הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 ביולי, 2006 7 תגובות

תשובתי באה משני שדות שיח: זה של זכויות אדם וזה של ניתוח מניעיו והתנהגותו של האדם, כלומר – פסיכולוגיה. ובכן, בעזה מתרחשת מלחמה בין ישראל המצוידת בכל כלי נשק אפשרי (לא את כולם היא מפעילה שם, כמו נשק אטומי או כימי וביולוגי) לבין הפלסטינים שהם, דלים עד למאוד בכל הנוגע למשאבים ונשק.

מדוע מתחוללת המלחמה ברצועת עזה ומדוע עכשיו?


הסיבה הרשמית של ממשלת ישראל היא – החייל השבוי/חטוף גלעד שליט ע"י הפלסטינים והצורך/רצון הישראלי לשחררו.


הסיבה האמיתית למלחמה זו כלל אינה נוגעת לאותו חייל ואם בכלל, מלחמה זו רק מסכנת את חייו ואינה יכולה להועיל לשחרורו. מלחמה זו מתרחשת, כמו קודמתה בלבנון ב-1982, מלחמה שהיתה פורצת גם ללא התירוץ של הפגיעה בשגריר ארגוב ז"ל, משתי סיבות עיקריות: האחת, כמו שאמר אז רפאל איתן כשנשאל לסיבת המלחמה: "יש לנו את הכוח אז אנחנו משתמשים בו". והשנייה, הקובעת והמהותית יותר – אז כמו עכשיו – הפחד הנורא שאוחז בממשלת ישראל וראשי זרועות הביטחון בכל פעם שיש סיכוי סביר להישג של הסכמה בדרך לשלום בין הפלסטינים לבין ישראל. למלחמת לבנון קדמה שנה של שקט גמור בגבול הצפוני, כיבוד הסכמים מצד אש"ף עם המתווך האמריקאי חביב. עובדה זו בנוסף לשקט והסכם שלום בגבול הדרומי עם מצרים – נתפסו כאיום ממשי המסכן את הבכורה של מערכת הביטחון בהוויה הישראלית וזה, ככל הנראה, לא בא בחשבון. אז מתחילים במלחמה.


ועכשיו – הצעת ההסכם של האסירים הפלסטיניים נראית מאיימת מספיק על הצמרת הביטחונית כדי לפתוח במלחמה נוספת. ישראל, הנשלטת ע"י קצינים כמעט באופן בלעדי, לא תאפשר מצב בו יש סיכוי להסכמים בין ישראל לפלסטינים, והסכם עלול להוביל לשלום. הקצינים לא יאפשרו מצב שמייתר אותם. ועל כן ינסו לטרפד כל ניסיון שכזה.


כשאני רואה את אביו של החייל גלעד שליט בטלוויזיה, נצבט ליבי – אדם נבון זה יודע שהדרך להציל את חיי בנו עוברת רק דרך החלפת שבויים או בלשון אחרת – שחרור אסירים. הוא נאלץ, ככל הנראה, לשמש פיון במשחק האכזרי בו יפסיד את בנו ורבים אחרים את בריאותם הנפשית ואת חייהם במלחמה שנועדה להמשיך מצב של מלחמה וכיבוש.


החזרה הכפייתית – Repetition Compulsion, מנגנון נפשי מסובך ומצוי, משרת מטרה שהינה לא לדעת את מה שאנחנו יודעים, כאשר אנחנו לא רוצים לדעת משהו שאנו יודעים. מנגנון נפשי זה משמש כלי למעבר מידיעה לאי ידיעה. בדרך לאי ידיעת משהו שאנחנו יודעים, התהליך הנפשי הזה גורם לנו לא לזכור את מה שהיה. וכך אנו נאלצים לחזור על אותם מעשים, כלומר, על אותן טעויות.


הממסד הביטחוני הישראלי אינו רוצה לזכור ולדעת שהדרך להציל את חייו וחירותו של גלעד שליט היא לשחרר אסירים ביטחוניים פלסטיניים. זה קרה בעבר – והצליח. כאשר התעקשו הביטחוניסטים הישראלים על שחרור בכוח של ישראלי חטוף/שבוי – זה נגמר בכישלון ובמוות.


האם יצליחו הביטחוניסטים הישראלים להתגבר על הרעלת הכוח ממנה הם סובלים? שאלה קשה. שכן הרעלת כוח גורמת לסנוור עיני המורעל. אין הוא יכול לראות אלא את הדרך הכוחנית.


תפקיד הוריו האומללים של גלעד שליט ותפקידו/ה וחובתו/ה של כל מי בציבור הישראלי שאינו נגוע בהרעלת כוח להשפיע על הממשלה והצבא לשחרר אסירים פלסטינים רבים ככל שידרש תמורת שחרורו של גלעד.


למלחמה נגד רצועת עזה יש היבט נוסף והוא ההיבט של זכויות אדם. ישראל מפירה במלחמה זו כל חוק בינלאומי של זכויות אדם שעל רבים מהם היא חתמה ואישררה. למעשה, ישראל פועלת כפושעת מלחמה בעזה.


עונשים קיבוציים/קולקטיביים המופעלים על כלל האוכלוסייה הפלסטינית בעזה הינם פשעי מלחמה. הפשעים הם רבים: הריסת תשתיות החשמל, המים והביוב, מניעת בריאות, תרופות ורפואה מהתושבים, הפעלת בומים על קוליים המפחידים את כולם ואת הילדים בפרט, מניעת חזרתם של חולים ממצרים הנאלצים לשהות בתנאים קשים ביותר במדבר, בלי אפשרות לחזור למצרים או לבתיהם ברצועה, הפיכת הרצועה למקום סגור ומסוגר לתנועת אנשים, סחורות, מזון, תרופות וכיו"ב.מדינת ישראל הפכה את רצועת עזה לכלא מופצץ. כל אלה הינם פשעי מלחמה שתכליתם היא למנוע כל צורה של הסכם בין הממשלה הפלסטינית לבין ישראל. המלחמה, על פשעיה, באה כדי להמשיך ולקיים את הכיבוש.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. גם פסיכיאטר הגיב:

  גב’ מרטון סובלת מליקויים חמורים בתפיסת המציאות או לחילופין בבעיות זכרון קשות. להזכיר לקוראים שברגע שצה"ל עזב את הרצועה החל ירי מסיבי של קסאמים על שדרות וישובים מסביב לעזה. אז מי שכנראה סובל משכרון כח וחוסר רצון להגיע לפתרון הוא הפלשתינים ולא הישראלים שגילו איפוק ראוי לשבח עד שיצאו למבצע המצומצם שמתנהל עכשיו בעזה. בדבר אחד צודקת גב’ מרטון – חיי החיל אינם הנושא. צריך להודות בצער שהחיל חשוב כמת ההן משום שנפל ביד טרוריסטים ברברים והן משום שברור שאם ישחררו טרוריסטים תמורתו ימותו הרבה יותר ישראלים ופלשתינאים מאשר אם רק הוא ימות כפי שקרה בעבר כאשר ישראל עשתה את השטות והתיחסה לפלשתינים כאל בני אדם הגונים. ועןד דבר קטן וממש לא חשוב – הגב’ היא נשיאת רופאים לזכויות אדם ארגון שדורש מתן זכויות לטרוריסטים כלואים. לא שמענו את קולו של הארגון ההומניטרי הזה דורש שהפלשתינים יקיימו את אמנת זנבה ויתנו לצלב האדום לבקר את החייל החטוף.

 2. שירה הגיב:

  המלחמה שישראל נלחמת לבד היא כבר מזמן לא מלחמה אלא פשוט "טבח". אם שרון היה עושה את זה הייתי אומרת שהסיבה היא, שוב החרדות הקיומיות שלנו והאמונה שלנו שאנחנו קורבן נצחי. לצערי, כשאני שומעת את אולמרט, אני מגלה בין כל האמרות, ההתכוונויות ושפת הגוף עוד מטרה והיא: בוא אני אראה לכם כמה אני גבר, חשבתם ששרון "בולדוזר"? עוד לא ראיתם כלום… ואת יודעת מה הכי מצער? הסרט הפעולה ההוליוודי שלו שובר פה קופות…

 3. אז בואי "נסדר" את הביטחוניסטים האיומים הגיב:

  הפלסטינים פשוט יחזירו את החייל ויוציאו לביטחוניסטים את האוויר מהמפרשים. איך זה?
  ותזכירי לי בבקשה איזה שקט היה בגבול הדרומי של ישראל אחרי נסיגת צה"ל. ככל שאני מפשפש בזיכרוני, אני נזכר בהתקפות קאסמים על יישובים ישראליים. מזיכרוני עולה גם המצע הרשמי של החמאס שהינו לא רק אנטישמי להחריד, אלא גם מצהיר ברורות על המטרה הסופית-מדינת הלכה איסלמית בכל רחבי ארץ ישראל המערבית.
  אבל, מנגנון ההדחקה כנראה חזק מכל. יש אנשים שיותר קל להם לרכז את האשמה באויב נוח, רציונלי ושאותו קל יחסית להדביר-במקרה דנן ישראל והנהגתה הצבאית-מדינית -. מה לעשות, החרדה מפני אויב חיצוני שמחויב להשמדתך כנראה גדולה מדי. מבחינה פסיכולוגית יש תופעה דומה בשמאל הקיצוני האמריקאי. החרדה מפני תוצאות פיגועי 9/11 ומפני האיום שהם היוו הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה הערכית הוליד פיתרון נוח. קונספירציה! כמות המאמצים שמוקדשים בארה"ב להוכחה כי הפיגועים היו בעצם פעולה של ממשל בוש מדהימה. קשה להבין איך אנשים אינטליגנטים ומשכילים קונים את הקישקושים הנ"ל (ומדובר בקישקושים מוחלטים) מבלי להבין את החרדה העצומה מפני האויב העמום הנחוש להשמיד אותך או לפחות את עולם הערכים שלך. החלשים פונים לפחתרון הקל של התקת התגובה אל עבר גורם ממוקד ונוח יחסית.
  יש מי שמתפכחים מאוחר. יש מי שמתפחכים למול כיתת היורים. יש כאלה שגם לכך אינם מסוגלים. כמה עצובה הקנאות.

 4. זכרון קצר הגיב:

  הישראלי המתחסד דורש תמורה על בריחה תחת לחץ שעלה לצד השני במאות הרוגים. פתאום עזה היא מדינה בפני עצמה ולא חלק מפלסטין אז כנראה שהקסמים באו להזכיר למי ששכח עובדה זו.
  מלבנון ישראל נסוגה תחת לחץ החיזבללה לא לפני שהרסה את כל לבנון. את זה הישראלי המצוי שכח, הלבנונים כנראה לא.

 5. לרוחמה מרטון הגיב:

  האם עד מסמך האסירים (שחובר רק בשבועות האחרונים ממש) הכל היה בסדר? מה קרה מאז יציאת צה"ל מעזה עד הסנטימטר האחרון? מה עשו הפלסטינים על מנת לקדם סדר יום כלכלי ויצרני?
  הם עסקו כל הזמן בהתבכיינות ובייצור פרובוקציות במקום לקדם את עצמם. ד"ר רוחמה מרטו – את פשוט משגעת אותי בהסתכלות המוזרה והאגואיסטית שלך על המציאות.

 6. רות מאור הגיב:

  בוקר עצוב לדאבוני גב’ מרטון,
  איזה מצב נורא, מצב שנוצר כתוצאה מעיוורון ובורות, מטיפשות פושעת של קברניטי המדינה, כואב לי כל כך שכל המצב הזה היה ניתן למניעה אם אחרים היו עומדים בראשה, כמה המציאות היתה אז שונה, אמרי לי רוחמה, מדוע הנשים כל כך במיעוט, מדוע לא שומעים אותן?

 7. פזית הגיב:

  מדוע לא תלך רוחמה מרטון-נאמן לפוליטיקה (אולי תקים סיעת יחיד עם זהבה גלאון, הרי הן כל דומות)???

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים