הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 ביוני, 2006 14 תגובות

בימים אלה עזב ראש מועצת עמק יזרעאל איתן ברושי את כהונתו כאשר לפניו עוד שנה וחצי. עמק יזרעאל היא מהמועצות הגדולות בארץ – 20,000 תושבים רשומים ב-40 יישובים: קיבוצים, מושבים, יישובים קהילתיים ושני יישובים בדווים. ברושי עזב לטובת מנכ"לות משרדו של אופיר פינס, לאחר שלא נבחר / הגיע למקום ריאלי לכנסת. בשבועות האחרונים התבשרנו בכותרות ססגוניות על ריצתו של אליק רון לראשות המועצה בתמיכת ועידוד רבים מתושבי העמק ובעיקר ביישובו תל עדשים.

לא יעלה על הדעת שאיש שוועדת אור כתבה עליו דברים כל כך חמורים ו-11 הערות אזהרה, כולל הוראה שלא ישמש בשום משרה במשרד לביטחון פנים, יעז לטהר עצמו במשרה ציבורית אחרת. מה גם שדו"ח ועדת אור גנוז במגירות הממשלה ולא נערך כל דיון אופרטיבי, אם ייערך בכלל.


אינני מתייחסת לאספקטים אחרים של רון, כמו תואר ראשון מאוניברסיטת לטוויה – פרשה שיצא ממנה בשן ועין וללא תואר. כמו גם לאי פעילותו הציבורית במועצה – מאז התפטרותו לפני 3 שנים מהמשטרה. אני גם לא מתייחסת בין היתר להצהרותיו הביטחוניות-כוחניות, חרף הצהרותיו על תמיכתו בהסכם אוסלו ולכאורה איש שלום. אני כן מייחסת חשיבות רבה לכך שלא שמענו מלה על לקיחת אחריות וצער על התנהלותו בשנים שכיהן כממ"ר המחוז הצפוני, וחלקו באי מניעה ובדירדור מרקם החיים העדין בין יהודים לערבים.


כתושבת האזור וכמי שהיתה מעורבת ופעילה בניסיונות לאחות את השבר הנורא שנוצר – הן בקשר ופעילות עם משפחות 13 ההרוגים, הן עם עדאלה, וכמשקיפה במרבית הדיונים בוועדת אור כמייצגת את רל"א וארגוני שמאל, אינני יכולה לשבת שאננה לנוכח התמיכה הרבה שזוכה לה אליק רון בעמק, מעצם אי ידיעת העובדות והמחשבה שלאיש נעשה עוול מעצם הקמתה של הוועדה ומהיותו הש"ג.


אני פונה אליכם חברי הכנסת כשליחי ציבור המחויבים לייצג את מצפונה של החברה הישראלית, לפעול בכלים ובמסגרות שלכם למניעת עצם הצגתו כמועמד למשרה ציבורית.

תגובות
נושאים: עדכונים

14 תגובות

 1. אוהד הגיב:

  טוב שלא מתיחסים למסקנות ועדת חושך שכן כולן שגויות. מי שמכיר את אליק רון יודע שהאיש לא רק שאינו שונא ערבים אלא הוא הומניסט במלוא מובן המילה ובודאי הרבה יותר מרוב הצבועים הכותבים מילים מתחסדות באתר. אני מקוה שהוא יבחר ואז יוכלו לראות כולם שאין מיש דואג יותר ממנו לישובים בתחום המועצה כולל הערבים. אחר כך הוא ירוץ לכנסת וכשיבחר ישפר אתרמתה בכל מובן.

 2. אחר כך ירוץ לכנסת הגיב:

  יצא המרצע מן השק…
  אליק רון זקוק למשרת ראש המועצה כיוון שנכשל
  נסיונו להיכנס לכנסת בבחירות האחרונות. הוא זקוק לטהרה של משרה ציבורית שתשמש לו כלי להדחיק מזכרונם של האנשים את חטאי העבר ואז יוכל לדלג לכנסת בקלות. ברור לאן אליק נושא את עיניו לבטח לא למשרת משרת ציבור סזיפית של 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע. אליק מציע לנו את שרותיו באופן זמני אין לא שום עניין בלתת לנו שירות להרחיב כבישים להילחם את מלחמותינו העצובות בנסיונות נואשים לצייר מעברי חצייה לילדים בכבישי העמק להציב תמרורים שיורו לפקקים לעצור כדי שדני בין ה- 9 יוכל לעבור את הכביש הראשי בדרכו לטיול היומי עם לאסי הכלבה שלו בפארק שמעבר לכביש.
  אליק לא ישב במועצה כדי לשמוע את מצוקותינו , את בעיית המזומנים שלנו שמקשה עלינו לשלם חשבונות ארנונה ומים והא לבטח לא יחרוש את הארץ כדי להאדיר את מערכות התרבות והחינוך שלנו. להלוויות ואזכרות הוא יגיע אם מישהו ידליף לו שהח"כ או הח"כים יהיו שם. על כסא ראש המועצה אליק ישקיע את מרצו בעיקר בנסיעות לירושלים ותל אביב לפגישות מאוד חשובות עם אנשי ממשל זמן אוויר חשוב בדרך אל הכנסת.
  אליק איש חזק. פקודיו מעריצים אותו זוהי סיסמת הבחירות שלו להלן תרגום : אליק איש כוחן פיקודיו פוחדים ממנו ויזהרו מאד לא להסתבך עמו.
  סיסמה מופרכת נוספת "המועצה צריכה איש חזק" האמנם?! המועצה צריכה איש חכם רגיש פתוח ישר אמין נקי כפיים רחב אופקים בעל אמפטיה לאנשים למענם הוא פועל בעל רגישות חברתית ומסירות אוהבת לבית שנולד בו ובו הוא חי ופעל. לצערנו זה לא אליק זה אייל בצר שהמועצה התברכה בו . גם איתן ברושי התברך בו ולקח קרדיט על מעשיו . האיש הזה חי ופועל ביננו למען כולנו בתום לב ראוי להערכה אל תתנו לפוליטרוק רשע לקחת את העמק מכם בחטף בדרכו לכנסת. דליה

 3. אוהד הגיב:

  פקודיו של אליק רון מעולם לא פחדו ממנו. הם העריצו אותו על חכמתו רגישותו יושרו ואמץ ליבו. רק הלא ישרים פחדו ממנו כי ידעו שיבוא איתם חשבון על חסר יושר. כשכתבתי על ריצה לכנסת לא עשיתי זאת מידיעה אלא כמשאלת לב כי חסרים לנו אנשים הגונים כמוהו בפוליטיקה. ולא הוא אינו צריך שום טיהור. אליק רון פעל במהומות 2000 כפי שהיה צריך לנהוג מול פורעים. מי שצריך טיהור ובקשת סליחה הם חברי ועדת חשך.

 4. אוהד יקר הגיב:

  אשמח להרחיב את מעגל הידיעה שלך לטענה שלא ידוע לך על כוונתו לרוץ לכנסת עיין ערך תפנית.
  לגבי טוהר מידות עיין ערך תואר ראשון.
  אהבתך לאליק מוערכת אבל תסכים שהוא איש שנוי במחלוקת מדוע לטלטל מועצה מפוארת כלכך ולקרב אותה לפוליטיקה יש המון דברים שאליק יכול לעשות למה הוא בוחר להיות פקיד הוא לדבריך נועד לגדולות אז שירד מהעץ של נותני שירות כי שם דרושים לנו אנשים צנועים פתוחים וישרי דרך ולא גנרלים שבאים חשבוןושקהל התומכים שלהם הוא כזה שיודע בוודאות כיצד לנהוג מול פורעים לכך יש לו תשובות חד משמעיות. נקודה. וגם הוא כזה שמערער על פסיקה של וועדות דמוקרטיות ובקלות גם קורא להן בשמות. כנראה שבהר מגידו מתחילה מלחמת בני אור בבני חושך

 5. למגיב אוהד יקר הגיב:

  אני מסכים שצריך אנשים פתוחים צנועים וישרי דרך ולכן אני תומך באליק. אני מקווה גם שבמלחמה בין בני אור לבני חושך ינצחו בני אור – אליק למרות שאינני חושב שמולו ניצבים בני חשך. אולי אור קטן יותר.

 6. ואני עדיין לא מבין הגיב:

  איך הגדה השמאלית מסכים להעלות תגובה התומכת ברצח מפגינים, וגם חפים משפע שלא היו בשום הפגנה.
  אם "הגדה" רוצים לתת במה לויכוח בסגנון והרמה של תשדירי הבחירות בישראל, זו החלטה של העורכים, אבל לפרסם תמיכה ברצח ?

 7. ללא מבין הגיב:

  גם אני רוצה לדעת איך המערכת מפרסמת כל הזמן מאמרים ותגובות שתומכים ללא סייג ברצח אזרחים ישראלים קוראת לזה מלחמה מוצדקת ומגנים כל נסיון של הקורבן להתגונן.

 8. למבין הגיב:

  הקרבן הוא קרבן של עצמו. הכיבוש תלוי אך ורק בו. הכובש הוא לא קרבן ולא מתגונן הוא התוקפן וכל הרצח יזקף לחובתו.

 9. רחל, פקודה לשעבר ותושבת האזור הגיב:

  התגובה היא לדבריה של "דליה" שכותרתם "אחר כך ירוץ לכנסת".
  בלהה גולן מביעה דעה לגטימית לחלוטין. ואין זה משנה באם זו מקובלת עלי או לא.מה שאין כן דבריה של "דליה" – אלה מגובבים שקרים והשמצות, השערות מצוצות מן האצבע ואמירות שאין בינן לבין הבעת דעה לגטימית ועניינית ולא כלום (ואפילו שגיאות כתיב).
  האם תוכלי להמציא לנו אסמכתא לטענתך כי סיסמת הבחירות של אליק מכילה את צמד המילים "איש חזק"???. האם תוכלי להוכיח כי ניסה להכנס לכנסת בבחירות האחרונות? האם דיברת עם אליק ואת יודעת ש"אין לו שום עניין בלתת לנו שירות.." וגו’ וסילחי לי על שבציטוט אינני כוללת את שגיאותיך בעברית.האם תוכלי למצוא ולהציג, ולו גם שוטר אחד, שמוכן לספר על פחד מאליק (והוא שרת במשטרה מ-1987, כך ששוטרים רבים שרתו תחת פיקודו ולבטח יהיה לך קל מאד למצוא מישהו שיעיד!!!), ובקשר לריצותיו לפגוש ח"כים, מניין זה בא, יש איזה מקרה קונקרטי שאת מסתמכת עליו? באספות הבחירות שלו טרם נראה ח"כ אחד (ולא כך אצל האחרים, בלי לפרט). עולה על כולם היא הקביעה שאליק הוא "פוליטרוק רשע". ממש בדיחה. דבריך מצחינים מתעמולת בחירות "מטעם" ושום תום לב אינו קיים בהם.

 10. לנאצי שתומך באליק רון הגיב:

  יפה שאתה מבהיר את עמדתך, אתה בעד רצח.
  האתר הזה אמור לחשוב לפחות שרצח אינו לגיטימי, ובזה מסתכם העניין.

 11. לטיפש שסיכם את הדיון הגיב:

  יפה שאתה מפגין ברבים את חוסר יכולתך להסיק מסקנות. צריך להיות אוויל אמיתי על מנת להסיק מראייתי את מעשי הרצח כבזויים באשר הם כתמיכה ברצח. הצלחת בתגובה אחת להפגין לא רק טיפשות אלא גם את חוסר היכולת שלך להתמודד עם העובדות. ובזה באמת מסתכם העניין.

 12. לאדון "לא מבין" הגיב:

  "כיבוש", "כיבוש"…
  כפי שאתה וודאי יודע, טרור פלסטיני נגד יהודים לא התחיל ב-67. הוא אפילו לא התחיל ב-48, ויעידו עשרות הנטבחים בחברון ב-1929. לפיכך, או שאדוני בור ועם הארץ, או שהוא סבור שהנוכחות היהודית בארץ היא בעיקרון בגדר "כיבוש" (והיהודים שנרצחו בחברון אפילו לא היו ציונים) ולכן רציחת יהודים מוצדקת. בין כך ובין כך, מוטב שלא תבוא בטענות לאחרים על תגובות "הקוראות לרצח מפגינים".

 13. דן בן זכאי הגיב:

  בס"ד
  גב’ בלהה גולן שבוע טוב,
  הייתי מציע לארגן עצומה כנגד מועמדותו של אליק רון לכל תפקיד (ובוודאי תפקיד אדמיניסטרטיבי) שהוא.

 14. דן אוריין הגיב:

  רק לא אליק רון

  בעיתונות הקיבוצית פרסמו שני חברי קיבוץ המלצה להצביע לאליק רון לתפקיד של ראש מועצת עמק יזרעאל. לדעתי בחירה במר רון לתפקיד זה היא משגה. אציין שלוש סיבות עיקריות:
  1. תפקיד של ראש מועצה מצריך ידע וניסיון רב בתחומי ניהול, ארגון, חינוך, שירותים… בשונה מתפקיד פוליטי ארצי ראש מועצה צריך להיות בעל ידע רב, ניסיון ותודעת שירות. למר רון אין ניסיון כזה, ובתחום הארגוני המשטרתי הוא נכשל בשעת משבר.
  2. כל תפקיד ציבורי מחייב תיק הגינות נקי – מר רון נחשד בכך שניסה לקבל תואר במרמה וללא תשלום שכר לימוד. כדאי אולי להוסיף שקבלת תואר מקנה תוספת בשכר בשירות הציבורי ועל חשבון משלם המסים. רון הוחשד בביצוע שתי עבירות. האחת: קבלת שוחד, אי תשלום שכר הלימוד במשך שנתיים – 30 אלף שקל; העבירה השנייה: קבלת התואר במנהל עסקים במרמה. התיק נסגר. עם זאת, הפרקליטות בהודעה רשמית לכלי התקשורת מתחה עליו ביקורת: "התנהלותו של ניצב רון במהלך לימודיו בשלוחת לטביה הנה בלתי ראויה", נאמר בהודעת הפרקליטות.
  היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, אמר בעניין זה בועדת הכנסת, 8 בדצמבר 2004:
  "שלא יהיה ספק – גם המקרה של אליק רון נתפס על-ידינו כמקרה חמור, חמור מאוד, בעיקר בשל תפקידו הבכיר והרגיש כניצב במשטרה. לכן ההמלצה הראשונית היתה להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירת שוחד, שהיא עבירה חמורה מאוד. סגירת התיק לבסוף על-ידי פרקליטת המדינה לא נעשתה מתוך הקלת ראש במעשיו, אלא לאחר שהיא השתכנעה בשימוע לפניה שאין די ראיות לבסס סיכוי סביר להרשעה כנדרש."

  את פירוט הפרשה. כדאי לקרוא ב:
  — קישור —
  3. בתפקידו האחרון במשטרת ישראל שימש רון מפקד המחוז הצפוני. הוא פרש מהמשטרה במאי 2003, ובספטמבר אותה שנה החליטה ועדת אור, כי הוא לא ימלא תפקיד ניהולי או פיקודי בתחום ביטחון הפנים בגלל תפקודו במהומות אוקטובר 2000 במגזר הערבי. מסקנתה של הוועדה היתה כי אליק רון נכשל בתפקידו ואי לכך המליצה על כך שלא ימלא יותר תפקידים בתחום ביטחון הפנים. ניצב רון היה מפקד המחוז הצפוני של המשטרה בעת האירועים. הוא הואשם על ידי הוועדה בהימנעות מהכנת תוכנית מגירה לאירועים מהסוג של אירועי אוקטובר; התדרדרות היחסים בינו לבין המגזר הערבי במחוז, עד כדי נתק שהחמיר את האירועים; הוא נמצא אשם באי קיום שליטה מספקת על הכוחות בשטח ועל האירועים; ובמתן הוראה לירי צלפים מיותר.
  במועצה אזורית עמק יזרעאל חיים ערבים ויישוביה נמצאים בשכנות לישובים ערבים. לו הייתי ערבי הרוצה בשכנות טובה, הייתי נעלב מהבחירה במר רון לתפקיד של ראש המועצה, ורואה בה זלזול בכבודי, ואולי אפילו אקט אלים כנגדי. אבל אני לא ערבי, וגם אינני דובר בשמם של ערבים. אסתפק בסיכום העובדות: ראש מועצה צריך להיות בעל ידע וניסיון, יכולת ארגונית טובה והגינות ציבורית (ימני או שמאלני מצדי). למר רון אין אף אחת מתכונות אלה.
  לא פגשתי את מר רון מעולם. האינפורמציות שכאן, ואינפורמציות נוספות, יופיעו בצג המחשב שלכם, אם תזמינו בגוגל את הצירופים: "אליק רון אוניברסיטת לטביה", "אליק רון ועדת אור". הקדישו לכך כמה דקות לפני שתטעו בבחירת האיש שיהיה אחראי לשימושים במסים אותם אתם משלמים, כדי לחנך את ילדיכם, לשתות מים נקיים ולקבל שירותי ביוב תקינים .
  דן אוריין, קיבוץ הסוללים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים