הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 באפריל, 2006 49 תגובות

הימים שבין יום הזיכרון לשואה ליום העצמאות הם ימי חג ומועד לצביעות ולציניות הישראלית. גם השנה גויס יום השואה לצרכים השוטפים של הפוליטיקה הממשלתית, תוך התעלמות מכך שמדינת ישראל היא במובנים רבים השתקפות הרוע והערכים שהביאו עלינו את השואה. היה משהו סמלי בכך, שבטקס המרכזי שנערך ברחבת "יד ושם" עמדה על הבמה קבוצת חיילים חמושים מהצנחנים שקפצו מדום לנוח וחזרה לדום כל אימת שאחד הדוברים עלה על הבמה. אותם חיילים נלקחו לטקס הממלכתי מהכיבוש בשטחי פלסטין הכבושה, שם הם מתמחים במשימות של הרג, הרס, התעללות והשפלה של אוכלוסייה אזרחית, משימות שהיו גם מנת חלקו של צבא הכיבוש הגרמני במלחמת העולם השנייה.

מרביתו של הצבא הגרמני לא עסק ברצח תעשייתי של יהודים, צוענים או הומוסקסואלים במחנות ההשמדה. לכך נועדו יחידות מיוחדות. חלקו הגדול היה צבא כיבוש ודיכוי "מן המניין" במדינות כמו דנמרק, נורבגיה או צרפת, שתפקידו היה דומה לזה של צבא הכיבוש הישראלי, לשלוט באלימות על אוכלוסיית העם הנכבש ולדכא בכוח הנשק כל ניסיון של התקוממות. בגרמניה של אז כמו בישראל של היום, הצבא הינו התגלמות האתוס הלאומי.


בטקס ב"יד ושם" לא עסקו בלקחים המהותיים מתקופת השואה: מאבק בגזענות, העמקת החינוך והתודעה הדמוקרטיים, הקפדה על זכויות אדם ובעיקר זכויות מיעוטים, סובלנות לאחר ולשונה. לעומת זאת ניצלו את הטקס להתלהמות בנושא האיראני, תוך התעלמות מכך שישראל היא זו שמצוידת בנשק אטומי והכניסה את המזרח התיכון למרוץ חימוש גרעיני. המאבק נגד נשק גרעיני איראני שעוד לא קיים, שעתה הוא בגדר חשש וחשד, הינו בעל משמעות אם הוא כרוך במאבק מקביל לפירוקה של ישראל מנשקה הגרעיני.


הנושא הגרעיני יכול להיות רלבנטי כלקח מהשואה, באותו מובן שזהו נשק שואתי, ולכן יש לעשות הכל לחיסולו. אבל ישראל הפכה לגן עדן של שוטים גרעיניים, כימיים וביולוגיים, שטובלת בכמויות אדירות של נשק השמדה המונית. הנה אירוניה של ההיסטוריה, עליה עמדתי לא אחת. המדינה שמתיימרת להיות מקלט לניצולי אושוויץ, הפכה בעצמה לחבית חומר נפץ של השמדה המונית.


לפני ימים ספורים קראתי באחד העיתונים כתבה גדולה על מימון תעשיית ההשמדה בגרמניה הנאצית. מתברר כי המימון בא מרכוש שהופקע ונשדד מיהודים. לא יכולתי שלא להיזכר ברכוש הפלסטיני שנשדד בעבר ועד עצם ימים אלה מהפלסטינים, הן באמצעות מוסדות מדינה רשמיים, כמו צבא ובתי משפט, הן באמצעות מוסדות ציבור כמו קק"ל והסוכנות היהודית והן באמצעות עמותות המתנחלים.


האם אתה טוען, ישאל השואל, שישראל היא כמו גרמניה הנאצית? לא, עוד לא, בוודאי לא בשיטות הפעולה של מחנות השמדה, אבל ישראל, שעשרות אלפים מאזרחיה צורחים במגרשי הכדורגל ובהפגנות פוליטיות "מוות לערבים" ומבצעים לעתים שפטים בערבים מזדמנים, נמצאת על קו רצף של מדינת צבא גזענית, כובשת, הורסת ושודדת הפולשת לארצות שכנות – קו רצף עליו ניצבת גם גרמניה של שנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20.


הצביעות, ההתחסדות והציניות באות לידי ביטוי גם ביום הזיכרון לחללי הצבא. קודם שולחת המדינה את החיילים למות במלחמות מיותרות, הופכת אלפי משפחות לשבר כלי, ואחר כך באה ומארגנת טקסים "לעילוי נשמתם של הגיבורים שנתנו את היקר מכל" וכו’ וכו’ וכו’.


הנאומים בטקסים בבתי הקברות הצבאיים של שרים וגנרלים הם משיאי העמדת הפנים. המשפחות נשאבות לתוך הטקסים הצבאיים, חלקן כנראה מוצאות בכך נחמה, זוכות לפירורי הטבות כספיות, וכך למעשה מנוטרלות ממאבק להפלת המשטר והעמדה לדין של הפושעים ששלחו את בניהן למוות מיותר.


נורי אל עוקבי


נורי אל עוקבי הוא יושב ראש האגודה להגנה על זכויות הבדואים בישראל. שבט אל עוקבי התבקש ב-1951 על ידי הצבא לפנות את אדמותיו תוך הבטחה כי מדובר ב-6 חודשים בלבד שלאחריהם יוכלו בניו ובנותיו לחזור לאדמתם ובתיהם. מתברר כי אנשי השבט הולכו שולל והובלו בכחש על ידי הצבא. מאז עברו למעלה מחמישים שנה ואנשי השבט עדיין מצפים למימוש ההבטחה. בחמישים השנים האחרונות חיים בני שבט אל עוקבי בתנאי מצוקה מחפירים.


נורי החליט בשבוע האחרון לחדש ביתר שאת את המאבק לפתרון מכובד לבני השבט. הוא הקים סוכה על אדמתו, והחל בשביתת שבת כשהמטרה ברורה: להוציא את בני השבט ממצוקתם, ולהקים על אדמתם כפר חקלאי במתכונת דומה למושבים, מותאם לאורח החיים של הבדואים, וכך יוכלו סוף סוף בני השבט לחיות כאזרחים שווי זכויות.


נורי פנה לראש הממשלה לשלוח איש ממשרדו כדי להתחיל במו"מ לגיבוש פתרון מכובד ומוסכם. במקום שאולמרט ינהג כראש מדינת כל אזרחיה, הוא נהג כראש ממשלת אתנוקרטיה יהודית, ושלח לנורי מאות שוטרים שהרסו את הסוכה ופינו אותו מהמקום. הוא הובל לתחנת המשטרה בבאר שבע, משם פונה לבית חולים לבדיקות, הוא כבר לא ילד בן יומו, ולאחר ששוחרר חזר למקום כדי להמשיך ולהפגין למען מימוש זכויות בני שבט אל עוקבי.


נורי פועל זה שנים למען זכויות הבדואים. הוא מקפיד להיצמד לכללי המשחק הדמוקרטים. הפגנות, פרסומים, פעם גם רץ לכנסת (הגילוי הנאות מחייב אותי להודיע שכיהנתי כנציגו בוועדת הבחירות לכנסת), ועד כה העלה חרס. ממשלות ישראל במדיניות ההתנכלות וההשפלה כלפיי האזרחים הבדואים, דוחקות אותם לפינה קשה, שעלולה לגרום להתפוצצות שתעלה לנו בדם ובדמים.


הבדואים היו כאן לפני שישראל קמה, לפני שכל אזרחיה היהודים הגיעו לכאן, הם נכללים במסגרת הקטגוריה של עמים וקבוצות ילידים, שנרדפו על ידי השלטונות וכעת האו"ם נזעק להצלתם.


מדינת ישראל גזלה את אדמתם של הבדואים, דחקה את חלקם לעיירות צפופות עם אבטלה גבוהה, והאחרים גרים במה שקרוי "כפרים לא מוכרים" ללא שירותים בסיסיים שמדינה חבה לאזרחיה. במקום לסייע לבדואים בעבודתם החקלאית, שולחת ישראל מטוסי ריסוס ומרססת את שדות החיטה של הבדואים בחומרים כימיים כדי שלא יוכלו לקצור אותה. נבזות שלא תתואר. בישראל לא חושבים צעד אחד קדימה, שהרי הריסוס הזה מזהם את הקרקע ומקורות המים לשנים ארוכות, לא רק לבדואים אלא לכלל האוכלוסייה.


אחד מלקחי השואה היה צריך להיות שמדינת ישראל תתייחס למיעוטים בכבוד, במתן כל הזכויות. במקום זאת, גילתה המדינה עד כה רשעות מהולה בגזענות ואפליה.


אם לא יהיה מנוס, נורי יקירי, נצטרך לטכס עצה באשר לכללי משחק חדשים במאבק הציבורי שאין צודק ממנו.


מרדכי ואנונו


מדינת ישראל חידשה בחודש אפריל את ההגבלות על מרדכי ואנונו. בעיתון "הארץ" של יום ראשון 30 באפריל תתפרסם מודעה גדולה עליה חתומים כ-250 בני אדם, מישראל ומחו"ל, הקוראת לממשלה לתת לו לצאת לחופשי.


כמי שניסח את המודעה, אני מביא אותה כאן כחלק מהטור:


לכבוד ממשלת ישראל • הפסיקו את ההתעללות במרדכי ואנונו
 • הסירו מעליו את ההגבלות

בימים אלה חידשה ממשלת ישראל, בפעם השלישית, את ההגבלות על מרדכי ואנונו. אסור לו לצאת מישראל, אסור לו לנוע באופן חופשי בתוך ישראל, אסור לו לשוחח עם אזרחי חוץ, "מחשש לפגיעה בביטחון המדינה".


מרדכי ואנונו נשא בעונש שהוטל עליו – 18 שנות מאסר, מהן 11.5 שנים בבידוד. הוא יצא מהכלא מחויב לרעיון עולם חופשי מנשק השמדה המוני, בדיוק כפי שנכנס אליו. הוא שלם עם מה שעשה, ודומה, שהשלטון לא מסוגל לעכל זאת. אלמנט הנקמה בולט לעין.


אין בר דעת שמאמין כי ואנונו מהווה היום סכנה לביטחון המדינה. כל מה שידע מסר ב-1986 לסנדיי טיימס הלונדוני. המומחים בישראל ובעולם שאינם כפופים לשב"כ ושלוחותיו, מסכימים כי לאחר עשרים שנים של ניתוק מהכור בדימונה, אין לואנונו ולו קצה קצהו של מידע שעלול לסכן את ביטחון המדינה.


ההגבלות על מרדכי ואנונו פוגעות בזכויות היסוד של אזרח במדינה דמוקרטית – חופש הביטוי וחופש התנועה. ההגבלות עומדות בניגוד להצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם ולאמנה בדבר זכויות פוליטיות ואזרחיות.


אדוני ראש הממשלה, ראשי שירותי הביטחון,


תנו לאיש ללכת ולחיות את חייו במדינה בה יחפוץ. הוא רוצה להקים משפחה כאדם חופשי – מבלי "שהאח הגדול" ישלוט בחייו.


שלח את מרדכי

תגובות
נושאים: מאמרים

49 תגובות

 1. דן תמיר הגיב:

  תשובה אפשרית אחת (מני רבות) לנתן:
  מדינת ישראל יכולה להגן על עצמה באמצעות ייצוא ידע וחינוך, הרבה חינוך.

 2. דן תמיר הגיב:

  במענה ליאיר:
  ענין ההתנגדות להגבלת חירותו של מר וענונו אין לה דבר או חצי דבר עם תרומתו או אי תרומתו לכל עניין שהוא. ההתנגדות להגבלות שהוטלו על מר וענונו הנן חלק – לדעתי לפחות – מהתנגדות גורפת לכל ענישה מנהלית שהיא. מר וענונו נשפט כבר על ידי בית משפט למאסר ממושך, שריצה עד תום. כל ההגבלות שהוטלו עליו לאחר מכן הנן מגבלות מנהליות ושרירותיות, שהוטלו על ידי שר מונה ולא על ידי בית משפט בהליך משפטי כלשהו. כך שההתנגדות להגבלות על מר וענונו זהות בבסיסן להתנגדות לכל עונש מנהלי כזה או אחר.

 3. מהשמאל החופשי לגדעון הגיב:

  לגבי הורים שכולים והצבא. הצבא והימין בישראל למד את הלקח מהמפחיד מארה"ב, שמה למדו מאז מלחמת ויטנאם שעדיף לשלוח את השחורים והלבנים העניים והדרומים מאשר את הסטודנטים מצפון מזרח והחוף המערבי למלחמה כי אז קל יותר להשתיק את המחאה.
  בישראל מאז מלחמת לבנון ואירגון ארבע אימהות הצבא מעודד את השכבה היותר משכילה ומבוססת ללכת לעתודה, לסיירות ולחיל הים בנוסף לאחוז ההשתמטות והסרבנות הגבוה לעומת חיילים מהפרפריה, עולים, מזרחים מהשכונות ועיירות הפיתוח, ודתים עם חינוך פומנדלסטי-פאשסטי ליחידות השדה ומג"ב כי כאשר הם נהרגים משפחותיהם ממצוקה כלכלית וחוסר ידע לגבי המצב יצאו פחות נגד הממשלה והצה"ל.

 4. ישר דרך הגיב:

  אני אנסה שוב להסביר מה ההבדל בין נשק גרעיני בידיים איראניות לישראליות:
  אולמרט לא עומד מעל כל במה ואומר שאיראן היא עץ רקוב שיעקר בסערה.
  אולמרט לא מארגן תחרויות של קריקטרות בנושא הכחשת שוואה….
  האם אתה רואה כאן סיבה מדוע יש הבדל?

  בנושא השואה, לא רק מסרים אונברסליים גם לאומיים יש ללמוד ממנה, כך למשל סירוב בה"ב לעצור את השמדת היהודים, וסירוב הקהילייה הבינ"ל לעשות דבר וחצי דבר למענם/מעננו צריך בהחלט להוות שיקול שבאים כיום לסמוך או לא על גורמים בינ"ל.

  נניח להשוואה הלא ראויה בין צה"ל לוורמאכט,
  אינני יודע עם מר ספירו הוא ניצול שואה או לא אבל אני בטוח כי לא מעט מהיהודים יוצאי אירופה יכולים ללמד אותו על ההבדלים בין שני הצבאות.

  אגב אני רואה את שיא הצביעות וההתחסדות ביום הנקבה, בו עם שסייע במאמץ מלחמתי בוכה על מר גורלו מידי כובש אכזר ולא על הטימטום בהחלטה לסרב לחלוקה ולתקוף את הישוב…

 5. מרדכי בלייוייס הגיב:

  ישר כוח גדעון!

 6. מכלוף הגיב:

  זכותו של וענונו ,אזרח העולם,לגור היכן שיחפוץ.וענונו לחופש נולד .
  כליאתו של וענונו במחנה ריכוז יהודי,היא עוד עוולה יהודית,אחת מיני רבות.

  כמו חריג יהודי אחר,שחי לפני כאלפיים שנה,
  עונה.. הושפל .. והוסגר לרומאים.
  כך וענונו חריג בתקופתו,רואה את הנולד ,ומתריע בפני העולם,מפני הסכנה.

  על החאט הישועי אנחנו משלמים אלפיים שנה, ועל החאט הוענוני עוד נשלם.

 7. יאיר למכלוף הגיב:

  לכל מדינה זכות להגביל את החירות כעונש על עבירות, במיוחד כאלה חמורות כמו של מרדכי וענונו, לא ברורה לי התמיכה של הקוראים פה בו, מה הוא תרם למי כשאמר את מה שאמר?
  כל העולם ידע שיש לנו נשק גרעיני ויש להניח שם את כל שאר הפרטים, צרפת וגרמניה מכרו לנו את הכור, החומרים הגיעו מדרום אמריקה ואני לא צריך להוכיח שהק.ג.ב והC.I.A ידעו אז היה הרעיון הגדול?

 8. משהו מוזר הגיב:

  הספינים של הממשלה עם הבדואים די מזכירים את הספין של וענונו..האם זה מוליך למב"ל ? אותו תרגיל מסריח ואותם שטינקרים.

 9. גסאן הגיב:

  אדון יאיר :
  "הזכות להעניש" את וענונו נגמרה כשתה תקופת המאסר שלו. כמובן שאיש פה לא יעז לערער על "זכותן של מדינות" (אשר משום מה שמורה רק לארה"ב ומשרתיה), רק על זכויות של אנשים…

  ואם כל המודיעין בעולם ידע על הכור, להמ אלו עבירות חמורות ? הרי בעצם הוכחת את הטענה של תומכי וענונו שאין מדובר בריגול אלא במסירת מידע חיוני לציבור, כל המודיעין בעולם ידע, וגם לציבור היתה זכות לדעת.

 10. נתן. הגיב:

  כותב גדעון:
  "הנה אירוניה של ההיסטוריה, עליה עמדתי לא אחת. המדינה שמתיימרת להיות מקלט לניצולי אושוויץ, הפכה בעצמה לחבית חומר נפץ של השמדה המונית. "

  איפה פה בדיוק האירוניה?

  האם המדינה שאמורה להיות מקלט לניצולי אוושויץ אמורה להגן על עצמה באמצעות פרחים,פרות יבשים ומוצרי קוסמטיקה?

 11. איריס הגיב:

  לגדעון ספירו,
  נכון ציינת שהכיבוש הגרמני השתמש בכספי יהודים למימושו. אבל לא רק מהם: לא מעט מהכסף נלקח גם מפולין שנכבשה ראשונה והיתה אמורה לשמש "מרחב מחיה" לעם הגרמני שלא היה לו מספיק מקום משלו. גם היהודים צריכים כנראה כזה בשטחים, וגם שם עושים לא מעט כסף שמגיע לעשירים בעיקר בישראל, שלא מסכנים את חייהם בחיים מחוץ לגבולות תל אביב יפו (בגבעת אנדרומדה ודומיהם כמובן)

 12. דניאל איגן-למר ספירו הגיב:

  כמי שהשתתף במצעד האיוולת בלבנון הריני מסכים איתך בדאבה ובצער,אינני זקוק לימי זכרון לחבריי שנהרגו למען גחמות מליטריסטיות באיצטלת הגנת המולדת ,מי ייתן ונדע מעט שפיות במחוזותינו.

 13. גדעון ספירו הגיב:

  לשמאל החופשי,
  בשנים האחרונות יש מספר עולה של בני שכבות מצוקה ופונדמנטליסטים דתיים ימניים ביחידות הצבא. ככלל מותר לומר שהמשותף לשתי השכבות הוא גאווה על הכבוד שנפל בחלקן להקריב קורבן "למען ביטחון המדינה". יחד עם זאת, מה שמייחד את ישראל הוא, שגם מרבית ההורים השכולים ממעמד סוציו-אקונומי חילוני מבוסס יותר (לדוגמא הקיבוצים) שותפים לאתוס הגאווה, או הכבוד, ולא נימנים עם המתקוממים נגד המדיניות שהובילה למות יקיריהם.
  הטקסים הצבאיים ביום הזיכרון, שואבים את רובם להסתופף תחת המטריה הלאומית.
  בעקבות מלחמת יום הכפורים קמה תנועת מחאה של חיילי מילואים, אבל היא התמקדה יותר בצדדים הטכניים והצבאיים מקצועיים , לא בביקורת על עיקרי הקונסנוס הישראלי. מחאה זו נותבה ימינה, והעלתה את הליכוד לשלטון.

  לישר דרך,
  אין ל ויכוח איתך שנשק גרעיני בידי איראן הוא מסוכן. ההבדל בינינו הוא שאני חושב שנשק אטומי בידי כל שלטון הוא מסוכן. זה שאולמרט מתנסח מעט אחרת מנשיא איראן לא הופך את הנשק הגרעיני בידיו לפחות מסוכן. להיפך, הנשק הגרעיני הישראלי הוא מסוכן בחזקה כפולה משום שהוא מעודד את איראן להיהפך למעצמה גרעינית. מכל מקום, במצב הדברים הנוכחי לאיראן אין נשק גרעיני, לישראל יש, ולכן ישראל היא היותר מסוכנת. (ואל תשכח שגם בישראל בצבא ובממשלה יש טיפוסים לא פחות פנאטים מנשיא איראן ואיש לא יודע מי מהם קרוב לכפתור).

  בעניין הצלת יהודים: אתה ממשיך להיות שבוי בתזה הישראלית לפיה מעצמות הברית סירבו לעצור את השמדת היהודים. הנכון הוא, שמה שעצר את השמדת היהודים, הן מעצמות הברית שהביסו את גרמניה הנאצית.

  לעניין ההשוואה לורמאכט: היא ראויה כאשר היא נעשית בהקשר הנכון. צבא הכיבוש הגרמני בדנמרק היה הרבה פחת אכזרי מצבא הכיבוש הישראלי. לעומת זאת בפולין המצב היה שונה. ציינתי זאת אבל אתה כנראה קורא סלקטיבי.

  לעניין הנכבה: גם אם נקבל את ההגדרה שלך שהעם הפלסטיני נהג בטמטום באי קבלת החלוקה,
  אין הדבר מהווה משום היתר לישראל לנהוג כמעצמת כיבוש המפרה זכויות אדם ןמבצעת פשעי מלחמה.

  לנתן,
  אני חושב שלהגן על המדינה בפרחים הוא רעיון בהחלט נאה, וראוי לנסותו. מכל מקום, לא זו בלבד שאין צורך בנשק אטומי ביולוגי וכימי להגן על המדינה, אלא שנשק זה הוא חרב פיפיות, שעלולה להביא להשמדה עצמית.

 14. ישר דרך הגיב:

  ספירו
  א.לפחות כשביקרתי במוזיאון השוואה בוושינגטון ראיתי שם הכאה על חטא של אי נקיטת עזרה למחנות ההשמדה והגיטאות (אפשרויות: הפגזה מהאויר, חבלת מסילות רכבת…), כמובן לבסוף שוחררו המחנות ע"י בה"ב, אבל מדובר פה באוזלת יד ובכשל מוסרי אדיר.(אפילו דברים פעוטים כמו הקמת הוועד להצלת יהודיםהרבה לפני, מתן אשרות כניסה לפליטים וכו…יכלו להציל מאות אלפים לכל הפחות)

  הסיבה היחידה שאני בעד שישראל תחזיק בנשק גריעיני הוא הרצון האיראני (ועוד כל מיני אוהבי ישראל)"לעקור את ישראל בסערה",(מעניין פעם זה היה לזרוק לים…) כשזה יעלם, נכון יהיה לפרק את הנשק, עד אז אסור לעשות כן.יתרה מזה גורם הופך מסוכן כשיש לו אמצעי וכוונה,לישראל יש אמצעי ואין כוונה.
  לאיראן יש כוונה והאמצעי בדרך.אין ספק מי יותר מסוכן.והגרעון האיראני הוא לא בגלל הגרעין הישראלי, הוא היה מגיע בכל מקרה, מה גורם לך ליצור קשר????

  לעניין הנכבה (זה בק’ או בכ’?),אין ספק,
  400,000יהודי הישוב היוו מעצמת כיבוש…
  כשהתמדדו עם אוכלוסיה מקומית כפולה ומול מס’ צבאות סדירים…לא טיעון מוצלח במיוחד.
  האם ההגנה/פלמ"ח/ אצל לחי ולימים צהל ביצעו יותר "פשעי מלחמה" מהצבאות הנגדיים? (גוש עציון, כפר דרום…)מעניין האם ערביי א"י ישראל גם מציינים את יום גירוש יהודי חברון כיום נקבה? האם זה אינו פשע מלחמה באותה מידה???לכל הפחות מדובר במלחמת אזרחים בה כל צד פעל לגרוש הצד השני, במצב כזה לבכות על "גירוש" זה לכל הפחות צביעות והתחסדות.
  אני מפנה אותך לדבריו של שגריר לבנון באו"ם ממוצא פלסתיני בשנת 1950:
  עליכם, מנהיגי ערב מוטלת האחריות אתם הולכתם אותנו שולל שאחרי המלחמה נקבל את אדמתנו ואת רכוש היהודים שיוותר מאוחר…בגללכם אירע לנו את שאירע…
  שלא נדבר על השטות של אי קבלת החלוקה.אגב גורמים שפויים כמו אמיל חביבי דוקא תמכו בחלוקה , ולכן ניסו לחסל אותו

  לדן תמיר:
  תפנו לבג"צ, אם יבטל את ההחלטה אשריכם, אם לר הא לכם גושפנקא מביהמ"ש

 15. ל"ישר דרך" מרונן ב. הגיב:

  כאשר אולמרט משווה את נשיא אירן להיטלר אז זה בסדר? זה לא אמור ליצור חשש שהממשל הציוני ירצה לטפל בצורר העתידי הזה כדי למנוע שואה נוספת? די לכסילות ולבערות!
  נשיא אירן הוא אדם שנבחר באופן דמוקרטי, כמובן אני לא חושב לרגע על כך שהדמקורטיה באירן היא דוגמה ומופת ואני ער לכול בעיותיה אבל צריך לזכור שהוא הבחירה של האיראנים ןלכן כול הדיבורים הללו על כך שהוא איזה רודן הם חסרי שחר. כמוכן נשיא אירן הוא בסך הכול בובה שנשלטת על ידי גורמים בתוך הממשל האיראני ומחוצה לו. כמו בלייר, כמו בוש וכמו אולמרט.
  לכול מי ששכח, אהוד אולמרט , ראש הממשלה של ארץ ישראל והאדם שאם יחפוץ ישגר טיל גרעיני לכיוון ה"צורר האיראני", נבחר על ידי 25 אחוז מן האוכלוסיה בלבד!!! (שלושים מנדטים מתוך 120)
  זו לא סוג של רודנות?
  די לצביעות ולספינים!

  לגדעון ספירו
  תודה תודה ותודה רבה על טורך השבועי.

  רונן

 16. אורן לרונן ב. הגיב:

  אולמרט לא השווה את נשיא איראן להיטלר (הוא אגב אמר שנשיא איראן מדבר כמו היטלר ולא נוהג כמוהו) מתוך גחמה גרידא וללא שום מניע, האמירה של אולמרט הגיעה לאחר התבטאויות אין ספור של אחמדינג’אד בנושא הכחשת השואה והשמדת ישראל

  אבל אל תיתן לעובדות לקלקל לך את התיאוריה….

 17. דן תמיר הגיב:

  אני בטוח שאם ירצה מר וענונו לפנות לבג"צ הוא ידע כיצד לעשות כן. עם זאת, כאזרח המשלם מסים במדינת ישראל, אני מעדיף ששלטונותיה לא יקלקלו מלכתחילה, וממילא לא יצטרכו לתקן, מאשר שאצטרך לפנות לבג"צ בכל עניין (זאת בהנחה שבג”צ אכן ייתן את הסעד המשפטי, מה שלחלוטין לא בטוח לאור הסכנתו המתמידה והנמשכת עם הפרות זכויות אדם).

 18. לרונן ב. הגיב:

  אולמרט, לא יזכה לרה"מ עד שלא יקבל את אצבעם של 61 ח"כ, רוב העם, או רב מי שטרח להצביע.
  על הטענה שאחמדינג’ד נבחר דמוקרטית…נו באמת…
  לגבי השאר ענה לך אורן…

 19. חבר מהשמאל הגיב:

  למה צריך לכתוב ש"צהל מבצע בשטחים משימות של הצבא הגרמני במלמת העולם השניה"?
  לא מספיק לכתוב "פשעי מלחמה"?
  למה צריך לערוך השוואות שהן עלבון לאינטליגנציה,לנספים במחנות הריכוז,ולכל איש שמאל לא-טיפש?

 20. לגסאן מיאיר הגיב:

  גם הזכות לשחרר על תנאי ועם הגבלות תלויה ועומדת למדינה!
  לגבי חומרות העבירות, אין ספק כי כל העולם ידע אבל זה דבר אחד אם המדינה מנהלת מדיניות של עמימות ולא מאירה עם הזרקור על דימונה, או להעלות את זה לסדר היום של התקשורת העולמית, למה זה טוב ? גם ככה כל מי שרצה לדעת ידע, משיכת תשומת הלב הנ"ל יכלה רק להזיק.

 21. מיכאל שרון: השואה כמפץ ההיסטורי הגיב:

  כתב קצין צה"ל בכיר (מיל’) לדברי שיופיעו למטה: "תאורך את היטלר כעוד אימפריאליסט". אך לא טענתי שהיה רק זה. זאת הגם שגם אימפריאליסטים קודמים היו גזענים, למשל ססיל רודס. אלא
  שסא"ל (מיל’) נ. כמדומה, הוא חסיד האסכולה הרואה בהיטלר תופעה שלא קמה כמוה ואין דומה לה, תופעת סינגולריות הסטורית, בדומה למפץ הגדול. זה הבל כמובן, שכן היו גם היו בהסטוריה תופעות דומות. אך הדבר מאפשר לציונים מסויימים "להצדיק" פשעי מלחמה וטהורים אתניים שנערכו בערביי פלשתין,
  בטענה שעברנו דבר גרוע מזה שאין לו דומה.

  לכל היסטוריוגרפיה שקרית יש גם סיבות כלכליות. טענת המפץ הגדול ההיסטורי, מאפשר לאליטות בישראל לסחוט כספים מגורמים במערב, ולהפוך את השואה לשואה ביזנס, עסק רווחי שאין כדוגמתו.

  הדבר גם מאפשר לאליטות להתעמר ביהודים אזרחי ישראל, להשתיק כל ביקורת כלפיהם, תוך הטלת טרור רוחני בשגב נימלץ אודות השואה. ולעשוק את כספי הפיצויים של קורבנות השואה ויורשיהם.

  ____

  והנה, ערכתי ניסיון, בשולי מאמר מתלהם ליום השואה, לכתוב בנושא הצורר היטלר טקסט נטול נקודות הגרביטציה הצנטרליסטיות של המפץ הגדול. אין זה רויזיוניזם הסטורי, אלא רק ניטרול מוקדי גרויטציה מוטים:
  ___

  למה אתה מוקסם?

  מדובר במדינאי אנטישמי מאד, בעל כשרון רב ומלאי ידע נירחב, שהיצליח בכוח כשרונו ואג´נדה פטריוטית לכבוש את השילטון במדינה גדולה וחזקה. הניע תהליכים כלכליים, בנה דברים שונים, גילה נטייה אימפריאליסטית,
  כרבים לפניו. כן, דגל בגישה גזענית. בגלל נטייתו האימפריאליסטית, מצא עצמו מול קואליציה חזקה ממנו. הובס. ביצע ג´נוסייד, ופשעי מלחמה קשים, כשם שביצעו אחרים לפניו ואחריו (הטורקים בארמנים, פול פוט בקמבודייה, מילושביץ´, הג´נוסייד ברואנדה, סטלין ואחרים). האם מדובר כאן בג´נוסייד
  מסוג שונה?
  האם אם כן מדובר באדם מסוג שונה? היה רשע אנושי מאז ומתמיד, הבעייה בעיקרה תאולוגית ופסיכולוגית. היו פשעי מלחמה, היה ג´נוסייד. מה יחודי בהיטלר? למה כל פרט חייב לעניין? למה האובססיה? מה, האם רבים בישראל הם
  היטלרים קטנים בנישמתם, המוקסמים בסתר ליבם מהאיש הזה, שהיו רבים כמוהו? התאבדותו? החל מ-1941 דרשו מגרמנייה כניעה ללא תנאי. לא היה לו כל מוצא. והרי עקב הפשעים שהיה אחראי להם, יכול היה לצפות לגרוע מכל אם יפול בידי אויביו, לכן התאבד. פעל באופן רציונלי ומאורגן בתקופתו האחרונה (ראה סרטו וספרו של יואכים פסט) עד השנייה האחרונה. מה
  המיוחד בתאור אדם ברגעי תבוסתו האחרונים? למה כל כך מוקסמים מהיטלר ולמה כל פרט מעניין? כאמור, מדינאי אנטישמי מאד, בעל– (גש להתחלה).

  העיקר זה לזעזע את הבורגנות!
  ____

  למה? ועד מתי?

  היטלר ניתפס כמרתק, בגלל האמביוולנטיות בדמותו. מחד – אדם בעל מפעלי בנייה חשובים, בעל יכולת להפעיל מחדש את משאבי הכלכלה, להפיח רוח התלהבות מחודשת בעם תשוש ומוכה. וכמו כן, עקב הידע העצום שצבר בקריאה
  אינטנסיבית (היה אוטודידאקט), ועקב כשרונו הרב, זיהה כמה דברים נכונים, כגון, בעיית הפשע והסאוב האנושי וניזקם המרובה לחברה ולהתפתחות הציויליזצייה, אותם ייחס בטעות לעם היהודי (דהיינו נתן לרשע ולסאוב
  האנושי כתובת אתנית מוגדרת, וכבר אמרתי בגרמנייה לכל מי שחפץ לשמוע, כי לרשע ולסאוב אין כתובת אתנית ולאף עם אין מונופול עליהם). וכן זיהה נכון את הבעייתיות שבצפיפות ובמרחב מצטמצם, כגון הגברת האגרסיביות והסאוב ככל שהמרחב מצומצם והצפיפות גדלה (דבר שאושש במחקרים
  אתולוגיים). עם זאת, האיש גם שגה בגדול והסתבך במעשי רשע, רצח עם ופשעי מלחמה. הדרך בישראל להתמודד עם הדמות הזאת, שהיה האויב הגדול ביותר בהסטוריה של העם היהודי, היתה הן באמצעות השטחה וסטראוטיפיזצייה, והן
  בפינוי התחום לאנשים שהיכניסו פרברסיה אישית, המוקסמת בסתר ליבה ממעשי רצח וסדיזם, לכל הנושא. קסמו של היטלר יפוג, עם עידן המסעות בחלל, כאשר נשתחרר מנושא המריבות הטריטוריאליות.

 22. אני רק שאלה הגיב:

  מה בדיוק הצביעות והציניות ביום הזיכרון לחללי צה"ל? אם המדינה שולחת חיילים להגן עליה, וחלקם מתים בקרב, לא מן הראוי להקדיש לזכרם יום וטקס?

 23. גדעון ספירו הגיב:

  ל"חבר מהשמאל",
  צריך לכתוב את זה. מדינה כמו ישראל, שמספסרת בשואה, ובטקס הרשמי ליום השואה מציבה על הבמה יחידה מחיל הצנחנים שנילקחה כמה שעות קודם לכן ממשימות הכיבוש, צריך להזכיר, כי גם הגרמנים שלחו את צבאם למשימות כיבוש. בלי הכיבוש לא היתה שואה. האיזכור נעשה במאמרי בהקשר רלבנטי ונכון.
  כל האומרים "אי אפשר להשוות", גם כשההשוואה מתבקשת, נותנים לכיבוש הישראלי הנחה שאינו ראוי לה.

  ל"אני רק שאלה",
  הצביעות והציניות באים לידי ביטוי בטקסטים שנאמרים בטקסים הרשמיים. גם השנה, מה אמר הנשיא בטקס בכותל? מה אמרה שרת החוץ בטקס במשרדה? "שהמלחמות ניכפו עלינו" ש"ידינו תמיד היתה מושטת לשלום" וכו’, כשהאמת היא בדיוק הפוכה. חלק ניכר מהנופלים היו קורבנות שווא, שממשלות ישראל העלו למולך מלחמות הברירה, תאוות הכיבוש וההתרחבות הטריטוריאלית. צביעות וציניות במירען.

 24. קשקשני הגיב:

  גדעון מודה שאין להשוות בין מעשיה של ישראל בשטחים ובין מעשי גרמניה הנאצית במלחמת העולם השניה("עוד לא" לפי הגדרתו. האם ידוע לו משהו שלא ידוע לנו? תכניות סודיות במרתפי צה"ל או השב"כ להקמת מחנות השמדה בגזים או משרפות? נא להאיר את עינינו). הוא גם אומר שישראל וצה"ל נמצאים "על הרצף" של שלטונות כיבוש אכזריים. אבל השאלה החשובה בהקשר זה, היא איפה בדיוק על הרצף נמצאת ישראל: לפני או אחרי צרפת ומעללי הצנחנים שלה בהודו-סין ובאלג’יריה? לפני או אחרי בריטניה ומעשיה בכל האימפריה ולאחרונה באירלנד? לפני או אחרי האמריקאים ומעשיהם בויאטנם ובעיראק? לפני או אחרי האיטלקים ומעשיהם בחבש? לפני או אחרי הבלגים ומעשיהם בקונגו? לפני או אחרי הרוסים ומעשיהם בצ’צניה? או הסינים בטיבט? או היפאנים במלזיה? או הצבא הסורי ומעלליו באלחחה כלפי אזרחיו שלו עצמו? או הצבא ההאשמי שטבח בפלשתינים יותר ממה שישראל עשתה מאז ועד היום? או הסודנים בפרדור? תשובה כנה של גדעון של שאלה זו תחייב אותו להודות שההיזכרות המהירה שלו בוורמאכט למראה הצנחנים ביום השואה היתה, איך לומר בהכי עדינות שאפשר, מאוד מאוד נמהרת, ונראה שהיא נובעת יותר מבעיה שיש לו, מאשר מבעיה שיש לכיבוש הישראלי.

 25. דן תמיר הגיב:

  במענה ל”חבר מהשמאל”:
  אפשר ורצוי לכתוב שצה”ל מבצע פשעי מלחמה. הנה, אני כותב זאת: צה”ל מבצע פשעי מלחמה. בכך הוא אינו שונה משום צבא כיבוש אחר במאה השנים האחרונות. היו צבאות שעשו פשעים קטנים והיו שעשו פשעים מחרידים; אם להשתמש בפרפראזה על דבריו של ג. ב. שאו, הרי שמרגע שהצבא הפך לצבא כובש (כובש במובן “אחתלאל”, occupation, לא במובן של “פתח”, conquer), השאלה היא רק מה המחיר.
  נראה לי שהפעם גדעון דייק: משימותיו של הצבא הגרמני במלחמת העולם השניה בשטחים שהוחזקו על ידי הרייך במזרח היו (בחלקן) משימות שיטור. דוקה “הנספים במחנות הריכוז” נרצחו לא על ידי הצבא אלא על ידי מנגנוני חושך אחרים, שתודה לאל עדיין אין לנו דומים להם במדינת ישראל. בכל אופן, אני משער שגדעון נטל את הדוגמה ההיסטורית הגרמנית דוקה משום שהיא הקרובה ביותר ללבו. לו היה יליד תימן או וייטנאם היה נוטל אולי דוגמאות מתימן או מוייטנאם.

 26. גיא הגיב:

  נראה כאילו השימוש החוזר והמתריס של ספירו עם המוטיב הנאצי הוא לא יותר מאשר מכניזים עיתונאי ליחצ"ן מאמר ולתפוש תשומת לב. אני גם חושב שראוי שנתייחס למעשי ישראל בשטחים הכבושים בקונטקסט האזורי – מזרח תיכוני שלו. גם התייחסות לבלגיה למשל כסמן אולטרה שמאלני, ליברלי, ופרו זכויות אדם כקונטרס לפשעים הקוליונלים שביצעו הבלגים בלב היבשת השחורה הם מחמיצים את הנקודה. צריך לשאול, מהם הנורמות של ישראל 2006 – האם אנו מקבלים את ההשקפה האירופאית כמפוקסת ביותר עבור מדינות נאורות בתחילת המאה ה-21 או שאנו ממשיכים לטעטע בעולם ובעצמנו כמי שאינם אמונים על סטנדרטים של צדק, זכויות אדם, וזכויות אזרח.

 27. לדן תמיר הגיב:

  גדעון נטל את הדוגמה של גרמניה משום שכפרובוקטור מקצועי הוא יבחר בדוגמה הקיצונית ביותר והמופרכת ביותר האפשרית בכדי לעורר תגובה. קשקשני(שתגובתו חסכה לי תגובה) הבהיר את הנקודה באופן הפשוט ביותר, "רצף הכיבוש" אם נשתמש במינוח של ספירו ממקם את ישראל במקום טוב מאד, כשמשווים אותה לכובשים מההסטוריה הקרובה והרחוקה. מה היו משימות הצרפתים באלג’יריה או בוויטנאם או מרוקו? אלתחלל או פתח? ושל הבריטים בהודו ובכל מקום אחר בו שלטו? והסינים בטיבט? והסובייטים בכל מקום בה דרכה רגלם מפולין ועד צכ’וסלובקיה? מה תפקידו של הצבא האמריקאי בעירק? מה היה תפקידו של הצבא הרומי בירושליים? אלתחלאל לא?

  ספירו בפירוש לא בחר בגרמנים משום הוא יליד גרמניה, הוא בחר בגרמנים למרות שהוא יליד גרמניה, תעודת עניות ליושר שלו(וגם ליושר שלך)

 28. Henry Lowi הגיב:

  No one likes being compared to the Wehrmacht.

  Everyone knows that the Nazi analogy mobilizes an emotional component. In general, reference to the Holocaust is a sure-fire strategy to stifle rational thought and political action.

  The Zionists use this strategy constantly

  In Israel, and among Zionists everywhere, reference to the Holocaust is second nature
  The June 1967 borders are "Auschwitz borders", and the Iranian president is a psychopath like Hitler (as were Yasser Arafat and Saddam Hussein and Gamal Abdel Nasser before him), and Jews in Western Europe and North America are about to be sent to death camps

  And it was well-publicized that the IDF studied Wehrmacht tactics used in "pacification" of the Warsaw Ghetto, and implemented those tactics in the battle for Jenin refugee camp, and thereafter.

  And the Jewish organizations all over the world are always talking about "Holocaust denial", such that one gets fed up with the whole topic.

  When every day is "Yom Ha’Shoah", there is not much energy left for looking for a way to coexist with Palestinians and other human beings.

 29. יושקו אלג’ם הגיב:

  לפעמים אני תוהה ביני לבין עצמי מה הייתה תגובתם של ספירו ודומיו לו לישראל היה נשק גרעיני בשנות ה40 ואמצעים להטילו על גרמניה הנאצית.
  מה לעשות, אינני מצליח להשתחרר מן המחשבה שספירו ואחרים המהגגים באתר הזה היו ניצבים בראש המתנגדים לצעד כזה, " המנוגד לכל מוסר אנושי והמהווה פשע מלחמה", משום שהוא יפגע האוכלוסייה אזרחית חפה מפשע.
  טוב, הימנעות מהטלת פצצה על גרמניה היה מאפשר לה להמשיך בתהליך ההשמדה של יהדות אירופה, אבל זה נושא לדיון אחר.

 30. דן תמיר הגיב:

  נראה לי שהחייל האלמוני שרשם את התגובה "לדן תמיר" ואני די מסכימים; בעוד אני הסתפקתי במעשי האמריקאים בויטנאם ובמעשי המצרים בתימן, הוא בחר להביא דוגמאות גם ממרוקו, הודו, אלג’יריה, טיבט, צ’כוסלובקיה ועוד ועוד. תודתי נתונה לו על כך שהוא מאשש את דברי שצה"ל "אינו שונה משום צבא כיבוש אחר במאה השנים האחרונות” (ר’ תגובתי לעיל). החייל האלמוני מוסיף ומביא את דוגמת הלגיונות הרומיים שדיכו מרידות באכזריות. והיא הנותנת, ולא נותר לי אלא לשוב ולהודות לאלמוני על חיזוקיו.
  הערה סמנטית קטנה: בעברית הישראלית לא נתייחדו עדיין מלים שונות להבדיל בין "כיבוש" במובן של השתלטות על דבר, לבין "כיבוש" במובן של המשך החזקתו. בשפות אחרות כיום יש מקבילות. הבאתי לעיל דוגמאות מאנגלית ומערבית (בערבית: "אחתלאל" [שורש ח.ל.ל בניין 8], על משקל “אפתעאל”; מקביל בעברית ל”התחללות”, על משקל “התפעלות”).
  בכל אופן, לענין גרמניה המלחמת העולם השניה: אני שב וגורס שגדעון בחר להתמקד בענין הזה מתוך בחירה אישית, וזו זכותו המלאה. העובדה שמדינת ישראל הכובשת עושה בעצמה שימוש מסויים מאד (ומרושע מאד, לדעתי) בזכר חלק ממוראות אותה מלחמה אינה מעלה ואינה מורידה דבר.

 31. גדעון ספירו הגיב:

  לקשקשני ואחרים בענין ההשוואה לוורמאכט,
  יפה שהזכרתם את צבאות הכיבוש למיניהם ואכזריותם. אתם רק מחזקים את ידי בעניין. ברגע שהסכמתם כי ישראל נימצאת על קו הרצף של הכיבוש האכזרי נותר הויכוח על המיקום המדוייק של ישראל על קו הרצף. על כך לא אלך עימכם לרב.
  אם אתם מתנחמים בכך שישראל היא חלק ממשפחת הכובשים האכזרים, איני שותף לכם.

  ההשוואה לוורמאכט כצבא כיבוש לא נעשית כפרובוקציה. היא מתבקשת במציאות הישראלית, שהרי מדינת ישראל משתמשת במוטיב הגרמני לצרכיה, תוך התעלמות מהמכנה המשותף בממלכת הכיבוש. הצבא הגרמני בחלקיו הגדולים היה קודם כל צבא כיבוש שעסק בשליטה על עמים אחרים, ובכמה מהמקומות, כמו דנמרק או נורבגיה, ברמת אכזריות פחותה מאשר ישראל בשטחים הכבושים. ברוח זו התבטא גם שגריר נורבגיה בישראל. (הקודם או הנוכחי – לא זוכר).
  חשוב לזכור, כי בלי תשתית הכיבוש לא ניתן היה להוציא לפועל את תכניות ההשמדה (וחשוב להזכיר, לא רק יהודים, גם צוענים, הומוסקסואטלים, פולנים ואחרים נכללו בשואה).
  המנטליות של חייל הכיבוש הישראלי ביחסו הגס, האכזרי, המתנשא, הגזעני לפלסטינים לא שונה מזה של חיל הכיבוש הגרמני.תקראו את דברי אחד מחיילי הכיבוש הישראלי בכתבה במעריב (הכתב הצטרף לציד אדם של אחת היחידות בשטחים הכבושים)כאשר הוא אומר על הפלסטינים כי מה שמפריע לו "שהם מסריחים" וכשהוא גומר הוא הולך להתקלח).
  אתם לא רוצים לדעת, לא רוצים לשמוע, וגם זה היה מאפיין אצל גרמנים רבים במלחמת העולם השנייה.

 32. חנוך הגיב:

  "הצבא הגרמני בחלקיו הגדולים היה קודם כל צבא כיבוש שעסק בשליטה על עמים אחרים, ובכמה מהמקומות, כמו דנמרק או נורבגיה, ברמת אכזריות פחותה מאשר ישראל בשטחים הכבושים. ברוח זו התבטא גם שגריר נורבגיה בישראל. (הקודם או הנוכחי – לא זוכר)."

  כן, אני זוכר את האמירה האומללה הזו, זה פחות או יותר כמו לאמר שהכיבוש הישראלי בשטחים נאור מבחינת יחסו למתנחלים. מה היה היחס של הוורמכט ליהודים נורבגים, דנים, הולנדים? האם היחס ברמת אכזריות פחותה משל הכיבוש הישראלי בשטחים? או שמה ספירו חושב שדני יהודי הוא פחות דני מדני נוצרי? אם כן הרי שתודעתו של ספירו עצמו יושבת איפושהו על הרצף התודעתי של מפקדי הוורמכט, על איפה בדיוק אני לא אלך לרב.

  "אתם לא רוצים לדעת, לא רוצים לשמוע, וגם זה היה מאפיין אצל גרמנים רבים במלחמת העולם השנייה." אני יודע, אני שומע ועדיין לחלוטין לא מסכים אתך, ובטח שלא עם ההשוואות הנואלות שלך. אגב הפסקה הזו שציטטתי מצליחה להגיע למדרגה המופלאה של להיות מתנשאת וריקה מתוכן בו זמנית.

 33. גדעון ספירו הגיב:

  לחנוך,
  אתה מתבלבל מעט. אני לא עושה אבחנה בין דני יהודי לדני לא יהודי. צבא הכיבוש הגרמי עשה את האבחנה. לא רק לגבי יהודים, גם צוענים, גם מפגרים כי הצבא הגרמני היה צבא גזעני. הנה, אם תרצה, עוד קו דימיון עם צבא הכיבוש הישראלי – הגזענות.
  ועוד אתה מתבלבל כאשר אתה כועס על השוואות שאני עושה, הן "נואלות" לדעתך. מה שנואל זה הכיבוש והגזענות, שם כמו כאן.אתה כועס על המראה. גם אם תשבור אותה הכיעור לא יעלם.
  דרך אגב, גם באשר ליהודים היה לעתים שוני מארץ כיבוש אח לרעותה. היום אנו יודעים כי הפיקוד של צבא הכיבוש הגרמני בדנמרק ידע על תכנית העברת יהודי דנמרק לשבדיה, אבל העלים עין ונתו למבצע להתבצע. בהולנד המצב היה שונה.
  הכיבוש, שם כמו כאן, הוא אבי אבות הטומאה.בלעדיו הזוועות לא היו מתרחשות.

 34. הכיבוש… הגיב:

  תפסיקו להעלים עין. הערבים של היום הם בדיוק כמו יהודי הגיטאות של שנות הארבעים. מה אלו התפוצצו באוטובוסים, אף אלו התפוצצו באוטובוסים. מה אלו הוכרחו לשאת סימן מזהה אף אלו נאלצים לשאת סימן מזהה…כמו היהודים של פעם גם הערבים של היום מוגדרים כלא אנושיים. גדעון…פקח את עינך…צה"ל לא יכול להידמות לוורמאכט מהסיבה הפשוטה שהוורמאכט הגם שלא חנק את היהודים בגז היה נתון כל כולו לביצועה של משימת הכחדת היהודים וזאת בניגוד לצה"ל שלא ממש נתון למשימת השמדת כל הערבים.עצה ידידותית…קרא שנית את מאמריך לפני שאתה מפרסם אותם ואם אפשר בעין ביקורתית ,מפוקחת ומציאותית יותר…אולי ימנע ממני הצחוק הגדול שכרוך בקריאת טורך אך תמנע ממך גם מבוכת חוסר הידע…

 35. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב תחת הכותרת "הכיבוש",
  תפסיק להעלים עין ותתחיל להפעיל עין מפוכחת וביקורתית. כל עוד לא היה כיבוש, יהודים לא התפוצצו באוטובוסים של גרמנים, וערבים לא התפוצצו באוטובוסים של יהודים. הכיבוש הביא לתגובות של הנכבש. בפולין זה היה מרד גיטו ורשה, בישראל זה התבטא בין השאר גם באוטובוסים מפוצצים.
  בישראל לא הפעילו טלאי צהוב כסימן היכר לפלסטינים, אבל נתנו בנכבש הפלסטיני סימני זיהוי נפרדים: תעודת זהות כתומה.
  בכל מה שקשור לדיכוי, לזילות חיי אדם, להרג באוכלוסיה האזרחית הכבושה, להשפלה, להעדר זכויות, ליחס גס וגזעני, לטרטור יומיומי, ועוד, אלו הם סימני היכר של כל חיל כיבוש ששולט על עם אחר, ומכאן גם דפוסי הפעולה המשותפים לכובש הגרמני והישראלי.
  בישראל טרם הפעילו הכחדה תעשייתית של הפלסטינים, וזה באמת אחד הדברים שמבדילים את הכיבוש הישראלי מהגרמני. אולם האם אני צריך לחכות עד שיפעילו שיטת רצח זו בכדי להתקומם?
  ישראל הכובשת הקימה בארבעים שנות כיבוש תשתית פיזית ורעיונית לרצח המוני מתוכנן. (יש רישום מלא של כל הפלסטינים, הם סגורים בגיטאות, יותר משליש מהעם הפלסטיני, כ-700 אלף בני אדם, היו עצורים במחנות מעצר ומרתפי חקירות, ומאות אלפים כבר גורשו בצורה מתוכננת). אחד התפקידים של שוחרי זכויות האדם הוא להזהיר מפני התפתחות נוראה כזו. אחת הדרכים לכך היא לחזור ולהזכיר מה קרה ליהודים תחת הכיבוש הגרמני לאחר שהוקמה התשתית לרצח המתוכנן.

 36. גיל אהרנסון הגיב:

  אני מציע לכל המגיבים להיות יותר ביקורתיים ופחות פוסט היסטורים. לא אתם תשנו את העובדות. אם גדעון היה מפרסם כמאמר את תגובתו המדויקת מה-4.5 היו נחסכות כמה תגובות מתלהמות.
  אז ככה. כמו שמדינת ישראל עושה שימוש קלוקל בשואה (שהרי היא שואת היהודים ולא הישראלים), כך גם ההשוואה בין ישראל וגרמניה – לא מוצלחת ומיותרת. כאיש שמאל אני טוען שהלקח שיש ללמוד מהשואה הוא שאין לקח. זה כמובן אינו קשור לנושא הכיבוש, בו גדעון צודק לגמרי. הכיבוש מביא לגזענות, ולפשעי מלחמה. זה פשוט וברור לכולם. הכיבוש מביא להשחתת המידות גם אצל הכובש. גם זה ברור.

  אין טעם, רבותי, להיכנס לשאלה של איזה אגף במכונה הגרמנית היה אחראי להשמדה ואיזה לכיבוש. זוהי ראיה צרה של הדברים. זאת ועוד, אם אנו אומרים שכיבוש מביא לרצח עם ופשעים, אנו צריכים לזכור כי צבא מביא לכיבוש, כך שאולי כל חייל, וכל צבא באשר הוא, הוא מתכון לאסון. ואז יש לשלול את הלגיטימיות של כל נשק, "קונבנציונאלי" (כלומר "מותר" ו"הוגן") או אחר. לכן גם בענין האטומי אנו רואים שאין טעם לעשות הבדלות, וכי מדובר בהבדלי השקפה שאין לאף אחד מהם עליונות מוסרית על אחרת.

 37. גיל אהרנסון הגיב:

  מה שגדעון חייב להבין, וזה אולי הפואנטה שלי, היא שגם אם הוא צודק, טענות כמו זו במאמר אינן תורמות במאומא למאבקו, אלא מזיקות אם כבר.
  הפרובקטיביות של הטענות, גם אם יש בהן משהו, תדיר מהחחנה שלנו כל אדם שפועל מתוך רגש (שזה רובנו), וחבל. אלא האנשים אותם אנו רוצים במאבק הצודק לחברה שיוויונית ונאורה

 38. חנוך לספירו הגיב:

  עכשיו הגדשת את הסאה, לא די לך שאתה מסלף את דבריך שלך, אתה גם טוען שאני מתבלבל.
  אתה(לא אני) כתבת,
  "ובכמה מהמקומות, כמו דנמרק או נורבגיה, ברמת אכזריות פחותה מאשר ישראל בשטחים הכבושים…"
  עכשיו אתה טוען שהוורמכט עסק בהפרדה גזעית בין יהודים ללא יהודים, ואת היהודים שלח להשמדה, האם זו אכזריות פחותה לדידך? האם אתה תראה ב"טרנספר מרצון"(שזה בדיוק מה שארע ליהודים בדנמרק) אכזריות פחותה? אין דרך אחרת לפרש את דבריך וכל פרשנות אחרת היא סילוף הדברים.

  אני לא כועס על ההשוואות שלך אני די נעצב שהדרך היחידה שמצאת להעביר מסר שבעיקרו הוא נכון(הכיבוש מתועב) היא על ידי פרובוקציות מופרכות שממאיסות ומפספסות את הנקודה המרכזית.

  הצבא הגרמני במלחמ"ע השנייה(למעשה כל צבא שלחם במלחמה האיומה הזו) נמצא ברמה אחרת לחלוטין מצבא הכיבוש בשטחים, הן מבחינת מטרותיו והן מבחינת שיטותיו, הכיבוש בשטחים דומה לכיבוש אלג’יר על ידי הצרפתים(וצה"ל יוצא יותר טוב גם מההשוואה הזו). אבל זו לא הנקודה בכלל, הכיבוש מיותר, מתועב ומזיק לאינטרסים של כל ישראלי באשר הוא, אין צורך לצייר את צה"ל כממשיכי האס-אס בדורינו כדי להעביר את הנקודה הפשוטה הזה. להיפך, הנטיה האובססיבית שלך לעשות זאת(מסיבותיך שלך) מזיקה ואם לאמר את האמת די מעייפת.

 39. לספירו הגיב:

  תעודת הזהות הכתומה אינה מסמלת את נחיתותם של ערביי השטחים אלא את חוסר שייכותם למדינה וניתנת מסיבות מדיניות ובטחוניות נטו. גם כאן נראה כי אתה מנסה להלביש קטעי וקרעי מציאות על התיאוריה (המופרכת לרוב) שאתה בונה. יהודי גטו ורשא התקוממו לא בגלל הכיבוש אלא בגלל הידיעה הברורה שאם לא יתקוממו יהפכו לאפר בדיוק כמו אחיהם שלא התקוממו. תשתית להשמדה המונית? – נראה לי שזוהי פרשנות שלך (אם כבר תשתית להשמדה המונית אני מפנה אותך לכמה מנאומיהם של מנהיגי הערבים באותם שנים, נאומים שמשום מה לא ממשיכים את דרכו של היטלר בעינך). זילות חיי אדם? מי שהחל לזלזל בחיי הפלסטינאים הם הפלסטינאים עצמם (אנו משתוקקים למות כפי שאתם משתוקקים לחיות – ציטוט מכל קלטת של מחבל מתאבד), כשלא היה כיבוד ערבים לא התפוצצו באוטובוסים של יהודים…נכון לגבי הפיצוצים באוטובוסים אבל פקח את עינך וראה כמה אחוזים מהטרור העולמי נתפסים ע"י ערבים במקומות שאין בהם כיבוש אלא דברים אחרים שנוגדים את השקפת הערבים (קידמה, שויון,חופש ביטוי וכיוב’),הכיבוש מוביל לתגובת הנכבש? נכון מאוד – ספר את זה לאלו שנמצאים בכל השטחים שנמצאים תחת כיבוש איסלאמי ונמנעת מהם הקידמה (אצלינו הכיבוש נותן לפחות טיפול בבתי חולים מתקדמים ומכה על חטא כאשר נהרג ילד אחד שסביבו 5 טירוריסטים. טרטור יומיומי? הם באים לעבוד ? שיקחו בחשבון שאני לא מוכן להכניס כל אחד למדינה שלי ובטח שלא מחבל בפוטנציאל (נסה להשיג אשרת כניסה עם שם ערבי לכל מדינה אחרת בעולם ותיווכח שאנחנו עוד נוחים ודרך אגב גם תבין שאם כל העולם לא ממש נהנה מפלסטינאים אצלו כנראה שזאת לא גזענות אלא פשוט צורך).
  בקיצור – צריך לצאת מהשטחים בגלל הרבה סיבות ובראשן כלכלית אבל לאחר שנצא נוכל לראות האם הכיבוש היטיב עם הפלסטינאים או לא…הערכה שלי…הם יתגעגעו ל"יודונאצים…"

 40. Henry Lowi הגיב:

  Throwing the "Holocaust" analogies back into Zionists’ faces always throws them into a frenzy. Admittedly, it does not contribute to cool-headed discussion.

  Someone who is afraid of his name, and does not want to be responsible for his words, wrote:

  כל העולם לא ממש נהנה מפלסטינאים אצלו כנראה שזאת לא גזענות אלא פשוט צורך

  This reminds me of the anti-Jewish incitement that was characteristic of European racism.

  The fact is that all the Western governments aligned with the "war on terror" have implemented discriminatory "racial profiling" at borders and airports. The struggle of solidarity activists against racial profiling is ongoing.

  But, to say that, except in Israel, Palestinians are singled out for discriminatory treatment, as Palestinians, is probably false, and consistent with the Zionist mantra of:

  Nobody wants them. Nobody likes them. " Why should we be nice to them?"

  In all countries a battle is being waged by solidarity activists for increased immigration, and for granting asylum to people escaping persecution.

  In Israel, the necessary battle of solidarity activists is to open the gates, and to permit the peaceful return of the Palestine refugees, and to remove the burden of military occupation and racist discrimination from the Palestinian people.

 41. נתן. הגיב:

  לגדעון.

  גם נשק קונבנצינלי יכול לבצע השמדה המונית של בני אדם ,כמו למשל סוללת תותחים או טייסת F-16 שיורים על עזה, ולכן דברייך אינם מחזיקים מיים.(אלה אם אתה סבור שלישראל אסור להשתמש בנשק כלל).

  מה שלא ברור לי בקו המחשבה העולה במאמרייך הוא כיצד יתכן שעבורך הטרור הפלשתינאי הוא תגובה הגיונית ונורמאלית לכיבוש , אבל מדינה יהודית המצוידת בנשק (כולל נשק להשמדה המונית) כלקח מהשואה הוא דבר "אירוני"?

  מדוע אינך מצפה מהפלשתינאים שכתגובה לעוולות הכיבוש יהפכו למוטציות של מהטמה גנדי?

 42. גדעון ספירו הגיב:

  לחנוך,
  כתבתי ואני ממשיך לכתוב כי אכזריות הכיבוש הגרמני לא היתה אחידה בכל ארצות הכיבוש. דנמרק היא אחת הדוגמאות בה הכיבוש הגרמני היה הרבה פחות אכרי מהכיבוש הישראלי. לא נעים, אבל זאת המציאות. גם באשר ליהודים המצב בדנמרק היה שונה מאשר בארצות כיבוש אחרות. בשלוש שנות הכיבוש הראשונות, 1940-1943 הגרמנים לא נגעו לרעה ביהודי דנמרק. גם הטלאי הצהוב נחסך מהם. ב-1943, כאשר המחתרת הדנית החלה בפעולות התנגדות ("טרור" לפי מושגי הכובש -בוודאי מוכר לך גם מהטרמינולוגיה של הכובש הישראלי) ונשקפה סכנה ליהודי דנמרק, בוצעה כידוע פעולת העברה של 90 אחוזים מיהודי דנמרק לשבדיה. (בהעלמת עין של הכובש הגרמני). מספר היהודים הדנים שנרצחו על ידי הנאצים הוא 50 לפי ויקיפדיה. אם תשווה זאת רק ל-700 התינוקות והילדים הפלסטינים שנרצחו על ידי הכובש הישראלי בשנים האחרונות, תבין בעצמך שבהשוואה הקונקטית לכיבוש הגרמני בדנמרק, ישראל יוצאת רע מאד. אם תוסיף את שאר אמצעי הדיכוי הישראלים, עינויים של מאות אלפים, גיטואיזציה של העם הפלסטיני, אז שוב, רק בהשוואה לכיבוש הגרמני בדנמרק, ישראל יוצאת עוד יותר רע.
  לכן, תיצמד יחד איתי לדנמרק, ותגיד לי איפה אני טועה.
  אתה מבקש להשות את הכיבוש הישראלי לזה הצרפתי באלג’יריה. אכזריותו של הכיבוש הצרפתי היתה רבה בימי המרד האלג’ירי, ואין ספק שישראל מחקה לא מעט מהשיטות שיושמו שם, ומוסיפה משלה כהנה וכהנה.
  אולם היהודים לא סבלו מכיבוש צרפתי. הם סבלו מהיכבוש הגרמני, ובמקום להפיק לקחים בהקשר של שמירה על דמוקרטיה וזכויות אדם, ישראל אימצה ערכים מהאתוס הרעיוני של המשטר הנאצי ("שטחי מודלת משוחררים", חשיבות הצבא באתוס הלאומי, שליחת מתנחלים לאזורי הכיבוש, שלילת זכויות אדם מהנכבש בשם הבטחות אלוהיות או גזעניות), לכן ההשוואה מתבקשת. כאשר אנו קוראים מדי יום על עלילות המתנחלים בשטחים הכבושים, ההתנכלות לפלסטינים, רציחתם, הכאתם, פגיעה ברכושם, שוד אדמתם, עקירת עצי הזית, זו התנהגות שמזכירה מאד את מעשי הביריונים של פלוגות הסער ברפובליקת וימאר. שם כמו כאן הממשלה לא עשתה מאמצים רבים לעקירת התופעה ומעצר הביריונים. אני מניח שגם במקרה תיטה חסד למתנחלים.
  כאשר חיילי כיבוש ישראלים עוצרים במחסומים נשים פלסטיניות הכורעות ללדת, לא נותנים להם להמשיך בדרכן לבית חולים, והן נאלצות ללדת לעיני החיילים תינוקות שמתו מחמת המצוקה, זו לדעתי אכזריות מהדגם הנאצי, ממנו סבלו נשים יהודיות בכמה ממדינות של הכביוש הגרמני. אני מניח שגם כאן תמצא כף זכות לישראלים (כי לעולם אי אפשר להשוות וכו’).
  אתה בשלך, ואני בשלי.

  לנתן,
  אם אינך מבין את ההבדל בין נשק אטומי לנשק קונבנציונלי, אזי אני מתקשה להסביר לך זאת במסגרת תגובה קצרה. יש ספרות רבה בנושא, ואני מציע לך לקרוא אותה.
  רק זאת אומר: הנזק של נשק אטומי ונגזריו (פסולת גרעינית) הוא לא רק בנזק המיידי, אלא בנזק מצטבר לאדם ולטבע (מים, צמחיה, קרקע) שמגיע למאות ואולי אלפי שנים.
  אחד העיוותים שמתרחשים בישראל הוא שהשואה הפכה לרישיון להקים כאן מאגר אדיר של נשק השמדה המונית, אטומי, ביולוגי וכימי, שמסכן הן את הזולת והן אותנו. קורבנות השואה הפכו ליצרני שואה חדשה.
  כאמור, תקרא. זהו נושא שנכתב עליו רבות.

  אשר לשאלתך, מדוע אינני מצפה שהפלסטינים תחת הכיבוש יהפכו למוטציה של מהטמה גנדי, תשובתי: אני מאד מקווה שכך יהיה, אולם האם עלה בדעתך כי כדי שזה יקרה, צריך הכובש הישראלי להפוך למוטציה של הכובש הבריטי בהודו.

 43. שחר הגיב:

  לגדעון היקר !

  טענתך הדמגוגית שהכיבוש בדנמרק היה הומני ומתחשב בוודאי נכונה אך , למרבית הצער , הכיבוש באוקראינה , פולין , רוסיה , צכוסלובקיה , צרפת , אינדונזיה , ( ע"י היפאנים ) לא היה כה חיובי … ומליוני בני -אדם יהודים ולא יהודים מצאו את מותם בשדה הקרב ובמחנות המוות.

  הנאצים קנו את " שמם "לדירעון עולם במחנות המוות באשוויץ , דכאו ולא בדנמרק הארית .

  לכן כל השוואה בין בין כיבוש ישראלי לכיבוש נאצי כמו שהייתה במחנות מופרכת , דמיונית וגובלת בזילות השואה .

  מרבית המדינות עיצבו את גבולם ע"י מלחמות וכיבוש של עמים אחרים , הסככסוך הפלשתינאי – ישראלי אינו שונה מהותית מכל סכסוך טריטוריאלי אחר – שיש לפתור אותו באמצעים מדיניים ובדרכי שלום .ומעשי הכיבוש הישראלי הינם חמורים דיים גם מבלי להשוואתם לכיבוש הנאצי .

  חבל שבתקופה בה אפילו בעולם הערבי יש גינוי לאנטישמיות ולהכחשת השואה , משתמש הכותב הנכבד בדימגוגיה הגובלת בזילות השואה וקורבנותיה !!

  חבל שבתקופה בה אפילו בעולם הערבי

 44. גדעון ספירו הגיב:

  לשחר,
  נראה שלא קראת את אשר כתבתי, כי אין קשר בין מילותיך למילותי.
  מעולם לא טענתי שהכיבוש הגרמני בדנמרק היה "הומני". אין דבר כזה כיבוש הומני, וחבל שאתה מטביע חותמת הומניות על הכיבוש הגרמני, בעוד אני טוען שהוא היה פחות אכזרי מהכיבוש הישראלי בשטחים הכבושים.
  רצוי שתלך למקורות ואולי תלמד את אשר כתבתי, כי מידת האכזריות הגרמנית בארצות הכיבוש לא היתה אחידה. לא הרי פולין עם מחנות ההשמדה כהרי דנמרק או נורבגיה.
  אם אתה מדבר על זילות השואה ראוי שתתייחס למדינת ישראל שגייסה את השואה לצרכיה הפוליטיים השוטפים, או לימין הישראלי שהישווה את פינוי השודדים המתנחלים מרצועת עזה, לגירוש היהודים על ידי גרמניה הנאצית.
  אתה צריך להתמודד רק עם מה שאני כותב ולא עם מה שאתה מדמיין שאני כותב.
  אני מיקדתי את ההשוואה לדנמרק, ואם אתה חושב שאני טועה אתה צריך להתייחס לעובדות שקשורות לכיבוש הגרמני בדנמרק מול הכיבוש הישראלי בפלסטין.

 45. שחר הגיב:

  בקשר להערתך בקשר לשילטון הגרמני בצרפת אני מבקש להבין האם שליחת 61,000 בני-אדם ממחנה דארנסי לאושוויץ ב-61 אקציות או שליחת 3,700 בני אדם לסוביבור מדארנסי הינם פעולות המבוצעות או בוצעו או בכוונת מדינת ישראל לבצע לבני אדם , לדעתך ?

  להשכלה כללית רצ"ב אתר יד ושם בנושא דראנסי.
  — קישור —

  הדימיון בין הכיבוש הישראלי , ( שהינו נתעב וחובה להפסיקו מיידית ) , לבין הכיבוש הגרמני הינו גובל בהכחשת שואה וזילות בקורבנות – במיוחד שכאשר מוזכר הצבא הגרמני
  באזני האדם ההומני הוא אינו חושב על דנמרק או צרפת אלא דווקא על אושוויץ ובירקנאו.

  ראוי שהחינוך במאבק בגזענות, הקפדה על זכויות אדם ובעיקר זכויות מיעוטים, סובלנות לאחר ולשונה ילמדו כלקח אוניברסלי כדי למנוע שואות נוספות כמו שארעו ברואנדה ,סודן , קמבודיה גם אחרי המלחמות –
  אך השוואת הקורבן לנאצי אינה הפתרון במיוחד שהיא משרתת את מכחישי השואה .

 46. שחר הגיב:

  בנורבגיה הושמדו 42% מן היהודים , 758 מתוך 1,800 יהודי נורבגיה והשאר שניצלו הינם תולדה של אנשים שגילו הומניות , אומץ לב ומחתרת רבת תושיה שהגנו והצילו את היהודים .

  ובקשר לדנמרק אמנם כתוב בויקפדיה ש-50 נרצחו ע"י הנאצים אך גם מצויין ש-500 מיהודי דנמרק גורשו לטרזין שבצכיה .

  אני בטוח שאל אף התנאים הקשים בגדה ובעזה אין בן אדם שהיה מעדיפם על טרזין ?

  ההבדל ביחס הכיבוש הנאצי בנורבגיה ובדנמרק נובע ממיעוט יהודי ומהעובדה שהסקנדינבים הינם דומים במראם לארי ? ( אני מתנצל שאני נאלץ להצדיק או לנסות להבין התנהגות נאצית …)

  אך בחזרה לעיקר ,
  השואה הינה אירוע מכונן במדינת ישראל שאחת ממטרותיה המוצדקות הינה להזכיר לדורות הבאים את מוראות השואה שבה נטבחו 6 מיליון מבני עמי ועוד עשרות מיליונים של בני אדם –
  זאת במטרה למנוע ששואה זו תתרחש כאן או במקום אחר .
  לצערי יחס העולם לרצח העם בקמבודיה של פול פוט , ברואנדה – בה שהו כוחות או"ם בראשות קופי ענאן שהעדיפו להסתגר במחנות שלהם מלהגן על התושבים או בסרביה ובקוסובו מוכחים עדין
  שתופעות אלה עדין עלולות להתרחש ועדין נדרש כוח מגן צבאי – כוח קונבנציונלי או גרעיני .
  כדי לשמור על חיי היהודים בישראל ובעולם .

  אני אמנם מקווה ומאמין שהפלשתינאים לא שואפים להשמידנו וכל מטרתם השגת שלום אך אני בכל זאת מעדיף שישראל תהיה בעלת היד החזקה בסכסוך . ( בטוחני ש-20 אלף תושבי חאלב מסוריה או תושבי מחנות הפליטים בלבנון שטבחו זה את זה מסכימים עימי .. ) .

  ולכן מטרת מערכת החינוך והמדינה להקנות את
  ולהדגיש את זכר השואה ולכן ערך צהל כה חשוב מבחינתנו .

  אני מסכים עמך בכל לב על הצורך בלימוד
  מאבק בגזענות, העמקת החינוך והתודעה הדמוקרטיים, הקפדה על זכויות אדם ובעיקר זכויות מיעוטים, סובלנות ועל כך שהשואה אינה יהודית בלבד אלא לקח אוניברסלי ולכן יש לשמור על " זכרון השואה " כמקודש –
  גם מצד שמאל וגם מצד ימין .
  ( מערכת החינוך שלנו בראשות השרים המר ולוי מן המפדל ולבנת נכשלה טוטלית בהקניית ערכים אלה ולכן השימוש בזכר הקורבנות והשואה בציבור היהודי או הערבי מצד ימין או שמאל פסול לחלוטין !!!

  את הסכסוך הישראלי פלישתינאי ניתן יהיה לפתור רק כאשר כל צד בסכסוך יבין את הטראומות של האחר , ( שואה , נכבה.. ) , ויכבד את הצד השני ולכן השוואת הכיבוש הישראלי לגרמני כה מסוכנת בעיני !!

 47. קשקשני הגיב:

  אוי לאיוולת ולרדידות של ספירו ושאר תומכיו, שקופצים כפתיים מאושרים כשנדמה להם שהם זוכים בנקודות כשמושמע צירוף המילים "צבא כיבוש". גם בעלות הברית במלחמת העולם השניה קיימו צבא כיבוש בגרמניה וביפאן.כוחות האו"ם קיימו צבא כיבוש בסרביה ובמקומות אחרים בגרמניה, ובדרום הגזעני של ארצות הברית היה צבא כיבוש של הצפון הרפובליקאי. ויש עוד דוגמאות רבות ביותר לצבא כיבוש מוצדק וסביר.
  שאלה: אם לחמאס, המקיים עכשיו ממשלה בגדה וברצועה יש אמנה נאצית בעליל, האם אין מקום להשוות את צבא הכיבוש הישראלי לחצבאות הכיבוש מן הרצף שהוזכר כאן?

 48. חנוך הגיב:

  לבקשתך ניצמד לדנמרק,
  ראשית, הטלאי הצהוב לא נחסך מהם בשל עדינות הכיבוש אלא בזכות מלך דנמרק שבמהלך של אומץ ואצילות איום מפורשות שהוא עצמו יענוד את הטלאי.

  למרות האנושיות והאומץ של האזרחים הדנים ,ממשלתם והמשטרה הדנית (שהסתירו, החביאו והעלימו יהודים במצוד הגדול אחרי יהודי דנמרק תחת המיסוך של "מצב חירום" שהכריזו הגרמנים ב1943) כ500 יהודים נלקחו מדנמרק למחנה ההשמדה טרזינשטט, יש לזכור שכל יהדות דנמרק מנתה כ7000 איש, כלומר כשמונה אחוזים מיהדות דנמרק נשלחה להשמדה, "רק" כשמונים מהם(וזאת לא מעט בזכות העובדה שהממשלה הדנית המשיכה לדאוג לשלומם) נרצחו בפועל, כלומר כאחוז וחצי מיהדות דנמרק.

  אם נשווה את המספרים הללו לכיבוש בשטחים. צה"ל יצטרך לכלוא להטיל גזר דין מוות ועבודת פרך על 10 אחוז מאוכלוסיית השטחים(כשלוש מאות אלף איש), לרצוח בפועל אחוז מהם (כשלושים אלף איש) ולגרום ל"לטרנספר מרצון" של שאר האוכלוסיה(עד האחרון שבהם), וכל זאת בתקופה קצרה מהמרחק שבין שתי שנות שמיטה. האם ברור לך כעת כיצד אתה טועה?

  עכשיו, מה מכוער במיוחד. שהדנים, שהיו אי קטן בודד של אינושיות בים הרוע, האפטיות והשמחה לאיד לגורלם של היהודים לרוחב אירופה(והעולם) מנושלים במשיכת קולמוס מההישג ההישג המופלא והמרגש עד דמעות שלהם, קרי הצלת יהודי דנמרק ממלתעות המפלצת הנאצית ואתה, ספירו מעניק אותו לטינופת הוורמכט, כאילו הכיבוש הגרמני בדנמרק היה "אינושי" יותר.

  וכל הכיעור הזה למה? למען הפרובוקציה הזולה.

  ככל שהדיון מתמשך הערכתי לך קטנה וקטנה. כדאי שנסיים כאן בטרם הבחילה והקבס יוציאו ממני הודעות שיש לצנזר.

 49. גדעון ספירו הגיב:

  לשחר,
  שוב אתה מתווכח עם דברים שלא כתבתי. אתה כותב על צרפת, והרי זו כלל לא מוזכרת אצלי.
  בשאר הדברים אתה חוזר על עמדותיך, והויכוח מקבל אופי מעגלי.
  זכור רק זאת. מדינת ישראל גייסה את השואה להצדקת פשעי המלחמה שלה ולסתימת פיות של המבקרים את מדיניותה. אין זילות שואה גדולה מזו.

  לקשקשני,
  יפה שאתה מזכיר את צבאות הכיבוש בגרמניה, וחבל שאינך מבין את ההבדלים.
  צבאות הכיבוש של בנות הברית, הכניעו את גרמניה במלחמה. הגרמנים לא התקוממו נגדם, להיפך, קיבלו אותם בברכה. צבאות הכיבוש של בנות הברית שיחררו את גרמניה מעריצות נוראה לרווחת תושביה. בנות הברית השקיעו בגרמניה מיליארדים (תכנית מרשל) במטרה לשקם אותה ולבנות שם דמוקרטיה מתפקדת.
  ואילו אצלנו? הכיבוש הישראלי לא שיחרר את הפלסטינים אלא הטיל עליהם משטר דיכוי אכזרי. הכיבוש הישראלי לא השקיע בשטחים הכבושים לרווחת העם הפלסטיני, אלא מצץ את לשד עצמותם, ניצל אותם, שדד רכושם, הרג בהם, וממשיך בכך עד היום.
  הכיבוש של בנות הברית בנה דמוקרטיה, בשיתוף פעולה עם העם הנכבש, הכיבוש הישראלי בנה שלטון עריצות שאחד מפרי הבאושים שלו הוא שלטון החמאס.
  אלו רק מספר דוגמאות. תלמד היסטוריה, זה לא מזיק.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים