הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 ביוני, 2006 3 תגובות

עברו רק שבועות מאז הוקמה הממשלה החדשה בראשות אהוד אולמרט, אולם למרבה הצער כבר ניתן לקבוע שאין שום שינוי לטובה במדיניות הממשלה החדשה. ברור לכולם שהבעיה המרכזית הניצבת בפני ישראל היא בעיית השגת השלום עם העם הפלסטיני. אולם העובדות מדברות בעד עצמן והממשלה הזו כבר הספיקה להוכיח שהיא ממשיכה במדיניות הרצח, הדיכוי וההרעבה של העם הפלסטיני בשטחים הכבושים כמו הממשלה הקודמת.

העם הפלסטיני בגדה המערבית, ברצועת עזה ובירושלים בחר ברוב קולות ממשלה חדשה. החמאס שהשיג את רוב הקולות הוא שהרכיב את הממשלה החדשה. ואילו ממשלת ישראל נוקטת בכל האמצעים כדי להביא לשפיכות דמים ולמלחמת אזרחים וליצור מצב שהחמאס והפתח ישפכו זה את דמו של זה. זאת במטרה לשנות את השלטון בשטחים הכבושים.


נשאלת השאלה, כיצד היו מגיבים בישראל לו היו נוהגים כך כלפי ישראל. כאשר באנגליה רוב הפרופסורים ורוב האוניברסטאות מבקשים להחליט רק על חרם מדעי כלפי מוסדות להשכלה גבוהה בישראל עקב יחס לא הומאני לפלסטינים בשטחים הכבושים, נזעק כל הממסד הישראלי לתגובת נגד. אך אותו ממסד שולל לחלוטין את הזכות של הציבור בישראל לזעוק חמס נגד שפיכת דמו של העם הפלסטיני, נגד ההחלטה השרירותית להרעיב את האוכלוסייה הפלסטינית בשטחי הכיבוש ומניעת כל מתן עזרה רפואית.


קשה לקבל תגובות כמו זו של יועץ ראש הממשלה לשעבר, עורך הדין דב וייסגלס – "אין דבר. הרעב בשטחים רק גורם להרזיה, לדיאטה". זאת בשעה שראש הממשלה הפלסטיני מכריז שהוא מוכן לשלום על בסיס נסיגת ישראל לגבולות 67′. וזאת בשעה שמרוואן ברגותי ואסירים אחרים קוראים להפסקת שפיכות הדמים ונקיטת יוזמה לכינון שלום. כמה מצער שאפילו באבו מאזן מחפש הממסד הישראלי פגמים כמו בחתן ערב חתונתו.


אי אפשר להימלט מהעובדות המעידות – שממשלת ישראל בראשות אולמרט ובהשתתפותה המבישה של מפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ – אינה רוצה בשלום.


יתרה מזאת, העובדות מוכיחות שכל מעשה טרור פלסטיני וכל יריית קסאם מהשטחים, הן תגובות למעשי הרצח שצה"ל מבצע בשטחים הכבושים. אם תושבי העיר שדרות רוצים בהפסקת ירי הקסאמים, עליהם לתבוע מהממשלה ומשר הביטחון, תושב העיר, להיענות לקריאתה של הממשלה הפלסטינית להסכים להפסקת אש. להגיע לפחות בבעיה זו להסכם.


אולם אולמרט ושותפיו בשלהם. הם מחויבים לשירות עלוב לממשל בוש. ואילו הנשיא בוש קובע את עמדתו בהתאם לאינטרסים האימפריאליסטים של ארה"ב. מצערת העובדה שרוב העם בישראל עדיין לא מבין זאת.


גם בכל הקשור לנשק האטומי באיראן, לא הנשיא בוש יעזור לישראל. העזרה יכולה לבוא רק על ידי מימוש פתרון צודק. והפתרון הצודק מחייב הסכמה של ממשלת ישראל לאיסור מוחלט בשימוש בנשק אטומי. בהסכמה של ממשלת ישראל להצטרף לוועדות הבינלאומיות העוסקות בכך. יתרה מזאת, הפתרון נעוץ בהסכמת ישראל להשמדת הנשק האטומי שברשותה – ואזי גם השמדת הנשק האטומי שבפיתוח איראן. ההסכם יחייב את כל המדינות במזרח התיכון להפסיק לפתח נשק גרעיני.


מי שרוצה בביטחון אמת, חייב לאמץ פתרון אמיץ של התחייבות כל מדינה במזרח התיכון להשמיד את הנשק האטומי המצוי ברשותה.


ובכל כל הקלחת הזו אנו עדים לעליבותו של שר הביטחון. אולי הוא כבר אינו מעוניין שנזכיר לו את נאומו הראשון לאחר בחירתו ליו"ר מפלגת העבודה, כאשר הבטיח שתנאי להשתתפות בממשלה יחייב מדיניות של שלום ויחס צודק והומאני כלפי האוכלוסייה הפלסטינית. והנה, רק הכריז פרץ שיש צורך להחזיר לפלסטינים כסף – כסף ששייך להם – וכבר זכה לקבל נזיפה מראש הממשלה בליווי הכרזה גסה ומעליבה… כשהוא בוחר להימנע מתגובה.


בינתיים בשטחים ובמיוחד במחסומים אין שום שינוי. אותו יחס ברוטאלי מחפיר, אותן הרציחות כמו בימי מופז. שגתה מפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ. היא היתה צריכה להחליט להצטרף לאופוזיציה נגד ממשלת אולמרט.


אין ספק שרבים – יהודים וערבים – בעלי מצפון שהצביעו "אמת", חייבים להסיק את המסקנה ולהודות בטעותם.


לצערנו, גם במישור החברתי אין כל שינוי. אין זכר לכל ההבטחות שניתנו ערב הבחירות על ידי מפלגת העבודה לפועלים, לגמלאים, לחולים ולאחרים. אמנם יולי תמיר חברת מפלגת העבודה כשרת חינוך מבטיחה לתקן את הנזק החמור שגרמה קודמתה בתפקיד. אבל השינויים האלו מחייבים להעביר לחינוך מיליארדי שקלים שניתנים להתנחלויות ולצבא.


אולם כאן אנחנו נוחלים אכזבה. אין כל שינוי במדיניות הכלכלית. הדבר בא לידי ביטוי בהצבעה הראשונה בכנסת על תקציב 2006. לכן צפוי ששרת החינוך תישאר רק עם תוכניותיה.


קשה שלא להתחלחל למראה התעלמות הממשלה במשך שבועיים מחולי הסרטן הנאלצים לשבות רעב כדי להשיג מרפא לסבלם. אין ספק שאפשר על ידי סדר עדיפויות צודק למצוא את כל המימון לחולים. רק צריך להחליט שמעבירים מיליונים המבוזבזים בהתנחלויות להצלת חולי הסרטן. אולם ממשלת אולמרט החליטה לא לנהוג כך.


ואם מדובר על אולמרט, אסור גם לשכוח את יחסו החם והמחבק כלפי אביגדור ליברמן ומפלגתו. קשה לשכוח את החיזורים אחרי ליברמן כדי לצרפו לממשלה למען מתן תפקיד של שר בכיר. אבל ליברמן לא נענה לחיזוריו החמים של אולמרט. ליברמן הקשיב ליועציו האמריקאים. כי את המטרה להיות ראש ממשלה בישראל הוא יכול להשיג אם הוא יאמץ את דרכן של המפלגות הפאשיסטיות: שכבר הוכחו בארצות אחרות. לדעת לנצל משברים כלכליים, לנצל את היאוש ואת תחושות חוסר המוצא כדי להצליח בבחירות עתידיות. ליברמן עשה את החישוב שלהיות רק שר – ויהיה זה אף שר מכובד – בממשלת אולמרט, לא ייתן לו את קרש הקפיצה לתפקיד שהוא כה מייחל לו. ליברמן חותר להנהיג כאן בארץ משטר פאשיסטי, ולכן זה לא מקרי שהוא בחר לאיים ברצח חברי הכנסת הערבים, לממש את מדיניות הטרנספר ולשלול אזרחות מתושבים ערבים אזרחי מדינת ישראל.


לנוכח הסכנות האורבות לחברה הישראלית חשובה עד מאוד ההתנגדות המשותפת של יהודים וערבים נגע הגזענות והפאשיזם. לכן יש חשיבות מרובה לכנס שהתקיים בשבת, 27/5/06 בבית ההסתדרות בשפרעם.


כמאה חברים – יהודים וערבים – דנו במשך היום איך לפלס דרך להקמת תנועה המונית במאבק נגד נגע הגזענות. אין ספק שהכנס בשפרעם הוא בבחינת סנונית הטומנת בחובה סיכוי למאבק נמרץ והמוני.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. נסים הגיב:

  מי יתן והכנס בשפרעם יהיה באמת סנונית ראשונה שתביא בעקבותיה מאבק המוני נגד נגע הגזענות.

 2. אין ולו משפט אחד במאמר שכולו אמת הגיב:

  מתי בדיוק אמר איסמעיל הנייה שהוא "מוכן לשלום על בסיס נסיגת ישראל לגבולות 67″ ???
  האיש אמר ואומר שאינו מכיר בישראל, לעולם לא יכיר בישראל, שזכות השיבה מקודשת, ושהוא "מוכן לשקול" הפסקת אש ארוכה "אם ישוחררו כל האסירים" (כולל רוצחים מורשעים וסייעי מתאבדים). זה "השלום" עליו מדבר מר בורנשטיין.
  האם באמצ חושב בורנשטיין שאיראן תנטוש את תוכנית הפיתוח הגרעינית שלה אם ישראל תעשה זאת ראשונה ? ישראל היא הרי תירוץ עבור איראן בדרכה להפוך למעצמה איזורית גרעינית.
  לא את ישראל רוצה איראן להרתיע אלא את המערב כולו. ומה אז מציע בורנשטיין ? לדרוש מארה"ב גם להתפרק מנשקה הגרעיני ?
  את שאר השקרים וחצאי האמיתות במאמר אין טעם אפילו להזכיר.

 3. אביב הגיב:

  יש לעודד ולתמוך ביוזמה להקמת ועד יהודי-ערבי למלחמה נגד הגזענות. חשוב שהנושא לא ירד מסדר היום שלנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים