הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 במאי, 2006 תגובה 1

עמיר פרץ – ברכות לרגל כניסתך לתפקיד שר הביטחון. לי ולחברי בפורום המשפחות השכולות, הישראליות והפלסטיניות, יש צפיות גדולות שמדיניות הביטחון של הממשלה החדשה תקבל תפנית משמעותית לעומת המדיניות להלכה ולמעשה שהונהגה ע"י שר הביטחון הקודם, שאול מופז. יש לנו ציפיות, כמו למרבית אזרחי המדינה באשר לאכיפת החוק על המתנחלים הפורעים, המתאנים לאוכלוסייה הפלסטינית, המנסה לתחזק בציפורניה מידה מסוימת של אורח חיים נורמלי בשטחי הכיבוש; אנחנו מקווים מאוד שהתנהלות הצבא במחסומים תונחה ע"י גישה חדשה, הגורסת שפיות, התחשבות וחמלה.

אנו רוצים להאמין שתוואי הגדר הביטחונית ישתנה כך שהיא לא תחצוץ בשל שרירות לב של הממסד הביטחוני, בין אזורי מגורים ואזורי מחיה ועיבוד חקלאי; שילדים יוכלו להגיע לבית ספרם ללא צעדה של קילומטרים, עד לשער המעבר החוקי בגדר; שעצי זיתים לא יעקרו וכל אותם העוקרים יבואו על עונשם; ושהרג חפים מפשע לא יתקבל כהכרח בל יגונה. כל הציפיות הללו ניתנות למימוש עפ"י הוראות שר הביטחון מבלי לחרוג ממדיניות הביטחון של הממשלה ומבלי לסכן את תושבי המדינה.


אבל אנחנו, אדוני שר הביטחון, מצפים ממש ליותר. אנחנו מצפים להסתייגות מפורשת מדברי שר הביטחון הקודם שאמר ש"מדינת ישראל עושה מאמצים עליונים שלא לפגוע באזרחים, בשעה שהפלסטינים עושים מאמץ הפוך. לכן, שכל אותם יפי הנפש ילכו למשפחות שכולות ויביעו קודם כל את צערם שם". אנחנו רוצים להניח שתפישתך המוסרית אינה זהה לזו של שר הביטחון הקודם שגרס, וודאי עדיין גורס, שהמשוואה האחת והיחידה הראויה לעמוד בבסיס מדיניות הממשלה היא זו המעמידה בשני צדדיה את מאזן הקטל ההדדי המתרחש בישראל וברשות הפלסטינית ואת הצורך המובנה בהתנהלות השלטונית-ביטחונית להגיב בהרס וחורבן שם, אצלם, כל עוד השכול והאובדן הם מנת חלקנו כאן, אצלנו. אנו רוצים לקוות שמשוואה זו אינה תקפה בעיניך, אדוני השר, גם בשל העובדה שהיא אינה מוסרית. גם בשל האבחנה שהיא אינה יעילה ואינה מונעת את המשך הקטל ההדדי וגם בשל היותנו בני העם היהודי, הגורס שקדושת החיים היא צו עליון שאינו מבחין בין אדם לאדם; בין עם לעם ואפילו בין אוהב לאויב. אנחנו בטוחים שאתה לא תשתמש במשפחות השכולות על מנת להלבין את הדם הנשפך ותבין שטיפוח רגשות נקם, באמצעות משפחות שכולות, לא ימנע שכול נוסף ולא יעצור את הקזת הדמים ההדדית ומי שחורג מהתפישה שיש זכות לפגוע במי "שקם להרגך, השכם והרגו", ומרחיב אותה לבני משפחה; לשכנים; ולכלל הערבים, הוא חוטא ומחטיא.


לידיעתך, אדוני השר – קיימת קבוצה של משפחות שכולות שמוכנה לקבל את יפי הנפש, אליהם התכוון מופז, בזרועות פתוחות. זאת, כאשר תמונות יקיריהם שנפלו במערכה על תקומת עם ישראל, מתנוססות בגאון ובכאב, בידיהם המורמות, במקום הדגל השחור המתנוסס על חלק מפעולות הצבא בשנים האחרונות ושל פורעי החוק הישראלים תושבי השטחים. משפחות אלו, השייכות לפורום המשפחות השכולות, הישראליות והפלסטיניות, למען שלום, פיוס וסובלנות – גורסות שאבלה של אם שכולה אחת, על מות בנה, אינו שווה את ההבטחה האלוקית למשה או למוחמד. הן משוכנעות שחיים שהוחמצו ומשפחה שלא נוצרה, של חייל ישראלי שנפל או של איש ביטחון פלסטיני שנהרג, אינם שווים דונם קרקע בבעלות שלנו או שלהם. הן מאמינות שריבונות ישראלית או פלסטינית על שכונה במבואות ירושלים או שכם, אינה שקולה כנגד מותה של תינוקת יהודיה או ילד פלסטיני.


ממקום זה, שאליו נשלחו יפי הנפש ע"י שר הביטחון הקודם, אין תקווה להגיע לפשרה שתבוא במקום הנקמה וההרג המחסלים כל חלקה טובה, ברחוב היהודי וברחוב הפלסטיני. אותם יפי נפש הם כנראה גם אלו אשר הצביעו בעדך והביאוך למשרה מכובדת זו ולכן ראוי שתפעל על מנת למנוע מן הרחוב היהודי להגיב על כל אירוע טרור בהצהרות נקם, בבחינת "נקמת דם ילד קטן". נקמות אלו אכן הופכות יותר ויותר לנקמות שעוד לא בראן השטן. הרחוב הפלסטיני, הרעב והמושפל והקובר יום יום את מתיו בתהלוכות נקם דתיות, הולך ומשתכנע שההבטחות לגן עדן בעולם הבא של ממשלת החמאס, הן תחליף נאות לחיים בעולם הזה שבו נגזרה כליה על התקווה לחיים אנושיים יותר.


אנחנו, המשפחות השכולות, אשר כאבנו המופנם פרץ החוצה בסערת רגשות, החוזרת מדי שנה בשנה כמו ביום הזיכרון האחרון, נושאים תפילה לעקירת הקנאות מסדר היום שלנו ונושאים עינינו ליום שבו "לא תהיה יותר למוות ממשלה"! עליך, מר פרץ, מוטלת החובה לפעול על מנת לתת סיכוי שתפילה זו אכן תתממש!

תגובות
נושאים: עדכונים

תגובה אחת

  1. מופתע הגיב:

    תסלחו לי, אבל פורום משפחות שכולות ישראליות פלשתיניות? זה כמו פורום יהודים נפגעי הנאצים ואלמנות האס.אס. שלום צריך להשתגע לא.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים