הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 ביולי, 2006 8 תגובות

בשבועיים האחרונים הצליח חיים רמון לכרסם עוד קצת במה שנשאר מהדמוקרטיה הישראלית. תחילה משרד המשפטים העביר בהצבעה ראשונה בכנסת את "הצעת חוק העונשין – איסור קריאה והסתה לאלימות". מדובר בעצם בהשמטה של הסעיף בחוק הקיים הדורש מבחן הסתברותי שיוכיח כי ישנה אפשרות ממשית שהקריאה תוביל לאלימות. גם לפני ארבע שנים ניסה משרד המשפטים להעביר תיקון כזה לחוק ונכשל, אך ברוח ההתיישרות לימינו של אולמרט ולתוכנית ההתכרבלות, ההסתברות כי התיקון לחוק יעבור גבוהה יותר.

ההתקפה לא הסתיימה בכך, רק השבוע עברו בכנסת בקריאה שנייה ושלישית תיקונים לחוק סדר הדין הפלילי המאפשרים לשב"כ להחזיק חשוד בעברות ביטחון 96 שעות מבלי להביא את העניין בפני שופט ול-20 יום לפני שהחשוד רואה את השופט. יפה שרמון ממשיך בדבקותו ליצירת גוש אמצע בפוליטיקה הישראלית ודואג לירות לשני הכיוונים.


שני הנושאים האלו, ביחד עם המינויים החדשים במשרד החוץ, ביחד עם חקירת אסון הרכבת, ביחד עם השרירים שעשה וועד העובדים של חברת חשמל, ביחד עם פסק הדין של האב המתעלל מנצרת וביחד עם העובדה שחוץ מקידום מקצועי אחד, אף אחד לא טס עדיין מבסיס נבטים, נדחקו לקרן זוית בשל "מתקפת הטרור", כך קרא אהוד אולמרט לשבי החייל בכרם שלום.


כשחפים מפשע נהרגים מטילי צה"ל, המפספסים יותר והמפספסים פחות, מדובר אליבה דה אולמרט בפעולה צבאית טהורה, שהרי רק מעשה שטן יכול לגרום לטיל שפוגע במכונית ברחוב הומה אדם לקורבנות תמימים. לעומת זאת, כשחיילי אוייב מסכלים מארב של חיילי שריון וחסים על חיי אחד החיילים ומחליטים לשבות אותו במקום להוציאו להורג, אז אליבה דה אולמרט מדובר בטרור. באמת חבל שאיש מחוליית החמאס לא התברך בתושיתו של אהוד יתום, תופס איזה סלע ומונע מכולנו את כל הברדק המיותר הזה.


ההישג הכי מרשים של אולמרט בימי הלחימה האחרונים היה לשכנע את אלוף בן ואת עמוס הראל מ"הארץ" בכך שהוא זה שמעכב את תקיפת צה"ל בצפון הרצועה. תיק דבקא לעומתם מציג דווקא את פרץ כמכשול בדרך לכניסה קרקעית לצפון הרצועה. שאר העיתונים והאתרים החליטו לא לריב עם אף אחד ולהאשים את המצרים, בעוד כולם מציגים את דן חלוץ וצמרת צה"ל כששים אלי קרב.


אך מי שהיה קשוב להצהרות נציגי האו"ם ברצועת עזה ובניו יורק היה יכול לשמוע פחות רגישות ויותר נחישות. רצועת עזה נמצאת מרחק יומיים שלושה מאסון הומאניטרי. פיצוץ חוות השנאים לא רק שניתק 700 אלף פלסטינים מחשמל אלא מונע את פעולת משאבות המים ואת הפעולה התקינה של הביוב. באין חשמל ואין מים גם אין לחם ובאין לחם יהיו בעזה מטוסי סיוע של האו"ם.


מאז היום בו ביבי פתח להם את המנהרה, פועלים ראשי ממשלות ישראל על הקו הדק שבין להכניס להם באבי אביהם, לבין החמרת המצב בשטחים לכדי בנאום הסכסוך. בנאום הסכסוך היה חלומו הרטוב של יאסר ערפעת והשאיפה אליו היא זו שגרמה לו לפתוח באינתיפאדה השנייה. שהרי בהבאת כח של שומרי שלום מהאו"ם לגדה המערבית תיפסקנה בפועל פעולות ההתרחבות של ההתנחלויות והקמת המאחזים הלא חוקיים וזאת מבלי שהפלסטינים התפשרו על כלום.


בדרך כלל לממשלות ישראל לא היה ממש ממה לחשוש, שהרי אוטומאטית ארצות הברית תטיל וטו על כל הצעה הפוגעת באינטרסים ישראלים חייוניים. ממש כמו שהטילה וטו על הצעת הגינוי של אלג’יר רק אתמול. ככה זה היה עם הדרישה הישראלית לדמוקרטיזציה ברשות הפלסטינית וככה זה היה עם הדחייה הישראלית של תוצאות הבחירות הדמוקרטיות ברשות הפלסטינית. כשחושבים על כך שמלבד ישראל החברה הכי טובה של ארצות הברית במזרח התיכון היא ערב הסעודית עלולים להתחיל להרהר בכמה חשובה לארה”ב העובדה שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.


על כל פנים, בימים אלו, שהאיחוד הארופאי בוחן דו"ח על הטיסות החשאיות של הסי איי אי באירופה ובית המשפט הגבוהה לצדק בארה"ב מחזק את הדרישה האירופאית לסגור לאלתר את מחנה המעצר בגוונטאנאמו בכך שהוא לא מאפשר לבוש לשפוט את אסירים שם שלא במסגרת משפטית, יהיו חייבים האמריקאים להתקפל באיזה שהוא נושא בפני האירופאים.


הימים הקרובים יכריעו האם יצליח אולמרט לטפס מהבור אליו לא נפל אף ראש ממשלה לפניו והאם יצליח הנייה היכן שערפת נכשל. צה"ל הפגין שלומיאליות רבה בחודש האחרון ומספיק שימעד עוד פעם אחת ולהפסקת הקאסמים על שדרות יהיה תג מחיר ברור, הצבת כח בין לאומי של שומרי שלום בגדה המערבית.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. דניאל – כבר ראיתי בימי, מאמרים פחות-ממוקדים מזה הגיב:

  אבל הם לא היו רבים.

  האם ברצונך, לתקוף את הידרדרות הדמוקרטיה? נאה.
  האם ברצונך, לתקוף את מעשי ישראל, מתוך תמיכה בפלשתין? או לשם הצלת הציונות? או שסתם, אתה צועק, "זה המצב ורע לי עמו, בבקשה מכם, הושיעו-נא"? באמת, קצת קשה להבין, להיכן אתה חותר פה.

  להבא, אנא ממך – ערוך קצת את מאמריך, בטרם תשלחם.

 2. דן תמיר הגיב:

  מאמר מענין עם ניתוח מקורי. תודה רבה. שתי הערות:
  עדיף אולי "אליבא דאולמרט" על פני "אליבה דה אולמרט" (מה לעשות, המקור ארמי, לא צרפתי). ולא היתי חותם על כך שיהיו בעזה מטוסי סיוע של האו"ם (אם כי האו"ם כבר מכלכל חלק מעזה מזה עשרות שנים, באמצעות ססו"ת). בכל אופן, לא היתי תולה תקוות רבות מדי בארגון הזה.

 3. אילאיל הגיב:

  מה הרבותא ב"בינאום הסיכסוך"?

  האם הכנסת כוחות או"ם במינון כזה או אחר ימנע מישראל להכנס בפלסטינים?

  לא ולא.

  אינני מתעכב כרגע על איזורים אחרים בעולם בהם חצצו כוחות א"ום בין הצדדים הניצים, ואלה המשיכו לטבוח זה בזה, או אף גרוע מכך.

  אולי המחבר אינו זוכר זאת, אבל במהלך הסיכסוך הישראלי ערבי החל מ48 כוחות או"ם היו מצויים כאן בשפע והדבר לא מנע תקריות, פעולות תגמול, ומלחמות.

  כוח אום היה מוצב ברצועת עזה בין 56 למאי 67 עד ששליט מצרים דאז, גמאל עבדול נאצר סילק אותו משם.

  כוחות או"ם גם פיקחו על הסכמי שביתת הנשק שנחתמו בין ישראל לירדן מצרים וסוריה, מה שלא מנע חדירות של מחבלים לשטח ישראל, ופעולות תגמול כסחניות במיחד של צה"ל.

  כוחות או"ם גם חצצו בין צבאות מצרים וישראל באיזור תעלת סואץ במשך כל מלחמת ההתשה, וגם נוכחותם לא סייעה, למעשה למי מן הצדדים.

  אם מישהו בצד הפלסטיני משלה את עצמו שכוחות או"ם ימנעו מישראל לכסח להם את הצורה בכל פעם שזה מתחשק לה הרי הוא טועה טעות מרה.

  נראה שהפלסטינים עדיין לא הפנימו שמדיניות ישראל מכוונת ביודעין לטרנספר וטבח המוני, כפי שמודגם לצערנו בטבח המתבצע ע"י צבא הכיבוש הציוני בעזה.O

 4. ירושלמי הגיב:

  כוחות האו"ם אינם אפקטיבים בהגנה על אזרחים כפי שהוכח ברואנדה , שם כוחות האו"ם ובתוכם קופי ענאן , לא הניפו אצבע כדי למנוע טבח של מאות אלפי שבט טוטסי או בסרביה שם כוחות או"ם הולנדיים הסתגרו במחנה ומנעו כניסת מקומיים שנסו מהטבח הסרבי .

  לצערי , אירופאים ואמריקאים רבים מידי , שותפים לדעת ממשלת ישראל שתושבי המזרח התיכון אינם בני אדם הזכאים לזכויות אנוש ,
  ולכן מאפשרים לפשעי מלחמה רבים ולהתנהגות אנטי אנושית לקרות ללא תגובה :
  1. טבח 20 אלף מוסלמים באל חאמה ע"י אסאד , לא הפריע לאף ממשלה להמשיך במגעים עם ממשלת סוריה .
  2. התורכים סגרו בשנת 1990 את נהר הפרת בעזרת סחר אתא תורכ למשך חודש , ייבשו את הפרת הענק , כך שיכלו לחצות אותו פיזית ברגל –
  גרמו להפסקות ייצור חשמל בסוריה ומחסור במי שתייה לאוכלוסיה המקומית ללא כל תגובה של כוחות האו"ם .
  3. מצריים מונעת באיומים צבאיים ומדינים מאזרחי סודן ואתיופיה הנמקים תחת הבצורת הקשה למשוך עוד מים מהנילוס לצרכים חקלאיים .
  4. סעודיה מגרשת 6000 בני שבטים לתימן שבטענה שאינם אזרחים וכול .

  אני בטוח שאם התנהגות כזאת הייתה מתרחשת באירופה העולם היה מזדעזע ופועל אך במזרח התיכון הכח מותר , כי לדעת האירופאים התושבים אינם בני אדם ..
  כל פשעי המלחמה / התנהגות אנטי אנושית מתרחשים והאו"ם אינו מגיב ומנסה לפעול , אז מדוע שיפעל למען הפלשתינאים הנאנקים תחת הכיבוש הישראלי האכזרי ?

 5. אני הגיב:

  מסכים עם כל הביקורת שלך לגבי הצד הישראלי. ממש לא מסכים עם ההבנה שלך לגבי הצד הפלסטני.

  אתה מתאר את פעולת החטיפה של הטרוריסטים כאילו הם חסידי אומות העולם שעושים את הפעולות האלו רק כדי להגן על עצמם. רצח הוא רצח ולא משנה מאיזה צד, הכובש או הנכבש. החטיפה של החייל לא רק שלא הועילה לפלסטינים אלא רק הרחיבה את מעגל האלימות.

 6. מכלוף לאני הגיב:

  לא מדובר בחטיפה,מדובר בלקיחה בשבי.
  החייל שליט הוא שבוי(POW).

  על שחרור שבויים מנהלים משא ומתן.

 7. למכלוף הגיב:

  שבויים לא הורגים אם הצד שכנגד מסרב להתדיין.

 8. חיים למכלוף הגיב:

  1חטיפת חייל מבסיסו בישראל איננה לקיחה בשבי אלא אם כן מצויים אנו במלחמה. אם מצויים אנו במלחמה אזי פעולות ישראל הן לחלוטין מוצדקות וישראל כנראה היא המדינה הנזהרת ביותר בחיי אזרחי האויב בעת מלחמה.
  אבל אתה רוצה גם לאכול את העוגה גם להשאיר אותה שלמה וגם להטיח אותה בפרצופה הקולקטיבי של ישראל. עמדה הגונה ללא ספק.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים