הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 ביוני, 2006 89 תגובות

התקשורת הכתובה והאלקטרונית בישראל דיווחה בימים האחרונים על שתי נערות מתנחלות בנות 15 שעמדו בתחנת טרמפים בשטחים הכבושים וכמעט שנחטפו על ידי שלושה פלסטינים חמושים באקדח. קצין מצבא הכיבוש הישראלי שעבר במקרה במקום עם רכבו, הצליח למנוע את החטיפה ושלושת הפלסטינים נעצרו. הם קרוב לוודאי יועמדו ל"משפט", ואנו יודעים, בין אם יישפטו בפני בית משפט אזרחי ובין בבית דין צבאי של כוחות הכיבוש, כי זה לא יהיה משפט צדק, אלא הליך שמוכר במשטרי עריצות בהם עומדים "אויבי האומה" לדין, שסופו ידוע מראש ובו לנאשמים אין שמץ של סיכוי.

הדיווחים בפרשה הוכיחו שוב עד כמה העמיקה חדור שפת הכיבוש בדיווחי התקשורת.


מי שהצליח להימלט מתמנון שפת הכיבוש, אותה מכבסת מלים שממלאת את השפה העברית ב-39 שנות הכיבוש, ולא איבד את שיקול הדעת והגישה הביקורתית למתרחש, בוודאי שאל את עצמו, האם באמת מדובר כאן בניסיון חטיפה, במובן הפלילי הרגיל?


ראשית לכל, יש לשבח את שלושת הפלסטינים, שעל אף שהיו מצוידים באקדח לא ירו בנערות, ולא פעלו על פי הפרקטיקה הנהוגה בצבא הכיבוש ועל ידי רבים מהמתנחלים, שהרגו ורצחו אלפי אזרחים פלסטינים, ביניהם מאות ילדים ותינוקות.


אני מעז לערער על המקובל כאן, וטוען, כי מה שעשו הפלסטינים, אינו חטיפה אלא ניסיון לעצור פולשים הנמצאים שם באורח בלתי חוקי, הליך חוקי שמוכר כ"מעצר בידי אזרח". מי שבאמת מבצע חטיפות, באלימות, בגסות, בפראות ולעתים תוך פגיעה בגוף ובנפש, הם חיילי צבא הכיבוש. מאות העצירים המינהליים, הם קורבנות חטיפה של צבא הכיבוש הישראלי. כך גם חלק ניכר מהפלסטינים היושבים בבתי הכלא הישראלים, ביניהם צעירים בגיל 15, שנשפטו על ידי שופטי פושעי בתי הדין הצבאיים.


אילו נמניתי עם תנועת ההתנגדות הפלסטינית הייתי מקים יחידה מיוחדת למעצר פולשים ישראלים, הן מתנחלים והן חיילי צבא הכיבוש, מכין מקום מסתור שצבא הכיבוש היה מתקשה לאתר, לא פוגע בשערה משערות ראשם של העצורים, ומנהל מו"מ עם הכובש שעיקרו, שחרור העצורים הפולשים מקרב המתנחלים וחיילי הכיבוש תמורת שחרור החטופים הפלסטינים הכלואים בישראל ובשטחים, בתוספת התניה, לפיה כל מתנחל או חייל כיבוש שישוחררו מהמעצר הפלסטיני, לא יחזרו להתגורר או לשרת בשטחים הכבושים.


שקרני הצבא הישראלי


הודו לאדוני כי טוב. ועדת בדיקה של צבא הכיבוש הישראלי בראשות אחד שנושא דרגת אלוף ושמו כליפי, בדקה את פעולות הצבא בעזה, והגיעה למסקנה כי שבעת בני המשפחה שנהרגו על חוף עזה שעה שהיו בפיקניק משפחתי, לא נהרגו מאש הצבא הישראלי.


פעם, כשהיו משטרים כמו דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד או ברית המועצות, נהגנו ללגלג על ועדות בדיקה פנימיות שבדקו את פעולות המשטר. ידענו כי מדובר בתעמולה פרימיטיבית של רודנויות, שאדם בר דעת לא יתייחס אליה ברצינות.


אמנם שני המשטרים במדינות הנ"ל עברו מן העולם (ובמאמר מוסגר אעיר, שהתחליף ברוסיה רחוק מלהיות ראוי), בישראל הרשמית טרם שמעו על כך, וממשיכים באותה פרקטיקה. ראשי הצבא והממשל בישראל מעליבים את האינטליגנציה. אין אדם, אם לא נפל קורבן לשטיפת מוח, שסבור כי ועדה פנימית של הצבא, תבדוק ברצינות את פשעי המלחמה של הצבא. מרגע שמונתה אותה ועדת בדיקה, היה ברור שמדובר בקריקטורה של בדיקה, וכי התוצאה ידועה מראש: הצבא "זיכה את עצמו". אם כן, ממה נהרגו שבעת בני המשפחה? באותו יום הפגיז צבא הכיבוש את עזה מהים מהיבשה ומהאוויר. אלפי פגזים, טילים ופצצות ירה הצבא על עזה, אולם ראשיו מצפים שנאמין כי המשפחה נרצחה כנראה על ידי רוח הקודש. לא אתפלא אם יתברר שהוועדה נועצה בקוראים בקפה ובשאר בעלי אוב, שהבטיחו לוועדה "במאה אחוזים" שהוא לא אחראי לרצח.


מומחה אמריקאי לחימוש שעבד שנים רבות בצבא ארה"ב ומכיר דבר או שניים על פצצות ופגזים, בדק את חלקי הפגזים שנותרו בשטח וקבע לאחר בדיקה, שאין ספק כי מקורם בירי של הצבא.


אדם שלא איבד את כושר החשיבה ולא נשבה בידי התעמולה הישראלית, לא היה זקוק למומחה האמריקאי. כל מי שגמר כיתות ראשונות של בית ספר עממי יודע כי 1+1 = 2 ועל כן גם יודע שהמשפחה בחוף עזה נרצחה על ידי הצבא הישראלי.


עצוב ששר הביטחון עמיר פרץ, שכה רבים תלו בו תקוות, לקח חלק בפארסה ואימץ במסיבת עיתונאים את השקר של ועדת הבדיקה. (למשל: השקרן האלוף כליפי טען שדו"ח מעבדה שבדקה רסיסים שהוצאו מפצוע פלסטיני מוכיח כי לא היה מדובר בחימוש ישראלי. אולם כאשר עיתונאים מחו"ל, שלא קונים כל סחורה פגומה מהצבא, ביקשו לראות את דו"ח המעבדה, סירב הצבא להציגו). כאשר הפגנו מול משרד הביטחון במחאה על ההרג בעזה, ראינו כיצד נכנסות ניידות ערוצי הטלוויזיה השונים למסיבת עיתונאים במשרד הביטחון בהשתתפות השר והרמטכ"ל לרגל פרסום דו"ח הוועדה.


כל הרשתות שידרו את השקרים של הצבא כמעט ללא סימני שאלה. ייזכר לטובה ערוץ 10 שהביא את דו"ח המומחה האמריקאי.


שחיתות בספרות


מי שחשב שהספרות משוחררת מהשחיתות השלטונית, מיחסי הון שלטון, נכונה לו לאחרונה אכזבה. לא מכבר חולק פרס ספיר לספרות מטעם מפעל הפיס, וזכה בו עיתונאי צעיר בשם רון לשם, על ספרו הראשון "אם יש גן עדן", שעניינו מלחמת לבנון.


יש מביני דבר בתחום הספרות שהרימו גבה לנוכח הזוכה וספרו, משום שסברו כי לא מדובר ממש בספרות אלא יותר בתחקיר עיתונאי. מאחר ולא קראתי את הספר לא אכנס לתחום ההערכה, האם מדובר בספרות, בעיתונאות, או בשילוב של השניים.


אינני יודע אם פרס ספיר הוא החשוב ביותר בתחום חלוקת פרסי ספרות בישראל, אבל הוא בוודאי הנדיב ביותר מבחינה כלכלית. גובה הפרס לזוכה הוא גדול במונחים ישראלים, 150 אלף ש"ח, והוא ללא ספק פותר בעיה כלכלית כלשהי לזוכה.


שיטת העבודה בפרס ספיר היא כדלהלן: הוצאות הספרים מגישות למפעל הפיס את הספרים החדשים שלדעתן ראויים לפרס. ועדה ממיינת את הספרים ולגמר מגיעים חמישה סופרים. כל אחד מהחמישה מקבל 25 אלף ש"ח בגין הגעתו לגמר. מכאן ואילך יושבת ודנה ועדה שחבריה אינם ידועים, זולת היו"ר יצחק לבני שזהותו ידועה מאחר והוא יו"ר קבוע של ועדת הפרס.


השנה היו בוועדה חמישה חברים, לבני ועוד ארבעה. דיוני הוועדה הם חשאיים.


לאחר טקס חלוקת הפרס השתחרר מידע לציבור. ארבעת החברים היו פרופסור דן לאור, המשורר מאיר ויזלטיר, הסופרת אלאונורה לב וד"ר חיים נגיד.


מתוך חמשת חברי הוועדה, רק לבני תמך ברון לשם. ארבעת האחרים התחלקו, שניים תמכו בספרה של יעל הדיה "עדן" ושניים תמכו בספרה של מיכל זמיר "ספינת הבנות". בעקבות התיקו הצליח לבני בסופו של הליך לתמרן את הוועדה להחלטת רוב על חודו של קול, שלושה שתמכו בספרו של לשם מול שניים שהתנגדו.


אז איפה השחיתות? הנה היא באה. יצחק לבני מתהלך מזה שנים על קו התפר בין הון, שלטון ותקשורת. הוא היה מנכ"ל רשות השידור, היה מפקד גלי צה"ל, יש לו תכנית קבועה בקול ישראל. יש לו חברים בשלטון, (גם לפני שאשתו עו"ד טלי לבני הייתה חברת כנסת מטעם "שינוי", אבל זה לכל הדעות לא הזיק), בוודאי בתקשורת (אמנון דנקנר, עורך מעריב, חבר קרוב שלו, כך גם מי שהיה שר המשפטים העיתונאי יוסף לפיד), וכמי שמחשיב עצמו לאינטלקטואל, יש ללבני חברים גם מבין אנשי אקדמיה וספרות.


כיום לבני הוא יו"ר הדירקטוריון של חברת החדשות של ערוץ 2, שהיא חברת בת של קשת, אחת הזכייניות של הערוץ. רון לשם מרושת היטב בממסד התקשורת הישראלית, עבד במעריב וידיעות אחרונות והשנה עבר לעבוד כסמנכ"ל לוח שידורים ופרויקטים של קשת. הוא יושב בדירקטוריון חברת החדשות יחד עם יצחק לבני.


אילו נהג לבני בהגינות היה פוסל עצמו מלשבת בוועדת הפרס בגלל יחסי קירבה ועבודה ברורים עם לשם. אבל לא. לבני, לחם כארי למען לשם, והצליח בסופו של דבר כאמור, להסיט את חברי הוועדה לעבר לשם, ולהעניק לו בונוס יפה של 150 אלף שקל.


לבני כמובן מגלגל עיניים של צדיק מחסידי אומות העולם: "אני צריך להתפטר? כולם הרי יודעים כמה אני הגון ישר ונפלא ואי אפשר ללחוץ עלי, גם לא החברים הקרובים שלי דנקנר ושות’ וכו’וכו’ " . לא כי כן. עתה, כולם יודעים, כי מה שכולם ידעו עד כה, לא היה מדויק. גם לבני במושחתים, לפחות לכאורה.


מאושוויץ לישראל


מצבם של הקשישים בישראל רע ומר. חלק ניכר מהם חי בתנאי עוני ומצוקה. ההזנחה זועקת לשמים. במיוחד רע ומר גורלם של קשישים ניצולי שואה. מדינת ישראל לקחה בשמם מיליארדים מגרמניה, אבל קופצת את ידה בצורה מקוממת ואת הכספים האלה מחלקת לכל מיני מטרות, ביניהן צבא והתנחלויות, ורק מעט מזעיר הולך לניצולים שממשיכים לחיות בדלות נוראה.


שוב מוכח כיצד מנצלת ממשלת ישראל את השואה לסחיטת כספים מגרמניה, בהבטחה כי יחולקו לניצולים, אבל למעשה טובעים מרבית הכספים בתקציב הכללי.


עתה מתגלה כי חלק מאותם קשישים נפלן קורבן לניסוים רפואיים שנעשו בהם בבית חולים קפלן ברחובות ובבית החולים הגריאטרי הרצפלד בגדרה, שמצוי אף הוא תחת אחריותו של קפלן.


תוכנית הטלוויזיה עובדה כמו גם עיתון "הארץ", חשפו שורה של ניסויים רפואיים שגבלו בהתעללות, כולל הרעבה, מבלי שהקשישים, חלקם במצב של דמנסיה, נתנו את הסכמתם או יכלו לתת את הסכמתם. בין קרבנות הניסויים היו גם ניצולי שואה ואחת מהן ניצולת הניסויים שנעשו באושוויץ בתאומי מנגלה. מספר קשישים מתו כתוצאה מהניסויים. מנהל בית החולים הרצפלד סבר כי הניסויים ירשמו לזכותו במסגרת פרסומים אקדמיים ויקדמו אותו לדרגת פרופסור. עתה מתנהלת לה בעצלתיים חקירה של משרד הבריאות. הרופאים שעסקו בניסויים ממשיכים לכהן בתפקידם.


מי שירצה, יוכל לומר שיש כאן אירוניה של ההיסטוריה, שמי שהצליחו לשרוד את הניסויים באושוויץ, מצאו עצם שוב בפני ניסויים רפואיים בישראל. גם פה גם שם ללא הסכמה.


אני סבור שאין מדובר בסתם אירוניה. גם זה קשור לכיבוש. 40 שנות הכיבוש שחקו את הכבוד לחיי אדם. מדינת ישראל סובלת מזילות בחיי אדם. מה שהחל בהרג אלפי אזרחים פלסטינים, ביניהם נשים ילדים וקשישים, והארץ לא זעקה (זולת קומץ שוחרי זכויות אדם), מסתיים בניסויים רפואיים בניצולי שואה. שימותו, למי אכפת.

תגובות
נושאים: מאמרים

89 תגובות

 1. לספירו מאיתן הגיב:

  תמיכתך בנושא החטיפות היא במקרה הטוב כוונה טובה שלך אשר אתה מאחד בטעות עם פעולות רעות של מחבלים.
  אולי במידה והרשות הפלסטינית הייתה מעמידה מתקני מעצר נאותים ומבטיחה את שלום העציר,
  ובמידה והייתה אג’נדה חוקית פלסטינית מסודרת בנושא (קיום משפט, למשל) הייתי אולי מסכים שמתאפשר לאזרח פלסטיני "לעכב" אדם אשר פגע בו (= התנחל על אדמתו) ולמסור אותו לרשויות.
  הבעיה היא שמכאן ועד תמיכה בחטיפות שברובן מסתיימות ברצח המרחק הוא רב, ולדעתי אתה טועה טעות מרה כשאתה מקשר בין אותן חטיפות לבים הפעולה שהיית רוצה שתקרה.

  לצערי לא תוכל להתחמק מהעובדה שהפיסקה הראשונה במאמרך היא טעות, לומר דברים כמו "יש לשבח את שלושת הפלסטינים, שעל אף שהיו מצוידים באקדח לא ירו בנערות, ולא פעלו על פי הפרקטיקה הנהוגה בצבא הכיבוש…"
  או "אני מעז לערער על המקובל כאן, וטוען, כי מה שעשו הפלסטינים, אינו חטיפה אלא ניסיון לעצור פולשים הנמצאים שם באורח בלתי חוקי"
  זו פשוט עבודה עיתונאית גרועה והתעלמות מהפרקטיקה הפלסטינית דווקא של חטיפות ורצח.
  מגיבים לפני מנו כבר עשרות מקרים כאלו ודומני שאתה מכיר אותם היטב.

  אז איך אומרים? "שפכת את התינוק עם המים"…

 2. עוז נמרוד הגיב:

  יש לך בעיה אחת: לא היה שום מו"מ. השלטון בעזה לא עשה דבר על מנת לשחרר את עצמו מ"הכלא החופשי" מלבד טרור.

  הכלא החופשי הזה לא נוצר כברירת מחדל.

  ההתנתקות מעזה היתה אמורה לסמן תחילתה של התחלה חדשה, אולי של כיוון למו"מ ולדו קיום מסויים גם אם לא שלום. אבל במקום זה היא פשוט חיזקה את השלטון החמאסי על דעותיו והתקפותיו.

  אז תחזור למציאות אתה. טמינת הראש בחול לא סייע לאף יען.

  ולא, אני לא קורא עיתונים פרו-ציונים, לא מתוך עקרון, פשוט כי אני לא מאמין להם בשיט, הם חסרי ביקורת עצמית.

 3. גדעון – המציאות כאן… הגיב:

  אם מותר לחטוף מתנחלים בני 15 אז אין בעיה לירות בערבים בני 15 שזורקים אבנים. אם מותר לצלף לירות בשלהבת פס בעודה בעגלה אז מותר לירות במוחמד דורה (מה שהוכח שזה לא צה"ל אבל שוב- עובדות בצד כשמשמיצים). השורה התחתונה היא שאני רוצה לחיות ואם הצד שמולי רוצה להרוג אותי ומשתמש באוכלוסיה אזרחית כמגן אנושי אזי האצבע המאשימה איננה כלפי מי שרוצה לחיות אלא כלפי מי ששלום אחיו לא מעניין אותו. אולי אתה בוחר להתעלם אבל את אוסאמה בין לאדן לא חיסלו כי הוא הקיף את עצמו בנשים וילדים וניצל בכך את רחמיו והמוסר המופלג של העולם התרבותי (שנקרא בפיו השטן הגדול) – אם רק היה לקלינטון הנשיא דאז שכל הוא היה מבין שלא מותם של הנשים והילדים הללו עליו אלא מותם של אלפי חללי פיגוע התאומים שנספו בגלל חוסר ההבנה מהו מוסר ומהי פשוט חכמת מלחמה והגנה עצמית.
  מעניין אותי לדעת אם בעולם הערבי ישנו דיון האם מותר להשתמש בילדים כמגן אנושי בעצם סליחה…הם עסוקים מלירות קסאמים מגגות של בתי ספר אז אולי הם יתפנו לנהל את הדיון מאוחר יותר..

 4. לכלוא החופשי מעזה הגיב:

  אתה חופשי להיכנס לעבוד במדינה שהיא במצב של מלחמה איתך ואפילו לא מוכן להכיר תודה על כך.
  אתה חופשי להגיש בקשה לקבל בה טיפול רפואי אבל מתפנק כשעוצרים אמבולנס במחסום בגלל שהוא מעביר אמל"ח.
  אתה חופשי לדרוש יחס הומניטרי ומבצע פשעי מלחמה.
  אתה לבחור ממשלה של טירוריסטים פעילים (לא ארכי טירוריסטים חלקית כמו ממשלת ערפאת) ומתפלא שלא מעוניינים להעביר לך כסף.
  אתה חופשי לירות על ריכוזי אוכלוסיה אבל מתפלא כשנהרגים לך אזרחים.
  אתה חופשי להרגיש מסכן ועני ועיוור לראות כיצד כל העולם בז לממשלת השחיתות שהיתה בראשות הראיס.
  אתה חופשי לראות כיצד ללא מדינת ישראל הקידמה לא היתה מגיעה כלל למזרח התיכון אבל אתה עדיין לא מכיר תודה על כך.
  אתה חופשי לראות כיצד ה"איסלאמופובי" פושה בכל העולם אבל עיוור לראות את חלקך בזה.

  תרגיש חופשי תהבין שיש מקום שבו אדם אמור להבין שאם הוא לא יצדיק את החופש שנותנים לו ,אין סיבה שיקבל אותו וזכור שזכויות הן לעולם אינן דבר מוחלט אלא דבר יחסי – כן, גם זכויות אדם.

 5. לנמרוד הגיב:

  למה לא היה טרור לפני 120 שנה? לפני 150 שנה? למה לא היה טרור 500 שנה בין מוסלמים ליהודים? למה? מה קרה פתאום? 500 שנה, שתי קהילות, שתי דתות, אותה שפה, מיליוני בני אדם, עשרות מדינות? למה? לא טרור, לא אפליה, לא אלימות, לא עימות. למה? לא גטאות לא שום דבר. תביא לי דוגמא מחיי היהודים באירופה ב-500 השנים האחרונות – דבר מזה לא קרה בין האיסלאם ליהדות – למה?

  להפך

  שגשוג, תרבות, יצירה, שירה, ספרות ענפה – תור זהב לפרקים. למה? מה? לפני 120 שנה שינו את הקוראן? מיליוני בני אדם הפכו את עורם? מה קרה?

  לפני 120 שנה קרה רק דבר אחד במרחב האיסלאמי – הופעת הציונות. לא היהדות בת 5,000 השנה השתנתה. לא האיסלאם בין יותר מ-1,000 שנה השתנה. הציונות!!!

  רציתם מדינה אתנו-יהודית? קיבלת מה שיקרה בכל העדפה אתנית – פאשיזם וגזענות. עזה היתה הרבה לפני הטרור מקום שלו, עיר נמל. אז אל תתחיל לספור לי מאיפה שנוח לך.

 6. למגיב מעלי בעניין הסטורית הטרור הגיב:

  מזמן לא ראיתי ראיה כל-כך צרה של המציאות,
  אז מה, שוב הכל קנוניה של הציונים?

  אם לא שמת לב, מדינות ערב והעולם המוסלמי מצויים היום בפיגור אדיר ברמת החיים ומצב זכויות האדם מאחורי העולם המערבי.
  לומר ששורשי הטרור קשורים לציונות זו סתם אנטישמיות וטמינת הראש בחול.
  "תור זהב" הוא משהו שהקשר היחיד בינו לבין האיסלם של היום הוא נוסטלגי.

  האיסלם צריך לעשות "בדק בית" מעמיק ולהבין ת שורשי הטרור, הפונדמנטליזם והצעידה לאחור.
  דהיינו – לא להאשים את היהודים בכל דבר.
  נפנוף ב"תור זהב" שהיה לפני מאות שנים לא יקדם שום דבר.

 7. לא קנוניה הגיב:

  כשהאיסלאם "יתקדם" מבחינת זכויות אדם ויהרוג פרומיל ממספר היהודים שהמערב "המתקדם" הרג רק בשל יהדותם, יהיה מקום לבדק בית.

  עד אז אל תנופף לי במי מתקדם יותר ממי. אז מה אם אתה חושב את עצמך מערבי (אבל חי במדינה פאשסטית, אלימה וגזענית, הנוקטת טרור מדינתי כמדיניות).

  מתקדם, עלאק.

  לא קנוניה של הציונים, אבל הציונות כרעיון שגוי – בהחלט כן!

 8. למגיב לנמרוד הגיב:

  למה לא היה טרור ועימות בין מוסלמים ליהודים?
  פשוט מאוד. כי המוסלמים שלטו והיהודים היו בני חסות.
  אבל אלימות ואפליה היו. את אות הקלון הצהוב המציאו המוסלמים. לא הנוצרים. צריך להיות הוגנים – הם לא הפלו רק יהודים. הם הפלו גם נוצרים וגם זורואסטרים וסימנו את כולם.
  והיהודים והנוצרים היו מחוייבים במיסים מיוחדים.
  והיו מקומות שנאסר עליהם לעסוק במקצועות מסויימים. והיו גם מקומות שיהודי שפוגש מוסלמי צריך להשתחוות. ומקומות שאסור ליהודי לנעול נעליים. וגם היו שמדים ופרעות.

  וזה מה שכל כך קשה למוסלמים, וזה מה שהיה קשה להם מאז מלחמת השחרור: שבני החסות שולטים.
  היהדות לא השתנתה. גם האסלם לא. וזה מה שיוצא.

 9. ל"לא קנוניה" הגיב:

  אל תדאג, אם היו במזרח חיים היהודים במספר שחי במערב, גם המוסלמים היו הורגים כמספר שהנוצרים הנאורים הרגו.
  להזכירך, ערב השואה, 80% מיהדות העולם היו אשכנזים / חיו בארצות המערב.

 10. מיכאל: זה הקול הניחר המצביע ומצביע כמוכה-שד הגיב:

  אירית היקרה, גם אם המכפיש הוא פרובוקטור מטעם מערכת כלשהי, דבר סביר, הנובע מבזבוז כספי משלם המיסים על הבלים, עודף כוח אדם ואי בקרה תקציבית, הרי שזו לא בהכרח הנקודה. לב העניין הוא כדלקמן:

  על ההסתה והנאצה
  — קישור —

  ההסתה והנאצה הן משקלות מדבירים לרוח היוצרת והבונה, זו המקימה מפעלים בעלי ערך. מן ההסתה עולה אויר מבאיש של רוח כבדה, רעה, גרומה, חמוצה, מצמיתה, נטולת כל רוח קלילה ומשיבת נפש של חיוניות. אנשי ההסתה נטולים לחלוטין כל הומור, כל חסד, כל גילוי של הרוח האנושית היוצרת, המשחררת; נעדרים הם כל שמץ מאותו מעיין מים חיים וצלולים, נושאים הם עמם אטימות מוחלטת, חזירית ודורסת כלפי אותה בריזה קרירה מחיית-נפשות-בשרב שמשרה סביב הנשמה החופשית. הם אויביה הטיבעיים, מקופדים בשנאה עזה כשאול כלפי כל מה שהם לא, כלפי כל מה שחי ויוצר וטיבעי.

  כנגד התרבות המשחררת, זו החיונית כל כך לשינוע למעשה הבונה, המשוחרר ממשקלות מדבירים הצוברים משקל עם חלוף הזמן – ולכן יצירתה מחייבת התמדה לוחמת שוב ושוב – קיימת ההסתה, הנאצה, השקר הפתולוגי של הרשע וההטפה הכבדה.

  ההסתה – הצבעת יד גרומה וקשה כלפי גופו של אדם או ציבורים מסויימים, במעורטל וללא סובלימציה כלשהי, תוך אנקות צוררות – בניבדל ממעש תרבותי כלשהו ותוך הניגוד ("עוקר הנטיעות" כפי שכינו חכמינו את השמדנות המכלה) ליצירה ופרייה.

  חופש הדיבור אינה הרשות להסתה –

  אין בשום מדינה חופשית במערב "חופש להסית".

  ההסתה – הינה עירומה, תכופות חקיינית, לעיתים גרוטסקית, לעולם כבדה בכובד הגדימה ורוח "עקירת הנטיעות" הגורפת.

  זה הקול הניחר המצביע ומצביע כמוכה שד כלפי גופו של אדם או ציבור כלשהם, נוקב כקורצה ניטפלת-רע בשמם, ומסית ושוב מסית.

  וזה, נאק הרע הגודם – ריק, עקר מכל תוכן מחייה מהסוג המשיב אויר צונן בקיץ השרבי או מצית נקודת אור בלילה של הנשמה.

  הצדקנות הגודמת – מדיחה-מדיפה סביבה את צחנת הסאוב המתפשט, לעיתים את סירחון השטרות השדודים הניתחבים בהסתר לאן שניתחבים תחת גיבוי ניראות "מסורה" – העשוייה להיות בסיס תעצומות פריצותו-פירצתו של הנבל.

  עיקרה המהותי – שיתוק הרצון היצרני של אוכלוסיות נירחבות – זה השיתוק המכשיר לביזה וחמס בשם הדיבר-הריק בעל מראית השגב, זה הבנאלי עד לזרה. שכן מגמות נסיגה והתכווצות חברתיות וכלכליות – אותם חותר השמאן, המשיא והמדיח המודרני לחולל, יפות להעצמת השאות שנאה ולחילול פעולות גודמות תרבות – שהינן דפוס קירבון עתיק יומין של שיכוך זעמם של אלי דמים התובעים את ליטרת הבשר שלהם מפי נציגיהם עלי אדמות.

  הסתה (ולשון הרע), על פי הגדרתה, נוקבת בשם אדם, במפורש, לעיתים ברוח הנאצה הכבדה והמתלהמת, לעיתים כמוכת שד. כך, תוכלו למצוא דוגמאות בשפע אצל כתבנים פרועים ופרימיטיבים, שנראה שבעוית עיוועים השליכו מאחורי גוום כל שמץ של תרבות ורחבות דעת בבחינת קליפה דקה של תבונה מאחוריה מסתתרת בדומה בהמת אנוש.

  כך, ההסתה מצביעה כמוכת דיבוק ביד גרומה ורעה לעבר אדם מסויים, תוך נאצות כבדות והסתה מעומק מוח שסואב.

  מהטעם הזה קראו חכמינו לאדם העוסק בהסתה ונאצה מסוג זה – שופך דם.

  לפעמים באה ההסתה גם מתוך ציפייה צינית של אדם שלא נותרה בו עוד כמעט נשמת צלם אנוש, לזכות בטובות הנאה כאלו או אחרות. לפרקים היא באה גם כניסיון פופוליסטי לצבור כוח פוליטי על חשבון קירבונם של אחרים. פעמים, כבפרשת כרם נבות, באה לשון הרע על מנת לנכס את כבשת הרש תוך חיסול הרש בלהט הניוולות שאין לה גבולות .

  זו לשון רע.

 11. מיכאל שרון לנימרוד ודומיו הגיב:

  כמה הערות שהיצגתי במסגרת פולמוס בנושא:

  זמן: 23/06/06 00:42

  ליכודניקית, שטפו מוחך בשקרים
  ואת מדקלמת הבלים שכולם מדקלמים בקול שטוח ומרגישים צודקים, כמו כל שטוף מוח.

  מתחילת המאה, ססמאות הציונות הם נישול: כיבוש האדמה (נישול העם משטחיו) ונישולו מעבודה (כיבוש העבודה). אף אם כשליש מהפלשתינים היגרו לכאן אחרי 1910, הרי 90 אחוז מהיהודים היגרו לכאן אחרי 1948 . למעלה משני שליש מהפלשתינים ישבו כאן מאות שנים רבות. גם המהגרים הערבים הם חלק מהמרחב, מדובר באדמה ערבית מזה 1300 שנה.
  _______________

  אכן, כדבריך, "זה לא מתחיל מהכיבוש" (1967) אלא מתחיל מהנישול (1948). אך העובדה שנישלת, לא אומר שעלייך להוסיף כיבוש על נישול.

  לאלו המשווים את הציונים לבנות הברית. היטלר כבש שטחים של אחרים וביצע רצח עם. הפלשתינים ישבו על אדמתם בשקט, וגם אנו פלשנו אליהם. במקום להתנצל, להציע לשלם פיצוי למנושלים ולסיים לפחות את כיבוש חלקה של פלשתין, מציעים רצח עם. באתר זה ("חדשות מחלקה ראשונה") עולות קריאות היסטריות לביצוע פשעי מלחמה.

  ____________________

  קודם, הציע פיצויים סבירים לעם הזה, שאתה יושב על אדמתו. שנית, סיים את הכיבוש. זכותו של עם להתנגד לכיבוש מוכרת בכל האמנות הבינלאומיות. ברור שהם מתנגדים לנו, והורגים בנו, הכובשים, וכל העולם מכיר בזה כזכותם הלגיטימית. לא סתם כובשים, אלא כאלה שיישבו את כל שטחיו של העם הזה ונישלו אותו. והוא במחנות פליטים ורעב ללחם, בעוד לעם המנשל יש עוצמה גרעינית, שאין הוא יכול לעשות איתה כלום.

  ועכשו ניגזר על קוראי העיתון הזה (NFC) לשמוע את צווחותיו הפרועות והמתממות של החומס. במאות קסאמים במשך 7 חודשים נהרגו 2 ישראלים. בתאונות דרכים נהרגו מאות, בהשוואה. כתמורה טבחו רק בחודש האחרון בעשרות אזרחים פלשתיניים, חלקם ילדים ותינוקות. אתה לא מרגיש שההיסטריה שלך נודפת ניחוח של פשעים נגד האנושות?

  ___________________

  ערכים נפוצים באפריקה.

  זמן: 23/06/06 06:25

  אנחנו לא צריכים את ה"יהדות" ופייגלין, בשביל לאמר לנו, שכל המתנגד לביריונות שלנו, יש להורישו ולהשמידו. הערכים הללו נפוצים בקרב שבטים פרימיטיבים באפריקה, וחוקרי הארצות האנגלים וההולנדים פגשו אותם אצל השבטים הללו עוד במאה ה-16. בשביל תורת המקל הגדול לא צריך 3000 שנות יהדות.

  _________

  להלן תגובותי למאמר הצווחנות ההיסטרי תחת הפסידונים "איריס". שני הודעות שלי לאחר מכן, בהם הזדהיתי בשמי ואמרתי כי נקטתי בפסידונים "איריס", שהיה יפה לחדור במקצת את מנגנוני ההגנה של הקוראים המוסתים, 2 הודעות אלו לא הופיעו (למעלה תוכלו לראות שיש 3 הודעות שלא התפרסמו). כפי שהערתי לאדם קרוב, גם אם אלוהים בכבודו ובעצמו ישלח מאמרים ורשימות לבמות ועיתונים מסויימים תחת השם "מיכאל שרון", החומר לא יתפרסם..

  — קישור —

 12. למיכאל שרון הטרנספריסט הגיב:

  אולי תציג גם את האשכול ברוטר שבו אתה מזכיר שהצעת לאנשי גוש קטיף לשמור את תוכניות המתאר של הגוש לקראת הכיבוש מחדש של הרצועה? אני מבין שאתה תומך גם בסיום הכיבוש וגם בהתנחלות ברצועת עזה???? מה יהיה?

 13. מיכאל שרון ,די להתחמק הגיב:

  השבוע כתבת ברוטר שאתה מקווה שהמתנחלים שמרו את תוכניות המתאר של גוש קטיף לקראת התיישבות מחדש שם אחרי כיבוש הרצועה מחדש. פה אתה פתאום נגד הכיבוש. אולי תחליט כבר?
  הדבר העיקבי ביותר בכתיבתך היא השנאה. והשנאה שלך לערבים נופלת רק משנאתך למדינת ישראל שכביכול דפקה אותך. אילו ידעו הקוראים על סיפורי אלף הלילה ולילה שלך על הרדיפות שעברת כביכול, היו מבינים משהו על המצב הנפשי שמוביל אותך למלל אינסופי, טלטולוגי וחסר עיקביות.

 14. דן תמיר הגיב:

  ממתי אורי אבנרי הוא איש שמאל?

 15. אורי וייס הגיב:

  לגדעון ספירו,
  ייתכן, שאינני בקיא בדקויות העברית כז’ורנליסט רב מלל כמוך אך נראה שהפעם הזאת הפנמתך את שפת הכיבוש נתגלתה כחזקה מידענותך, ואתה ממשיך לטעות ולהטעות ולהיאחז בקרנות המזבח באופן מעורר גיחוח.
  אתה טוען:
  "שב"ח שהוא שוהה בלתי חוקי. הבלתי חוקי מתייחס לשהייה ולא לאדם"
  כלום אינך מבין,שהבלתי חוקי מתייחס לשוהה ולא לשהייה? לאדם, ולא לפעולה. בלתי חוקי, ולא בלתי חוקית. לו היה מיוחס לפעולה, הרי היה לומר: שוהה שלא כחוק או שוהה באופן בלתי חוקי. כלום הינך יכול להצביע על ביטוי אחר בשפה העברית שבו סומכים לבינוני עומד את המילים בלתי חוקי? כלום שמעת על נהג (או נוהג) בלתי חוקי או רק על נוהג שלא כחוק?

  למעשה, אימצת את שפת הכיבוש, שמוציאה אנשים אל מחוץ לחוק. גם לאחר שהעמדתי אותך על טעותך, אתה מגן בלהט על שפת הכיבוש, על ביטוי שנטבע כדי לעשות דה-הומניזציה למהגרי העבודה.

  אם תתמיד בהגנה על שפת הכיבוש, אולי גם תזכה למקום של כבוד באקדמיה ללשון עברית, ואז יהיו גם כאלו שיבינו, למה את כל כך מתרברב על העברית השגורה בפיך…

  לגבי הנער בן 15 שיפרוץ לביתך – אני מקווה שתתעלה על עצמך ותנהג בו ברחמים, ולא כמנהגו של אביגדור ליברמן. נראה לי, שאתה גם לא כל כך בקיא בדיני המעצרים. גם שיטת משפט קפיטליסטית תנהג ברחמנות באותו הילד יותר ממך. אני מפציר ממך לא לעשות לו, מה שאתה מציע לעשות למתנחלות חרף אמונותך היוקדת בהגנה על קניינך מפני ילד עני, שמנסה להתמודד עם תלאות קיומו.

  אתה טוען, שמהפרופוזיציה, כי חטיפת נערות רק תוביל להגברת הדיכוי, נגזר כי כל פעולה נגד הכיבוש רק תוביל להגברת הדיכוי. אני מקווה שבנוסף להיותך מומחה לשוני, אתה גם מומחה לוגי, ותוכל להסביר לי, איך הגעת לאינדוקציה הזו? מכך שאני סבור שפעולה ברברית של חטיפת ילדות תוביל להגברת הדיכוי, לא נגזר שאני חושב שפעולות בלתי אלימות יובילו להגברת הדיכוי (ומבחינה לוגית לא ניתן לגזור מכאן גם לגבי פעולות אלימות אחרות).

  אתה טוען, כי למנתחלים הייתה שמחה וששון בגין שמאל כשלי. מרוב התעסקותך בלשון ובלוגיקה, שכחת כמה עובדות היסטוריות. הכיבוש הישראלי דווקא עודד את תנועת ההתנגדות האלימה-קלריקלית: החמאס , ודיכא את ההתנגדות העממית בלתי אלימה. דווקא פעולות ההתנגדות הברבריות שאתה תומך בהן כירי קסאמים וחטיפות הן שישעתקו את הכיבוש, ויקנו לו לגיטימציה. הלוא ירי הקסאמים משמש כביקורת בפי המתנחלים על הדה-קולוניליזציה של עזה. לעומת זאת, מאבק נוסח מרטין לותר קינג וגנדי יוביל למיטוט הלגיטימציה של הכיבוש.

  אתה שואל אותי: אז מה להימנע מהתקוממות? הריאקציה הדכאנית של ישראל להתקוממות אכן חייבת להליקח בחשבון. דיוכי הילדים הפלשתינאים אינו קל בעיניי, ולכן אני מתנגד למאבק לא פרגמטי שרק יכביד את הדיכוי שלהם. אני לא תומך בהירואיקה ב"כבוד לאומי", אלא בשחרור מדיכוי. במחילה, הביקורת שלך עלי היא קרובת משפחה של הביקורת הציונית על ה"יהודי הגלותי" הפרגמטי. אני חושש, שאתה תומך ב"ציונות פלשתינאית".

  דרך אגב, האם גם חשבת, מה יעלה בגורלו של אותו ילד פלשתינאי בן 15 שיחטוף מתנחלות? האם חייו כל כך קלים בעיניך? האם אתה אומר לו טוב למות למען המאבק בכיבוש?

  אני גם דואג למידותיה המוסריות של החברה הפלתשינאית. האם שיטות מאבק כשלך יובילו לביסוסה של חברה ומדינה פלשתינאית הומניסטית – דמוקרטית או שמא לחברה פלשתינאית אלימה, שליבה גס בזכויות אדם? המאבק שאתה מציע יוביל להשחתת החברה הפלשתינאית, להפיכתה לכוחנית ולהגברת האלימות בה כלפי נשים וילדים. אסור לו לאיש השמאל הרדיקלי מישראל להסתפק בכך שהכיבוש הישראלי ייסוג, מה שיקנה לו את הסיפוק הנרקיסיסטי שהוא איננו כובש יותר וישחרר אותו מאחריות לרוע הנורא. גם אם וכאשר הכיבוש הישראלי יובס, הכובש יהיה אחראי להשחתת המידות ולחסימת ההשכלה היוצרים שוביניזם בחברה הפלשתינאית. איש השמאל ההומניסטי צריך לתמוך במאבק שיסיג את הכיבוש ויקדם את זכויות האדם בתוך החברה הפלשתינאית. זאת לא כדי להשתחרר מאחריות, אלא כדי לא לעמוד על דם הפלשתינאים המדוכאים.

 16. מיכאל למשחיר הגיב:

  טרנספריסט אתה בעצמך.
  מדובר במאמר שכתבתי ב-2004, ויש לקרוא את הנאמר בו ולא לצטט דבר מחוץ להקשרו

  — קישור —

 17. ירמיהו הגיב:

  אני כותב זאת כאן כי אין לי דרך אחרת לפנות אל גדעון.
  ראיתי הערב (יום ג’) חדשות ולא האמנתי למראה עיני ! מר גדעון ספירו, במדי צבא הכיבוש הידוע לשימצה במרחבי הגדה השמאלית, ביחד עם עוד כמה עשרות קלגסי צה"ל שכולם בסביבת גיל ה-70 ובלווי כמה אלופי צבא ידועים לשימצה – צונח צניחה חגיגית לציון 50 שנה לצניחה במיתלה.
  אכן, יש עדיין סיכוי לצבאנו האכזר.
  בבקשה, לא לפחוד ולפרסם את התגובה.

 18. אורי וייס – המשך הגיב:

  אחת הבעיות של השמאל הרדיקלי בישראל היא שמנהיגיו היו פאשיסטים שחזרו בתשובה, ועברו מתנועות טרור ציוניות להובלת המאבק בכיבוש. כך הם, למשל, אורי אבנרי ומקסים גילן. ראה גם תנועות שלום עכשיו ואומץ לסרב.אכן, במקום שבעלי תשובה עומדים, צדיקים גמורים לא עומדים וחטאים ראשונים כשלג הלבינו, אך מי שרוצה למוטט את הכיבוש לא יפטור עצמו מפשפוש בהלך הרוח של אותם מנהיגי שמאל רדיקלי. אכן, מקסים גילן ראוי להערכה עצומה על התנגדותו האותנטית לכיבוש הישראלי אגב נכונותו לשלם מחיר אישי כבד, וגם כבודו של אורי אבנרי במקומו מונח. דא עקא, שאותם אנשים טובים ויקרים לא זנחו כליל את גישתם הכוחנית ואת אמונתם הצבאית, ואת גישתם התועלתנית שמכשירה טרור. השמאל הרדיקלי בישראל צריך לתמוך גם בערכים פציפיסטים והומניסטים-קאנטינים, בנוסף להתנגדות נחרצת לכיבוש, לרבות תמיכה בהעמדת פושעי מלחמה ציונים לדין בינ"ל וכמובן בסרבנות טוטאלית לשירות בכוחות הכיבוש. השמאל הרדיקלי בישראל צריך גם להיות שמאל פציפיסטי, והוא לא.

 19. למיכאל שרון הגיב:

  מה לעשות, אתה דו פרצופי וגרוע מזאת…

 20. לנאורות (?) הגיב:

  היכן שחיו יהודים ומוסלמים, הרגו בריבוע יהודים בשל יהדותם.
  והרי דוגמא אחת:
  מעשה בחליף הפטימי השישי, אבו עלי אל מנצור אל חכים שמו.
  אותו אל חכים שלט במצריים בשנים 996-1021, והוא ציוה שכל היהודים והנוצרים יחבשו
  מצנפות שחורות. והנוצרים ישאו על צווארם צלבי עץ באורך חצי מטר ובמשקל 5 רוטל (שזה 2.5 קילו), והיהודים ישאו לוחות עץ – חצי מטר אורך 2.5 קילו.
  בנוסף, יהודים ונוצרים לא יסעו במרכבות מקושטות, לא יעסיקו מוסלמי בשירותם, לא ירכבו על חמור שכור ממסולמי ולא יסעו בספינה שהנווט שלה הוא מוסלמי.
  יהודים ונוצרים שנכנסים לבתי מרחץ יענדו צלב (נוצרים) או פעמון (יהודים) כדי שחלילה לא יחשבו שהם מוסלמים.
  מאוחר יותר אל חכים חביבנו אסר על כניסת יהודים ונוצרים לבתי מרחץ של מוסלמים.
  בימיו היו פרעות ביהודים במצריים (לפי טענות מסויימים, של כותבי דברי ימים מוסלמים, 12 אלף יהודים נשרפו במחוז אחד, אבל אין לכך הוכחות רבות) ובא"י.
  בא"י לוו הפרעות לא רק בהרג אלא גם באונס, בגירוש מן הארץ ובהרס בתי כנסת.

 21. עמי, למגיב תחת הכותרת "נאורות?" הגיב:

  אני לא יודע אם התכוונת אלי בתגובתך
  אבל אני אענה בכל זאת:
  "נאורות", מסתבר, לא הולכת יד ביד עם קידמה.
  אירופה למשל במשך מאות שנים וגם גרמניה הנאצית לא היו נאורות אבל בהחלט היו מתקדמות מבחינה תרבותית וטכנולוגית.
  הבעיה היא שהאיסלם (והמדינות בהם הוא שולט) הוא גם אינו מתקדם וגם אינו נאור.

  בעניין "תור הזהב" המוסלמי: לעולם לא אבין איך זה קשור למצב האיסלם דהיום.
  תור הזהב נעלם לבלי שוב (לצערנו…) והאיסלם ומאמיניו כיום מפגרים בכל החזיתות אחרי העולם המערבי.
  מי שמאשים את הציונות במשהו מזה לא רק חוטא למציאות אלא גם עושה כדי להנציח אותה,
  כי הטמעת המחשבה שהכל זה רק מזימה אימפריאליסטית-ציונית כדי להשאיר את האיסלם מאחור – היא זו שמשאירה את האיסלם מאחור…
  כך עושים מנהיגי מדינות ערב, כך עושה רוב התקשורת הערבית ("אל-ג’אזירה" דווקא בסדר), כך עושים המוני "אינטלקטואלים" ערבים וכך עושים גם מספר אנטי-ציונים.

 22. מיכאל לשקרן: הזדהה הגיב:

  כאמור בהודעתי הקודמת, הזדהה – שמך וכתובתך. אחרת אפנה למשטרה לברר זאת, תוך בקשה להשיג את ה-IP שלך.

 23. מיכאל שרון, הצחקת אותי הגיב:

  הגידופים שלך ואיומיך המגוחכים רק מלמדים על מצוקתך המוצדקת. אדרבה, פנה למשטרה…
  ליצן

 24. מיכאל, כבר פנית למשטרה? הגיב:

  האמת מעניינת אותך כקליפת השום. רמת אי הדיוקים שלך בכל דבר שאתה כותב מלמדת על כך יותר מכל. אתה מתאים את העובדות למטרתך היחידה-ביטוי השינאה שלך כלפי מדינת ישראל מחד, והערבים מאידך. אתה פשוט מתאים את מוקד השינאה לנסיבות ולזירה שבה אתה נמצא. מעניין למשל למה אתה מתכוון כשאתה דורש ברוטר שישראל תשיג "הכרעה" מול הפלסטינים…מעניין מאוד.

 25. מיכאל: ההונאה ההיסטורית הגדולה בעת החדשה הגיב:

  ראו בנושא מערכת הכזבים אודות "ברבריות האיסלאם" את רשימותי: "ההונאה ההיסטורית הגדולה ביותר בעת החדשה" בעיתון "חדשות מחלקה ראשונה"

  — קישור —

  — קישור —

  זאת בשולי מאמרי "נישול וניחשול", שכדאי גם לקרוא את הרשימות האחרות המתווספות בשוליו.
  — קישור —
  ________________

  הערה: מסית שקרן בעל סגנון ירוד הדומה להפליא למסית השקרן כאן, ניצמד גם ב-NFC למאמרי. אלא ש-NFC הוא עיתון בעל אוריינטציה ימנית, ולכן אין הוא יכול לקומם שם את קוראי באמירה שאני עוסק בהונאה כלפיהם, תוך "התחזות" לשמאלני (כפי שהוא עושה כאן, תוך פנייה חסודה לרדיקליזם השמאלי של האתר…). על כן, שם הוא בוחר בניאוצים מסוג אחר. תופעות מסוג זה, אין להם מקום וראויים הם לכל גינוי, ובמקרים מסויימים – להתערבות החוק.

  במאמר מוסגר אוסיף שענייני כעיתונאי ותחקירן הוא בחשיפת האמת, והדיכוטומיה ימין-שמאל אינה כלל רלוונטית לכאן. איני רואה עצמי תועמלן לעניין כלשהו. וכאינטלקטואל ופובליציסט – הבהרתי היטב את גישתי במאמר למעלה ("גישתי הפוליטית-כלכלית – פוליטיקה מתקדמת).

  אשר לתעמולה הציונית על רדיפת יהודי המזרח על ידי המוסלמים, בדומה לרדיפת יהודי אשכנז, ראו רשימתי: משא שמעון בוסקילה

  — קישור —

 26. אלון הראל הגיב:

  ללא קשר לנאמר אני די מזועזע מכך שמיכאל מערב את משטרת ישראל כדי להרתיע ביקורת ולו ביקורת חריפה. אני מקווה מאוד שהוא יחזור בו מה גם שככל הנראה המערכת המשפטית תזרוק אותו מכל המדרגות.

  בלוג זה נועד לצרכי ויכוח וחילופי דעות. זכותו של אדם להשאר אנונימי. זה ללא ספק אחד מן המאפיינים של הפורום הזה. למאפיין זה יש יתרונות וחסרונות. צר לי שמיכאל רוצה לגיס את משטרת ישראל כדי לזכות בווכוח. האם זה מעיד שמיכאל סבור שטיעוניו חלשים ובלתי משכנעים? האם הוא סבור ש"שקרן" הוא צודק?

 27. מיכאל להראל: אף לא מילה של ביקורת הגיב:

  אלון. אין בדברי המשמיץ, לא ביקורת, לא התדיינות עם דברי – אין כאן ולו שמץ דבר המזכיר ביקורת כלשהי, ולו ביקורת זעירה שבזעירות.

  יש כאן:

  1) השתלחות בגופו של הדובר
  2) רצח אופי ונאצות אודות אישיותו של הדובר
  3) מידע שיקרי הנוקט בלשון עובדות.
  ושוב, אין ביקורת כלשהי כלפי גישה כלשהי שהיצגתי, אין פולמוס, אין שמץ של דיון.

  מה כן יש כאן? שקרים ומצגי שקר. נאצה אישית. רצח אופי.

  אלון, אבקש שתבחן שוב את דבריך, גלה יושר והתנצל. המשטרה קיימת להגן על האזרח בפני פעולה פלילית פוגעת, הן לקניינו המטריאלי והן לנכסים אחרים שצבר בעמל של שנים רבות, כגון שמו הטוב, כחוקר או כהוגה וכד’.

  מדובר בפעולה פלילית לפי כל שיפוט של אדם סביר בעל שכל ישר, ושום פילפול, רהוט ככל שיהיה, לא ימסך ויסיח את שימת הלב מהעובדה הפשוטה הזאת. פעולה פלילית תוך עבירות לכאורה הן על חוק לשון הרע, והן על החוק כנגד הסתה. זאת תוך הבאת שקרים. אין לבצע פשעים בחסות אנונימיות, והדבר גם אינו מעניק חסינות, שכן יש אמצעים פשוטים לאתר את העבריין.

 28. מיכאל לאירית: מונוליטיות הגיב:

  אכן, הצבעת על שני מאפיינים בולטים של הגישה הננקטת כלפי מצד שני אנשים, אחד חסיד שוטה או משהוא אחר, והשני, דומני שחסר יושרה אינטלקטואלית.

  1) מונוליטיות
  2) מנטליות קליקות, או ההתגודדות בחבורה.

  נתחיל במקרה היותר קשה, זה של האדון הפרופ’.

  האיש רואה מישהו מדביק לי את הנאצה הקשה ביותר האפשרית בכלל מבחינת אנשי שמאל: טרנספריסט (שקר). ומה עוד הוא רואה?

  2) מדביקים לי את הכינוי "שונא ערבים" אף שאין דבר בכתיבתי המעיד על כך, אלא דווקא ההפך הגמור.

  3) ציטוט מאמר שלי, מלפני שנתיים, תחת הכותרת הניטראלית "האם גוש קטיף יוקם מחדש לאחר שנחזור לעזה?" מאמר שהבאתיו משום שצפיתי לפני שנתיים שצה"ל יחזור לעזה – זכה מצד המשמיץ לתגובה הבאה:

  "השבוע כתבת ברוטר שאתה ***מקווה*** שהמתנחלים שמרו את תוכניות המתאר של גוש קטיף לקראת התיישבות מחדש שם אחרי כיבוש".

  אלא שהנקודה היא שלא הבעתי שום תקווה, אלא היצגתי שאלה "האם גוש קטיף יוקם מחדש"? הכותב שכח לציין שאני מביא לרוטר (שהוא אתר סקופים וידיעות עיתונות) ידיעות עתונות רבות
  וגם זו היתה בבחינת ידיעה, בה אמנם השתבחתי בכך שצפיתי שצה"ל יחזור לעזה. על אוריינטצייה זאת, של הבאת חומר אקטואליה וידיעות מסוכנויות הידיעות, זכיתי אצלו, לכינוי טרנספריסט..

  4) אח"כ האדון עורך לי רצח אופי ומציגני כאישיות בעייתית (גם מקודם כמובן היציג את גישתי הפלורליסטית והרחבה, מלאת אהבת האדם והלא דוגמטית, המתייסרת לעיתים בקונפליקטים כ"חוסר חוט שדרה" ו"כליצן", וכעוסק בהונאת קוראי האתר. את אהבתי הוא היציג כשנאה.

  תחושתי כאן היא של גישה מאד מונוליטית, צרה, רעה, ושקרנית בשנאתה. כמעט שעלה בדעתי המשפט: "איש צר ורשע". שנאה לכל מה שרחב, שופע, מגוון, נאור פלורליסטי ועמוק.
  "
  להלן דבריו: אילו ידעו הקוראים על סיפורי אלף הלילה ולילה שלך על הרדיפות שעברת כביכול, היו מבינים משהו על המצב הנפשי שמוביל אותך למלל אינסופי, טלטולוגי וחסר עיקביות".

  הדבר היזכיר לי ביזוי אינטלקטואלים יהודים על ידי הנאצים בטרייזנשטאט, והצגתם כבעייתיים ורפי שכל. האם עלי לעבור זאת כאן? זה שכרי על מפעלי הציבורי והשקעתי הרבה?

  ולזאת הפרופסור קורא "ביקורת". "ויכוח". איזו ביקורת? ואם ויכוח, היה טעון יחיד שהביא? איזה ויכוח?

  והפרופסור אומר "בשל רצונך לזכות בויכוח–". ואני מתפלא עליו, במאמרו "במשפטים" הוא סקר את הנזקים שמפניהם יש לסייג ולהסיג אחור את זכות חופש הדיבור. וגם אני כתבתי למעלה "חופש הדיבור אינו החופש להסית". רצוני לזכות בויכוח? איזה ויכוח? האיש המנאץ בשקריו גורם לי נזקים, הרי הקורא יאמר "אין עשן בלי אש", והפרופסור הרי מודע היטב לנושא הנזק, לעיתים נזק כבד, שבלשון רע והסתה (טרנספריסט – ההסתה הגדולה ביותר האפשרית באתר שמאלי, שלא לדבר על "שנאתי העזה לערבים") ואף על פי כן הוא מציג את תגובתי כ"ניסיון לזכות בויכוח"…

  כאן אנו מגיעים לנושא שאת הצבעת עליו: נושא "מי אומר את הדברים". דומה שמדובר כאן לא בגישת ה"מחנה הטהור", אלא במנטליות של קליקה, בהתגודדות בחבורה. "איך מיכאל מעז לאמר את מה שאנו אומרים, ועוד לפנינו (בנושא טבח עזה ובנושאים אחרים), ועוד באופן חד ובהיר, ותוך אופקים ורעיונות חדשים, יותר מאיתנו? פורץ גבולות שכמותו".

  הדבר מעורר זעם, שאני רואה בו תופעה השכיחה בתצורת ההתגודדות בחבורה, והשנאה לאוטונומייה של האינדיוידואל (אף על פי שהאדון הפרופסור, המרצה על פילוסופיה פוליטית ומשפט, מציג לסטודנטים שלו ספר העוסק בנושא האוטונומיה.ומדגיש את משנתו של מיל – פלורליזם). מנטליות הקליקה מתבטאת היטב במשפטו, "המערכת המשפטית תזרוק אותו מכל המדרגות". שום מילה על החוק ורוח החוק, אלא אמירה צינית "מפוקחת" כביכול בנוסח חיים רמון על "המערכת". אני תוהה אם מנטליות קליקה יכולה להצמיח רעיונות פורצי דרך, והאם פרט לאיזו הרצאה באוניברסיטת צפון קרוליינה, מצטטים בחו"ל את מאמריו של הגיבור המקומי.

 29. מיכאל, למשטרה כבר פנית? הגיב:

  אנא, תן לי התראה על מנת שאוכל להכין בזמן תיק למעצר…
  מעבר לעצם העליבות שבאיום שלך, דומני שאפילו ליצן כמוך בודאי מבין שה-IP לא ייתכן לך שום דבר…ובייחוד כשאני אפילו לא כותב בקביעות מאותו מחשב. גאון…
  אינני אשם שאתה מכלה זמנך בכתיבה מפתלת פסבדו-אינטלקטואלית שבעיקרה ספקולציות על גבי ספקולציות ותיאוריות מופרכות, והכל על בסיס חוןסר היכרות בסיסי עם העובדות. דוגמא חביבה אחת-האדון מיכאל שרון פירסם במקומות שונים ברשת מאמר המתריס כי השם :מלחמת השיחרור שיקרי ויש לומר, אם בכלל, מלחמת הקוממיות. מעבר לכך שהרעיון מקורי בערך כמו רעיון מלחמת המעמדות (אפילו רפול כתב את זה באוטוביוגרפיה שלו, והוא ממש לא היה החכם והמקורי באדם), הוא מפרט שם ספקולציות משונות על כך שבן גוריון בחר בשם זה על מנת לגנוב את ממחתרות הפורשים את הכבוד של מגרשי הבריטים. רק מה? בן גוריון מעולם לא קרא למלחמת 48 מלחמת השיחרור כי אם מלחמת הקוממיות…
  זוהי דוגמא קטנה אחת לסיגנון הרגיל שלך מר שרון-בלבולי מוח שמאחוריהם ידע והבנה מצומצמים מאוד.
  מוטב שתעסוק בדברים שאתה מבין בהם כגון סיוע בפיתוח התיאוריות האיזוטריות של האיש ההזוי ביותר בחצי כדור הארץ המערבי, הלא הוא ה"היסטוריון" אורי מילשטיין.

 30. מיכאל, ומה זה? הגיב:

  מתוך המאמר מופלא שכתבת (ב2006 ולא 2004-אפילו על המאמרים שלך אתה לא סגור, מה?):
  "אז עצתי לבלום הלוי היקר וחבריו: שמרו את כל תוכניות המתאר של ישובי גוש קטיף, תעדו וצלמו כל נקודה שם. בבוא היום שוב יפצחו הערבים במעשי פרע, ואז נשוב לשם ותוכלו לבנות הכל מחדש, הפעם כמעצמה חזקה הרבה הרבה יותר". — קישור —
  זה משום מה נשמע כמו ייחול להתיישבות מחדש בעזה .ואני חוזר לשאלת המקורית שבגינה החלת לאיים עליי בשוטרים ועקרבים: כיצד יתכן שאתה במקביל נגד הכיבוש וגם בעדו?

 31. גדעון ספירו הגיב:

  לאורי ויס,
  התרגשתי לקרוא את דאגתך למוסריותו של הנכבש. זה ממש צעד אציל מצדך. כבן העם הכובש אני מתרכז יותר באי מוסריותו של הכובש. זה לא שאני אדיש לתופעות הראויות לגינוי אצל הפלסטינים. הייתי שותף למחאה על דרך פעולתם של בתי הדין לביטחון המדינה של הרשות הפלסטינית, שפסקו דין מוות (כחבר אמנסטי אני מתנגד לעונש מוות) מה עוד בהליך מפוקפק שארך דקות ספורות.
  בכל מה שקשור למאבק הפלסטיני בכיבוש, אני תומך נלהב בכל מאבק לא חמוש, ונימניתי על הישראלים המעטים שתמכו בד"ר מובראק עוואד שניסה לארגן בשנות ה-80 מאבק לא אלים. השתתפתי ברבות מפעולותיו. ממשלת ישראל גירשה אותו. יחד עם זאת אינני נמצא בעמדת המטיף המוסרי לומר לפלסטינים איך להילחם בכיבוש. (מה שלא מונע ממני להעלות בצניעות רבה רעיונות למאבק לא אלים נוסח גנדי ולהתנגד לשיטות של הרג אזרחים ללא הבחנה באמצעות מתאבדים, וכתבתי על כך לא אחת).
  ההבדל בינינו הוא שאתה כל כך דואג למוסר של הפלסטינים עד כדי הגנה על מתנחלים צעירים מפני מעצר, ואילו אנוכי רואה באי מוסריותו של הכובש את שורש הרע והאחראי גם כאשר שיטות ההתנגדות לא נראות בעיניי.
  אתה שוגה כאשר אתה מאחד תחת קורת גג אחת מעצר מתנחלים וירי קאסם. מעצר מתנחלים כצעד נגדי למעצרים המוניים של הכובש הישראלי, ייחשב כלא אלים אם לא יפגעו בהם. לא כן ירי הקאסם, שבניגוד לטענתך אינני תומך בו, אבל מאשים בו את הכובש שלא הסיר את המצור והכיבוש מעל עזה.
  אני מדלג על הויכוח הלשוני בינינו, שהרי שנינו מסכימים שאין דבר כזה כמו אדם בלתי חוקי.
  ואשר לשאר, הויכוח הופך למעגלי, הטענות ידועות והקורא ישפוט.

 32. אייל רון הגיב:

  מה גורם לך לחשוב שגורלן של הקטינות אם חלילה היו נחטפות היה שונה מגורלו של אשרי?
  אני לא יודע איפה אתה גר, אבל כל מדינת ישראל היא שטח כבוש אז אתה מצדיק חטיפה של הילדים שלך?

 33. מיכאל למגיב: עברת שטיפת מוח הגיב:

  אולי כוונותיך טהורות, אך עברת שטיפת מוח. עובדים עלינו בענק. הייתי בשרותי הצבאי קרוב לאנשים שהמציאו את התעמולה הזאת, לעיתים תוך צחקוק של "איזה גאון אני, ראו איזו המצאה הסברתית חדשה יש לי כאן", ולעיתים מתוך שכנוע פנימי, ש"חייבים", דבר שאיני מבינו, שהרי הם "עובדים" בראש וראשונה על יהודים.
  זוכר גם את "שתו מים" של דו"צ בזמן מלחמת המפרץ הראשונה? הם חושבים את רובינו לבהמות.

 34. אורי וייס הגיב:

  לגדעון ספירו,
  לצערי, אתה לא מצליח להשתחרר מן הלאומיות.
  אתה אומר:
  "כבן העם הכובש אני מתרכז יותר באי מוסריותו של הכובש". לעומתך, העמדות שלי הן בלתי תלויות בלאומיות המדומיינת שלי או באזרחות שלי. (ודוק, אתה אפילו לא מדבר על השאלה, כמה למחות, אלא על השאלה מהו הפתרון הצודק). אני שואף לאמת ולצדק, ולא לאמת ולצדק מנקודת מבט ישראלית/פלשתינאית. השמאל הציוני אומר, כי הוא לא מהאו"ם, ולכן הוא מצדיק את ישראל. הוא לא שואף לאוביקטיביות. גם אתה מאמץ את הקו הזה, אלא שאתה נמנע בגינו מלדאוג למוסריותם של הפלשתינאים.אתה מתעלם מן האינטרס הפלשתיאני בכך.
  לכאורה, ההבדל בינינו מתמצה בכך שאני פרו-צדק (ולכן, גם פרו-פלשתינאי), ואילו אתה פרו-פלשתיאני, העם המדוכא. אך לא כך הם פני הדברים. למעשה, אתה נוקט בעמדה שוביניסטית ישראלית. אתה, כמוני, מכיר באינטרס של חברה לשמור על דמותה המוסרית. אלא שאתה רק רוצה לקדם את האינטרס של ישראל לשמור על דמותה המוסרית. אתה תומך בכך שהפלשתינאים ינקטו בצעדים אלימים, שישחיתו את נשמתם, ובלבד שהכובש הישראלי יובס, מה שיעזור לישראל להציל את נשמתה. אך אתה לא חש להשחתת החברה הפשלתיאנית הכרוכה בכך. למעשה, אתה פוגע באינטרסים של הנכבש, ומצמצם אותו רק להישרדות קיומית ולאומית. אני, לעומתך, רואה לנגד עיניי גם את האינטרס הפלשתיאני בשמירה על מוסריותה של החברה הפלשתיאנית. לבל תיהפך החברה הפלשתיאנית לאלימה יותר, מה שיגרור סבל רב בקרב נשים וילדים פלשתינאים.
  אתה גם מבין שהחברה הפלשתיאנית איננה כדור ביליארד. היא איננה עשויה מעור אחד, ויש גם ניגודי אינטרסים בין חבריה.האינטרס של הנשים והילדים הפלשתינאים הוא שהחברה הפלשתינאית לא תתמכר לכוח ולאלימות.

  לכן, אני קורא לפלשתינאים להיאבק בישראל בדרך הומניסטית, ואילו אתה קורא לפלשתינאים להיאבק בישראל בדרך שתשחית את נשמתם.

  באשר לדבריך על הקסאם ועל "לוחמי החופש", ראה למשל:
  — קישור —
  על מי שאתה רואה כלוחמי חירות יפה אמרתו של ברלין: "חירות מוחלטת לזאבים היא מוות לכבשים". אך, כמובן, אם אף על פי כן אתה מתנגד לירי הקאסם ותומך בכך שמערכת המשפט הפלשתינאית (ואם לא – הבינ"ל) תעמיד לדין את האחראים לו, אני חוזר בי מטענתי הזו.

 35. אלון הראל הגיב:

  קשה לעמוד על מלוא העושר האינטלקטואלי של הודעתו של הסקולר מיכאל שרון. ההודעה כוללת המשוות בין מבקריו של הסקולר שרון לנאצים שכלאו יהודים, התייחסות למספר הציטוטים של מאמרי האקדמיים, התייחסות לספר על אוטונומיה שלפי גרסתו של מר שרון אני מציג לסטודנטים ואפילו התמרמרות על כי כי אין הכרה מספקת על מפעלו הציבורי והשקעתו הרבה של מר שרון.

  חבל! יש שאלות רציניות ולא ביוגרפיות שדורשות עיון. אין זה ראוי כי חוסר ההכרה הציבורי ב"מפעלו הציבורי החשוב" של מר שרון או הרשעות הנאצית של מבקריו של מר שרון ואפילו מספר הציטוטים של מאמרי בארץ ובעולם יעמדו במוקד הדיון בגדה השמאלית.

 36. מיכאל שרון: ביקור אולמרט בארה"ב – הסכם על הפלת החמאס הגיב:

  צעד כמו מעצר שרי ממשלת החמאס, הינו צעד שאינו מקובל במישור המדיני בעולם. לשם כך היה אולמרט צריך לקבל אישור מארה"ב.

  ביקורו של אולמרט בארה"ב נערך בשליש האחרון של חודש מאי, 2006. העיתונות הישראלית דווחה לציבור על הישגים יחצני"ים בעיקרם, כמו מיתוג מעמד אולמרט כיורשו של שרון; נאומו המוצלח והמרגש בפני הקונגרס; שיחה עם בוש בנושא האיראני. וכיוצא האלה.

  אלא שמייד לאחר הביקור החלו הארועים לרדוף זה את זה בקצב מסחרר. ביום בו דווח על חיסול מנהיג הגרילה הסוני זרקאווי בעיראק, בו בלילה דווח על חיסול בכיר ביותר בחמאס ברצועה. הפלשתינאים כדרכם, היגיבו לכך בירי קסאמים מתון, אף שהחמאס התחייב בפני ראש המודיעין המצרי ובפני מובארק ושמר במידה רבה על הפסקת אש מזה זמן רב.

  ישראל מסלימה, ופותחת בהרג אזרחים פלשתינאים ברצועה, לראשונה, בהקפים כאלה. כתבתי כאן, לפני כ-10 ימים על שינוי מדיניות הביטחון של ישראל.

  החמאס, לראשונה כתגובה להרג אזרחים רב, מפר את הפסקת האש, ופותח בהרעשת פצמרי"ם רבתי על שדרות, כיומיים, שהביאה לשני פצועים (כפי שהעליתי בברור שערכתי בבי"ח ברזילי). פעולה צבאית של 8 לוחמי קומנדו של החמאס כנגד צה"ל, תחת ההצהרה שמדובר בתגמול על "טבח המשפחה בחוף עזה", מביא להבלטת ענק בכלי התקשורת של השבוי הישראלי ועניינו, וצה"ל נערך בהיקפים גדולים למבצע בעזה, תוך הרס גשרים (באמתלא של "ניתוק דרכי הברחה של השבוי" -והרי אין בעייה להבריחו שלא דרך הגשרים) ומרכז שנאים בעזה. הדבר מזכיר במקצת את השימוש בעניין ההתנקשות בשגריר ישראל בלונדון ב-1982 כעילה למלחמת לבנון, אף שההכנות נערכו עוד קודם, וחיפשו עילה.
  השלב הבא הוא מעצר שרי החמאס, תוך הרגלת דעת הקהל ש"מדובר למעשה במחבלים". לקראת הצעד הבא?

  דומה שהמגמה היא כיום, הפלת ממשלת החמאס, לפי הסכם סודי ככל הנראה של אולמרט עם ארה"ב.

 37. למתעניין בגישתי: שסוע הגיב:

  כשהייתי כאן במצבים קשים (עקב ניכוס קניין רוחני רב שנים של עבודתי כחומר וכמפתח, והתעמרות בי בידי אנשים חסרי גבולות), ערבים הם שהיו מקור הנחת היחיד בחיי, היחידים שעזרו לי. ראיתי את בני העם הניפלא הזה עוזרים גם לזונות שנוצלו עד כלות בידי סרסורים ועבריינים חסרי לב, מעולם לא ראיתי טוב טיבעי, ומידה כה גבוהה של יושר כמו שתמצא בקרב פלשתינים. לעיתים, במצבי מצוקה, אני אומר, איזה מזל שיש לי את החתולים שלי, ושיש גם פלשתינים. לא תמצא שם בני כת השטן, ושאר תופעות סאוב קשות כמו שיש אצלנו. והרי אין אנו עם הומוגני, ולמעשה מהווים ציבור רב לאומי, שחלק ממנו הפך קשה לב במרוצת שנות גלות קשות, ועקב בעיות השרדות. בעוד הפלשתינים הם עם הומוגני למדי, עם אציל נפש, שישב על אדמתו שנים רבות, ומעולם לא פיתח הרגלים חטפניים של פליטים משום-מקום. איני מבין לרגע, מדוע אנו מתרפקים על בני עמים אחרים, כשלידינו, קסום אך קרוב, נימצא העם הניפלא ביותר בעולם, כזה שיכול לרפא רבים מאיתנו מהנוורוזות הקשות שפיתחנו, לאזן את תכונותינו הבעייתיות. מדוע שוחרי שלום כה רבים, מפחדים להסתובב בכפר ערבי, והערבי הוא מבחינתם, באופן קיומי, בעייה, זר ומרוחק? מעין סמל אבסטרקטי להאבק בעדו, אך תוך חשש ממנו? תוך זרות לו? עם זאת, אני מאמין שגם לעם היהודי, שסבל כה רבות, ותרם כה רבות, מגיעה טריטוריה משלו. בניגוד לך, שנים רבות לפניך הייתי מרקסיסט וטרוצקיסט, ואחר כך ליברטריאן, דהיינו ימין חדש. וכיום אני מנסה למצוא אינטגרצייה. יש לי נקודות של ברית איתך, אך יש גם שוני מהותי. איני סולד ממתנחלים, ואני רואה בהם אנשים איכותיים והגונים יותר מרוב הישראלים, ורוכש אהדה למפעלם, אך עם זאת אני סולד בכל ליבי מתופעות ההתעמרות והנישול של פלשתינים. אני אכן קרוע, קרוע נוראות, בין התחושה שזאת ההזדמנות ההיסטורית האחרונה של העם היהודי, ובין אנשי הקטנות המובילים את העם הזה בססמאות כזב לשום מקום. הסאוב הנורא, שאינו תוצאה של הכיבוש, אך מוצא הוא בסיטואצייה הזאת פורקן פרע ענק. איני מאמין שחזרה לגבולות 67 תפתור משהו, אלה גבולות בלתי אפשריים, ואיני מנסה כאן לתרץ לך דבר או להיות אפולוגטי. כתבתי, שיש להתחיל במבצע ענק, פרוייקט של 250 מליארד דולר בשלב ראשון, לישוב הפליטים (בשילוב קרנות בינ"ל). עלינו להגיע למצב שיועמדו לרשות הפלשתינים, ברצף יבשתי לא שסוע, גם חלקים מדרום סורייה, ומסיני. ואולי מירדן. אך אניח לזה, אני כאמור שסוע.

  הנה פתרון שהצעתי – URBIS SANCTA לגבי ירושלים
  Historical peace – Urbis Sancta

  — קישור —

  ועוד משהו

  Sleep, little, sweet, Moses. When you wake -Your’s the world to shape (English)

  — קישור —

  אף שאני קרוב ליהדות, אני גם קרוב לנצרות שנים רבות, ועברתי לפני שנים רבות מעין סמינר פרנציסקני.

 38. מיכאל,שוב ספקולציות בגרוש? הגיב:

  ומה יהיה עם נטיתך לבנות תילי תילים של סברות על בסיס אי ידיעת העובדות???
  ראשית, החמאס מוכר כאירגון טרור (אולי לא שמת לב שהוא מוחרם לא רק על ידי ארה"ב). ההפרדה בין ה"שרים" ובין ה"זרוע הצבאית" מטופשת. אם לזרוע הפוליטית אין שליטה על הזרוע הצבאית הרי שמדובר בממשלה קיקיונית שבאמת אין זה זכות קיום. אם מצד שני לזרוע הפוליטית יש לשיטה על הזרוע הצבאית הרי שמדובר בממשלת טרור ופשעי מלחמה לכל דבר וענין (עצם הסירוב להפגיש את התלב האדום עם שבוי, והירי המכוון והמאסיבי על אוכלוסיה אזרחית הם פשעי מלחמה חמורים מאין כמותם) ושוב אין לה זכות קיום.
  ועכשיו, אערוך לך הכרות עם העובדות:
  1.דרקאווי הוא מנהיג "גרילה" בערך כמו בין לאדן. הוא אחראי על שורת פיגועי תופת כנגד אזרחים במקומות שונים בעולם. אם זה לא טרוריזם אזי אין בנמצא טרוריזם.
  2.החיסולים הממוקדים של צה"ל בעזה באו רק בשל ירי קסמים מכוון על אוכלוסיה אזרחית בישראל. אין לצפות מישראל שלא להגיב על התגוריות חוזרות ונשנות אלו מאז יצאה מעזה.
  3. אין לך שום הוכחה שישראל הרגה אזרחים במתכוון (בניגוד לחמאס). בכל מקום בעולם שבו יש עימות מעין זה (אפגניסטן, עירק, צ’צניה וכו’) יש גם תקלות. אין לישראל שום אינטרס כמובן בתקלות כאלו שכן הם כובלות את ידיה. זה אמור להיות ברור גם לליצן כמוך.
  4.חטיפת החייל לא יכלה לבוא כגמול ל"הרג המשפחה"משום שחפירת מנהרה בסדר גודל הייתה חייבת להתחיל זמן רב לפני אירוע זה!
  5. העובדה שלישראל היו מן הסתם תוכניות מגירה לפעולה בעזה במקרה של הסלמה אין משמעה שחיפשו עילה. קצת לוגיקה לא תזיק לך. למעשה ההיפך הגמור נראה נכון-ממשלת ישראל היססה מאוד מלפלוש לעזה והעיכוב שנבע מכך אף הכריע את המערכה הזו נגדה לצערי.
  ישראל צריכה לשאוף לנצל את המשבר כמנוף להגעה להבנות עם החמאס שיועילו לשני הצדדים. ישראל תיסוג, תקבל את החייל ותקבל התחייבות להפסקת הירי תלול המסלול (כולל התחייבות לבלום גם ארגונים שאינם חמאס). החמאס גם ייצא מורווח-יקבל שיחרור של מספר מוגבל של אסירים (אלו שנאסרו השבוע+ מספר מוגבל של אסירים ותיקים על בסיס "המוניטרי"-מבוגרים יחסית, נשים בלי דם על הידיים, חולים וכו’)כמו גם התחייבות ישראלית לחדול מחיסולים ממוקדים ברצועת עזה. ישראל תצהיר כי אם יישמרו ההבנות למשך מספר חודשים+ החמאס יכיר בזכות ישראל להתקיים, תראה ישראל בממשלת החמאס פרטנר לגיטימי למו"מ. זאת הדרך הרציונאלית ביותר לפיתרון המשבר. לרוע המזל הרציונאליות איננה נפוצה באיזורנו.
  ובינתיים מיכאל, נסה לבסס את הפרובוקציות שלך על עובדות ותתחיל כבר לעבוד על התלונה ההיא למשטרה. הרי לא ייתכן שכמו כמה מנהגים באיזורנו גם עתה שולף איומים יותר מהר מג’ון וויין?

 39. המצליף הגיב:

  מר גדעון ספירו, הנך מוזמן להגיב לטוקבאק שנפתח באתר HWZONE בנוגע למאמר הנ"ל, אולי תאיר את עיננו בנוגע לרעיון המרכזי שנבע מהמאמר הנ"ל, שנותן לדעת רבים מתן לגיטימציה לחטיפת אנשים שחיים מעבר לגבולות הקו הירוק,כנראה, עקב דעותיך לא תהיה פופולארי בקרב חברי האתר ואולי תוכל להבהיר את דבריך בצורה יותר ברורה ופחות קיצונית, כפי שהשתמע באתר זה, בכל זאת זכותך לדעת, שהמאמר שלך מעורר מחלוקות לא קטנות,שגם אני שותף להם, מקווה לשמוע את תגובתך.
  קישור לטוקבאק: — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים