הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביולי, 2006 32 תגובות

לא משנה מה תהיינה תוצאות המלחמה בין חיזבאללה לישראל כבר עכשיו ברור שהקרב על בינת ג’בייל רוקם סביבו מיתוס של גבורה והקרבה. בתודעת ההמונים בעולם הערבי נתפס הקרב הזה עוד בטרם הסתיים כניצחון של לוחמי חיזבאללה על הצבא הישראלי. מרגע שמיתוס מתקבע הוא מופקע ממימד הזמן ומההתרחשות המיידית שיצרה אותו ולכן זה לא משנה אם חיזבאללה ינוצח, ירוסק, ימוגר או יחוסל, המיתוס כבר נוצר. בצה"ל הבינו שמדובר בקרב מכונן ולכן נשלחו אליו מיטב הכוחות. אך עם כל הצער והכאב על החיילים שנהרגו בקרב, הקרב כונן את יכולת הלחימה והנחישות של לוחם החיזבאללה. בסיכומו של יום קרב אפשר לומר שישראל כשלה בכל המטרות שהציבה לעצמה : כושר ההרתעה של ישראל לא הוחזר, להפך הוא רק הולך ונשחק, ירי הקטיושות נמשך ומרבית העורף לא שם קצוץ להוציא את אלה שחיים בצפון. בתל אביב וירושלים המועדונים מלאים, הוודקה נשפכת והחגיגה נמשכת.

למרבה האירוניה, ככל שעובר יום וכתישת לבנון נמשכת, חיזב אללה הולך ומתחזק. בתקשורת האופוזיציונית בעולם הערבי מכנים את נסראללה צאלח-אלדין השיעי. יש כאלה שמשווים אותו, לגמאל עבד אלנאצר, המנהיג המצרי המיתולוגי. תקרית גבול זניחה שהחלה בחטיפת שני חיילי צה"ל לצורכי מיקוח הופכת להיות לנקודת מפנה בתולדות הסכסוך הפלסטיני -ישראלי- לבנוני. חיזבאללה מרעיד את אמות הספין במזרח התיכון ולא לחינם התגייסו מצריים, ירדן וסעודיה למאמץ המלחמתי נגדו. האמריקאים השכילו להבין שיש ביכולתו לאחד את השיעים והסונים בעיראק, ולכן מיהרו לשלוח את הגברת קונדוליסה רייס כדי שזו תאיץ בישראל להמשיך במלחמה למרות שעל פניו ישראל הייתה שמחה שמישהו יניח לה את הסולם שעליו היא תוכל לרדת מהעץ.


ככל שמלחמת לבנון הולכת ונמשכת כך הולכות ומתמוטטות להן הקונצפציות ששלטו עד כה באזור. הנסיגה החד הצדדית ותוכנית ההתכנסות נראות היום כתוכניות הזויות של מדינה ששיכרון הכוח סימא את עיניה. ברור היום לכל שחומות וגדרות לא יוכלו לעצור את ירי הקטיושות והקסאמים. מיתולוגיית הכוח הישראלית שעליה התבססה השקפת עולמו של אריאל שרון ואומצה בחום על ידי "אולמרט את פרץ" מתגלית במלוא חולשתה מול ארגון גרילה קטן. אולי ההכרה ב"חולשת הכוח" תוליד קונצפציה חדשה. קונצפציה של שלום.

תגובות
נושאים: מאמרים

32 תגובות

 1. עמי/ישראל כבר הכריעה את המערכה הגיב:

  צר לי לאכזב את המתלהמים והנאיביים משמאל ומימין אך המערכה הוכרעה בימים אלו לטובת ישראל. מסתמן במימים אלו הסכם (ממשלת לבנון כבר החליטה בנידון והחיזבאללה תמך בעקיפין) שלפיו לבנון תרחיב ריבונותה על כל שטח לבנון, כוח בינלאומי חזק יישב בדרום המדינה והחיזבאללה כנראה יפורק בהדרגה מנשקו. אומנם ישראל תוותר ככל הנראה על קונטר ושני הליצנים האחרים (קונטר ישב 26 שנה בכלא וזה די מספק במדינה שבה רוצחים בדרך כלל משתחררים בתוך 20-25 שנה) ותיסוג מחוות שעבא שמעולם לא טענה לבעלות עליה. ישראל לפיכך עשויה להבטיח את גבולה הצפוני לאורך ימים ועם תמיכה בינלאומית. כמו כן, ישראל הביאה למעשה את לבנון לחתום עימה (גם עם בעקיפין) על חוזה אי התקפה נפרד. גם הישג לא קטן. בנוסף, ולא פחות חשוב, ישראל שיקמה משמעותית את כח ההרתעה שלה משום שהוכיחה כי גם בתגובה ל"תקרית זניחה" היא לא תהסס להפעיל כח רב מאוד והרסני ("בלתי פורפורציונאלי") ותגובת הקהילה הבינלאומית והערבית תהא מינמלית עד בלתי קיימת. התוצאה היא שבעתיד תהיה זירות יתר מצד שכנותיה של ישראל ממתן חסות לפעולות נגדה משטחן. ישראל השיגה מטרה זו בעבר במלחמת 56 (הושגו 11 שנות שקט בגבול המצרי) ומשיגים אותה כעת. לאור כל זאת, יש לקחת את דברי הרהב האחרונים של נסראללה (שמושווה בצדק לנאצר, ואינני רואה בזה מחמאה לו או לעולם הערבי) באור הנכון. האיש מנסה ליצור רושם של ניצחון היכן שהובס אסטרטגית. לא מאוד בשונה מנאצר ב-56.
  ולגבי הקרב בבינת ג’ביל: ובכן, אין זה קרב שהחיזבאללה אמור להתפאר בו (וההתפארות הינה סממן למצוקה פסיכולוגית) בווודאי שאיננו "קרב מכונן" עבור החיזבאללה או השיעים. האמת היא שלחיזבאללה היו שורה של הצלחות גדולות בהרבה הן ברמה הטקטית (שורה של קרבות בהן גרמו אבידות כבדות לכוחות חי"ר ישראלים מובחרים מבלי נפגעים מצידם ואף כיבוש עמדה במוצב ישראלי) והן ברמה האופרטיבית (הסגת צה"ל מלבנון). בקרב הזה הם ספגו אבידות כמוהן לא ספגו באף קרב מול צה"ל בעבר והסבו אבידות סבירות אך לא יותר למרות יתרונם בהכרת השטח ולמרות חימושם בציוד נ"ט מתקדם. מבחינה מוראלית, הקרב הזה פגע מאוד בתדמית חיזבאללה משום שזוהי הפעם הראשונה שהוא נוחל מפלה טקטית ברורה. למעשה, חיזבאללה שיחק בקרב זה לידי צה"ל משום שריכז נגדו כוחות גדולים וניסה לנהל מערכה שבה היתרונות הטכנולוגיים של צה"ל יכלו לבוא לידי מיצוי.

 2. לגוליאנו הגיב:

  " הניצחון " בבינת גבייל , שאתה כה מריע לו משמעו ש-40 אלף תושבי בינת גבייל אין בית לחזור איליו , הם יצטרפו לכחמישית מתושבי לבנון שהפכו לפליטים ויגורו באוהלים בחורף הקרב – זוהי נאכבה שנייה מידי צה"ל הכוחני, ולא ניצחון .

  מלחמה מובילה רק לשכול , הרס וצער ,
  ונסארללה ואולמרט בעיוורנם יזכרו לא כמנצחים , אלה כאנשים שהביאו את העם הלבנוני והישראלי לאסון כבד ומיותר .

  על כן לא ברור לי , גוליאני , על איזה " ניצחון " , אתה מדבר ?

 3. ענבל בר-און הגיב:

  לג’וליאנו. מצד אחד יפה שאתה מגנה את הכוח ואת הפטרוניות הכוחנית שבאקט החד צדדי של ההתנתקות ( שמגלם תפיסה שרק אנחנו קיימים במזרח התיכון, ולא הם, לכן לא נתחשב בצרכים שלהם במהלך הפינוי ). אבל אם אתה מגנה את הכוח, מדוע להלל את הלאומנות הערבית, ואת נסרללה, שהוא גילום קיצוני של כוחנות, רוע ופונדמנטליזם?

  אגב, המלחמה לא החלה בשל ‘תקרית קטנה בגבול’. לצערנו הרב על גבולנו יושב החיזבללה, שהוא שלוח/עושה דברו של איראן, ומטרתו להשמידנו. ב 6 השנים האחרונות הייתה שורה של התגרויות שתכליתן הייתה לכרסם בכוח העמידה של ישראל ולשבור אותה. התכלית הסופית של פעולות חיזבללה ( בשם איראן ) הן להשמיד את ישראל. למה להללם ולשבחם? הם ארגון טרור שיעי פונדמנטליסטי. עבורי הקוספט של ‘שתי מדינות לשתי עמים’ פירושו – 2 מדינות ל 2 עמים, וזה כולל גם את ישראל- באותה מידה שבה אני מתנגדת לכיבוש אני מתנגדת גם לתפיסה החיזבלית ( בשם איראן ) שפירושה- השמדת ישראל. אם נוצר מיתוס גבורה סביב החיזבללה, הרי אתה זה עתה מלבה אותו ( "מעטים מול רבים" או בגרסה שלך "ארגון גרילה קטן נגד צבא חזק" ). אין זה נכון לשבח את החיזבללה כמו שאין זה נכון לשבח את הכיבוש. בכלל, שיר ההלל לחיזבללה שמשתמע משורותיך דומה לדעתי להלל ( ההזוי ) ששרים למתנחלים ( "מלח הארץ" "חלוצים בפני המחנה" )- זה הזוי ותלוש להלל מתנחלים ( הם גוזלי אדמות ומבצעים פשעי מלחמה ), אך מצד שני זה תלוש לחלוטין לשבח את החיזבללה- הם חשוכים ופונדמנטליסטים

 4. רמי הגיב:

  אהבתי את השורה האחרונה, לאמור: אולי ההכרה בחולשת הכוח תוליד קונצפציה של שלום. אכן, מי אנחנו ומה כוחנו? נולד בעל כורחו וחי בעל כורחו ומת בעל כורחו, ועתיד ליתן דין וחשבון על מעשיו בחייו בפני בורא העולם, או, אם תרצו – מצפונו.
  אז למה לגנוס עוד ועוד אדמה פלסטינית, ולמה להאדיר את אלהי ישראל על פני אלהי המוסלמים ולמה כל החרא הזה והרמאות הזו והגניבה הזו והטפשות שמפילה חללים בשני הצדדים. בואו, כמו שאומר ג’וליאנו, באו נכיר בחולשתנו האימננטית (ואללה מילה) ובואו נקים כאן יחדיו מדינה חילונית דמוקרטית שתעניק השכלה טובה לכל ילדה וילד ותשאיר את הדת לכוהנים (ולא תסבסד אותם) והכל יהיו שווים זה לזה באמת ולא על הנייר, ותחת העוני והרעב תבוא חברת רווחה סוציאליסטית, ואז נדע שעשינו כמיטב יכולתנו להצדיק את קיומנו הקצר כאן ומילינו את חובותינו בעולם הזה וזה שווה הרבה יותר כוח מאשר ה"כוח" הצבאי.

 5. מיכאל ו הגיב:

  מאמר קצר ומצויין. והציונים בשלהם, כל פעם שנשחק להם האגו הם פתאום הופכים עצמם במתמתמורפוזה לדוד ואת הגדודים של מעט עשרות אלפים לגוליית, בעודו הם מחזיקים את החנית והשיריון של גוליית.

 6. קול הרעם מקהיר הגיב:

  אני מקווה שאתה מאמין לעצמך,
  כי העורף התגייס כולו למען תושבי הצפון וההפגנות של השמאל הרדיקלי משכו עליהם 5000 איש….בניגוד ל400,000 פעם קודמת.

  חיזבאללה איבד 200 איש!! מתוך אירגון של 5000
  הוכח שרק בכח ניתן לכפות קיום החלטות או"ם.

  אולי סוף סוף הכרה של ההישגים של הMUKAWAMAT מאד מוגבלים שלא נאמר לקחו את לבנון 50 שנה אחורה תגרום לרצון לשבת ולדבר ולא לבחור שוב חמאס.

 7. דן תמיר הגיב:

  ראשית לכל, מלאכתם של צדיקים:
  בנת ג’ביל;
  חזבאללה;
  צלאח אלדין;
  גמאל עבד אלנאצר;
  אמות הספין;
  קונדוליסה;
  קסאמים.
  שנית, באמת הגיע הזמן של"המונים בעולם הערבי" יהיה סוף כל סוף מיתוס מקובע ומופקע ממימד הזמן. זה באמת מה שחסר ב"עולם הערבי"…

 8. אור הגיב:

  גם אני חשבתי על זה.
  אחרי שישראל קיבלה מכה רצינית (בעיקר לאגו) במלחמת יום כיפור, הגיע השלום עם מצרים. אולי אחרי שהמדינה תקבל מכה לאגו במלחמה הזאת יגיע שלום עם סוריה ולבנון.

  אבל לא הייתי מטפח יותר מדי תקוות. התוצאות יכולות להיות גם הפוכות לחלוטין.

 9. אברהם נוריאל הגיב:

  אבוי אבוי.
  בסרטך ‘הילדים של ארנה’, הסרט המרגש, ההומני, הלוחם ביותר שנעשה לדעתי על ‘הסכסוך’, אתה מהלך בין הקברים של הילדים שאמך נטעה בהם את החלום לחופש, בין ההריסות, והשאלה שאני לפחות שמעתי עולה ממבטך הכואב והמזדהה הייתה – מתי כל זה ישתנה? מתי יתחיל פולחן החיים? מתי נאפשר אנחנו הישראלים (שהרי בסרט הופעת כולך כבנה של אמך, כיהודי, ואולי אפילו כצנחן בעברך?) הכוחניים וההרסנים לנערים ונערות שיתפתו להאמין שהאדם נולד להיות חופשי ולממש את זכותו לאושר (ולא שהם ‘בני מוחמד עלי וחסן’ או שהם השמן על גלגלי המהפכה העולמית או שהם ילדי הלאומיות הערבית) לבנות את חייהם לפי חלומם.
  האם הדבר שהיה חסר, לדעתך לכל ילדי ארנה – אלה השוכבים מתחת למצבות, היחיד(?) שעדיין לא ושמחכה, אבוי, בהכרה מלאה לרגע שגם אותו ישיג הכדור או הטיל – האם הדבר היחיד שהיה חסר להם כדי שיוכלו לממש את חלומם הוא מיתוס בינת ג’בל?
  (ומה היה בבינת ג’בל? נכנס גולני שכל שהוא מספק ב40 השנים האחרונות הם מיתוסים שכאלה מתל חפר והחרמון (מה זה בינת ג’בל לעומת החרמון? שם פלוגת קומנדו סורית אחת לא רק שכבשה את המוצב האימתני אלא חיסלה חטיבה שלמה. יפה, בקור רוח, תוך קריאת קרב נכונה, ומבלי שאיבדה כמעט מחיליה.) נכנסו, חטפו, ברחו (חילצו עצמם בגבורה) ובמקומם נכנס גדוד צנחנים ולאט, בשקט, הרג, ‘טיהר’ ויצא.)
  בזמן שנוצר מיתוס הגבורה של בינת ג’בל, בזמן שמיליונים בעולם הוסיפו את תמונתו של נסראללה אל פינת הקדושים שלהם (חלקם אני מניח לצד תמונתו של צ’ה גווארה) השלים צה"ל עוד פעולת חישוף אנושי בחאן יונס, על התינוקת ‘המחבלת’, על 5 הילדים השהידים ועל איני יודע כמה הריסות. אבל אתה כבר רואה את המתוק.
  מי לכל הרוחות ילמד פה שמספיק עם שפת הכוח? הישראלים, יהודים וערבים, שבילו במסעדות בפאבים בשימחה ובריקודים כפי שתיארת?
  איזה תקווה מביא בנם של מוחד עלי וחסן שניצח!? את ישראל ושנצחונו יישאר כפי שאמרת גם אם מחר תשיג אותו פצצת הטון, 2 טון ,100 טון לכל השרויים תחת מגף הכיבוש שלנו?

 10. תקרית זניחה… הגיב:

  אולי במערכת המושגים שלך חטיפת שני חיילים ע"י ארגון טרור שלא ממש מחוייב לאמנת ג’נבה וידוע ביחסו הברברי לשבויים כחלק מהציוויים הדתיים אליהם הוא כפוף היא משהו"זניח,. שחכת להתעלם מעובדה פשוטה…לא זכור לי שמדינות ערב ששגו באשליות שהן יכולות להעמיד בספק את סיכוייה של מדינת ישראל להתקיים עברו ל"הכרה בחולשת הכוח" והושיטו יד לשלום…

 11. סיני הגיב:

  הי גול!
  ייתכן ורבים בעולם הערבי יציבו לעצמם את בינת גביל כמיתוס של גבורה מול המעצמה הצבאית של ישראל.אתה לא צריך לשמוח על כך.
  מיתוסים מפוקפקים של גבורה יולידו עוד תאוות קרב חסרת תוכלת,שתוביל לא רק את לבנון להרס נוסף,אלא גם למחקי החיזבאללה בפלסטין.
  אדם נאור צריך לקרוא את המפה.אי אפשר להתמודד צבאית עם ישראל.אפשר רק להציק לה.
  לעומת זאת,אי אפשר לאדם נאור לקבל את החיזבאללה כאבנגרד של המאבק באימפריליזם ובישראל.האגנדה של הארגון השיעי הזה מנוגדת לא רק למה שאתה מאמין בו,אלא גם לאורח החיים שאתה רגיל בו.
  זו אגנדה,שבמהותה ישנה תוקפנות כלפי ,מי שאינו מוסלמי במידה ובמינון הראויים על פי אותה כת שיעית.
  זו אגנדה שהצליחה בתנאים של כיבוש ישראלי בדרום לבנון,להפוך לחלוצת המאבק בכיבוש,תוך גימודה של אמאל.זו עובדה .אבל לא משמחת.
  מול החיזבאללה וכוחו המתעצם בסיוע אירן,נחלש הזרם המרכזי החילוני בקרב השיעים,והולך ונחלש מקומו של השמאל הלבנוני כמתחרה חסר סיכוי על הדגל הסוציאלי.
  נצחון החיזבאללה הוא אסון לקידמה הלבנונית ולאזור כולו.
  את האסון הזה יביאו,כנראה,ישראל ושולחתה האמריקנית,ממש כשם שהם הביאו על עירק את נצחון הפלנגות הרצחניות של השיעים הטובחים בבני עמם.

 12. צודק ג’וליאנו, הגיב:

  מה שהאמריקאים לומדים בעירק ישראל תלמד פעם שניה בלבנון. גם ההמונים הערבים לומדים והמשטרים הערביים הנגררים אחרי האימפריאליזם רועדים.
  נראה שאולמרט וממשלתו מתפללים בסתר ליבם שאיזה לחץ אמריקאי מתון יתן להם סולם אבל בוש מבקש תמורה על השקעתו.

 13. לג’וליאנו הגיב:

  סלאח א-דין שלך יובס בסוף כמו ריצ’רד לב ארי.

 14. מיכאל שרון: גרוע בהרבה משחשבנו הגיב:

  התפרסם הלילה כי הממשלה היסכימה להפסקת אש, בלי שהושגה ולו אחת ממטרות המבצע, והחיזבללה לא רק שלא נסוג עד גבול הליטני, אלא שהקפי הטילים והרקטות על ערי ישראל לא פחתו במאום, חרף ההפצצות המסיביות, ואפילו בעניין השבויים לא הושג דבר.
  — קישור —

  מה ניתן להגיד? שידענו מהתחלה שצה"ל יובס באופן מחפיר? שהפשלות הענקיות בשרו גם את ההמשך הצפוי?

  ד"ר אורי מילשטיין אומר זמן רב כי צה"ל הוא צבא ירוד שאינו יכול לגבות מטרות לאומיות, ולכן ישראל מתקפלת יותר ויותר מהאינטרסים האסטרטגיים שלה. אף אני כתבתי דברים דומים. עם זאת, אתה אומר לעצמך, זה לא יכול באמת להיות כה גרוע, בכל זאת, מערכות מצויינות, הרבה חיילים ומפקדים נראים סבירים וכד’. אתה מזהה דברים (רמת התאום הנמוכה וכושר האירגון הירוד מאחררי החזות הנוצצת), אבל מסרב להאמין במסקנותיך שלך, ואומר, זה לא כך במציאות, יש כאן קצת ראייה סכמטית, הגזמה. אבל לא, זיהית בדיוק את המציאות העגומה, ואורי מילשטיין זיהה נכון, וההערכות התבררו כנכונות. צה"ל, על 45 מליארד השקל המושקעים כל שנה בביטחון ועל נישקו המתקדם, הוא צבא גרוע שבגרועים שהובס על ידי כמה מאות אנשי חיזבאללה. תרבות הסמים בישראל, ההדרדרות הערכית, חוסר המשמעת, העצלות הקשה, ההסתמכות על חבורות וקליקות המפצות על רמה אישית ירודה, הקונפורמיזם המחליא וחוסר המחשבה העצמאית, חוסר האינדיבידואליזם, ההתנערות מאחריות (כאשר למשל, כל קיץ חיות בית רבות ניזרקות לרחוב, כשבעליהם נוסעים לטיול לחו"ל). הפשיעה הכלכלית, כאשר אין כל תמורה למיסינו, השחיתות הנוראה, האכזריות והאלימות – שהיא במקום הראשון בעולם בבתי ספר. העובדה, שהיחידים בישראל שיודעים בדיוק מה הם רוצים ואיך לבצע את זממם הם עבריינים ופסיכופטים, לכשעצמם, חסרי כל יכולת יצרנית. ובעקר, מצב משונה בו המעולים מנושלים מהשפעה והבינוניים או נמוכי היכולת מוקפצים למעלה, זה לא מילים ממורמרות, ש"אולי יש בזה קצת משהו לפעמים". זה נכון יותר מנכון, המעטתי, זה עוד יותר גרוע, והרי חייתי בארה"ב ובאנגלייה, זה לא כך שבכל מקום אותו הדבר, יש הבדל של יום ולילה. בארה"ב מקדמים אותך על כל שביב קטן של כשרון שרואים בך. פה זה מביא אנשים שיעשו יד אחת כנגדך לנטרל אותך. יש בישראל תופעות משונות, שאין בשום מקום אחר. וכך, אילו רומנים למשל, שאינם משהו, היו בעלי הציוד שיש לצה"ל, הם היו מביסים את החיזבאללה בנקל. שלא לדבר על הצבא האמריקני והבריטי, הרי כשנילחמו פנים אל פנים, האמריקנים טאטאו את העירקים בלי שום בעייה. ואילו כאן, חטיבת גולני נשחקה כולה, אפס הישגים, חזרו לשטח ישראל. רק ח"א היפציץ והיפציץ מטרות אזרחיות, אך הסיוע לכוחות הקרקע מאידך, לא היה משהו. והמחריד שכך זה ברוב המערכות במדינה.

  העסק באמת קורס, החל מתחום הצרכנות וכלה בתחומים רבים. מה שכן, יודעים כאן להראות מצויין, יודעים לדבר יפה ולייחצ"ן את עצמם ללא דופי.

  האם יתכן שכך הוא הדבר בחברה המבוססת על נישול ענק של עם אחר תוך הדחקת הדבר? זאת בצרוף לנוורוזות שהתפתחו במשך 1800 שנות ביזוי והשפלה בגלות – כאשר שני אלה ביחד הם בעלי אפקט סינרגטי, ויוצרים כאן דבר גרוע שאין כדוגמתו, קיום לא טיבעי, סיבוך של דברים פשדטים, ריבוי אנשים קשים, מסובכים רעים ולא יוצלחים, אך בעלי מצג עצמי מרהיב?

  מה אומר? יכולתי לדעת זאת 30 שנה קודם, בטרם בזבזתי אותם פה. אבל לא תמיד היתה ברירה.

 15. לג’וליני הגיב:

  תקרא את הניתוח של דוידי, הכל בעצם קשור לכסף ולקפיטליזם, או ליתר דיוק, לשלב הריקבון הסופי שלו (האימפריאליזם המדינתי).

 16. פזית, לג’ול הגיב:

  מאמר מצויין. היתה לי חסרה רק קריאה אחת בסוף המאמר שלך: "אללהו אכבר"!

 17. "אללה אכבר" הגיב:

  המגיבים כאן שמצדיקים למעשה את המלחמה ואת הכיבוש, (ומגנים באותה נשימה את המלחמה והכיבוש כדי להציל את נשמתם) מנמקים זאת באידיאולוגיה הפונדמנטליסטית המדומה או האמיתית של החיזבללה החמס וכו’.
  מה עוזר לנו שהאידיאולוגיה הציונית היא הומנית ודמוקרטית (נניח) כאשר בשם האידיאולוגיה הזאת מבצעת ישראל טיהור אתני, אפרטהייד, כיבוש ומשמשת באזור זרוע של האימפריאליזם על כל צורותיו לדיכוי ושוד של המזרח התיכון ותושביו, במשך כל שנות קיומה ולפני כן. אז במחילה מכבודכם הליברלי, לא מעניין אותי מה דורש האימם במסגדים. לב הענין שהמאבק הוא בין מנשלים מדכאים למנושלים מדוכאים ולא משנה האידיאולוגיה שלהם. כשם שהאידיאולוגיה הציונית משמשת דבק לאחד יהודים למען הכיבוש והדיכוי כך האידיאולוגיה של אללה מאחדת את הקורבנות נגדה. אז "אללה אכבר"

 18. יאללה אללה הגיב:

  אם אתה איש שמאל, חשוב לפני שאתה מצטרף לקריאות אללה אכבר.
  לא כל מי שמייצג עניים ראוי לתמיכתנו. גם היטלר עלה לשלטון על כנפי העניים והמובטלים. ולאחר מכן לחם באימפריאליזם הבריטי הצרפתי והאמריקאי. האם תיתן לו ולשכמותו את תמיכתך?
  לחשוב זו מידה רצוייה גם בשמאל.

 19. איש ראש פינה הגיב:

  ג’וליאנו מר מכובדי

  אל תשכח שסבך ,אבי אמך, היה ציוני דגול מבוני הגליל וראש פינה.

 20. ענבל בר-און ( לאללה אכבר ) הגיב:

  היות ואני נמנית בין ה"ליברלים" הציוניים המשוקצים בעיניך ( אני מניחה שדבריך מתייחסים בין היתר אלי ) אאמר את דברי: להציג את ישראל כ’מעצמה קולוניאלית כובשת’ ש"פועלת בשירות ארה"ב כדי לנשל את עמי האזור" ולהציג את האידיאולוגיה הקיצונית-שיעית-הרצחנית של אחמדינג’אד ושליחו בגבול הצפון שלנו- ואת נסרללה כ"טוב" וכ"לוחם נגד הכיבוש"- זוהי רטוריקה אנטישמית היוצאת מבית היוצר אשר הוציא אמירות כגון "יהודים נושכי נשך", "היהדות העולמית בעלת ההון העושקת את העם העמל" וכו’. לאמר כי התנועה הציונית הצודקת היא "קולוניאליזם" זה כמו לאמר שהיהודי הוא נושך נשך ומוצץ את דמם של העמלים. לא זה ולא זה נכון. אכן, ההתנחלויות הן קולוניאליזם. אכן- מפלגת העבודה יזמה אותן קצת לאחר מלחמת ששת הימים. אך מכאן עד להפוך את הציונות ב*יסודה* ל’תנועה קולוניאליסטית’??? הרי ערכי היסוד של הציונות היו ‘עבודת אדמה’, ‘דת האדמה’ ( גורדון ) ו"היהודי החדש" ( שיעבוד בעבודת כפיים ) – להכפיש את הציונות *מיסודה* ( להבדיל מהתפנית הקולוניאליסטית שהיא עשתה לאחר 67′ ) – זו רטוריקה מבית היוצר של רטוריקות אנטישמיות ידועות.

 21. שאלה לאללה.. הגיב:

  הפת"ח נוסד בשנת 1964, הוא לא התקומם כלל על הכיבוש של מצרים. ירדן על השטחים הכבושים.
  מתי זה החל ? , בשנת 1967 כאשר ישראל כבשה את השטחים, כי אז לפתע השטחים הפכו לכבושים (להזכיר קודם הם לא היו)..

  צביעות וכפל מוסר אשר באים להראות שהבעיה היא לא הכיבוש אלא מהות קיומה של מדינה יהודית..

  כל פילפולי הכיבוש לא יועילו כנגד האמת שמנהיגי הפלסטינים וחיזבאללה משמיעים אשר קוראים להכחדת מדינת ישראל כפי שמופיע במצע המדיני של החמאס…

 22. למיכאל שרון הגיב:

  1. קראתי את הקישור שצירפת ואין שום ביטוי של הסכמה מצדה של ישראל בנוגע להפסקת אש…בנוסף הכותרת הראשית של ידיעות אחרונות מהבוקר היא :"לא נפסיק עכשיו את האש". אתה יודע משהו שאנחנו לא יודעים?
  2. "חטיבת גולני נשחקה כולה" – אינני יודע כמה זמן עבר מאז ששירתת בצבא אך חצי גדוד איננו חטיבה שלמה.
  3. "ארה"ב היתה מביסה בנקל את חזבאללה" – שטויות במיץ עגבניות. לחימה נגד טירוריסטים תמי גובה יותר קרבנות ובמיוחד בשטח שלהם ובטח ובטח כאשר הם משתמשים בנשים וילדים כמגן אנושי (ע"ע כפר כנא הבוקר)…הייתי מציע לך לפנות למס’ ההרוגים בעיראק בכדי לדעת עד כמה הפעולות של ישראל עוברות בצורה חלקה יחסית.
  4. אני אינני עבריין ופסיכופט (לפחות ע,פ ההגדרות המקובלות בפסיכיאטריה ובקרמינולוגיה) אלא סטודנט, שיודע מצויין מה אני רוצה וכיצד להשיג זאת. הייתי מציע לך אולי לבדוק באיזו חברה אתה מסתובב – אולי שם זה ככה.
  5. ההדרדרות הערכית על מאפייניה שאותם אתה מזכיר קיימת גם בארה"ב (כן…גרתי בניו יורק ואני עדיין מתגעגע) מה שקצת סותר את ההנחה שלך כי זה הגורם להיות צה"ל צבא "גרוע שבגרועים".
  6. בנוגע לקידום הבינוניות – אתה מביא ציטוטים מאורי מילשטיין זה די מתפרש כתמיכה בבינוניות…
  7. כ"כ רע לך כאן? נו באמת…לפחות באיזור המזה"ת זאת עדיין האופציה הטובה ביותר 🙂 תתעודד

 23. מיכאל ו הגיב:

  הציונים ההומוריסטיים האלה "כיבוש מיצרי".
  הכיבוש הציוני בא על גירוש ונישול תושבי הגדה, בזמן ה"כיבוש המיצרי" הם ראו עצמם כמוצרים ותרבותם לא התנגשה עם השלטון.
  כאשר הגיע הכובש הציוני הוא בא מנגד לתרבותם בת דורות רבים באיזור, הוא בא כקולוניאליסט בשירות האימפריאליזם ולא סתם "להתישב".

  עד אז ילדון, עד שלא תלמד על ההיסתוריה של הקולוינאליזם תשאר כבעל מום קוגניטיבי.

 24. דן תמיר הגיב:

  "הרי ערכי היסוד של הציונות היו ‘עבודת אדמה’, ‘דת האדמה’ ( גורדון ) ו"היהודי החדש" ( שיעבוד בעבודת כפיים)"…

  ענבל חמודה,
  לכי בבקשה לקרוא קצת בכתביו של אחד זניח, תאודור הרצל.
  🙂

 25. עמי/לדן תמיר הגיב:

  אני מניח שהיא מתכוונת לערכי אנשי העליה השניה-הציונות הסוציאליסטית.

 26. למיכאל ו הגיב:

  המצרים לא הנפיקו לעזתים דרכונים. לפלשתינאים מהגדה היה דרכון ירדני. לעזתים לא היה דרכון מצרי. ומרד שפרץ בשנות החמישים בעזה הם דיכאו בצורה אלימה לידה כל מעללי ישראל מחווירים.
  המצרים לא ראו ולא רואים בפלשתינים אזרחי מצריים, ועד לא מזמן, אשה מצרית שנישאה לפלשתיני (תושב מצרים) איבדה את אזרחותה.

 27. לענבל בר און הגיב:

  הוא אשר אמרתי כל "הערכים הנשגבים" של הציונות שמשו אותה כדי לנשל את ילידי הארץ ולבוא במקומם במילים אחרות את הקולוניאליזם הציוני שהתחיל ממש בהתחלה ולא ב-67 כפי שהיית רוצה להאמין. מה זה "עבודה עברית" אם לא נישול הערבים ממקומות עבודה. מה זה "תוצרת הארץ" אם לא החרמת תוצרת של חקלאים ערבים. מה זה "כיבוש השממה" אם לא פינוי ערבים ממושבם לטובת מתנחלים יהודים. ומה זה "היהודי החדש" אם לא זה "יפה הבלורית והתואר" האוחז בנשק על מנת להשליט את מרותו על הילידים. וכל זאת בחסות ובשרות של מעצמות קולוניאליות ואיפריאליסטיות
  ובכן "האידיאולוגיה הקיצונית-שיעית-הרצחנית" (ערבי הולך כמובן טוב עם "רצחני") של החיזבללה והחמס גם כשאני לא מזדהה איתה משרתת תנועת שחרור מכל אלו.
  ובאשר להערתך האחרונה אסיים בפראפרזה: מפלטו האחרון של הנבל הציוני הוא להאשים את יריביו באנטישמיות.

 28. מיכאל – קצת עובדות.. הגיב:

  העובדות מר מיכאל סותרות את "המציאות " המדומה שבה אתה חיי.
  הן המיצרים והן הירדנים לא העניקו ולא מעניקים גם היום אזרחות לפליטים היושבים בארצם.
  הם אינם רואים בהם אזרחים, ובוודאי שאינם רוצים לאזרח אותם בארצם.
  הם מבינים את הבעיתיות של איזרוח של ציבור אשר יכול להוות גורם מיליטנטי בארצם.
  לא פלא שמובארק מדכא ביד ברזל כל התקוממות איסלמית שיעית אשר מתרוממת, ודואג לפירוז בין רפיח הפלסטינית למיצרית.
  דבר זהה מתרחש גם בירדן ובסוריה.

  אז ילדון, לפני שאתה למד את העובדות , ולא את משאלות הלב שלך , רק אז תוכל להסיר את המום הקוגנטיבי המתנשא שלך .

 29. לג’ולג’ול (מבות’ינה) הגיב:

  מילים כדורבנות, אבל השאלה מתי מתחילים בניתוח המצב. מדוע להתחיל בסוף המאה ה-19 ולא להתייחס למה שקרה מאה שנים קודם לכן, או אפילו להמשיך אחורה? מתי בדיוק נקודת ההתיישנות על פשעים מהסוג הזה?

 30. למגיב לענבל בראון. הגיב:

  מעבר לעובדה שתגובתך נוטפת שהאנ עצמית ולא מעט אנטישמיות והסתה, מעבר לזה אין לכתוב ולמציאות הרבה דמיון..

  עבודה עיברית היא נישול ערבים ממקומות העבודה ??
  משפט תמוהה ללא כל כיסוי אמיתי, היהודים בנו לעצמם את מקומות העבודה, והשקיעו דם יזע ודמעות מרובות בהגעה למקומה של ישראל כיום.

  תוצרת הארץ היא החרמת תוצרת ערבית ?? – סליחה ?? התוצרת הערבית נמכרת לכל דורש לכל מי שחפץ בכך במרכול השכונתי על מה אתה בדיוק מדבר ??

  מיותר להמשיך ולנתץ את האמירות הפשיסטיות שלך..
  מיותר לציין שמי אשר חפץ בהשמדת העם היהודי הינם הערבים אשר חלקם הגדול אינו מכיר בעצם קיומה של מדינת ישראל כמו חברך אחמינגאד , ועוד חברים מעין אילו.

  וכמו שסיימת, מפלטו האחרון של הנבל הוא בהצגה חד צדדית של עובדות, תוך שינאה עצמית מופגנת , פתור אותנו מעונשך , אם לא טוב לך בארצנו, אני בטוח שאת אותו חופש דיבור וכתב תמצא במדינות לברליות אחרות כגון:
  אירן
  סוריה
  מצרים , ועוד מדינות נאורות מסוג זה אשר יברכו על תגובות מעין אילו.

 31. לג’וליאנו מר מאבנר הגיב:

  תחושה דז’ה-וו נוחתת עלי כשאני קורא את דבריך. כבר צפינו באנשי תעמולה שמציינים הישגים ונצחונות של צבאם תוך כדי שפגזים של האויב נוחתים על ראשם.

  אמרת: "לא משנה אם חיזבאללה ינוצח, ירוסק, ימוגר או יחוסל, המיתוס כבר נוצר", ובכן, לדעתי לא קול ההגיון מדבר ממקלדתך אלא המיית הלב (שהיא לגיטימית כשלעצמה גם אם מופרכת לחלוטין).
  המיתוס של החיזבאללה כארגון שהוציא את צה"ל הגדול מלבנון – הוא הוא שמתנפץ עכשיו.
  החיזבאללה גרם לפגיעה אנושה בלבנון וחטף חיצי ביקורת מהעולם הערבי.
  החיזבאללה סופג מכות קשות בעורפו ורק בעזרת תמיכה מאסיבית של איראן וסוריה (הצד ה"טוב" של העולם הערבי, לשיטתך) הוא שורד.

  אתה אומר "ככל שמלחמת לבנון הולכת ונמשכת כך הולכות ומתמוטטות להן הקונספציות ששלטו עד כה באזור", ואני מסכים, אבל ברשותך אמשיך את הפיסקה אחרת ממך: איראן וסוריה יפסיקו לעשות בלבנון כבשלהם בעזרת החיזבאללה. צבא לבנון (בעזרת כוחות או"ם) ייפרש בדרום לבנון ויפסיק דה-פקטו את השימוש הציני שאיראן וסוריה עושות בפליטים פלסטינים בכדי לקדם את מטרותיהן.

 32. עמיחי – הנה מיתוס של הצד השני הגיב:

  רון בן ישי היטיב לאמר זאת:
  "גם אם היעדים לא הושגו במלואם, הפשיטה בבעלבק מערערת את מיתוס העליונות בקרקע שטיפח נסראללה. תהיה לה השפעה על רוח הלחימה של חיזבאללה, והיא בבחינת זריקת עידוד לצה"ל ואזרחי ישראל".

  ואני תוהה, מה יש לג’וליאנו מר להגיד על כך לאחר שטען כי "כושר ההרתעה של ישראל לא הוחזר, להפך הוא רק הולך ונשחק"…
  ולמה בכלל ממהר ג’וליאנו לפאר ולרומם הישגים של החיזאללה ולציין את הישגיו?
  האם בעיניו עדיף החיזבאללה מצה"ל?
  האם הוא יותר מוסרי? יותר ידידותי ושוחר שלום?
  מהי המוטיבציה מאחורי המאמר?

  הייתי מאוד מעוניין לקרוא את תגובתו…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים