הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 במרץ, 2006 תגובה 1

כולנו מכירים את הילדים המסתובבים בצמתים ומנסים למכור מוצרים שונים עבור שקלים בודדים. עד היום קם קול זעקה בנדון פעם בכמה שנים, לא נעשה דבר, והחיים המשיכו כימים ימימה. והנה, קם המושיע – ראש עיריית ירושלים החליט לעשות מעשה. לא אין הוא מתכוון להקצות כוח אדם מן השירותים הסוציאליים לבדוק מה קורה עם הילדים הללו, הוא גם לא קורא לממשלה למנות קציני ביקור שיוכלו להבהיר להורים שמדובר בעבירה פלילית, אורי לופוליאנסקי מאמץ תוכנית שתכיר בעבודת הילדים, ותאפשר לילדים להמשיך לעבוד – ורק שיואילו גם ללמוד מדי פעם עם מורים פרטיים (הארץ, "תוכנית בי-ם: שכר לילדי הצמתים, בתנאי שיילכו ללמוד", 16/3/2006).

כפי שהחברות הנצלניות מתייחסות אל הילדים העובדים בהודו ובסין, ומנסות להציג את עבודתם כהכרח בל יגונה, כך קמו בעיריית ירושלים וגייסו אנשי ממון, לממן תוכנית של הכשרה מקצועית של ילדים במטבחי מסעדות, במלצרות ובגינון. להזכירכם – ילדים בני 8 עד 12.


כמובן, מדובר בילדים ערבים, אז מראש אין סיבה שילמדו ממש, אפשר לכוון אותם מראש למקצועות המיועדים להם, ולפחות שלא יסתובבו ברחובות ולא נצטרך לראות ולהרגיש את הבושה.


אולי כדאי ישר לחבר אותם עם קבלני שירותים שישלחו אותם לנקות את רחובות ירושלים – אם הם כבר מסתובבים ברחובות.


אולי כדאי ליצור מזה מיזם עסקי, ולהודיע לנייקי ולאדידס, שהנה ההזדמנות לפתוח מפעלים במזרח הקרוב – גם כאן יש ילדים להעביד.


ראש עיריית ירושלים אולי לא שמע, אבל במדינת ישראל אסור לילדים מתחת לגיל 14 לעבוד כלל, וגם אז בתנאים מחמירים. סביר להניח שלופוליאנסקי גם לא שמע על האמנה לביעור עבודת ילדים מ-1982.


יש ילדים עובדים בישראל. זו עובדה קשה שרשויות השלטון צריכות להתמודד איתה, לא על-ידי הנצחת המצב רחוק מן העין, אלא באמצעים שיביאו לשינוי מהותי, להבאת הילדים אל תוך המסגרות החינוכיות והשארתם שם, כך שיהיה להם לפחות סיכוי לעתיד נטול עוני.


בינתיים, אנחנו צועדים ברגל בטוחה קדימה אל המאה ה-19 – טרום המהפכה התעשייתית. אם ראש עיריית ירושלים יתאמץ, ודאי ימצא איזה מכרה באיזור אליו אפשר לשלוח את הילדים.

תגובות
נושאים: עדכונים

תגובה אחת

  1. איש הגיב:

    כבר פעמיים בצומת הגבעה הצרפתית, כשסירבתי ל"ניקוי חלון" ע"י ילד בן 9, חטפתי קללות ואף איומים מאותו ילד (!!!!). נשמע הזוי, שילד בן 9 מנסה לסחוט ממני שקל בודד. כשסירבתי בפעם השניה הוא הכניס מכה ועיקם את הפח של דלת המכונית, הוא נשאר שם עם ידיים שלובות עד שאני אביא לו שקל. מזלי שהרמזור הפך לירוק.
    הדבר שהכי פגע בי, לא היה המכה על הרכב, אלא העובדה שלפני כן, פנה הילד לרכב שעמד מלפני, הנהג (ממוצא ערבי) סרב, הילד חייך ועזב אותו לנפשו.
    אם יש מישהו שמנצל את הילדים הללו הם אותם עבריינים ששולחים אותם ומשטינים אותם כנגד אוכלוסייה מסויימת !!!! מבורכת היוזמה של ראש עיריית ירושלים, לפחות הם ילמדו משהו ולא רק איך לשנוא !

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים