מן המקום השלישי בחד"ש. קומוניסטים ערבים זה משהו שעדיף שלא להבליט. ונשים? מי צריך נשים?

  לא זה לא כתוב בשום תקנון. זה פשוט איכשהו יוצא ככה…

 8. לעופר יהלום הגיב:

  חד"ש הייתה רחוקה כמה מאות קולות בבחירות האחרונות מ-4 מנדטים. בל"ד קבלו מאיתנו מנדט בהסכם עודפים, אז אל תבלבל את המוח. רוצה להשוות אותנו למר"צ? להגיד שאנחנו מסטולים? משעמם לך בחיים?

 9. לאמזלק הגיב:

  באופן אישי, הייתי מציע לך כמה אלטרנטיבות. חלקן דינמיות, חלקן התנהגותיות, כולן מיועדות לעזור לך להתבגר רגשית ולהתגבר על הנרקיסיזם. לא מסתובבות כאן שמועות, מלבד אלה שאתה מפיץ ולא עוסקים בך אישית אלא ברעיונותיך, שאולי קוסמים לאחדים אבל בעיני מאוד שבלוניים, צפויים ומעבר לכל, שמענו אותם מספיק! אז תנוח, תצביע למי שבא לך ואם באמת חשוב לך פחות לסבול, תכתוב כאן תגובה קטנה ואני אפנה אותך הלאה. זה כדאי, גם אני עשיתי את זה…

 10. נמרוד אמזלק הגיב:

  כפי שכבר ציינתי מספר פעמים, מי שאינו חותם בשם מלא על הודעותיו הוא אדם חשוד מאוד. הוא גם מוג לב. אבל נכון שלא מדובר בנרקיסיסט שהרי הוא מפחד מן הצל של עצמו…

  אגב, יתכן גם שמדובר במישהו שיודע שאם יזדהה בשמו יגיבו הקוראים בגיחוך קל וימשיכו הלאה…

  על כל פנים, ממש לא מעניין אותי כמה פעמים מישהו חושב ששמע ועד כמה מה ששמע נראה לו שבלוני. דברים נכונים צריכים להיאמר ואני באמת מצטער אם זה גורם מבוכה למי שהיה רוצה להשתיק ולטייח ולחפות…

 11. עופר למגיב הגיב:

  אני מבין שכבר קבעת את דעתך על דברי, אז תסלח לי שאני מבלבל לך את המוח עם עובדות:

  חד"ש התמודדה בבחירות האחרונות יחד עם תע"ל, מפלגתו של אחמד טיבי. לפי נתוני ועדת הבחירות המרכזית, הרשימה המשותפת קיבלה כ-94 אלף קולות, כשהמדד למנדט היה כ- 26 אלף קולות. מכאן שחסרו לרשימה כמעט עשרת אלפים כדי להגיע למנדט הרביעי; מה לעשות, שהעודף של מי שהלכו איתו בהסכם עודפים היה גדול יותר.

  וגם שונאי טיבי הגדולים ביותר מודים שהוא הביא לפחות 15 אלף קולות לרשימה, כך שאם חד"ש היתה מתמודדת לבד (כמו עכשיו?) היתה בקושי רב משיגה את המנדט השלישי.ואגב, אני ראיתי סקרים שנותנים כיום לחד"ש 2 מנדטים אבל לא ראיתי סקר של ארבעה.

  ואם היית טורח לקרוא שוב את תגובתי הקודמת, היית רואה שבעיני ה"מסטולים" הם אנשים שחוזים למפלגתם מספר לא ריאלי של מנדטים, ולאו-דווקא ממפלגה ספציפית.

 12. שי הגיב:

  הבנתי, עופר. סקר של הערוץ הראשון וסקר אחר של ערוץ 10 וידיעות חזו 5 מנדטים לחד"ש לפני שבועיים.

 13. גיא לשי הגיב:

  וסקר היום חזה רק 2+, הכל עוד נתון לשינוי, ממחר כבר אי אפשר לנסות להשחיל לנו פרטנרים לא רצויים (טיבי, בל"ד וכו’) ונוכל להתחיל בתעמולה. יש הרבה עבודה אבל גם מקום לאופטימיות. כמי שהתנדב בבחירות הקודמות אני יכול לומר שאם כל מי שעזב את חד"ש בגלל הברית עם טיבי ישקול לחזור אז מצבנו לא רע בכלל.

 14. שי לגיא הגיב:

  ולוואי… מחר צריך להתחיל מוקדם בבוקר ודומני שגם את עצמנו נצטרך לעקוף. אם מי שעזב את חדש בגלל טיבי יחזור הרווחנו אלפיים קולות. נצטרך לעשות הרבה יותר מזה, גם בתור זרע. פעם הבאה, תבוא לבירה, נתכנן מהפכה כהלכתה.

 15. לגיא הגיב:

  יש הרבה עבודה, ולוואי ויאפשרו לנו לעשות את מחציתה. מנסיון, בד"כ מעבירים את העבודה לקבלנים פסאודו חשובים. ממחר תראה הרבה חנופה לחיים ברעם ומעט התייחסות אליך. אני מקווה שדוב ינהג קצת אחרת, אבל מסתמנת מגמה איליטיסטית, אם אני קורא נכון את המפה.

 16. עדכון חשוב: נשים בחד"ש הגיב:

  במקום החמישי ברשימת חד"ש מוצבת מנאל שלבי,
  פעילה פמיניסטית צעירה, המסיימת בימים אלה את עבודת המאסטר שלה בלימודי מיגדר.
  מנאל היא פעילה מובילה בארגוני הנשים ובעלת השקפת עולם פמיניסטית סדורה.
  מועמדותה בחמישיה הראשונה, מאפשרת לחד"ש להציג השקפת עולם פמיניסטית ומתקדמת במסגרת מסע הבחירות.

 17. חדוה הגיב:

  אז זה אומר שחד"ש סוף סוף תגנה רצח נשיח על רקע "חילול כבוד המשפחה"? או שמא הדבר יפגע בקשרים חמולתיים ועדיף להשאיר העיסוק בנושא זה לזמנים אחרים?

 18. לחדוה הגיב:

  חד"ש מוקיעה רצח נשים מן הסוג שאת מתייחסת אליה.
  חברי הכנסת של חד"ש השתתפו במשמרות מחאה בנושא זה.
  עמדת חד"ש בנושא פורסמה כמה וכמה פעמים גם בכתב.

 19. לחדוה הגיב:

  1. חד"ש היא בראש מחנה המגנים של רצח נשים (וברכה אף הזכיר זאת בנאומו במועצה שהיתה בנצרת לפני מספר שבועות).
  2. חד"ש ומק"י הן מהבודדות שמגנות בקול את הגירוש של הנשים הפלסטיניות המועמדות לגירוש כעת. מעניין שבנושא זה למרצ ולעבודה פחות חשוב מעמד האשה מטוהר הגזע במדינת ישראל.

  גיא

 20. רמי הגיב:

  אפשר לראות התייחסויות בכתב לזה, רצוי בשפה או בלשון הערבית?

 21. לרמי הספקן הגיב:

  — קישור —

  קרא את פרק ז’, סעיף 4.

 22. חיים ברעם הגיב:

  אני נוהג להשתתף בוויכוחים באתר הזה, מתוך מגמה דמוקרטית ולא, חלילה, אליטיסטית. קצת קשה לי להבין מדוע המגיב לגיא סבור, שמישהו צריך להתחנף אלי?
  אני לא רואה שום הבדל ביני לבין שאר החברים, ומסרב לתת או לקבל טיפול מועדף כלשהו. רבים מאיתנו באתר הזה לא רוצים שום דבר מאף מפלגה. לא כבוד, לא כסף, לא כיבודים ולא כיסאות. אנחנו רואים במפלגה מכשיר לקידום הרעיונות שלנו, לא פחות ולא יותר. נכון שכאשר הייתי בשנות העשרים שלי רציתי להיות שגריר בלונדון, אבל היום לא הייתי מייצג את הממסד בשום מחיר שבעולם. כל מה שאני רוצה הוא לקבל יחס חברי באתר הזה. אני מקווה שזו לא דרישה מוגזמת בעיניך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים