הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באפריל, 2006 10 תגובות

פאוסטו ברטינוטי הוא האיש שגרם להפלת ממשלתו של רומנו פרודי ב-1998, כאשר ראש ממשלת איטליה דאז המשיך במדיניות ההפרטה – בניגוד לדעת מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית. ברלוסקוני שב ומזכיר זאת, כדי להסביר ש"הקומוניסטים לא יתנו לפרודי לסיים את הקדנציה אם וכאשר פרודי יהיה לראש ממשלת איטליה". אבל ברטינוטי, העומד בראש ההתחדשות הקומוניסטית, לא מתרגש מאיומי ברלוסקוני. "אם ננצח, פרודי יסיים את כל הקדנציה", הוא מדגיש. השיחה עם ברטינוטי נערכה ביום א’, עם פתיחת הקלפיות הראשונות ברחבי איטליה.

ש. על פי הסקרים שפורסמו ערב הבחירות, הקואליציה של המרכז והשמאל עתידה לנצח בבחירות – אם כי ברוב קטן. האם אתה סבור שאכן הקואליציה שהוקמה נגד ברלוסקוני תנצח בבחירות?


ת. כן. במסע הארוך להפלת ברלוסקוני רוב העם האיטלקי הכריע למען שינוי המשטר. לצערי, ברלוסקוני מותיר אחריו נזקים חברתיים עצומים, ולשנים רבות.


ש. מהן ההשלכות מחמש שנות שלטון ברלוסקוני?


ת. קודם כל: חוסר הביטחון. חוסר הביטחון בכל: בתעסוקה, בבריאות, בחינוך. הפחד מן העתיד. והכל תוצאה מן המדיניות הניאו-ליברלית. מדיניות המוציאה מיליוני צעירים לרחובות צרפת ושאנו מקווים תקבל תשובה הולמת בבחירות הנערכות עתה באיטליה.


ש. איטלקים רבים סבורים שהקואליציה העומדת מאחורי פרודי רופפת למדי, יש בה 11 מפלגות, ושהיא לא תחזיק מעמד זמן רב…


ת. … לצערי, על פי שיטת הבחירות הנהוגה באיטליה על מנת להרכיב את הממשלה יש ליצור קואליציות רחבות מאוד. זה נכון לגבי השמאל וגם לגבי הימין. הפעם, לשם שינוי, לקואליציית השמאל מצע משותף ולא רק הסכם לשיתוף פעולה.


ש. מצע משותף שהשאיר בצד נושאים חשובים כגון נישואי בני אותו מין.


ת. אני דווקא מרוצה מן המצע. יש לציין שמדובר על מצע שהוא פרי של פשרות רבות ולכן אין בו את כל העמדות שלנו. אבל זהו מצע לשינוי. אנו לא מסתירים שהיינו רוצים שינויים לעומק. אבל יחד עם זאת, זה הדבר הטוב ביותר שניתן להשיג בתנאים הפוליטיים הנוכחיים.


ש. לפני שש שנים מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית סירבה להמשיך ולתמוך בפרודי וכך גרמה לנפילת ממשלתו. האם נשוב אל אותם הימים?


ת. קודם כל, לפני שש שנים לא הסכמנו על מצע משותף. כל מפלגה רצה לבחירות עם עמדותיה ובסופו של דבר לא היתה זו קואליציה אלא איחוד רגעי של מפלגות. המצע של ההתחדשות הקומוניסטית דאז היה שונה מאוד מעמדות ממשלת פרודי ותמכנו בממשלתו תוך הפגנת גדלות נפש. אבל לצערנו, הממשלה פעלה בניגוד לעקרונות שלנו. הפעם יש לנו מצע משותף וקווי מדיניות משותפים, לא מדובר רק בקואליציה רופפת. אלה מצבים פוליטיים שונים מן היסוד.


ש. האם אתה בקשר עם פרודי? האם הוא לא נוטר טינה בעקבות הפלת ממשלתו ב-1998?


ת. היחסים עם פרודי הם מצוינים. גם במצבים הקשים ביותר לא נפגעו היחסים האישיים בינינו.


ש. לאחר ניצחון המרכז והשמאל בבחירות, לאיזה שינויים אנו צפויים?


ת. מצד אחד יש לחזק את הדו-שיח עם אירופה ובייחוד עם מדינות הים התיכון. שנית, ממשלה חדשה תקדם את השלום בעולם – כולל הוצאת כוחות הכיבוש של איטליה מעיראק. ולא פחות חשוב: ננטוש את המדיניות הניאו-ליברלית של ממשלת הימין.


ש. ולשם כך אתם תדאגו להעלאת מסים?


ת. שאלת המיסוי באיטליה היא קשה. קודם כל יש לדאוג שהמסים אכן ישולמו. על פי ההערכה שלנו, מדי שנה האוצר מפסיד 100 מיליארד יורו הכנסות – מסים שאינם משולמים, בייחוד על ידי הפירמות הגדולות. אגב, בעיית המיסוי איננה רק שאלה של אי-תשלום מס. גם כאשר המס משולם, הוא לא מגיע ליעדים הנכונים ואין הוא תורם לחלוקה הצודקת של העושר בחברה.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. ספידי הגיב:

  קודם כל צריך להחזיק אצבעות לקואליציה כולה ולקוות שתגבור על זו של ברלוסקוני. דבר שני מעניין לדעת מהן ההערכות לגבי כמה מפלגת ההתחדשות עצמה אמורה לקבל אחרי שהיתה כמה במגמת ירידה בשתי מערגות בחירות האחרונות.

 2. משועשע הגיב:

  כמו בכל מקום בעולם גם באיטליה הקומוניסטים מטומטמים מספיק להפיל ממשלת שמאל כי היא לא מספיק מהפכנית ומסיעים בכך לעלית ממשלה ימנית קיצונית.

 3. מרדכי בלייוייס הגיב:

  עד כמה פרודי שמאלן? הוא הרי עשה הפרטות. ומה יקרה כעת? ימשיך להפריט? ומה יעשה אז מר ברטינוטי?

 4. שמעון- לקח גם לגבי חד"ש הגיב:

  לא משנה כמה צרות תעשה ממשלת קדימה-עבודה מפלגת חד"ש צריכה לעמוד מאחוריה ולמנוע את הפלתה כי האטלרנטיבה הימנית (ליכוד-ליברמן-איחוד לאומי) היא מסוכנת הרבה יותר.
  דרך אגב בקנדה קרה אותו דבר. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הפילה את המפלגה הליברלית משום שלא הזרימה מספיק משאבים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, ואחר כך היו אלה השמרנים שעלו לשלטון.
  על השמאל בכל העולם לגלות אחריות חברתית

 5. מישהי הגיב:

  עכשיו אני מבינה יותר למה כשהייתי באיטליה לפני כמה שנים ודיברתי עם איטלקים הם אמרו לי שהם מיואשים מאיטליה.

 6. יוסי ונטורה / הקומוניסטים הגיב:

  אני מציע ל"משועשע" (שמשום מה לא מוכן לפרסם את שמו) להתייחס קצת יותר בכבוד לקומוניסטים בכלל ולקומוניסטים האיטלקיים בפרט. בבחירות שנערכו השבוע אחד מכל עשרה מצביעים בחר עבור אחת משתי המפלגות הקומוניסטיות הגדולות: ההתחדשות הקומוניסטית ומפלגת הקומוניסטים האיטלקיים. והם יודעים למה.

 7. דרור ניסן הגיב:

  יש לקוות שהחבר ברטינוטי למד את הלקח (את שכר הלימוד עבור השיעור שילם הציבור האיטלקי כולו), ושהוא לא יפחל שוב את פרודי.

  ברטינוטי, ראויי לחזור באוזנייך על כלל ישן: האוייב של הטוב הוא הטוב מאוד.

  את ווימאר מוטטו אנינים כמוך. תתבגר.

 8. הרצחת וגם ירשת ? הגיב:

  אם כבר מדברים על רמניה ועל וימאר, אז הסוציאל-דמוקרטים (יעני ה"ריאליסטים") נתנו את ידם לחוק שיזמו הנאצים שנועד לפסול את הקומוניסטים מלשבת בפרלמנט וכתוצאה מזה הנאצים השיגו קואליציית-רוב. אפשר לראות בזה אפילוג לרצח המהפכנים רוזה לוקסמבורג וקרל ליקנכט בידי כנופיה פאשיסטית ובעידוד הממשלה הסוציאל-דמוקרטית קצת יותר מעשר שנים קודם לכן.

  אז עעכשיו הסוציאל-דמוקרטים לוקחים בעלות על ה"ריאליזם" והבגרות ומטיפים לכולם מוסר בטון מתנשא ופתגמים דביליים. אותם אנשים שהישגם הגדול ביותר הוא גיוס הפועלים באירופה לתמיכה באימפריאליזם.

 9. יוסי ונטורה / תגובה לדרור ניסן הגיב:

  אני לא יודע מה חושב ברטינוטי כי לא היה לי הכבוד להכיר אותו. אבל אני קורא איטלקית ובאתר של העיתון היומי הקומוניסטי "לבירזיונה" (של מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית) — קישור — ניתן למצוא את תוצאות הבחירות לפי מפלגות ומפלגה זו, מפלגת ההתדשות הקומוניסטית היא המפלגה שהכי גדלה בייצוג בפרלמנט, מ- 12 מושבים ל- 47. כנראה שהבוחר האיטקלי רצה לסלק את ברלוסקוני, וגם לחזק את האגף הקומוניסטי בראשות ברטינוטי שבקואליציה

 10. דרור ניסן מוסר ליוסי ונטורה הגיב:

  אדרבא ואדרבא, הגודל והאשראיי מחייבים עוד יותר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים