הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 ביולי, 2006 10 תגובות

לפלישה הצבאית הישראלית בלבנון יהיו השלכות בכל המזרח התיכון. אם ישראל תוסיף לפעול בצורה כה רצחנית, כל האזור יידמה לעיראק, הקבוצות השונות יילחמו אחת בשנייה ויהיו פיגועים קטלניים רבים. לא יתכן ניצחון צבאי על החיזבאללה מבלי שיהיה לו השלכות מרחיקות לכת על עתידה של לבנון. לדעתי, ישראל לא תוכל להשיג את יעדיה הצבאיים והפוליטיים, ועקב כך ייווצר מצב חדש ומסוכן יותר במזרח התיכון.

בימים האחרונים אנו עדים להפגנות תמיכה בפלסטינים ולבנונים, הפגנות עממיות ואף המוניות, בכל מדינות ערב – וזה סימן טוב. מצבם של עמי האזור היה שונה אילו רק ניתן היה להתמיד בהפגנות ובמחאות ההמוניות. אין לנו ספק שהמחאה ההמונית והעממית יכולה להוות בסיס לשינויים פוליטיים וחברתיים בכל מדינות ערב. כתנועה שמאלית ערבית אנו פועלים בכיוון זה – כדי לקדם דרישות דמוקרטיות בעלות אופי חברתי, על בסיס פוליטי-חילוני. במצב הנוכחי, ועקב התנהגותה של ארה"ב באזור, המחאה איננה כפי שאנו מייחלים לה. זו מחאה דתית ואף דתית-קיצונית. המתקפה הישראלית-אמריקאית בלבנון עשויה לחזק מגמה זו.


המתקפה הישראלית הנפשעת גרמה למותם של מאות לבנונים, ביניהם לוחמי התנגדות ספורים. יותר ממחצית ההרוגים הם ילדים. למחיר האנושי הכבד הזה יש להוסיף עוד אלפי פצועים והרס הכלכלה והתשתיות. משיטת הפעולה הצבאית הישראלית ניתן ללמוד שזו איננה מלחמה בחיזבאללה אלא שזו מלחמה שהוכרזה נגד כל עם הלבנוני – על עדותיו השונות. יתכן ומטרותיה של ישראל הן העמקת האיבה בין הקבוצות השונות בלבנון. יתכן שישראל בונה על "טיהור אתני" של אזור הדרום על ידי גירוש האוכלוסייה השיעית המקומית. אולי מטרת ישראל היא לגרום לחידוש מלחמת האזרחים או לכיבוש שטחה הדרומי של המדינה על ידי כוחות נאט"ו שתחת שליטה אמריקאית. בכל מקרה, העם יצא מופסד מן הפעולה הישראלית. חמור מזה, נאבד את מעט הדמוקרטיה שהשגנו בשנים האחרונות ובעמל רב.


הפליטים זקוקים לסיוע דחוף


מול הסכנה הנשקפות על עתידה של לבנון, המפלגה הקומוניסטית הלבנונית גייסה את כל כוחותיה כדי לתת מענה למצב החדש שנוצר עם הפלישה הישראלית. אנו פועלים עתה בשלוש רמות. קודם כל, קראנו לסולידריות בינלאומית כדי להגיע להפסקת אש מיידית. הפסקת אש שבכוחה להציל את חייהם של מאות ואלפי לבנונים – בייחוד ילדים וצעירים שהם העתיד של המדינה. אנו רוצים להבטיח את המשך תהליך הדמוקרטיזציה של לבנון. זו לא דמוקרטיה כפי שבוש והממשל האמריקאית מכתיבים. זו דמוקרטיה על פי רצונו של העם הלבנוני.


שנית, אנו פועלים להקים חזית רחבה שתוכל להתמודד עם המתקפה הישראלית והשלכותיה. אנו גם פועלים כדי לעצב עתה את עתידה של לבנון בתום המתקפה. אנו מקיימים מגעים עם כוחות פוליטיים שונים, גם עם כוחות שאין לנו עמם בסיס פרוגרמטי משותף. נפגשנו עם הגנרל העון, ראש הממשלה לשעבר סאלים חוז, עם ואליד ג’ומבאלט – מנהיג המפלגה הסוציאליסטית המתקדמת; עם יו"ר הפרלמנט נביה ברי, עם קרוביו של רפיק חארירי המנוח… כאמור, אלה מפגשים שנערכו עם תנועות פוליטיות שבעבר לא קיימנו עמן כל דו-שיח וזאת במטרה המוצהרת לאחד את הכוחות כדי לשקם את לבנון. אני חייב להודות ששיחות אלה לא נשאו פרי.


שלישית, חברי המפלגה התגייסו למתן סיוע לפליטים ולכל תושבי הכפרים והערים שנאלצו לנטוש את בתיהם. מחוזות המפלגה השונים יחד עם הארגונים המקומיים עושים רבות כדי להקל ולו במקצת את סבלם של מאות אלפי העקורים – שחלקם איבדו קרובי משפחה ורכוש רב בעת ההפצצות הישראליות. אנו רוצים לחדש את קריאתנו למתן סיוע בינלאומי לפליטים ולמשפחות שאולצו לנדוד צפונה. ללא סיוע רב ככל האפשר, משפחות הפליטים לא יוכלו להתקיים לאורך זמן.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. א. הגיב:

  למה אתה אומר שנהרגו רק מחבלים ספורים של אירגון הטרור חיזבאללה?. לפי הדיווחים , שאתה כנראה רק תשמע עליהם אחרי הפסקת אש נהרגו נכון להיום עשרות ממחבלי החיזבאללה.

 2. אחמד פילגר הגיב:

  מדוע אתם לא מציינים שהחבר חדד הוא מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית הלבנונית?

 3. יוסי ברנע הגיב:

  שאלה לחאלד חדד: מה היתה עמדת מפלגתך לגבי התחמשות החיזבאללה תוך יצירת "אוטונומיה צבאית" בדרום לבנון? האם פעלה מפלגתך נגד מציאות זו? מה עשתה?

 4. ל.א. הגיב:

  הועלתה טענה שהצבת כוחות נאט"ו בדרום לבנון היא כיבוש בחסות אמריקאית. אתה כנראה צודק אבל איזה פתרון אתה מציע במקום?

 5. ליאור שוורץ הגיב:

  האם בעקרון מי שחושב שתנועת חיזבלהה ומטרותיה
  הם לגיטמיות,מקבל את ההנחה שישראל צריכה להכחד
  ואם כך מנהיגי בל"ד ,מסתן הופכים להיות בעיה קיומית לגבי,
  חוץ מזה שלום עושים מעמדת כוח,לדעתי צריך להרוס עוד קצת,שיבינו שאולי עדיפה הדרך השניה
  מדיבורים מסתבר לא קרה כלום.

 6. ג’מילה הגיב:

  תודה לחאלד על גילוי הדעת המשובח.

  רציתי לספר בהזדמנות זו על ההפגנה היום בחיפה ואיך שהמשטרה לא הגנה עלינו כמו שציפינו.

  אני החזקתי שלט ובו היה כתוב "הסירו ידיכם מהחזבאללה", ואיזה חוליגן ימני בא וקרע לי אותו. והשוטרים ראו ולא עשו כלום.

 7. יוסי ברנע הגיב:

  ג’מילה
  החזקת שלט שבו כתוב " הסירו ידיכם מהחזבאללה" ולא למשל "אל תפגיעו באזרחים" פירושה גינוי לא רק לפגיעה בלבנון אלא לגורם שגרם לה, אירוגון פוליטי- צבאי הנוהג בצורה טרורירסטית ללא הצדקה.
  זה שקרעו לך את השלט זה אומנם לא יפה, אבל אני לא בטוח שצריך קודם כל לגנות את מי שקרע
  שהרי חופש הביטוי הוא גם תלוי קונטקסט, ואת נהגת בצורה פרובוקטיבית קיצונית!
  האם היית מניפה שלט כזה כנגד מי שביתו נהרס מטיל?
  לאיריס
  יש לי הרושם כי לא ברור לך מהו ההבדל בין מוסר לבין פוליטיקה והתנהגות.מה רע?שייך לתחום המוסר.מה תעשו לי? אמירה סתמית, מה גם שאת מסתתרת תחת שם פרטי בלבד.
  כמו קודמתיך, יש משמעות שונה של ביטויים בהקשר שונה. לא ביטוי מסויים בהרצאה לעומת ביטוי מסויים בהפגנה בעת מלחמה.
  מבחינה פוליטית אני מבין שאת רואה את ישראל כפלסטין, ולכן אני לא רואה כל טעם בויכוח פוליטי עימך.

 8. איריס הגיב:

  לא מכחישה גם שקראתי קריאות "פלסטין ערביה" ו"פלסטין חוריה". אז מה רע בזה?? מה תעשו לי?

 9. ישראלי הגיב:

  מאמר שמשקף בצורה בוטה שלא משנה לאיזה פלג משתיך ערבי – קומוניסט, לאומן ימני, דתי מטורף או סתם ערבי ישראלי, עדין הוא תומך בכל כח ריאקציוני בתנאי שמטרתו השמדת ישראל. ויש אנשים מסוגה של איריס שמוכיחים שהדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות.

 10. עוזי הגיב:

  שאלה לחאלד חדד: כיוון שהחזרת שני החיילים החטופים תסיים את המלחמה הזו באופן מיידי, למה ממשלת לבנון וצבא לבנון לא מוצאים אותם וזורקים אותם חזרה?

  כמו כן כתבת "לדעתי, ישראל לא תוכל להשיג את יעדיה הצבאיים והפוליטיים", היעד העיקרי, ככל הנראה של מלחמה זו הוא הישרדות והגנה לטווח הארוך על אזרחי המדינה, חייליה וריבונותה. האם ישראל לא יכולה להשיג יעד זה?
  לדעתי בעצם הרחקת החיזבאללה מהגבול והבהרת משוואה נוראית כמו "התקפה על ישראל=הרס והרג רב בצד השני" היא כבר השיגה הרבה מאוד בכיוון גם אם המלחמה תיפסק ברגע זה.

  אף אחד לא רוצה למות, האם לבנון מוכנה לעשות משהו נגד חיזבאללה כדי להישאר בחיים?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים