הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 ביולי, 2006 6 תגובות

יעדים שאינם פשוטים להשגה


לישראל רישיון אמריקאי להמשיך בהפצצות עד אשר תשיג את מטרותיה. מטרות אלו הן: החזרתם של החיילים שנפלו בשבי, הערכות מחדש של הצבא הלבנוני ושליטתו המוחלטת בגבול הצפון, פירוק החיזבאללה או לכל הפחות פירוק חיזבאללה מנשקו. נשאלת השאלה מה יקרה אם אין כל שינוי במצב העניינים – פרט לעלייה מתמדת במספר ההרוגים בקרב שני הצדדים? ישראל הפגינה את עליונותה הצבאית, אך השבויים מוסתרים אי שם, הצבא הלבנוני אינו יכול להיערך בגבול הצפון מתוך העדר מנדט פוליטי או העדר יכולת לוגיסטית. החיזבאללה נחלש אך בהחלט קיים ואיש אינו יודע את כוחו. הוא מסוגל להוריד פרופיל ובכל זאת להישאר גורם משפיע בשטח. האיום על ישראל ימשיך להתקיים. אפשר גם לציין היום, היום התשיעי למלחמה – שמתרבים הסימנים שתוכניות המלחמה של ישראל הולכות ומסתבכות.

מה יקרה כשהתותחים ידומו ויתברר שישראל לא השיגה את יעדיה? שאלה זו רלבנטית מאוד מאחר שקשה מאוד לצפות שישראל תשיג, למרות ניצחון צבאי, את התמורות שהיא דרשה – את השינוי ב"כללי המשחק". בנסיבות אלה ישראל תאלץ להודות בכישלון המבצע עם כל הכרוך בכך. אך לפני שתודה בכישלונה תרצה ישראל לתת הסבר "מפתיע" לכישלונה. תוכן ההסבר צפוי. יוסבר שההתערבות הסורית-איראנית היא שהכשילה את המבצע וכי יש פתרון לקושי זה. אם עליה לבחור בין הודאה בכישלון ובין הסלמת הקונפליקט יתכן מאוד שתבחר ישראל בהסלמה.


לא בלתי אפשרי שארה"ב תיתן יד להרפתקה נוספת – כלומר, התקפה ישראלית על סוריה. פעולה כזו תהיה צעד נוסף למלחמה עם איראן. אכן, יש סכנה שארה"ב תנצל את ההתדרדרות "המקומית" כדי לנסות לחסל את האופציה הגרעינית של איראן. אך יתכן גם שבוש וחבריו אינם מוכנים למערכה כזאת ויסתפקו ב"הישגים" במלחמת לבנון זו, "המלחמה הקטנה". במקרה זה ישראל תצטרך להסתפק ב"הישגיה" שאינם אלא אשליה בנויה על תעמולה זולה. ישראל תודיע ששיתוף הפעולה עם ארה"ב הגיע לרמה גבוהה ללא תקדים ובעל הברית האמריקאי ייתן את כל כובד משקלו למערכה הדיפלומטית המתפתחת עם סיום הקרבות בלבנון.


הרי התחייבויות אמריקאיות לקדם את החזרת השבויים, לפעול להערכות מחדש של הצבא הלבנוני ולהצהיר על החיזבאללה כעבריין בינלאומי הם טובות כמעט כמו ההישגים שלא הושגו. הלא כן?

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. דמיונות הגיב:

  ארה"ב לוחצת על ישראל מהיום הראשון לפגוע בסוריה וישראל לא מתפתה. מה שמוכיח שהנאמר כאן הוא שטויות בנוסח ישראל אשמה בכל צרות העולם ופוגעת בלי סיבה בערבים התמימים.

 2. ירון הגיב:

  הפגנה נגד ארצות הברית וקונדוליזה. שתדע מה אנחנו חושבים עליה ועל הבוס שלה.

 3. דרור הגיב:

  עיניהם של מקבלי ההחלטות בירושלים טחו מלראות שהאינטרסים שלנו ושל המימשל האמריקני שונים בתכלית בהקשר הלבנוני. בעוד מימשלו של בוש חפץ בחזית מלחמתית נוספת מול סוריה, לנו בכלל שווה להגיע להסדר עם סוריה.

  הפתרון לתסבוכת הלבנונית נעוץ בין השאר ובעיקר במו"מ מיידי ומואץ בין ישראל לסוריה.
  הסורים מאותתים כבר זמן רב שהם חפצים במו"מ מדיני, אולם איש לא סופר אותם אצלנו.

 4. יגאל – קריות הגיב:

  השמאל הוא לא רק יפה נפש, הוא גם מצנזר כל הודעה אשר לא תואמת את הלך הרוח האנטי ישראלי פה באתר.

  ביטוי חופשי הוא כנראה רק לדוברי השמאל המתישרים עם העמדות האנטי ישראליות והציוניות החוגגות פה באתר.

 5. איציק הגיב:

  איך נשכח ממך הטיעון הנצחי שכבר עולה כמו במלחמת לבנון הראשונה . לא נצחנו בגלל השמאל יפה הנפש.

 6. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  ליגאל-קריות שלומות,

  ראשית – מומלץ להיכנס לאתרים המוגדרים כאתרי-ימין ולראות כיצד הצנזורה שם חוגגת, ובגדול.

  שנית – האתר הנידון, וסליחה על ההשתפכות וההתפייטות, נותן בהחלט במה ראויה לדעות מדעות שונות.

  שלישית – הנני סמוך ובטוח כי רשימות מחד ותגובות מאידך, החורגות מגבול הטעם הטוב, מסוננות וטוב שכך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים