הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 במאי, 2006 15 תגובות

הציבור הישראלי מאוד מודאג מהתפשטות תופעות גזעניות אנטי ערביות, שפוקדות אותנו יותר ויותר ובולטות בקרב הציבור היהודי בישראל. זה בא לידי ביטוי חריף בהכרזה הגזענית של מנהיג מפלגת "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן, שבתוכניתו לפעול כחבר הממשלה לשלילת האזרחות מערביי ישראל וכן לטרנספר את ערביי המשולש. מלבד מפלגתו של ליברמן הופיעו עוד ארבע רשימות בבחירות לכנסת עם קריאות לגירוש ערביי ישראל. אחד ממנהיגי הרשימות הללו אף קרא לבדיקה מחודשת של רצח יצחק רבין וכן קרא להשמדת השמאל בישראל. יש לציין בחיוב את העובדה שכל ארבעת הרשימות נכשלו בבחירות. אולם לצערנו לא כך המצב בכל הקשור למפלגתו של ליברמן. מדאיגה מאוד ההצלחה להוליך שולל רבבות אזרחים יוצאי חבר העמים.

מדאיגה גם העובדה שראש הממשלה, אהוד אולמרט, הציע לליברמן להצטרף לממשלה חרף מצע מפלגתו וחרף הכרזותיו הגזעניות.


ערב הבחירות, מפלגת "חרות", אחת מרשימות הנפל, העזה אפילו להפגין ביפו בקריאה לערבים לעזוב את המדינה. ומיד אחרי הבחירות מופיע ליברמן – מחוזר על ידי אולמרט כמועמד מועדף להצטרפות לממשלה, בנאום שהסעיר כל אדם ישר.


בהכרזתו של ליברמן כי "מלחמת העולם השנייה הסתימה בזה שהיה משפט נירנברג וראשי השלטון הנאצי הוצאו להורג… אני בטוח שזה יהיה גורלם של משתפי הפעולה בבית הזה" – למעשה הכריז ליברמן כי יש להוציא להורג חברי כנסת ערבים. מובן שזה עורר סערת מחאה בכנסת. יש לראות בחיוב רב שלא רק חברי כנסת ערבים הביעו מחאה נמרצת.


חברת הכנסת זהבה גלאון אמרה ש"מדובר בהתרת דם מסוכנת וכבר ראינו כיצד מלים מסוגלות להרוג".


ח"כ דב חנין קרא "לאחד כוחות בפני האיום שמציב ליברמן לדמוקרטיה… ביטוי לסכנה הממשית שמהווה ליברמן לדמוקרטיה ולחירויות בישראל".


ח"כ חיים אורון הדגיש בדבריו כי "מעוררת פליאה מדוע אולמרט חפץ ביקרו". יש לקוות שאולמרט יהיה קשוב לקריאות "שישאר בחוץ" ולא יעז בכלל לעלות אפשרות מחפירה זו לשלבו במערכות השלטון.


ההכרזה הגזענית פאשיסטית של ליברמן בכנסת אינה מקרית. הוא מודאג מהעובדה שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" ב-17.3.06 ובה נאמר שליברמן מתבסס על החוק שהתקבל ב-15.9.1935 בנירנברג בכנס נאצי, לפיו יהודים יאבדו את אזרחותם בגרמניה. ב. מיכאל שפירסם זאת, מוסיף ש"תוכניתו של ליברמן לא כוללת שמץ של תוכנית מעשית, חוקתית או מדינית". כן הוא מדגיש "החרפה הגדולה טמונה בעצם נוכחותה של מפלגה שכזאת בפרלמנט של מדינת היהודים".


ליברמן לא הגיב לפרסום של האשמה חמורה זו. הוא בוודאי העריך שרוב מצביעיו יוצאי רוסיה אינם קוראים עברית ולא התוודעו לעובדה כה מחפירה ואמיתית המטילה צל כבד על ליברמן.


שוחרי השלום גם אינם יכולים להתעלם מהעובדה המדאיגה שבקרב הציבור גוברת והולכת השנאה וההתנכרות לאזרחים הפלסטינים בישראל. ובאותה עת הציבור הפלסטיני כואב את רצח 13 ערביי ישראל על ידי כוחות הביטחון ואת העובדה שעד היום מסקנות ועדת החקירה, ועדת אור, לא בוצעו. בנוסף יש להדגיש את האפליה החמורה כלפי כלל הציבור הערבי בישראל.


יש לומר בכנות – כלל התגובות לתופעות אלו הן רפות וחלשות. הרי מדובר לא רק במה שמתרחש כאן – בתחומי מדינת ישראל. נוספת לכך חומרת שפיכות הדמים המזעזעת בשטחים הכבושים.


קיימת רק תקווה שאולי כעת, לאחר סילוק מופז ממשרד הביטחון, אולי אולי ובספק יחול שינוי.


יש גם הרבה צביעות וחוסר יושר ביחס לבעיה כאובה זו. אסתפק בציון דוגמא אחת. בשכונת שפירא בתל אביב מסתובב רב המתגורר בחברון. הרב מנצל את העובדה שמדובר באוכלוסייה ענייה מאוד שרובם נאלצים להסתפק בקיום מינימלי. בקרב אוכלוסייה ענייה מרודה זו מבקש הרב לעשות נפשות ולשכנעם עד כמה צדיקים וישרים הם תושבי ההתנחלויות ובמיוחד אלו הגרים בקרית ארבע וחברון.


לרב לא מפריעות העובדות של התעללות בפלסטינים בשטחים הכבושים. הוא אינו מוצא פגם בכריתת עצי זית ולא במעשי הפשע שמתבצעים בתושבים הערבים במקום מגוריו – בחברון. קשה ליישב בין דתו המטיפה לצדק ולרחמים ובין מעשי הפשע שמבצעים הוא ורבים רבים בשטחים הכבושים.


לאור כל ההתרחשויות המדאיגות, יזמתי בבייתי פגישה מצומצמת של חברים יהודים וערבים, ידידים שכולם משוכנעים שיש להירתם לפעולה נגד הגזענות. החלטנו לכנס בשפרעם מפגש גדול של אזרחים יהודים וערבים. המטרה להקים בכינוס בשפרעם ועד יהודי-ערבי למלחמה נגד הגזענות.


למפגש בשפרעם מוזמנים כל איש ואשה, צעיר וצעירה, בוגר ובוגרת המוכנים לפעול נגד הגזענות. לכנס מוזמנים חברי כל ארגוני השלום, הנשים והחברה, חברי ארגוני הנוער ללא כל התייחסות להשתייכות מפלגתית ופוליטית, כאשר המכנה המשותף המאחד הוא הנכונות לפעולה נמרצת נגד נגע הגזענות.


הוועדה היוזמת קיבלה את הענותה החיובית של הנהגת ההסתדרות בשפרעם לאפשר את קיום הכנס בבית ההסתדרות במרכז שפרעם בשבת, 27 במאי בשעה 10:30 בבוקר. בכנס, בו ישתתף גם זוהייר כרכבי מזכיר חד"ש בשפרעם, ייבחר ועד פעולה. כבר בשלב זה הועלו הצעות לקיים בקרוב מפגש יהודי-ערבי באום אל-פאחם, בנצרת, ביפו וכן לקיים הפגנות בתל-אביב, ירושלים, חיפה ועוד מקומות. הועלו הצעות להקים ועדות שונות, שיעסקו בארגון מפגשים משותפים בקיבוצים. מפגשים בין ארגוני נוער וסטודנטים. כמו כן הגיעו לוועדה היוזמת הצעות להקמת ועדה מיוחדת לפעולה בקרב דוברי רוסית, שאינם יודעים את האמת על הגזען ליברמן ומפלגתו. הפעולה בקרב דוברי השפה הרוסית היא הכרחית כדי לחושפם למשמעות של ההכרזות הפאשיסטיות של ליברמן בתקווה שיתרחקו ממנו.


יש מקום לדיון פומבי ופורה של יהודים וערבים בכנס בשפרעם. להתראות בכנס.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. Henry Lowi הגיב:

  Rights in the State of Israel are recognized under 2 broad categories, category A and category B, or "Jews" and
  "Arabs".

  That defines these 2 groups as different castes.

  Racism in Israel, official and unofficial, is the necessary policy when a state defines itself as the state of one caste, and merely tolerates the other caste.

  The fight against racism is a fight against the racist foundations of the racist state

 2. מרים, שאלה לחבר עוזי הגיב:

  חן חן על היוזמה והרבה איחולי הצלחה!

  מסקרנת אותי מה דעתך בנושא הגזענות והאנטישמיות ברוסיה ובשאר מדינות בריה"מ לשעבר. האם אין כאן כשלון חינוכי ממדרגה ראשונה של המשטר הקומוניסטי ששלט עשרות שנים?

 3. רוני הגיב:

  אני מברך את עוזי על היוזמה המבורכת. זו פעולה מאד חשובה. וחשוב מאד לפעול בעיקר בקרב האוכלוסיה היהודית-במיוחד בקרב העולים מהגוש המזרחי-שרבים מאד מהם הולכים שולל אחרי הדברים מסמרי השער של לירמן.

 4. השמאל החופשי הגיב:

  היוזמה הזו נהדרת וצריך לשלב בה כמה שיותר אירגונים ומפלגות ולא להפוך את זה למועדון סגור של חד"ש. אפשר לצרף למשל גם את אירגוני הנכים ואגודת הלהט"ב.
  ועוד מילה לגבי ליברמן ומלחמת העולם השנייה אין לי ספק שאילו ליברמן היה גוי בתקופת מלחמת העולם השנייה הוא היה משתף פעולה עם הנאצים, ומוצא להורג יותר מאוחר כמשתף פעולה.

 5. אלי הגיב:

  פעולה מאד מבורכת. חשוב שתפרסמו אם יהיו סידורי הסעה לשפרעם.

 6. הועד נגד הגזענות הגיב:

  למתענינים בסידורי נסיעות שלום

  הועד היוזם הצליח עד לרגע זה להבטיח הסעה מתל-אביב.
  ההסעה תצא בשעה 9 בבקר ממסוף אל-על בתחנת רכבת צפון.
  בימים הקרובים נודיע על הסעות ממקומות נוספים.

  להתראות בשפרעם בכנס נגד הגזענות שיתקיים ביום שבת 27.5.2006. בבית ההסתדרות בשעה 10.30.

  פרטים נוספים אפשר לקבל בטלפון 054-4708598אצל החבר זוהיר כרכבי.

  בברכה
  הועד היוזם

 7. נתן. הגיב:

  כשאתם טוענים שרבים מעולי חבר-העמים "הולכים שולל" אחרי דברי ליברמן,אתם יוצרים מיצג שווא כאילו מדובר בתינוקות בית-רבן שאינם מבחינים בין ימינם לשמאלם ואם רק נסביר להם את טעותם הם מיד יתבישו במחשבותיהם הרעות.

  זאת תמימות והיתממות.

  הם "לא הולכים שולל". הם באמת גזענים וגם די מתגאים בזה.

 8. אור הגיב:

  נתן, הגזענות ברחוב הרוסי נובעת בהרבה מקרים מן העובדה שאף כח פוליטי לא גזעני לא מתעסק בקהל הזה. אי-אפשר לומר שאין למאמצים ההסברתיים של הימין הקיצוני השפעה.

 9. דן תמיר הגיב:

  ברכות על היוזמה. אולם יש קוץ קטן באליה: מי שממשיך לדבר על "יהודים וערבים" משמר במו פיו את ההפרדה האתנית ה"גזענית".

 10. מור הגיב:

  לדן תמיר!
  יהודים וערבים הם שני עמי הארץ. אי אפש ולא ראוי להתעלם מכך (התעלמות משמעה דיכוי אחת הקבוצות). גזענות היא לייחס להם תכונות או זכויות עקב היותם בני עם אחר.

 11. דן תמיר הגיב:

  שלום מור,
  ראשית כל – תודה על סימן הקריאה! הוא בהחלט מכניס פלפל לדיונים כאן באתר.
  ולגופו של ענין: הרעיון ש’"יהודים" ו"ערבים" הם שני עמי הארץ’ הוא לגיטימי, אך איננו תורה מסיני. מובלעת בו ההנחה שאדם יכול להיות או "יהודי" או "ערבי". זו בדיוק ההנחה המונחת ביסוד שלטון האפרטהייד הנוכחי במדינת ישראל: הפרדה על בסיס דתי (ודוק: דתי ולא "גזעי", שהרי כל אזרח "ערבי" שיתגייר גיור מוסמך על ידי בית דין רבני מוכר "אורתודוכסי" בארץ יהפוך באחת ל"יהודי").
  סירוב להכיר באפליה הזו כמוהו כסירוב להכיר בהפרדה המלאכותית והשרירותית שהיתה נהוגה בין "לבנים" לבין" שחורים" ו"צבעונים" בדרא"פ, או בין "הוטו" ל"טוטסי", אם לנקוב רק בכמה דוגמאות מן המאה האחרונה, לאו דוקה הרצחניות שבהן.
  דבר נוסף: אני חושב שצעד ראשון בדרך למלחמה בגזענות הוא הכרה בערכו של אדם באשר הוא אדם, ולא כשייך לאיזושהי "קבוצה" או "קבוצות", שהשתייכות אליהן יכולה להיות וולונטרית. אם אנו רוצים לתת אלטרנטיבה של ממש לאפליה, עלינו לומר: "כולנו בני אדם”, ולא להתחלק – קל וחומר לחלק אחרים – לקבוצות.

 12. ג’וש הגיב:

  השאלה על הגזענות בתקופה הקומוניסטית של רוסיה דווקא נראית לי מאד מעניינת, ומתאימה מאד ל"גדה".

  האם הגזענות היא חלק מהאופי האנושי? האם וכיצד ניתן להדביר אותה? האם תיעלם בחברה על-מעמדית סוציאליסטית? מדוע לא נעלמה בתקופת בריה"מ, אלא אולי אפילו התגברה?

 13. אבנר – בדיוק קראתי ב- YNET הגיב:

  ציטוט מ-YNET:
  "חוק הלבוש הלאומי " שאושר לפני כמה ימים בפרלמנט האיראני, שאמור לדחוק את מקומו של הלבוש המוגדר "מערבי" מרחובות הערים האיראניות, ולקדם לבוש "איסלמי", כולל גם סעיף שמחייב יהודים לענוד על חזית בגדיהם סרט צהוב. כך טוענים גולים איראנים.
  מעתה יחוייבו 25 אלף היהודים החיים באיראן לענוד סרט צהוב, מעין טלאי צהוב של המאה ה-21.
  "

 14. אחמד פילגר / מ-YNET לשפרעם הגיב:

  לקורא אבנר ש"בדיוק קרא" ב-YNET את סיפור על טלאי הצהוב, צר לי לאכזב אותך הוא לא נכון! אני לא רוצה להגן על משטר המולות באיראן המדכא קומוניסטים, פעילי איגודים מקצועיים ודמוקרטים, אבל יש גבול לטפשות. ושאלה לכותב המאמר הח’ עוזי בורשטיין, מדוע הכנס שיתקיים בשבת נגד הגזענות נערך דווקא בשפרעם ואינו נערך בתל-אביב. בתל-אביב יש להלחם בגזענות ולאו דווקא בשפרעם!!!

 15. שרון דולב – הסעות לשפרעם הגיב:

  הסעות לשפרעם יצאו מתחנת הרכבת בארלוזרוב בשעה 09:30 ומסולל בונה בחיפה בשעה 10:00
  כולכם מוזמנים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים