הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בפברואר, 2006 4 תגובות

ברצוני להעלות נושא שערוריתי ועליו להגיע לכותרות, ורציתי לבקש את עזרתך בנושא. כידוע רוב ההתנחלויות בשטחים הינן חברות באמנה (תנועת ההתיישבות של גוש אמונים). כיום, ומזה שנים רבות, משלם כל תושב לאמנה "מיסים" בסך של כמה עשרות שקלים בחודש וזאת כדי לממן את פעילות הארגון שמוגדר כתנועה התיישבותית. למרות הגדרת אמנה לכאורה כתנועה התיישבותית, הרי שהיא נחשבת כיום לממנת מספר אחת של הפגנות, הסעות להפגנות, בניית מאחזים לא חוקיים (כולל עמונה) ושאר פעילות שכיום ברובה פוליטית.

מיסי אמנה כפי שהם מוגדרים הם מס חובה שכל מתנחל חייב לשלם. וכספים אלו הם שממנים את הפעילות הזו. ועכשיו לעינייני…


אני ומשפחתי התגוררנו ביישוב אלון שליד כפר אדומים מאז שנת 1996. סיבת המגורים לא היתה אידיאולוגית אלה כדי לחיות במקום בעל איכות חיים גבוהה. בגלל השקפותי הפוליטיות, מרכז עם נטיה שמאלה, לא הסכמתי במהלך השנים לשלם את מיסי אמנה בסך 43 שקלים בחודש, לא בגלל הסכום אלא בגלל העיקרון שבו לא הסכמתי שכספי יממן פעילות לא חוקית ופוליטית – מה גם שאיני מסכים לה.


כאשר היישוב פנה אלי בגין החוב שנוצר בעניין זה, הודעתי למזכירות היישוב בצורה חד משמעית כי אין בכוונתי לשלם מיסים אלו, וכי במידה ויש בעיה אשמח להגיע לבית משפט לברר את חוקיות העניין. ואכן היישוב החליט שלא לגבות ממני את הכספים הללו ובעצם לא שילמתי כלל.


בעקבות אירועי גוש קטיף וההתייחסות המחפירה של המתנחלים לחיילים וכוחות הביטחון במקום (עוד לפני הפינוי), ובשל סיבות נוספות, החלטתי לעזוב את היישוב בו גרתי ולחזור לתחומי הקו הירוק. ואכן מכרתי את ביתי ועברתי לירושלים.


אך כאן ציפתה לי הפתעה לא נעימה. כאשר הודעתי למזכירות היישוב כי מכרתי את הבית, הודיעו לי שמאחר שקיים חוב בגין אי התשלום לאמנה, לא יאפשרו לי לבצע העברת בעלות על הבית. בנוסף, ההסתדרות הציונית, לה שייכת האדמה עליו בנוי בייתי, לא אישרה את העברת הבעלות וזאת עד שאסיים את "חובותיי" ליישוב. כך הפכתי למעשה לשבוי של תנועת אמנה ושל היישוב אלון.


באין ברירה שילמתי את הכספים ליישוב, קיבלתי את החתימות וכרגע פתחתי בהליך משפטי נגד היישוב אלון ותנועת אמנה כדי שישיבו לי את כספי.


זהו סיפורי והוא גם סיפורם של רבים אשר בגלל חשש לנקמת היישובים או החזקתם כבני ערובה – שותקים ומשלמים.

תגובות
נושאים: עדכונים

4 תגובות

 1. בן שבת הגדול הגיב:

  תחזקנה ידיך על המסירות והמאבק. אני מקווה שהנושא יגיע לבית משפט. יש כאן פוטנציאל רב לאמירה כללית הרבה יותר באשר לפשע ההתנחלויות הלא-חוקיות.

 2. גלעד דורון הגיב:

  איזה ביזיון. שיהיה לך בצלחה.

 3. יוני הגיב:

  שי שלום,
  נשמח להתעדכן מה היו תוצאות המשפט כדי להפיץ את הבשורה…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים