הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 באוגוסט, 2006 47 תגובות • האם המלחמה הזו, כפי שאומרים ראשי הצבא, הממשלה ושרתיהם בעיתונות, היא "שינוי כללי המשחק"? "צריבה בתודעה" בדבר עוצמתה של ישראל שתרתיע כל מי שיחשוב לפגוע בה? אינני בטוח. כמה עשרות עד מאות לוחמי חיזבאללה מצוידים בתת חימוש עושים חיים קשים לאלפי חיילים ישראלים מצוידים במלה האחרונה של הנשק המודרני. הפצצות חיל האוויר בלבנון אינן ביטוי לעוצמה, כי זו חוכמה קטנה מאוד להפציץ ולהרוס מדינה שאין לה חיל אוויר ואין לה טילי קרקע אוויר, למעשה נטולת יכולת הגנה. במקום שיש חיל אוויר וטילי קרקע אוויר היתה מתקבלת תמונה שונה לחלוטין.


 • שוב ושוב אנו שומעים בשופרות התעמולה הישראלים את המנטרה "איום קיומי". סליחה, לבנון או החיזבאללה מאיימים על קיומה של ישראל? הבלים. מי שקיומו נתון בסכנה הם מדינת לבנון ועמה.


 • המלחמה הזו סובבה את הראש לכמה אנשים. קחו למשל את המשורר אילן שיינפלד. תמול שלשום הוא עוד נחשב לאיש שמאל. לא סתם שמאל אלא שמאל רדיקלי. בשעתו הוא נימנה עם תומכיו של מרדכי ואנונו. בקהילה ההומו לסבית, שהממוצע שלה הוא שמאלה מהמרכז, הוא נחשב לאחד הקולות היותר שמאליים. והנה, ראו מה עשתה לו מלחמת לבנון השנייה. הוא גייס למלחמה את שירו של ביאליק "ברכת העם", השיר שידוע גם כ"תחזקנה", שיבש ועיוות אותו באמצעות גיור אורתודכסי בנוסח תומכי כהנא ויגאל עמיר ומה שיצא הוא הימנון להשמדה ולמוות.

הנה שתי שורות מ"השיר":


"עלו על לבנון וגם על עזה במחרשות ומלח. החריבון עד אין תושב.
הפכו אותן מדבר צחיח. עיים של חרבות. עמק עכור לא מיושב".


(פורסם ב-ynet במדור "תרבות" 30.7.2006).


האם חיל האוויר קיבל השראה מהשיר לפני ביצוע טבח הילדים בכפר כנא, או שמא הטבח שימש כהשראה ליצירת המוות של שיינפלד? • רופא המשפחה שלי אומר כי זאת מלחמת אין ברירה. פשוט הצטברה כמות מרשימה של כלי נשק חדשים, ולא היתה ברירה אלא לנסות אותם "על באמת". ואני הוספתי כי המחסנים התמלאו בתחמושת ששוכבת כבר זמן רב כאבן שאין לה הופכין, והגיע הזמן לעשות בה שימוש מלחמתי כדי למלא את המחסנים במלאי חדש.


 • מלחמת לבנון השנייה היא גם מלחמת ביטול קיצוץ תקציבי הצבא. הדיבורים על קיצוץ משמעותי בתקציב הצבא, כדי לממן פרויקטים חברתיים כפי שהובטחו על ידי אולמרט את פרץ בבחירות האחרונות, הכניסו את ראשי מערכת הביטחון ללחץ לא נורמלי. המלחמה הזו פתרה את הבעיה. לא רק שלא יהיה קיצוץ, תהיה תוספת ביד רחבה.


 • לקראת הבחירות האחרונות כללתי, הגם לזמן קצר בלבד, את מרצ כאופציה שמאלית אפשרית. עתה, כשאני שומע את מנהיג מרצ ח"כ יוסי ביילין ממליץ לפתוח במלחמה נגד סוריה, ושמועמדת אחרת מטעם הרשימה, תא"ל (מיל.) רחל דולב, חתומה על מודעת תמיכה במלחמה – אני שמח שלא התפתיתי.


 • לפני ימים מספר קיימה תנועת "יש גבול" במועדון "צוותא" בתל אביב ערב השקה לספר "כיבוש וסירוב" (הוצאת ספרי נובמבר, עורך ישי מנוחין). ספר חשוב ומומלץ.

אחד מבאי הערב שאל: מה זה השתלבות במרחב? האם פירושו קבלת נורמות הטבח בדארפור או האידיאולוגיה של החיזבאללה? תשובתי: בוודאי שלא. איש שמאל חילוני, סוציאליסט, דמוקרט, לא מפרש השתלבות במרחב כאימוץ אידיאולוגיות לאומניות או דתיות של תנועות ומשטרים שמבוססים על עריצות והפרת זכויות אדם. השתלבות במרחב פירושו, למיטב הבנתי, הסרת ההתנשאות, הגזענות והכוחנות כלפיי המרחב הערבי, לימוד שפתו ותרבותו והכרה בכך שאנחנו מיעוט באזור ולא באנו לשלוט ולהשתלט. • סא"ל צביקה לוי, חבר קיבוץ יפעת, הוא "זקן הלוחמים" שגויס בצו 8. הוא הגיב על גיוסו במלים "זהו היום המאושר בחיי". כך דווח בנימה של הערצה ב"מעריב" (31.7.2006). מי שרואה בהליכה למלחמה את היום המאושר בחייו, דעתו השתבשה עליו וגם דעתם של אלה שמריעים לו.


 • עמי שרייר הוא אביו של סגן יפתח שרייר שנהרג בקרב בבינת ג’בייל. עוד לא עברו שבעה ימים ממותו, והאב שלח מכתב לראש הממשלה אולמרט בו כתב "כאב שכול אני רוצה לחזק את ידיך". גם זה ביטוי לטירוף מערכות.


 • "שינינו את פני המזרח התיכון" הצהיר אולמרט בנאום בבית הספר לפיקוד ומטה. חכה, מה בוער לך? המלחמה עוד לא נגמרה, תוצאותיה לא ידועות, בוודאי לא בטווח הבינוני והארוך, ואתה יוצא כבר בהצהרות רהב.


 • העיתונאי בן כספית מ"מעריב" התגייס למען המלחמה בהתלהבות של כתב חצר. הוא נידב נאום לראש הממשלה אולמרט שם כתב כי "אני מייצג לא רק שישה מיליון ישראלים אלא גם שישה מיליון יהודים שהושמדו בשואה". אהה, איזו שואה נחמדה, שאפשר לגייס אותה כעזר ליצירת אסון הומניטרי לכמיליון בני אדם שהפכו פליטים חסרי בית בארצם, חשופים בעיצומו של קיץ לרעב, צמא ומחלות, קורבנות ענישה קולקטיבית של הפצצות ברבריות של ישראל.


 • באותו גיליון של "מעריב" פירסם בן כספית מכתב שטנה גזעני לחברי הכנסת הערביים (באמצעות ח"כ ד"ר אחמד טיבי) והציע להם להגר מכאן. הוא מכנה אותם בוגדים וגיס חמישי. במלים אחרות, מי שמתנגד למלחמה, להרג ולהרס ומציע לדבר במקום לירות, הוא לדידו של כספית בוגד. בצדקנות מעושה כותב כספית לערבים כי בעוד הם פוגעים בילדים בכוונה תחילה, הרי "אנחנו הישראלים" עושים זאת בשגגה, ואפילו מצטערים לאחר מכן. הגיע הזמן לומר לכספית ודומיו כי ישראל פוגעת בכוונה תחילה בילדים ונשים, הן בלבנון והן בעזה ובשטחי הגדה. הפצצות כמו שמתבצעות בלבנון, נעשות מתוך ידיעה ברורה שילדים, נשים וזקנים יפגעו. אין לכספית שום יתרון מוסרי על המתפוצצים באוטובוסים.


 • סולידריות ערבית? שוב ראינו שאין חיה כזו. שהרי אילו החליטו מדינות ערב להתייצב לעזרת העם בלבנון, להפעיל בתיאום אגרוף קמוץ של חילות האוויר שלהן וטילי קרקע אוויר המצויים בהן בשפע, הן יכלו למנוע, או לפחות למזער, את הרס לבנון בידי ישראל.


 • ח"כ ד"ר עזמי בשארה עולה ב-10 דרגות על מרבית חברי הכנסת בישראל. הוא איש אשכולות, שעם רבים מדבריו אני מסכים ועל אחרים אני חולק. אסתפק בשתי הערות. לדעתי הוא ממזער את חשיבות הקשר בין חיזבאללה לבין איראן. איש שמאל או ליברל לא יכול להיות שווה נפש למסר האידיאולוגי שהקשר הזה משדר. שנית, הביקורת הנוקבת שיש לנו על ישראל אינה צריכה לשמש מחסום בפני ביקורת על נסראללה והחיזבאללה. המודיעין של הארגון נכשל בקריאת המפה הישראלית. זחיחותו של נסראללה היתה ביטוי לקונספציה שישראל היא מדינת קורי עכביש בהתפוררות, שלא תגיב מעבר לבנאלי והמוכר מהחטיפה הקודמת. איזו טעות מוכרת, מתכוננים למה שהיה. אילו שאל כל אחד מאיתנו היינו מזהירים אותו לבל יהמר בהרפתקה, כי ישראל היא מדינה פראית וחזקה מבחינה צבאית, עם מעט מאוד מעצורים מוסריים, שתפעיל את כל עוצמתה כנגד ארגונו ולבנון, וכי אין ביכולתם לגבור עליה. הולך להיות אסון, היינו אומרים לו. ישראל רק מחכה להזדמנות לסגור חשבון בגין ההשפלה במלחמת לבנון הראשונה, ובנוסף היא גם זרוע אמריקאית במאבק העולמי נגד איראן ושלוחותיה. אין לחיזבאללה סיכוי נגד השילוב הצבאי הזה. שב בשקט, היינו אומרים לו. ניתוח קר בלי אידיאולוגיות. אבל הוא לא שאל, ואנחנו לא יעצנו.


 • ימין ושמאל בישראל הפליגו בחוכמתו של נסראללה. הנה שאלה (שאין לי תשובה עליה): מחד גיסא הוא בנה מערך צבאי של קטיושות, נשק סטטיסטי לא מדויק, שפגיעתו ונזקו לא מגיעים לקרסולי ההרס והנזק של הפצצות החכמות הישראליות, כפי שרואות עינינו בשלושת השבועות האחרונים, ומאידך גיסא הפקיר לחלוטין את ההגנה על שמי לבנון. אם הוא כבר מתנהל כמדינה בתוך מדינה, הכיצד לא בנה מערך של נשק אנטי מטוסי, טילי קרקע אוויר וכיוצא באלה צעצועים, ביודעו את היתרון הישראלי בחיל אוויר? לא ברור.


 • אני מבין את המצוקה הפלסטינית שמביאה המונים להפגין בעד נסראללה. זהו ביטוי לייאוש. הפרובוקציה של החיזבאללה בחטיפת שני החיילים, שסיפקה לישראל את האמתלה למלחמה ואת התמיכה הבינלאומית, גרמה נזק עצום לעניין הפלסטיני. כל המיקוד הבינלאומי מופנה ללבנון, ובחסות המלחמה שם ממשיכה ישראל לבצע פשעים בעזה, שלא זוכים לתשומת לב. גם הימין הישראלי יוצא נשכר מכל הפרשה. החיזבאללה הוא היום אחד מסוכני הימין הישראלי המוצלחים ביותר.


 • בכל מסכת הדם הנוראה יש גם אלומת אור בדמות סרבן המלחמה סרן אמיר פסטר. ירבו כמותו.

החבר צ’אבס


נשיא ונצואלה הוגו צ’אבס יצא למסע סביב העולם לגבש חזית אנטי אמריקאית. זהו רעיון שראוי לתמיכה ועידוד, ובתנאי שהוא בוחר בבני ברית ראויים. להיות אנטי אמריקאי זה בהחלט נתון חשוב, אבל לא יחידי ובלעדי כאשר מדובר בחזית שמאלית נגד ארה"ב.


צ’אבס ביקר באיראן ונשיא איראן מחמוד אחמדינג’אד אמר שהוא חש כי פגש בנפש תאומה. אני מקווה שהאבחנה שגויה.


הנה מספר נתונים שליקטתי מפרסומי מפלגת הפועלים הקומוניסטית האיראנית שפעיליה המרכזיים נמצאים בגלות.


בשנת 2004 נעצרו 7 עובדים בעיר Saqez בגין ארגון הפגנה ב-1 במאי. בחודש מאי השנה נעצרו פעילי איגוד מקצועי על אותה עבירה (כך החוק האיראני) בעיר Sanandaj. לפני כמה שנים ירו כוחות הביטחון על עובדי מכרות נחושת והרגו ארבעה פועלים. Mansoor Ossanlou נשיא איגוד עובדי התחבורה הציבורית בטהרן נתון במעצר. בינואר השנה נעצרו 1,000 (אלף) נהגי אוטובוסים בטהרן בגלל שפתחו בשביתה. 50 עובדי מפעל המכוניות Khondn Car פוטרו בגלל שפתחו בשביתה. משכורות לא משולמות בזמן, מו"מ קולקטיבי עצמאי של ארגוני עובדים אסור, שכר המינימום הוא שליש מקו העוני. אבטלה גואה, שחיתות שלטונית בשפע, ופערי הכנסה גדולים בין עשירים ועניים. הדיקטטורה האיסלאמית אוסרת על פעילות עצמאית של איגודי עובדים. הכל מנותב למועצת העובדים המוסלמית הנשלטת על ידי השלטון וכוהני הדת.


משטר כזה אינו בן ברית לשום דבר מנקודת מבט שמאלית.


גם "הארץ" נסחף


הידיעה הראשית ב"הארץ" בה הובא נאומו של מ"פ גולני סרן אורי לביא בפני חייליו בטרם כניסה למלחמה בלבנון, היתה היסחפות של העיתון אחרי הגל הפטריוטי שלא נעדר סממנים לאומניים דתיים. מדבריו הנמלצים אפשר היה להתרשם כי ישראל ניצבת עתה על המצדה לפני הקרב האחרון בבחינת להיות או לחדול.


היה זה אך טבעי ולטעמי גם סהרורי, כאשר בעקבות נאומו של המ"פ הופיעו הרבנים בפני החיילים, חילקו להם ספרי תהילים ו"כרטיסי כיס" של תפילה וקראו פסוקים כמו "אל ירך לבבכם… אנא ה’ הושיעה נא, הצליחה נא, באלוהים נעשה חיל והוא יבוס צרינו". כך קרה בוודאי גם בצד השני אצל לוחמי החיזבאללה, שבטרם יציאה לקרב קיבלו גם הם את מנת הסם הדתי וסיוע מאלוהים.


גיוס היושב במרומים למען "מות קדושים" כאשר לכל צד ברור שהאלוהים פועל למענו, אינו המצאה חדשה. כמה מפתיע שבנקודה זו אין הבדל בין ימי הביניים למאה ה-21, בין הצבא הישראלי לחיזבאללה.


ישראל לא נלחמת על "חירותה" – בוודאי לא על "קיומה". מי שקיומו וחירותו נמצאים בסכנה הם מדינת לבנון ועמה שעומדים מול מתקפה ישראלית ברוטלית. ב-1982 כמו ב-2006 ניצבת לבנון מול ישראל שלא שינתה דיסקט ומובלת על ידי אותה קונספציה כוחנית מיליטריסטית: "אנחנו נעשה סדר חדש בלבנון".

תגובות
נושאים: מאמרים

47 תגובות

 1. יגאל א. הגיב:

  גדעון – לא שיכנעת אותי.

  אף אם ניסית להראות מאוזן, וללמד קטגוריה על החיזבאללה, האי שהביקורת שלך כלפי ישראל, היא, כדבריך, חסרת פרופורציה – ואיך אמרת, דרושה "מידתיות".

  מצבם של הלבנונים הוא בראש ובראשונה פונקציה של התמיכה שלהם בחיזבאללה. לישראל אין שום סכסוך אינהרנטי עם לבנון, ואני לא מתיחחס לבעיית הפליטים הפלסטינים. לבנון, לעומת זאת, משחקת משחק כפול של להיות עם (חיזבאללה) ולהרגיש בלי.

  למרות שהתגובה הישראלית היא לא מידתית, ואפשר לומר גם ב"לשון המעטה", הרי שזה כבר מאחורינו – חיזבאללה יכול היה להפסיק את הלחימה הזו – שחרור חטופים והתפרקות מהקטיושות – ברם, הוא מוביל קו לוחמני משיחיסטי דתי, והתוצאות ברורות.

  לניצן אביב – כדאי שתקשיב לנסראללה ואחמדאינג’ד – לא נראה לי שהם צוחקים כשהם מזכירים את השמדת הישות הציונית (אלא אם זו שאיפת חייך).

 2. עודד הגיב:

  קראתי בעבר את רשימותיך מר ספירו ואני חייב לאמר שבזמן האחרון אתה מתעלה על עצמך.
  מהסמן הקיצוני של השמאל ההזוי עברת להיות מייצג ראוי של שמאל שפוי יותר והגיוני המביט נכוחה על המצב הגיאופוליטי ומסיק מסקנותיו בהתאם.

  נסראללה ואירן וצ’אווס בסירה אחת נגד ההומניזם והסוציאליזם. זה ניתוח אובייקטיבי למדי ושונה ממה שהכרתי ממך בעבר. ההתנגדות למלחמה,כל מלחמה ,מביאה אותי לחשוב שאתה אדם נאור בעל יושר אנטלקטואלי בניגוד לאותם אנשי "שמאל" שמצדיקים ותומכים בחיזבאללה ובחמאס כי הם נגד ה"ציונים הקולוניאליסטים".

 3. גדעון ספירו הגיב:

  לכל המגיבים ששאלו "אז מה היה צריך לעשות"?

  אני שייך לאלה שסבורים כי החטיפה היא בבחינת תקרית גבול שלא הצדיקה פתיחה במלחמה בכלל, ובממדיה הנוכחיים בפרט. אילו אני בעמדת הכרעה, הייתי נכנס למו"מ להחזרת השבויים ובכך סוגר את הנושא.
  מי שמתעקש על תגובה צבאית, מן הראוי שלא תחרוג ממה שקרוי מידתיות. אתה לא שורף בית ספר בגלל שהמורה נתן סטירה לתלמיד. פעולת החטיפה בבעל בק, היא דוגמא לסוג של פעולת תגמול. בשום אופן לא מעבר לכך.
  מי שרוצה, יכול להגדיר את החיזבאללה כארגון טרור, או מרצחים, יש בוודאי מי שהגדרות אלו גורמות להם סיפוק. אני סבור שמדינת ישראל היא ארגון מרצחים וטרור הרבה יותר מסוכן מהחיזבאללה.
  בל נשכח כי בסך הכל, מאז הנסיגה מלבנון בשנת 2000, הגבול היה שקט והגליל פרח. נכון שהיו מעת לעת תקריות גבול, אבל אלה היו לעתים קרובות כתוצאה מהתגרות ישראלית, כמו טיסות מעל לבנון שהן הפרה בוטה של הסוברניות הלבנונית, לא פחותה מזו שבוצעה במעשה החטיפה.
  מאז הנסיגה נוצר איזה מאזן אימה בין החיבאללה לישראל, ובצלו, בגדול, החיים בגליל ובדרום לבנון התנהלו כסדרם.
  היה צריך להמשיך בכך כשבמקביל מתנהל בתוך לבנון רב שיח בין הפלגים הפוליטיים השונים לפירוק החיזבאללה מנשקו והפיכתו למפלגה פוליטית בלבד.
  לישראל לא היתה סבלנות לתת להליך הזה את הזמן הדרוש.
  הקשר בין החיזבאללה לאיראן, בהקשר הצבאי, הוא פחות משמעותי מהקשר הצבאי שבין ישראל לארה"ב.
  ישראל היא זרוע אמריקאית הרבה יותר מסוכנת מאשר החיזבאללה כזרוע איראנית.
  החיזבאללה לא מהווה שום סכנה קיומית לישראל. המלחמה הנוכחית מוכיחה כי ישראל היא שמהווה סכנה קיומית ללבנון דמוקרטית.

  למכלוף,
  לכאורה הייתי צריך להודות לך על המחמאה, אבל למעשה אין בכך צורך, כי היא נובעת מפירוש לא נכון של כתיבתי. מעולם לא היתה בי "שנאה לבני עמי" כפי שייחסת לי.
  אתה לא מבחין בין ביקורת נוקבת כלפיי ממשלות ישראל וצבאה, כמו גם כלפיי אותן קבוצות ומפלגות בחברה הישראלית הספוגות בגזענות וברעיונות פשיסטים, לבין שנאה לעם, ואין זה משנה איזה עם. הכיצד אוכל לשנוא את "בני עמי" כאשר גם מחנה השלום נימנה עימו? אכן, אני מלא איבה לגזענים, בין מבני עמי בן מעמים אחרים, ואני חברם ואוהבם של שוחרי שלום ושוויון, בין מבני עמי בין מעמים אחרים.

 4. ניצן אביב הגיב:

  תגובה למכלוף ולצביקה:

  דבריכם יחלפו כנפיחה קלה וכעננה חשרת-עבים חולפת – אינשאללה!

  "שנאה עצמית"
  השתלחויות חסרות-רסן בבני עמך"

  רק מבקרים נמוכי-מצח, חסרי מוסר ורגש אנושי אלמנטרי, שעיניהם טחו מראות ואוזניהם נאטמו לשמוע, את זעקות השבר של תושבי לבנון ורצועת עזה, המופצצים ומופגזים, השכם והערב, נהרגים ונרצחים ומליון וחצי פליטים שנותרו חסרי קורת גג, ולראות את ארצם ואדמתם הופכת לעיי חורבות – יכולים להתעלם מן הזוועה ולהשמיע, לעומתם, כהצדקה לפשעי המלחמה המזויעים, את קריאות התעמולה הלאומניות והתפלצתיות-ארסיות ומעוררות הקבס:
  "מלחמת קיום"
  ישראל עומדת בפני סכנת השמדה"
  ועוד סיסמאות תעמולה נבובות, שקריות ונפוחות.
  האם איבדתם את עשתונותיכם כליל?

 5. ענבל בר-און הגיב:

  מאמר יפה. שמחה לשמוע סוף כל סוף בגדה השמאלית אי-אידיאליזציה של החיזבללה + איראן ( "לוחמי חופש" ושאר מרעין בישין )- כשהחיזבללה + איראן מגונים, קל יותר לקרוא את הדברים. אכן, מדינת לבנון נהרסה על לא עוול בכפה, ובכל הכבוד, לבנון בנסיבותיה לא אשמה שהחיזבללה השתלט עליה ( מדינה שברירית שאך התאוששה מרצח חרירי ומן הכיבוש הסורי )- הענשה קולקטיבית של הלבנונים מגלמת אידיאולוגיה נוסח ‘תוכנית ויסקונסין’: נפסיק להם את הקיצבאות אז הם ירצו לעבוד, נעניש אותם בשוטים ועקרבים אז הם יגלו מוטיבציה בעבודה. במסגרת ה’חינוך מחדש’ של העם הלבנוני לאחר החרבת התשתיות הם יאתרו בדים לבנים בין ההריסות, יטלו מכחולים כחולים ויצירו דגלי ישראל מאולתרים, ויצעדו בין הריסות לבנון עם דגלי ישראל ויאמרו: "תודה לישראל שחינכה אותנו מחדש לא לאפשר לחיזבללה להיות בתחומנו".

  העם הלבנוני הוא קורבן, החיזבללה- משטר רצחני עם אידיאולוגיה מסוכנת. טוב שהמחבר ערך את ההבחנה.

 6. חיים הגיב:

  אז מה מציע ספירו לעשות בנוגע לחיזבאללה?
  אם ברור לו שהם שלוחה איראנית, ברור לו שהם ארגון פונדמנטליסטי רצחני, ברור לו שפעלו מתוך הנחה שישראל לא תגיב. מה אמורים קברניטי המדינה לעשות כאשר בבוקר יום בהיר, מותקפים ישובים אזרחיים בקטיושות, מותקף סיור צה"ל בגבולות המדינה, נחטפים שני חיילים ונהרגים שמונה.
  מה אמורה להיות התגובה?
  האם אמורה להיות תגובה?

 7. גיא הגיב:

  ההתנפלות המטורפת על מתנגדי המלחמה באה, לדעתי, מתוך פחד ענק (על סף מודעות) שהשקרים ייחשפו ושההונאה שמתוחזקת ע"י תעמולה תקרוס…האגו פוחד לכן מבקש הוא להכות בצד השני יותר ןיותר כי הוא זה שמבין רק כוח.
  תקוותי היא שיום אחד הגאוותנות של העם היהודי תקרוס, השקרים יצופו ותהיה התמודדות אמיתית עם ההיסטוריה כדי לבצע תיקון. אני כמובן יכול לחלום עד אין-סוף…אבל תיקון אישי, פנימי אצל כל אדם יכול גם יכול לקרות.

 8. רונן הגיב:

  מה אתה מציע ?
  אני מאוד תמכתי ביציאה מלבנון.
  מה צריכה מדינה לעשות כשחוטפים בלי סיבה 2 חיילים משיטחה הריבוני ?
  כזכור לך בזמן החטיפה הופגזו גם ישובים אזרחיים.
  כנראה שאין בררה ורק כוח בינלאומי ברצועת בטחון יעזור.

 9. אוהד בר הגיב:

  כמו שראיתה ממקרה אילן שפן המשורר הימין הקיצוני
  הוא הקרוב ביותר לשמאל הקיצוני בעגול הדעות הם סמוכים מנוגדים כביכול אבל צמודים .לכן גם אתה יכול לעבור מקצה לקצה ,בוא למרכז שם לרוב נמצא המוסר.בוא למרכז גדעון .

 10. השמאל החופשי הגיב:

  לגדעון ספירו, אני מכבד מאוד את היושר שלך להיות עיתונאי ואדם עצמאי כמו ביקורת כלפי צ’באס על הפגישה עם האירנים שכנראה נשמע רק ממך ביקורת כזו מבין כל הכותבים באתר זה.
  הבעיה שאינך מציע שום אלטרנטיבה, וכאן המקום לשאול אותך: לאחר שחטפו שני חיילים והפציצו את יישובי הצפון מה אתה היית עושה מול אירגון פומנדלסטי קיצוני שרוצה למחוק את ישראל, ורוצה להשליט מדינת הלכה שמרנית ומפלה כמו הרבנים הקיצונים של מועצת ישע.

 11. אורי הגיב:

  אני רוצה לנצל את הבמה כדי לכתוב על תוכנית שהיתה עכשיו בערוץ 10 (עם שירה פליקס) על יצחק פרנקנטל, דתי חובש כיפה עם דעות של יישעיהו לייבוביץ’ זצ"ל.
  פרנקנטל איבד את בנו שנחטף ונרצח ע"י החמאס וכתגובה הקים ארגון למשפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות, ואיבד כתוצאה מכך את כל חבריו מהמחנה הדתי לאומי.
  לעתים נדירות יש הזדמנות לראות אדם גדול ולהעריץ אותו (בזמן אמת, לא אחרי מותו), ופרנקנטל הזה הוא בדיוק סוג כזה של אדם.

 12. צביקה הגיב:

  נדמה שיש בלבול מושגי קל אצל מר ספירו. הוגו צאווס אינו איש שמאל אמיתי. מדובר בפופוליסט המשתלח בכל דבר הקשור בארה"ב כטקטיקה פוליטית לביצור שלטונו.
  חבירתו למטורף דתי בעל תפיסות מטאפיסיות משיחיות כמו אחמדניג’אד אינה מפתיעה כלל וכלל.
  "זרוע אמריקאית במאבק העולמי נגד איראן" ?!? אמריקאית? ישראל עומדת תחת סכנת השמדה בידי איראן. איך ניתן להפוך כך את היוצרות!

 13. עמי כהן/ ספירו אתה סותר עצמך הגיב:

  אתה סותר עצמך, ולדעתי מבלי משים. כוונתי היא שפתיח דבריך אתה מציין כי ישראל נכשלה/נכשלת ב"צריבה התודעתית" ביחס לעוצמתה ובהמשך אתה מציין כי נסראללה טעה בכך שלא הבין כי ישראל נכונה למהלומה חזקה ופראית בתגובה להתקפותיו וכי האמין יתר על המידה בתיאורית "קורי העכביש". ובכן ,גדעון, זו בדיוק ה"צריבה התודעתית". כח ההרתעה של ישראל נשחק מאוד, גם בגלל פעולות החיזבאללה והתגרויותיו הנשנות לפני ואחרי נסיגת צה"ל בלבנון. לכן תיאורית קורי העכביש הפכה פופולארית יותר ויותר, ובין השאר היא הועמדת ככל הנראה מאחורי התבטאויותיו של נשיא אירן בשנה האחרונה.
  ישראל ניצחה במערכה בעצם ההחלטה להגיב בעוצמה שהגיבה ולהסתכן בטילים על עריה ובמתקפה פולטית בינלאומית. מעתה, לפחות לזמן מה, מדינות ערב יחשבו פעמיים לפני שיאפשרו פעילות בלתי מרוסנת מתחומן כלפי ישראל, שלא לדבר על עימות ישיר. למבצע סיני היו מטרות דומות והישגים דומים (11 שנות שקט חסר תקדים בגבול מצרים ומעט מאוד עימותים ופעולות טרור מירדן).
  תיאורית קורי העקביש היא שהיתה לאיום הקיומי (בזמן עימות, חולשה נתפסת של מדינה מזמינה מתקפה צבאית כתחליף למשא ומתן מדיני שבו באופן טבעי יש צורך גם בעשיית ויתורים) והמלחמה הסירה אותה במידה רבה.
  נכון, צה"ל נתקל בקשיים אבל לא נראה לי שזה פוגע בתדמית הצבאית של ישראל (ובוודאי שלא פוגע בשיקום ההרתעה האסטרטגית). אף צבא בעולם לא התמודד ולא מתודד בהצלחה יתרה עם לוחמת גרילה ,ובוודאי שמדובר בארגון מצויד היטב, מאומן היטב ושפועל מתוך איזורים מאוכלסים.
  ההישג המרכזי כבר הושג .עתה על ישראל למצוא דרך לסיים את המלחמה מהר ובאופן שיבטיח במידת האפשר את גבולה הצפוני. כח בינלאומי הוא רעיון מוצלח ולו משום שמתקפה עליו מצד החיזבאללה, תיגרור מעורבות לצד ישראל ואם תשוב הלחימה, יהא זה בתנאים בינלאומיים עדיפים לישראל (וגם בתנאים טקטיים עדיפים היות וחיזאללה לא יכול לבנות עצמו חזרה לאותה רמת היערכות כשבאיזור הדרום צבא בינלאומי חזק.
  ועוד משהו קטן: המפסידה הגדולה במערכה היא לבנון. היא ספגה מהלומה קשה ביותר, ועבור מה? עבור 3 אסירים שלפחות אחד מהם איננו אלא רוצח אכזר של ילדה בת 4 ואביה, אדם שאם איננו טרוריסט הרי הוא פושע מלחמה? עבור 2 המטר וחצי של חוות שעבא ששייכת לסוריה לדעת האו"ם ולדעת סוריה? האם בעברו זה היה שווה ללבנונים לאפשר לחיזבאללה לגרום להחרבת מדינתם שאך צהחלה להתאושש ולאבד את הריבונות בדרום לבנון (עד שהשיגו אותה מחדש!) לטובת כח בינלאומי?
  פשוט טימטום לשמו.

 14. מכלוף הגיב:

  רואים שיפור בכתיבתך,פחות שנאה עצמית,פחות השתלחויות חסרות רסן בבני עמך…,פחות ארס,ויותר תוכן.
  WELL DONE,מר ספירו
  אפילו אחד כמוני יכול לסכים איתך.

 15. חיים הגיב:

  ישראל לא טסה מעל שמי לבנון עד אשר החיזבאללה החל בהפצצות על הר דוב, בטיסות מהסוג הזה אגב אף אחד לא נהרג או נפצע. בכל מקרה זה לא מעודד לשמע אדם המקבל בשלוות נפש סטואית הפצצה של ישובים אזרחיים, חטיפה של שני חיילים והרג של שמונה, יותר מלחיץ לשמע שהתגובה המוצעת היא משא ומתן לחילופי שבויים, כלומר כניעה לדרישות החוטפים, מעניין לציין שאולי ספירו שכח אבל ניסינו את זה רק עכשיו עם טננבאום וגופות החיילים שנהרגו בפעולה האחרונה של החיזבאללה. נשאלת השאלה מה ימנע מהחיזבאללה לצור עד תקרית מהסוג הזה בעוד שלושה עד שישה חודשים.
  מעניין יותר לציין שהמחיר ששילם צה"ל ברצועת הבטחון יכול להכנס בקלות מבחינת ממדיו לממדי "תקרית גבול קטנה" אחת או שתיים, ספירו בעת ההיא מחה נמרצות על מותם לשווא של הבנים. כנראה שכעת הבנים לא מתו לשווא, הם מתו על מזבח יוקרתו הפנים לבנונית של נאסראללה. הוא שהיה הוא שיהיה, זה מה שספירו המנהיג היה מבטיח לנו. כבר עדיף אולמרט.

 16. אהוד בר הגיב:

  החבר גדעון

  מי שמכנה את נשיא אירן פחות מסוכן מארה"ב ואת ישראל כאשמה תמיד הוא לא ממחנה השלום למלחמה הוא רץ ומוסריתו פגומה.וזה שתגיד אני ממחנה השלום מגוש שלום אוהב שלום וכ"ולא יהפוך אותך לכזה .בדרך כלל אינסטלטור שקורא לעצמו אמין הוא לא אמין הוא רק מתחזה לכזה.

 17. להתנגד למלחמה זה בסדר אבל הגיב:

  להצטער שמדינות ערב לא תוקפות אותנו ושלחזבאללה אין נ.מ זה כבר הזוי

 18. ניסם אדרי הגיב:

  כמו תמיד,
  כתיבה מרתקת (גם אם אין הסכמה על לא מעט נקודות).

 19. ישר דרך הגיב:

  או או או ספירו טוב שעלית לאוויר.
  אני מניח ששמעת על האיגרת ששלח נשיא איראן
  אחמדינג’ד לקנצלר(ית) מרקל ובה הוא מבקש ממנה לסיים את העבודה…
  הגב’ מרקל הגדירה את האיגרת כ"בלתי-נסבלת"
  אז אני מציע ככה:
  א.תודה בטעות ותצטרף לגב’ מרקל בגינוי של אחמדינג’ד.
  ב.פרק את הוועד להגנה על איראן והצטרף לאו"ם בדרישה ולהפסיק את העשרת אורניום.
  ג.התנצל על כך שטענת שלישראל אין צורך בנשק גרעיני.מודה ועוזב ירוחם…

 20. יוסף הזקן לגדעון ספירו הגיב:

  " הגיע הזמן לומר לכספית ודומיו כי ישראל פוגעת בכוונה תחילה בילדים ונשים, הן בלבנון והן בעזה ובשטחי הגדה. הפצצות כמו שמתבצעות בלבנון, נעשות מתוך ידיעה ברורה שילדים, נשים וזקנים יפגעו."

  אני לא מסוגל להאמין שאתה כתבת את השקר הנבזי הזה. אני לא מאמין שאתה לא שונא את ‘עמך’, אני לא מאמין לך יותר ולא מכבד אותך יותר.
  על מה אתה מבזבז את כישרונך?

 21. לגדעון ספירו הגיב:

  אתה יותר מדי שקוע בתוך הסרט שבו אתה חי ולכן אתה לא מבין אותנו בכלל:

  אנחנו באמת אוהבים את ארצנו, את מולדתנו ישראל. הפטריוטיזם הוא אחד הרגשות העמוקים ביותר של האדם, אנחנו פטריוטים ומוכנים להילחם בכל כוחנו למען עמנו וארצנו בדיוק כמו הרוסים או הבריטים במלה"ע ה-2.

  בשבילנו, 99% של העם היושב בציון, זאת מלחמת המולדת ואנחנו מוכנים לכל קורבן כדי שעמנו ישכון לבטח בארצו.

  אנחנו מבכים את קורבנותינו שנפלו במערכה או נהרגו בהתקפות האוייב על ערינו וכפרינו וקורבנות האוייב לא כ"כ מעניינים או מצערים אותנו, די בכך שאנחנו לא מחלקים סוכריות כשילדים נהרגים בצד השני כמו שהם עושים כשהם טובחים בנו.

  אנחנו רוצים לנצח ניצחון מכריע, ללא תנאי, לראות את האוייב מניף דגלים לבנים והולך לשבי מוכה ומושפל.

  כן, אנחנו עם נורמלי – מי שלא נורמלי זה אתה והחבורה השמאלנית ההזוייה והסהרורית שלך.

  יש ביטוי בגרמנית שבתור אזרח גרמניה לא זר לך: VATERLANDSLOSE GESELLEN, ברנשים חסרי-מולדת.

  זה בדיוק מה שאתם. אין לכם מולדת ואין לכם אלוהים במובן הרחב של המילה. יש לכם אידיאולוגיה שמאלנית מטורפת שמפילה אתכם כל פעם בפח.

 22. גדעון ספירו הגיב:

  לאהוד בר,
  דעתי על אחמדינג’אד ומשטר כוהני הדת בוטאה בבהירות בטורי לעיל. אינני צריך לחזור ולהצטלב בנושא.
  יחד עם זאת אינני חוזר בי מהערכתי כי ארה"ב וישראל מסוכנות יותר מנשיא איראן, משום שמדיניותן העלו לשלטון את משטר האייתולות וממשיכות לחזק אותו. עכשיו, בעזרתה האדיבה של ארה"ב, גם עיראק נשלטת על ידי כוהני דת.
  להזכיר למי ששכח. האיסלם השיעי עלה לשלטון באיראן בעקבות משטרו המושחת והשנוא של השאח. השאח היה יכול להנהיג בארצו מונרכיה דמוקרטית אבל הוא בחר להקים דיקטטורה אכזרית שדיכאה כל אופוזיציה באמצעות מנגנון הדיכוי של השרות החשאי, הסאוואק. משטר השאח נהנה מגיבוי ותמיכה מסיביים של ארה"ב וישראל.
  במלחמתה הנוכחית בלבנון ממשיכה ישראל במדיניות קצרת רואי זו. החיזבאללה נהנה היום מיותר תמיכה מאשר אי פעם.

  לחיים,
  אתה גבר גבר, וכמו אולמרט, אינך נכנע. אבל ראה כמה אנשים כבר איבדו את חייהם, חלקים מגופם ורכושם בגין הגבריות שלכם.
  לעומתכם, אני מכיר בעוצמה שיש בידי ןלכן מסוגל לנהוג בתבונה (שבמושגיך המעוותים היא כניעה), לעכל תקרית גבול ואת היוהרה של נסראללה ולהימנע ממלחמה ולהחזיר את החטופים בעקבות מו"מ וללא מלחמה. אולמרט ת]ור לפי מידותיך ואין פלא שאתה מעדיף אותו עליי.

  למגיב "להתנגד למלחמה…"
  קבעתי עובדה שהסולידריות הערבית היא סוס מת ופקפקתי בתבונתו של נסראללה באשר למדיניות החימוש שלו. לא הבעתי צער או שמחה.

  ליוסף הזקן,
  ההפצצות המסיביות בלבנון שהפכו מיליון בני אדם לפליטים, הרגו ופצעו אלפים רבים, ביניהם מאות ילדים, נשים וזקנים,נעשו מתוך ידיעה ברורה שילדים ונשים יהיו בין הקורבנות. אם אתה רוצה להונות את עצמך, זו זכותך. זה לא מוסיף כבוד לזיקנה שלך.
  אני מאד מצטער שאינך מכבד אותי יותר, זו ללא ספק מכה קשה, אבל להערכתי אוכל להתגבר על כך.

  לישר דרך,
  לעניין "השמדת ישראל" אומר כמ מלים בטור הבא. בסוגיה הגרעינית לא אוכל לקבל את עצתך. נשק גרעיני מסוכן בידי ישראל כמו בידי איראן ומשניהם יש למנוע אותו.
  אינני מתפלא על כך שגברת מרקל, הקנצלרית של גרמניה, ראתה באיגרת של נשיא איראן דבר בלתי נסבל, שהרי הנשיא האיראני אומר לגרמנים, אם אתם מרגישים מוסר כליות על עוולות שעשיתם ליהודים, מדוע שלא תקצו שטח ממדינתכם להקמת מדינה יהודית? זה עוד חסר לגברת מרקל, שחמישה מיליון יהודים יקימו מדינה בשטחה. מבחינתה זה באמת בלתי נסבל. הרי בדיוק בשביל זה הם שילמו מיליארדים, בכדי שלא נחזור ונהגר לשם בהמונינו.

 23. אמיר ל"יוסף הזקן" הגיב:

  אפשר לחשוב שאי פעם האמנת לספירו ןכיבדת אותו.
  סוג כזה של טיעון זהה לזה של לינור וארי שביט שטוענים שהם פעם היו שמאלנים אבל "התפכחו".
  שטויות במיץ. הם לא שמאלנים ולא היו, ואתה אף פעם לא האמנת לספירו ולא כיבדת אותו.
  ספירו לא שונא את עמו אולי, אבל אני לא אדם טוב כמוהו ולא מצליח להבחין כל כך טוב בין "העם שלי" לבין אנשים כמוך, כמו עירית לינור וכמו ארי שביט. אתכם אני שונא, וגם נוצר את השנאה הזו כאוצר יקר.
  אני מאחל לך את מה שחבריך מאחלים לשרידי השמאל: תהגר מכאן ותפטור את ישראל מנוכחותך.

 24. צביקה הגיב:

  ל ניצן אביב:
  כנראה קושי אינטלקטואלי הוא הדוחף אותך להשתמש בנאצות כדוגמת "נמוכי מצח" "נפיחןת" ועוד כהנה וכהנה טיעונים עיניניים.
  לי אין כל רגשי נחיתות מוסריים, לא "טחו עיני" לראות. כמדומני שאתה הוא שטחו עיניך מראות את כדוריות הפלדה הנורות על תושבי הצפון, שאתה הוא שאינו רואה כיצד בונה לה אירן נשק להשמדה המונית ומצהירה בראש חוצות שהפתרון היחידי שהיא רואה הנו השמדת מדינת ישראל. אתה הוא מוג הלב המתקשה לראות בעיניים פקוחות כיצד לבנון מסרבת בתוקף להגן על ריבונותה ומאפשרת לחיזבלה לירות מידי פעם בכדי להרוג תושבים תמימים בצפון. ככה ב"קטנה".
  איני מצדיק פשעי מלחמה. לא מצידנו ולא מהצד השני. אך נראה לי שירי המכוון לפגוע באזרחים בכוונת תחילה, כשידוע שאין שם שום מתקן צבאי, היא פשע מלחמה גדול יותר מאשר ירי על כפר שממנו נורים טילים על אוכלוסיה אזרחית.

  "נמוכי מצח"? תתמודד עם הטיעונים במקום להשתלח. אך יש לי ספק אם זה בכןחך.

 25. ניצן אביב הגיב:

  ליגאל א.

  בינתיים, עפ"י הידוע ממקורות שפורסמו בעיתונות הזרה בחו"ל ישראל היא היחידה באזורנו האוחזת במאגר בלתי נדלה של נשק אטומי {ומי יודע מה עוד} ושומרת, כידוע, על עמימות בנושא, כלפי פנים וחוץ.
  אבל, לא התייחסת כלל לתגובתי שמרביתה ועיקרה נסבה על פשעי המלחמה. להזכירך:
  מאות ההרוגים, אלפי הפצועים וכמליון וחצי פליטים נרדפים {ואשר, כרגיל בעולמנו, מי שמשלם את המחיר הגבוה ביותר הם אותם עניים מרודים, חסרי-כל, נכים, חולים וקשישים} וההרס והחורבן הנורא והאיום המתרחש,לנגד עינינו,ברצועת עזה ובלבנון.
  בעוד שרובם של אמצעי התקשורת מלאים וגדושים בתיאורים "מלאי-עזוז וגבורה" מחד ובמושגים מזעזעים הלקוחים מבתי-מטבחיים, של "כתישה וריסוק", "ניקוי וטיהור" והעלאה על נס את "האדמה החרוכה" שמותירים הקלגסים,מאידך, כל אלה מעלים על הדעת את הנורא מכל, כי מדובר בחיסולן המכוון של יישויות – הפלסטינית והלבנונית ובפשעי מלחמה נוראים!
  האם המושג, מהפך הקרביים, "שואה", כעם שעבר את חווית השואה המזעזעת והאיומה מכל, של השמדת-עם, מזכיר לנו ומעורר בנו עדיין זעזוע עד עמקי נשמתנו?
  נוח יותר להתעלם מכך, כמובן, ללקות, בצהרי-יום בעיוורון-חושים ובאטימות מנוונת ולהתעטף בצדקנות נבזית ולומר: לא ראינו ולא שמענו.

 26. יורם גת הגיב:

  גדעון ענה על השאלה הפשוטה "מה האלטרנטיבה (של ישראל)" (אם כי נדמה לי שמדובר בטרחת שווא – מי שלא ידע לענות לשאלה זו בעצמו, לא יכיר בתשובה הנכונה גם כאשר היא מוצגת לו).

  אך מה לגבי השאלה הקשה: "מה האלטרנטיבה (של החיזבאללה)"? אם אתה מייעץ לחיזבאללה שלא "להתגרות" בישראל, מה דרך הפעולה שהיית מציע להם על מנת להשיג התקדמות נושא כלשהו הקרוב לליבם (שבויים, טיסות, מוקשים, כיבוש)?

  נדמה לי שהאופציה האחרת היחידה העומדת בפני החיזבאללה – או כל תנועת התנגדות ערבית – היא להרים ידיים ולא לעשות דבר – הרי הניסיון מלמד שדיבורים אינם מרשימים את ממשלות ישראל.

 27. ליורם גת הגיב:

  אז התשובה לשאלה הקשה שלך ("מה האלטרנטיבה של החיזבאללה") היא הפצצה מכוונת, חוזרת ונשנית של אוכלוסיה.
  והמילים "פשעי מלחמה" או "טבח" פתאום נשכחות, נעלמות…
  מוזר…

 28. ניצן אביב הגיב:

  לצביקה,

  בתגובתך אכן הוכחת, כי צדקתי בדברי וכי רק גינוני כבוד הם המעסיקים אותך, מדירים שינה מעיניך, טורדים את מנוחתך ומפריעים את שלוותך הסטואית, בעת קשה זו, בה מתחוללת מלחמה עקובה מדם, ברצועת עזה ובלבנון.
  מענין לדעת אם גם אתה כאחרים, שבחרו להסתופף בצילו של "הקונסנזוס הקדוש" דוגלים, מרוממים ומפארים אותו, מחשיב את עצמך ל"שמאלן אבל…", או ל"שמאלן לשעבר" או "כאילו שמאלן", שאחרת מה לך כי תסתופף באתר שמאלי זה, אלא אם מינית עצמך {ומתגנבת למוחי מחשבה שמא מונית}, לתועמלן "מטעם" ותפקידך הוא לגול אבן מדרכנו הנלוזה, ללמדנו לקחים ולהחזירנו ל"דרך הישר" בבחינת "מורה הלכה" ו"פוקח עיני עיוורים" כדי לחשוף בפנינו את "האמת שאין בילתה" שנסתרה מעינינו וכל זאת בסגנון "האח הגדול", או אולי – כמה שקוף, נואל ואוילי נסיון זה – לשחק את "רועה הצאן" שמוכיח את צאן מרעיתו ומחזיר את הכבשים התועות ל"עדר" הכבשים הפועות ונכנעות לחזור לבין גדרות "הקונסנזוס".
  חוששני שאתה מבטל את זמנך לריק.

 29. לניצן אביב הגיב:

  אתה כנראה תמיד צודק. לפחות בעיני עצמך. אני לא רועה צאן אלא פשוט טיפוס ביקורתי הנותן דין וחשבון על דעותיו גם לעצמו וחוזר ובוחן אותן כל פעם מחדש.
  סגנונך המליצי אינו מציל את התפלות שבדבריך. פשוט הגיגיך אינם כה עמוקים – למרות החשבות העצמית שאתה כבול בה.
  אדם כמוך לא יתן לעובדות לבלבל אותו. צורת החשיבה ההרמטית שלך תשאר אוטיסטית.
  חזרה על תבניות טאוטולוגיות אינה מעניקה משנה תוקף לאותה ריקנות ואתה מסרב בתוקף להגיב לכל טיעון שאינן תואם את משנתך.
  צורת החשיבה הפראנואידית כאילו מוניתי בידי מישהו מעידה על המקום המגוחך ממנו אתה פועל.
  אני איש שמאל. ואיני צריך את אישוריך לעניין. אני גם ישראלי, גם יהודי וגם אדם הומני. אתה הוא זה שנדמה לך שמישהוא מינה אותך לקבוע מי הוא מי.
  כולי תקווה שהאתר לא ימנע את פרסום תגובתי זו למען יוכלו (קומץ) קוראי האתר לשפוט בעצמם.

 30. יורם גת הגיב:

  לאנונימי שהשיב לי: להזכירך, "הפרובוקציות" של החיזבאללה ושל החמאס שגירו את ממשלת ישראל להפציץ באופן מסיבי ובלא אבחנה אוכלוסיה ותשתיות אזרחיות היו התקפות על מטרות צבאיות מובהקות. הביטויים "פשע מלחמה" או "טבח" פשוט לא מתארים את המציאות בהקשר הזה. התקפות הרקטות של החיזבאללה על ערי ישראל הן אכן טרור ופשע מלחמה, אך אלה באו רק לאחר שישראל פתחה בהתקפות טרור בהיקף רחב הרבה יותר.

  הנה עוד שכבה בצביעות המערב – עם כל הרטוריקה הנדושה על "הטרור המוסלמי", זעמה של ממשלת ישראל (ושל עם ישראל עימה) הוא הרב ביותר דווקא כאשר התקיפות היו כלפי מטרות צבאיות ולא כלפי מטרות אזרחיות, כלומר כאשר היה מדובר בלוחמה ולא בטרור.

 31. ליורם גת הגיב:

  אכן כן, ה"פרובוקציות" של החמאס, קרי, לירות קסאמים על אוכלוסיה אזרחית, הן אכן ירי למטרות צבאיות, הרי כל אזרח הוא חייל, וכל ישוב התנחלות.

 32. ליורם גת הגיב:

  הייתי מוציא את המונח טרור מוסלמי ממרכאות, במיוחד לאור העובדה שתחומי הייצוא העיקריים כיום של המדינות המוסלמיות הם טרור ונפט.בנוסף, רציתי להזכיר – הראשונים שפתחו באש על ישובים אזרחיים היו החזבאללה (יום החטיפה), ובאשר לתגובה מידתית, המטרה, להזכירך אינה להגן על תושבי לבנון אלא על תושבי ישראל ואם מה שנחוץ כדי שתושבי ישראל יחיו בביטחה לאחר המבצע הזה הוא מחיקת דרום לבנון אז שיהיה,,,היחידים שבאמת אמורים לעצור את זה זה חזבאללה, התפרקו מהנשק, החזירו את החטופים וכבמטה קסם תראו כיצד אין מטוס אחד בשמי לבנון.

 33. ניצן אביב הגיב:

  לצביקה – תגובה אחרונה בהחלט:

  עוד "איש שמאל", "הומני", במרכאות כפולות ומכופלות הדוגל ברצח-עם ובהשמדת-עם, כמוך – ואבדנו!
  למה לך לטרוח ומה בוער לך להשמיע את דעותיך הצבועות-נבובות למען "ק-ו-מ-ץ" {ההדגשה שלי} קוראי האתר כדי שיוכלו לקרוא את הגיגיך הזדוניים והתפלצתיים? האם זו אינה תועמלנות לשמה?

 34. לניצן אביב הגיב:

  אתה פשוט צודק !!
  השמדת עם צריכה להיות רלוונטית רק במה שקשור בהריגת יהודים !!
  לא להגיב להתקפות חיזבאללה, ולהמשיך להתפוצץ בפיגועים ללא תגובה כי הרי זה גורלנו..

  לא שמאל אתה, כי אלא עיוור הרואה צד אחד בלבד, הישראלים המופגזים אינם קיימים במחינתך, ופשעי לבנון אשר נתנה מחסה לארגון טרור כנראה קלים בעיניך.

  יאללה נסראללה!!

 35. אנונימי ליורם גת הגיב:

  צר לי על ההיתממות שלך.
  לחיזבאללה כמעט ואין בסיסים "צבאיים מובהקים".
  כארגון טרור וגרילה הוא מתקיים ומוציא את פעילותו מתוך אוכלוסיה אזרחית ובכך הופך אזרחים למגן אנושי.
  אתה מתעלם מכך ולכן אתה "מעקר" את צה"ל ולא נותן לו אפשרות להלחם בחיזבאללה.
  לשיטתך ארגון כמו חיזבאללה מנצח במערכה בצורה אוטומטית כי לצבא הסדיר שפועל נגדו אין שום בסיס מוסרי לפעולה.

  האמירה לפיה צה"ל מפציץ באופן מסיבי ובלא אבחנה אוכלוסיה ותשתיות אזרחיות היא טעות על סף השקר.
  צה"ל פוגע באזרחים רק במקרים בהם יש טעות בזיהוי, או במקרים בהם שוהים אזרחים ליד טרוריסטים.
  אין ולא הייתה פעולה שכוונתה פגיעה ישירה באזרחים.
  פגיעה בתשתיות – הייתה גם הייתה. הלגיטימיות שלה היא דיון אחר.

 36. צביקה הגיב:

  לניצן אביב:
  ושוב עברת לנאצות וקללות. זהו כנראה נשקם של הבלתי מסוגלים להתמודד עם חשיבה רציונלית.

  ובכל זאת עוררת בי מחשבה שניה מדוע אני מגיב באתר. ובכן הסיבה היא שקוראי האתר אינם פטורים מחקר האמת ומחשיבה רציונלית. כבמה ביקורתית, היא אמורה לשאול שאלות ולא להיות רק במה להשתפכויות רגשניות.

 37. יורם גת הגיב:

  לאנונימיים הרבים שהשיבו לי:

  ראשית, אף אחד מכם לא טרח לענות לשאלה ששאלתי: איזו דרך פתוחה בפני החיזבאללה לקדם מטרות לגיטימיות (בעיניו) מלבד שבי חיילי צה"ל? הרי ישראל אינה מוכנה להיכנס למשא ומתן עם החיזבאללה, למעט כאשר יש בידי החיזבאללה שבויים ישראלים. אני עדיין ממתין בעניין רב לתשובתו של גדעון ספירו בנושא.

  שנית, אף אחד מכם לא מנסה אפילו להסביר כיצד ההחלטה לפתוח בהפצצות מסיביות שתוצאתה החזוייה מראש היא הרג נרחב של חפים מפשע יכולה להיות מוצדקת על בסיס רציונלי ומוסרי. למעשה, גם אם נתעלם מהמרכיב המוסרי המחייב חישוב חיי אזרח לבנוני כשווי משקל לחיי אזרח ישראלי, ההחלטה הזו אבסורדית אפילו מנקודת מבט אנוכית של אזרחי ישראל. הלוחמה שיזמה ממשלת ישראל הזיקה באופן מהותי לרבים מאזרחי ישראל, ומשרתת רק את הקיצונים והפוליטיקאים משני הצדדים.

  עניינית לגבי טענותיכם השונות:

  לזה שסבור שההתקפות המאסיביות בעזה הן תגובה לקסאמים – אני מבין שלטענתך עיתוי התקיפה מייד לאחר שבי חייל צה"ל הוא מקרי. אם אתה מאמין בזה – תבוא עליך הברכה.

  לזה שטוען שהחיזבאללה "התחיל" בתקיפת אזרחים. אתה נאחז בקש – אף אזרח לא נהרג בתקיפה עליה אתה מדבר (ואיני בטוח שמישהו אפילו נפצע באורח מהותי). אבסורדי להציג זאת כסיבה לתקיפות נרחבות על אזרחים בלבנון. אגב, אם כבר מחפשים "מי התחיל" – לבנונים רבים נפגעים כתוצאה ממוקשים שישראל השאירה בדרום לבנון אך מסרבת לפרק או למפות. (ראה לדוגמה — קישור —.)
  בארץ לא טורחים אפילו לדבר על הנושא הזה.

  ולזה שקובע נחרצות ש"צה"ל פוגע באזרחים רק במקרים בהם יש טעות בזיהוי, או במקרים בהם שוהים אזרחים ליד טרוריסטים" – תמהתני מאין לך הבטחון המוחלט בקביעה הזו. האם אתה הוא זה הבודק כל פגז ופצצה לפני שהם משוגרים? מעבר לכך, גם אם נניח שאכן בחירת המטרות של צה"ל היא טהורת כוונות ואכן מדובר בטעויות או ב"נזק קולטרלי" – אז מה? העובדה היא שחפים מפשע רבים נהרגים כתוצאה ישירה מההחלטה לפתוח במלחמה הזו ומההחלטות היומיומיות להמשיך בה. העובדה היא שההחלטות האלה מתקבלות על ידי ממשלת ישראל, והעובדה היא שקשה להאמין שהלוחמה מצילה, בדרך עקיפה, מספר רב יותר של אזרחים מזה שהיא מחסלת. לפיכך, מדובר בפשע.

 38. זאת שטענה שהחיזבאללה התחיל הגיב:

  אה.
  אז ישראל צריכה לפעול רק אחרי שנהרגים אזרחים בקנה מידה גדול? הרעשה מאסיבית של יישובי הצפון, והידיעה שיש בידי החיזבאללה ארסנל שלם שביכולתו לפגוע בחצי מדינה, ולחיזבאללה, אגב, כוונות כאלה, אינן עילה לפעולה?
  אזרחי ישראל נפגעים פחות כי הם ממוגנים יותר. אלמלא האזרחים בבניין שנפגע אתמול בואדי ניסנס בחיפה היו במקלט, היה אסון גדול בהרבה מזה שבכפר כנה.

  חפים מפשע, יקירי, נהרגים בכל מלחמה.

 39. פלג הגיב:

  ליורם גת:
  "הרי ישראל אינה מוכנה להיכנס למשא ומתן עם החיזבאללה, למעט כאשר יש בידי החיזבאללה שבויים ישראלים"

  מדוע ממשלת אנגולה אינה נכנסת למו"מ עם ארגון "יד שרה" למשל?

  כיוון שממשלות פותחות במו"מ עם ממשלות (או עם אירגוני מורדים של אזרחיהם) ולא עם אירגונים זרים

 40. גדעון ספירו הגיב:

  ליורם גת,
  אינני יכול לומר מה היה על החיזבאללה לעשות, אבל אני יודע בבירור מה לא היה עליו לעשות. חטיפת שני החיילים והריגתם של אחרים, היו מבחינתו טעות קריטית.
  אני מניח כי בחיזבאללה, כמו בצבא הישראלי, יש מחלקת מודיעין, ויש הנהגה שיושבת וחושבת על אלטרנטיבות שונות לפעולה, וברור כי מי שהעריכו שם כי החטיפה תעבור פחות או יותר חלק, בערך כמו בפעם הקודמת, שגו בגדול.
  אני מסכים עם אלה האומרים כי אילו יכול היה נסראללה לחזור במנהרת הזמן, הוא לא היה מבצע את החטיפה.
  הוא טעה בחטיפה, וישראל טעתה בהכרזת המלחמה. גם ההנהגה הישראלית חשבה שכמה ימי הפצצות יסגרו סיפור, והם עדין מבוססים במלחמה.
  ואל תשכח. אנחנו (לפחות אני) מתנגד למלחמה, אבל לא תומך בחיזבאללה. הפצצת ריכוזי אוכלוסיה אזרחית היא פשע מלחמה בין שזה נעשה בידי ישראל ובין שזה נעשה בידי החיבאללה.

 41. יורם גת הגיב:

  לגדעון ספירו –

  במישור הפרקטי, לא ברור לי מניין לך הביטחון שהחיזבאללה לא צפה את התקיפה הישראלית. צריך מידה מסויימת של תמימות או עיוורון כדי שלא להבין שתקיפה ישראלית נרחבת היא אפשרות סבירה (במיוחד לאור העיתוי שבו בחר החיזבאללה – מיד לאחר חטיפת החייל על ידי הפלשתינאים), ואילו החיזבאללה נראה לי כמנווט על ידי אנשים מפוכחים ופקחים. באשר להשפעה ארוכת הטווח של המערכה על החיזבאללה – לעניות דעתי אין אפשרות לדעת זאת כעת – וודאי שאני איני יודע.

  אפס, השאלה שלי נגעה במישור המוסרי או העקרוני – מה ראוי שהחיזבאללה יעשה על מנת לקדם מטרות לגיטימיות? לשאלה הזו לא היצעת כל תשובה.

 42. ליורם גת הגיב:

  אתה טוען שפגיעה בחפים מפשע בזמן מלחמה היא פשע.
  הבעיה היא שהטיעון שלך אינו נכון.במלחמה נפגעים חפים מפשע-זו עובדה שנכונה לכל מלחמה.
  למרות זאת,החוק הבינלאומי לא אוסר מלחמות. יתירה מכך,יש תנאים שבהם פגיעה בחפים מפשע מותרת. החוק הבינלאומי קובע כי:
  "אין להשתמש בנוכחות או בתנועה אזרחית או של אזרחים יחידים על מנת ליצור חסינות באזורים מסוימים מפני פעולות צבאיות, במיוחד כשההעברה או הנוכחות נועדו להגן על מטרות צבאיות מפני התקפה, או להגן מפני ולטרפד פעולות צבאיות. הצדדים לסכסוך לא יורו על העברת אוכלוסייה אזרחית או אזרחים יחידים במטרה להגן על מטרות צבאיות מפני התקפות, או על מנת למנוע פעולות צבאיות."
  המשמעות היא שאם יש ירי קטיושות מכפר קנא, נוכחות האזרחים שם אינה מגינה על לוחמי החיזבאללה מתקיפה.בעיניך זה אולי לא מוסרי, אבל זה חוקי.

 43. גדעון ספירו הגיב:

  ליורם גת,
  אם אנשי החיזבאללה ("מפוכחים ופקחים" כדבריך) צפו את האסון המתרחש עתה על ארצם ובכל זאת ביצעו את פעולת החטיפה, אזיי מדובר בחבורה של רשעים ו/או מטומטמים מהדרגה העליונה.
  אני נותן להם יותר קרדיט ממך. אינני חושב שהם היו מוכנים לשלם את המחירים הנוראים של הריסת הרובע השיעי בביירות וכפרי דרום לבנון והפיכת קרוב למיליון מבני עמם לפליטים בתוך ארצם, והכל תמורת התענוג המפוקפק של חטיפת שני חיילים ישראלים.
  אתה שואל אותי מה היה ראוי שיעשו, וכבר עניתי לך שאין לי מתכונים עבור החיזבאללה. הם לא בני ברית שלי. הם אויבים אידיאולוגים ואין באמתחתי הצעות פעולה עבורם. כללית הייתי רוצה שההשפעה פוליטית של פונדמנטליסטים דתיים מכל דת ובכל ארץ, תיסוג לאחור ואת מקומה תתפוש דמוקרטיה נאורה, לפחות ליברלית, רצוי סוציאליסטית.

 44. חיים הגיב:

  אני לא כלכך מבין מדוע טוען מר גת כי הנושאים, שבויים, טיסות, מוקשים וכיבוש(אם מקבלים את טענת כפר שבעא) הם הבעיה של החיזבאללה. השבויים אינם אנשי חיזבאללה ויותר מכך הם אזרחי לבנון, שאר הנושאים הם נושאים שממשלת לבנון במובהק אמורה להיות אחראית לטיפול בהם. האם מר גת טוען שהחיזבאללה הם זרוע מזרועות השלטון הלבנוני? אם כן, הרי שממשלת לבנון פתחה במלחמה עם ישראל באמצעות זרוע אורגנית של הממשל וזוהי הכרזת מלחמה של לבנון על ישראל, התגובה הישראלית הנה מוצדקת לחלוטין והתנהגות ממשלת לבנון הינה בלתי פרופוציונאלית. אם החיזבאללה הם לא זרוע לבנונית הרי שעניינים כאלו עליהם להפנות לממשלתם ולא לישראל. תושבי לבנון יכולים למחות, לזעוק ולבחור ממשלה אחרת על מנת לשנות את אופן הטיפול של ממשלת לבנון בנושאים הללו.

 45. חיים הגיב:

  מר גת?
  בקשת תוכנית פעולה לחיזבאללה, קיבלת.
  השתיקה מלמדת כי אתה מסכים, או שהתשובה לא מוצאת חן בעניך…

 46. חיזבללה סוציאליסטית הגיב:

  החיזבללה הם לא בני ברית של ספירו, הם אויב אידיאולוגי. בני הברית שלו הם צרפת ובריטניה הליברליות ובעלי העבר הסציאליסטי (והקולוניאלי) וארה"ב הדמוקרטית והליברלית (והאימפריאליסטית).
  מי כאן המדכא ומי המדוכא לא חשוב העיקר מה דורשים האיממים במסגד. זה סוציאליסט דמוקרט אמיתי ואיש זכויות האדם.
  מתאים לנ"ל לערוך את חשבון "הרווח וההפסד" של החיזבללה, ידעו או לא ידעו. זה מסוג החשבונות שעושים אלו הרוצים לצמצם את הסיבות למלחמה בעילה המקומית על מנת להפוך אותה למוצדקת
  האזור יושב על חומר נפץ שישראל מזינה אותו כל הזמן בתמיכת ארה"ב ואין זה משנה מתי ואיך תתפוצץ. מה שברור שעד שלא תפורק היא תתפוצץ

 47. יורם גת הגיב:

  מר חיים – התשובה שלך היא פורמליסטיקה חסרת משמעות. למי שממשלתו אינה מגינה עליו עומדת הזכות להגנה עצמית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים