הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 ביולי, 2006 44 תגובות

הבעיה עם ההסלמה הביטחוניות היא, שניתן להסביר אותה בעיקר במונחים של אגו נפוח. מקבלי ההחלטות בישראל לא התבגרו מאז ימי חסמבה ומהימים החשוכים שבהם זה היה עניין מאוד רומנטי למות במלחמה. כל כך רומנטי, שהם מנסים לייצר לנו הזדמנויות חדשות. כמה מילים על ההומו-גנרלוס שמבצע למעננו ובשמנו פשעי מלחמה, מקריב את ילדינו על מזבח היוהרה הקבוצתית שלו ודי הורס לנו את החיים.

יש כמה תכונות בסיסיות להומו-גנרלוס, אותו זן של המין האנושי שמאופיין בעבר צבאי, הווה פוליטי-עסקי, קשרי הון-שלטון, ערבות הדדית בתוספת הגנה בכל מחיר על חברי הגילדה שלו, חיתוך דיבור סמכותי של "מבין עניין" גם בתחומים שהוא לא מבין בהם שום דבר, חוסר יכולת לראות ולו סנטימטר מעבר לבועת האגו הפרטי שלו וכמובן – יכולת מדהימה למצוא תירוץ בטחוני משכנע לכל מעשה נלוז ולכל פאשלה, שאנחנו אלו שמשלמים עליה מחיר כבד.


את ההומו-גנרלוס ואת אנשי שלומו (כדוגמת אולמרט) ניתן למצוא בצמרת השלטון בישראל, בתפקידי ראשי הממשלות והשרים מאז ועד היום, בצמרת הקהילייה העסקית, בראש משרדי הממשלה והחברות הציבוריות, בתפקידי מפתח שונים בשירות הציבורי, ועוד. בדרגים הנמוכים יותר בהיררכיה הפנימית של גילדת ההומו-גנרלוסים, ניתן למצוא אותו בתפקידי ניהול זוטר, בתקשורת, כמנהלי בתי ספר ובדרגי ניהול נמוכים בהתיישבות, בתעשייה הביטחונית ובכל הצמתים החשובים במרקם החברתי הישראלי.


הרישות הוא תכונתו החשובה ביותר של ההומו-גנרלוס. היא זו שמאפשרת לו לעשות כל כך הרבה טעויות, כל כך הרבה שנים, במחיר כל כך גבוה – ולקבל הכרה עבורם כאילו בזכותו אנחנו עדיין בחיים. תכונה בולטת נוספת היא הכבוד המוחלט שלו למדרג פיקודי – ההומו-גנרלוס יודע תמיד את מקומו בין ההומו-גנרלוס שמעליו להומו-גנרלוס שמתחתיו. כשההומו-גנרלוס בראשות הממשלה עושה טעות יקרה (בדרך כלל גם יקרה בחיי אדם), יש תמיד כפיפים שלו בממשלה ועמיתים בכנסת, בעיתונות ובמערכת החינוך שמנסים (ובדרך כלל מצליחים) להפוך את הטעות הזו לדרך חיים לאומית ולאידיאולוגיה. הנה, בזכות הרישות והציות הללו נמשך העימות עם הפלשתינאים מאז 1967. ההומו-גנרלוס החליט אז לא לסגת מהשטחים שכבש במלחמה, וגילדת ההומו-גנרלוסים הפכה את ההישארות בשטחים לאידיאולוגיה, ערך עליון, צדק מוחלט ודרך חיים.


כשיש חשש שאולי יהיה קצת קשה להומו-גנרלוסים להגן על צעדיהם, הם יוצרים מצבי חירום לאומיים. שם, יש להם הגמוניה מלאה. שכן, כשאנחנו מאוימים, רק ההומו-גנרלוס הגיבור יודע איך להציל אותנו. לא?


ההומו-גנרלוס שולט בחיינו עוד מלפני קום המדינה. לאחר שחונך על ערכי סיירת 101 והפך את ההסתערות על האויב ומות גיבורים לדבר היחידי שכדאי לחיות עבורו, מנהלת הגילדה הזו את חיינו כאילו שערכיהם–ערכינו. כאילו שגם אנחנו, בעצם, מרגישים שווים משהו רק כשהורדנו פצצה של טון על בית מגורים בעזה והרגנו כמה נשים וילדים.


האמת נמצאת תמיד בסטטיסטיקה: זו מספרת שהתירוץ העלוב של "הם ירו עלינו קודם" ו"הם הורגים לנו את הילדים", לא ממש מציאותי. על כל ילד ישראלי שנהרג בהתקפות מחבלים (מחבלים נאלחים, אני מסכימה) או מירי קסאמים, נהרגים עשרות ילדים פלשתינאים ששיחקו כדורגל בכדור סמרטוטים ברחוב. אני מוכנה לתת להומו-גנרלוס ליהנות מהספק ולהודות, שבזכותו הפכנו כנראה למעצמה הכי חזקה באזור. ככזו, רק האגו הנפוח של ההומו-גנרלוס גורם לנו להמשיך להשתמש בנשק כבד להרג ילדים, שאפילו כבר לא זורקים אבנים יותר. אין טעם. צבא של מעצמה תמיד יותר גדול מילד קטן.


ההומו-גנרלוס ממש לא אוהב שיחות נפש. הוא לא סיסי, הרי, הוא גבר גבר. מה פתאום למצות את הדיאלוג המדיני ולהימנע מ"עין תחת עין"? עוד יבקשו ממנו לספר מה הוא מרגיש, חלילה, וכולנו נגלה שהוא לא מרגיש שום דבר…כמסורת הגבר-גבר של כאלה שאף פעם לא יוצאים פריירים ותמיד מגיבים מיד, מהבטן (או כמה סנטימטרים מתחתיה) ותמיד צודקים, ההומו-גנרלוס לא מודע לכוח זרועו ולמשמעויות ההרסניות של השימוש בכוח הזה. תכונה בולטת של ההומו-גנרלוס היא העדר מוחלט של מודעות עצמית.


אז היום, ה-12 ביולי 2006, אנחנו מודים להומו-גנרלוס על המלחמה הבאה. שלושה חיילים חטופים, קטיושות מצפון, קסאמים מדרום, הרוגים בני 18-19, משפחות פלשתינאיות שלמות שנהרגות מאש חיילי צה"ל, ילדים פלשתינאים שמשחקים כדורגל בשדה נטוש ונלקחים משם היישר לבית הקברות. הוא לא בררן בזהות הלאומית של המתים, ההומו-גנראלוס. עבורו, עצם המוות מצדיק את החיים. את החיים שלו.

תגובות
נושאים: מאמרים

44 תגובות

 1. רמי הגיב:

  להזכירך, שנים משלושת החיילים החטופים נחטפו על ידי חיזבאללה ללא כל פרובוקציה ישראלית. אכן, לגבי מה שקורה בעזה הצדק אתך. זה הרי כמעט רצח עם ואין מילים לתאר את הרוע שבהפצצות הישראליות. אבל בגבול לבנון המצב שונהץ נסוגונו לגבול הבינלאומי ואין כל הצדקה להכנס לשטח ישראלי ריבוני ולהרוג ולחטוף חיילים. אם ובמידה שחיזבאללה פעל מתוך סולידריות עם הפלסטינים בעזה – הם לא נתנו לכך ביטוי וגם הכותבת לא ראתה לצורך להאיר צד זה של העניין (אני כותב ‘העניין’ כי באמת איני יודע איך לכנות את המלחמה המחורבנת והמיותרת הזו).

 2. מיכאל שרון: הדרמה, המרטירולוגיה והמנייריזם הגיב:

  התעודה הסוציולוגית מאחורי המאמר הזה,הדרמה האמיתית כאן, התגלתה בפירסום המאמר הזה בעיתון האינטרנט NFC . החשוב כאן זה בעיקר תגובות הקהל.
  — קישור —

  לכאורה, מרטירולוגיה של דוברת אמיצה, בעיתוי מזמן מרטירולוגיה. אלא, שיש גם בעייה אחרת, כפי שכתבתי בתגובותי שם: הפנייה לציבור באמצעות מניירות הרמטיות והנפת דגלים מילוליים (או קלישאות לא מנומקות למעשה) אינה יכולה להתקל, אלא בתגובות מסוג זה, שאמנם, יחזקו את הצדקתנות העצמית והמרטירולוגיה, אך לא יהיה להם כל אפקט. לנין בהבנתו החדה אמר על כגון הא: יש לנו גם אידיוטים מועילים (בהתכוונו לליברלים בעלי הכוונות הטובות, שתמכו בבולשביקים)

  אשר לעצם המרטירולוגיה, כתבתי (בנימה מעט אירונית):

  החיזבאללה מכניסים לגנרלים באחוריים, לעם ישראל הלב בוכה, 8 חבר’ה הלכו, שניים נישבו, בביירות, עזה וטהרן אנשים רוקדים בשמחה לאיד. ואת, דווקא ביום כזה בחרת בעיתוי להשתלח בצמרת הצבא "הטוב ביותר בעולם", וקצת לרדת על אליטות המדינה וכל צבאה. למה מה, לעם ישראל לא מגיע קצת נחת? גלעד שליט איננו, וכל העם משתגע מדאגה לגורל החטוף האומלל – בינתיים הרסו כל מה שזז בעזה כמעט, וכלום. היכניסו להם מכת חושך, דם, ברד, קצת מכת בכורות צעירים – ואיפוא גלעד שליט? אין קול ואין עונה. עוד זה מדבר וזה בא, היכניסו לנו את השטרונגול בצפון. ואז באת עם הקטעים שלך, ממש כמו איפיגנייה, בתולה צעירה ותמה, שמופיעה בדיוק ברגע שכל הלוחמים היוונים משתוללים מזעם כי כבר הרבה זמן אין רוח ולא יכולים להפליג לטרוייה. אז קופצים על המציאה וכולם יורדים עליה. לשים לב, זה הסוד בחיים (לא שלי הלך בחיים יותר טוב, עם מזל כמו שלי מתאים לי להדרס על-ידי מכונית מפונצ’רת, ששני קשישים דוחפים אותה מאחור, כמו שאמר וודי אלן). אבל, זה, זה משהו.

  הסיפור הנוגה על איפיגנייה
  — קישור —

 3. ג’ון הגיב:

  אני שואל את עצמי –

  האם יש פואנטה למאמר הזה?

  כי על פניו הוא חסר תוכן לחלוטין.

 4. מיכאל: תרבות ההתזה ותרועת האני הגיב:

  כשאני אני רואה את תגובתה הקצרה של ג’ון, אני רוצה לצעוק בחוצות, עד שקולי יהפוך ניחר: די לעקיצות הלא מנומקות, די להתזת ביטויים (מסוג :אין כאן פואנטה; אתה מרוכז בעצמך; לא קוהרנטי; לא ממוקד – חלקם, חקיינות לביקורת שלי ושל אחרים, שהיתה, בניגוד להתזת הביטויים, מנומקת ועם דוגמאות). שבענו עד לצוואר ביקורת-רשע, שכל תפקידה הוא להגן על אינטרסים משוריינים, לטיפונדיות, וזכויות יתר – הנישענות על הרהב הריק של התגודדות קליקות קונפורמיסטית בשולי ההון הגדול ותוך הפנמת ערכיו עד לעצמות.

  ביקורת דמי זאת – עיקר האפקט שלה הוא רהיטות האמירה, לעיתים אפקט ההפתעה שבביטוי בולט ומושך קשב, דבר המייתר את הצורך לנמק, להראות ששרשרת הביטויים הרהוטה אכן חלה בפועל על מושא התקיפה. לפרקים הדברים נאמרים בטון של אמת פנימית – המסיח את שימת ליבנו שאלה דברים בעלמא, חסרי ביסוס, אך המהדהדים כקוהרנטיים, באופן שהשומע נוטה לאמר: רגע, יש בזה משהו.
  זאת תרבות השקר והגבבה במחוזות ארץ חמדת במלוא רעתה לתפארת, המילוליות הריקה שאין מאחוריה מושגים, אך גם יותר מזאת: עצלות מובנית, רשלנות אינטלקטואלית, יצירת אפקטים באמצעות מניירות בשרות איפוס כל דבר חי ונושם שאינו הופך לנכס בבעלות הקליקה. אני אני אני במערומיו.

 5. מיכאל שרון: על הביקורת הגיב:

  היה מישהו/הי שכשל/ה להבין את הפואנטה, ואולי יש סיבות מצויינות מצידו לפיתוח נקודות עוורון למה שברור להרבה אנשים סבירים. היתה כאן ביקורת של מסרים שבסיסם והנמקתם היחידים הם המרטירולוגיה והזמנתה העצמית, בבחינת "ראו נא – מנטליות עממית "נחותה" תוקפת אותי – על כן אני מייצגת את היפוכה". יש כאן למעשה כמעט אך ורק מיתוג מסרים ונושאיהם, בכוח עובדות סוציולוגיות, ואין כאן כל פנייה ישירה לשכל וללב כאחת. זורקים פרובוקצייה שהינה חסרת הנמקה וחסרת פנייה ללב ולהתנסות הקיומית של הפרט, ולכן ניתפסת על ידי העם הפשוט כאבסורד שרירותי; וככזה – נושא מטען רשע סמוי וכנושא רהב ריק, דבר נכון אגב – האינטואיציות העממיות אינן תמיד מחטיאות. אין כאן כל מסר אמיתי, נוסח אלכסנדר פן או אפילו אחמד טיבי. הפער בין הרטוריקה ובין תפיסת מציאות כלשהיא שנעדרת כאן, אינה אלא ביטוי של הקול המובהק של התועמלנות הליברלית המזוייפת של יאפיס אמידים בני העשירון העליון או המסתודדים עם שכבת ההון הגדול, תוך רטוריקה של קורטוב הלקאה עצמית ועיקור הביקורת האמיתית.

  כך, יש גם חנופה (עצמית?) סמוייה לבני מעמד זה, שכן הגנרלים מוצגים כ"רומנטיים"…והבעייה היחידה היא אגו… וכמובן, איך לא, לוחמי ההתנגדות הם "מחבלים ניפשעים"…

 6. על מה היא מדברת? הגיב:

  המצב בגבול הצפון הוא פרובוקציה של גנרלים ישראלים? אולי הכותבת שמעה במקרה שארגון טרור לבנוני הרג כמה חילים וחטף שנים? או אולי היא חושבת שזה צה"ל שפגע בחיליו כדי ליצור פרובוקציה? מרטון, לטפולך.

 7. למלכישוע הגיב:

  סמיר קונטאר הוא ממש חטוף פלשתיני שנמק ללא משפט. זה שאפין את החיתקוס טרוריסטיקוס שכח מאפין חשוב אחד – תמיד לצידו תמצא חבורת שוטים שיצדיקו כל מעשה רשע שלו בתרוצים מופרכים עד כדי צחוק (לולא היו מעשיו כל כך רצחנים) ויגנו כל נסיון להתגונן מפניו.

 8. ההומו טרוריסטיקוס וקווים ולדמותו הגיב:

  ההומו טירוריסטיקוס שייך לזן שלצערנו לא נכחד. הוא מאופיין בעיקר ביכולת המופלאה להיראות מסכן בכל תחום בחיים ולמצוא תמיד את הפרצות שיאפשרו לו לרצוח נשים וילדים באוובוסים. הוא יירה טילים שהם בדיוק כמו קפצונים אבל עדיין ישתקו יישובים שלמים אבל יעלב כאשר המדינה שלידו תמאס בזה ותשחרר כמה פצצות לכיוונו (אה…למדינה הוא גם יקרא מעצמה…הוא לא ממש מתחשב בכל מה שקשור בלדיק בעובדות). הוא יעשה זאת כמובן דווקא משטח שאינו כבוש. הוא יציב משגרי רקטות בבתי ספר ואח"כ יקרין תמונות מזעזעות כיצד הורגים בילדיו למרות שהוא בעצמו גרם לזה.
  להומו טירוריסטיקוס תכונה מעניינת, הוא משתמש בתרוצים בסגנון אכלו לי – שתו לי בכדי להצדיק טרור שהוא על רקע דתי בלבד.
  להומו טירוריסטיקוס יכולת מוסר כפול שתדהים את הצבועים ביותר, הוא ידכא ציבורים שלמים אבל יטען כנגד קיפוח, יתלונן על אפליה בעולם אבל יטפח בורות. תכונה מעניינת שלו הוא לגייס לצידו אנשים שייתנו לו תירוצים, בד"כ אלו שייכים לזנים משכילים יותר שחסרים באזורי מחייתו של הטירוריסטיקוס , הם אלו שבד"כ מצזרים תגובות שלא לרוחם למשל…

 9. מלכישוע הגיב:

  למגיבים שמעלי,
  החיזבאללה חטף את החיילים כדי שישמשו כקלפי מיקוח לשחרור האסירים הלבנונים הנמקים בכלא הישראלי ללא משפט.
  כזכור, ישראל חטפה בעבר אזרחים תמימים (אזרחים ולא חיילים) כדי שישמשו כקלפי מיקוח לשחרורו של רון ארד, כך שהשיטה הזו מוכרת לה היטב.אזרחים אלה הוחזקו שנים בכלא בישראלי עד שישראל נאלצה לשחררם בעקבות פסיקת בג"צ.
  אחד מאלה היה, למשל, בחור צעיר שבא לביתו של השייח עובייד כדי לקבל את ברכתו לרגל חתונתו, ונחטף יחד עם השייח עובייד.

 10. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  לחנה שלומות

  הזדהיתי עם כל מילה (עם כל סימן דפוס המופיע ברשימתך). אכן נגעת בעצבים החשופים של החברה המיליטריסטית, הגנרליסטית הישראלית.

  הייתי מתקן, ובמלוא הצניעות ומתוך מחוייבות ללטינית, את הביטוי ל"הומו-גנראליס". ואגב, ה"הומו-לודנס", האדם הצוחק/שוחק, דווקא מקורו בקרבות הפנים-אל-פנים, ב"מישחקי" הלודרים ברומא. ה"לודאר" אינו אלא ה"גלדיאטור", וה"גלדיאטור" משמעו אוחז חרב (גלאדיוס בלטינית הינה חרב), ובהמשך מישחק המלים – "מוחרבין" אלה הלוחמים, ואילו אנו מכנים אותם טרוריסטים, מחבלים, מפגעים. כמה "נוח" ו"קל" וכמובן מתנשא, ובסופו של דבר הללו, ה"טרוריסטים" עושים לנו בית-ספר. אנחנו מתהדרים בשיגרה (שהיא, כידוע, האוייב מספר אחד של הצבא), והם, ה"מוחרבין", מתהדרים בהישגים.
  ואגב, לא לפני מיליון שנה התהדרנו בלוחמי החופש שלנו, ואילו הבריטים, ה"מגעילים" ("טפו" עליהם) כינו אותם בשם טרוריסטים. הייתכן? הדעת אינה סובלת כגון הכא.

  זאת ועוד, המיליטריזם שורר בשורותינו עוד הרבה-הרבה לפני קום המדינה. הוא למעשה יציר הקולוניאליזם של ההגירה היהודית לכאן בשלהי המאה הי"ט. וקולוניאליזם זה שאב את חיותו ומקור הוותו מהקולוניאליזם האירופי באפריקה, באסיה ואיפה לא, שהוא בא לתרבת, לחנך את המקומיים ולפדות אותם מ"קופיותם".
  בקרב חברת המהגרים הציונים של שלהי המאה הי"ט התפתחה, עוד מערבות רוסיה הטטרית-היידמקית, גישה מורכבת למקומיים, כזו שנעה בין אדישות, התעלמות, התנשאות וכוחנות.
  בכל מקרה, הרבה-הרבה לפני חסמב"ה, הובנתה בחברה הישראלית כוחנות ומיליטריזציה, ששאבה הרבה אנרגיה מההתנגדות לבריטים, וברגע שעזבו האחרונים, ובראשם הנציב העליון סר אלן קנינגהאם, את אדמת פלסטיין, נותרה החברה הישראלית, אפעס-נעבאך, עם עודף מיליטריזציה, שהופנתה, נא לא לדאוג, כלפי כל ערבי מזדמן.

  וכך, אלמלא היה זה מעציב ומדאיב, היינו מגחכים עד עפר, אנו בונים לעצמנו, אט-אט, את המלחמות המתוקות, הנחמדות, גם כדי שנצדיק את "צידקת הדרך" ונלך שבי אחר גנרלים שואפי דרגות ותהילה ואחר פוליטיקאים, שלא יוצאים בראש הצבא, אלא "רק סתם" מגייסים את החפ"שים, שייהרגו למענם, שהרי "הרחוב-דורש-נקמה", ו"נקמת מדינה פגועת-אגו עוד לא ברא השטן".
  להתראות בביירות או בדמשק!

 11. יגאל – למלכישוע הגיב:

  בוא נראה אם הבנתי אותך נכון..
  אף על פי שישראל נסוגה לקו אשר הוסכם על ידי האו"ם כקו הבינלאומי הרשמי, וצייתה לכל החוקים הבינלאומים..\ואף על פי שממשלת לבנון לא קיימה פסיק מהחלטה 1559 אשר קוראת לה להיפרס בגבול הדרומי ולפרק את החיזבאללה מנשקו..

  זה כנראה לא מספיק לך, ולחבורת השמאל הקיצוני, כי הרי גם בזה יש להאשים את ממשלת ישראל.
  אינני מכיר שום מדינה אחרת בעולם שהייתה מגיבה בצורה שונה למתרחש, ועליי לציין שמבחינת ההיסטוריה, תגובות מדינות אחרות היו חריפות פי כמה וכמה, אבל לא למתחסדים כמוך.

  מעניין מה צריך לקרות כדי שסוף סוף עניך יפקחו..
  אולי טיל קטן מאיראן ??

 12. ג’ון הגיב:

  סמיר קונטר רצח אזרח ואת בתו בת השנתיים
  בדם קר.

  הדרך היחידה שהוא ושאר האסירים הלבנונים ישוחררו היא על ידי הסכם שלום כולל עם לבנון, כולל פירוק החיזבאללה מנשקו. אחרת זה חסר טעם משום שלשני
  הצדדים עוד יהיו שבויים ואסירים.

 13. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  דווקא הקונצנזוס של ציבור גדול מאחורי מדיניותה המיליטריסטית של הממשלה הוא-הוא שאמור להדאיג, ולהוכיח עד כמה המיליטריזציה אוכלת כל חלקה טובה במחוזותינו. התרועה של "תנו לצה"ל לנצח/לכסח" הינה פרימיטיבית ובקחנלית. היא כה בטנית וכה לא-ראשית. היא גם הנותנת שמדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן היתה כוחנית, ומכיוון שכל ממשלה יודעת שקיים קונצנזוס של "תן לו בשיניים, ומיד נמצא גם את ההצדקה לכך", הרי היא פועלת בהתאם והרי לכם סיבה ומסובב שיוצרים כל העת את אפקט הדומינו.
  ולגבי העובדות הרי כדלקמן: ישראל לא נסוגה לגבול הבינלאומי, מכיוון שחוות שבעא עדיין מצויות ברשותה. כמו כן החדירות האוויריות של ישראל לשטח הריבוני של לבנון אינן עניין של מה-בכך. אלו התגרויות שמזמינות תגובות.
  הגר בבית זכוכית ייזהר מזריקת אבנים.

 14. יוסף לחנה בית הלחמי הגיב:

  כמה מעניין לקרוא לפעמים מאמרים של אנשים שלא נותנים למציאות ולעובדות לבלבל אותם.

  משפט כמו: "הבעיה עם ההסלמה הביטחוניות היא שניתן להסביר אותה בעיקר במונחים של אגו נפוח" מראה שהכותבת כנראה כלל לא קראה עיתון או צפתה בטלויזיה בימים האחרונים.
  יש כמובן את אלו שיאמרו שאין טעם לקרוא עיתון או לצפות בחדשות כאשר התקשורת הישראלית מוסתת ומגויסת ממילא, אבל עדיין נראה לי שהמצב הנתון בשבוע האחרון ברור ונהיר לכולם: החמאס והחזבאללה פעלו בצורה התקפית יזומה כדי לפגוע באזרחים ישראלים ובצה"ל מחוץ לגבולות עזה ולבנון. וע"י פעולות אלו הכריחו את צה"ל לפעול בצורה מאסיבית שזוכה לקונצנזוס מקיר לקיר.

  דווקא חנה בית הלחמי רואה דרך משקפיה את ה"הומו-גנרלוס" הישראלים במקום לראות מאות טילי קסאם, פעולות חטיפת אזרחים וחיילים ישראלים והתגרויות בגבול הצפון.
  מעניין, לא?

 15. מתן הגיב:

  לד"ר הלא מדופלם כל כך, האו"ם כבר החליט שחוות שבעא אינה טריטוריה לבנונית אלא סורית ואתה עוד מצדד בטיעון החיזבאללה?
  חטיפת החיילים ב-2000,טננבאום, המתקפה ברג’ר, ניסיון החטיפה הכושל, כל אלה אינן סיבות לגיחות אזהרה של צה"ל??? (לדעתי אף להרבה יותר מזה). ככל הידוע לי וגם לך, ומתוך ההיגיון המדיני לא פלשו לתחום האווירי הלבנוני סתם כך…
  נכנסתי לכאן ואני עדיין נכנס כדי למצוא דעות אחרות שאינן מופיעות באתרי החדשות הרגילים אבל כל מה שיש כאן זה שנאה, מה זה שנאה- תיעוב ישראל, הציונות, צה"ל, ללא טיפת סנטימנט, ואהדה וצידוד בלתי-מתפשר בכל מי שייתצב נגד ישראל, תוך התחבאות מאחורי מסיכה של שליחי הצדק והמוסר הבינלאומי… עלק. כל מטעני השנאה העצמית הזו יעשו רק לכם רע.

 16. דידי הגיב:

  לכותבת ולמגיבים התומכים

  אם זה אכן נכון וכל הפעולה הזו מונחית אך ורק מתוך אגו נפוח, ונתמכת על ידי ציבור מתלהם וצמא דם, מדוע לא הגיבה ישראל באותה צורה אחרי חטיפת החיילים בהר דב? או, אם אתם מתעקשים כל כך על טהר הנשק של החיזבאללה, מדוע לא הגיבה כך אחרי רצח האזרחים ב-2002 (או שזו היתה תגובה לגיטימית של חיזבאללה על השתנה מעבר לגדר שחל עזית הכלבה הצנחנית?)

 17. עמיחי לדר’ שורק הגיב:

  עד לאן יכולה הצביעות להגיע?
  אפילו חסן נסראללה וגם ראש ממשלת לבנון לא אמרו מילה על חוות שאבע ופעולות אויריות קודמות של ישראל.
  מעניין מדוע דר’ שורק חופר מתחת לאדמה כדי להצדיק את פעולת החיזבאללה וממציא סיבות ותרוצים שאפילו נאסראללה לא משתמש בהם.

 18. פוטיל – ליחיעם הגיב:

  לד"ר יחיעם – אודה לך אם תפסיק לשקר,
  שכן הדבר אינו יאה לאדם המתיימר להחזיק בתואר אקדמי.

  חוות שבעה אינן ומעולם לא היו חלק מלבנון.
  על פי החוק הבינלאומי ישראל מילאה את החלטות האום. לבנון לעומת זאת לא מילאה את החלטה 1559 והניחה לחיזבאללה להמשיך לפעול מתחומה.

  לגבי חדירות אוויריות – חיזבאללה ניצל את הנסיגה על מנת להתחמש ולהתכונן לעימות, לכן חדירות אוויריות לצרכי איסוף מודיעין הן בגדר הגנה עצמית. באם לבנון היתה פועלת בהתאם להחלטות האו"ם ולא היתה מניחה לחיזבאללה לפעול בשטחה לא היה צורך בשום חדירות אוויריות.

  הטענות שלך הן פשוט חיפוש תרוצים מתחת לבלטות על מנת להצדיק אלימות שאין לה שום הצדקה. עליך להתבייש בעצמך.

  לגבי אסירים – את אלו ניתן לשחרר במגרת הסכם שלום, לא במסגרת סחטנות טרוריסטית שאין לדעת היכן תיעצר.

 19. חיים הגיב:

  מר שורק לא מכיר בסמכות האו"ם מסתבר, האו"ם קבע שחוות שבעה הן שטח סורי ולא לבנוני. מעניין במיוחד שהוא קורא לכך "עובדות". יותר חשוב, ממשלת לבנון לא תקפה את ישראל ולא "הגיבה" למאום אלא החיזבאללה, מליציה שיעית שפועלת על דעת עצמה. אגב מזכ"ל החיזבאללה טוען שהחיילים נחטפו למטרות מיקוח, כנראה שמר שורק יודע יותר טוב מנאסרללה על הסיבות לפעולה. ה"עובדות" אף פעם לא בלבלו את מר שורק, למעשה לא בטוח שהוא מודע בכלל לקיומן.

 20. מיכאל שרון: סלקו ידיכם מלבנון הגיב:

  בלבנון היה פרוספריטי של השקעות ופריחה בשנה האחרונה מאז סילוק הסורים. כשאני קורא את הנברנות של מגיבים ישראלים וחטטנותם בענייני לבנון, אני מבין משהו מהסלידה כלפי ההיטפלות הישראלית, והנטייה, גם פנימה, להרוס כל יוזמה ופריחה. להזכירכם, בניגוד לשקר הפתולוגי בעיתונות הישראלית, על תקיפת ישראל ללא פרובוקצייה מצד החיזבללה, הרי שהדבר בא כתגובה לטבח שישראל עורכת בעזה, תוך הרס כל התשתיות בה, מול פליטים מורעבים, תוך גבורה על חלשים (מסיבה זאת לא ילחמו בסוריה ובאיראן, חלק מהישראליות הפכה לאוכלי גוויות – בדומה לצבועים – יורים וטובחים ופורעים כלפי חסרי הישע). בנוסף, ישראל מבצעת גיחות לא פוסקות של ח"א מעל לבנון כל העת, וגם שולטת על טריטוריה לבנונית – חוות שבעה. קודם לכן, כשהחמאס היה מחוייב להפסקת אש, חיסלה ישראל בכירים באירגון וזרקה פרובוקציות אחרות (מערכת הביטחון מעוניינת לחמם את הגיזרה מטעמיה שלה) דבר שהביא לתגובת קסאמים, ולקהל הישראלי נאמר השקר המחוצף, ש"הערבים יורים סתם"… מאז סוף מאי גם עבר צה"ל לרצח נטו של אזרחים, תוך הוספת שקרים על פשעי מלחמה והונאת הקהל בארץ ובעולם. ניפחו לנו את הראש בציניות בלי הרף סביב גלעד שליט, 24 שעות ביממה, והישכיחו מאיתנו שבעבור סוחר סמים (טננבאום)ושלוש גוויות שחררו אסירים רבים, ולא שלחו את כל הצבא להחריב ערים ולטבוח באזרחים. בילפו אותנו על בום כלכלי בישראל, ברבעון הראשון, בעוד מדובר בכספי מלוות בגיבוי אמריקני, כתמורה על גוש קטיף. השנאה שהתפתחה כאן לכל יוזמה ועשייה בעלת ערך (בדיוק כפי שגודמים כרגע את כלכלת לבנון שהחלה לפרוח), התבטאה גם בכך כשהייתי בשיא יכולתי הכתיבתית, גדמו את כתיבתי בעיתון NFC באכזריות שרירותית וצרות עין אופיינית, ומכיוון שהיו לי מערכים לכך, ניגרם לי נזק כבד בכמה מישורים. כלכלת ישראל תהרס, המשקיעים הזרים בורחים ויברחו, אפילו סטאף וורטהיימר ובניו ממשו כאן את ניכסיהם ברגע שיכלו (לנו מכרו כאן סיפור אחר לגמרי..), הליגה הערבית תחרים אותנו. ורברבני צה"ל והמשטר הפורע כאן, ברגע שהכיס יתחיל לדבר, ישמעו מהם זמירות אחרות לגמרי. נקווה שגם מדינות האיחוד האירופי (שאני אזרח בו) יעמידו את ישראל במקומה.

 21. עמיחי לדר’ שורק הגיב:

  לצערי אני לא מבין מה אתה רוצה:
  טענת קודם שחדירות אוויריות של צה"ל הן "התגרויות שמזמינות תגובות", ואח"כ אתה אומר "אינני מצפה מאירגונו של נאסראללה להגיב להפרה האווירית של צה"ל ואין זה כלל רלוונטי". אז תחליט אם זה רלוונטי למצב היום או לא.
  מלבד זאת חיזבאללה לא אמר מילה בעניין חוות שבעא כדי להצדיק את ההתגרויות שביצע.
  אז מה יש לנו כאן?
  שקט זמני בגבול לבנון שהופר ע"י חיזבאללה בצורה בוטה,
  ישראל וצה"ל מגיבים כהלכה וזוכים לקונצנזוס בישראל מקיר לקיר,
  אפילו חברי כנסת ערביים לא מוחים, ומספר מדינות ערב מגנות את חיזבאללה.
  אבל מה? דר’ שורק מוצא לנכון לדבר על "מאוויים, תאוות, גחמות", ומדבר על כך ש"הפטריוטיזם הינו מפלטו האחרון של הנבל".

  האם ניתן לומר שלא משנה מה יקרה, דר’ שורק תמיד ימצא סיבה להאשים את ישראל?

 22. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  לעמיחי
  אינני מצפה מאירגונו של נאסראללה להגיב להפרה האווירית של צה"ל ואין זה כלל רלוונטי. הרלוונטי הוא שממשלת לבנון, עוד הרבה לפני הבובה הסניוראית של בוש, טענה בעניין הפרה זו.
  חוות שבעא, מה לעשות, ואיך שלא נהפוך את מעמדן, אינן שייכות לישראל.

  לדידי,
  גם העדר תגובתה של ישראל בזמנו אינו רלוונטי לא להיגיון ולא להיסטוריה. אנו נוהגים לבחון דברים ואירועים לאור התרחשותם ולא בתסמין הרולטה והההשתעשעות ההיסטוריוסופית של "מה היה קורה אילו …, או אילולי …?".
  התגובה המדינית שלחצה על אפקט הדומינו מציגה היסטריה פוליטית ורצון לחפש את הפרוטה מתחת לפנס הקרוב, הנוח.
  אמנם לא בדקתי ובחנתי כל קרב לאורך ההיסטוריה, אך מידיעתי, ואף ממחקרי, אם כי מדובר על תקופות עבר, היוזמה הפוליטית או הגנרלית ליציאה למלחמה באה לספק מאוויים, תאוות, גחמות בדרך-כלל שלא ממין העניין. הרבה פרמטרים אישיים, ועוד איזה אישיים מסתתרים מאחורי יוזמות מיליטריות, אך נעטפות, איך לא, בצלופן ממלכתי-לאומי-לאומני, בבחינת "הפטריוטיזם הינו מפלטו האחרון של הנבל".

  למתן,
  צר לי, אך למרות ההתוודות שלך, ואני לוקח אותה ככנה וכאמיתית, אתה קצת מתקשה, ואינך היחיד בנידון, להיחשף לדעות אחרות, וכתוצאה מכך אתה מכתיר אותן כישראלו-פוביות. ידידי, נסה להתעמק יותר ב"מה מסתתר מאחורי עלה התאנה של כל מגיב, שעמדתו אינה כעמדתך"!

 23. מיכאל: למה "חשוב" להכנס בלבנון הגיב:

  להלן עוד סיבה (ולמעשה תזכורת) מי הם הגורמים ש"חשוב" להם להכנס בלבנון, ולהחריב את עולם העסקים ההגון בה.

  אכן, חזרה לשותפות בעסקי הסמים בלבנון בחסות צה"ל (כפי שהיה בעבר), לאחר שהיבריחו משם את הסורים, השותפים האחרונים בחסות הטנקים הסורים בהון הסמים בבקעת הלבנון, הינה דבר של מליארדים רבים. כאשר מדובר בהון פשע עצום, שהרווח עליו הוא אלפי אחוזים, והעלויות הם נמוכות, לעיתים, אין מנוס אלא ההדברה המוחלטת (בשלב ההדברה, אם אתה סועד במסעדה, רצוי לא לשבת סמוך לאיש משטרה בכיר או שופט חוקר, שכן כשירססו אותו, קליע תועה יכול לפגוע גם בך, כפי שנהוג לאמר בקולומבייה…)

  הפשע המאורגן בישראל התעצם למימדים אדירים בעקבות מלחמת לבנון, 1982, לאחר השתלטות צה"ל על שטחי הענק של גידול פרג האופיום והקנאביס ויצירת ש"פ נירחב בין ברוני הפשע בישראל וברוני כלכלת הסמים במזרח התיכון.

  תזכורת: בעיתונות בישראל פורסם כי זאב רוזנשטיין, שהמשטרה היציגה אותו כברון הפשע המאורגן הגדול ביותר בישראל, "עסקיו" הינם תעשיית ההימורים (בישראל ובמזרח אירופה) ועסקי חסות בישראל. אלא, שבבקשת ההסגרה של ה-FBI נחשפה לראשונה לציבור בישראל העובדה, כפי שניסחוה האמריקנים, שרוזנשטיין הוא אחד מגדולי סוחרי הסמים בעולם.

  במקומון של חיפה והקריות התפרסמה ב-1994 כתבת תחקיר גדולה, על כך, שעד התקופה האחרונה אז, היו משאיות עמוסות סמים עוברות את מעבר הגבול בראש הנקרה, בליווי קציני צה"ל, ופורקות את מטענם בעכו בעקר. תרצנות שגורה היתה אז, ששיתוף הפעולה עם סוחרי הסמים הלבנוניים חיוני, שכן הם גם מוסרים לצה"ל מידע על החיזבללה. דווח בכתבה גם על סא"ל בצה"ל, המאושפז בכפייה במחלקה סגורה בבה"ח הפסיכיאטרי טירת הכרמל, משום שסרב לשתף פעולה עם הברחות הסמים, "זימר" בפומבי יותר מדי ואיים להסגיר את הסיפור הזה לעיתונות בישראל

  רווחים סיפורים רבים של חיילים וחיילות צה"ל מאותה תקופה על מעבר משלוחים רבים במשאיות את מחסומי צה"ל בדרכם לצפון ולב הארץ, באישור והשתתפות קצינים בכירים שהשתתפו בחגיגה (ולא רק הם).
  אבל זה מה שארע בפועל:

  גייס חמישי בישראל וסחר סמים בשרות החיזבאללה:
  — קישור —

  אסון לוחמי השייטת בלבנון:
  — קישור —

  ראה גם תחקירי: כלכלת הסמים האיזורית, ישראל, ודווחי ה-cia
  — קישור —

  תחקירי המקיף: פריסת הפשע המאורגן והפשיעה הכלכלית בישראל
  — קישור —

 24. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  לפוטיל,

  מדוע צה"ל לא הגיב להתחמשות החיזבאללה? הרי אחת מן השתיים: או שהיה מחדל מודיעיני, או שהיה מחדל פוליטי-אופרטיבי. לי נראה כי התאדשות הממשלה מאז הנסיגה בשנת 2000 היתה קשורה להוראה אמריקאית: שבו בשקט ואל תחממו את הגיזרה כדי שנוכל לפתור בשקט את הבעיה העיראקית.
  בכל מקרה ניתן היה להגיב למהלומות החיזבאללה ואף בעוצמה רבה גם מקץ חודשיים אם לא למעלה מכך. מדינת ישראל התעלמה מהודעתו של נאסראללה, שהוא מוכן לנהל מו"מ על חילופי חטופים באסירים. המדינה היתה אמורה למצות את אופציית המו"מ עד תום, ובמקרה של כישלון תמיד אפשר לשקול את האופציה הצבאית.
  האמירה האולמרטית כי אין מנהלים מו"מ עם ארגוני טרור הינה אומללה ובלתי חכמה (בלשון המעטה).

  לחיים,
  החלטות האו"ם מקובלות עלי, ובתנאי שאינן פועל יוצא ללחץ אמריקאי מסיבי, מה שפעל כאן, כמו גם במקרים רבים אחרים.
  ואגב, הכרזתו המהירה, השלפנית, של בוש כי "לישראל יש את הזכות הבסיסית להגן על עצמה", אינה מלמדת אלא על הרצון לתשתת מוסרית את מחדלי ארה"ב בעיראק ואת שרשרת פשעיה שם.

  לעמיחי,

  צר לי שהנני מתקשה לרדת לסוף התקשותך. אינני ממהר להאשים את ישראל, ובוודאי שלא בכל פעם ופעם. אך היות שישראל היא הגורם החזק ביותר בזירה, והיות שישראל מחזיקה בידה שטחים כבושים ומתעמרת באוכלוסיה הפלשתינאית, והיות שישראל לא היתה מוכנה לנהל מו"מ על החזרת החטופים ובוודאי שהיא תוקעת את תהליך המו"מ לשלום ובוודאי ובוודאי שהיא פועלת על פי האינטרסים האמריקאים (עיין ערך עיראק), הרי שומה עליה לדעת כי מהלכים ומחדלים אלה עלולים להבעיר את המזרח התיכון.
  ואגב, ממש כמו שהאמריקאים נרדמו בשמירה ולא טרחו להתמודד עם ההתרעות וההתראות לגבי מגה-פיגוע במדינתם, ובסופו של דבר יצאו לנקום בעיראקים בעיראק, כשערב-הסעודית, "משום-מה", מחוץ לתמונת האשמים, כך ישראל, כששרשרת אומללה של כשלים הביאה לאירועי החטיפה בדרום ובצפון (וכשעל בסיס זה בלבד צריכים הרבה גנרלים להניח את מפתחות הפיקוד שלהם על השולחן), ובסופו של יום גררה את ישראל לניהול המבצע הנוכחי, שאין רואים את סופו, מעבר למניין ההרוגים, הפצועים והנזק שנמנים כל העת.

 25. אבירם בתגובה למיכאל שרון הגיב:

  מאז הסתיימו אותם ימים עליזים עם יוסי שוורץ ואלכס מסיס, השתכנה במוחי המחשבה שהגדה השמאלית היא מקום של אנשים חושבים, ראליסטים ושוחרי זכויות אדם.
  בא מיכאל שרון ומוכיח שהמציאות שונה, ואני מתלבט קשות האם לענות ברצינות או להמליץ לו על תרופה להורדת חום.

  מטחי קטיושות? חטיפת חיילים? תקיפת מוצבים? אלו כמובן לא עילה למלחמה לפי מיכאל שרון.
  אז מה כן? ברוני הסמים כמובן!
  הבא ניקח את התאוריה הנ"ל צעד אחד קדימה (אם כבר -אז כבר) ונכניס גם את נאסראללה בסוד העניין,
  אולי הכל מתוכנן מראש ומסוכם ע"י דן חלוץ ומנהיג החיזבאללה?
  אולי הכל אחיזת עיניים לצורך עשיית הון מסמים?
  לא נותר לי אלא להצליץ למר שרון לגשת לאתר
  — קישור — , ולפרט שם את התאוריה שלו.

 26. מיכאל שרון: אבירם התבלבל לו הגיב:

  הוא כותב: "מטחי קטיושות? חטיפת חיילים? תקיפת מוצבים? אלו כמובן לא עילה למלחמה לפי מיכאל שרון".

  רק מה, שימו לב לדבר קטנצ’יק. "מטחי קטיושות" הוא ממקם כאן, השובביניו, בראש השלישיה. אבל רגע אדון, אלה, הקטיושות ימח שמם, לא באו אחרי שצה"ל תקף כבר? בתחילה, אלה תקפו חיילים (ולא אזרחים) ולקחו שניים בשבי. מה, בישראל לא נמקים בכלא עשרות אזרחים לבנוניים, חלקם עוד מתקופת "הגדר הטובה" 1977, משהו כזה? מה, צה"ל לא טבח אזרחים והרס תשתיות בעזה? יש. גלעד שליט. הוא הסיבה לעזוז צור ישראל, ושישרפו הקנאים.

  אז אני אמרתי בימים האחרונים לכל מי שפגשתי, מה, אתה לא חושב כל היום על גלעד שליט האומלל? הבעייה איתנו שאנחנו יותר מדי טובים אליהם, והם מנצלים זאת וצוחקים עלינו. חושבים אותנו לפראיירים, זאת הבעייה. אז אני אומיר, בירות לא מספיק, צריך להפציץ את דמשק, טהרן וריאד גם, למען גילעד שליט לא נחשה.אש, יא באבה. וכשנחזירו, אי"ה, יש להכתירו כ"שבוי הלאומי", ולהעניק לו פרס ישראל. נכון שיש אצלנו במקורות דבר שנקרא "פידיון שבויים" נישבו חלילה? אוספים כסף, משלמים, נותנים תמורה, אין ברירה. אבל אנחנו, אנחנו, לא כאלה, אנחנו יהודים גאים, אנשי השריר, בראש מורם וחזה זקוף, נעפיל לא רק לראש הר הכרמל אפוף זוהר הקטיושה, אלא נשים לעפר את כל גאון הרי אירן.

 27. ליחיעם שורק.. הגיב:

  ידוע לך כמה קמ"ר כבושים ע"י האימפריה האיסלאמית?
  ידוע לך מה הנזקים של כוח מוסלמי רדיקאלי על הגדר של המדינה המתקדמת היחידה באזור?
  ידוע לך כמה אנשים פרט לך רואים את חזבאללה כחלק חשוב מציר הרשע?
  עצתי לך – השלם את השכלתך ועד אז הימנע משימוש בתואר דוקטור או מרישום תגובות כדי לא להביך את עצמך…

 28. חיים הגיב:

  כותב מר שורק: "חלטות האו"ם מקובלות עלי, ובתנאי שאינן פועל יוצא ללחץ אמריקאי מסיבי, מה שפעל כאן, כמו גם במקרים רבים אחרים."

  כותב בן דמותו מימין:
  "חלטות האו"ם מקובלות עלי, ובתנאי שאינן פועל יוצא ללחץ ערבי מסיבי, מה שפעל כאן, כמו גם במקרים רבים אחרים."

  כותב בן דמותו הXי:
  "חלטות האו"ם מקובלות עלי, ובתנאי שאינן פועל יוצא ללחץ Yי מסיבי, מה שפעל כאן, כמו גם במקרים רבים אחרים."

  מר שורק למה שלא תכתוב בפשטות שאתה מקבל את החלטות האו"ם שמקובלות עליך?
  מישהו אמר טיעון מעגלי?

 29. דידי הגיב:

  ליחיעם שורק:

  זו לא השתעשעות הסטוריוסופית, זה טיעון אמיתי שאתה מתחמק מלהתמודד איתו. אם ישראל שולפת מהמתן, ומגיבה בברוטאליות כשלוחצים לה על הכפתורים כפי שהכותבת הנכבדת טוענת, אז איך זה , שכשלחצו לה על אותם כפתורים בדיוק לפני מס’ שנים היא לא הגיבה כך? זו שאלה פשוטה.

 30. דנון הגיב:

  אין שום בעיה עקרונית לנהל משא ומתן לשחרור אסירים ולמעשה אין ברירה. השאלה היא עם מי מנהלים משא ומתן ובאילו תנאים.

  החיזבאללה רוצה שנשא וניתן עמו. מהיכן נובעת סמכותו לשאת ולתת עמנו? ממקור אחד בלבד – הנשק שהם מחזיקים בידיהם. אין להם מאבק צודק להסתמך עליו. אולם איש אינו יכול להציע את מה שאינו שייך לו, ובפרט חיי החיילים אינם שייכים לחיזבאללה ואין לו זכות לסחור בהם עימנו. כל משא ומתן עמם נותן אישור לכך שנשק הוא מקור לסמכות ומערער את כוחה של ממשלת לבנון. על כן אסור בתכלית האיסור לבוא במשא ומתן עם חיזבאללה.

  במידה וממשלת לבנון מעוניינת לשאת ולתת – יש לגשת מיד אל שולחן הדיונים. עם זאת, אין להסתפק בשחרור האסירים והשארת חשבון פתוח. יש לשחררם רק במסגרת הסכם אשר בו מצהירים שני הצדדים שאין להם עוד טענות כלפי הצד השני בנושא אדמות וגבולות ומסדיר את הפסקת האש בין שתי המדינות (להסכם שלום אני כרגע לא מקווה).

 31. לחיים הגיב:

  יפה כתבת כל אחד מקבל רק את החלטות שמוצאות חן בעיניו וזו לא תגלית מרעישה אלא אמת פשוטה ובנלית.
  ישראל קבלה את החלטת האום לגבי החלוקה ודחתה מאות החלטות אחרות. כך הערבים וכך כולם עושים.
  אז מה לך כי תתגולל על יחיעם שורק

 32. חיים הגיב:

  להתגולל? חלילה, אני רק מקווה שהיושרה של מר שורק לא תניח לו להשמיע ביקורת על ישראל במידה וזו לא תקיים החלטות או"ם שלא מוצאות חן בעניה.
  אם אינני טועה בעבר לפחות השמיע מר שורק דברים מן הסוג הזה. אני מקווה שאף אתה תהה מי שלא תהה, לא מבקר את ישראל על אי קיום החלטות או"ם שלא מוצאות חן בעניה. נותר רק לשאול למה טובות החלטות האו"ם(מלבד מלאותו צורך ידוע)…

 33. לחיים הגיב:

  אני לא מבקר את ישראל על אי קיום החלטות האו"ם אלא על מעשיה. הענין הוא שאצל ימניים (שאתה נראה נמנה עליהם) ההיסטוריה של הסכסוך מתחילה בכך שהערבים לא קבלו את החלטת האו"ם על החלוקה.

 34. ליחיעם שורק הגיב:

  מדוע זה רלוונטי הכיבוש המוסלמי? כל עוד אינם מוכנים להיפטר מכיבושיהם אין לי שום עיניין מוסרי או הגיוני להיפטר ממה שיכול להתפרש ככיבוש ישראלי. הייתי מסביר לך מה ההבדל בין מה שאתה מכנה כוח רדיקאלי יהודי לעומת כוח רדיקאלי מוסלמי תוך שימוש בדוגמאות והיסטוריה בסיסית בנוגע לאופי של האומה הערבית – מוסלמית אולם יש סיכוי רב שהתגובה תצונזר ולכן אשמח לקבל את כתובת המייל שלך בכדי להסביר לך את מה שאתה אולי מתכחש אליו ובעיקר מדוע הסיכוי לשלום עם אותם האנשים שווה בערך לסיכוי שמכבי ת"א לא תיקח אליפות גם שנה הבאה…

 35. אגוזי, תל-אביב הגיב:

  אולי היה צריך למנות כבר מזמן את הגברת הנכבדה להיות מנהל המו"מ עם הפלסטינים, ובוודאי היה היתה מביאה אותנו לשלום.

 36. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  אימפריה מוסלמית? האם כבודו מתכוון למאות שמינית-תשיעית ועשירית?
  קילומטרים רבים הכבושים? למה זה רלוונטי? האר את עיני!
  הנזקים של כוח מוסלמי רדיקלי?! האם כבודו מודע לנזקים של כוח יהודי רדיקלי בשטחים הכבושים, וכזה הנתמך, רשמית וכמעט-רשמית על ידי המימסד?
  אכן ידוע לי כמה אנשים רואים את חיזבאללה כציר הרשע. נו אז מה? האם רק בגלל ריבוי הנחות ומניחים שומה עלי להתכופף? האם שנאת ישראל לאורך ההיסטוריה, כזו שנישאה בפי מיליונים, מקובלת עליך רק בגלל יחסי רוב-מיעוט.
  ובכל מקרה כדאי שתירגע. אינני מגדיר את אנשי החיזבאללה כחסידי-אומות-עולם. נהפוך הוא. ישראל דממה מאז ההתכנסות של שנת 2000 (דה-לבנוניזציה) מול ההתחמשות של אירגון החיזבאללה, כנראה, כך לדעתי, על יסוד הבניה דיפלומטית אמריקאית, וכעת, ממש בדומה לאירועי 1982, ניצלה ישראל הזדמנות נוחה כדי להוריד מהומה ארטילרית ואוויראית על לבנון, ומה שיותר מרגיז ומעציב, תוך שהיא דוחה על הסף סיכוי, ולו קלוש הוא וחמקמק, לניהול מו"מ לשיחרור החטופים, ויהיה המחיר אשר יהיה.
  חברים יקרים. אין לנו ילדים מיותרים למלחמות מיותרות.

  למיכאל שרון,
  אם הדברים נכתבו בהתנסחות צינית-סרקסטית, הרי הם בהחלט מקובלים עלי, ולא, אולי נתחיל לשיר את first we’ll take Manhatan, and then we’ll take Berlin

  לדידי,
  השכילני נא לאיזה אירוע אתה מתכוון, כשישראל הבליגה? בכל מקרה כדאי שתדע, כי בחינת יוזמת מלחמה כלשהי על ידי מדינה כלשהי, לאורך ההיסטוריה ולאורך קווי האורך והרוחב בייקום, מראה כי נסיבות מגוונות עמדו מאחורי קבלת ההחלטות, ואין זה משנה האם הן שליפותיות או לא. או אז אתה עומד ומשתאה ומשתהה הכיצד התדרדר עם שלם אל תוך שדות הקטל, שהן, כידוע, מזדקר רק מנצח אחד והוא "מחזיק-החרמש".

  לחיים,

  ישראל קבלה את החלטות החלוקה של האו"ם. ועודש איך קבלה, אלא מאי? שאבה לתוכה עוד עשרות אחוזי שטח, "בשם המלחמה", ושמה לאל את סיכוייה של המדינה הפלשתינאית לקום אז, ב-1948.

 37. מיכאל ליחיעם הגיב:

  התנסחותי אינה צינית. אף לא פארודית, אלא לכל היותר בנימה פארודית. אין כאן מקום לציניות. זהו הניסוח הרווי בצדקתנות עצמית ממאירה, של גורמי הפריעה הציונים, מלה במלה, ותוכל לשמוע את הנוסח הזה, בוריאציות קלות שונות, באין ספור מקומות במחוזותינו. אצל אנשי ימין הטקסט הזה הינו גלוי ומובא כמעט בניסוחו כאן, ואצל השמאל מרכז – הוא מבצבץ תוך סילסול של מוטיבים ממנו.

 38. מיכאל ליחיעם: מצא את המשותף הגיב:

  יחיעם, כדי להפיג מעט את ההתממות המתיזה בשרותה פראזה קצרה, אזכיר לך משהו הלקוח מעולמך הקיומי. אולי אז ירוענן זיכרונך גם לגבי חלות דברי.

  נכון, בקוויו העיקריים, זהו גם הטקסט הפרוטוטיפי של ביריון השכונה או המנהיג השלילי וביריון הכיתה בבית הספר של בנך (הדוחף גם סמים לתלמידים בשותפות עם סוחר הסמים ליד גדר ביה"ס), המגלה קוצר רוח מול סימני חיים של אלה שהוא שואף בהטלת טרור כוחני ורוחני להביא לחוסר אונים מוחלט.

  כאמור, תוכל לשמוע את הנוסח הזה, בוריאציות קלות שונות, באין ספור מקומות במחוזותינו. אצל אנשי ימין הטקסט הזה הינו גלוי ומובא כמעט בניסוחו כאן, ואצל השמאל מרכז – הוא מבצבץ תוך סילסול של מוטיבים ממנו.גם זה לקוח מעולם התנסותך אליו אני פונה כאן.

  חוששתני שהנעלותך ותצהירך על נקודות עיוורון מאחורי נוסחה הרמטית – דומות לנקודה הבאה: הסבר, הדגם, נמק ופרט אודות האפשרות שים סוער כשאתה על אונייה/ספינה קלה הוא הסיבה למחלת ים. פשוט, לא? האם תבצע כאן מחקר סטטיסטי, תעיין בספרות מחקרית ובסקרים?

 39. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  לחיים שלומות,

  ראשית – הכיבוש המוסלמי. כדי להגיע לסוף פסוק, לשיטתך, צריך לבטל את הכיבושים השומריים, החיתיים ועד הרומיים, הביזנטיים ויורשיהם.
  ושים לב, המשפט הבא בוודאי לא ימצא חן בעיניך: היהודים הייו כלי קולוניזטורי ואף צבאי (עיין ערך שמואל הנגיד בספרד המוסלמית) להשתלטות המוסלמים על אגן הים התיכון. נכון, זה נשמע מה-זה-אנטישמי, אך זו אמת לאמיתה.

  שנית – אני בטוח שבעזרת האינטליגנציה השנונה שלך תוכל להעביר לבור ועם הארץ שכמותי את התייחסותך למשפט המאתגר שלי.

  שלישית – אל תסמוך יותר מדי על קבוצת העובדים הזרים. אני אישית מקווה שהפועל הפעם תיקח אליפות וגביע.

  למיכאל, שלומות

  הסבר, הדגם, נמק ופרט.

 40. חיים הגיב:

  כדי שלהבא לא תזדקק לניחושים בנוגע לאופן בו אני תופס את הסכסוך אני אתמצת לך את השקפת עולמי בנושא.

  ההסטוריה של הסכסוך לדידי החלה ביום בו הגיע הציוני הראשון אל חופי הארץ ופגש את בני המקום, הפלח נתין האמפריה העותומנית. הציוני ושותפיו לדעה היו מאורגנים יותר ממנו, ממומנים יותר ובעיקר בעלי אידיאולוגיה מסודרת יותר. הם הצליחו תוך מספר שנים קטן יחסית להקים ישוב יהודי חילוני,מתפתח, עמיד, חוקי ולגיטימי. הערבים תושבי הארץ והמהגרים הערבים(וחסוך ממני את השטויות על קצב הילודה הגבוה בעולם לאשה הפלסטינית) שרו עמוק בחמולתיות ופאודליזם מסורתי. כאשר כבר החלה הלאומיות הפלסטינית לבצבץ(ורק כריאקציה ללאומיות היהודית) זה היה מעט מדי מאוחר מדי. הישוב היהודי כבר הפך עובדה, בין אם זה מוצא חן בעני משהו או לא. אתה למרבה הצער עדיין שם, שקוע בבוץ של מלבס, עדיין ממאן לקבל את התוצאה ההסטורית של המאבק מהמאה שעברה. עדיין מתדיין בכובד ראש על קולוניאליזם ציוני בשלהי המאה ה19. למרבה הכאב אתה לא לבד, ההנהגה הפלסטינית והתודעה הפלסטינית שם אתך.

  מדינה פלסטינית בגבולות 67′ היא לא רק פתרון ישים, אלא הפתרון היחידי. ישראל תהה מדינת הלאום היהודי באופן אקסלוסיבי כל עד היהודים בישראל סולחים לילדיהם שהורגים בשמו, אבי סלח לי, אני אסלח לילדי שלי, הם יסלחו לנכדי(ככל שזה תלוי בחינוך בבית) הנה לך עד חמישים שנות סכסוך, רוצה להמשיך?

 41. חיים הגיב:

  חוששני שטעית במגיב, הכיבוש המוסלמי מעניין אותי כשלג דאשתקד. אם היהודים סייעו במשהו לאותו כיבוש, נשמח להכרת תודה.

 42. עמיחי לדר’ שורק הגיב:

  אז אתה מודה שארגון החיזבאללה לא מכיל חסידי-אומות-העולם והוא ניצל את נסיגת צה"ל בכדי לההתחמש (וכאן אני מוסיף) בעזרת ובעידוד איראן וסוריה.
  אז למה אתה לא רואה את תרשים הזרימה הכל-כך ברור שהביא אותנו על הלום?

  והמצב דומה לדעתי לטיפול שורש, אין טעם בעוד סתימה זמנית (משא ומתן לשחרור חטופים ואסירים) אלא הגיע הזמן לפעולה דראסטית שתשנה את המגמה.

  הרי בעבר כבר היה משא ומתן כזה (על שחרור אלחנן טננבאום ושלושת גופות החיילים),
  מה זה עזר לנו? זה שינה משהו?
  אדרבא, נאסראללה רק השתכנע שדרכו הטרוריסטית מניבה תוצאות ולכן גם דאג להמשיך ולהתחמש, מה גם שסוריה ואיראן הבינו את המסר.

  תאמר בוודאי שענין האסירים הלבנונים הוא שהניע אותו לתקוף הפעם, ואני אטען שאלו שמושכים בחוטים (= "ציר הרשע") כלל לא מתעניינים בכמה לבנונים שנמצאים בשבי ישראלי אלא מנסים לנצל את גבול הצפון שלנו כדי להסיט את תשומת הלב העולמית מהן (עניין הגרעין האיראני, למשל) ולזכות בהון פוליטי בעולם הערבי – מה שהתברר כטעות קשה.

  אגב, ברור לכל שאסאד ג’וניור אולי צעיר בגילו אך מאוד ארכאי בהתנהגותו –
  תמיכה כל-כך בוטה באירגון טרור ובחישה כל-כך ברורה בקלחת של מדינה שכנה הם דברים שכבר קשה למצוא בעולמנו, ואין פלא שמדינתו אומללה, חנוקה ובודדה.

  לצערי אין מנוס ואין אופציה אחרת מאשר מה שקורה כרגע.
  המגמה בלבנון חייבת להשתנות, וזה יקרה רק אחרי שהחיזבאללה יבין את מגבלות כוחו ויהפוך לתנועה פוליטית לגיטימית.
  כפי שכבר אמרתי, כל משא ומתן עם חיזבאללה הוא סתימה זמנית במקום בו צריך טיפול שורש –
  לבנון כמדינה ריבונית חייבת לקחת אחריות על גבולה הדרומי ולנהל את עניין שחרור אזרחיה מול ישראל.
  כל בר דעת מבין שזה גם הדבר הטוב ביותר לעם הלבנוני שייפטר סוף סוף מהבריון השכונתי הזה, שעושה את דברו של העבריין השכן – קרי סוריה ואיראן.

 43. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  לחיים שלום,
  משפטך הראשון ואף השני מקובלים עלי, ומוטב שנתייחס לתופעה הציונית ולהגשמתה באזור כחלק אינטגראלי מתהליך קולוניזטורי.
  אני מבוסס בביצות אום-מלבס. אני? הרי שכמותכם מנופפים כלפי את טורי ההיסטוריה, שכאילו "תמיד היינו כאן", ואת קטעי הבחירה במקרא.
  אני מבוסס גם מכיוון שהאובססיה ההיסטוריוסופית המובנית בתוכי אינה מרפה ממני, ושכמותי, להגיע אל חקרי האמת. ואתה יודע מה? גם האבוריג’ינים באוסטרליה והאינדיאנים שבצפון אמריקה ודומיהם ראויים למימוש ההגדרה האתנית-לאומית משלהם, וזכה-יזכו בכך.

  למיכאל שלומות,
  אל תיעלב, אך נלהיתי מלבצע פיענוחים להגותך המקודדת.

 44. חריר הגיב:

  לא האיתי חושבת שהיא צריך ליבדוק את זה כי הם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים