הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 ביוני, 2006 72 תגובות

הריגתו של הטרוריסט אבו מוסעב א-זרקאווי באמצעות שתי פצצות אדירות שנשלחו ממטוסי חיל האוויר של צבא הפלישה האמריקאי בעיראק, הוא ללא ספק הישג לתאומו של א-זרקאווי, הטרוריסט ג’ורג’ דבליו בוש. א-זרקאווי נכלל בקטגוריה של רוצח המונים, איש אכזר, שלא חס על חייה של אוכלוסייה אזרחית, נשים, ילדים וזקנים, וטבח בהם ללא רחמים. הוא פעל כקנאי דתי חסר מעצורים שלא בחל בהרס אתרים מקודשים של יריביו השיעים, מוסלמים אף הם.

אולם א-זרקאווי הוא מעשה ידיו של קנאי אחר, הנשיא ג’ורג’ בוש, המשלב קנאות דתית נוצרית באינטרסים כלכליים של חברות הנשק והנפט. א-זרקאווי הוא התשובה הטרוריסטית של האיסלאם הקנאי לטרוריזם ולרצח ההמונים שביצע ומבצע עדיין מדי יום ג’ורג’ בוש, באמצעות שליחיו, 130 אלף חיילי ארה"ב בעיראק. כל עוד ממשיך הטרוריסט בוש בטבח שלו במלחמת המרמה והשקר שיזם, יימצא מחליף לא-זרקאווי.


מי יחסל את ג’ורג’ בוש, החלק השני במשוואת הטרור? אין מדובר בחיסול בנוסח הטלת פצצות על הבית הלבן והצגת גופתו של בוש לראווה. אפשר לחסל בלי להרוג. פשוט להדיח את בוש מתפקידו ולהעמידו לדין כפי שיאה בחברה בת תרבות.


החרם


החלטות ארגון המרצים הבריטי ואיגוד העובדים הקנדי להטיל חרם על ישראל בגין משטר הכיבוש והאפרטהייד שהנהיגה בשטחי פלסטין, זכו כצפוי בישראל לקבלת פנים עוינת. שני ארגונים אלה לבדם אינם יכולים לאלץ את ישראל לסגת מהכיבוש. אולם אם הם מסמנים תחילתו של תהליך, שיוביל בסופו של דבר לחרם כללי, כלכלי, ספורטיבי, אקדמי ודיפלומטי על ישראל, אזי יש סיבה לתקווה.


ישראל לא תחזיק מעמד בחרם כזה, ומהר מאוד תרכין ראשה אל מול הלחץ ותיסוג ממשטר הכיבוש ותפרק את מצודות האפרטהייד, התנחלויות בשמן העברי, המיועדות ליהודים בלבד.


אני שייך לאלה שתומכים בחרם, הגם שאני אסבול ממנו, כי לאחר ארבעים שנות כיבוש התברר כי הטפות מוסר ודברי כיבושין לא עוזרים. ישראל לא היתה יכולה לבצע ולממן את הכיבוש בלי סיוע בינלאומי, ועל כן חרם בינלאומי יהיה באופן טבעי מכשיר יעיל מאין כמוהו לחיסולם של הכיבוש ופשעי המלחמה שישראל מבצעת בשטחים הכבושים.


בחלק מהשמאל הישראלי, בעיקר באזור שלום עכשיו, יש התנגדות לחרם. הם מדברים על חופש אקדמי ועוד ערכים יפים, אבל שוכחים כי האוניברסיטאות, הן בגדול (להוציא קיני התנגדות לא משמעותיים) משתפי פעולה עם הכיבוש ופשעיו (ודי להזכיר את החסות האקדמית של אוניברסיטת בר אילן לאותה מכללה טמאה, במושגי זכויות אדם, באריאל), ותוכניות סיוע מיוחדות שהאוניברסיטאות מגישות לאנשי "כוחות הביטחון".


אחד הנימוקים נגד החרם, הוא, שיש עוד מדינות רבות בהן מתבצעים עוולות, פשעים ושורר אי צדק, והן לא מוחרמות, אז מדוע דווקא ישראל? ובהקשר זה משתמשים כמובן מיד בנשק החלוד של אנטישמיות.


זהו נימוק ממזרי, שמשמעותו, כל העולם מורכב מנבלים, ומאחר ואי אפשר להחרים את כולם, אז הבה לא נחרים אף אחד. מול התזה הצינית הזו, יש להציב תזה נגדית האומרת, כי יש להיאבק בשיטות מגוונות נגד הרשע בעולם. ואכן, ארגוני זכויות אדם בינלאומיים ומדינות רבות נוקטים באמצעים שונים לעקירת הרשע. החרם הוא אחד האמצעים. הוא לא ננקט מיד נגד כולם, אלא כאשר נחצה קו אדום. האפרטהייד בדרום אפריקה היה קו כזה. האפרטהייד הישראלי, נימנה אף הוא עם קטגוריה זו.


לגרש


החלטת שר הפנים רוני בר-און, לגרש מירושלים ארבעה פעילי חמאס מרכזיים, השר לענייני ירושלים בממשלת הפלסטינית, חאלד אבו ערפה, ושלושת חברי המועצה המחוקקת הפלסטינית, מוחמד אבו טיר, מוחמד טוטח ואחמד עדון, כולם תושבי ירושלים בעלי תעודת זהות כחולה, הוא עקר וחסר משמעות מעשית אם יסתפק בארבעה אלה בלבד.


כדי שפעולה זו תקבל תוכן של ממש, יש לגרש יחד עימם את כל הפלסטינים שהצביעו חמאס בבחירות. וגם את הפלסטינים שלא הצביעו אבל מזדהים עם חמאס. אין כל בעיה לשב"כ, שפירוש היטב בקרב האוכלוסייה הפלסטינית לאתר את כולם. אם השר מבקש לנקות את העיר מפונדמנטליזם דתי, מדוע להישאר רק בתחומי האיסלאם? גם הפונדמנטליסטים היהודים מהווים משא כבד שקשה לשאתו. ואם השר כבר החל במלאכת ניקוי העיר, מדוע לא לצרף אליהם גם את הפונדמנטליסטים הנוצרים, כמו למשל חברי השגרירות הנוצרית בירושלים ודומיהם? ובהזדמנות חגיגית זו יוכל כבוד השר גם להיפטר מההומוסקסואלים, שמביכים את העירייה עם המצעד השנתי שלהם. ומה עם כל העניים שמכערים את נופה האנושי של העיר? ואם כבוד שר הפנים כבר מטפל ב"אלמנטים לא נאמנים למדינה", מה יהיה דינם של אנשי שמאל, אנרכיסטים ושאר בוגדים ועוכרי ישראל?


גרש תגרשם.


תחשבו לרגע על השיטה. כל שר פנים יגרש מישראל את אלה שהוא לא סובל.


זה לפחות יקל על הצפיפות במדינה ועל הפקקים בכבישים.


שיפסידו את המכנסיים


חברת צ’רלטון, בעלת הזיכיון לשידור משחקי המונדיאל, ראויה להפסיד את המכנסיים לאור ניסיונותיה הציניים לגבות מחירים מופקעים לצפייה במונדיאל. הציבור נהג הפעם בתבונה כשלא מיהר לשלם.


ההתגייסות של חברות הכבלים והלווין, הוט ויס, לעזרת צ’רלטון, במסווה של "היענות לקהל", כשהמטרה האמיתית היא לקפוץ על ההזדמנות ולעשות קופה תוך התניית תנאי שעבוד, ראויה לגינוי.


שהרי התנאי של שתי החברות, התניית הנחה בצפייה במונדיאל בהתחייבות להישאר עם החברה שנתיים תמימות, אינו אלא שעבוד הצרכן והפשטתו מהנשק היחיד שיש לו, התנתקות אם אינו מרוצה מהשירות.


ככל שירבו מספר המנויים שיתחייבו לשנתיים, כך תרד המוטיבציה של החברות לתת שירות ראוי.


לגופו של מונדיאל יש להדגיש כי אין טעם בתשלום מיוחד לערוץ המונדיאל. אף אדם אינו מסוגל לראות את כל 60 משחקי המונדיאל. מרבית המשחקים בשלב המוקדם ממילא לא מעניינים במיוחד. מי מסוגל לראות ביום אחד שלושה או ארבעה משחקים?


המונדיאל מתחיל להיות מעניין בשלב רבע הגמר, ואז ממילא ישודרו מרבית המשחקים בערוצים הפתוחים. לכן, אל לקהל אוהדי הכדורגל להתפתות לכל מיני מבצעים שתוצאתם ארוכת הטווח היא כאמור בלתי נסבלת.


אם עצתי תתקבל, בעלי צ’רלטון, זהבי ושות’, יבינו כי הימרו לא נכון, כמו פישמן על הלירה הטורקית, ויאלצו למכור את אחזקותיהם במקומות אחרים כדי לממן את ההימור שכשל. בעתיד הם אולי יזהרו.


לכבוד קופי אנאן (או דין ישראל כדין איראן)


להלן תרגום לעברית של מכתב שנשלח למזכ"ל האו"ם קופי אנאן, על ידי "הוועד הישראלי למען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי, ביולוגי וכימי".


העתק ממנו נשלח גם ל"הארץ", ולא פורסם. המכתב פורסם ברשת האינטרנט והתקבלו תגובות מאוד אוהדות מכל רחבי העולם. אם וכאשר תתקבל תשובתו של קופי אנאן, נדווח עליה.


כבוד מזכ"ל האו"ם קופי אנאן,                                   18 במאי 2006


הודעתה של איראן, השוקדת עתה על פיתוח יכולתה הגרעינית, כי היא שוקלת את ביטול חתימתה על האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני, היא אות אזעקה שמחייב את תשומת ליבנו.


המזרח התיכון הוא אזור בלתי יציב. בחמישים השנים האחרונות היו במזרח התיכון יותר מלחמות מאשר בכל אזור אחר בעולם. אם ממשלות באזור זה ירכשו חימוש גרעיני, האפשרות לשואה גרעינית במזרח התיכון תגדל משמעותית.


שואה גרעינית במזרח התיכון תשפיע על כל העולם.


המאמצים לעצור את הפרויקט הגרעיני האיראני סובלים מאי אמינות שעה שמתירים למדינות אחרות להחזיק בנשק זה.


כפי שידוע היטב, דן בית משפט בישראל את מרדכי ואנונו ל-18 שנות מאסר בגין מסירת מידע ל"סאנדיי טיימס" על תעשיית החימוש הגרעיני בישראל.


בית המשפט הישראלי הרשיע את מרדכי ואנונו בבגידה, לא בדיבה. הדבר עולה בקנה אחד עם הודאה רשמית שישראל היא בעלת נשק גרעיני.


איראן חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ועד כה היא מכחישה כל כוונה להתחמש בנשק גרעיני. כל ממשלות ישראל סירבו לחתום על האמנה. שמעון פרס, המשנה לראש הממשלה, השיב לאיומים מצד איראן נגד ישראל, כי "גם איראן יכולה להיחרב".


אנו מציעים לך, מזכ"ל האו"ם, כי תפעל לכך, שהן איראן והן ישראל יצייתו לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ויפתחו אל כל מתקניהן הגרעיניים לפיקוח בינלאומי.


צעדים נגד פרויקט הגרעין האיראני שאינם מופנים גם נגד פרויקט הגרעין הישראלי, סובלים מאי אמינות, ועשויים להיראות כמוטים ונגועים בצביעות.


אנו קוראים לך להצהיר כי האו"ם תומך במזרח תיכון חופשי מנשק השמדה המוני ויפעל למען כך שכל מדינות האזור יחתמו על האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני.


רק לחץ על כל הממשלות באזור ימנע שואה גרעינית.
 
בכבוד רב


גדעון ספירו, (מתאם פעולות הוועד)


בשם חברי הוועד: עקיבא אור, יעל לוטן, ד"ר יהודה עתי, אהוד עין גיל, אלון מרכוס, גיורא נוימן.

תגובות
נושאים: מאמרים

72 תגובות

 1. חיים הגיב:

  לשורק, הרי מצאנו את שורש כל טענותך, ונמצאת גם ישר וגם צודק.
  לדידך היהדות היא דת ובאופן לוגי לחלוטין
  (ומוצדק לגמרי לגישתך) מדינה יהודית דמוקרטית היא אוקסימורון כפי שמדינת שריעה לא יכולה להיות דמוקרטית אלא רק בעלת סממנים דמוקרטיים. אין לי טענות אליך.

  העניין הוא שמרבית היהודים בישראל מגדירים עצמם כעם, והאידיאולוגיה הציונית מגדירה את היהודים כעם וכפי שאף אתה כתבת ניתן להצדיק את ההגדרות הללו מבלי לכופף יותר מדי את ההגדרות, לכן כל ביקורת או דיון על הציונות אמור להיות מבוסס או יוצא מתוך הגדרות הציונות ולא מחוצה להן ובמנותק מהן, אם הנך שולל מן היסוד את ההגדרות של הציונות, אין לך כמעט שום שיג ושיח עם כל אדם המבסס את טענותיו על הגדרות הציונות והביקורת שלך במחילה משולה לאותו אדם המטיל מימיו נגד כיוון הרוח. אי אפשר לבקר את הסורה האסלמית מתוך נקודת המוצא שמוחמד לא נולד מעולם, זו נקודת מוצא המייתרת את הדיון.

  ובנימה אישית מה, כאדם לא יהודי קצת מפתיעה ההתעסקות האובססיבית אפעס בתנ"ך, בתולדות עם ישראל, בקיומו או אי קיומו של בית המקדש, בהסטוריה של האלימות היהודית לדורותיה, בתולדות הקיצוניות היהודית וכל שאר הנושאים היהודים במובהק שמאמריך בגדה(שבעוונותי קראתי את כולם) מתעסקים בהם ללא יוצא דופן. מה פשר הנבירה הזו בקורותיהם של בני דת משה שמלבד העובדה שהוריך השתייכו אליהם (אגב, הוריך הטילו בך מום, לא בני דת משה) איך לך דבר ועניין עמם.

 2. חיים הגיב:

  הנרי היקר, בהודעתך ישנו שימוש ניכר במילה descendant. חיפוש בגוגל מעלה את ההגדרות הבאות למילה:
  "A person, animal, or plant whose descent can be traced to a particular individual or group."
  וגם: "person in line of ancestry"
  — קישור —
  בהודעה הזו אני אשתמש במלה צאצא כתחליף descendant.

  כמו שורק אף אתה שולל את הגדרת היהדות כלאום ומצמצם אותה לדת.
  מספר שאלות,
  האם אתה מגדיר עצמך כיהודי?
  האם צאצא של יהודי הוא יהודי?
  האם ליהודים מותר להגדיר את *עצמם* כעם?

  מדינת ישראל מעניקה אזרחות לכל מי שנולדה בישראל ללא חשיבות ללאומיותה, דתה ומינה, כמו כן ישראל מעניקה אזרחות לכל מי שמוגדר כצאצא של יהודי, בדיוק לפי בקשתך. הבעיה איננה במדינת ישראל, החוקים עקביים לחלוטין עם הגדרת היהודים כלאום.

  בקשר לעובדה שאתה לוקח לעצמך את החרות להגדיר אותי(כמי שנולד בישראל) כישראלי ולא כיהודי, הרי זוהי חוצפה ממדרגה ראשונה, אני מגדיר את עצמי כיהודי וכבן לעם היהודי, אם יש לך בעיה עם ההגדרה שלי את עצמי, ישנו האוקיינוס ממזרח לך, שתה את מימיו וירווח לך. אם יש לך טיעון אחר בנוגע לדמוקרטיות של ישראל מלבד כזה השולל את הגדרתי את עצמי, את הגדרתם של מיליונים מבני עמי את עצמם אני אשמח לשמע, אם כל מה שיש לך לאמר זה "אין עם יהודי", שמענו את זה כבר בעבר וכבר אז לא מכאלו שהדמוקרטיה הייתה ממש לנגד עניהם.

 3. מיכאל: עוד זה מדבר וזה בא. הגיב:

  וושינגטון פוסט: בתקיפת חה"א הישראלי נהרגו 10 פלשתינים

  — קישור —

  שימו לב לעלייה התלולה בעליית מספר האזרחים ההרוגים מאז ה-15 במאי, דבר המעיד על נקיטה נימרצת במדיניות תגמול בדומה לפעולות התגמול של תחילת שנות ה-50

  והערה: עדיף בנושאים שונים לקרוא עיתונות זרה איכותית וידיעות של סוכנויות הידיעות AP ורויטרס. שכן, בנקודות ובנושאים שונים, חלק מהמידע המתפרסם בעיתונות הישראלית הוא קרוב לוודאי מפוברק, כגון הידיעה על "חיסול 2 טרוריסטים".

 4. מיכאל לעמיחי: "הצבא המוסרי ביותר בעולם" הגיב:

  ניסו כאן קו הסברתי של האשמת הפלשתינים ברצח ילדיהם. כך ב"תחקיר" שבוצע במימון מערכת הביטחון בפרשת הילד מוחמד א- דורה בתחילת האינטיפאדה השנייה. השיקול של המערכת היה "עימעום האשמה". דהיינו, רבים אומרים לעצמם, עד כמה שהדבר לא סביר שהפלשתינאים יורים בילדיהם ובתינוקות שלהם "על מנת להכפיש את ישראל" אולי בכל זאת, אין עשן בלי אש, אולי בכ"ז יש בזה משהו, וכבר אי אפשר לקבוע בפסקנות שמאות הילדים הפלשתינים שנהרגו מאז תחילת האינטיפאדה, הם מעשה ידיו להתפאר של "הצבא המוסרי ביותר בעולם" כפי ששב וקבע אולמרט אתמול.

 5. פרץ הגיב:

  האירוע בבית להיה אינו נוגע לצה"ל, ומדובר שוב בפלסטינים שהורגים פלסטינים ומאמשימים את ישראל
  די מביש אם תשאלו אותי, אבל אתם כנראה לא.

  לעומת זאת היום ישראל רצחה שבעה פלסטינים חפים מפשע וצה"ל כדרכו לקח אחריות על האירוע.

  מיכאל שרון הוכיח שאין כמותו לקפוץ בראש, היה מחכה יום אחד והיה לו בידיו טבח ישראלי למהדרין להתגאות בו. אגב הסבריו המפולפלים על הקריטריונים לבחירה של פיסת חול, הללו מדגימים באופן וירטאוזי עד כמה האיש מנותק מהמציאות הקונקרטית.

 6. Henry Lowi הגיב:

  Non-combattant civilians are non-combattant civilians

  You cannot protect the lives of non-combattant civilians (here) by killing non-combattant civilians
  (there)

  Non-combattant civilians must be protected by the occupier

  Never forget the Nuremberg Tribunal convictions for having committed reprisals against non-combattant civilians

  By the way, the Gaza Strip is still Israeli-occupied territory. Its residents have the right to resist the Israeli occupation. Decent law-abiding people everywhere, and in Israel, have the duty to assist the residents of the occupied territories to resist the occupation

  By the way, the non-combattant civilians of Gaza are the very people with whom Israelis must share this very small country, its limited resources, and its inter-dependent economy. There are plenty of good practical reasons not to commit atrocities against non-combattant civilians in Gaza, and in Sderot.

 7. עמיחי למיכאל הגיב:

  על מצפונם של קברניטי המדינה וצה"ל רובצים הריגות וחיסולים של מספיק חפים מפשע,
  אל תדאג.
  אבל מאיזושהי סיבה אתה מתעקש להוסיף גם את קורבנותיהם של הפלסטינים עצמם, כנראה כדי להציג צד אחד כרע מוחלט וצד שני נקי וטהור, אין לי הסבר אחר.

  חבל מאוד שאתה חוטא בדיוק במה שאתה מאשים:
  אתה טוען שצה"ל מנסה ליצור עמימות ודיסאינפורמציה בכדי להטיל את האשמה בחזרה על הפלסטינים, אך אתה עושה את אותו הדבר בנסיונך לגלגל את כל האשמה בחזרה אלינו
  בלי לשקול אפילו אפשרות של אשמה פלסטינית.

  זה מזכיר לי משום מה את העניין "הטבח בג’נין" ו"הטבח בטנטורה". אותן שתי פנטזיות שקריות שהנשמות הטובות ניסו להכניס לאט ובזהירות לקונצנזוס.

 8. מיכאל לפרץ ול"מאמינים": מידתיות הגיב:

  שמעתם על הביטוי "מידתיות"? שמעתם על כך שלפי המשפט הבינ"ל אין לנו כלל זכות לשבת בשטח כבוש? הקהילייה הבינ"ל אינה רואה התנגדות כבוש לכובש כבלתי לגיטימית. שאם לא כן, הרי להבדיל (בכ"ז) ההתנגדות לכיבוש הנאצי של המחתרת היוונית, המחתרת הפולנית, המחתרת הצרפתית וההולנדית, או המחתרת האלג’ירית-מוסלמית לכובש הצרפתי, אף היא היתה נחשבת ללא לגיטימית, ולא כך הדבר. אנו יושבים בשיטחם, ולא ההיפך. העולם נושא דברים רבים בעצימת עין, בגלל זכר השואה.

  אך "לגיטימיות"? האם תצדיקו גם את מדיניות היידריך מפקד הס.ס. (שוב, להבדיל) של הוצאה להורג של 200 אזרחים יוגוסלבים כתגובה לחיסול חייל גרמני על ידי לוחמי הגרילה היוגוסלבים? האם תצדיקו את ארועי ליל הבדולח בגרמנייה, כ"תגובה" לרצח דיפלומט גרמני בשגרירות בפאריס בידי הרשל גרינשפאן?

  ואגב, עליכם להבין שאותה חוסר מידתיות עצמה, התבטאה גם בעמונה (פעולה שגונתה גם על ידי אירגון "בצלם").

  ניתן אולי לראות בהפצצת דרזדן עניין מידתי במידה כזו או אחרת, שהרי הנאצים ביצעו רצח עמים, ופלשו לטריטוריות אחרות, וכבשו שיטחי ענק, תוך ביצוע פשעים כבדים נגד האנושות.

  אך, מה יכול "להסביר" את חוסר הפרופורציה הזועק לשמים, ובכלל, את המגמה לרצח אזרחים? וזאת בידי מדינה עשירה יחסית ומפותחת, שיש לה אמצעי הרג משוכללים וחדישים ובכמות רבה, כולל ארסנל גרעיני ענק, מול אזרחים חסרי מגן, שהעולם רואה בפעולות הגרילה של עמם העני, היושב במחנות פליטים (בעוד המדינה הגרעינית יושבת על אדמתם), התנגדות עם נשק עלוב ולא מדוייק לכיבוש ונישול? העובדה הפשוטה היא כי מפקדים בכירים בצה"ל מבוקשים כיום באירופה על פשעי מלחמה. הקהל הישראלי, מסומם התקשורת הצדקתנית, שואל בהשתאות -"אבוי, מדוע"? בטח סתם אנטישמים". אבל כאן יש לכם הזדמנות לא רעה, מבעד לחומת הצדקתנות ההרמטית, לראות גם את הצד השני של המטבע.

 9. מיכאל: רבותי, עכלו זאת הגיב:

  מדובר הפעם בפשעי מלחמה בדם קר. רצח אזרחים מכוון, יזום ובדם קר.

 10. עפרה הגיב:

  יש התממות רבה בהערתו של חיים לדן תמיר כי "חוק השבות אינו מבקש שהמבקש שהמהגר יהיה אדם מאמין… זהו קריטריון אתני לאומי, בפירוש לא דתי…אמור מעתה, פולניות היא גזענות."
  הלאומיות הפולנית או הרוסית, אחרי הכל, פתוחה גם ליהודים, ובסופו של דבר גם לשחורים ולערבים אחרי דור או שנים (ע"ע הסבא השחור של פושקין). הלאומיות היהודית המוגדרת על ידי האורתודוכסיה נגזרת מתפיסת מיעוט מסתגרת שהחזיקה מעמד חמישים דורות. היהדות הרוויחה ביושר את הכינוי "גזענות" ומוזר שחילונים גמורים בוחרים להתגונן תוך תמיכה בקריטריונים הראויים לגינוי של חכמי ההלכה.לעניין זה מצאתי עניין ברשימה של דן תמיר ב"הארץ" אתמול בנושא הגיור, שהוא רלוונטי ביותר לדיון כאן.

 11. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  לגדעון שלום

  צר לי וצער לי, שאתה שמטת עצמך למלכודת הדבש המתקתקה, אותה טווים/אורגים חסידי הנציונליזם. אין בכלל על מה לדבר על לאומיות לפני המאה ה-19, ואולי-אולי, בדוחק רב, קודם לשלהי המאה ה-18.
  למרות שההגדרה, כפי שציינתי בתגובתי הקודמת, לגבי "עם" בכלל, שנויה במחלוקת, מצוי היהודי, בן התקופה הקדומה, באותה קטגוריה כמו המצרי מחד והמסופוטמי מאידך. השיוך היה בראש ובראשונה דתי-אמוני-פולחני, וכאשר התחבר לו הצד המיתולוגי-רומנטי-אתני, ניתן לבחון זאת, אם כי בזהירות רבה בקטגוריזציה של עם.
  עם זאת כל "שיבוש" במירקם העממי, כגון נטישה חלקית, מרצון או מאינוס, בולל כמעט לחלוטין את הקטגוריזציה הזו. ולמשל, גולי בבל/פרס/שבי ציון הגדירו עצמם במשמעות דתית בראש ובראשונה, ומרגע שזכו בפריבלגיות עצמיות, ניתן היה ליחחס להגדרה זו גם סממן עממי משהו.

 12. דניאל הגיב:

  לאיציק: נכון אמנם, שהמשטרים באיראן ובסעודיה, הם פרימיטיביים ואפלים להחריד. ועדיין, לא הן המפציצות, אוכלוסיה אזרחית בצידו השני של העולם, על-מנת לנסות, כלי-נשק חדישים…

  הרייך האמריקקי עושה זאת.

  ממליץ לך לקרוא את "The Wasted Nations", על פשעיה של ארה"ב בדרום-מזרח אסיה בשנות הששים והשבעים, על-מנת להתחיל ולהבין, מול מי ומול מה אנו עומדים כאן.

  כל זאת איננו עומד בסתירה להבנה, שהסקסיזם ונגזרתו: ההומופוביה, בחברה הערבית/מוסלמית, הם מפלצתיים במיוחד. ולא רק בהן: גם בחברה ה"""רוחנית""", כביכול, של מדינת-האשרמים הודו, היחס לאשה הוא, פשוט, מחריד… אפילו יותר, מאשר אצל הערבים/מוסלמים. אישית, קיבלתי הלם כאשר – במסגרת לימודי (חוג ראשי: לימודי הודו, מה שהולך להשתנות אוטוטו) – למדתי, עד כמה התרבות ההודית, היא מפגרת וחשוכה, בכל הנגע, ליחס בין המינים.

  ועדיין, אין הדבר אומר, כמובן, שזה "בסדר" להפציץ אותן, השכם והערב – ותוך-כדי-כך, גם לטבוח כמה וכמה אלפים(!!), מאותן נשים מדוכאות עצמן… שזה בדיוק מה שעושים, האמריקקים והציונים ימ"ש, בכל מקום, בו מתחשק להם, סתם כך, לערוך מטווח…

  לירושלמי – נכון, אירופה תמיד היתה אנטישמית והיא עודנה אנטישמית! פשוט, היום, לשנוא יהודים ולרדפם, זה כבר לא "אין". היום "אין", לעשות אותו דבר לערבים, דווקא – אבל דבר, בעצם, לא השתנה, מלבד היבט מחריד אחד: היום, מדינת היהודים ישראל, היא חלק מזה. חלק מוביל.

  היהודים אוהבים להשוויץ, ב"זיכרון ההסטורי" שלהם. נו, אם זכרון ארוך, הוא אכן סיבה לגאווה – זוהי כבר שאלה גדולה מאד כשלעצמה; אבל, אם כבר – נו, אז בואו ונזכור ובואו ונזכיר:
  1492. ספרד הנוצרית, בהנהגתם של "רגוס טרנספריקוס" פרדיננד ואיזבלה (ממשיכי-דרכו של אדוארד הראשון איש-הדמים מאנגליה והוריו הרוחניים, של רחבעם זאבי "גנדי"), מגרשת את כל הלא-קתולים מתחומיה, בהתאם ל"צו האופנה" של אותם ימים. ומי מקבל, בין-השאר, את היהודים המגורשים בזרועות פתוחות?
  השולטן הטורקי, מנהיג המוסלמים!!

  1938-1945: המפלצת הנאצית, פולשת למרבית שכנותיה ושכנותיהן-שלהן, מספחת אותן וטובחת ביהודיהן. כמעט בכולן, נמצאים לה משת"פים נלהבים ביותר, לרעיון ההשמדה. כמעט – מלבד במדינה אחת. מדינה, אשר לא הקריבה יהודי מחוז שכן, על-מנת להציל את שלה (בולגריה-מקדוניה), לא שילחה אותם החוצה מתוכה (דנמרק-שבדיה), כי-אם הסתירה, את כל יהודיה כולם, בבתי-האכרים (תוך הסתכנות בעונש-מוות, כידוע) – ומשתמה המלחמה ונפקדו כל היהודים התגלה, כי איש מהם איננו חסר!! נו, ואיזו מדינה, בדיוק, היתה זו?
  אלבניה, מדינה מוסלמית!!

  הברית הטבעית ביותר, כפי שאנו לומדים, היא ברית יהדות-איסלאם, נגד הרעל הנוצרי. מה לנו ולישועיסטים האלה, מטקסס ומרומא??

 13. דניאל הגיב:

  לגדעון:
  תודה.
  אני מודע בהחלט לסכנה, ש"בני-ברית" מפוקפקים שכאלה, יתקעו לנו סכין בגב. זאת פוליטיקה… ככה זה ואין מה לעשות. ועדיין, בפוליטיקה נהוג גם, לכרות בריתות אד-הוק. נכון להרגע (וכל עוד נמשך, מצב הכיבוש), כל פלשתינאי וכל עיראקי, המתנגדים לכיבוש ארצותיהם – הוא בעיני בן-ברית, במאבק נגדו. ומלבד זאת – גם הכתומים, הם מבחינתי ובעיני בני-ברית אפשריים, במאבק נגד תכנית-ה"התכנסות" – ולו גם מטעמים שונים בתכלית – כי היא תכנית רעה, אשר מצווה גדולה היא לחסלה ולמנעה, בכל דרך שהיא.
  אני גם יכול, להפגין שכם אחד עם אנשי ש"ס, בעד זכויות-עובדים ונגד ניצולם – תוך שאני מודע יפה מאד לכך, שהאנשים האלה משתוקקים, בכל לבם ומאודם, לתקוע בי סכין, או לרגמני באבנים. כי ככה זה בפוליטיקה ואין מה לעשות… יש גם בריתות אד-הוק.

  לעמיחי:
  אמור לי נא, אם יתברר ש"שואת יהודי אירופה" אינה אלא ריב פנים-יהודי, שהנאצים נגררו אליו שלא-באשמתם,
  מה תאמר אז?
  מי, שמאמין בהודעתו השקרית, של הגנרט ההוא אתמול – יאמין, כבר, לכל הזיה חולנית – העיקר לא לראות, את האמת הנוראה: אנחנו חלק מעם פושע וסוטה. כי בתור שכאלה, גם אנו טמאים, גם אנו לוכלכנו, באשמה הזאת, גם אנו אשמים, מעצם היותנו אזרחים, של מדינת-טרור כובשת, מנצלת, מנשלת ורצחנית. אז הרבה יותר קל ופשוט, כמובן, להזריק ישר לוורידים, הזיות בדבר "אירוע פנימי" – וחלאס…

  אבל – זה לא נכון. מה אפשר לעשות.

  ולא נותר לי אלא לחתום, על כל מלה ומלה, מתגובתו של מיכאל לך…

 14. מיכאל שרון: הטבח אתמול והפלפול הניפתל הגיב:

  להלן תמונות מהטבח בעזה אתמול
  — קישור —

  לא קל לי לראות את הפילפול הניפתל והעקר המתנהל ב"גדה" כרגע בשאלת הדת, כשנגד עינינו מתבצעים ברגעים אלה פשעי מלחמה מכוונים ובדם קר מצד ישראל, תוך עליית מדרגה.

 15. מיכאל שרון: לנגד עינינו ברגעים אלה הגיב:

  ברגעים אלה מבצעת ישראל פשעי מלחמה מכוונים, נתעבים ובדם קר

  חשיפה: הפצמרי"ם וטבח חוף עזה – מדיניות מערכת הביטחון
  — קישור —

  זו עליית מדרגה בסדום הישראלי

  והטבח אתמול
  — קישור —

  והשקרים המתועבים: מוקשים בחוף עזה?…
  — קישור —

  ההסטוריה תשפוט אותנו, כיצד נהגנו ברגעים אלה.

 16. גדעון ספירו הגיב:

  ליחיעם,
  מאחר ולא הבאת מראה מקום, לא הצלחתי לאתר את "מלכודת הדבש המתקתקה" אליה לדבריך נלכדתי.
  לאור הויכוח שהתפתח כאן בשאלת "מיהו יהודי" מספר הערות:
  יש הבדל ביןיהדות ויהודים. היהדות היא דת, ואילו היהודים, לפחות אותו חלק שביקש לממש הגדרה עצמית, הוא עם. זו ההצלחה של הציונות החילונית, שהצליחה לרכז סביבה מספיק יהודים שביקשו להיות עם. חלק מהיהודים הדתיים, הצטרפו לתכנית החילונית של הציונות. היום הם מנסים להשליט את הדת היהודית על העם היהודי, והמאבק הזה טרם הוכרע.
  אפילו עזמי בישארה אינו יכול שלא להכיר בתוצאות המעשיות של הציונות, וסבור כי היהודים בישראל התגבשו לכדי עם שזכאי להגדרה עצמית.
  העובדה שיחיעם שורק, דן תמיר ואנוכי מדברים, מתווכחים וכותבים עברית כשפתנו הטבעית, שפה שבה אנו מיטיבים להתבטא יותר מכל שפה אחרת, היא הצלחה של הציונות.שלושתנו מברכים שנה טובה וחג שמח בחגים שקיבלנו מהיהדות, שהרוב החילוני העביר אותם תהליך של חילון. הציונות הביאה עלינו גם הרבה צרות ועוולות, ומה שאנשים כמונו מהשמאל החילוני צריכים לעשות, הוא למזער את עוולות הציונות ולהיאבק על כך שישראל תהיה מדינה חילונית, דמוקרטית שוויונית וסוציאליסטית, מדינת כל אזרחיה.

  לדניאל,
  ממך אני לא מצפה לקרוא משפט כמעט דתי "יתקעו לנו סכין בגב, זו פולטיקה, ככה זה, אין מה לעשות". אין מה לעשות? אז מה אנחנו עושים בפוליטיקה? כל העיסוק שלנו בפוליטיקה, נובע מכך שאו סבורים שיש מה לעשות, ואפשר לעשות פוליטיקה אחרת בלי תקיעת סכינים בגב.
  אכן, יכול להיות שיתוף פעולה אד הוק, אבל גם הוא, לטעמי, לא עם כל אחד, לא בכל מחיר. יש תנועות, מפלגות, ארגונים שלא יהיו כשרים לאד הוק, אם בגלל האידיאולוגיה שלהם, ואם בגלל שיטות הפעולה. זרקאווי ודומיו, אף אם הם נלחםמים בפולש האמריקני, פסולים לאד הוק, ולו בגלל שיטות כמו עריפת ראשי חטופים. מתאבדים שמתפוצצים באוטובוסים אזרחיים וזורעים הרג ללא אבחנה, אינם בני ברית אד הוק, הגם שהם מתנגדים לכיבוש.
  אל קאעידה אינו בן ברית אד הוק, הן בגלל שיטותיו והן בגלל האידיאולוגיה. גם אתה, אני מניח לא תתמוך בשימוש בנשק אטומי או ביולוגי אפילו מדובר במטרה צודקת.
  לעניין ההתכנסות אני מציע לך לא להתחייב כרגע למאבק משותף עם הכתומים. זו תכנית לא טובה, אולם אם ממשלת אולמרט תתמיד בסרוב לשלם את המחיר השלום במו"מ ישיר, ותחליט לבצע את ההתכנסות, ותעמוד השאלה האם לתמוך בפינוי 60 אלף מתנחלים, או להשאיר אותם על כנם, אתמוך בפינוי, ואמשיך במאבק לפינוי המתנחלים האחרים בקווי הכיבוש החדשים, עד שמדינת ישראל תיסוג לגבולות הקו הירוק.

 17. מיכאל: פרץ, טבח עזה: לא לוקח אחריות. זו העוצמה… הגיב:

  פרץ מעל בימת הכנסת: אני איש של שלום אבל קיימות גם תוכניות מגירה נגד ארגוני הטרור

  מאת אילת אטיאס

  ירושלים 14 (עתי"ם) – שר הביטחון עמיר פרץ, נאם ביום ד’ מעל בימת הנאומים במליאת הכנסת ואמר כי "אם ארגוני הטרור ימשיכו לפעול, לנו יש כבר תוכנית מגירה מוכנה". פרץ השיב לביקורת שהוטחה בו, כי הוא מחריף את העימות שמתקיים בין ישראל לבין הרשות הפלשתינית, ואמר כי הוא איש שלום רודף שלום. יחד עם זאת אמר, כי קיים תוקף מוסרי להוראה של שר הביטחון על שמירת ביטחונם של אזרחי ישראל.

  "אנחנו נתנו את אותם 48 שעות כחלון הזדמנויות לכל המעורבים באלימות הזאת ואני מציע לכולם: די לאלימות, כי אנחנו לא נסכים שהאלימות תפגע באזרחי ישראל", אמר.
  שר הביטחון פרץ התייחס בדבריו לממצאי ועדת החקירה בעניין הריגתם של 7 בני המשפחה הפלשתינית בחוף עזה, שמצאה כי לא צה"ל היה מעורב בהרג אלא גרם לו פיצוץ מטען שהוטמן ככל הנראה ע"י אנשי חמאס או פלג פלשתיני אחר.

  "אין ספק שהאירוע שאירע ביום שישי בחוף הים הוא לא אירוע כתוצאה מפעולה צבאית ישראלית. אין ספק. אין לנו יכולת לומר מה גרם לאירוע, דבר אחד בטוח: שני המרכיבים: לוחות הזמנים ואופי הרסיס (הוצא מגופם של הפצועים) מוכיחים מעל לכל ספק שהכוחות שפעלו באותה עת הם לא אלה שגרמו לפיצוץ.

  "אני מקווה שבתוך מספר ימים נצליח גם להוכיח מה גרם לפיצוץ ונשלים את התמונה כולה, אבל העובדה שאנחנו הצטערנו על אבדן חיי אדם לא היתה בה שום נימה של לקיחת אחריות.

  ****************
  ואני אומר שוב, גם כשכוחות צה"ל מעורבים, אין לנו שום סיבה להתנצל על כך שאנו מצטערים על מותם של חפים מפשע, אין לנו שום סיבה להתנצל על כך שאנחנו מושיטים עזרה, שום סיבה. זה חלק מהעוצמה של המדינה שלנו, זה חלק מהעוצמה של העם שלנו..", אמר השר בהשיבו לביקורת שהושמעה כלפיו, כי מיהר להתנצל ובכך ליצור את הרושם כי ישראל אחראית ישירה להרג.

  (עתי"ם)

 18. מיכאל: ניפגעי הקסאמים – האמת הפשוטה הגיב:

  "השבת מלחמה שערה או פשעי מלחמה?" אם מלחמה, אז מלחמה עלובה: עשרות קסאמים ממוקדים ביומיים – 2 פצועים

  ואנו טובחים בעשרות אזרחים כ"תגמול". ב-7 חודשים, ו-600 פצמרי"ים היתה הרוגה אחת, וכ-2פצועים. באותם 7 חודשים נהרגו בכבישי ישראל מאות אנשים.

  _____________

  ברור שערכתי בבי"ח ברזילי – ניפגעי הקסאמים במטח המוגבר בשלושת הימים האחרונים.

  — קישור —

  האמת הפשוטה: ברור בבי"ח ברזילי – פצועי הקסאמים: 2

  מכיוון שנראה שזרו לאחרונה מסך עשן מסביב למספר ושיעור פגיעות ניפגעי מטחי הקסאמים בשדרות בשלושת הימים האחרונים. ומכיוון שמגיב לדבריאף היגדיל לעשות, ובישר בהודעה אודות "המון ניפגעי רסיסים המאושפזים בביה"ח ברזילי", התקשרתי לביה"ח ברזילי והיצגתי מספר שאלות בנושא לדוברת ביה"ח, נועה (יום ד’, 14.6.06 , 19:15).

  להלן הנתונים:

  פצועים מרסיסים שאושפזו בברזילי בעקבות מטח הפצמרי"ם המוגבר ב-3 הימים האחרונים: 2.
  מהם – אחד פצוע קשה, מרסיסים והדף. זה יומו השלישי בביה"ח. מצבו עדיין מוגדר כקשה.

  טופלו גם ניפגעי חרדה.

  להזכירכם, רק אתמול, כתגובה, נהרגו מתקיפות חה"א בעזה 11 אזרחים, מתוכם לפחות 2 ילדות.

 19. תהיה למיכאל הגיב:

  מיכאל, לא היית אמור להגר לפולין?

 20. צביקה למיכאל הגיב:

  החשבונאות שלך מיותרת.
  מה שאתה מנסה להגיד הוא שאם מחר קסאם יפגע בבית ספר בשדרות ויפגעו תלמידים,התגובה הישראלית צריכה להיות הפגזת בית ספר בעזה?
  השאלות כאן הן עעקרוניות-האם מותר לפגוע במשגרי קסאמים(ובמקרה השני אין ספק שזה המקרה) שיכולים לפגוע באוכלוסיה ישראלית גם במחיר פגיעה אפשרית באוכלוסיה אזרחית בעזה?
  האם אפשר לדחות את הדילמה הזו בכך שישראל במחדליה ובמהלכים החד צדדים שלה אחראית במידה לא מעטה למצב?
  עדיין קשה לי להתייחס לכך כפשע מלחמה.

 21. דניאל לגדעון הגיב:

  מה שאנחנו עושים בפוליטיקה, הוא לנסות לשנות את אשליית-עולמנו באמצעותה. שינוי טבע-הסובב באמצעות הפוליטיקה ככלי, לא שינוי טבע-הכלי.
  פוליטיקה תמיד היתה עסק מלוכלך, כבר בעת העתיקה. זה לא השתנה וספק אם ישתנה. ועל-כל-פנים, לא בימינו. אולי במאה הבאה.

  וכשניצבים מול יריב כה חזק, כה רב-עצמה… אינני יודע, נראה לי, שרצוי וצריך לאסוף בני-ברית מכל מקור אפשרי, בלי לבדוק בציציות יותר מדי… או בכלל. אויב-אויבי הוא ידידי, לפחות עד לנצחון… וזהו-זה.

  ואם נשלים, עם ה"התכנסות" הזאת – אז חוששני, שזהו-זה: זה יהיה גבול-הקבע, פלשתין תיאנס, באכזריות, לקבל זאת – וכולנו, מעצם הצבעתנו בעדה, נהיה שותפים, לאונס זה הנתעב; לעומת-זאת, אם היא תיכשל, אז – ורק אז – יש תקווה, שלעולם ימאס מישראל – ולבסוף, יכפה עליה לסגת, כליל, מכל השטחים הכבושים כולם, עד למילימטר האחרון – או לחילופין, להעניק אזרחות מלאה, לכל תושביהם, בתוספת זכות-השיבה…

  לפיכך, האסטרטגיה הנבונה היא, לטעמי: למנוע את ההתכנסות.

 22. אברהם הגיב:

  לגדעון ספירו (סליחה על באיחור בתגובה)

  בנוגע למכתבך למזכיר האו"ם בעניין הנשק האטומי : ייתכן ואינך יודע, אך בזמן התקבל ההחלטות בישראל בנוגע לפיתוח הנשק הזה,התנהל בתוך האליטות הבטחוניות ויכוח מר בעד ונגד. בויכוח זה – שנשאר ברובו חסוי מפני הציבור -דווקא החוגים האקטיביסטיים (אגרסיביים ?) יותר שהתרכזו סביב אנשי אחדות העבודה דאז התנגדו, מהשקפה כי המצאות נשק אטומי בידינו יקבע את גבולות המדינה דאז (לפני 1967) וימנע את התפשטותה, בה הם חפצו. ממה שדלף החוצה תוכל לקרוא ב "הארץ" תחילת 1977 מאמר בנידון של משה דיין "עד מתי נקנה טנקים" (בעד הסתמכות על נשק גרעיני) ומאמר תשובה המתנגד לכך מאת אריאל שרון ! כך שאתה בחברה טובה בה כנראה לא חפצת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים