הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 באוגוסט, 2006 28 תגובות

המתקפה על לבנון תוכננה מראש. שביית החיילים רק סיפקה את האצטלה. גם בה לא היה צורך


נחשוב מה שנחשוב על המתקפה הישראלית על לבנון, נדמה שכולנו מסכימים ביחס לעובדה אחת: שהיא היתה תגובה, לא מידתית ככל שתהיה, להתקפה לא-מוצדקת של החיזבאללה. הדגשתי את ה"עובדה" הזאת בטורי האחרון, כשכתבתי ש"החיזבאללה ירה את היריות הראשונות". כשזה המצב, תומכיה של ממשלת ישראל שואלים אנשי-שלום שכמותי, מה היית אתה עושה? מדובר בשאלה חשובה. אבל הנחת היסוד שלה, עכשיו גיליתי, שגויה.

מאז נסיגת ישראל מדרום לבנון במאי 2000 היו מאות הפרות של "הקו הכחול" המפריד בין המדינות. כוח האו"ם הניצב באזור הגבול, יוניפי"ל, מדווח שמטוסים ישראלים חצו את הקו "באופן כמעט יום-יומי" בין השנים 2001-2003, ו"באופן עקבי" עד 2006. חדירות אלו "גרמו לדאגה רבה בקרב האוכלוסייה האזרחית, ובמיוחד טיסות נמוכות שגרמו לבּוּמים על-קוליים במקומות מיושבים". בכמה מקרים חיזבאללה ניסה ליירט את המטוסים בטילי קרקע-אוויר.


באוקטובר 2000 צה"ל ירה והרג שלושה פלסטינים לא חמושים, ופצע עוד 20, כשאלו הפגינו ליד הגבול. בתגובה, חיזבאללה חצה את הקו וחטף שלושה חיילים ישראלים. במספר מקרים נוספים חיזבאללה ירה טילים ומרגמות לעבר מוצבי צה"ל, וצה"ל השיב בירי ארטילרי כבד, ולעתים בהפצצות מהאוויר. בתקריות כאלו נהרגו ב-2003 שלושה ישראלים ושלושה לבנונים; חייל ישראלי ושני לוחמי חיזבאללה ב-2005; ושני לבנונים ושלוש חיילים ישראלים בפברואר 2006. רקטות נורו מלבנון לעבר ישראל מספר פעמים ב-2004, 2005, ו-2006, בחלק מהמקרים ע"י חיזבאללה. אבל כפי שציין כוח האו"ם: "אף אחת מהתקריות לא גרמה להסלמה צבאית".


ב-26 במאי השנה, שני בכירים בג’יהאד האיסלאמי – נידאל ומחמוד מג’זוב – נהרגו בצידון מפצצה שהוטמנה במכוניתם. ההנחה הרווחת בלבנון, כמו שדווח ולא הוכחש בארץ, היא שמדובר בפעולה של המוסד. ביוני, אדם בשם מחמוד ראפח הודה בכך שהיה שותף לרצח, כמו גם בכך שעבד בשביל המוסד מאז 1994. חמושים בדרום לבנון הגיבו, ביום ההתנקשות, בשיגור שמונה רקטות לעבר ישראל. חייל אחד נפצע קל. גבול ישראל-לבנון התלקח, וחבר חיזבאללה אחד נהרג וכמה נוספים נפצעו, בנוסף לחייל ישראלי פצוע. אבל למרות שאזור הגבול "נשאר מתוח ונפיץ", יוניפי"ל דיווח שהיה "באופן כללי שקט" עד ה-12 ביולי.


היה ויכוח סוער באינטרנט האם שני החיילים הישראלים שנחטפו ע"י החיזבאללה באותו היום נתפסו בשטח ישראל או לבנון. כעת ברור כי הם נלקחו משטח ישראל. כך האו"ם אומר, ונדמה שאפילו החיזבאללה שכח שהם היו אמורים להיתפס בהיותם אורבים בפאתי הכפר הלבנוני עייתא א-שעב. עכשיו הוא פשוט מציין כי "ההתנגדות האיסלאמית שבתה שני חיילים ישראלים בגבול עם פלסטין הכבושה". שלושה חיילים נוספים נהרגו ע"י לוחמי החיזבאללה. היה גם ויכוח מתי בדיוק, ב-12 ביולי, חיזבאללה ירה את הרקטות הראשונות; אבל יוניפי"ל מבהיר שירי הרקטות הראשון התחולל במקביל לפשיטה, בתשע בבוקר. מטרת הירי היתה ככל הנראה ליצור הסחה. איש לא נפגע.


אבל אין דיון רציני מדוע שני החיילים נשבו: חיזבאללה מעוניין להחליף אותם בעבור 15 שבויי מלחמה שנמצאים בישראל, שנעצרו במהלך כיבוש לבנון (ובניגוד לסעיף 118 של אמנת ז’נבה השלישית), ומעולם לא שוחררו. נראה שברור כי לו ישראל היתה משחררת את האסירים היא היתה משיבה לידיה את אנשיה ללא שפיכות דמים נוספת – בנוסף לכך שהיתה מצמצמת את ההיתכנות של חטיפות נוספות. אבל הממשלה הישראלית סירבה להיכנס למשא-מתן. כולנו יודעים מה קרה במקום המו"מ שלא התקיים. כמעט 1,000 לבנונים ו-33 אזרחים ישראלים נהרגו עד כה, ומיליון לבנונים התפנו מבתיהם והפכו לפליטים.


במלים אחרות, ב-12 ביולי, חיזבאללה ירה ראשון. אבל מעשה תוקפנות זה היה רק אחד בשורה ארוכה של גיחות קטנות והתקפות לאורך שש השנים האחרונות משני הצדדים. אז למה היתה התגובה הישראלית כה שונה מכל מה שקדם לה?


התשובה היא שלא מדובר בתגובה לאירועי היום. ההתקפה תוכננה במשך חודשים.


ה"סאן פרנסיסקו כרוניקל" מדווח כי "לפני יותר משנה, קצין ישראלי בכיר החל לתת הרצאות בליווי מצגת פאור-פוינט, במסגרות שלא-לציטוט, לדיפלומטים אמריקאים ואחרים, עיתונאים וצוותי-חשיבה, בהם הטווה את קווי המתאר של המבצע הנוכחי באופן מפורט". ההתקפה, הוא אמר, תימשך שלושה שבועות. היא תתחיל בהפצצות מהאוויר, ושיאה יהיה פלישה קרקעית. ג’רלד שטיינברג, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטה בבר-אילן סיפר לעיתון כי "מכל מלחמות ישראל מאז 1948, זאת האחת לה ישראל היתה המוכנה מכל … עד 2004 המבצע הצבאי שתוכנן להימשך שלושה שבועות ואותו אנו רואים עכשיו – כבר תוכנן, ועכשיו, בשנה-שנתיים האחרונות, נערכו לו חזרות וסימולציות".


בכיר ישראלי אמר ל"וואשינגטון פוסט" כי הפשיטה של החיזבאללה נתנה לישראל "הזדמנות נדירה" למחוק את הארגון. עורך המגזין "ניו סטייטסמן", ג’ון קמפפנר, מספר שיותר ממקור רשמי אחד אמר לו שהממשל בארה"ב ידע מראש על הכוונה של ישראל לצאת לפעולה צבאית בלבנון. ממשל בוש הודיע על כך לממשלה הבריטית.


המתקפה הישראלית, אם כן, תוכננה מראש: היא פשוט חיכתה לתירוץ המתאים. הוא גם לא היה נחוץ. אומנם החיזבאללה אגרו תחמושת לאורך הגבול, כפי שהתקפות הטילים הנוכחיות שלו מוכיחות. אולם כך גם ישראל. בדיוק כפי שישראל יכולה לטעון שכוונתה היתה להרתיע את החיזבאללה מפני כניסה לשטחה, כך גם החיזבאללה יכול לטעון, באופן מוצדק, שהוא היה מעוניין להרתיע מפני פלישות ישראליות. הצבא הלבנוני בהחלט לא מסוגל לעשות זאת. כן, הממשלה הלבנונית היתה צריכה למשוך את החיזבאללה מהגבול עם ישראל ולפרק אותו מנשקו. כן, הפשיטה ומתקפת הטילים ב-12 ביולי היו לא-מוצדקות, טיפשיות ומתגרות, כמו כמעט כל מה שקרה לאורך הגבול בשש השנים האחרונות. אבל לטעון שהחיזבאללה מסוגל לפלוש לישראל או שהוא מהווה סכנה קיומית למדינה היא טענה מגוכחת. מאז שכיבוש לבנון הסתיים, כל פעולות המלחמה שלו היו קטנות, וכמעט כולן בתגובה לפעולות של צה"ל.


אם כן לא קשה לענות על השאלה שניצבה בפנינו, מה אנחנו היינו עושים. ראשית, היינו מפסיקים לגייס אויבים, באמצעות נסיגה מהשטחים הכבושים בפלסטין ובסוריה. שנית, היינו מפסיקים להתגרות בקבוצות חמושות תוך הפרות של הקו הכחול – ובייחוד הטיסות מעבר לגבול. שלישית, היינו משחררים את אסירי המלחמה שכלואים בניגוד לחוק בישראל. רביעית, היינו ממשיכים להגן על הגבול, תוך השמת לחץ דיפלומטי על לבנון לפרק את החיזבאללה מנשקו (כפי שכל אחד יכול לראות, זה יהיה הרבה יותר קל לו שני הכיבושים יסתיימו). אם כן, הנה האתגר שאני מציב בפני תומכיה של ממשלת ישראל: האם אתם מוכנים לטעון שתוכנית פעולה שכזאת היתה גורמת ליותר מוות והרס מאשר זה שההרפתקה הנוכחית כבר גרמה לו?

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. טליה הגיב:

  נכון, מה זה כל הקטיושות האלה והטילים, סתם הטרדה קלה. זה לא באמת מפריע.
  הישראלים האלה יותר מדי רגישים. הם מגיבים תגובת-יתר בכל פעם שחוטפים להם חיילים ויורים עליהם טילים.
  זה עם נבחר זה?? לכו לערבים, תלמדו קצת סובלנות! והומניות!

 2. אוהד הגיב:

  הכתבה הנורמלית היחידה שקראתי בגדה השמאלית.
  כל השאר הזויות ולא מוסריות תילמדו.

 3. לא מבטאים זאת "מונביו" ??? הגיב:

  ולמה פעמיים?

 4. 15 שבויי מלחמה? הגיב:

  האם סמיר קונטאר הוא שבוי מלחמה?!? איך אדם שפוי יכול לכתוב דבר שכזה? האם הוא מוחזק באופן "לא חוקי" בידי ישראל?
  האיש רוצץ את גולגלתה של ילדה רכה בקת אקדחו!
  אם זהו שבוי מלחמה מיהו "פושע מלחמה"?
  כותב שמעמיד אמירה כל כך מנפולטיבית ושיקרית הופך את כל כתבתו לבלתי אמינה במידה קיצונית.

  ובכלל עולות בי תהיות האם שימוש ב"נשק סטאטיסטי" נגד אזרחים אינו פשע מלחמה? והאם שימוש בנשק שכזה אינו מפקיע את זכותם של המשתמשים בו להגנת אמנת ז’נבה?

 5. רמי הגיב:

  עדיין לא ברור לי מדוע בעיסקת גופות שלושת החטופים זכרונם לברכה פלוס הזבל החי (שכחתי את שמו) דרשו חיזבאללה וקיבלו שחרור של המון אסירים פלסטינים ולא דרשו גם שחרור 15 האסירים הלבנונים עליהם כותב הגרדיאן. אגב, ג’ימי קרטר במאמר בהארץ מהשבוע טוען שיש "מאות" אסירים כאלו. אכן, אין ספק שהמאמר מאיר את הפרשה, כמו מאמרים נוספים המתפרסמים פה ושם, אך עדיין דומני שיש סוד גדול שמסביר את המלחמה והאסון הנורא שהמיטה וממיטה היא עלינו.

  דבר אחד ברור, מפלס השנאה לבוש וקונדוליסה וארה"ב בכלל עלה ועולה לגבהים חסרי תקדים. בהפגנה האחרונה שמעתי: "קונדוליסה הזוייה (או הזו..)/הסתלקי בחזרה" וזה מזכיר לי את הקריאה משנות החמישים "דאלס דאלס עמלק/מארצנו הסתלק".

 6. לטליה, נקודה למחשבה הגיב:

  דמייני את התסריט הבא:
  החיזבאללה חוטף 100 אזרחים ישראליים. מחזיק אותם בביניין בדרום לבנון. מהביניין הזה יורים רקטות על ישובי הצפון.
  שאלה:
  האם לדעתך גם במקרה זה יתקוף צה"ל, יפציץ את הביניין ויהרוג את 100 האזרחים, בלב כבד ובלית ברירה?

 7. שאול הגיב:

  היפנים לא סיפרו לאמריקאים את התכניות לתקוף בפרל הרבור לפני שהמיתקפה החלה ובנות הברית לא הודיעו מראש לגרמנים שהפלישה תהיה מנורמנדי. במלחמות תמיד התוקף מסתיר את כוונותיו ומי שיודע את כוונות האוייב לטווח ארוך זה האוייב ועצמו המודיעין שעוקב אחריו.

  לחיזבאללה יש אידיאולוגיה שהיא חיסול ישראל ופגיעה מכוונת באזרחים מתוך שטח בו שוהים בלתי מעורבים של האוייב. הפחד שהתרחיש הגרוע ביותר יביא לאלפי או רבבות הרוגים אם ההפתעה תהיה בידי האוייב הוא פחד סביר . לא הגרדיאן ולא הגדה השמאלית נבחרו לנהל את ענייני המדינה אלא ממשלה שנבחרה ממשלה שאחראית לשלום אזרחיה ובטחונם.

  בעניין הביטחון האישי אני בוטח בממשלה ולא בגרדיאן או אורי אבנרי או רונית מטלון.

  אני מקווה שהגורמים שצריכים לקחת ברצינות את אנשי גושלום והגדה השמאלית יודעים לעשות את מלאכתם במסגרת החוק והדימוקרטיה.

 8. יורם גת הגיב:

  המאמר באתר של מונביו מפנה למסמך (http://www.khiamcenter.org/names%20of%20leb%20detainees%20and%20missing.doc) המונה את קונטאר ואדם נוסף – נאסים ניסר – כשבויים, ועוד 13 כנעדרים – אנשים שנעצרו על ידי כוחות ישראל אך ישראל אינה מאשרת כי הם מוחזקים בישראל. כמו כן נטען במסמך כי ישנם נעדרים לבנונים רבים נוספים וגופות רבות של לבנונים שמקום קבורתן אינו נודע מתקופת הכיבוש הישראלי.

  אני מודה למונביו על שפתר את התעלומה של זהותם של האנשים שהחיזבאללה תובע את החזרתם. בכל המלל שנכתב בנושא המלחמה, לא הצלחתי למצוא מישהו שישתף את הציבור במידע הזה שחשיבותו לעניין ברורה. העובדה שממשלת ישראל והתקשורת בישראל מתעלמות מכל הנושא, מלבד האזכור הקבוע של המקרה של קונטאר, מעלה חשד שידיה של ישראל אינן נקיות בנושא.

 9. יורם גת הגיב:

  בעניין השאלה אם המלחמה תוכננה מראש, לדעתי האפשרות הסבירה היא שההחלטה להגיב בצורה חסרת פרופורציה נבעה בראש ובראשונה מהמבוכה הפוליטית והרקע הפסיכולוגי שנגרם מסמיכותה של תקיפת חיזבאללה להצלחתו של החמאס בחטיפת גלעד שליט.

  צמד העקיצות הצורבות הללו גרמו לצורך פוליטי ולעניין בציבור ובקרב ראשי הצבא להגיב בצורה אלימה במיוחד.

  מובן שקיימות היו תוכניות מגירה לפלישה ללבנון (כמו שקיימות ללא ספק תוכניות לפלישה לסוריה, ירדן, מצרים ואולי עוד כמה מדינות), אך קיומן של התוכניות אינו מוכיח כי הן היו אמורות לצאת לפועל בשלב כלשהו (כפי שקיומן של רקטות במחסן הנשק של החיזבאללה אינו מוכיח כי הן היו בהכרח חייבות להיות מופעלות בזמן כלשהו). התיאור של ישראל כמהמר שנגרר בעל כורחו להימורים גדלים והולכים (תיאור שמצאתי אצל נחמיה שטרסלר) נראה בעיני סביר יותר מתיאורו של מונביו.

 10. רונן האינדיוידואל הגיב:

  למר שאול הנכבד,

  זוהי עובדה היסטורית בדוקה ומוכחת שהאמריקאים וברשותם הנשיא שלהם ידעו טוב מאד על כוונות היפאנים לתתקוף את פרל הארבור. הם לא נקפו אצבע ולא עצרו את המיתקפה בגלל שהם היו זקוקים לתירוץ משכנע כדי להיכנס למילחמה. העם האמריקאי היה כנגד כניסה למלחמה אך למראה בניו הטבוחים דעתו השתנתה.

  נשמע לך מוכר? אולי אירוע שקרה לפני חודש בפלסתינה הנידחת?

  רונן

 11. ענבל הגיב:

  גם בעיני ההסבר של יורם גת נראה סביר.

  כשמשחקים ב’השערות’ המון דברים אפשריים, ואפשר שלא לדייק לניו אנסים ולהגרר להנחות מפליגות לכת.

  דווקא ההיסוס בראשית הדרך במשלוח כוחות קרקעיים, והתוכניות לכאן או לכאן מוכיחות כי לא בהכרח הייתה תוכנית מגרה שהמתינה לפרוץ ( מעבר להיות הרבה תוכניות במגרות ) אלא להתגרות שהביכה את ישראל אשר סברה כי קיים מאזן אימה שלא יופר, והבנה כי לאחר 6 שנים אי אפשר לשתוק

 12. דורון הגיב:

  אני מסכים איתך ענבל , וגם עם יורם גת
  על סמיכות המלחמה עם החמאס, ואני ממשיך אותה , שלדעתי אולמרט ניסה לעשות הון פוליטי
  מהמלחמה , ולמרבה הצער הוא כנראה הצליח, כי לצערי רוב העם המתלהם הולך שולל ומאמין בקלישאות של הפוליטיקאים

 13. משאול לרונן האינדיבידואל הגיב:

  לא הבאתי את הדוגמא של פרל הרבור לשם דו שיח היסטורי אלא כדי להדגים את מימד המכה שעלולה להיווצר ממכה שהאוייב עלול להנחית. יש נראטיב שאומר שמלחמה עתידית עם החיזבאללה היא בלתי נמנעת ועלולה לגרום לאלפי או רבבות הרוגים. יש נראטיב של אנשי חד"ש בל"ד גושלום שהחיזבאללה לא מהווה סיכון לאזרחי מדינת ישראל.

  אני לא מאמין ליהודים ב"שמאל הרדיקלי" מכמה טעמים

  1. יהונתן פולק אילן פפה דן צחור ויוסי שוורץ מהחוג להגנת המרכסיזם רוצים בפירוש בחורבנה של מדינת ישראל הציונית

  2. מטבע הדברים אין אנשי שמאל ראדיקאלי שעובדים עבור מערכתהבטחון והמפגש שלהם עם מערכת הבטחון הוא בבידוקים הביטחוניים והטירטורים שהם עוברים. מסקנה מכך שאין להם ידע לשפוט את הסכנה הנשקפת מחיזבאללה.

 14. טליה הגיב:

  למי ששאל על תגובה במצב של חטיפת ישראלים כבני ערובה:
  ברמה של המצב שתיארת, לדעתי חטיפה כזאת לא ממש אפשרית. סידרי הבטחון בגבול ובתעופה מאוד קפדניים.
  אבל אני מבינה שהשאלה היא אם צריך לחוס יותר על חיי ישראלים מאשר על חיי לבנונים.
  האנרכיה בלבנון איפשרה השתלטות צבא קטן על דרום לבנון, שמנהל מלחמה פרטית משלו נגד ישראל. הלבנונים עוצמים עין או תומכים בחיזבאלה. בכל מקרה האחריות עליהם. הם לא עשו כלום בקשר לזה, וישראל נאלצת לעשות.

  עכשיו הם משלמים מחיר על זה. עצוב, אבל ככה זה. מבחינת ישראל, כבר שנים שיש מצב מלחמה בגבול לבנון! אז צריך לקבל את זה כי פוחדים לפגוע באזרחי לבנון? לדעתי לא.

 15. עמי כהן/ רונן, אתה צוחק, נכון? הגיב:

  האמריקאים ידעו מראש על מתקפת פרל הרבור ולא עשו דבר במתכוון? איפה שמעת "עובדה מוכחת" זו? מאותם מקורות ש"מוכיחים" שממשל בוש עומד מאחורי פיגוע 9/11? אלוהים אדירים.
  לידיעתך, מה שקרה לאמריקאים הינו אותו כשל מודיעיני שקרה לבריה"מ מול הגרמנים (מבצע ברברוסה), לישראל מול המצרים במלחמת יום הכיפורים ועוד. גם כשכל המידע המודיעיני נמצא שם, הוא נוטה ללכת לאיבוד בנבכי המנגנונים, להתקבל בחוסר אמון וכו’. מחקרים היסטורים מראים בבירור שאין מקרה שבו מדינה מנעה הפתעה אסטרטגית של מדינה אחרת.
  די כבר עם כל תיאוריות הקונספירציה הזולות האלה!

 16. רמי הגיב:

  צריך להבין שהערבים, ממש כמו היהודים, תופסים את עצמם כערבים זה לזה (יש כאן משחק מילים). לכן, גם השיעים בלבנון אינם יכולים להחשות כאשר ישראל טובחת בפלסטינים בעזה. גם כאן נמצא ההסבר (באופן חלקי, אך רב חשיבות) לתוקפנות החיזבאללית שהיתה הסיבה לפרוץ המלחמה.

 17. לרונן האינדיבידואל הגיב:

  האמריקאים ידעו מראש על תקיפת פרל הרבור? מאיפה המצאת את זה?
  נראה לי שהאינדיבידואליות שלך כוללת בעיקר חיים בעולם מדומה שאין בו אף אדם אחר המכיר בעובדות שאתה מעלה. יש מומחים המטפלים בבעיה. אוכל להמליץ לך על אחד אם תרצה…

 18. רונן הקונספירטור הגיב:

  אני חוזר בי מדברי שהעובדה שהממשל האמריקאי ידע עלההתקפה על פרל הארבור היא אינה עובדה היסטורית חד משמעית.
  כמוכן הטיעון שאל קאידה היה אחראי לפיגוע במיגדל התאומים הוא גם לא עובדה היסטורית חד משמעית ופתוחה לספקולציות.

  מספר שאלות שתמיד צריך לשאול שניתן בקשר לארועים באלה וארועים יותר קרובים אלינו הם:
  מי מרוויח ממה שקרה?
  איזה אינטרסים משרת הארוע שקרה(פרל הארבור,9.11)
  האם האינטרסים הללו היו שותפים?

  רונן הקונספירטור

 19. עמי כהן לרונן/ התער של אוקום הגיב:

  עיקרון התער של אוקום אומר כי ההסבר הפשוט ביותר לתופעה הוא בד"כ ההסבר הנכון. המאפיין את כל תיאוריות הקונספירציה הוא שילוב של מניעים סותרים וחלשים, חוסר תאימות בין המניע לאמצעים בהן נעשה שימוש ואין סוף סתירות והנחות סקולטיביות ללא בסיס עובדתי. בשל עומס הסתירות והחורים, תיאוריות הקונספירציה נזקקות להסברים מפותלים ונפתלים הנגררים לתחום המדע הבידיוני.
  אם תרצה, אוכל להרחיב בנושא כמי שעסק בו על מנת להמחיש את הפילוסופיה של קרל פופר.

 20. עוד משהו לטליה הגיב:

  את יוצאת מתוך הנחה שעל האזרחים בלבנון לשלם את המחיר על "עצימת עיניים ותמיכה בחיזבאללה". (את כמובן שוכחת שהתמיכה בחיזבאללה גוברת בצורה משמעותית עקב ההפצצות של צה"ל). ובכן, הנה לך עוד משל:
  משכונות העוני בדרום העיר פועלים סוחרי הסמים ומשדלים בני נוער רבים לשימוש בסמים. הסמים שהם מפיצים חד משמעית הורגים. האזרחים באותם שכונות עוצמים עין לתופעה ואפילו תומכים בפושעים וסוחרי הסמים למיניהם ורואים בהם גיבורים. (כאשר הפושע סוחר הסמים הרצל אביטן בא מהכלא לביקור בשכונתו, מחאו לו התושבים כפיים והתייחסו אליו כאל גיבור).
  שאלתי אלייך:
  האם על המישטרה להפציץ את אותן השכונות, אשר מהן יוצאים סוחרי הסמים שהורגים אותנו, ובשל כך לפגוע כדרך אגב גם באזרחים החפים מפשע שמעלימים עין מהפושעים ואף מעריצים אותם?

 21. אשר פרוליך הגיב:

  לכותב המאמר:

  האם שמעתה על המונח במשפט הבינלאומי:

  CASUS BELICUS

  לפי משפט זה,מקובל בכל העולם,אין צורך לרות אפילו פגז אחד כדי שמצב מלחמה יוכרז
  והתוצאות מכך בלתי ידועות.
  ה"עובדה" שאתה שכחתה,כותב המאמר הנכבד,
  היא שהחיזבלה יצרה מצב של מלחמה לא רק
  בהכרזות החוזרות של מנהיגיה לחסול ישראל,
  אלא גם בצבירת הכוח שעלולה,במרוצת הימים,
  לממש איום זה בפעול.
  בתשובה לשאילה "מה אנחנו היינו עושים?",
  נסוח התשובות שלך הנו חמקמק ומעורפל.
  "להפסיק להתגרות ב"קבוצות חמושות"???
  האם לא ידוע לך שאירן וסוריה עומדות
  מאחורי "קבוצות חמושות" כאלה ?
  על מי אתה מנסה "לעבוד" ???

 22. יוב הלפרין הגיב:

  לאשר,
  אם "צבירת נשק" היא קאזוס באליי, הרי שלישראל מותר לתקוף בכל רגע נתון את מצרים, סוריה וירדן, ולהפך.
  זה מגוחך לטעון שארגון שאין לו מטוסים וטנקים מהווה איום קיומי על מעצמה צבאית, ושישראל היא צד מתגונן בעימות בין שני גורמים אלה.
  מה שמתברר כעת הוא שחיזבאללה היה זקוק לנשק הזה לשם הגנה עצמית נגד מעצמה הסובלת מתסביך נרדפות ולכן שלוחת כל רסן בכל הנוגע לשימוש בכוח (הרי "אנחנו" תמיד "מתגוננים"). אחד התנאים לאי אלימות הוא מאזן כוחות, וחבל שחיזבאללה לא הצליח להשיג מאזן כזה, אחרת המלחמה הייתה אולי נמנעת.

 23. מרטין הגיב:

  להלפרין,
  יפה אמרת. אחד התנאים לאי אלימות הוא מאזן כוחות.
  שאלה לי אליך, האם בכוונתך לומר שמאזן כוחות צבאי שווה ושקול למאזן כוחות כללי?
  האם חימושו של ארגון שאינו כפוף לשום אמנה בינלאומית, אשר עליו אין אפשרות ליצור לחץ בינלאומי ישיר שקול לחימוש צבא סדיר?

  הקושי הגדול בזירה הלבנונית הוא שהחיזבאללה הפך למעין ג’וקר, כל הישג שמושג על ידיו- הופך לנצחון עממי, בעוד שכל אקט שנתפס כמפוקפק מוסרית בעולם- מוצג כאקט נואש של תנועת שוליים כך שלא ניתן לראות בעם הלבנוני אחראי.

 24. אשר פרוליך הגיב:

  ליואב הלפרין=

  הסברתי קודם שמצב מלחמה הוא גם בכוונות
  ולא רק בצבירת נשק.ספרד צוברת נשק אבל לא מכריזה על חיסול צרפתמדי שבוע .
  החיזבלה הכריזה במפורש שכוונתה היא חיסול ישראל והקמת מדינה מוסלמית פונמדמנטליסטית
  בדוגמת אירן.
  איך אתה "פוסח" על "פרטים" אלה ??,CASUS BELICUS נוצר בעקר בכוונות ולא רק בהמצאות
  של נשק.ולמדנו שנסרלה ממש מתכוון לכל משהוא
  אומר.
  איום קיומי הוא לא רק במטוסים ובנשק מתוחכם.
  ישראל היא מדינה קטנה,שאפשר לתקוף אותה
  בדרכים שונות,לא רק בקטיושות,גם בהרעלת
  מקורות מיים,"פצצונת" אטומית אחת ואלף דרכים
  נוספות.
  לתסביך נרדפות של ישראל יש גם הוכחות בשטח.
  נושא הקמת המדינה והחלוקה של 48 הוא נושא
  מורכב ולא נתן לדון בו כאן,אף קשור לזה.
  אתה מצטער שחיזבלה לא "הצליחה"לצור מאזן
  כוחות,ובכך אתה שוב "שוכח"(??)באופן סלקטיבי ומעוות,אף חולני,איזה ארגון
  ריאקצוני,מטורף ואכזרי הוא,שלא רק שלא
  אכפת לו שאזרחים נפגעים מתוך הבתים והמסגדים מהם הם יורים,אלא שעושים זאת בכוונה ובמתוכנן, כדי לעורר את זעמם של כל העולם.
  זה ארגון של פושעים מטורפים שיצר מגן אנושי
  חי של ילדים ונשים מסביבו.
  איך אתה מצדיק ירי רקטות על קרית שמונה,
  על חיפה ועל כרמיאל ? מי שם יורים ללבנון?
  אינך יכול לבקר את ישראל על כל מחדליה
  ובאותו זמן לא לסלוח ולא לסגור
  עיניים לפושעים המטורפים והריאקציונים של
  החיזבלה ?

 25. עובר ושב הגיב:

  סליחה, פרוליך לא אמור להיות שמאלני?

 26. יובל הלפרין הגיב:

  אשר, שמי יובל ולא יואב.
  תקרא את תגובתי למאמרו האחרון של יוסף אלגזי ותראה שאינני מצדיק ירי רקטות על חיפה, קריית שמונה וכרמיאל.

 27. טליה הגיב:

  מה שחשוב בעיני זה לא גביית מחיר מהלבנונים.
  מטריד אותי שמתארגנת ברית מסוכנת בין חיזבאלה ואיראן. שני גופים שמצהירים על כוונות רעות וקטלניות כלפינו, מתחמשים בגלוי ובמוצהר, איראן חותרת לנשק אטומי ומוכנה להתעמת עם כל העולם בשביל זה, והפצצה מיועדת לכתובת מאוד ברורה.
  במקום לעסוק באנלוגיות על מסכנותם של תושבי לבנון, נראה לי דחוף יותר לאמץ את המוח בחיפוש דרכים להתמודד עם מצבנו הלא פשוט בכלל.
  לתושבי לבנון אין הרבה מה לחשוב, הם צריכים רק לקיים מדינת חוק. הבעיה של תושבי ישראל יותר רצינית.

 28. אשר פרוליך הגיב:

  ל"עובר ושב"=אני שמאולני ואף יותר מזה,
  אני מרקסיזט אבל אין לי שאיפות התאבדות,
  לא בתת-מודע ולא במודע.

  ליובל=היה חסר שתצדיק דבר כזה !!! הוויכוח
  ביננו היא בהגדרת החיזבלה ולא בהסכמתנו על כך
  שממשלת ישראל היא חבורה של אפסים המשרתים
  את בוש.
  החיזבלה(ולא העם בלבנון)הוא ארגון טרור הפועל על פי כללי ארגוני טרור,משרת אידאולוגיה מטורפת וריאקציונית וכל איש נורמלי חייב לגנות אותו ולהלחם בו,אדרבה אנשי
  שמאל המתימרים לשאוף לחברה מתקדמת,שוויונית,
  חילונית,ושומרת על חיי אדם כערך עליון.
  החיזבלה מעלה את המוות ולא את החיים כערך
  עליון.
  בתגובה שלך מצטייר "ארגון" מסכן,ללא מטוסים
  "הזקוק לנשק להגנה עצמית"
  על מי אתה מגן?,על איזה "איזון" אתה מדבר?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים