הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 במרץ, 2006 5 תגובות

כולן רוצות להיות שם, לצידה של קדימה בקרית הממשלה. לפני מספר ימים השתתפתי בדיון שנערך על ידי מועצת הנוער של שהם ונציגת מרצ בדיון ניסתה בכל כוחה להוכיח מדוע יש להצביע עבור מפלגתה על מנת "לדחוף שמאלה את קדימה". קרי: יש להצביע מרצ כדי שהיא תשב בממשלת הימין. המעניין בפאנל הבחירות, שהשתתפו בו נציגים של כמעט כל המפלגות – כולל כאלה שאין להן סיכוי קלוש לעבור את אחוז החסימה – הוא שכולן רוצות להיות שם, לצידה של קדימה. מהו סוד הקסם של קדימה הימנית? מנהיגיה? סניפיה (שאינם קיימים)? עמדותיה הפרוגרמטיות?

סוד הקסם של קדימה הוא שמפלגה זו היא ממשלת אחדות-לאומית-בורגנית זוטא. היא אספה חלקים שלמים מן הליכוד והעבודה על בסיס פרוגרמטי ופרגמטי ברור: המשך הכיבוש בחלקי הגדה בהם ניתן (עדיין) לשלוט, המשך מדיניות ריכוז ההון בידי מספר משפחות, התקפה על מדינת הרווחה וניסיון מתמיד להורדת רמת החיים והשכר. מנהיג העבודה עמיר פרץ הגדיל לעשות ובימים האחרונים אמר שהוא מוכן לתמוך בממשלה "תמורת חוקים חברתיים". חוקים, שאם וכאשר יתקבלו, איש לא יעשה דבר כדי לאוכפם.


מפלגת האחדות הלאומית הבורגנית יכולה להיות קצרת ימים. הממשלה שבמרכזה קדימה עשויה לשרוד מספר שנים ולא תסיים את תקופת הכהונה הקצובה. בדיוק כפי שקרה עם הממשלות הקודמות. אבל קדימה והממשלה שתקום סביבה הן לא יותר מביטוי פוליטי למצוקה האסטרטגית בה שרויה הבורגנות לנוכח המשברים בתחומי החברה, הכלכלה והכיבוש.


משבר קפיטליסטי ממושך ומשולב שהחל עם פרוץ האינתיפאדה באוקטובר 2000, אך שאין לו תאריך סיום. הליכוד והעבודה אינן מסוגלת לספק עוד את הסחורה. הליכוד התגלה כימני מדי מול משבר הכיבוש. העבודה בראשות פרץ עלולה להיות מסוכנת מדי מול המשבר הכלכלי-חברתי. ולכן, הבורגנות חותרת להשגת הגמוניה פוליטית חדשה על ידי שבירת הכלים – המפלגתיים הקיימים.


האם יש להשלים עם ממשלת אחדות הבורגנית כפי שמציעות בצוותא העבודה ומרצ? קרי "לדחוף שמאלה את הממשלה"? הניסיון של השנים האחרונות מוכיח שבמקרה הטוב זה לא יותר ממשאלת לב, או שזו תרמית מחושבת היטב. תפקידו של השמאל העקבי הוא לצעוד בביטחה וללא פחד אל האופוזיציה. שום דבר טוב לא יצמח מממשלת קדימה (בכל הצירופים האפשריים). בבחירות ההולכות וקרבות יש לקדם אלטרנטיבה פוליטית שמאלית ברורה – המשלבת צדק חברתי, צדק סביבתי ושלום צודק: חד"ש.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. השמאל החופשי הגיב:

  עיוותת את דברי פרץ לגמרי. פרץ אמר שהם יהיו מוכנים לתמוך בממשלה ללא קבלת תיקים אם יתקבלו מספר חוקים: פירוק חברות כח אדם, פנסיה כללית לכל אזרח, העלאת שכר המנימום והגדלת סל התרופות.
  יש לקוות שאם לא יקרה הנס ולעבודה ושאר מפלגות השמאל לא יהיה גוש חוסם מול קדימה בראשות הימין אז פרץ בכל זאת ישרוד ויוביל את המאבק של גוש בשמאל. להיות חד"ש צדקנית של 3-4 מנדטים זה לא עוזר הרבה.

 2. דרומי הגיב:

  שוב ההצגה הפשטנית להחריד. אצל שמואל אמיר זה היה כל הציונים אותו דבר, עכשיו כל הבורגנים אותו דבר. הכל רק שנצביע חד"ש.
  הצבעה לחד"ש היא הימנעות בהצבעה על הקואליציה. אם חושבים שהעבודה ומרצ בקואליציה זה בדיוק כמו הליכוד וליברמו, זה בסדר גמור. אם חושבים שעדיף שכר מינימום ופנסיה חובה על המשך ההשתוללות של ביבי, שעדיף נסיון לפחות למו"מ, גם אם אנחנו לא מסכימים לו לחלוטין, על תוכנית ליברמן בתנאים אלו ואחרים (שימו לב שאולמרט לא אמר שהוא מתנגד לתוכנית ליברמן, וציפי לבני נמנעה מהתייחסות אליה. כלומר, לפי קדימה, התכנסות+גירוש אום אל פאחם זה כנראה בסדר).

  לחד"ש יש את החשיבות שלה, ובימים אלו אני נקרא בין האופציות. אבל העמדת הפנים של רבים מהכותבים כאן, כאילו מי שלא מצביע חד"ש מצביע מרזל, כאילו לא השתנה כלום בשמאל הישראלי בבחירות האלו, גובלת בגיחוך.

  ודוידי, תתעדכן – חלק מתוכנית שכר המינימום של העבודה כוללת העלאת מספר הפקחים מ-20 ל-400.

 3. כיפה אדומה הגיב:

  מאחורי הרטוריקה (אשר הינה מרשימה, כשהיא לעצמה, יש להודות) על מהפכה חברתית מזרחית, ניתן לזהות את המדיניות הכלכלית העתידית של פרץ, לדבריו:-
  אני לא חושב שמשקיעים יברחו. כאשר נפגשתי עם קבוצה של מיליארדרים ישראלים אחד מהם אמר לי – אל תתרשם ממה שהאחרים אומרים. שלא יעשו עליך רוח. אף אחד מהם לא יעזוב. הם לא יעזבו כי אין שום מדינה בעולם שנותנת לנו מתנות כמו המדינה הזאת, הוא אמר. מתנות שלא מגיעות לנו.

  החלטנו לא להעלות מסים בקדנציה הזאת.

  ולגבי פלסטינים:-
  …תרחיש האופטימלי … בתוך שנתיים אבו מאזן יוכל לפזר את הפרלמנט אחרי שהפתח מנקה את עצמו מהשחיתות.

  אכן…
  רוח הדמוקרטיה!

 4. גיא הגיב:

  הנסיון מראה כי מפלגת העבודה כשישבה עם הליכוד בממשלה, לא ממש השפיעה ואף נתנה לגיטימציה לכל מעללי שרון וביבי.
  יש להכיר בעובדה כי עמדות השמאל העקביות תהיינה באופוזיציה לקדימה בכל מקרה, ולכן עדיף שהן תושמענה מבחוץ ע"י חד"ש מאשר תיבלענה מבפנים. כמובן שבהנחה שהכנסת הזו תהיה מעט יותר נוחה מהקודמת חד"ש תוכל ליזום הצעות חוק חשובות וקול שמאלי תקיף מהאופוזיציה יוכל לסייע לפלג המיעוט השמאלי בעבודה.

 5. דרומי הגיב:

  לכיפה אדומה – ממש לא צריך לשכנע אותי שהעמדות של מפלגת העבודה הן לא עמדות שמאל עקבי. את זה קל לראות. השאלה היא לא איזה מפלגה מייצגת בצורה הטובה ביותר את עמדותי, אלא איזה פתק בקלפי יקדם בצורה הטובה ביותר את אותן עמדות.

  ולגיא – אם אתה סבור שמפלגת העבודה בראשות ברק\מצנע\פואד\פרס היא אותה מפלגה, אז אין ספק – עדיף להצביע יותר שמאלה. אבל אם אתה, כמוני, סבור שהמהפך שהמפלגה הזו עברה הוא עמוק, גם אם לא כולל (כי בוז’י, פואד, וילנאי וחבריהם עדיין שם) – אז עדיף שהעמדות ישמעו מהקואליציה, בה הצהיר פרץ שהוא מעדיף חוקים על תיקים, מאשר מהאופוזיציה. ואני עוד לא איבדתי את התקווה למהפך.
  באותו הקשר, סיבה חשובה נוספת להצביע עבודה, לפחות לטעמי, היא להראות שפרץ אינו מצנע, ושלא מדובר באיזה טריפ חולף לצורך הבחירות, ולבסס את קיומה של מפלגת שמאל גדולה ומשמעותית בישראל, גם אם היא שמאל-לייט.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים