הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 באוגוסט, 2006 תגובה 1

נכנסנו להלך מלחמתי ,והיתרונות בעינן עומדות:


העם היהודי מתאחד, הסולידריות ההדדית מרקיעה, ונכון. מספר אנשי חיזבאללה הופחתו.

חיכינו לרגע הזה. להפשיל שרוולים, ולשלוף רובים. הרגע בו נוכל להפציץ ,למגר ולהרגיש חזקים, נתמכים וכ"כ צודקים בו אנחנו ‘רק’ מחזירים ובעצם נלחמים ב ‘כוחות הרשע’ המוכרים.


אך בדרך ניתקנו עצמנו מהקשר של המלחמה למציאות הכללית, למצב בגדה, למעצרים המתמשכים ולסגירתם בתוך בקבוק וואקום תמידי, המותירה המונים מוגבלים בשטחם.


יכול להיות שהמלחמה מופרזת, ונגיע בסופו של דבר לאותה תוצאה שהיינו מגיעים אליה בדרכים שפסחנו מלבדוק ,כלחץ מדיני וצירוף מדינות נוספות למאבק. במידה והדרך הייתה נכשלת היינו חוזרים ונלחמים במלוא העוצמה, רק שערך האלטרנטיבות היה עומד לזכותנו.


מהי בעצם המטרה, להפיל את החיזבאללה?, להפגין מיומנויות צבאיות שיהוו גורם הרתעה בעתיד?


נניח ואכן נפיל את החיזבאללה, האם נצליח לשמור בדרך קבע שכוחות קיצוניים יותר לא יחליפו את מקומם. בינתיים בדרך מהירה רכשנו לנו מיליוני שונאים חדשים והגברנו את שנאת הקיימים, וספק אם מישהו אכן הטיל ספק בכוחותינו המתוגברים.


בינתיים מהשולחנות הגבוהים באופן תמידי מהדהדים לנו פרנסי המדינה, כמה אנחנו צבא מוסרי, ואיך תמיד רק במקרה נהרגים גם המוני אזרחים.


מנגד, העולם מדבר על ההפרזה הישראלית שמתעלמת מערך אדם למי שאינו יהודי. בלבנון עולה התמיכה בחיזבאללה, נולד דור חדש לתוך עולם של שנאה ונקמה שהופך לקיצוני יותר ונטול גבולות, ואצלנו הרוח המלחמתית מתעצמת.


אלמלי רק יכולנו להנציח את השקט ששרר בתקופת המונדיאל, בו לוחמני העולם נשאבו למציאות פיקטיבית, בה הקטטות מתרחשות רק במגרש, על רקע קללות שגרתיות בין כוכבי על.


בסופו של סיפור ננצח ב’מלחמה’, נפגין ביצועים צבאיים מרשימים, ואז נחזור למציאות השגרתית, מחסומים, מעצרים שרירותיים, וגישה מערבית מתעלה. עד שהבועה שוב תתפוצץ. או עד שיקום המושיע שיבצע טיפול שורש יסודי.טיפול אסטרטגי, מדיני, חברתי ותרבותי. טיפול גמור בלי חורים ומבקעים.

תגובות
נושאים: עדכונים

תגובה אחת

  1. המטרה ניצחון הגיב:

    תלוי מה היא הגדרת ניצחון. אם הכוונה לחסל את חיזבאללה זו מטרה מטופשת ולא מושגת. נראה שהמטרה היא בבירור להפוך את תדמית החנון שלא מגיב כשמכים אותו לתדמית של משוגע שאי אפשר לדעת מה יעשה אם מתקרבים אליו. אם חיזבאללה שהוא ארגון לבנוני ולכן יוצאים מהנחה שאיכפת לו מה קורה ללבנון וללבנונים יבין שפעולה שלו עלולה להחריב את לבנון הוא ימנע מפעולות כאלה וכל היתר לא חשוב בינתים כי לטווח הארוך הלבנונים יראו ויבינו שכאשר לא פוגעים בישראל היא לא פוגעת בלבנון. אם זה יושג זה ניצחון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים